Jump to content

Φοιτητικό/Πακέτο «ειδικής προσφοράς» F2G (1500' + 1500 MB)


alexandr0s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις, το περιγράφει η εταιρεία με αυτά τα λόγια στο δελτίο τύπου

Η Wind ανακοινώνει τις παρακάτω τιμολογιακές αλλαγές-αυξήσεις

 

Όταν υπέγραψες τη σύμβαση, το τιμολογιακό καθεστώς του συγκεκριμένου πακέτου ήταν 5€ για 1000' και 1GB.

Με το δελτίο τύπου ενημερώνει ότι αλλάζει το τιμολόγιο και αυξάνει το κόστος της υπηρεσίας, με τη δικαιολογία της "αντίστοιχης" αύξησης των υπηρεσιών, με τη διαφορά ότι η αύξηση των νέων υπηρεσιών δεν είναι αντίστοιχη της χρηματικής αύξησης, όπως έχουμε πει κατ' επανάληψη.

 

Αυτή είναι μονομερής ενέργεια, πιο απλά δεν γίνεται να αναλυθεί.

 

Ναι, είναι μια μονομερής ενέργεια όπως όλες, δεν είπα κάτι διαφορετικό εγώ. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι... το σημείο που διαφωνούμε !!!

Δε βλέπω να διαφωνούμε κάπου...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Διαφωνούμε στην αιτία και το αποτέλεσμα της μονομερούς ενέργειας.

 

Εγώ υποστηρίζω ότι η εταιρεία έκανε μια μονομερή ενέργεια, με την αύξηση του τιμολογίου του συγκεκριμένου πακέτου, σε σχέση με αυτό που είχε υπογράψει ο συνδρομητής, και, με την ανακοίνωσή της, ενημερώνει αυτόν που δεν συμφωνεί ότι έχει τη δυνατότητα να διακόψει αμέσως τη σύμβαση, σε προθεσμία 30 ημερών από τη λήψη του ενημερωτικού sms.

 

Εσύ χρησιμοποιείς ως επιχείρημα τη δυνατότητα που σου παρέχουν οι γενικοί όροι που διέπουν την καρτοκινητή και συγκεκριμένα ότι 1) εάν δεν ανανεώσεις σε διάστημα 6 μηνών (ήταν 1 χρόνος και μειώθηκε σε 6 μήνες από 5/5/2014) χάνεις τα υπόλοιπα που έχεις και 2) σε διάστημα 12 μηνών χάνεις και τον αριθμό. Αλλά αυτά, όπως καταλαβαίνεις, δεν έχουν σχέση με τη διακοπή της σύμβασης, μέσα στην προθεσμία των 30 ημερών, λόγω της μονομερούς ενέργειας της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Να προσευχόμαστε να διατηρήσει η Wind τα ''φοιτητικά'' και ας τα ακριβύνε. Εξάλλου ρε παιδιά ανοιχτή γραμμή με μόλις 8 ευρώ δεν υπάρχει πουθενά αλλού! Δοξασμένη η Wind!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έλεος ένας moderator το σκισατε το θέμα μπαίνω και δεν μπορώ να διαβάσω κάτι πλέον. ναι έχουμε κρίση και ναι με 5ευρω ήταν σαν να είχαμε πιάσει τον παπά από τα...φρύδια. Οκ. Η wind είναι εταιρία και την συμφέρει αυτή η κίνηση και μας την εχωσε στον . ωλο τι να κάνουμε τώρα ?
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε συζήτηση είναι αναμενώμενο να μην συμφωνούμε όλοι.

Είναι από τα ουσιώδη του διαλόγου , ο σεβασμός στην αντίθετη άποψη.

Χαίρομαι που αυτό συμβαίνει σε αυτό το φόρουμ, και εκφράζονται αντικρουώμενες απόψεις χωρίς χαρακτηρισμούς σε πρόσωπα.

Ας συνεχίσουμε λοιπόν σε αυτό το πλαίσιο.

Διαγραφές μηνυμάτων δεν θα γίνουν . Όποιος δεν θέλει να ακούει κάποιες απόψεις μπορεί να ενεργοποιήση την λίστα αγνόησης,

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνούμε στην αιτία και το αποτέλεσμα της μονομερούς ενέργειας.

 

Εγώ υποστηρίζω ότι η εταιρεία έκανε μια μονομερή ενέργεια, με την αύξηση του τιμολογίου του συγκεκριμένου πακέτου, σε σχέση με αυτό που είχε υπογράψει ο συνδρομητής, και, με την ανακοίνωσή της, ενημερώνει αυτόν που δεν συμφωνεί ότι έχει τη δυνατότητα να διακόψει αμέσως τη σύμβαση, σε προθεσμία 30 ημερών από τη λήψη του ενημερωτικού sms.

