Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το LG G2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πόσες ώρες οθονη βγάζετε περίπου με WiFi και φωτεινότητα γύρω στο 50-60%??Εγώ είμαι γύρω στις 5..Δεν νομίζω πως είναι καλα..

 

Καλά είναι. Για να σου βγάλει περισσότερο θα πρέπει να το σκαλίζεις συνέχεια μέσα στην μέρα, ώστε να εκμεταλλευτείς και την μπαταρία που θα έχανε σε κατάσταση αναμονής κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά είναι. Για να σου βγάλει περισσότερο θα πρέπει να το σκαλίζεις συνέχεια μέσα στην μέρα, ώστε να εκμεταλλευτείς και την μπαταρία που θα έχανε σε κατάσταση αναμονής κτλ.

 

Ακριβώς αυτό. Εγώ αν το δουλεύω συνέχεια θα βγάλει 8 ώρες χαλαρά αλλά το βράδυ θα έχω 5%μπαταρία.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ποιος σου είπε να το βγάζεις όταν πάει 95% κι όχι 100%?? Θα το αφήνεις να κάνει πλήρη κύκλο φόρτισης, δηλαδή να πάει 100% και μάλιστα άσε το και για 10-20 λεπτά.

 

Όπως είπε και άλλος, καλό είναι την μπαταρία αν θες να την προσέχεις, να την φορτίζεις κάτω από το 100%... Το λένε πολλοί ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν η μπαταρία είναι καλή δεν έχει ανάγκη. Στο προηγούμενο τηλέφωνο μου για 2 χρόνια φόρτιση κάθε βράδυ στο 100% και ακόμη κρατάει σαν καινούργια.
Link to comment
Share on other sites

Αν η μπαταρία είναι καλή δεν έχει ανάγκη. Στο προηγούμενο τηλέφωνο μου για 2 χρόνια φόρτιση κάθε βράδυ στο 100% και ακόμη κρατάει σαν καινούργια.

 

Ότι και να ναι η μπαταρία σου, αυτό είναι το optimal. Εννοείται πως και εγώ το βάζω βράδι και το βγάζω το πρωί, απλά αναφέρω τι έχω διαβάσει από τους "ειδικούς".

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να ναι η μπαταρία σου, αυτό είναι το optimal. Εννοείται πως και εγώ το βάζω βράδι και το βγάζω το πρωί, απλά αναφέρω τι έχω διαβάσει από τους "ειδικούς".

 

Το θέμα είναι οι "ειδικοι" τι γνώσεις έχουν; είναι επιστήμονες οι εμπειρικοί σαν εμάς;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψαχτεί με την μπαταρία οσο δεν παει. Αυτο που πραγματικά την τρελάνει είναι οι υπηρεσίες της Google. Βλέπω πρώτο το gmail και τρελαίνομαι. Στο greenify βαλε οτι χεν δουλεύεις πολυ και εννοείται fb κλπ.
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οι "ειδικοι" τι γνώσεις έχουν; είναι επιστήμονες οι εμπειρικοί σαν εμάς;

 

Αν ψάξεις λίγο στο ίντερνετ για άρθα που μιλάνε σχετικά με την μπαταρία, θα δεις ότι αυτοί που τα γράφουν α) φαίνεται να ξέρουν από γνώση και όχι από εμπειρία, β) συμφωνούν μεταξύ τους. Άρα...

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις λίγο στο ίντερνετ για άρθα που μιλάνε σχετικά με την μπαταρία, θα δεις ότι αυτοί που τα γράφουν α) φαίνεται να ξέρουν από γνώση και όχι από εμπειρία, β) συμφωνούν μεταξύ τους. Άρα...

Συμφωνω. Λιγα ποστς πιο πανω εχω δωσει και ενα πολυ καλο λινκ το οποιο αναφερει κι αλλα ενδιαφεροντα πραματα σχετικα με τις μπαταριες λιθιου. Επιστημονας δεν ειμαι αλλα απο τις ερευνες που διαβαζω, βλεπω οτι συμφωνουν και αυτα που λενε εχουν βαση κρινοντας απο τις γνωσεις που εχω σπουδαζοντας φυσικη.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σπουδάσει ηλεκτρονικός και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι αυτά που μάθαμε και μαθαίνουν στα πανεπιστήμια δεν έχουν καμία σχέση με την ιλιγγιώδη ανάπτυξη στην τεχνολογία των μπαταριων...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σπουδάσει ηλεκτρονικός και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι αυτά που μάθαμε και μαθαίνουν στα πανεπιστήμια δεν έχουν καμία σχέση με την ιλιγγιώδη ανάπτυξη στην τεχνολογία των μπαταριων...

