Jump to content

Lenovo Vibe Z (K910)


domokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα

Σκέφτομαι από βδομάδα ν αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό αλλά η αλήθεια είναι πως προβληματίστηκα με κάποια πράγματα που διαβάζω στο φόρουμ.

Σκόπευα να το παραγγείλω ρουταρισμένο από minideal ή etotalk.Ηθελα λοιπόν να ρωτήσω τα εξής.

Όντως οι ειδοποιήσεις στην ελληνική γλώσσα δεν εμφανίζονται σωστά;

Οι μεταφράσεις είναι τόσο κακές;

Τι άλλα μειονεκτήματα έχει το τηλέφωνο ρουταρισμένο;

Σχημάτισα πάντως την εντύπωση από όσα διαβάζω ότι έχει κάποια σοβαρά θέματα...

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Σκόπευα να το παραγγείλω ρουταρισμένο από minideal ή etotalk.

Δε νομίζω να στο rootάρουν, δεν είναι το ίδιο εύκολο να γίνει όπως στις άλλες συσκευές.

Όντως οι ειδοποιήσεις στην ελληνική γλώσσα δεν εμφανίζονται σωστά;

Όχι, δεν εμφανίζονται σωστά αν και καταλαβαίνεις τι θέλει να σου πει η ειδοποίηση.

Οι μεταφράσεις είναι τόσο κακές;

Δεν είναι κακές, είναι ελλιπείς.

Τι άλλα μειονεκτήματα έχει το τηλέφωνο ρουταρισμένο;

Δεν έχει προβλήματα σαν συσκευή, δουλεύει άψογα κατά τα άλλα, απλά δεν μπορείς να πειράξεις πολλά πράγματα. Και rootαρισμένο να το έχεις κάποιες εφαρμογές (που δεν θα τις θέλεις) δεν πρέπει να τις πειράξεις (SecurIt, κτλ).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την εκτενέστατη κι άμεση απάντηση σου!Για να είμαι ειλικρινής ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω αλλά ακόμα και αυτές οι μικρές πλην σημαντικές λεπτομέρειες είναι αποθαρρυντικές για μένα.Άλλωστε δεν έχω και καθόλου γνώσεις για να το πειράξω...Και σίγουρα θα ξενέρωνα όταν πχ έβλεπα το θέμα που έχει με τις ειδοποιήσεις.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,είμαι κάτοχος και εγώ αυτού του κινητού μετά το P780...Απλά τέλειο.Έχω κάποιες ερωτήσεις,

1.Μήπως έχει ψάξει κάποιος για διπλό ταπ ξεκλειδώματος ή διαφορετικό τρόπο εκτός των κουμπιών:;;

2.Για το θέμα με την αναγνώριση επαφών στις εισερχόμενες κλήσεις- sms.

3.και ποια rom προτείνετε χωρίς ελληνικά και κλειδωμένο bootloader

Nokia 5800-->Sony xperia st15-->Lenovo p780-->Lenovo K910-->Samsung Note4 Duos-->Samsung Note 8 Duos
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1.Μήπως έχει ψάξει κάποιος για διπλό ταπ ξεκλειδώματος ή διαφορετικό τρόπο εκτός των κουμπιών:;;

2.Για το θέμα με την αναγνώριση επαφών στις εισερχόμενες κλήσεις- sms.

3.και ποια rom προτείνετε χωρίς ελληνικά και κλειδωμένο bootloader

 

1. H συσκευή υποστηρίζει τις flip window θήκες που με άνοιγμά τους "ξυπνάει" και η συσκευή. Σε μία της Mofi που έχω δοκιμάσει, η οθόνη προσαρμόζεται στο παράθυρο της θήκης. Πολύ εξυπηρετικό.

 

2. Βάλε το Number Fixer με το οποίο θα προσθέσεις εύκολα το +30 μπροστά σε όλες τις επαφές σου και η συσκευή θα τις αναγνωρίζει κανονικά. Για 160 ελληνικούς χαρακτήρες / sms, προτείνω το GO SMS που υποστηρίζει dual sim.

 

3. Την custom v4 του baralajbi, εναλλακτικά την τελευταία επίσημη (1423).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

1.Η θήκη που έχω δυστυχώς δεν έχει μαγνήτη γι' αυτό το ψάχνω.

2.Επίσης έχω θέμα γιατί ο ένας πάροχος μου βγάζει με(+30) και ο άλλος χωρίς.

3.Με την official κλειδώνει ο bootloader ?

