Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το LG G2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί κάποια να λείπουν, αλλά έχουν άλλα, όπως κάποιες ρυθμίσεις που δεν υπάρχουν στις στοκ.

 

Είναι ξεκάθαρα τι ζητάει ο καθένας. Εμένα προσωπικά δεν μου λείπε κάτι γιατί έτσι κ αλλιώς δεν χρησιμοποιούσα τίποτα της LG στις στοκ ρομ. Άντε να πεις την κάμερα ότι είναι καλύτερη της LG η εφαρμογή και ειδικά το μοντάκι αλλά οκ και τι έγινε. Εγώ είμαι της άποψης αν θες φωτογραφίες πήγαινε πάρε μία dslr και κάνε τη δουλειά σου!

Αλλά ως τώρα δεν έχω δει και καλύτερη αυτονομία με καμία AOSP

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι ξεκάθαρα τι ζητάει ο καθένας. Εμένα προσωπικά δεν μου λείπε κάτι γιατί έτσι κ αλλιώς δεν χρησιμοποιούσα τίποτα της LG στις στοκ ρομ. Άντε να πεις την κάμερα ότι είναι καλύτερη της LG η εφαρμογή και ειδικά το μοντάκι αλλά οκ και τι έγινε. Εγώ είμαι της άποψης αν θες φωτογραφίες πήγαινε πάρε μία dslr και κάνε τη δουλειά σου!

Αλλά ως τώρα δεν έχω δει και καλύτερη αυτονομία με καμία AOSP

 

σε AOSP ποια μου προτεινεις?

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους είμαι και εγώ κάτοχος αυτού του κινητού . Το προηγούμενο που είχα ήταν ένα iphone 3g . Καταλαβαίνεται διαφορά. Το θέμα είναι ότι και εγώ την μπαταρία την περίμενα να κρατάει πολύ περισσότερο μια και είναι απ τις μεγαλύτερες της αγοράς. Αυτός ήταν ένας σημαντικός λόγος που το επέλεξα. Αλλά απ ότι βλέπω την ημέρα με αρκετά περιορισμούς την βγάζει δύσκολα . Όσο για την μουσική . To iphone είναι μάστορας στον ήχο
Link to comment
Share on other sites

επιτέλους είμαι και εγώ κάτοχος αυτού του κινητού . Το προηγούμενο που είχα ήταν ένα iphone 3g . Καταλαβαίνεται διαφορά. Το θέμα είναι ότι και εγώ την μπαταρία την περίμενα να κρατάει πολύ περισσότερο μια και είναι απ τις μεγαλύτερες της αγοράς. Αυτός ήταν ένας σημαντικός λόγος που το επέλεξα. Αλλά απ ότι βλέπω την ημέρα με αρκετά περιορισμούς την βγάζει δύσκολα . Όσο για την μουσική . To iphone είναι μάστορας στον ήχο

 

+1 και Εγώ max 3μισή ώρες οθόνη βλέπω.....

Περίμενα μεγαλύτερη διάρκεια τώρα πως βλέπουν άλλοι 6 και 7, η ψυχή τους......

Nokia 3330, Nokia 6230, Nokia 6300, LG GT505, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Nexus, LG G2,LG G4
Link to comment
Share on other sites

+1 και Εγώ max 3μισή ώρες οθόνη βλέπω.....

Περίμενα μεγαλύτερη διάρκεια τώρα πως βλέπουν άλλοι 6 και 7, η ψυχή τους......

 

Κοιτάξτε τις ρυθμίσεις σας! Το κινητό βγάζει ανετότατα 5+ ώρες οθόνης σε 40-44 ώρες μπαταρίας! Σε 24 ώρες φτάνεις τις 7-8 ώρες. Και αυτά με sync και data πάντα στο on. Δείτε τις σας καταναλώνει μπαταρία... Πολύ πιθανό να έχετε ενεργοποιημένα τίποτα android device manager options και location reporting που ρίχνουν 25-30% την μπαταρία λόγω υπερβολικής κατανάλωσης και πολλών wakelocks.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε τις ρυθμίσεις σας! Το κινητό βγάζει ανετότατα 5+ ώρες οθόνης σε 40-44 ώρες μπαταρίας! Σε 24 ώρες φτάνεις τις 7-8 ώρες. Και αυτά με sync και data πάντα στο on. Δείτε τις σας καταναλώνει μπαταρία... Πολύ πιθανό να έχετε ενεργοποιημένα τίποτα android device manager options και location reporting που ρίχνουν 25-30% την μπαταρία λόγω υπερβολικής κατανάλωσης και πολλών wakelocks.

