Jump to content

Lenovo Vibe Z (K910)


domokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Αυτό δεν είναι πρόβλημα, περνάς τα gapps μετά, είναι μέρος της διαδικασίας.

 

Το πρόβλημα με τον locked bootloader και το χάσιμο του cwm.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

το πήρα από το to2c.

 

1. εξείχε ένα κομματάκι πάνω από τα πλήκτρα έντασης, το οποίο έβγαινε μέσα από την οθόνη, χρώματος πορτοκαλί.

2. ανέβαζε θερμοκρασία πάνω από 40C όταν φόρτιζε κλειστό και σε άσχετες στιγμές όταν ήταν ανοιχτό, έιχε φτάσει και 43C. Αυτό στο πάνω μέρος του τηλεφώνου και έφτανε σε σημείο να μην αγγίζεται εκεί η οθόνη.

 

Θεώρησα ότι μου στάλθηκε μεταχειρισμένο ή refurbished. το case έγινε escalate στην paypal και αποδέχτηκαν τελικά επιστροφή και ολική επιστροφή του ποσού.

Κατα τα άλλα το τηλέφωνο είναι φοβερό, μου άρεσε πολύ.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

μετά από τόσες μέρες ακόμα δεν έχω πάρει το κινητό :shock::shock:. εάν και έκανα despute στο paypal ακόμα δεν μου έχουνε επιστρέψει τα χρήματα από etotaik,

συν χρόνος έκανα ξανά παραγγελία από pantawill πάλι με ems.;μέχρι να πάρω το κινητό (εάν το πάρω ποτέ με την γκαντεμιά πού με δέρνει) μπορεί κάποιος φίλος να γράψει αναλυτικά έναν οδηγό για το πως κάνουμε update se 4.4.2 και πως να το ρουταρουμε χωρίς προβλήματα?

p.s επειδή είμαι άσχετος τελείως ,με το θέμα, εάν γίνετε , ο οδηγός να είναι λίγο πιο απλοϊκός. ευχαριστώ

Edited by talstar
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα,

το πήρα από το to2c.

 

1. εξείχε ένα κομματάκι πάνω από τα πλήκτρα έντασης, το οποίο έβγαινε μέσα από την οθόνη, χρώματος πορτοκαλί.

2. ανέβαζε θερμοκρασία πάνω από 40C όταν φόρτιζε κλειστό και σε άσχετες στιγμές όταν ήταν ανοιχτό, έιχε φτάσει και 43C. Αυτό στο πάνω μέρος του τηλεφώνου και έφτανε σε σημείο να μην αγγίζεται εκεί η οθόνη.

 

Θεώρησα ότι μου στάλθηκε μεταχειρισμένο ή refurbished. το case έγινε escalate στην paypal και αποδέχτηκαν τελικά επιστροφή και ολική επιστροφή του ποσού.

Κατα τα άλλα το τηλέφωνο είναι φοβερό, μου άρεσε πολύ.

 

Ήσουν άτυχος γιατί σε γενικές γραμμές η συσκευή είναι πολύ ποιοτική. Αν υστερεί κάπου είναι στο software όπου δεν υπάρχουν πολλές επιλογές και αυτό το κλείδωμα του bootloader στην kitkat σε συνδυασμό με την έλλειψη επίσημης υποστήριξης της ελληνικής γλώσσας.

 

Όταν βρω λίγο χρόνο θα ανεβάσω και εγώ έναν οδηγό αλλά το ψάχνω ακόμα μήπως βρεθεί κάποια λύση να κρατάει το cwm γιατί αποτελεί ασφαλιστική δικλείδα να υπάρχει ένα nandroid backup.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ήσουν άτυχος γιατί σε γενικές γραμμές η συσκευή είναι πολύ ποιοτική. Αν υστερεί κάπου είναι στο software όπου δεν υπάρχουν πολλές επιλογές και αυτό το κλείδωμα του bootloader στην kitkat σε συνδυασμό με την έλλειψη επίσημης υποστήριξης της ελληνικής γλώσσας.

 

Το ξέρω. Το θεμα είναι ότι μου αρέσει πολύ ως κινητό, αλλά δεν μπορω να περιμένω τόσες μέρες για να μου έρθει άλλο. Επίσης η 1η αντιμετώπιση από τους κινέζους ότι δεν τρέχει τίποτα και να σου στείλουμε κάνα δωράκι δεν μου άρεσε.