Σωστο. Αλλα μιλαω για αλλη διασταση του θεματος. Εννοω οτι η εξηγηση που δινουν για τη φυσικη λειτουργεια μιας μπαταριας, μικροσκοπικα μιλωντας, ισχυει γιατι ειναι σύμφωνη με τις αρχες και τους νομους της φυσικης για τους οποιους ξερουμε οτι ισχυουν.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί μπορούν να δώσουν πολλές εξηγήσεις. Το σίγουρο είναι ότι η μπαταρία κουραζεται περισσοτερο με πλήρη φορτιση και ότι κερδίζεις μέχρι και 8 ώρες από το 100 ως το 95, το έχω ποστάρει λίγο πιο πανω, άρα στις 3 φορτίσεις ανά 24ωρο η μια δώρο.
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί μπορούν να δώσουν πολλές εξηγήσεις. Το σίγουρο είναι ότι η μπαταρία κουραζεται περισσοτερο με πλήρη φορτιση και ότι κερδίζεις μέχρι και 8 ώρες από το 100 ως το 95, το έχω ποστάρει λίγο πιο πανω, άρα στις 3 φορτίσεις ανά 24ωρο η μια δώρο.

Μακροπροθεσμα ομως θα χασεις. Αμα δεις το τελευταιο γραφημα θα δεις οτι μετα τις 100 φορτισεις μεχρι τερμα - τερμα χανεις σε χωρητηκοτητα.

http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μακροπροθεσμα ομως θα χασεις. Αμα δεις το τελευταιο γραφημα θα δεις οτι μετα τις 100 φορτισεις μεχρι τερμα - τερμα χανεις σε χωρητηκοτητα.

http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries

 

δεν λέω ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα. απλά ότι δεν είναι ακριβώς έτσι. έχουν αλλάξει άρδην από το 2002 που είναι ο συγκεκριμένος πίνακας. στο περίβλημα πλέον των μπαταριών βάζουν διάφορα κυκλώματα προστασίας (υπερφόρτωσης, αποφόρτισης, ταχείας εκφόρτισης) και συνεχίζουν. έχω κινητό που έχει κάνει 700 "βραδυνούς" κύκλους μέχρι το 100% (+4 ώρες επιπλέον) και είναι στο 85-90% της ισχύος της μπαταρίας. είναι sony ericsson η οποία έχει ποιότητα βέβαια στις μπαταρίες, αλλά και η LG είναι κατασκευστής μπαταριών και θέλω να πιστεύω ότι δεν υστερεί.

 

δεν προτρέπω τους συμφορουμίτες να κάνουν το ίδιο.

αλλά είναι κουραστικό να έχεις συνέχεια το νου σου: που είναι η μπαταρία να το φορτίσω, που έφτασε να το βγάλω, κλείσε αυτό για να κρατήσει περισσότερο η μπαταρία, βγάλε κείνο για να μην αργεί το τηλέφωνο και να έχει καλη βαθμολογία στο τουτο και στο κείνο (το χαίρομαι μόνο όταν το κάνουν για να το συγκρίνουν με άλλα τηλέφωνα και βγαίνει πρώτο), βάλε εκείνο για να παρακολουθεί το άλλο.....

 

είναι, για μένα, ένα καταπληκτικό τηλέφωνο, δεν κολλάει πουθενά, η μπαταρία κρατάει άνετα μέχρι και 3 μέρες με μία σχετική αυτοσυγκράτηση και τουλάχιστον 1 μέρα με πολύ όγκο (όποιος καταφέρει και το λιώσει πριν τη μέρα είμαι σίγουρος ότι θα είναι μουδιασμένος και με πονοκέφαλο). δεν παίρνουμε ένα αεροπλάνο για να το κρατάμε στον διάδρομο, πετάμε μ' αυτό.

εκείνο που εύχομαι είναι να το χαρούμε όλο,ι οι τυχεροί, χωρίς έγνοιες και προβλήματα :lol::D:p

 

και άν χαλάσει η μπαταρία πιο νωρίς youtube και την άλλαξες:ninja:

Edited by vanas
Link to comment
Share on other sites

Σωστος...

Ειναι σπαστικο να τα σκεφτεσαι ολα αυτα. Μας αποσπαει απο την απολαυση.

