Jump to content

Προβλήματα με GPS


gsir
 Κοινοποίηση

Εσύ έχεις θέμα με το gps;  

266 members have voted

  1. 1. Εσύ έχεις θέμα με το gps;

    • Ναι
    • Όχι
    • Δεν χρησιμοποιώ το gps για πλοήγηση
    • Eίχα πρόβλημα που λύθηκε με αντικατάσταση συσκευής


Recommended Posts

καλημέρα παιδια

αν έχω καταλάβει καλά η επιδιόρθωση είναι αντίστοιχη με το nexus 5

που περιγράφουν τα παρακάτω βιντεάκια??

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 669
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωραιος ο φιλος!!!

Μπορεις να δωσεις λεπτομεριες στο τι πειραξες, τι εννωσες, τι κολλησες;

 

Κόλλησα αφού απογύμνωσα τα 2 άκρα ένα καλώδιο με ακροδέκτες RF στον θετικό πόλο από τον connector της motherboard και το έπιασα με μονωτική στην πίσω όψη της συσκευής.

https://www.adafruit.com/products/851

 

Βραχυκύκλωσα τους 2 πόλους με κόλληση από το καπάκι έτσι ώστε να απομονώσω τον αρνητικό πόλο.

Μια άλλη λύση που είδα πρόσφατα είναι να βάλεις ένα κομμάτι μονωτική στον αρνητικό πόλο του connector από το καπάκι οστε να τον απομονώσεις και η κεραία να παίρνει μόνο με +.

Εγώ τράβηξα έξτρα καλώδιο για να έχει καλύτερη λήψη. Κάποια παιδιά λένε ότι η μέθοδος με την απομόνωση με μονωτική ταινία του αρνητικού πόλου πάλι έχει αποτέλεσμα και το GPS δουλεύει εξαιρετικά χωρίς αποσυνδέσεις. Για κάποιο λόγο η κεραία δεν έχει σχεδιαστεί καλά και κόβεται το σήμα.

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

μετά την εγχείρηση,μέσα στο σπίτι δίπλα σε μπαλκονοπορτα Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Leo και εσύ μόνος την έκανες την εγχείριση; γιατί δεν το έστειλες στο σέρβις να στο κάνουν;

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Leo και εσύ μόνος την έκανες την εγχείριση; γιατί δεν το έστειλες στο σέρβις να στο κάνουν;

 

γιατί μάλλον θα περίμενα πολλές μέρες,το καπάκι ανοίγει σχετικά εύκολα και το μόνο που έκανα ήταν να ξεκολλήσω τους ακροδέκτες της κεραίας από το καπάκι για να βάλω ενα κομμάτι χαρτί από κάτω,έβαλα και λίγη μονωτική για να μην φύγει και δούλεψε αν και δεν το περίμενα

Link to comment
Share on other sites

μετά την εγχείρηση,μέσα στο σπίτι δίπλα σε μπαλκονοπορτα

 

Πολύ εντυπωσιακό το αποτέλεσμα! Μπορείς να βγάζει μια φωτογραφία με τα αποτελέσματα έξω από το σπίτι, σε σημείο που να βλέπει καθαρά τον ουρανό χωρίς εμπόδια;

Link to comment
Share on other sites

μετά την εγχείρηση,μέσα στο σπίτι δίπλα σε μπαλκονοπορτα

Αν μπορείς να μας πεις τώρα αν έχεις αποσυνδεσεις

Link to comment
Share on other sites

Πολύ εντυπωσιακό το αποτέλεσμα! Μπορείς να βγάζει μια φωτογραφία με τα αποτελέσματα έξω από το σπίτι, σε σημείο που να βλέπει καθαρά τον ουρανό χωρίς εμπόδια;

 

................

