Jump to content

Alcatel One Touch Idol X+ (TCL s960)


eimai_kala
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα, ειμαι κατοχος του tcl s720 και σκεφτομαι να παρω το alcatel. Θα ηθελα να ρωτησω απο την στιγμη που δεν εχει καρτα μνημης που βαζεις την ρομ που θες να περασεις, στην εσωτερικη μνημη? και δεν διαγραφεται οταν κανεις wipe data-factory reset? και δευτερο και βασικο επειδη ειμαι αναμεσα σε αυτο και το meizu m1 note αν μπορει καποιος να μου πει για την ποιοτητα της οθονης του σε σχεση με αλλα κινητα.

τα.

 

 

Καλημέρα, αυτήν τη Ρομ απο που την κατεβάζεις;

Για τη ρομ θα βρεις τα links στο σχετικο θεμα του XDA.

Ως προς τα περι Meizu M1 κι εγω το σκεφτομαι ως αντικαταστατη μαζι με το Zenfone 2 (και τα δυο σχετικα καλυτερα του Χ+).

Το Χ+ ως προς την οθονη ειναι πολυ καλο. Αναλυση, χρωματα, γωνιες θεασης, φωτεινοτητα ολα σε πολυ καλο επιπεδο.

Edited by eimai_kala
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 747
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για τη ρομ θα βρεις τα links στο σχετικο θεμα του XDA.

Ως προς τα περι Meizu M1 κι εγω το σκεφτομαι ως αντικαταστατη μαζι με το Zenfone 2 (και τα δυο σχετικα καλυτερα του Χ+).

Το Χ+ ως προς την οθονη ειναι πολυ καλο. Αναλυση, χρωματα, γωνιες θεασης, φωτεινοτητα ολα σε πολυ καλο επιπεδο.

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση, το παρέλαβα σήμερα. το πήρα λόγω οθόνης και του ότι δεν ήθελα να περιμένω.

βρήκα το θέμα στο xda άλλα δεν βρήκα τη ρομ που λες ίσως είναι το λινκ που δεν δουλεύει. μπορείς να μου παραθέσεις το λινκ ή αν δεν δουλεύει να την ξανακάνεις upload?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν το χρειάζεσαι μιας και κατεβάζεις το official update.zip, το περνάς στην κάρτα μνήμης και το flashάρεις μέσα από stock recovery.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν το χρειάζεσαι μιας και κατεβάζεις το official update.zip, το περνάς στην κάρτα μνήμης και το flashάρεις μέσα από stock recovery.

 

Για το alcatel ρωτάω όχι για το tcl, αυτό το update από που το κατεβάζεις?

Link to comment
Share on other sites

εγω βρηκα και παρηγγειλα απο το aliexpress το περιμενω

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

tempered glass παιζει να βρουμε πουθενα?

 

απο το aliexpress εχω παραγγηλει την περιμενω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γειά σας, έχω κάνει ρουτ μήπως ξέρει κανείς τι είναι ασφαλές να διαγράψω, που δεν χρειάζεται φυσικά. Και κάποια ρομ που έχει δοκιμάσει να μου προτείνει.
Link to comment
Share on other sites

Είχε αναβαθμίσει κανείς σας σε lollilop?

 

Γιατί έχει κανείς αναβαθμίσει σε κιτ κατ για να μιλήσουμε για lollipop;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούσα άλλο να περιμένω ποοοοοότε θα βγάλει η αλκατελ official rom.l

 

Έκανα και γω ροοτ σήμερα το πρωί .. Και έβαλα και ρομ KK9.5 βασισμένη σε κιτ κατ 4.4.2 (Cuoco92's custom rom.). Τα πρώτα δείγματα ειναι οτι το τηλ ειναι πολύ πιο smooth στην λειτουργία του ενώ και η κατανάλωση μπαταρίας ειναι ακόμη καλύτερη απ οτι πριν. Αφαίρεσα και 2-3 εφαρμογές που πριν δεν μπορούσα γιατί δεν ήμουν ροοτ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούσα άλλο να περιμένω ποοοοοότε θα βγάλει η αλκατελ official rom.l

 

Έκανα και γω ροοτ σήμερα το πρωί .. Και έβαλα και ρομ KK9.5 βασισμένη σε κιτ κατ 4.4.2 (Cuoco92's custom rom.). Τα πρώτα δείγματα ειναι οτι το τηλ ειναι πολύ πιο smooth στην λειτουργία του ενώ και η κατανάλωση μπαταρίας ειναι ακόμη καλύτερη απ οτι πριν. Αφαίρεσα και 2-3 εφαρμογές που πριν δεν μπορούσα γιατί δεν ήμουν ροοτ.