 

Εσύ χρησιμοποιείς ως επιχείρημα τη δυνατότητα που σου παρέχουν οι γενικοί όροι που διέπουν την καρτοκινητή και συγκεκριμένα ότι 1) εάν δεν ανανεώσεις σε διάστημα 6 μηνών (ήταν 1 χρόνος και μειώθηκε σε 6 μήνες από 5/5/2014) χάνεις τα υπόλοιπα που έχεις και 2) σε διάστημα 12 μηνών χάνεις και τον αριθμό. Αλλά αυτά, όπως καταλαβαίνεις, δεν έχουν σχέση με τη διακοπή της σύμβασης, μέσα στην προθεσμία των 30 ημερών, λόγω της μονομερούς ενέργειας της εταιρείας.

 

Καταρχάς δεν αναφέρθηκα πουθενά στο συγκεκριμένο επιχείρημα που λες.

Δεύτερον επιμένω πως συμφωνούμε ότι ήταν μονομερής ενέργεια, απλά αναφέρω πως όλες οι ενέργειες αυτού του τύπου είναι μονομερείς. Πάλι τα ίδια λέμε...

Τέλος, στα καρτοκινητά μπορείς ανά πάσα στιγμή να διακόψεις τη σύμβαση, όπως και να κάνεις φορητότητα σε ανταγωνιστικό δίκτυο, χωρίς καμία συνέπεια.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

 

100€ το χρόνο για "απεριόριστο" ουσιαστικά κινητο;;;

 

Πολύ καλό το λες. Σε κάποιες περιπτώσεις ουσιαστικά έτσι καταργείς και την ανάγκη σταθερού;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η wind δίνει με 10 ευρώ ανανέωση είτε λεπτά ομιλίας η 1 GB internet σύν αν έχεις σταθερό wind σου δίνει και 120 στο κινητό προς όλα τα δίκτυα, οπότε το φοιτητικό θα παίζει κάθε 1,5 μήνα.
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1,5 μήνα θα παίζει αλλά σκέψου και το 1€ που θα σε χρεώνει για χρήση internet εάν δεν ανανεώσεις την ημέρα που λήγει το πακέτο του "φοιτητικού" και τη διαδικασία που απαιτείται για να στο επιστρέψουν πίσω (σε μένα τουλάχιστον εάν για κάποιο λόγο δεν ανανεώσω την ημέρα λήξης του πακέτου η χρέωση είναι δεδομένη σε όλα τα νούμερα "φοιτητικού" που έχω, βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο πάντα το επιστρέφουν αφού επικοινωνήσω μαζί τους, γιατί όμως να μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία?)

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Εμένα χθες έληξε το πακέτο, πριν είχα κλείσει τα δεδομένα και δεν μου πήρε τίποτα. Σήμερα έβαλα 10 ευρώ που μου έδωσε 1γιγα και πηρα και 120 λεπτα προς όλους λόγω του σταθερού που έχω στην wind
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εμένα χθες έληξε το πακέτο, πριν είχα κλείσει τα δεδομένα και δεν μου πήρε τίποτα. Σήμερα έβαλα 10 ευρώ που μου έδωσε 1γιγα και πηρα και 120 λεπτα προς όλους λόγω του σταθερού που έχω στην wind

 

Για να μη σου φάει το Ευρώ πρέπει να κλείσεις τα δεδομένα από την προηγούμενη. Για κάποιο λόγο σου τρώει το Ευρώ αν την ημέρα που λήγει το πακέτο είναι ανοικτά τα δεδομένα.

Ως προς την αύξηση της τιμής αυτή θα κριθεί στο εξής. Αυτοί που δεν είχαν ανάγκη το πακέτο σε όλη του την έκταση ή αυτοί που άλλαξαν οι ανάγκες τους (όπως εγώ που άλλαξα δουλειά και δεν είμαι στο δρόμο αλλά σε γραφείο) ίσως να ψάξουν για άλλη εναλλακτική π.χ. blender που θα τους έρχεται στα 4 €. Όσοι έχουν ανάγκη το πακέτο και κάνουν πλήρη χρήση θα συνεχίσουν να το χρησιμοποιούν.

Link to comment
Share on other sites

Για να μη σου φάει το Ευρώ πρέπει να κλείσεις τα δεδομένα από την προηγούμενη. Για κάποιο λόγο σου τρώει το Ευρώ αν την ημέρα που λήγει το πακέτο είναι ανοικτά τα δεδομένα.

Ως προς την αύξηση της τιμής αυτή θα κριθεί στο εξής. Αυτοί που δεν είχαν ανάγκη το πακέτο σε όλη του την έκταση ή αυτοί που άλλαξαν οι ανάγκες τους (όπως εγώ που άλλαξα δουλειά και δεν είμαι στο δρόμο αλλά σε γραφείο) ίσως να ψάξουν για άλλη εναλλακτική π.χ. blender που θα τους έρχεται στα 4 €. Όσοι έχουν ανάγκη το πακέτο και κάνουν πλήρη χρήση θα συνεχίσουν να το χρησιμοποιούν.

