Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

Παιδια ειναι φυσιολογικο να εχω φουλ σημα μονο σε 2g, ενω σε 3g με το ζορι δυο μπαρες στις τεσσερις;

Εννοείται..Η 3g κάλυψη πάσχει σε πολλές περιοχές. Και μάλιστα όπου δεν έχει καλή κάλυψη εκεί θα δεις και μεγαλύτερη πτώση της μπαταρίας σου γιατί θα ψάχνει συνέχεια από 2g σε 3g. Εγώ προσωπικά όταν δεν το χρησιμοποιώ το ίντερνετ το βάζω σε 2g ώστε να πάρω ότι ειδοποίηση είναι.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια ειναι φυσιολογικο να εχω φουλ σημα μονο σε 2g, ενω σε 3g με το ζορι δυο μπαρες στις τεσσερις;

Ό,τι είπε ο puzzle21 συν ότι η κεραία του N5 δεν είναι και η καλύτερη. Εξ'ού και το χαμηλό σήμα. Το έχω αναφέρει και παλιότερα ύστερα από κάμποσες δοκιμές και συγκρίσεις που έκανα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Αν είχαμε καλή κεραία θα είχαμε και μία ώρα παραπάνω SOT.
Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκε ένα πράσινο pixel που δεν φεύγει στο κάτω μέρος της οθόνης.. Έχει και λίγο bleeding πάνω αριστερά.. Να το στείλω για αλλαγή οθόνης ή θα το κάνουν χειρότερα?? Έκανε κανείς αλλαγή οθόνης στην Procordia να μου πει εντυπώσεις?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει καταντήσει πραγματικά αηδία... Ελπίζω να μην ισχύουν οι φήμες.. Άκου 5.9 ιντσες

 

Έχω 3 χρόνια nexus s στις 4' .Πήγα και είδα το νέο Moto g σαν vfm pure android τηλέφωνο που λογικά θα πάρει και αλλες roms και υποστήριξη απο τους devs . Μιλάμε τρόμαξα !! Και είναι μόνο 5" . Ψάχνω εναγωνίως να βρώ κάτι καλούτσικο στις 4.5" που να είναι τέλη 2013 + και δεν υπάρχει τίποτα μέχρι τα 200€ . Κατι κόμπακτ σονυ ερικσον ειναι απλησιαστα και μόνο το πρώτο moto g παίζει αλλά με 16GB παέι 220 + χωρίς φορτιστή και ακουστικά . Ζω ένα δράμα ....

Edited by Spiros11472
Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα Moto G είναι vfm για κάποιον που δεν θέλει ν'ασχολείται, κοινώς δεν είναι power user... Ούτε ρουτ δεν μπορείς να κάνεις χωρίς να χάσεις την εγγύηση.. Έχουν μια αντίσταση που καίγεται όταν κάνεις root και είσαι αυτόματα εκτός εγγύησης, ότι και αν κάνεις μετά...

Χειρότερο και από το Knoxx...

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 χρόνια nexus s στις 4' .Πήγα και είδα το νέο Moto g σαν vfm pure android τηλέφωνο που λογικά θα πάρει και αλλες roms και υποστήριξη απο τους devs . Μιλάμε τρόμαξα !! Και είναι μόνο 5" . Ψάχνω εναγωνίως να βρώ κάτι καλούτσικο στις 4.5" που να είναι τέλη 2013 + και δεν υπάρχει τίποτα μέχρι τα 200€ . Κατι κόμπακτ σονυ ερικσον ειναι απλησιαστα και μόνο το πρώτο moto g παίζει αλλά με 16GB παέι 220 + χωρίς φορτιστή και ακουστικά . Ζω ένα δράμα ....

Η πρώτη εκδοση του Μοto G είναι 4.5 ίντσες... Στην ουσία το ίδιο με το 5αρι είναι σε χαρακτηριστικα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 χρόνια nexus s στις 4' .Πήγα και είδα το νέο Moto g σαν vfm pure android τηλέφωνο που λογικά θα πάρει και αλλες roms και υποστήριξη απο τους devs . Μιλάμε τρόμαξα !! Και είναι μόνο 5" . Ψάχνω εναγωνίως να βρώ κάτι καλούτσικο στις 4.5" που να είναι τέλη 2013 + και δεν υπάρχει τίποτα μέχρι τα 200€ . Κατι κόμπακτ σονυ ερικσον ειναι απλησιαστα και μόνο το πρώτο moto g παίζει αλλά με 16GB παέι 220 + χωρίς φορτιστή και ακουστικά . Ζω ένα δράμα ....

 

ποσο ομορφο τηλεφωνο ειναι το NS... ακομα μετανιωνω που το εδωσα... :(

ηρωας εισαι για να το εχεις ακομα.

