Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι συγκρίνετε Nexus με G3 είναι σαν να συγκρίνετε μήλα με πορτοκάλια.

Άλλο πράγμα το ένα, άλλο το άλλο.

 

Τα Nexus είναι το κέντρο του development και το G3 έχει με το ζόρι ελάχιστο development αμφιβολου επιπέδου.

Εχω ενα θέμα με τις αναβαθμίσεις. ερχομαι απο windows phone και δοξα το Θεο σε αυτο τον τομέα ειμαι πολυ ευχαριστημένος.επισης η ανάγκες μου νωμίζο με το nexus θα είναι υπερ πλήρης .το ερώτημα είναι αξιζει τα 350 το 32αρι? Δεν υπάρχει θέμα να πάω σε αλλη συσκευη εχτώς απο νεξους σε αντροιντ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχω ενα θέμα με τις αναβαθμίσεις. ερχομαι απο windows phone και δοξα το Θεο σε αυτο τον τομέα ειμαι πολυ ευχαριστημένος.επισης η ανάγκες μου νωμίζο με το nexus θα είναι υπερ πλήρης .το ερώτημα είναι αξιζει τα 350 το 32αρι? Δεν υπάρχει θέμα να πάω σε αλλη συσκευη εχτώς απο νεξους σε αντροιντ.

 

Αν σου αρέσει να "πειράζεις" το κινητό (custom roms, kernels κτλ) τότε αξίζει.

Αν θες απλά μία συσκευή με διάφορα fancy features "out of the box" και καλή μπαταρία τότε δεν αξίζει, προτίμησε κάτι άλλο. Σε αυτή την περίπτωση το G3 είναι μία εξαιρετική επιλογή, όπως και τα HTC M8, Moto X (2014).

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσει να "πειράζεις" το κινητό (custom roms, kernels κτλ) τότε αξίζει.

Αν θες απλά μία συσκευή με διάφορα fancy features "out of the box" και καλή μπαταρία τότε δεν αξίζει, προτίμησε κάτι άλλο. Σε αυτή την περίπτωση το G3 είναι μία εξαιρετική επιλογή, όπως και τα HTC M8 & Moto X (2014).

απο μπαταρια δεν λεει ? το Moto x το λατρεψα αλλα δεν θελω να δωσω τοσα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

απο μπαταρια δεν λεει ? το Moto x το λατρεψα αλλα δεν θελω να δωσω τοσα χρήματα.

 

Από ότι θυμάμαι με stock rom γύρω στις 3 ώρες SOT έβγαζα, αλλά το είχα πολύ λίγο με stock rom και την εποχή της 4.4.2.

Καποιος από εδώ που χρησιμοποιεί stock rom 4.4.4 θα σε βοηθήσει σε αυτό αλλά δεν νομίζω να υπάρχει τρελή διαφορά με τότε.

 

Στην ουσία, με stock rom και με φυσιολογική χρήση, την ημέρα θα την βγάλεις άνετα.

Ούτως ή άλλως, είτε 10% εχεις το βράδυ είτε 30% πάλι θα το φορτίσεις για να βγάλεις την επόμενη μέρα.

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

Από ότι θυμάμαι με stock rom γύρω στις 3 ώρες SOT έβγαζα, αλλά το είχα πολύ λίγο με stock rom και την εποχή της 4.4.2.

Καποιος από εδώ που χρησιμοποιεί stock rom 4.4.4 θα σε βοηθήσει σε αυτό αλλά δεν νομίζω να υπάρχει τρελή διαφορά με τότε.

 

καλα οκ σε ευχαριστω παρα πολυ!!θα το σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είδα το g3 ενός φίλου, πέρα από την εξαιρετική οθόνη το κινητό είναι απελπιστικά αργό. Τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση μου έδινε μετά από έναν χρόνο χρήσης του Ν5. Απλά δεν συγκρίνονται οι δύο συσκευές στο θέμα αποκρισιμότητα. Μάλιστα και του ίδιου του φίλου μου του φαίνεται αργό προερχόμενος από HTC One M7.