 

Καλά και εγώ κλειστά είχα τα δεδομένα άλλα το ευρουλάκι μια χαρά το πήραν.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πριν το φοιτιτικο της Wind, ειχα Q, γυρησα το Q σε whats up αλλα ουσιαστικα δεν το χρησιμοποιπουσα καθολου. Εχω πει με την πρωτη στραβη κανα και την γουιντ κιου και τελειωνει το παραμυθι... τo πακετακι που ειναι στην Q με εφτανε σχεδον παντα, 80' λεπτα ομιλιας και 400ΜΒ ιντερνετ με 5 ευρω, το φοιτητικο ηταν μια ανεση και μιλαγα αρκετα περισσοτερο, ενω μην ξεχναμε και τα 80 sms τον μηνα τζαμπε. Οντως τα 8 ευρω ουσιαστικα δεν μου χρειαζονται αλλα θα συνεχισω το προγραμμα αφου εχω και συσκευη 4g. Μια σκεψη μονο τι πληρωνουν οι αλλοι σε συνδεσεις αρκει να καμφει οποια αντιρρηση (με 8 ευρω παιρνεις ουσιαστικα το προγραμμα W!!) Ομως επειδη η Q ηταν ειναι και θα ειναι απαιχτη, εκανα φορητοτητα το WHATS UP σε Q! μονο και μονο το δωρεαν whatsapp και δωρεαν ιντερνετ που εβγαλε φτανει!
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

να ελαφρύνω λίγο το κλίμα, κάνοντας μια ερώτηση! υπάρχει κάποιο λινκ από αυτήν την ανακοίνωση της wind για την αλλαγή στο πακέτο; έψαξα στο σαιτ της wind και δεν την βρήκα! έψαξα και στον γούγλη αλλά το μόνο που βρήκα είναι το δελτίο τύπου που γράφτηκε εδώ στο myphone.. και κάτι ακόμα.. ένας γνωστός πήγε από κατάστημα να πάρει φοιτητικό (είναι φοιτητής εννοείται) και δεν τον ενημέρωσαν για την αλλαγή! επίσης στη σελίδα του f2g για να παραγγείλεις το πακέτο πάλι δεν γράφει για την αλλαγή! παρά μόνο για τα 1000' και 1000MB.. είναι σίγουρο ότι η αλλαγή ισχύει για όλους και όχι μόνο για εμάς που το πήραμε χωρίς πάσο;;; :confused:

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

να ελαφρύνω λίγο το κλίμα, κάνοντας μια ερώτηση! υπάρχει κάποιο λινκ από αυτήν την ανακοίνωση της wind για την αλλαγή στο πακέτο; έψαξα στο σαιτ της wind και δεν την βρήκα! έψαξα και στον γούγλη αλλά το μόνο που βρήκα είναι το δελτίο τύπου που γράφτηκε εδώ στο myphone.. και κάτι ακόμα.. ένας γνωστός πήγε από κατάστημα να πάρει φοιτητικό (είναι φοιτητής εννοείται) και δεν τον ενημέρωσαν για την αλλαγή! επίσης στη σελίδα του f2g για να παραγγείλεις το πακέτο πάλι δεν γράφει για την αλλαγή! παρά μόνο για τα 1000' και 1000MB.. είναι σίγουρο ότι η αλλαγή ισχύει για όλους και όχι μόνο για εμάς που το πήραμε χωρίς πάσο;;; :confused:

 

http://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=365

Εδώ θα διαβάσεις το δελτίο τύπου με ημερομηνία 17/3/2015, η οποία δικαιολογεί και την έναρξη ισχύος (17/4/2015).

Αποδεικνύεται ότι ο gnt που ανάρτησε το δελτίο στο forum την επομένη (18/3/15) μας ενημέρωσε άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις:

α)πρέπει όλοι να αλλάξουμε τις παλιές κάρτες σιμ με καινούργιες;

β) μετά την αλλαγή θα χάσουμε το φοιτητικό πακέτο; πρέπει να κάνουμε κάποιες ενέργειες για αυτό;

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Για το Β είσαι σίγουρος;

Κυρίως εννοώ για όποιον την πήρε σαν ειδική προσφορά χωρίς πάσο

 

ναι ειναι σιγουρο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτές που κυκλοφορούσαν μέχρι πριν λίγες μέρες που έδωσε η Wind το 4G
Link to comment
Share on other sites

Κάποια μηνύματα διαγράφτηκαν ως off-topic. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε το PM
Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα αλλά όσοι έχουν τη δυνατότητα την αλλάζουν αφού 1) με τη νέα μπορούν να πιάσουν 4G αν και όποτε πάρουν αντίστοιχο κινητό και 2) η νέα κάρτα έχει εγκοπές για όλους τους τύπους sim.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, μπορώ ακόμα να προμηθευτώ νούμερο της wind με τις παροχές του φοιτητικού χωρίς να είμαι φοιτητής και αν ναι από που? γιατί από κατάστημα wind μου είπαν πως δεν γίνεται αν δεν είμαι φοιτητής.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...