Και οπως λες, στο κατω κατω αλλαζουμε την μπαταρια, ειδικα για αυτους που εχουν σκοπο να κρατησουν τη συσκευη για πανω απο δυο χρονια οπως εγω.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ το άφησα εκτός φορτιστή στο 74% με Wifi συνδεδεμένο και σήμερα το πρωί ήταν στο 71%. Είναι λογικό να πέφτει τόσο πολύ σε sleep mode; Το iPad έχω την αίσθηση ότι δε πέφτει σχεδόν καθόλου (1% ίσως).

 

Πάντως με την χρήση που του έκανα τις πρώτες μέρες που το πήρα περίμενα να μου τελειώνει η μπαταρία πριν το απόγευμα. , δε κατάφερα να πέσω κάτω από 50%!

loading...
Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ το άφησα εκτός φορτιστή στο 74% με Wifi συνδεδεμένο και σήμερα το πρωί ήταν στο 71%. Είναι λογικό να πέφτει τόσο πολύ σε sleep mode; Το iPad έχω την αίσθηση ότι δε πέφτει σχεδόν καθόλου (1% ίσως).

 

Πάντως με την χρήση που του έκανα τις πρώτες μέρες που το πήρα περίμενα να μου τελειώνει η μπαταρία πριν το απόγευμα. , δε κατάφερα να πέσω κάτω από 50%!

Το ipad εχει αν θυμαμαι καλα 11.000 χωρητικοτητα? Η ουσια ειναι οτι εχει πολυ μεγαλη. Αμα χασει 100 mph το βραδυ, ποσοστιαια ειναι ελαχιστο. Παλι 100% μπορει να δειχνει.

Στο g2 που εχει 3.000 αν αφαιρεσεις 100 ποσοστιαια ειναι πολυ παραπανω.

Σε καθε περιπτωση εισαι καλα. Αν και εχω δει 100% μετα απο 8 ωρες με τα παντα ανοιχτα, οχι sleep mode. Αλλα καινουρια συσκευη, χωρις πολλα widget κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα..Νεος κατοχος και εγω και το g2 ειναι το καλυτερο smartphone που εχω παρει ποτε...

Εχω ομως προβλημα με την μπαταρια...Η τουλαχιστον ετσι νομιζω..

Λοιπον κατα τις πρωτες φορτΙσεις εβλεπα την μπαταρια απο 100 σε 99 να κανει μεχρι και 8 ωρες να πεσει. ΚΤα τις τελευταιες φορτισεις ομως βλεπω την μπαταρια να φευγει πολυ γρηγοροτερα...

Εχω 8με4 το.μεσσμερι ανοιχτο το 3g. Φωτεινοτητα 60% την ημερα και 0-20% αφου πεσει ο ηλιος 1 ωρα κλησεις και γενικα με το ζορι αν.βγαλω 5 ωρες οθονη.

Σημερα για παραδειγμα με.την παραανω χρηση εχω 17 ωρες χρησης με 3 ωρες οθονη και η μπαταρια ειναι στο 24%

Οι εφαρμογες που εχω ειναι. Whatssapp ecomondo cleanmaster 2 games γνωσεων και ενα data counter..

Widgets εχω μονο καιρο και σελιδοδεικτες τι. Να φταιει παιδια ?

Iphone 6 s plus Rose gold 64 gb

IPad Air 2 gold 64gb

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα..Νεος κατοχος και εγω και το g2 ειναι το καλυτερο smartphone που εχω παρει ποτε...

Εχω ομως προβλημα με την μπαταρια...Η τουλαχιστον ετσι νομιζω..

Λοιπον κατα τις πρωτες φορτΙσεις εβλεπα την μπαταρια απο 100 σε 99 να κανει μεχρι και 8 ωρες να πεσει. ΚΤα τις τελευταιες φορτισεις ομως βλεπω την μπαταρια να φευγει πολυ γρηγοροτερα...

Εχω 8με4 το.μεσσμερι ανοιχτο το 3g. Φωτεινοτητα 60% την ημερα και 0-20% αφου πεσει ο ηλιος 1 ωρα κλησεις και γενικα με το ζορι αν.βγαλω 5 ωρες οθονη.

Σημερα για παραδειγμα με.την παραανω χρηση εχω 17 ωρες χρησης με 3 ωρες οθονη και η μπαταρια ειναι στο 24%

Οι εφαρμογες που εχω ειναι. Whatssapp ecomondo cleanmaster 2 games γνωσεων και ενα data counter..

Widgets εχω μονο καιρο και σελιδοδεικτες τι. Να φταιει παιδια ?

 

Νομίζω ότι λίγο πολύ έτσι καταναλώνει την μπαταρία σε όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...