Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9506)


fits13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιον αισθητηρα καμερας φοραει το i9506? RS του i9500 η R του i9505?

 

Χρόνια Πολλά σε όλους! Το δεύτερο ποστ σε αυτο το θεμα ειναι δικο σου και απαντάς στην ερώτηση σου.

mpanos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φιλε mpano δεν ξερω σιγουρα αν τελικα για το i9506 αν εχει τον rs!Γι αυτο το ποσταρα..το E330s s4 τον εχει σιγουρα..μπειτε στο filmwares cameras να δουμε αν οντως ισχυει..
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

φιλε mpano δεν ξερω σιγουρα αν τελικα για το i9506 αν εχει τον rs!Γι αυτο το ποσταρα..το E330s s4 τον εχει σιγουρα..μπειτε στο filmwares cameras να δουμε αν οντως ισχυει..

 

Που το βρίσκω βοήθησε με να σου πω!

mpanos
Link to comment
Share on other sites

*#34971539#

πατα εκει που λεει isp ver check

 

αααα ερνεστο δεν μας τα είχες πει αυτά ... χαχαχα

 

14740192889_131df3062c_z.jpg

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλεπω εχει του i9500 τον rs!sony _IMX135_FIMC_IS

 

Πάω για διάβασμα ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2283201

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Είπα και γω να πειραματιστώ με τα κινητό μου και κατάφερα και του έβγαλα τα μάτια...

Αρχικά έκανα ένα root για να διορθώσω το πρόβλημα με την SD Card... μετα μου έκανε αδικαιολόγητες επανεκκινήσεις και είπα να του περάσω μια CyanogenMod... έβαλα μια 11αρα αλλα πάλι είχα πολλά μικροπροβλήματα και ενοχλητικα pop up... μετά εβαλα την 10.2 και εδώ δούλευε κανονικά η συσκευή... αλλά στη συνέχεια αποφάσισα να επιστρέψω σε stock rom και τότε ξεκίνησε το μεγάλο πρόβλημα...

 

Είναι αδύνατο να ενεργοποιήσω το wifi... όλα τα άλλα φαίνεται να λειτουργούν κανονικά!!!

 

Το θέμα είναι τι κάνω τώρα? Ψάχνοντας στο δίκτυο βρήκα και άλλους που την πάτησαν σαν και μένα... αλλά λύση στο πρόβλημα δεν είδα πουθενά... τουλάχιστον δεν βρήκα εγώ... δοκίμασα φλασάροντας διάφορα (πχ modem, bootloader) με odin που τα έλεγαν σε αυτούς αλλά χωρίς αποτέλεσμα!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2265477

Αν κάνω ότι λέει εδώ, δηλαδή μέσες άκρες να ξαναπεράσω εργοστασιακό firmware (και hard reset) θα μηδενίσει ο Knox για να με καλύβει η εγγύηση?

Το κινητό το έχω αγοράσει "μέσω" Πολωνίας! Να περάσω το firmware της Πολωνίας που έχει σε αυτή τη σελίδα?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για της απαντήσεις... βοηθήστε γιατί αρχίζω και... τρελαίνομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Είπα και γω να πειραματιστώ με τα κινητό μου και κατάφερα και του έβγαλα τα μάτια...

Αρχικά έκανα ένα root για να διορθώσω το πρόβλημα με την SD Card... μετα μου έκανε αδικαιολόγητες επανεκκινήσεις και είπα να του περάσω μια CyanogenMod... έβαλα μια 11αρα αλλα πάλι είχα πολλά μικροπροβλήματα και ενοχλητικα pop up... μετά εβαλα την 10.2 και εδώ δούλευε κανονικά η συσκευή... αλλά στη συνέχεια αποφάσισα να επιστρέψω σε stock rom και τότε ξεκίνησε το μεγάλο πρόβλημα...

 

Είναι αδύνατο να ενεργοποιήσω το wifi... όλα τα άλλα φαίνεται να λειτουργούν κανονικά!!!

