Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το LG G2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια μπορει να μου πει καποιος που το εχει ψαξει, σε ποσο φωτεινοτητα πρεπει γενικως να εχουμε την οθονη για καλυτερη διαρκεια της μπαταριας αλλα και να βλέπουμε αρκετα καλα?

 

Από την πρώτη μέρα έβγαλα το auto (που είναι σαφώς δυσλειτουργικό στο G2) και το έχω βάλει στο 40%, και δεν το έχω κουνήσει από εκεί τόσες βδομάδες πλέον...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τα ματια σου θα στο πουν αυτο. εγω μπορει να σου πω 40% αλλα εσυ να μη βλέπεις τιποτα. θεωρω αναμεσα στο 40-60 ειναι ενταξει..

 

εννοείτε γνωμες ζητησα. ρωταω γιατι χθες που την ειχα στα 90 η μπαταρια τελειωσε στις 10 ωρες

Link to comment
Share on other sites

εγω το χω συνηθως στο 40%. πανω απο 60% ειδικα στο σκοταδι μου βαραει αρκετα τα ματια..οταν εχεις φουλ φωτεινοτητα λογικο να τελειωνει πιο γρηγορα η μπαταρια..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

χθες κατα τις 8 το απογευμα ενεργοποιησα για πρωτη φορα το κινητο! το αγορασα μεταχειρισμενο περιπου 2 μηνων και το παλικαρι το ειχε φορτισει προφανως πριν μου το στειλει γιατι ηταν στο 100%. και επισης η μπαταρια θα ειναι στρομενη χωρις να ξερω βεβαια τι χρηση της εκανε...

απο τις 20:00 χθες μεχρι κ τωρα 22:00 ειμαι στο 12%. η χρηση ηταν φυσικα μεγαλη μιας και του εκανα επαναφορα,ροοτ. εψαξα ολες τις ρυθμισεις συστηματος και το εστησα.περασα τις εφαρμογες μου,ακουσα 1-2 κομματια, ειδα και μερικα μικρα βιντεακια HD να δω τι λεει η οθονη μερικα λεπτα και επαιξα και 1-2 παιχνιδια minion rush & flight control απο λιγο και αυτα.η μπαταρια μεχρι να πεσω για υπνο πηγε στο 54% ! κοιμηθηκα 7-8 ωρες και εχασε 4%,λογικο νομιζω αφου ειχα wifi,gmail,viber κλπ. τελος απο κλησεις ειχα περιπου 50λεπτα μεχρι τωρα.το σημα σχεδον 2g αλλα δοκιμασα και το 3g για πολυ λιγο.

σας παραθετω 2 εικονες να μου πειτε τη γνωμη σας για τη χρηση που του εκανα...

 

 

απο πανω ειναι η χρηση της πρωτης μερας

στη δευτερη μερα παρατηρω κ στο δικο μου οτι σημερα απο 12:30 το βραδυ που το φορτισα και κοιμηθηκα μεχρι το πρωι 9παρα που σηκωθηκα ηταν κολλημενο στο100%! βεβαια οταν το δουλεψα λιγο επεσε αμεσως στο 99% αλλα αναμονη 8-9ωρες και να μη χασει 1%?

βλεπω ομως οτι για 3 ωρες που το ειχα περιπου με 3g εχασε αρκετη μπαταρια(επεσε κατω απο 90%) χωρις ιδιαιτερη χρηση, οπως επισης τωρα που μιλησα με μυνηματα στο viber για κανα 20λεπτο-30λεπτο επεσε 4-5%.ειναι φυσιολογικο?ποια η γνωμη σας?

ειμαι τωρα στις 13ωρες+50λεπτα με 83% και 1ωρα οθονη.. ρωταω να δω γιατι δε ξερω τι χρηση του εκανε ο προηγουμενος κ μην του εχει ξεζουμισει τη μπαταρια....

οι εικονες ειναι της πρωτης μερας

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38448&stc=1&d=1386792880

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38449&stc=1&d=1386855089

Link to comment
Share on other sites

απο πανω ειναι η χρηση της πρωτης μερας

στη δευτερη μερα παρατηρω κ στο δικο μου οτι σημερα απο 12:30 το βραδυ που το φορτισα και κοιμηθηκα μεχρι το πρωι 9παρα που σηκωθηκα ηταν κολλημενο στο100%! βεβαια οταν το δουλεψα λιγο επεσε αμεσως στο 99% αλλα αναμονη 8-9ωρες και να μη χασει 1%?

βλεπω ομως οτι για 3 ωρες που το ειχα περιπου με 3g εχασε αρκετη μπαταρια(επεσε κατω απο 90%) χωρις ιδιαιτερη χρηση, οπως επισης τωρα που μιλησα με μυνηματα στο viber για κανα 20λεπτο-30λεπτο επεσε 4-5%.ειναι φυσιολογικο?ποια η γνωμη σας?

ειμαι τωρα στις 13ωρες+50λεπτα με 83% και 1ωρα οθονη.. ρωταω να δω γιατι δε ξερω τι χρηση του εκανε ο προηγουμενος κ μην του εχει ξεζουμισει τη μπαταρια....

