Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι παιζει με το Μ; Γνωρίζει κάποιος που το έχει βάλει; Να αναφερθω στο οτι αυτή τη στιγμη είμαι με Euphoria 1.1 με τελευταιο beta update, elementax 4.00 κ βλέπω οτι παει πολύ καλά στη διαρκεια της μπαταρίας τουλάχιστον!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι παιζει με το Μ; Γνωρίζει κάποιος που το έχει βάλει; Να αναφερθω στο οτι αυτή τη στιγμη είμαι με Euphoria 1.1 με τελευταιο beta update, elementax 4.00 κ βλέπω οτι παει πολύ καλά στη διαρκεια της μπαταρίας τουλάχιστον!

Εγώ πάλι είχα μεγάλο drain, δεν ξέρω άμα ήταν θέμα κάποιας εφαρμογή η απλά θέλει πολύ optimization ακομα αλλά εγώ γύρισα σε 5.1.1 μετά από μερικές μέρες.

Κράτα ένα backup και πέρνα την m άμα θες να δεις πως είναι αλλά προς το παρόν δεν την προτείνω για καθημερινή χρήση.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Εδώ και κάποιες μέρες μετά το update σε 5.1.1 το κινητό μουρλάθηκε.

Κάνει επανεκκινησεις και όταν ξανά μπουτάρει μου λέει βελτιστοποίηση εφαρμογής και αρχίζει να μετράει τις εφαρμογής και μετά μπαίνει.

Το έχει αντιμετωπισει κανείς αυτό το πρόβλημα?Υπάρχει λύση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Εδώ και κάποιες μέρες μετά το update σε 5.1.1 το κινητό μουρλάθηκε.

 

Κάνει επανεκκινησεις και όταν ξανά μπουτάρει μου λέει βελτιστοποίηση εφαρμογής και αρχίζει να μετράει τις εφαρμογής και μετά μπαίνει.

 

Το έχει αντιμετωπισει κανείς αυτό το πρόβλημα?Υπάρχει λύση?

 

 

Αυτό μου το έκανε όταν ψιλό χάλασε το καλώδιο και δεν φόρτιζε ...έσβηνε άνοιγε και έκανε αυτό που λες. Αλλιώς δεν το έχω αντιμετωπίσει αν και μέχρι να δω ότι ήταν το καλώδιο τρελάθηκα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου το έκανε όταν ψιλό χάλασε το καλώδιο και δεν φόρτιζε ...έσβηνε άνοιγε και έκανε αυτό που λες. Αλλιώς δεν το έχω αντιμετωπίσει αν και μέχρι να δω ότι ήταν το καλώδιο τρελάθηκα.

 

Δυστυχώς εμένα μου το κάνει ενώ έχει μπαταριά και είναι φορτισμένο κανονικά!! :mad::mad:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Εδώ και κάποιες μέρες μετά το update σε 5.1.1 το κινητό μουρλάθηκε.

Κάνει επανεκκινησεις και όταν ξανά μπουτάρει μου λέει βελτιστοποίηση εφαρμογής και αρχίζει να μετράει τις εφαρμογής και μετά μπαίνει.

Το έχει αντιμετωπισει κανείς αυτό το πρόβλημα?Υπάρχει λύση?

 

Μου το έκανε κι εμένα μια φορά, δεν ξέρω γιατί αλλά δε μου το ξαναέκανε! Με τελευταία cataclysm, code blue είμαι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Εδώ και κάποιες μέρες μετά το update σε 5.1.1 το κινητό μουρλάθηκε.

Κάνει επανεκκινησεις και όταν ξανά μπουτάρει μου λέει βελτιστοποίηση εφαρμογής και αρχίζει να μετράει τις εφαρμογής και μετά μπαίνει.

Το έχει αντιμετωπισει κανείς αυτό το πρόβλημα?Υπάρχει λύση?