 

Τώρα αν αυτό φτιάχνει με διάφορα πειράγματα δεν γνωρίζω, αλλά όποιος είναι ανάμεσα στα δύο, ας τα δει λίγο στην πράξη πριν αποφασίσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς. Δεν παθαίνεις τίποτα.

 

Έχεις να προτείνεις και πλην clean master και sd maid;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έχεις να προτείνεις και πλην clean master και sd maid;

 

Αν θες μόνο την cache, μπορείς να πας Settings->Storage->Longpress cache->delete

 

Σε "καθάρισμα" γενικά το sd maid είναι κορυφή.

Link to comment
Share on other sites

Mε 350€ παντως μπορεις να σκεφτεις κ το OnePlusOne με 64gb ενσωματωμενη μνημη.

Ειναι το αποκλειστικο developer phone της cyanogen modz team.

Δε ξερω αν ασχολουνται κ αλλοι με αυτο, αλλα το σκεφτομουν κ γω εναντι του N5.

 

Just my 2cents..

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω είναι πρώτη επιλογή το sd maid. Αλλά και το άλλο πρακτικό για έναν γρήγορο καθαρισμό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είδα το g3 ενός φίλου, πέρα από την εξαιρετική οθόνη το κινητό είναι απελπιστικά αργό. Τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση μου έδινε μετά από έναν χρόνο χρήσης του Ν5. Απλά δεν συγκρίνονται οι δύο συσκευές στο θέμα αποκρισιμότητα. Μάλιστα και του ίδιου του φίλου μου του φαίνεται αργό προερχόμενος από HTC One M7.

 

Τώρα αν αυτό φτιάχνει με διάφορα πειράγματα δεν γνωρίζω, αλλά όποιος είναι ανάμεσα στα δύο, ας τα δει λίγο στην πράξη πριν αποφασίσει.

 

Αυτό ακριβώς. Όταν έδωσα το GN ήμουν μεταξύ Ν5 και G3. Όταν είδα πόσο αργό είναι το G3 ενός φίλου μου δεν το σκέφτηκα καν. Φοβερή οθόνη και ωραία κατασκευή, αλλά πολύ αργό.

 

καλησπέρα στην παρέα.σκεφτομαι να αγορασω το 32αρι στα 350 ευρο αξιζει πλεων?

 

Αν καταλήξεις σε αυτό να βεβαιωθείς ότι καλύπτεται από εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας. Νομίζω δεν καλύπτονται όλα τα 32άρια.

Edited by Nikko_
Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλήξεις σε αυτό να βεβαιωθείς ότι καλύπτεται από εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας. Νομίζω δεν καλύπτονται όλα τα 32άρια.

Και εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση, απλά εγώ δεν είμαι σε δίλημμα αν θα το αγοράσω, αλλά κολλάω στο μαγαζί. Το έχει μόνο το smarties και δεν έχω διαβάσει και τις καλύτερες κριτικές στο Skroutz. Εγώ θέλω το Nexus γιατί μία από τις μεγαλύτερες απολαύσεις μου είναι να περνάω roms (αν δείτε και την υπογραφή μου, από το Nexus S και μετά μόνο Nexus είχα εκτός από το LG Optimus G που το είχα πάρει τέτοια εποχή πέρυσι από τη Vodafone 130 ευρώ.

Έχετε κάποια εμπειρία από το smarties. κοινώς, να προβώ σε αγορά του από το μοναδικό κατάστημα που το έχει; Όσο για την εγγύηση, εγώ πήρα πριν λίγες μέρες τηλέφωνο και μου επιβεβαίωσαν ότι ισχύει η εγγύηση αν είναι ευρωπαϊκό.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

εγώ από το smarties το πήρα είναι αγγλικό με ευρωπαϊκή εγγύηση

την μια μέρα το παρήγγειλα την επόμενη το παρέλαβα

στην επικοινωνία μαζί τους απάντησαν σε όλες τις απορίες μου

ζήτα τους να σου βάλουν αντάπτορα (=1 ευρώ) για την πρίζα (αγγλικό φις)