Για να αποδέχτηκαν τελικά την επιστροφή όλου του ποσού μετά από επαφή με paypal, προφανώς κάτι παιζόταν, οπότε θα το στείλω πίσω.

 

Θέλει δουλίτσα για να το φέρεις στα μέτρα σου.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ ΑΠΟ 4.2.2 ΓΙΑ OFFICIAL VIBEUI_V1.5_1420_4_ST_K910 WITH GAPPS AND ROOT

 

ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ 4.4.2 ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΥΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ 4.2.2.

 

ΑΡΧΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ

ROM-->http://rom.lenovo.com/xiazai_k910_nk.html (http://pan.baidu.com/s/1dD3mYKp)

GAPPS-->http://goo.im/devs/paranoidandroid/roms/gapps-micro (pa_gapps-modular-micro-4.4.2-20140531-signed.zip) H http://yun.baidu.com/wap/link?uk=3238498241&shareid=882964085&third=0 (下载 (19.56MB))

SUPERSU--> http://download.chainfire.eu/446/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v1.99r3.zip

CWM-->http://www.androidfilehost.com/?fid=23329332407569476

ADB-->https://docs.google.com/file/d/0B1S0LCuXCnnmSWh6NGJmSE1BUWc/edit

 

Ενα βιντεο να σας βοηθησει λιγο στην εγκατασταση των drivers του κινητου και του ADB και το περασμα των αρχειων.ΠΡΟΣΟΧΗ απλα δειτε την διαδικασια αυτων των 2 γιατι στην εγκατασταση απο το βιντεο της ρομ του ροοτ και των gapps ειναι ολα διαφορετικα απο αυτα που σας λεω εγω.

 

 

Πρωτα παμε στο pc.

Κανουμε εγκατασταση το ADB με δεξι κλικ και εκτέλεση ως διαχειριστής.

Ξεζιπαρουμε τον CWM και το αρχειο μεσα στο φακελο το ονομαζουμε recovery

Αλλαζουμε την ονομασια των gapps (χωρις να τα ξεζιπαρουμε) απο pa_gapps-modular-micro-4.4.2-20140531-signed σε gapps H το 4-16_GApps_Minimal_4.4.2_signed σε gapps. Οποιο απο τα 2 κατεβασετε.Εγω αν θυμαμαι καλα εβαλα το 2ο.

Αλλαζουμε την ονομασια του UPDATE-SuperSU-v1.99r3 σε SU.(Χωρις να το ξεζιπαρουμε)

Βαζουμε το recovery to SU και τα gapps μεσα στον φακελο που εχει γινει εγκατασταση το ADB.

 

Συνδέουμε το κινητο στο pc με το καλωδιο το δικο του (παντα) και ανοιγουμε το usb debug mode

Παμε στον Υπολογιστη μου και μεσα εχει δει το κινητο σαν Lenovo suite

Πανω εκει κανουμε δεξι κλικ και ανοιγμα

Ανοιγουν καποια αρχεια.Εκει εχει και το Lenovo usb driver autorun.Δεξι κλικ πανω του και εκτελεση ως διαχειριστης(Αυτοι ειναι οι Drivers του κινητου μας)

Βαζουμε την ρομ VIBEUI_V1.5_1420_4_ST_K910 μεσα στο κινητο χωρις να την ξεζιπαρουμε και χωρις να την βαλουμε σε καποιο φακελο.

Τρεχουμε το ADB που ειναι στην επιφάνεια εργασιας με δεξι κλικ και εκτελεση ως διαχειριστης.

Ανοιγει ενα cmd παραθυρο.

ΤΩΡΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΝΤΟΛΕΣ.

 

adb reboot-bootloader (Το κινητο κανει reboot και βγαζει το σημα της Lenovo)

fastboot boot recovery.img (Το κινητο μπαίνει σε custom recovery)

ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΕ custom recovery ΚΑΙ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΑ ΤΗΣ LENOVO ΤΟΤΕ ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΟ POWER ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ REBOOT ΚΑΙ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

Κανουμε install zip -->install zip from sd και βρισκουμε την ρομ και την κανουμε εγκατασταση.