 

Σε εμένα το έκανε όταν είχε χαλάσει το power button, με αποτέλεσμα να κάνει συνέχεια reboots. Το ότι ξανα-βελτιστοποιεί τις εφαρμογές είναι νομίζω επειδή δεν έκλεισε σωστά και έχασε την cache.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα το έκανε όταν είχε χαλάσει το power button, με αποτέλεσμα να κάνει συνέχεια reboots. Το ότι ξανα-βελτιστοποιεί τις εφαρμογές είναι νομίζω επειδή δεν έκλεισε σωστά και έχασε την cache.

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την βοήθεια!!

Κ εγώ το παρατήρησα ,το έκανε όταν πάταγα το power ,όπως κ να έχει το έστειλα στα public αφού έχει ακόμα εγγύηση να το φτιάξουν,δεν πήγαινε άλλο!:mad::mad::mad::mad:

Ξέρετε χρόνους επισκευής?

Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την βοήθεια!!

Κ εγώ το παρατήρησα ,το έκανε όταν πάταγα το power ,όπως κ να έχει το έστειλα στα public αφού έχει ακόμα εγγύηση να το φτιάξουν,δεν πήγαινε άλλο!:mad::mad::mad::mad:

Ξέρετε χρόνους επισκευής?

Σας ευχαριστώ!!

Έπρεπε να το πας μονος σου στη προκορδια και θα το επερνες μέχρι να πιεις εκεί το καφέ σου

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζει κανεις πρόβλημα με cataclysm η γενικά με 5.1 με την online πλοήγηση απο το maps? Δοκιμασα και το here με λειτουργια GPS και κατέβασμα χαρτών αλλά έχω συνεχώς από συνδέσεις κάτι που δεν συνέβαινε παλιά και με κιτ κατ; Πραγματικά μου την εχει δώσει δεν μπορω να πάω πουθενά με πλοήγηση.. Εκεί που πιάνει σε 10 δευτερόλεπτα εχει αποσυνδεθεί παλι

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ενα περασμα σε m8 και iphone 6 ξαναγυρισα γιατι δεν αντεξα ....οποτε καμια προταση για ρομ και κερνελ;

οσο πιο κοντα σε στοκ ,σβελτη και χωρις lags και καλη μπαταρια;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά Cataclysm + ElementalX 4.00. Είμαι πλήρως ευχαριστημένος.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά Cataclysm + ElementalX 4.00. Είμαι πλήρως ευχαριστημένος.

Μόλις πέρασα για πρωτη φορά elemental x την express βέβαια έκδοση να δω τι ψάρια πιάνει γιατί γενικά με λολιλοπ και cataclysm που έχω είμαι πολύ απογοητευμένος μς τη μπαταρια

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα για πρωτη φορά elemental x την express βέβαια έκδοση να δω τι ψάρια πιάνει γιατί γενικά με λολιλοπ και cataclysm που έχω είμαι πολύ απογοητευμένος μς τη μπαταρια

 

Αν δεν είχες πριν προηγούμενη έκδοση ElementalX πρέπει να περάσει την έκδοση με τον aroma installer, όχι την Express. Προσωπικά προτείνω να περάσεις ξανά τον kernel που είχες πριν, να κάνεις μια εκκίνηση το κινητό να κάτσει ο kernel και μετά recovery και περνάς τον κανονικό ElementalX.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχες πριν προηγούμενη έκδοση ElementalX πρέπει να περάσει την έκδοση με τον aroma installer, όχι την Express. Προσωπικά προτείνω να περάσεις ξανά τον kernel που είχες πριν, να κάνεις μια εκκίνηση το κινητό να κάτσει ο kernel και μετά recovery και περνάς τον κανονικό ElementalX.

Εγώ φλασαρα την Ρομ, και μετα την express... Λες να κατεβασω τη κανονική και να τη φλασαρω παλι;

Τελικά φλασαρα την κανονική με τις custom ρυθμίσεις που είχε γιατί δεν ήθελα να πειραξω συχνότητες κτλ..