 

Ειναι καλη η 9.5? ειχα την παλια εκδοση του cuoco και ηταν πολυ καλη αλλα αλλαξα rom για να μπορω να πειραζω αλλα πραγματα με xposed. Να φανταστω οτι δεν εχεις δοκιμασει να βαλεις xposed σε αυτην την εκδοση, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλη η 9.5? ειχα την παλια εκδοση του cuoco και ηταν πολυ καλη αλλα αλλαξα rom για να μπορω να πειραζω αλλα πραγματα με xposed. Να φανταστω οτι δεν εχεις δοκιμασει να βαλεις xposed σε αυτην την εκδοση, ετσι;

 

Μα χαρά ειναι η 9.5 . Απροβλημάτιστο , καθόλου lag , μακράν καλύτερο απ οτι με στοκ , το goes κλειδώνει σε χρόνο dt, και με ίδια χρήση μπαταρίας μου κρατάει άλλες 10 ώρες απ οτι πριν....

Όχι δεν έχω δοκιμάσει να βάλω xposed ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Μα χαρά ειναι η 9.5 . Απροβλημάτιστο , καθόλου lag , μακράν καλύτερο απ οτι με στοκ , το goes κλειδώνει σε χρόνο dt, και με ίδια χρήση μπαταρίας μου κρατάει άλλες 10 ώρες απ οτι πριν....

Όχι δεν έχω δοκιμάσει να βάλω xposed ακόμη...

 

την εβαλα για λιγο την 9.5 μετα το σχολιο σου. ωραια φαινεται αλλα επειδη δεν λειτουργουν αρκετα απο xposed την εβγαλα.. ευχαριστω παντως..

Link to comment
Share on other sites

την εβαλα για λιγο την 9.5 μετα το σχολιο σου. ωραια φαινεται αλλα επειδη δεν λειτουργουν αρκετα απο xposed την εβγαλα.. ευχαριστω παντως..

 

 

Εσυ ποια ρομ χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ποια ρομ χρησιμοποιείς?

 

Χρησιμοποιώ αυτήν την ρομ: http://www.needrom.com/download/aosp-android-5-0-style/

Γράφει ότι είναι Android L αλλά ειναι 4.4.2 . Το θετικό της είναι οτι είναι AOSP και άρα οποιαδήποτε xposed module έχω χρησιμοποιήσει λειτουργούν μια χαρά. Προβλήματα σαν rom δέν έχει, ελληνικά σαν γλώσσα έχει και γενικότερα δεν έχω κανένα παράπονο.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν έχει βγάλει καμία αναβάθμιση τόσο καιρό, αλλά δεν υπάρχει και κάτι για να διορθωθεί. Για να καταλάβεις, μέχρι και το xposed Gravity λειτουργεί χωρίς προβλήματα.. :D :D

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το τηλέφωνο με ειδοποίησε για νέα ενημέρωση συστήματος 01010 μεγέθους 506,4ΜΒ. Αυτό έγινε μόλις έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με διαγραφή όλων των δεδομένων (τυχαίο;). Έχει κάποιος παρόμοια ειδοποίηση; Να την κάνω την αναβάθμιση; Σας ρωτάω γιατί κάπου διάβασα πως η αναβάθμιση μέσω δικτύου δημιουργεί προβλήματα και καλύτερα είναι να γίνει με τοπικό αρχείο.

Παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας. Το τηλέφωνο είναι alcatel idol x+ αγορασμένο από πλαίσιο.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Μου έβγαλε και εμένα την αναβάθμιση 1010, αλλά δεν μπορω να τ κάνω επειδή έχω twrp recovery. Υπάρχει κάποιος τροπος να περάσω την stock recovery για να κάνω την αναβάθμιση; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Εγω την κατεβαζω απο χτες και ακομα κατεβαινει...πιστευω μεχρι το βραδυ να εχει κατεβει.

Με κλειστο το κινητο και συνδεδεμενο στο υπολογιστη γιατι μεσω hifi μετα απο κανα μισαωρο δεν ειχε ξεκινησει καν.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 8 και μισή ώρες κατέβηκε. Η πρώτη εικόνα καλή. Χωρίς κολλήματα και με εμφανώς ανανεωμένο περιβάλλον. Επιτέλους.

 

Είμαι 91/100 και κατεβάζω 13 ώρες και 18 λεπτά... Τι μέσον είχες????? :D

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 91/100 και κατεβάζω 13 ώρες και 18 λεπτά... Τι μέσον είχες????? :D

 

Με wifi. Ξεκίνησα στις 5 το απόγευμα και τελείωσε στις 1 και μισή περίπου το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...