Αμεσως μετα κανουμε wipe data factory reset

Μετα παμε install zip -->install zip from sideload --> και απο το pc στο παραθυρο του adb δινουμε την εντολη

adb sideload SU.zip ΑΡΧΙΖΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΟΤΑΝ ΤΕΛΙΩΣΕΙ

παμε ξανα στο κινητο στο install zip -->install zip from sideload --> και απο το pc στο παραθυρο του adb δινουμε την εντολη

adb sideload gapps.zip ΠΑΛΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ.

 

ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΠΑΜΕ GO BΑCK ΚΑΙ ΠΑΤΑΜΕ REBOOT SYSTEM NOW και ειμαστε κομπλε!!

 

Απο το Playstore παμε στις ρυθμισεις και και βγαζουμε το autoupdate των εφσρμογων για να μην κανει update to SUPERSU οταν βγει η επομενη εκδοση.

 

Για οσους θελουν να γυρισουν πισω στην 4.2.2 κανουμε την παρακατω διαδικασια.

 

Κατεβαζουμε αυτη τη ρομ https://docs.google.com/file/d/0B8L36-jO45mmX1piTzNmcENnRnM/edit

Την ξεζιπαρουμε και μεσα εχει ενα αρχειο qsb

Φτιαχνουμε ενα φακελο μεσα στην μνημη το κινητου και τον ονομαζουμε sdfuse και μεσα στο φακελο βαζουμε τη ρομ (το qsb αρχειο)

Κλεινουμε το κινητο.

Παταμε ταυτοχρονα το POWER ΚΑΙ ΤΟ VOLUME - ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΗΣ LENOVO ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟ POWER

Το κινητο ανοιγει σε ενα μενου με 14 επιλογες.

Με τα πληκτρα της φωνης παμε στην επιλογη 4.SD UPDATE και παταμε το power .

Ακολουθουμε τις οδηγιες και το κινητο κανει update στην 4.2.2 και περιμενουμε μεχρι να ανοιξει και ειμαστε ετοιμοι!!

 

 

ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΑΝ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ)

Edited by aloialone

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Η official 1.5 1420 είναι stable version. Συνήθως στις stable εκδόσεις της VIBE δεν έμπαιναν τα gapps (τουλάχιστον στο s820 που γνωρίζω και φυσικά και εσύ γνωρίζεις φίλε aloialone). Αυτό το θέμα το έχεις ξεπεράσει στο Κ910;

 

Ανδρεα εγω εβαλα κανονικα τα gapps στην ST. Αρα λογικα η πλεον δεν εχει θεμα η παιζει ρολο η 4.4.2 και τα gapps για την KITKAT.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

aloialone, είσαι τέλειος. σε ευχαριστώ πάρα, μα πάρα πολλή φίλε μου. :up:

p.s1 ι ίδια διαδικασία ισχύει και για την 1421 από το ίδιο site ?

p.s2 ελληνικά έχουνε?

Link to comment
Share on other sites

aloialone, είσαι τέλειος. σε ευχαριστώ πάρα, μα πάρα πολλή φίλε μου. :up:

p.s1 ι ίδια διαδικασία ισχύει και για την 1421 από το ίδιο site ?

p.s2 ελληνικά έχουνε?

 

 

Δεν χρειαζεται να λες ευχαριστω σε κανεναν. Εδω ειμαστε να βοηθαμε ο ενας τον αλλον.

1 ναι ιδια διαδικασια και για την 1421

2 Ελληνικα αν θες υπαρχει αυτη η ρομ http://www.needrom.com/mobile/lenovo-k910-4-4-2-1419-multilang-gapps/

απλα κανεις donate 2 δολλαρια σχεδον 1μιση ευρω και σου στελνει τον κωδικο. Ειναι ετοιμη με gapps αλλα Ελληνικα εχει κατα 70%.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα ,κατάλαβα, . όταν κάποτε θα παραλαβω το κινητό αυτό:worry::worry::worry: θα τις δοκιμάσω . σε ευχαριστώ ξανά για τον χρόνο σου Edited by talstar
Link to comment
Share on other sites

aloialone, ευχαριστώ και εγώ για τον αναλυτικό οδηγό σου.