Θα συμφωνήσω. Ναι μεν θέλουμε "smartphone" αλλά αν δεν χρησιμοποιείτε τις τοποθεσίες και τις σχετικές λειτουργίες απενεργοποιήσετε τις αμέσως. Και τον συγχρονισμό όποτε τον έχετε ανάγκη.

 

Συμβουλή, όσοι θέλετε κινητό για καθαρή χρήση με τρομερή αυτονομία να μείνετε στην jellybean έως ότου βγει το android L

HTC Desire > Samsung Galaxy S2 > LG G2 , Nexus 7
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω. Ναι μεν θέλουμε "smartphone" αλλά αν δεν χρησιμοποιείτε τις τοποθεσίες και τις σχετικές λειτουργίες απενεργοποιήσετε τις αμέσως. Και τον συγχρονισμό όποτε τον έχετε ανάγκη.

 

Συμβουλή, όσοι θέλετε κινητό για καθαρή χρήση με τρομερή αυτονομία να μείνετε στην jellybean έως ότου βγει το android L

 

Αυτά που λέω έτσι και αλλιώς δεν επηρεάζουν το location αν έχεις ας πούμε widget καιρού(προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα τον λόγο να το έχεις, αφού κοιτάς στο παράθυρο και βλέπεις τι καιρό έχεις). Σε κάθε περίπτωση το location reporting στα google settings δεν επηρεάζει τα widget ούτε κλείνεις τελείως το location για το κινητό. Απλά δεν κάνει report και έτσι βασικά wakelocks σταματάνε. Επίσης οι ρυθμίσεις του android device manager για απομακρισμένο reset κινητού ή να δεις που βρίσκεται άμα στο κλέψουν, ναι μεν θα κάνουν τι δουλειά τους αν χρειαστεί αλλά το κόστος σε μπαταρία είναι τρελό, οπότε πρέπει να τα κλείσεις και αυτά.

Εγώ με sync on ΠΑΝΤΑ και data φυσικά, και επίσης ποτέ μα ποτέ LTE(αχρείαστο για browsing, chating, emails) έχω άνετα 6-7 ώρες οθόνης σε 1,5 μέρα και κάτι πάνω από πέντε ώρες για 2 και κάτι ημέρες. Σε λειτουργία 14-16 ωρών δε μιλάμε για 8ωρο καθαρό ή 6ωρο αλλά κανα 2 ώρες μουσική

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό σύστημα android έχει την δεύτερη μεγαλύτερη κατανάλωση...

Τώρα τί ρόλο βαράει αυτό και πως μπορώ να του μειώσω την κατανάλωση δεν ξέρω...

Nokia 3330, Nokia 6230, Nokia 6300, LG GT505, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Nexus, LG G2,LG G4
Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό σύστημα android έχει την δεύτερη μεγαλύτερη κατανάλωση...

Τώρα τί ρόλο βαράει αυτό και πως μπορώ να του μειώσω την κατανάλωση δεν ξέρω...

Αν την περισσότερη ώρα ήταν standby η συσκευή, το ποσοστό αυτό είναι πολύ ψηλό. Αν το έλιωνες στο ψαχούλεμα είναι λογικό.

Αν είσαι root βάλε wakelock detector να παρακολουθήσεις αν κάτι ξυπνάει τη συσκευή κάθε τρεις και λίγο.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η KK τη σκότωσε τη μπαταρία, τέλος. Ένας λόγος υποψιάζομαι ότι είναι ότι δεν "κοιμάται" πολύ βαθιά το κιν για να δουλεύει καλύτερα το knock on. Για max μπαταρία γυρίστε jb, με οποίες "θυσίες" συνεπάγεται.
Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό σύστημα android έχει την δεύτερη μεγαλύτερη κατανάλωση...

Τώρα τί ρόλο βαράει αυτό και πως μπορώ να του μειώσω την κατανάλωση δεν ξέρω...