οι εικονες ειναι της πρωτης μερας

 

εξαρταται ποσο καλο 3g εχεις εκει. Αν εψαχνε για σημα τοτε βραστα.

Ενδεικτικα εχω βγαλει 2ημερο (48ωρες) με wifi 18ωρες - 3g 18ωρες, 1 ωρα ομιλια, πολυ browsing, με οθονη 5ωρες και 40 λεπτα

dsg ftw! :cool:

 

@Jordan@

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει να μου πει καποιος που το εχει ψαξει, σε ποσο φωτεινοτητα πρεπει γενικως να εχουμε την οθονη για καλυτερη διαρκεια της μπαταριας αλλα και να βλέπουμε αρκετα καλα?

 

Εγω το'χω στο 55% μονιμα,μου αρεσει να ευχαριστιέμαι οθόνη.. Νομιζω γυρω στο 40 ειναι το καλύτερο value for battery..

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το θέμα εννοούσε να το ποστάρεις ;)

Και εγώ είμαι ένας από τους χρήστες που βλέπω με κανονική χρήση 45-50 ώρες διάρκεια (Δευτέρα πρωί στο 100%, με φτάνει μέχρι Τετάρτη πρωί άνετα, φορτίζω λίγο μέσα στη μέρα για να φτάσω σπίτι και ξαναφορτίζω full Τετάρτη βράδυ). Επίσης έχω δει full μέρα (24+ ώρες) με βαριά χρήση και παιχνίδια, ενώ με χρήση ως παιχνιδομηχανή μπορεί να σου βγάλει 10-12 ώρες. Δεν ξέρω αν καν το Note3 μπορεί να κάνει κάτι αντίστοιχο...

 

Τι να πω δεν ξέρω...εγώ το μόνο που έχω συνέχεια ανοιχτό είναι το wifi, μόνο όταν ξαπλωνω το κλείνω...φωτεινότητα είχα στο full.....την χαμήλωσα στο 50%...σταμάτησα τους αυτοματους συγχρονισμους...έχετε κατι άλλο να προτείνετε για να παρατείνω την διάρκεια ζωής; Τώρα δοκιμαστικά θα κλείσω και το wifi και θα το ανοίγω μόνο όταν το χρειάζομαι, για να δω πως θα παει

Καμένος μέχρι το μεδούλι!
Link to comment
Share on other sites

Εγω το'χω στο 55% μονιμα,μου αρεσει να ευχαριστιέμαι οθόνη.. Νομιζω γυρω στο 40 ειναι το καλύτερο value for battery..

 

όλα αυτά με τσεκαρισμενο το αυτοματο η όχι?

Link to comment
Share on other sites

Έχετε βάλει κάποια εφαρμογή για την διαχείριση τη μπαταρίας; προτείνετε κάποια; Η αρκει αυτή που έχει απο την "μαμα" του;
Καμένος μέχρι το μεδούλι!
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει να μου πει καποιος που το εχει ψαξει, σε ποσο φωτεινοτητα πρεπει γενικως να εχουμε την οθονη για καλυτερη διαρκεια της μπαταριας αλλα και να βλέπουμε αρκετα καλα?

 

επισης το αυτοματο καλα είναι να το εχουμε τσεκαρισμενο? η όχι?

Link to comment
Share on other sites

Έχετε βάλει κάποια εφαρμογή για την διαχείριση τη μπαταρίας; προτείνετε κάποια; Η αρκει αυτή που έχει απο την "μαμα" του;

 

μια χαρά ειναι και η μαμα..αν θες να δοκιμασεις καποια δες το gsam battery monitor..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω δεν ξέρω...εγώ το μόνο που έχω συνέχεια ανοιχτό είναι το wifi, μόνο όταν ξαπλωνω το κλείνω...φωτεινότητα είχα στο full.....την χαμήλωσα στο 50%...σταμάτησα τους αυτοματους συγχρονισμους...έχετε κατι άλλο να προτείνετε για να παρατείνω την διάρκεια ζωής; Τώρα δοκιμαστικά θα κλείσω και το wifi και θα το ανοίγω μόνο όταν το χρειάζομαι, για να δω πως θα παει

Aνοιγε το wifi οποτε το χρειαζεσαι.

Επελεξε μονο 2G και οποτε θες να σερφαρεις απο data επελεξε 2G/3G.

Φωτεινοτητα κατω απο 60%.

Κρατα μονο οποια widgets εχεις πραγματικα αναγκη.

Μην αφηνεις εφαρμογες να τρεχουν στο backround.

Ασε να φορτιζει κανα τεταρτακι ακομα απο τη στιγμη που θα σου πει ''100%''.

Μην εξαντλεις την μπαταρια μεχρι την τελευταια της σταγονα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω το'χω στο 55% μονιμα,μου αρεσει να ευχαριστιέμαι οθόνη.. Νομιζω γυρω στο 40 ειναι το καλύτερο value for battery..