Μια ερώτηση μόνο, το κινητό όπως έρχεται με την 4.2.2 έχει ξεκλείδωτο bootloader και βάζοντας την 4.4.2 απ' ότι κατάλαβα κλειδώνει. Υπάρχει μετά τρόπος να ξεκλειδώσει? Γυρνώντας πίσω στην 4.2.2 είναι ξεκλείδωτος ο bootloader ή μένει κλειδωμένος?

Link to comment
Share on other sites

aloialone, ευχαριστώ και εγώ για τον αναλυτικό οδηγό σου.

Μια ερώτηση μόνο, το κινητό όπως έρχεται με την 4.2.2 έχει ξεκλείδωτο bootloader και βάζοντας την 4.4.2 απ' ότι κατάλαβα κλειδώνει. Υπάρχει μετά τρόπος να ξεκλειδώσει? Γυρνώντας πίσω στην 4.2.2 είναι ξεκλείδωτος ο bootloader ή μένει κλειδωμένος?

 

Καλησπέρα, ξεκλειδώνει.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Με την επιστροφή σε 4.2.2 ξεκλειδώνει, το θέμα όμως είναι πως θα ξεκλειδώσουμε την 4.4.2 για να μπει το cwm και να μείνει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με την επιστροφή σε 4.2.2 ξεκλειδώνει, το θέμα όμως είναι πως θα ξεκλειδώσουμε την 4.4.2 για να μπει το cwm και να μείνει.

 

στο XDA γίνεται κάποια προσπάθεια όπου χρησιμοποιούν κάποιο recovery από κάτι κινέζους.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Σαν νεος,στο forum,σας εκανα και εγω 2 ερωτησεις στην σελιδα 11 αλλα απαντηση δεν πηρα.Μαλλον με προσπερασατε.Εκτος εαν δεν εκανα εγω καλα.:!:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.Παρακολουθω μερες τα διαφορα που γραφονται για το συγκεκριμενο κινητο (κ910) και επειδη με ενδιαφερει πολυ ειπα να ρωτησω κανα δυο πραγματακια.

1>τελικα υποστηριζει τα Ελληνικα στο μενου του?

2>οταν λεμε εχει ενσωματωμενη μπαταρια?τι εννοουμε,ηρθε η ωρα τις μπαταριας στελνουμε και το κινητο?:confused:

Παντως μπραβο σε ολους εσας που εχετε απαντησεις και λυσεις για ολα.Πραγματικα,χωρις εσας, σε πολλα πραγματα σηκωνουμε τα χερια μας ψηλα.

Ευχαριστω.

 

Καλησπέρα,

 

1. Κατα 70%. Εγώ χρησιμοποιώ αγγλικό μενού.

2. Δεν ξέρω να σου απαντήσω, ίσως και να μπορεί να αλλάζει.

 

Γενικά πάντως να ξέρεις ότι κανείς δεν υπεύθυνος ή υποχρεωμένος να απαντάει. Όλα στηρίζονται στην καλή θέληση και στο αν γνωρίζει την απάντηση.

Και εγώ αντίστοιχα είχα 2 ερωτήματα πριν το παραγγειλω και τελικά τα απάντησα μόνος μου :p .

 

Εγώ πάντως τελικά το κράτησα το κινητό και έλυσα και τα προβλήματα που ανέφερα παραπάνω.

Το συγκεκριμένο κινητο αξίζει με το παραπάνω.

 

Φιλικά,

 

Ηλίας

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ζήτημα πάντως τώρα που προέχει είναι τι θα κάνουμε με το κλείδωμα του bootloader στην 4.4.2 που πραγματικά παίζει πολύ καλά και είναι αρκετά smooth.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

1. Κατα 70%. Εγώ χρησιμοποιώ αγγλικό μενού.

2. Δεν ξέρω να σου απαντήσω, ίσως και να μπορεί να αλλάζει.

 

Γενικά πάντως να ξέρεις ότι κανείς δεν υπεύθυνος ή υποχρεωμένος να απαντάει. Όλα στηρίζονται στην καλή θέληση και στο αν γνωρίζει την απάντηση.

Και εγώ αντίστοιχα είχα 2 ερωτήματα πριν το παραγγειλω και τελικά τα απάντησα μόνος μου :p .