Nokia 5800-->Sony xperia st15-->Lenovo p780-->Lenovo K910-->Samsung Note4 Duos-->Samsung Note 8 Duos
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1.Η θήκη που έχω δυστυχώς δεν έχει μαγνήτη γι' αυτό το ψάχνω.

2.Επίσης έχω θέμα γιατί ο ένας πάροχος μου βγάζει με(+30) και ο άλλος χωρίς.

3.Με την official κλειδώνει ο bootloader ?

 

1. Θεωρώ πως εφαρμογές που δουλεύουν με τον proximity sensor τύπου Auto Screen On-Off θα κάνουν τη δουλειά που θέλεις.

2. Βάλε το DW Contacts & Phone & Dialer που υποστηρίζει και το dual sim και τις επαφές με/χωρίς +30.

3. Με την 4.2.2 όχι, με την 4.4.2 (kitkat) ναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1. Θεωρώ πως εφαρμογές που δουλεύουν με τον proximity sensor τύπου Auto Screen On-Off θα κάνουν τη δουλειά που θέλεις.

2. Βάλε το DW Contacts & Phone & Dialer που υποστηρίζει και το dual sim και τις επαφές με/χωρίς +30.

3. Με την 4.2.2 όχι, με την 4.4.2 (kitkat) ναι.

1. Ευχαριστώ , δούλεψε πολύ καλά.

2.θα το εξερευνησω μέσα στην μέρα και θα σας πω εντυπώσεις.

3. Αρα πάω αναγκαστικά σε jelly bean.γιατί δεν θέλω να μπλέκω να ξεκλειδώνω bootloader...

Nokia 5800-->Sony xperia st15-->Lenovo p780-->Lenovo K910-->Samsung Note4 Duos-->Samsung Note 8 Duos
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3. Αρα πάω αναγκαστικά σε jelly bean.γιατί δεν θέλω να μπλέκω να ξεκλειδώνω bootloader...

 

Το να ξεκλειδώσεις bootloader δεν έχει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία, γιατί απλά (μέχρι τώρα) δεν γίνεται. Απλά φλασάρεις μια παλαιότερη 4.2.2 με ξεκλείδωτο bootloader και είσαι έτοιμος.

 

Από την άλλη ο ξεκλείδωτος bootloader δεν σου χρησιμεύει σε κάτι εκτός του να περάσεις προσωρινά custom recovery, αλλά και στην 4.2.2 δεν έχεις πρόσβαση σε custom recovery μέσα από τη συσκευή, μόνο μέσω adb.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στα 235ε που παιζει αυτη την στιγμη φαινεται καλη περιπτωση και φαινεται ποιοτικη συσκευη, σκεφτομαι να το χτυπησω, σε αυτα τα λεφτα δεν βλεπω κατι καλυτερο, ουτε καν σε τελειως κινεζιες.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
H ιδιαιτερότητα και η αξία του έγκειται στον συνδυασμό Snapdragon 800 & dual sim. Αν μπορείς να συμβιβαστείς με τους περιορισμούς που αναφέρονται στα προηγούμενα post... σίγουρα αξίζει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

πως μπορώ να κανω backup εφαρμογες και ρομ , ούτως ώστε μετα απο περασμα καινουργειας ρομ να ξαναβαλω τις εφαρμογές που εχω πληρώσει και να εχω καβαντζα ξανα την ρομ μήπως την ξαναχρειαστω?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Backup των εφαρμογών με το titanium backup και αν είσαι rooted φυσικά. Backup της ROM δεν μπορείς να πάρεις αν έχεις έκδοση 4.4.2. Αν είσαι 4.2.2 μπορείς να περάσεις προσωρινά cwm recovery (από το PC) και να κάνεις backup.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Backup των εφαρμογών με το titanium backup και αν είσαι rooted φυσικά. Backup της ROM δεν μπορείς να πάρεις αν έχεις έκδοση 4.4.2. Αν είσαι 4.2.2 μπορείς να περάσεις προσωρινά cwm recovery (από το PC) και να κάνεις backup.

 

οκ ευχαριστώ, κατάφερε κανένας να το rootarei? κάνω ότι λέει ο οδηγός πού έγραψε ο φίλος πιο πίσω άλλα τίποτα. από sideload, to adb αφου περαστεί ι ρομ δεν βλέπει την συσκευή.:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δυστυχώς σε kitkat rom ούτε εγώ έχω καταφέρει να δουλέψω το sideload το οποίο αποτελεί μονόδρομο για να rootάρεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μου βγάζει μετά την εντολή στο adb που δίνω για να φλασαρει από sideload , "error device not found "". εσύ σε τι windows το έκανες? έμενα είναι 64ria. η πλάκα είναι ότι προχτές στο γραφείο πού έχω 32ria έπιασε το sideload και έγινε root .. λες να φταίνε τα 64ρια??
Link to comment
Share on other sites

Δουλευει κανονικα το adb αρκει να το κανει μετα το φλασαρισμα της ρομ πριν κανεις restart το κινητο. Εγω φοραω official st με ροοτ και gapps και την εχω περασει με windows 8 και 8.1 64χ.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δουλευει κανονικα το adb αρκει να το κανει μετα το φλασαρισμα της ρομ πριν κανεις restart το κινητο.