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να μας πεις τώρα αν έχεις αποσυνδεσεις

 

για της αποσυνδέσεις δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν το είχα δοκιμάσει για πολύ ώρα,μόνο μερικά λεπτά αλλά αργούσε να λοκαρει και με ανοιχτά δεδομένα,σε σχέση με πριν όμως βρίσκει και κλειδώνει τους διπλάσιους δορυφόρους

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το δικό μου δεν πιάνει πότε πρασινο δορυφόρο αλλά πολλους κίτρινους. Ειναι απο σκρουτζομαγαζο tmobile γερμανικο. Θα ασχοληθεί λέτε η lg hellas? Βασικά εχω και το s2 για Gps οπότε δεν με πολύ καίει και φοβαμαι μη μεινω πολλές μέρες χωρίς το g2 που εχω εξαρτηση...
Link to comment
Share on other sites

χαχα επιτελους λοιπον κ οι δυο συσκευες μου ειχαν θεμα...να τονισω οχι οσον αφορα το λοκαρισμα αλλα στην πορεια εχανε το στιγμα γ μερικα δευτερα....:) (πρεπει να ειμαι ο γκαντεμης :lol:)

 

Και πώς το διόρθωσες;

Edited by dannygeorge1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δούλεψα το GPS με το runtastic για 3 σερί ώρες... Κανένα απολύτως πρόβλημα..

LG G2 32GB αγορασμένο από Κίνα το Δεκέμβρη!

Nokia 5110 ---> Nokia 7110 ---> SonyEricsson T68i ---> Nokia 7650 ---> Motorola v300 ---> Nokia 6260 ---> Nokia n70 ---> nokia 5030 ---> Samsung s8300 ---> Samsung Galaxy Ace ---> Lenovo a660 ---> Xiaomi mi2s ---> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο gps καταλαβαίνουμε τις αποσυνδέσεις μόνο με συγκεκριμένα προγράμματα...

πχ το igo όταν χάνει τους δορυφόρους λέει ότι "το σήμα του GPS χάθηκε" οπότε σε μια διαδρομή θα το καταλάβεις θα το ακούσεις.

Αν όμως χρησιμοποιείς το navigation αυτό δεν σε προειδοποιεί ηχητικά οπότε δεν το καταλαβαίνεις και όταν ήμουν με το navigation νόμιζα όλα ότι ήταν μια χαρά μέχρι που πρόσεξα ότι χάνει και εκεί το σήμα αλλά για λίγα δευτερόλεπτα και δεν το καταλαβαίνεις αν δεν το κοιτάς όλη την ώρα.

Οπότε μην γράφεται για προγράμματα που δεν μπορεί να φανεί αν χάνει το gps η αν στην διαδρομή που έκανες στο περπάτημα η στο τρέξιμο δεν σου βγάζει την αποσύνδεση των δορυφόρων για 3 δευτερόλεπτα.

Ποιο ξεκάθαρα δεν μπορώ να το γράψω, αυτή είναι η δεύτερη συσκευή στα χέρια μου λόγο αντικατάστασης και μου την έχει δώσει δεν θέλω να την στείλω και αυτήν για αντικατάσταση και να μείνω για μέρες πάλι χωρίς κινητό. Ο φίλος με το πείραμα που έκανε να μας ενημερώσει αν δεν έχει αποσυνδέσεις σε διαδρομή μισής ώρας και πάνω με τα παρακάτω προγράμματα igo sygic τα οποία έχουν ηχητική προειδοποίηση στις αποσυνδέσεις των δορυφόρων.

Edited by sakisdani

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Κόλλησα αφού απογύμνωσα τα 2 άκρα ένα καλώδιο με ακροδέκτες RF στον θετικό πόλο από τον connector της motherboard και το έπιασα με μονωτική στην πίσω όψη της συσκευής.

https://www.adafruit.com/products/851

 

Βραχυκύκλωσα τους 2 πόλους με κόλληση από το καπάκι έτσι ώστε να απομονώσω τον αρνητικό πόλο.

Μια άλλη λύση που είδα πρόσφατα είναι να βάλεις ένα κομμάτι μονωτική στον αρνητικό πόλο του connector από το καπάκι οστε να τον απομονώσεις και η κεραία να παίρνει μόνο με +.

Εγώ τράβηξα έξτρα καλώδιο για να έχει καλύτερη λήψη. Κάποια παιδιά λένε ότι η μέθοδος με την απομόνωση με μονωτική ταινία του αρνητικού πόλου πάλι έχει αποτέλεσμα και το GPS δουλεύει εξαιρετικά χωρίς αποσυνδέσεις. Για κάποιο λόγο η κεραία δεν έχει σχεδιαστεί καλά και κόβεται το σήμα.