 

Εγώ πάντως τελικά το κράτησα το κινητό και έλυσα και τα προβλήματα που ανέφερα παραπάνω.

Το συγκεκριμένο κινητο αξίζει με το παραπάνω.

 

Φιλικά,

 

Ηλίας

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ζήτημα πάντως τώρα που προέχει είναι τι θα κάνουμε με το κλείδωμα του bootloader στην 4.4.2 που πραγματικά παίζει πολύ καλά και είναι αρκετά smooth.

Όταν λες κατα 70% εννοείς οτι το υπόλοιπο 30% είναι στα Αγγλικά ή μεταφρασμένα τύπου google translation...???

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κατα 70% εννοείς οτι το υπόλοιπο 30% είναι στα Αγγλικά ή μεταφρασμένα τύπου google translation...???

 

Δεν έχω παρατηρήσει αν είναι μετάφραση google.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά... Είμαι γραμμένος κάμποσο καιρό αλλά είναι το πρώτο post που κάνω οπότε συγχωρέστε με για τυχόν λάθη...

Είμαι κάτοχος samsung galaxy ace s5830 και είμαι ένα βήμα πριν την παραγγελία του Lenovo Vibe Z, αυτό που με προβληματίζει και δεν το έχω παραγγείλει εδώ και καιρό είναι η ελληνική γλώσσα. Έχω διαβάσει όλα τα post και θέλω μια διευκρίνηση από έναν κάτοχο. Αυτό το 70% ελληνικά τι ακριβώς σημαίνει? Δηλαδή το κινητό έχει ελληνικά στα κύρια menu, στις ρυθμίσεις και απλά σε ορισμένα υπό-menu δεν υπάρχει μετάφραση? Δεν γνωρίζω καλά αγγλικά και θα ήθελα να χειρίζομαι το κινητό χωρίς προβλήματα. Σαν γενική ερώτηση λοιπόν η γενική χρήση του κινητού, για έναν μέσο χρήστη, με ελληνικά είναι αξιοπρεπής?

Link to comment
Share on other sites

παραθέτω ένα μικρό βίντεο από την συσκευή με τα settings του και γυρισμένο στα Ελληνικά. Θα κατλάβεται από αυτό ότι η μετάφραση είναι google :p .

 

Edited by hotfixus

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

1. Κατα 70%. Εγώ χρησιμοποιώ αγγλικό μενού.

2. Δεν ξέρω να σου απαντήσω, ίσως και να μπορεί να αλλάζει.

 

Γενικά πάντως να ξέρεις ότι κανείς δεν υπεύθυνος ή υποχρεωμένος να απαντάει. Όλα στηρίζονται στην καλή θέληση και στο αν γνωρίζει την απάντηση.

Και εγώ αντίστοιχα είχα 2 ερωτήματα πριν το παραγγειλω και τελικά τα απάντησα μόνος μου :p .

 

Εγώ πάντως τελικά το κράτησα το κινητό και έλυσα και τα προβλήματα που ανέφερα παραπάνω.

Το συγκεκριμένο κινητο αξίζει με το παραπάνω.

 

Φιλικά,

 

Ηλίας

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ζήτημα πάντως τώρα που προέχει είναι τι θα κάνουμε με το κλείδωμα του bootloader στην 4.4.2 που πραγματικά παίζει πολύ καλά και είναι αρκετά smooth.

Καλησπερα.Καταρχας σε ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα εαν θεωρεις οτι υποχρεωσα κανεναν για να μου απαντησει,κανεις λαθος και ζητω συγνωμη,απλα επειδη βλεπω οτι δινονται γρηγορα απαντησεις γιαυτο ξαναποσταρα.Αλλα επιμενω στο θεμα μπαταριας γιατι δεν μπορω να φανταστω για παραδειγμα οτι μετα απο 2? χρονια θα το πεταξω λογω μπαταριας!(ζωντανο παραδειγμα το samsung s2 το εχω δυομισι χρονια και δυστυχως παω για αλλαγη μπαταριας,προς το παρων:shifty:)Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Καταρχας σε ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα εαν θεωρεις οτι υποχρεωσα κανεναν για να μου απαντησει,κανεις λαθος και ζητω συγνωμη,απλα επειδη βλεπω οτι δινονται γρηγορα απαντησεις γιαυτο ξαναποσταρα.Αλλα επιμενω στο θεμα μπαταριας γιατι δεν μπορω να φανταστω για παραδειγμα οτι μετα απο 2? χρονια θα το πεταξω λογω μπαταριας!(ζωντανο παραδειγμα το samsung s2 το εχω δυομισι χρονια και δυστυχως παω για αλλαγη μπαταριας,προς το παρων:shifty:)Ευχαριστω και παλι.