 

Για μενα πηγαινε με την μια στο νεο Moto G και ας ειναι τοσο μεγαλο,θα το συνηθισεις μετα απο λιγο καιρο.

ξερω τι σου λεω,το NS εγω το ειχα 1,5 χρονο!!!!!

και μετα περασα σε 4,5 και μετα N5

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 χρόνια nexus s στις 4' .Πήγα και είδα το νέο Moto g σαν vfm pure android τηλέφωνο που λογικά θα πάρει και αλλες roms και υποστήριξη απο τους devs . Μιλάμε τρόμαξα !! Και είναι μόνο 5" . Ψάχνω εναγωνίως να βρώ κάτι καλούτσικο στις 4.5" που να είναι τέλη 2013 + και δεν υπάρχει τίποτα μέχρι τα 200€ . Κατι κόμπακτ σονυ ερικσον ειναι απλησιαστα και μόνο το πρώτο moto g παίζει αλλά με 16GB παέι 220 + χωρίς φορτιστή και ακουστικά . Ζω ένα δράμα ....

Πάρε το g2 mini στα 157 ευρώ.. Το πήρα για τη γυναίκα μου μια χαρά τηλέφωνο

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το g2 mini στα 157 ευρώ.. Το πήρα για τη γυναίκα μου μια χαρά τηλέφωνο

Καλή πρόταση , σε καλή τιμή , θα ήθελα λίγο παραπάνω μνήμη βεβαια αλλά συμβιβάζομαι σε αυτά τα χρήματα. θενξ

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

Καλή πρόταση , σε καλή τιμή , θα ήθελα λίγο παραπάνω μνήμη βεβαια αλλά συμβιβάζομαι σε αυτά τα χρήματα. θενξ

 

Σύντροφε, πάρε moto g 4.5". Η διαφορά με το NS είναι τεράστια σε καθημερινή χρήση. 8gb, παίρνει όλες τις εφαρμογές και με usb otg λύνεις το πρόβλημα του χώρου. Δοκιμασμένο. Παίρνει και τις ενημερωσούλες οπότε θα έχει ζωή. Αν και καλύτερα το 2014 που παίρνει και sd και 2η κάρτα. αλλά αφού δεν θες 5"...

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Σύντροφε, πάρε moto g 4.5". Η διαφορά με το NS είναι τεράστια σε καθημερινή χρήση. 8gb, παίρνει όλες τις εφαρμογές και με usb otg λύνεις το πρόβλημα του χώρου. Δοκιμασμένο. Παίρνει και τις ενημερωσούλες οπότε θα έχει ζωή. Αν και καλύτερα το 2014 που παίρνει και sd και 2η κάρτα. αλλά αφού δεν θες 5"...

 

Σύντροφε και γκουρού του αντρόιντ γιαλάκια , αν επιτρέπεται να ξεφύγουμε απο τον σκληρό πυρήνα του θέματος , κάνε μου λίγο λιανά το "Η διαφορά με το NS είναι τεράστια σε καθημερινή χρήση" Εννοείς στο μέγεθος και την ευκολία χειρισμού λόγω μικρότερης επιφανείας ? "

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σας,

 

Το τελευταιο διαστημα εχω παρατηρησει προβλημα με το σημα, το οποιο χανεται ξαφνικα και γινεται δυσκολη η επικοινωνία. Διαβασα καποιες ρυθμισεις στο κρυφο μενου *#*#4636#*#*

αλλαζεις το "Set Preferred network type". Σε τι πρεπει να το αλλαξω για Ελλαδα??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκε ένα πράσινο pixel που δεν φεύγει στο κάτω μέρος της οθόνης.. Έχει και λίγο bleeding πάνω αριστερά.. Να το στείλω για αλλαγή οθόνης ή θα το κάνουν χειρότερα?? Έκανε κανείς αλλαγή οθόνης στην Procordia να μου πει εντυπώσεις?

 

Μολις το παρελαβα και ολα μια χαρα, αλλαζουν και ολα τα πλαστικα (ειναι και κοκκινο το δικο μου οποτε το καλυπτουν και αυτο κανονικα) οποτε αν εχεις και καμια γρατζουνια στο κανουν καινουριο, και εγω ειχα ενα pixel μαλλον κολημενο τωρα δεν το χω και λιγοτερο screen bleeding, βεβαια αυτα ειναι και θεμα τυχης σε τη οθονη θα πεσεις. Να πω επισης οτι θεσσαλονικη δεν εχει επισημο service η lg τουλαχιστον για κινητα, και εστειλαν κουριερ και το πηρε

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

Επειδή σκέφτομαι να προβώ στην αγορά του Nexus 5, μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποια ακριβώς μοντέλα υποστηρίζει/επισκευάζει εντός εγγύησης η Procordia ?

Ευχαριστώ πολύ.