Φιλε μου vwbestakos ειχες και προβλημα και στο λοκαρισμα των δορυφορων ή μονο αποσυνδεσεις κατα την πλοηγηση; Εγω εχω ασιατικο 32 αρι, λοκαρει πολυ γρηγορα σε ανοιχτο ουρανο αλλα εχω μετα αποσυνδεσεις :mad: Αλλες φορες πολυ συχνες και αλλες φορες σπανια. . . οπως του 'ρθει!! Το προβλημα παντως υπαρχει!

Link to comment
Share on other sites

η πρώτη είναι εν κίνηση με το αυτοκίνητο,το δοκίμασα για περίπου μισή ώρα δεν έχασε ποτέ το σήμα και πάντα κλείδωνε το λιγότερο 5 δορυφόρους,ρωσικούς έβλεπε 6-7 και κλείδωνε 2 αλλά συχνά τους έχανε όλους
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου vwbestakos ειχες και προβλημα και στο λοκαρισμα των δορυφορων ή μονο αποσυνδεσεις κατα την πλοηγηση; Εγω εχω ασιατικο 32 αρι, λοκαρει πολυ γρηγορα σε ανοιχτο ουρανο αλλα εχω μετα αποσυνδεσεις :mad: Αλλες φορες πολυ συχνες και αλλες φορες σπανια. . . οπως του 'ρθει!! Το προβλημα παντως υπαρχει!

 

Και εγώ Ασιατικό έχω. Αργούσε να κλειδώσει δορυφόρους και μετά απο Root βάζοντας το FasterGPS και επιλέγοντας Ελλάδα έβρισκε δορυφόρους βαριά σε 1λεπτό και κάτι. Μετά την εγχείρηση βρίσκει δορυφόρους σε 15 με 20sec. Σε 2 πλοηγήσεις που έκανα 40 λεπτών μέσα στην πόλη δεν έχασε το σήμα. Πριν την εγχύρηση το έχανε στο 10λεπτο περίπου 2 με 3 φορές για κάποια δευτερόλεπτα. Το πρόβλημα έχει λυθεί :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η πρώτη είναι εν κίνηση με το αυτοκίνητο,το δοκίμασα για περίπου μισή ώρα δεν έχασε ποτέ το σήμα και πάντα κλείδωνε το λιγότερο 5 δορυφόρους,ρωσικούς έβλεπε 6-7 και κλείδωνε 2 αλλά συχνά τους έχανε όλους

 

Τράβηξες και εσύ καλώδιο στην εγχείρηση η απομόνωσες μόνο τον αρνητικό πόλο στο πίσω κάλυμμα;

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Ασιατικό έχω. Αργούσε να κλειδώσει δορυφόρους και μετά απο Root βάζοντας το FasterGPS και επιλέγοντας Ελλάδα έβρισκε δορυφόρους βαριά σε 1λεπτό και κάτι. Μετά την εγχείρηση βρίσκει δορυφόρους σε 15 με 20sec. Σε 2 πλοηγήσεις που έκανα 40 λεπτών μέσα στην πόλη δεν έχασε το σήμα. Πριν την εγχύρηση το έχανε στο 10λεπτο περίπου 2 με 3 φορές για κάποια δευτερόλεπτα. Το πρόβλημα έχει λυθεί :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τράβηξες και εσύ καλώδιο στην εγχείρηση η απομόνωσες μόνο τον αρνητικό πόλο στο πίσω κάλυμμα;

 

ξεκόλλησα τους ακροδέκτες στο καπάκι και έβαλα ενα χαρτάκι από κάτω για να κάνουν καλή επαφή με αυτούς πάνω στο τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

ξεκόλλησα τους ακροδέκτες στο καπάκι και έβαλα ενα χαρτάκι από κάτω για να κάνουν καλή επαφή με αυτούς πάνω στο τηλέφωνο

 

Ωραίος. Άντε το λύσαμε και αυτό το πρόβλημα μένει να αναβαθμιστεί σε 4.4 για να διορθωθεί και το αργό autofocus της κάμερας και κάποια άλλα μικρό bugs και όλα καλά.:)

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος. Άντε το λύσαμε και αυτό το πρόβλημα μένει να αναβαθμιστεί σε 4.4 για να διορθωθεί και το αργό autofocus της κάμερας και κάποια άλλα μικρό bugs και όλα καλά.:)