 

Καλησπέρα, δεν θεωρώ τίποτα και ούτε χρειάζεται να ζητάς συγνώμη. Απλά εξήγησα γιατί πιθανόν να μην έχει απαντήσει κάποιος σε αυτά που ρώτησες.

 

Όσο αφορά την μπαταρία, πραγματικά δεν ξέρω αν αλλάζει και ούτε έχω βρει κάποια σχετική πληροφορία. Αλλά πιστεύω ότι θα γίνεται.

Ίσως αν κάνεις αυτή την ερώτηση στο μαγαζί (Κίνα) που θα το αγοράσεις, να σου δώσουν απάντηση και να ενημέρωσεις και εδώ.

 

είμαστε εδώ όλοι μαζί για να βοηθήσει ο ένας τον άλλον όπως μπορεί. :)

 

Στο παρακάτω Λινκ πουλάει μπαταρία για το κινητο, άρα αλλάζει. Μένει να βρεθεί ο τεχνικός που θα το κάνει, αν χρειαστεί.

 

http://www.batteryupgrade.gr/shopBrowser.php?shopGroupId=88025997&tracker=adwords_gr_PDA&langId=10&gclid=COTqgOiL474CFcvItAodyRQA9Q#/assortmentProductId/11780402/shopGroupId/88025997

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ ΑΠΟ 4.2.2 ΓΙΑ OFFICIAL VIBEUI_V1.5_1420_4_ST_K910 WITH GAPPS AND ROOT

 

ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ 4.4.2 ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΥΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ 4.2.2.

 

ΑΡΧΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ

ROM-->http://rom.lenovo.com/xiazai_k910_nk.html (http://pan.baidu.com/s/1dD3mYKp)

GAPPS-->http://goo.im/devs/paranoidandroid/roms/gapps-micro (pa_gapps-modular-micro-4.4.2-20140531-signed.zip) H http://yun.baidu.com/wap/link?uk=3238498241&shareid=882964085&third=0 (下载 (19.56MB))

SUPERSU--> http://download.chainfire.eu/446/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v1.99r3.zip

CWM-->http://www.androidfilehost.com/?fid=23329332407569476

ADB-->https://docs.google.com/file/d/0B1S0LCuXCnnmSWh6NGJmSE1BUWc/edit

 

Ενα βιντεο να σας βοηθησει λιγο στην εγκατασταση των drivers του κινητου και του ADB και το περασμα των αρχειων.ΠΡΟΣΟΧΗ απλα δειτε την διαδικασια αυτων των 2 γιατι στην εγκατασταση απο το βιντεο της ρομ του ροοτ και των gapps ειναι ολα διαφορετικα απο αυτα που σας λεω εγω.

 

 

Πρωτα παμε στο pc.

Κανουμε εγκατασταση το ADB με δεξι κλικ και εκτέλεση ως διαχειριστής.

Ξεζιπαρουμε τον CWM και το αρχειο μεσα στο φακελο το ονομαζουμε recovery

Αλλαζουμε την ονομασια των gapps (χωρις να τα ξεζιπαρουμε) απο pa_gapps-modular-micro-4.4.2-20140531-signed σε gapps H το 4-16_GApps_Minimal_4.4.2_signed σε gapps. Οποιο απο τα 2 κατεβασετε.Εγω αν θυμαμαι καλα εβαλα το 2ο.

Αλλαζουμε την ονομασια του UPDATE-SuperSU-v1.99r3 σε SU.(Χωρις να το ξεζιπαρουμε)

Βαζουμε το recovery to SU και τα gapps μεσα στον φακελο που εχει γινει εγκατασταση το ADB.