 

Η διαδικασία είναι γνωστή, ωστόσο είναι πολλοί που έχουν πρόβλημα. Αν θέλεις να μας πεις ποιους drivers χρησιμοποίησες για το adb sideload και ποιο recovery ακριβώς ίσως βγάλουμε άκρη. Έχω την εντύπωση πως κάπου σε αυτό το συνδυασμό είναι το πρόβλημα, που σε recovery mode ο υπολογιστής βλέπει τη συσκευή ως "kiton".

 

Αν και κατά τη γνώμη μου το να έχεις τη συσκευή rooted χωρίς cwm recovery, στην ουσία είναι δώρο άδωρο γιατί δεν μπορείς να πάρεις nandroid backup για να πειραματιστείς. Ποιος θα τολμήσει για παράδειγμα να δοκιμάσει xposed framework;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

λοιπόνv όπως στα έλεγα εχτές , στο pc του γραφείου με widnows 7 32bit όλα καλά , νεράκι , η διαδικασία κυλάει ομαλά όπως περιγράφει στον οδηγό ο aloialone .

flashαρετε η rom από την sd , μετά flasharisma μέσω adb με sideload zip εντολή από το κινητό το SU.zip , to adb βρίσκει την συσκευή κανονικά και φλασαρει το su.

 

αντίθετα στου σπιτιού το pc windows 7 64bit φλασαρει μόνο την rom άλλα το SU.zip δεν μπορεί να το φλασαρει από adb μεσώ sideload γιατί το adb δεν βρίσκει την συσκευή .

 

όποτε κατ'εμε ή 1 - έχει πρόβλημα με τους drivers της συσκευής το pc μου.

2- έχει πρόβλημα το adb στο pc μου (το οποίο έκανα reinstall 2 φόρες αλλά τίποτα )

3- είναι πρόβλημα ή γενικά των wιndows στα 64bit ή έχουνε πρόβλημα τα δικά μου windows

Link to comment
Share on other sites

λοιπόνv όπως στα έλεγα εχτές , στο pc του γραφείου με widnows 7 32bit όλα καλά , νεράκι , η διαδικασία κυλάει ομαλά όπως περιγράφει στον οδηγό ο aloialone .

flashαρετε η rom από την sd , μετά flasharisma μέσω adb με sideload zip εντολή από το κινητό το SU.zip , to adb βρίσκει την συσκευή κανονικά και φλασαρει το su.

 

αντίθετα στου σπιτιού το pc windows 7 64bit φλασαρει μόνο την rom άλλα το SU.zip δεν μπορεί να το φλασαρει από adb μεσώ sideload γιατί το adb δεν βρίσκει την συσκευή .

 

όποτε κατ'εμε ή 1 - έχει πρόβλημα με τους drivers της συσκευής το pc μου.

2- έχει πρόβλημα το adb στο pc μου (το οποίο έκανα reinstall 2 φόρες αλλά τίποτα )

3- είναι πρόβλημα ή γενικά των wιndows στα 64bit ή έχουνε πρόβλημα τα δικά μου windows

 

99,9% εχεις πρόβλημα με τους drivers της συσκευής. Παντως ο οδηγός δουλεύει σωστα!!! Ελπίζω να τον έφτιαξαν όσο πιο απλα γίνεται,τουλαχιστον αυτό προσπάθησα!!

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

99,9% εχεις πρόβλημα με τους drivers της συσκευής. Παντως ο οδηγός δουλεύει σωστα!!! Ελπίζω να τον έφτιαξαν όσο πιο απλα γίνεται,τουλαχιστον αυτό προσπάθησα!!

 

πιο σωστός και απλoς δεν γίνεται και χάρη σε αυτόν και κατ επέκταση σε εσένα εγώ που είμαι αδαής τα κατάφερα :lol:. όσο για τους drivers ίσως να έχεις δίκιο , δεν ξέρω να σου πω :blink:

Edited by talstar
Link to comment
Share on other sites

Εισαγωγή.

Το κινητό είναι bricked αλλά τελικά δεν είναι. Νομίζεις ότι πέθανε, αλλά δεν είναι έτσι.