 

Το θέμα είναι τι κάνω τώρα? Ψάχνοντας στο δίκτυο βρήκα και άλλους που την πάτησαν σαν και μένα... αλλά λύση στο πρόβλημα δεν είδα πουθενά... τουλάχιστον δεν βρήκα εγώ... δοκίμασα φλασάροντας διάφορα (πχ modem, bootloader) με odin που τα έλεγαν σε αυτούς αλλά χωρίς αποτέλεσμα!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2265477

Αν κάνω ότι λέει εδώ, δηλαδή μέσες άκρες να ξαναπεράσω εργοστασιακό firmware (και hard reset) θα μηδενίσει ο Knox για να με καλύβει η εγγύηση?

Το κινητό το έχω αγοράσει "μέσω" Πολωνίας! Να περάσω το firmware της Πολωνίας που έχει σε αυτή τη σελίδα?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για της απαντήσεις... βοηθήστε γιατί αρχίζω και... τρελαίνομαι!!!

 

wipe εκανες?

Link to comment
Share on other sites

wipe εκανες?

 

Όσο ζεις και δεν πεθαίνεις, τόσο πιο πολλά μαθαίνεις...

 

Φλασαρα την clockworkmod recovery στα γρήγορα...

Έκανα wipe cache partition, έκανα wipe data/factory reset (ξανα)έκανα και root στο καπάκι...

Και όλα μια χαρά στην επανεκκίνηση...

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όσο ζεις και δεν πεθαίνεις, τόσο πιο πολλά μαθαίνεις...

 

Φλασαρα την clockworkmod recovery στα γρήγορα...

Έκανα wipe cache partition, έκανα wipe data/factory reset (ξανα)έκανα και root στο καπάκι...

Και όλα μια χαρά στην επανεκκίνηση...

 

Ευχαριστώ.

 

Είχα και iphone πριν πολλα χρονια. Αυτο που έμαθα ειναι πως οτι δουλευει δεν το πειραζουμε. Σχετικα με τον knox μετρησε αφου εβαλες clockworkmod και με την εγγυηση να παυει να ισχυει πλεον. Αλλα αφου δεν εχει προβλημα το κινητο σου δεν θα εχεις κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους εχω το s4 i9506 γερμανικό αλλά είναι ακόμα σε jb και δεν μου αναβαθμίζεται σε κιτ κατ. Γνωρίζει κάποιος να μου πεί αν τελικά θα αναβαθμιστεί το κινητό σε κιτ κατ ή όχι? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη τις τελευταιες μερες εχω ασχοληθει πολυ με το κινητο, απο xposed μεχρι οτι αλλο θες, για οποιον θελει να αλλαξει τα quicksettings-notification bar με του S5 αν το κανει με τον ευκολο τροπο της διορθωσης του build.prop να ξερει πως αν εχει sview δεν θα μπορει να απαντησει κλησεις μεσω sview, μονο την ωρα μπορει να βλεπει. Επισης χανει και τα notifications στην lock screen.

Αν θελει καποιος καποιος να τα αλλαξει με ασφαλεια χωρις bugs μονο μεσω wanam exposed αλλα θελει λιγο δουλιτσα για τους κωδικους χρωματων.

Γενικα το WANAM Exposed module ειναι must για samsung μπορεις να κανεις μπορεις να κανεις οτι θελεις (αν θελεις να μεινεις με TW και δε θελεις αλλη rom -carbon-CM κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη τις τελευταιες μερες εχω ασχοληθει πολυ με το κινητο, απο xposed μεχρι οτι αλλο θες, για οποιον θελει να αλλαξει τα quicksettings-notification bar με του S5 αν το κανει με τον ευκολο τροπο της διορθωσης του build.prop να ξερει πως αν εχει sview δεν θα μπορει να απαντησει κλησεις μεσω sview, μονο την ωρα μπορει να βλεπει. Επισης χανει και τα notifications στην lock screen.

Αν θελει καποιος καποιος να τα αλλαξει με ασφαλεια χωρις bugs μονο μεσω wanam exposed αλλα θελει λιγο δουλιτσα για τους κωδικους χρωματων.