 

Συνδέουμε το κινητο στο pc με το καλωδιο το δικο του (παντα) και ανοιγουμε το usb debug mode

Παμε στον Υπολογιστη μου και μεσα εχει δει το κινητο σαν Lenovo suite

Πανω εκει κανουμε δεξι κλικ και ανοιγμα

Ανοιγουν καποια αρχεια.Εκει εχει και το Lenovo usb driver autorun.Δεξι κλικ πανω του και εκτελεση ως διαχειριστης(Αυτοι ειναι οι Drivers του κινητου μας)

Βαζουμε την ρομ VIBEUI_V1.5_1420_4_ST_K910 μεσα στο κινητο χωρις να την ξεζιπαρουμε και χωρις να την βαλουμε σε καποιο φακελο.

Τρεχουμε το ADB που ειναι στην επιφάνεια εργασιας με δεξι κλικ και εκτελεση ως διαχειριστης.

Ανοιγει ενα cmd παραθυρο.

ΤΩΡΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΝΤΟΛΕΣ.

 

adb reboot-bootloader (Το κινητο κανει reboot και βγαζει το σημα της Lenovo)

fastboot boot recovery.img (Το κινητο μπαίνει σε custom recovery)

ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΕ custom recovery ΚΑΙ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΑ ΤΗΣ LENOVO ΤΟΤΕ ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΟ POWER ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ REBOOT ΚΑΙ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

Κανουμε install zip -->install zip from sd και βρισκουμε την ρομ και την κανουμε εγκατασταση.

Αμεσως μετα κανουμε wipe data factory reset

Μετα παμε install zip -->install zip from sideload --> και απο το pc στο παραθυρο του adb δινουμε την εντολη

adb sideload SU.zip ΑΡΧΙΖΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΟΤΑΝ ΤΕΛΙΩΣΕΙ

παμε ξανα στο κινητο στο install zip -->install zip from sideload --> και απο το pc στο παραθυρο του adb δινουμε την εντολη

adb sideload gapps.zip ΠΑΛΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ.

 

ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΠΑΜΕ GO BΑCK ΚΑΙ ΠΑΤΑΜΕ REBOOT SYSTEM NOW και ειμαστε κομπλε!!

 

Απο το Playstore παμε στις ρυθμισεις και και βγαζουμε το autoupdate των εφσρμογων για να μην κανει update to SUPERSU οταν βγει η επομενη εκδοση.

 

Για οσους θελουν να γυρισουν πισω στην 4.2.2 κανουμε την παρακατω διαδικασια.

 

Κατεβαζουμε αυτη τη ρομ https://docs.google.com/file/d/0B8L36-jO45mmX1piTzNmcENnRnM/edit

Την ξεζιπαρουμε και μεσα εχει ενα αρχειο qsb

Φτιαχνουμε ενα φακελο μεσα στην μνημη το κινητου και τον ονομαζουμε sdfuse και μεσα στο φακελο βαζουμε τη ρομ (το qsb αρχειο)

Κλεινουμε το κινητο.

Παταμε ταυτοχρονα το POWER ΚΑΙ ΤΟ VOLUME - ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΗΣ LENOVO ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟ POWER

Το κινητο ανοιγει σε ενα μενου με 14 επιλογες.

Με τα πληκτρα της φωνης παμε στην επιλογη 4.SD UPDATE και παταμε το power .

Ακολουθουμε τις οδηγιες και το κινητο κανει update στην 4.2.2 και περιμενουμε μεχρι να ανοιξει και ειμαστε ετοιμοι!!

 

 

ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΑΝ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ)

 

 

ΟΙ οδηγίες αυτές κάνουνε και για την εγκατάστασή αυτής την ρομ? http://www.needrom.com/mobile/lenovo-k910-4-4-2-1419-multilang-gapps/comment-page-18/#comments

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΟΙ οδηγίες αυτές κάνουνε και για την εγκατάστασή αυτής την ρομ? http://www.needrom.com/mobile/lenovo-k910-4-4-2-1419-multilang-gapps/comment-page-18/#comments

 

Ναι, απλά δεν θα περάσεις τα gapps γιατί είναι ενσωματωμένα στη rom.

 

Ο οδηγός μπήκε στο πρώτο post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo K910 Vibe Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...