Προσωπικά μετά από 3 μερόνυχτα κυριολεκτικά, έφτασα στο σημείο να πω ότι το κινητό τελείωσε, δεν είχα καμία απόκριση και τελικά το κατάφερα και με την βοήθεια βέβαια και του seergio από το htcmania, όπου δουλέψαμε μαζί μέσω skype και τα καταφέραμε.

Ο παρακάτω οδηγός αφορά για mode 9008 του κινητού όπου είναι το χειρότερο σε σχέση με το 9006.

Αν έχετε mode 9006, είστε πιο τυχεροί και μπορείτε να το επαναφέρετε με τον οδηγό του Seergio στο htcmania από εδώ http://www.htcmania.com/showthread.php?t=841147.

θέλει μετάφραση το ξέρω, απλά το παραθέτω μέχρι να βρω χρόνο να γράψω και αυτό το κομμάτι.

 

 

Επαναφορά συσκευής K910 μετά από brick και κλειδωμένο bootloader.

 

Mode 9008

 

Στην κατάσταση 9008 το κινητό δεν αποκρίνεται καθόλου. Πιθανότατα να έχει τελειώσει και η μπαταρία του.

Μπαίνει στο ρεύμα και δεν αποκρίνεται, το συνδέεται με το usb στον Η/Υ και δεν αποκρίνεται ή πολύ πιθανό να δονείται η μπαταρία.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση το κινητό μπορεί να επανέλθει στην αρχική του κατάσταση.

 

Εάν το κινητό έχει ξεμείνει από μπαταρία, τότε πρέπει να αφαιρέσουμε το κάλυμμα από πίσω, δείτε σχετικό βίντεο

, να ξεβιδώσουμε μια βιδούλα που καλύπτει τον connector της μπαταρίας και βέβαια να αποσυνδέσουμε τον connector. Δεν χρειάζεται να αφαιρεθεί η μπαταρία.

 

Προετοιμασία, τι χρειαζόμαστε.

1. Λειτουργικό σύστημα Windows XP, μιας και αυτό τελικά αποκρίνεται καλύτερα στο πρόγραμμα κα ιτα εργαλεία που θα εγκαταστήσουμε. Μπορεί να είναι είτε φυσικό είτε virtual π.χ. VMware. Προσωπικά χρησιμοποίησα MacBook pro με vmware fusion Windows XP.

2. Qualcom Drivers. Κατεβάστε τους παρακάτω drivers, με αυτούς έχεται μεγαλύτερη πιθανότητα να το επναφέρεται. Προσοχή οι drivers είναι το σημαντικότερο σε αυτή την διαδικασία για να μπορέσει να αναγνωριστεί η συσκευή σωστά.

o http://www.htcmania.com/attachment.php?attachmentid=535925&d=1402453003

3. Qualcom Software. Κατεβάστε το εργαλείο που θα χρησιμοποιηθεί για την επαναφορά. Το συγκεκριμένο λειτούργησε σωστά για το mode 9008 και όχι για το mode 9006.https://www.copy.com/s/uIB6KZdFHrCO/QPST_K910.zip

 

4. K910 ROM. Αυτό το αρχείο είναι η ROM του κινητού K910 προσαρμοσμένη για το utility επαναφοράς. Επίσης περιέχει την χαρτογράφηση του κινητού. Το MPRG8974.mbn θα αντικατασταθεί από άλλο αρχείο παρακάτω.

o https://www.copy.com/s/XysVKOJ9JjGe/K910_1_S_3_2144.1_0040_140219_qpst.7z

Αυτό το αρχείο αποσυμπιέστε το σε ένα φάκελο στο C: drive και δώστε ένα όνομα μικρό π.χ. k910 . εγώ έφταξα το C:\bin\K910. δείτε τις φώτο.

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=46301&stc=1&d=1403116031

 

Ανοίξτε το flash_local.xml και διορθώστε το path και βάλτε αυτό όπου το αποσυμπιέσατε. Είναι σημαντικό αλλιώς δεν θα το βρίσκει. π.χ. c:\bin\k910

[/url]

Αποθηκεύστε το αρχείο.

 

Επίσης, θα χρειαστείτε το παρακάτω αρχείο http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=2692501&d=1397760955

Το οποίο αφού θα το αποσυμπιέσετε θα πάρετε το αρχείο από τον φάκελο «1». Αυτό το αρχείο μου δούλεψε σωστά, και θα το κάνετε copy στον φάκελο που φτιάξατε παραπάνω από το k910 ROM. Θα επιλέξετε αντικατάσταση του υπάρχοντος αρχείου. Είναι το αρχείο που αναφέρω παραπάνω. Θα καταλάβετε ότι είναι το σωστό από τα Κbytes πρέπει να είναι 109ΚΒ, δείτε φώτο.