 

Χαμηλά πολύ μας τα λες :p

Εγώ έχω το έχω στο αυτόματο 100% και εντός γύρω στο 70-75% για να χαίρομαι όπως λες την οθόνη.. Εξάλλου μετά από χρόνια amoled επιτέλους βλέπω :D

Link to comment
Share on other sites

Aνοιγε το wifi οποτε το χρειαζεσαι.

Επελεξε μονο 2G και οποτε θες να σερφαρεις απο data επελεξε 2G/3G.

Φωτεινοτητα κατω απο 60%.

Κρατα μονο οποια widgets εχεις πραγματικα αναγκη.

Μην αφηνεις εφαρμογες να τρεχουν στο backround.

Ασε να φορτιζει κανα τεταρτακι ακομα απο τη στιγμη που θα σου πει ''100%''.

Μην εξαντλεις την μπαταρια μεχρι την τελευταια της σταγονα.

 

Ωραιος!! Η επιλογή για το δίκτυο το κλασικο ειναι το GSM? Και μετα το ξαναβάζω GSM/WCDMA όταν θέλω 3G;

Καμένος μέχρι το μεδούλι!
Link to comment
Share on other sites

Χαμηλά πολύ μας τα λες :p

Εγώ έχω το έχω στο αυτόματο 100% και εντός γύρω στο 70-75% για να χαίρομαι όπως λες την οθόνη.. Εξάλλου μετά από χρόνια amoled επιτέλους βλέπω :D

 

Βασικα αυτα που ειπα ηταν για εσωτερικο χωρο..Οταν ειμαι εξω μερα βαραω 100 χειροκίνητο, ψυχολογικο απο τα samsung βλεπεις που δεν εβλεπα τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Ασε να φορτιζει κανα τεταρτακι ακομα απο τη στιγμη που θα σου πει ''100%''.

 

Για κομπλε κομπλε φορτιση θελει κανα 40' ακομα.

dsg ftw! :cool:

 

@Jordan@

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!! Η επιλογή για το δίκτυο το κλασικο ειναι το GSM? Και μετα το ξαναβάζω GSM/WCDMA όταν θέλω 3G;

Ετσι.

 

Για κομπλε κομπλε φορτιση θελει κανα 40' ακομα.

Συμφωνω. Κι εγω κανα 30λεπτο το αφηνω.

Φοβήθηκα μη φοβήσω...

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το αυτόματο το απενεργοποίησα 10 λεπτά αφού το πήρα στα χέρια μου. Σε περίεργους φωτισμούς (π.χ. γραφεία) δεν δουλεύει καθόλου καλά, πιο πολύ σπαστικό παρά αποτελεσματικό είναι. Και στο 40% μια χαρά φωτεινότητα έχει, σε εξωτερικούς χώρους με ήλιο άντε να το ανεβάσω -χειροκίνητα πάντα- στο 60-70% :cool:

 

Edit: και μια τελευταία επίδοση του G2, όπως πάντα με όλα ανοιχτά (LTE, Wifi, NFC κλπ) πλην ΒΤ, 40% φωτεινότητα, 30" screen off, λίγη οθόνη (~2.30), καμιά δεκαριά accounts και συγχρονισμό ανά ώρα, και QuickWindow.

Edited by The Ace

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους, τώρα παρέλαβα το G2! Θέλω να κάνω ερώτησεις πριν το ανοίξω!

1. Κοιτάω να το φορτίσω πριν το ανοίξω για πρώτη φορά? Νομίζω πως δεν χρειάζεται, σωστά?

2. Όταν το ανοίξω για πρώτη φορά, μέχρι πόσο να φτάσω την μπαταρία? Να την τελειώσω όλη? μέχρι 10%?

3. Όταν το φορτίσω αφού του έφαγα την μπαταρία, πρέπει να προσέχω όταν πάει στο 100% να το βγάλω ή δεν πειράζει αν γεμίσει όλη η μπαταρία (100%) και το αφήσω στην φόρτιση γτ πχ κοιμάμαι?

 

Please, απαντήστε θέλω να καταπιαστώ με το κινητό και κρατιέμαι τόσην ώρα! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε το faq

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Συχνές ερωτήσεις / FAQ για το LG G2

Είναι επισημασμένο πρώτο-πρώτο στην υποενότητα του LG G2!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το faq του g2 στο κεντρικό νήμα για το g2

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με δίκτυο GSM, ανοιχτό Bluetooth και φωτεινότητα στο 55% μου κρατάει για 2 ημέρες η μπαταρία και γενικά μιλάω πολύ.

Χθες το βράδυ που το άφησα ανοιχτό κατανάλωσε το 30% της μπαταρίας και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Ισως έκανε συγχρονισμό λόγω λόγω σύνδεσης wifi.

Eίμαι περίπου στη δέκατη φόρτιση και όντως χρειάζεται μισή ώρα τουλάχιστον για να φορτίσει πλήρως από τη στιγμή που γράφει 100%.

Επίσης, το φορτίζω πάντοτε κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...