Γενικα το WANAM Exposed module ειναι must για samsung μπορεις να κανεις μπορεις να κανεις οτι θελεις (αν θελεις να μεινεις με TW και δε θελεις αλλη rom -carbon-CM κλπ)

 

Πωω ρε φίλε, επιτέλους βρήκα την απάντηση στο γιατί δεν δουλεύει η Flip Cover μου! Εγώ έχω το Ι9505 και έχω πειράξει το build.prop για να κάνω την notification area αλά S5 (αλά Note 3 είναι για την ακρίβεια!). Πριν από κάνα μήνα μου έκανε δώρο ένας φίλος μια Flip Cover, την απλή χωρίς το παραθυράκι. Αυτή κανονικά πρέπει όταν την ανοίγεις να ανάβει η οθόνη και όταν την κλείνεις να σβήνει αλλά δεν έκανε τίποτα από τα δύο. Έφαγα το τόπο στις ρυθμίσεις και στα forum να δω τι φταίει. Στο τέλος κατέβασα ένα Flip Cover Control από το Play Store αλλά αυτό χρησιμοποιεί τον proximity sensor οπότε εκτός από τη θήκη, την οθόνη την σβήνει το χέρι σου και οτιδήποτε έρχεται κοντά στο τηλέφωνο! Ήμουν έτοιμος να πιστέψω ότι είναι προβληματική η θήκη.

 

Το Wanam το έχω και γω και το έχω ξεσκίσει, αλλά όπως είπες θέλει δουλειά με τα χρώματα αν θες να πειράξεις την notification area. Εάν τα έχεις σετάρει με επιτυχία και δεν σου κάνει κόπος, μπορείς να μου πεις τους κωδικούς των χρωμάτων που έχεις βάλει για να μην παιδεύομαι και γω?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια σκεφτομαι για αγορα της συγκεκριμενης συσκευης (i9506)

διαβασα ομως πως εχουν προβλημα με την μπαταρια τους (μειωση αυτονομιας,υπερθερμανση κτλπ) ισχυει κατι τετοιο η αφορα μονο την συσκευη "i9505";

δευτερον σαν γενικη εικονα η συσκευη και μιλαω μονο γiα την (i9506) αξιζει;

lag υπαρχει;

επισης η οθονη της συσκευης (super amoled) εχει καποιο προβλημα; εννοω πχ μαυρες κυλιδες σε σκοτεινο χωρο η καθετες γραμμες οπως η οθονη του g2;

 

Οποιος εχει χρονο ας μου απαντησει! :)

Edited by dilimma
Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

Πωω ρε φίλε, επιτέλους βρήκα την απάντηση στο γιατί δεν δουλεύει η Flip Cover μου! Εγώ έχω το Ι9505 και έχω πειράξει το build.prop για να κάνω την notification area αλά S5 (αλά Note 3 είναι για την ακρίβεια!). Πριν από κάνα μήνα μου έκανε δώρο ένας φίλος μια Flip Cover, την απλή χωρίς το παραθυράκι. Αυτή κανονικά πρέπει όταν την ανοίγεις να ανάβει η οθόνη και όταν την κλείνεις να σβήνει αλλά δεν έκανε τίποτα από τα δύο. Έφαγα το τόπο στις ρυθμίσεις και στα forum να δω τι φταίει. Στο τέλος κατέβασα ένα Flip Cover Control από το Play Store αλλά αυτό χρησιμοποιεί τον proximity sensor οπότε εκτός από τη θήκη, την οθόνη την σβήνει το χέρι σου και οτιδήποτε έρχεται κοντά στο τηλέφωνο! Ήμουν έτοιμος να πιστέψω ότι είναι προβληματική η θήκη.

 

Το Wanam το έχω και γω και το έχω ξεσκίσει, αλλά όπως είπες θέλει δουλειά με τα χρώματα αν θες να πειράξεις την notification area. Εάν τα έχεις σετάρει με επιτυχία και δεν σου κάνει κόπος, μπορείς να μου πεις τους κωδικούς των χρωμάτων που έχεις βάλει για να μην παιδεύομαι και γω?

 

Ευχαριστώ!

 

 

Καλησπερα φιλε μου να σαι καλα. Το προβλημα που κανει την sview στο κανει μονο στις κλησεις ή γενικα? Εχεις αλλαξει το build.prop για να βλεπει το κιν σαν SN-N900S η απλα στο κανει μετα απο την ΚΚ? Και στο λεω αυτο γιατι με την αναβαθμιση σε ΚΚ σε αρκετες συσκευες δεν δουλευουν καποιες sview και δουλευουν μονο με την γνησια. το θεμα εστιαζεται στο "μαγνητακι" της γνησιας και τη συμβατοτητα. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Για εφαρμογες που χρησιμοποιουν τον proximity sensor δεν το συζηταω καν, δεν εχουν νοημα σε αυτη τη συσκευη.