Άντε να δούμε..

Edited by puzzle21

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

 

Έχω ένα θεματάκι τον τελευταίο καιρό με την φόρτιση.

Αργεί υπερβολικαααα να φορτίσει.

Ακόμα και με τον μαμά φορτιστή που παλιά σε 1μιση ώρα ήταν φουλ, πλεον μου γράφει κάτι 3~4 ώρες για πλήρη..

Να πω την αλήθεια έχω την εντύπωση πως μετά από την lollipop έχει ξεκινήσει το θέμα.. Τι 5.1.1 στοκ γύρισα,ένα σορό custom... Τώρα είμαι με cataclysm και elemental..

Ξέρει κανένας τπτ; Μήπως είναι τπτ καινούριο της 5.x.x;

 

Υ.Γ

Έχω κάνει καλιμπραρισματα, έχω δοκιμάσει διαφορετικό φορτιστή με λίγα παραπάνω output αλλά τπτ..

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε πόσα Ampere τραβάει το κινητό. Σίγουρα τα Ampere και GSam Battery σου δείχνουν την αντίστοιχη ένδειξη όταν φορτίζεις. Θεωρητικά όταν είσαι σε επίπεδο 50-80% πρέπει να τραβάει περίπου 800mA.

 

Εγώ φλασαρα την Ρομ, και μετα την express... Λες να κατεβασω τη κανονική και να τη φλασαρω παλι;

Τελικά φλασαρα την κανονική με τις custom ρυθμίσεις που είχε γιατί δεν ήθελα να πειραξω συχνότητες κτλ..

Άντε να δούμε..

 

Αν θες να αλλάξεις τις ρυθμίσεις σου μπορείς να φλασάρεις ξάνα τον aroma installer και να αλλάξεις ρυθμίσεις. Εγώ προσωπικά ενεργοποιώ το custom hotplugging με απενεργοπίηση του mpdecision, και κατεβάζω ένα κλικ την μέγιστη επιτρεπτή θερμοκρασία, από το stock του kernel στο επίπεδο ανάμεσα στο kernel και στο μανίσιο της google.

Edited by Psylos_

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά Cataclysm + ElementalX 4.00. Είμαι πλήρως ευχαριστημένος.

 

Κι εγώ μια από τα ίδια. Και πολύ ικανοποιημένος. ;)

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να ρουταρω αλλα μου φαινεται ολο αυτο πολυ συνυετο και τωρα προσπαθω να φλασαρω παλι το στο στοκ 5.1.1 με το nexus root toolkit. Eιμαι στο σημειο που καταληγω στο ανθρωπακι με το κοκκινο θαυμαστικο στη κοιλια,παταω το συνδυασμο των πληκτρων που λεει το toolkit για να διαγραψω και δεν κανει τιποτα. Μπορει καποιος να βοηθησει;
Link to comment
Share on other sites

Για root από το toolkit απλά πατάς να σου περάσει το custom recovery και να κάνει root. Υπάρχει το εξής ένα κουμπί που πατάς. Πως σου φάνηκε σύνθετο;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα cyanogen 12.1 και διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να στείλω mms....

Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω ή υπάρχει πρόβλημα...?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα cyanogen 12.1 και διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να στείλω mms....

Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω ή υπάρχει πρόβλημα...?

Πολύ πιθανό να είναι λάθος τα apn σου, στο internet μέσω του παροχου σου μπαίνει;

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να είναι λάθος τα apn σου, στο internet μέσω του παροχου σου μπαίνει;

 

Στο ιντερνετ μπαινω κανονικα χωρις κανενα προβλημα.

Επειδη χρησιμοποιω textra για sms/mms ειδα οτι στις ρυθμισεις για τα mms δεν εχει την επιλογη να ενεργοποιει το 3g δικτυο για την αποστολη mms (στην 4.4.4 που ειχα, υπηρχε η επιλογη και εστελνα κανονικα)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...