 

Αυτό σχεδόν σίγουρα είναι bug. Κάνε μια επανεκκίνηση και θα στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η KK τη σκότωσε τη μπαταρία, τέλος. Ένας λόγος υποψιάζομαι ότι είναι ότι δεν "κοιμάται" πολύ βαθιά το κιν για να δουλεύει καλύτερα το knock on. Για max μπαταρία γυρίστε jb, με οποίες "θυσίες" συνεπάγεται.

Ναι οντως στην Jelly bean η μπαταρια ηταν "βραχος"!

Στην kit kat εχουμε αυτο το τιμημα λογω ταχυτητας και smoothness.

Πρωταρχικο ρολο παντα παιζει ΤΙ προτιμαει ο καθενας στο τηλεφωνο του.....

Εγω που ειμαι root και εχω το Greenify στην αναμονη δεν το ξυπναει τιποτα απολυτως ;)

Σε κατασταση αναμονης δεν καταναλωνει τιποτα το τηλεφωνο, οταν ομως το δουλευεω πεφτει πιο γρηγορα απ' οτι στην jelly bean.

Τωρα που πολλοι φοραμε και LG G3 rom's εκει μπορω να πω οτι ειναι και λιγο χειροτερα τα πραγματα απο θεμα μπαταριας.

Αν καποιος εχει προτεραιοτητα τη μεγαλη αυτονομια και μονο..... τοτε σιγουρα η jelly bean ειναι μονοδρομος!

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η KK τη σκότωσε τη μπαταρία, τέλος. Ένας λόγος υποψιάζομαι ότι είναι ότι δεν "κοιμάται" πολύ βαθιά το κιν για να δουλεύει καλύτερα το knock on. Για max μπαταρία γυρίστε jb, με οποίες "θυσίες" συνεπάγεται.

 

προσωπικά δεν έχω άποψη για την JB, γιατί έκανα αναβάθμιση σε ΚΚ από την πρώτη μέρα.

πάντως η μπαταρία είναι με τις ώρες της.

έχει τύχει να μη φάει καθόλου μπαταρία σε ένα 6ωρο αναμονής, έχει τύχει να μου φάει 2% σε ένα 3ωρο.

ποτέ παραπάνω όμως.

 

το περίεργο είναι ότι το gsmarena, που γενικά θεωρώ πως κάνει αξιόπιστες μετρήσεις, βγάζει καλύτερη την ΚΚ σε αναμονή.

δείτε παρακάτω στη σύγκριση με το S5.

 

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s5_vs_lg_g2-review-1069p3.php

Link to comment
Share on other sites

Με wakelock detector βλεπω οτι facebook και fb messenger δεν αφηνουν το κινητο σε ησυχια, γενικα με ΚΚ ολο και καποια εφαρμογη σκαλωνει και κανει wake locks.

Αν βαλεις το fb & messenger στο greenify τσουπ δεν δουλευουν σωστα οι ειδοποιησεις.

To αλλο περιεργο ειναι κατι διεργασιες που δειχνει να εχουν φαει π.χ. 5%( μιλαω για τα στατιστικα κατω απο το μενου της μπαταριας) και την σταματας και σου αλλαζει το wallpaper σε default !!??? ή επισης δειχνει τον chrome να τρεχει και εχει κουμπακι για STOP.

Δηλαδη πρεπει να τρεχει μια διεργασια συνεχεια για να εχω το wallpaper της επιλογης μου;

Χωρια ολες αυτες τις διεργασιες της qualcomm που δεν ξερω τι κανουν και φυσικα τις 3-4-5 διεργασιες της Google που μου ανεβαζουν την πιεση και δεν ξερω αν πρεπει να τις παγωσω.

 

Η καλυτερη μπαταρια που εχω δει ηταν με Pardus και με την Lam Hoang1.5 περιπου 5.30 ωρες οθονη αλλα δουλευω αρκετα το 3G και επισης τα εχω ολα ανοιχτα και φωτεινοτητα στο αυτοματο οποτε ειμαι πολυ ευχαριστημενος απλα δεν εχω δει ποτε αυτα τα νουμερα που βαζουν αλλα παιδια.

 

Χτες εβαλα την CyanogenMod να την δοκιμασω, μεγαλη ξενερα που τα μισα features δεν δουλευουν αλλα θελω να δω τι λεει απο μπαταρια.