 

Για να φτιαξεις αυτα που θες δες εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2664563 καπου σε αυτο το topic εχουν και τις ρυθμισεις χρωματων για s5. Για το 9505 ειχα βρει κι εναν αλλο τροπο που στο 9506 δε δουλεψε (ευτυχως καταφερα και το ξαναεπαναφερα) και ειναι εδω αν θυμαμαι καλα χωρις να ειμαι σιγουρος ομως http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2712151

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα παιδια σκεφτομαι για αγορα της συγκεκριμενης συσκευης (i9506)

διαβασα ομως πως εχουν προβλημα με την μπαταρια τους (μειωση αυτονομιας,υπερθερμανση κτλπ) ισχυει κατι τετοιο η αφορα μονο την συσκευη "i9505";

δευτερον σαν γενικη εικονα η συσκευη και μιλαω μονο γiα την (i9506) αξιζει;

lag υπαρχει;

επισης η οθονη της συσκευης (super amoled) εχει καποιο προβλημα; εννοω πχ μαυρες κυλιδες σε σκοτεινο χωρο η καθετες γραμμες οπως η οθονη του g2;

 

Οποιος εχει χρονο ας μου απαντησει! :)

 

Προχωρα με κλειστα ματια για το 9506 φιλε μου. Ειναι απο τις καλυτερες συσκευες αυτη τη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια σκεφτομαι για αγορα της συγκεκριμενης συσκευης (i9506)

διαβασα ομως πως εχουν προβλημα με την μπαταρια τους (μειωση αυτονομιας,υπερθερμανση κτλπ) ισχυει κατι τετοιο η αφορα μονο την συσκευη "i9505";

δευτερον σαν γενικη εικονα η συσκευη και μιλαω μονο γiα την (i9506) αξιζει;

lag υπαρχει;

επισης η οθονη της συσκευης (super amoled) εχει καποιο προβλημα; εννοω πχ μαυρες κυλιδες σε σκοτεινο χωρο η καθετες γραμμες οπως η οθονη του g2;

 

Οποιος εχει χρονο ας μου απαντησει! :)

 

Το μόνο θέμα ή μειονέκτημα του 9506 είναι η μικρή αυτονομία της μπαταρίας και ότι ανεβάζει θερμοκρασία αρκετά όταν το ζορίσεις. Θέματα που ψιλό λύνονται αν πάρεις μια έξτρα μπαταρία και μια καλή θήκη. Όσον αφορά τα υπόλοιπα ΔΕΝ ΚΟΛΛΆΕΙ ΠΟΥΘΕΝΆ, κυριολεκτικά πετάει, η κάμερα του πολύ καλή και η οθόνη του επίσης πολύ καλή χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα που αναφέρεις.

Edited by stealth1379
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! αρχες του μηνα εφυγα για την συσκευη!

θα ειναι η πρωτη μου samsung συσκευη και ελπιζω να μεινω ικανοποιημενος και ευχαριστημενος!

φιλε stealth προτεινεις καποια καλη θηκη; επισης οσο αφορα την αυτονομια πανω-κατω ποσο περιπου κραταει με νορμαλ χρηση;

2 μερες ας πουμε τις εχουμε; η μπαα; :p

Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες γνωρίζει να μου απαντήσει κανεις πότε θα γίνει το update στην kit kat. Το κινητο που έχω είναι σε γερμανικό server. Πότε θα πάρω την κιτ κατ?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες γνωρίζει να μου απαντήσει κανεις πότε θα γίνει το update στην kit kat. Το κινητο που έχω είναι σε γερμανικό server. Πότε θα πάρω την κιτ κατ?