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

Επειδή σκέφτομαι να προβώ στην αγορά του Nexus 5, μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποια ακριβώς μοντέλα υποστηρίζει/επισκευάζει εντός εγγύησης η Procordia ?

Ευχαριστώ πολύ.

 

To δικο μου ειναι 16αρι γαλλικο κοκκινο και μολις μου το επισκευασαν το ιδια θα συμβαινει και για το ασπρο, οποτε τα ευρωπαικα 16αρια σιγουρα αλλα πιστευω οτι και τα 32αρια θα τα καλυπτουν και αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Το τελευταιο διαστημα εχω παρατηρησει προβλημα με το σημα, το οποιο χανεται ξαφνικα και γινεται δυσκολη η επικοινωνία. Διαβασα καποιες ρυθμισεις στο κρυφο μενου *#*#4636#*#*

αλλαζεις το "Set Preferred network type". Σε τι πρεπει να το αλλαξω για Ελλαδα??

 

Ευχαριστώ

 

Δοκίμασε να το δουλέψεις σε wcdma/gsm ή σκέτο gsm όχι σε lte

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλημέρα,

Επειδή σκέφτομαι να προβώ στην αγορά του Nexus 5, μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποια ακριβώς μοντέλα υποστηρίζει/επισκευάζει εντός εγγύησης η Procordia ?

Ευχαριστώ πολύ.

 

Παρ τους ένα τηλ για σιγουριά

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Χτες ξαφνικά το εν λόγο nexus 5 ενώ το δούλευα κανονικά όταν πήγα να ανοίξω την οθόνη δεν έκανε τίποτα.

Μου έκανε κάτι κολλήματα και χρειαζόταν που κ που κάτι restart.

Έχει συναντήσει κανείς αυτό το πρόβλημα και αν ναι έγινε αντ/ση συσκευής η πλακέτας?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εχει κανεις προβλημα με το modem τo zte 931 και το nexus 5? Ενω δειχνει οτι εχει σημα να μην φορτωνει η σελιδα? Edited by mike^^
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, ξερει καποιος να νε βοηθησει που πηγαινουν τα reminders του google now; Μου τα αποθηκευει αλλα ουτε με ειδοποιει ουτε μπορω να δω το reminder. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπέρα, μόλις σήμερα παρατήρησα ότι το n5 (αγορά Αύγουστος 2014 ελλ. αντιπροσωπίας unrooted) όταν το βάζω σε ανοιχτή ακρόαση δεν δουλεύει καθόλου το μικρόφωνο..... δεν με ακούει ο άλλος καθόλου... σε διαφορετική περίπτωση δεν έχω πρόβλημα.... τι μπορεί να φταίει ? πάει service ή μπορώ να κάνω κάτι να το φτιάξω???
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χαίρετε παίδες. Εχει κανείς αλλος προβλημα με το wifi με lillipop? Μετα το update δεν μπορω να συνδεθώ στο wifi του σπιτιου μου. Να περιμένω update ή να υπαρχει κάποια λύση ?
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε παίδες. Εχει κανείς αλλος προβλημα με το wifi με lillipop? Μετα το update δεν μπορω να συνδεθώ στο wifi του σπιτιου μου. Να περιμένω update ή να υπαρχει κάποια λύση ?

Κάνε ενα reset στα δίκτυα ενα restart router και δοκίμασε ξανα

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα και χρονια πολλα....ειχα ρωτησει και παλιοτερα για το θεμα με τη καμερα οπου σ λεει οτι δεν ειναι συνδεδεμενη.Επίσης τρεχει η εφαρμογη mm-qcamera-daemon και η μπαταρια μειωνεται πολυ γρηγορα.Πιστευα οτι με τα lollipop θα διωρθωθει το θέμα αλλά ακόμα υπαρχει το πρόβλημα.....Πρέπει να κανω reboot για να δουλεψει η καμερα οταν παρουσιαζεται το προβλημα.....Να είναι πρόβλημα hardware αποκλείεται?Μηπως εχετε καμια συμβουλή?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα....ειχα ρωτησει και παλιοτερα για το θεμα με τη καμερα οπου σ λεει οτι δεν ειναι συνδεδεμενη.Επίσης τρεχει η εφαρμογη mm-qcamera-daemon και η μπαταρια μειωνεται πολυ γρηγορα.Πιστευα οτι με τα lollipop θα διωρθωθει το θέμα αλλά ακόμα υπαρχει το πρόβλημα.....Πρέπει να κανω reboot για να δουλεψει η καμερα οταν παρουσιαζεται το προβλημα.....Να είναι πρόβλημα hardware αποκλείεται?Μηπως εχετε καμια συμβουλή?

 

Στην 5.0.1 μου το έχει κάνει 2-3 φορές, αλλά δεν έχει βγάλει το mm-qcamera-daemon, ούτε η μπαταρία μειώνεται!!!

απλά θέλει reboot.

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...