Γενικα οι roms της LG και ειδικα οι G3 roms ειναι κατα την γνωμη μου οι πιο ομορφες rom ever και πιστευω αξιζει να εχεις μια τοσο ομορφη rom και ας εχεις μια ωρα λιγοτερο μπαταρια.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια εβδομαδα με cloudyG3. Δεν το λες και πολυ καλα (δεδομενου τη χρηση που εκανα) αλλα ουτε και ασχημα!!
Link to comment
Share on other sites

η CloudyG3 ειναι ποοοολυ μαπα σε σχεση με την LamHoang.

Οσο αφορα τη μπαταρια;.....ή γενικως η rom του κινεζου ειναι καλυτερη; Τι διαφορες εχουν;

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια εβδομαδα με cloudyG3. Δεν το λες και πολυ καλα (δεδομενου τη χρηση που εκανα) αλλα ουτε και ασχημα!!

Πώς τα βγάζετε αυτά τα νούμερα είναι μυστήριο... Εγώ έχω κολλήσει στις 4-5 ώρες sot και τώρα που άλλαξα από περιέργεια σε cloudyflex που πρότειναν κάποιοι, για λιγότερο με βλέπω. Απλή χρήση wifi και λίγο 3g, τίποτα ιδιαίτερο.

Edited by Jonous
Link to comment
Share on other sites

Guest Dimi_Arap

Πόσο είναι η λογική διάρκεια της μπαταρίας του LG G2 16GB με νορμαλ χρήση...???

Επίσης έχω μια μεγάλη απορία...η εφαρμογή Clean Master τρώει μπαταρία..???

Link to comment
Share on other sites

Πόσο είναι η λογική διάρκεια της μπαταρίας του LG G2 16GB με νορμαλ χρήση...???

Επίσης έχω μια μεγάλη απορία...η εφαρμογή Clean Master τρώει μπαταρία..???

 

δεν ξέρω τι εννοεί ο καθένας νορμάλ χρήση, πάντως ο μέσος όρος μου είναι περίπου 3,5 μέρες.

σε αυτές περιλαμβάνονται περίπου 30 - 45 λεπτά ομιλίας ημερησίως, κανένα μήνυμα, 30 - 60 λεπτά ίντερνετ (μόνο 3G) ή κάποιο παιχνίδι και προφανώς λίγο σκάλισμα και αρκετές φωτογραφίες και βίντεα (νέος μπαμπάς γαρ).

 

για παράδειγμα, στην τελευταία χρήση μου, είχα 78 ώρες αναμονή, με 5:23 οθόνη και το φόρτισα στο 11% (δυστυχώς δεν έχω διαθέσιμα screenshots).

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια εβδομαδα με cloudyG3. Δεν το λες και πολυ καλα (δεδομενου τη χρηση που εκανα) αλλα ουτε και ασχημα!!

 

μια χαρα ειναι..αντε να δουμε τι θα κανει και η Cloudy G3 1.3 με τον 1.5 cloudy κερνελ..

 

η CloudyG3 ειναι ποοοολυ μαπα σε σχεση με την LamHoang.

 

Που να βάλλεις και S3V3N Rom..

 

Οσο αφορα τη μπαταρια;.....ή γενικως η rom του κινεζου ειναι καλυτερη; Τι διαφορες εχουν;

 

Βιετναμέζος είναι :P

 

Γενικα ειναι καλυτερεή αλλα οκ εχει τα θεματακια της κ αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η KK τη σκότωσε τη μπαταρία, τέλος. Ένας λόγος υποψιάζομαι ότι είναι ότι δεν "κοιμάται" πολύ βαθιά το κιν για να δουλεύει καλύτερα το knock on. Για max μπαταρία γυρίστε jb, με οποίες "θυσίες" συνεπάγεται.

δυστυχως ισχυει... τουλαχιστον μιση μερα κατω η αποδοση της απο την ΚΚ και μετα, καθε βραδυ το φορτιζω.

χθες το βραδυ μου εκανε και το αλλο κουφο, μετα απο 6,5 ωρες φορτισης ειχε φτασει στο 85%... ελπιζω να ειχε "κολλησει" καποια εφαρμογη στο background (μαλλον το touchdown)...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...