5. Αποσυμπιέστε τους drivers σε έναν φάκελο στο desktop και επιλέξτε να κάνετε εγκατάσταση χρησιμοποιώντας δικό σας path για τους drivers και επιλέξτε τον φάκελο που τους έχεται αποσυμπιέσει.

 

 

Διαδικασία Σύνδεσης συσκευής και flash.

  1. Ανοίγουμε τον device manager των Windows XP και κάνουμε expand την κατηγορία Ports(COM & LPT)
  2. Πατώντας το vol+ και κρατώντας το πατημένο συνδέουμε το usb στον H/Y (WinXP
  3. Όταν συνδεθεί το κινητό θα φαίνεται ως QHSUSB_BULK χωρίς driver. Επιλέγουμε να εγκατασταθεί ο driver δείχνοντας εμείς που βρίσκεται και επιλέγουμε τον φάκελο ποθ αποσυμπιέσαμε τους drivers.
  4. Από την λίστα που θα μας φέρει να επιλέξουμε, επιλέγουμε αυτόν με το όνομα Lenovo
  5. Ανοίγουμε το QPST Configuration και στο tab Ports θα πρέπει να δούμε την συσκευή μας, όχι ως lenovo αλλά ως Sahara.
  6. Ανοίγουμε το eMMC Software Download

a. Αυτές είναι οι ρυθμίσεις που πρέπει να έχετε επιλέξει,

  1. Sahara xml file, χρησιμοποιήστε ανάλογο path
  2. Program boot loaders επιλεγμένο
  3. Program MMC device επιλεγμένο
  4. Trusted Mode επιλεγμένο
  5. Flash programmer file name : MPRG8974.mbn
  6. Boot Image : 8974_msimage.mbn

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=46303&stc=1&d=1403116404

7. Επιλέγουμε Download και ξεκινάει η διαδικασία. Δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχει με την 1η. Πιθανότατα να χρειαστεί να το κάνετε και άλλες φορές την διαδικασία. Όχι όλα τα βήματα αλλά την σύνδεση και την δήλωση των παραμέτρων.

8. Αν όλα ξεκινήσουν επιτυχώς θα πάρετε ανάλογα μηνύματα όπως στην παραπάνω εικόνα μέσα στο παράθυρο.

9. Αν κάτι δεν έχει πάει καλά θα δείτε το παρακάτω μήνυμα ελαφρώς τροποποιημένο.

a. Device mode = Sahara on port 10002

server event monitor enabled

path for selected COM port = "_HCD1!dev:0"

Timeout waiting for device

device wait found 0 0

 

Αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία επιτυχώς, θα συνδέσετε την μπαταρία πάλι και θα το βάλετε στο ρεύμα.

Θα πρέπει να δείτε το lenovo logo και πιθανότατα το μπλε λαμπάκι να αναβοσβήνει.Αν δείτε το πορτοκαλί λαμπάκι, τότε πάλι όλα καλά σημαίνει ότι φορτίζει την μπαταρία που έχει ξεμείνει εντελώς. Θέλει λίγο χρόνο, και αφού ανοίξει το lenovo logo μετά θα πρέπει να σας βγάλει το σήμα της φόρτισης.

Αφήστε το να φορτίσει για 10 λεπτά να πάει στο 2-3% και μετά πατήστε το κουμπί ενεργοποίησης.

 

Καλή επιτυχία.

Edited by hotfixus

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε kitkat rom ούτε εγώ έχω καταφέρει να δουλέψω το sideload το οποίο αποτελεί μονόδρομο για να rootάρεις.

 

Εμένα το side load δουλεύει με macos και Linux .

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επαναφορά συσκευής K910 μετά από brick και κλειδωμένο bootloader.

 

Ωραίος! ;)

 

Μπήκε (φυσικά) στο πρώτο post.

 

Εμένα το side load δουλεύει με macos και Linux .

 

Εννοείς ότι σου έχει δουλέψει μόνο σε αυτά τα λειτουργικά και όχι σε windows;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά συσκευής K910 μετά από brick και κλειδωμένο bootloader.

 

Mode 9008

...

 

Σ' ευχαριστώ για τον κόπο σου να γράψεις τον οδηγό!

Ήρθε σήμερα στα χέρια μου το κινητό και αφού έβαλες τον οδηγό μπορώ να ξεκινήσω το πείραγμα της συσκευής :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo K910 Vibe Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...