 

Αφου πια δεν εχεις ιχνος εγγυησης καντο root,βαλτου Phil'z recovery,μια custom rom(π.χ. cloudyFlex),το mod για την καμερα του xdabbeb και δεν χρειαζεται να περιμενεις καμια 4.4.Αν παλι εισαι αχορταγος :p πετα του κι αν dorimanx kernel και δεν θα σε νοιαζει καν τι κανει η LG :lol:

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

To έχω είδη Root θα περιμένω την official άλλωστε δεν βλέπω να αργεί πολύ και αν δεν με ικανοποιήσει θα πάω στα παλικάρια του XDA για δουλειά:p

Από ότι βλέπω και ο φίλος leo06 δεν φοράει μαμά ROM με τις δοκιμές που έκανε με το GPS.

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω και ο φίλος leo06 δεν φοράει μαμά ROM με τις δοκιμές που έκανε με το GPS.

 

cloudyFlex

Link to comment
Share on other sites

Θα την κοτσάρω και εγώ κρατιέμαι με νύχια και με δόντια. Κάνω υπομονή μέχρι τέλη του μηνός μήπως και βγει official 4.4.

Πάντως όλο και περισσότεροι αναφέρουν πρόβλημα με το GPS, απαράδεκτο για μένα ναυαρχίδα εταιρίας να βγάζει τόσο σημαντικό πρόβλημα.

 

Είχα καιρό να πάρω LG κινητό. Το G2 είναι φοβερή συσκευή και χαντακώνεται με τέτοιου είδους προβλήματα. Επίσης απαράδεκτο που δεν κυκλοφόρησε το 32GB Ελλάδα και δεν καλύπτετε από εγγύηση. Σαν να μου λέει κάτι οτι η Kitkat θα είναι η πρώτη και η τελευταία αναβάθμιση για το G2 η LG θα το παρατήσει στο έλεος όταν βγει το G3.

 

Να γιατί η Samsung ξεσκίζεται στις πωλήσεις του S4 και το G2 ούτε το 1/5 των πωλήσεων του έχει πιάσει.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα λογω knox δεν θα ειχες root.Ειναι ο μονος λογος που εφυγα απο Samsung.Το θελω το root και δεν θελω να με περιοριζουν.

Νταξει κι εμενα με ενδιαφερουν οι αναβαθμισεις αλλα προτιμω να δουλευει οπως δουλευει τωρα το κινητο.Εγω δεν ειχα θεμα με το gps και μεχρι στιγμης δεν εχω κατι να αναφερω.Το μονο που με χαλαει ειναι τα 10+ διαθεσιμα gb του μονο.Βεβαια εχω παρει το meenova αλλα και παλι δεν ειναι το ιδιο με μια εσωτερικη καρτα sd.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Αφου πια δεν εχεις ιχνος εγγυησης καντο root,βαλτου Phil'z recovery,μια custom rom(π.χ. cloudyFlex),το mod για την καμερα του xdabbeb και δεν χρειαζεται να περιμενεις καμια 4.4.Αν παλι εισαι αχορταγος :p πετα του κι αν dorimanx kernel και δεν θα σε νοιαζει καν τι κανει η LG :lol:

 

συμφωνώ απολυτά με τα λεγόμενά σου φιλε !!!:D cloudyFlex 1.3 και dorimanx kernel 2.4 και η συσκευή πεταει απλα!!!και κατι ακομα η καμερα ειναι port απο lg gflex και δουλεύει καλυτερα και απο το μοντακι του xdabbeb!!!!:D:D

 

παιδια οσοι κανατε την εγχείρηση με το gps του κινητού αν θα μπορουσε καποιος να τραβήξει και ενα βιντεακι και να το ανεβάσει π.χ στο you tube για το δοκιμασουμε και εμεις!!!!:p ακριβώς το ίδιο προβλημα τα ειχαν και htc one x , htc one s!!!!και η αλήθεια ειναι οτι το περίμενα να ειναι αυτο το προβλημα!!! πάντως το προβλημα παρατηρείται σε συσκευές που ειναι fix και δεν ανοίγει το καπακι της μπαταριας!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...