 

Δες απο το kies 3..γιατι τοσο πολυ θες να πας στην κιτκατ? Εγω εχω γερμανικο tmobile και μου ηρθε αλλα δεν αναβαθμιζω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου να σαι καλα. Το προβλημα που κανει την sview στο κανει μονο στις κλησεις ή γενικα? Εχεις αλλαξει το build.prop για να βλεπει το κιν σαν SN-N900S η απλα στο κανει μετα απο την ΚΚ? Και στο λεω αυτο γιατι με την αναβαθμιση σε ΚΚ σε αρκετες συσκευες δεν δουλευουν καποιες sview και δουλευουν μονο με την γνησια. το θεμα εστιαζεται στο "μαγνητακι" της γνησιας και τη συμβατοτητα. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Για εφαρμογες που χρησιμοποιουν τον proximity sensor δεν το συζηταω καν, δεν εχουν νοημα σε αυτη τη συσκευη.

 

Για να φτιαξεις αυτα που θες δες εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2664563 καπου σε αυτο το topic εχουν και τις ρυθμισεις χρωματων για s5. Για το 9505 ειχα βρει κι εναν αλλο τροπο που στο 9506 δε δουλεψε (ευτυχως καταφερα και το ξαναεπαναφερα) και ειναι εδω αν θυμαμαι καλα χωρις να ειμαι σιγουρος ομως http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2712151

 

Να σαι καλά φίλε. Το πρόβλημα μου το κάνει γενικά. Δηλαδή δεν ανάβει η οθόνη όταν ανοίγω τη θήκη, ούτε απαντάει σε κλήσεις. Ξέχασα να αναφέρω ότι είναι η αυθεντική flip cover της Samsung οπότε υποθέτω ότι έχει όλα τα μαγνητάκια κτλ που χρειάζονται. (Συγκεκριμένα αυτή και από το συγκεκριμένο κατάστημα). Ναι έχω πειράξει το build.prop σε SM-N900S. Αυτό εκτός από τη θήκη μου έχει κόψει και τα OTA updates αλλά αυτό δε με απασχολεί τόσο.

 

Εν τω μεταξύ μετά την αλλαγή του build.prop πάτησα από πάνω και Wanam οπότε τώρα για να το φέρω στα ίσα του πρέπει να παιδευτώ πολύ. Θα περιμένω να βγει η επόμενη χοντρή αναβάθμιση που θα κάνω hard reset έτσι κι αλλιώς.

 

Αυτό το μαγνητάκι στη θήκη είναι ορατό? Μπορώ να εξακριβώσω δηλαδή αν το έχει ή όχι ή είναι ενσωματωμένο κάπου και δε φαίνεται?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες γνωρίζει να μου απαντήσει κανεις πότε θα γίνει το update στην kit kat. Το κινητο που έχω είναι σε γερμανικό server. Πότε θα πάρω την κιτ κατ?

Ενημερωτικά ώστε να ξέρεις και μελλοντικά, κανένας δεν πρόκειται να έχει να σου δώσει απάντηση σε αυτό που ζητάς.

Εάν έχει βγει, είτε τη κατεβάζεις από sammobile.com και τη περνάς μέσω Odin, είτε περιμένεις μέσω KIES να σου έρθει μόνη της.

Εάν δεν έχει βγει, κανένας δεν μπορεί να γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε stealth προτεινεις καποια καλη θηκη; επισης οσο αφορα την αυτονομια πανω-κατω ποσο περιπου κραταει με νορμαλ χρηση;

2 μερες ας πουμε τις εχουμε; η μπαα; :p

 

Για κάτι αρκετά φθηνό και καλό έχω αυτήν πάρει http://www.ebay.com/itm/161259975541?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT ανάλογα τι budget διαθέτεις έχει και τις ανάλογες θήκες

 

Η νορμαλ χρήση που λές αν δεν περιλαμβάνει παιχνίδια τύπου real racing 3 και παρακολούθηση αρκετά βιντεάκια στο youtube κλπ τότε ναί ίσως φτάσει τις δύο μέρες (αν μιλάς αρκετά έχω παρατηρήσει ότι δεν τρώει τρομερά μπαταρία σε σχέση π.χ. όπως σε παιχνίδια) έγω πάντως απο τη μέρα που το πήρα δεν έχω καταφέρει να το κρατήσω αφόρτιστο πάνω απο μιά μέρα αλλά το λιώνω γενικώς.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9506)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...