ενδιαφέρον έχει και το πακέτο με φορτιστή αυτοκινήτου+θήκη+screen protector με 10 ευρώ

Edited by sergyma
Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

εγώ από το smarties το πήρα είναι αγγλικό με ευρωπαϊκή εγγύηση

την μια μέρα το παρήγγειλα την επόμενη το παρέλαβα

στην επικοινωνία μαζί τους απάντησαν σε όλες τις απορίες μου

ζήτα τους να σου βάλουν αντάπτορα (=1 ευρώ) για την πρίζα (αγγλικό φις)

ενδιαφέρον έχει και το πακέτο με φορτιστή αυτοκινήτου+θήκη+screen protector με 10 ευρώ

Αγόρασες το 32gb; Δηλαδή δεν είχες το παραμικρό πρόβλημα δηλαδή ε;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασες το 32gb; Δηλαδή δεν είχες το παραμικρό πρόβλημα δηλαδή ε;

όχι το 16GB

νομίζω όμως ότι η πανευρωπαϊκή εγγύηση καλύπτει και το 32αρι

Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή δεν αναγνώριζε η LG την εγγύηση, αλλά πλέον την αναγνωρίζει, αρκεί να είναι ευρωπαϊκό το τηλέφωνο. Πήρα εγώ τηλέφωνο και μου το είπαν. Πάντως, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Την ερχόμενη Δευτέρα θα παραγγείλω το τηλέφωνο.

 

Πάντως, σε περίπτωση που ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος για την 32gb έκδοση, να σας πω ότι μέχρι χτες το LG G2 32GB το είχαν δύο καταστήματα και τώρα πέντε. Ενδεχομένως να γίνει κάτι ανάλογο και με το Nexus.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν ότι αν είναι από Ευρωπαϊκή Ένωση και όχι από google play store καλύπτεται κανονικά αλλά για επισκευή μόνο όχι αντικατάσταση. Αυτά για μαύρο 32gb από smartest. Πώς βλέπω χώρα προέλευσης; Πάντως ο φορτιστής δεν είναι αγγλικός. 2-3 μέρες αφού το πήρα ακρίβυνε κατά 10€.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε, για να καταλάβω. Αυτά σου τα είπαν από τα Smarties; Γιατί εγώ πήρα τηλέφωνο την LG. Και δε μου ανέφερε περιορισμό στο χρώμα.

Και από ό,τι βλέπω τώρα το Smarties έχει το λευκό.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Από την lg. Για χρώμα δεν είπα κάτι αλλά επειδή δεν θυμάμαι αν είχα διευκρινίσει το έγραψα για να μην με κυνηγάει κανείς συμφορουμίτης μετά.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου ανέφερε τίποτα για χρώμα, απλά μου είπε να είναι μόνο ευρωπαϊκό. Πάντως, τη Δευτέρα πριν πάρω στο Smarties τηλέφωνο για να ρωτήσω τα της παραγγελίας (αν δεν προκύψει κάποιο συγκλονιστικό απρόοπτο και αγοράσω κάτι άλλο, θα ήθελα να συνομιλήσω λίγο με αυτούς πριν το αγοράσω και μου φάνηκε και καλή περίπτωση αυτή με τα 10 ευρώ που δίνουν και θήκη κλπ.), θα πάρω πρώτα τηλέφωνο στην LG να επιβεβαιώσω ότι και στο λευκό έχω εγγύηση γιατί όπως έγραψα το Smarties το έχει σε λευκό.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Η LG παρέχει εγγύηση σε ότι Nexus 4/5 δεν έχει αγορασθεί από google play μου το ξεκαθάρισε τη Κυριακή που την πήρα τηλέφωνο δεν έχουν πρόβλημα λευκό/μαύρο δεν τους ρώτησα για το 32GB έχω 16GB τώρα αν λένε άλλα στον έναν και άλλα στον άλλον δεν πιστεύω.

Τους έδωσα το S/N βλέπουν τον μήνα παραγωγής ότι είναι ακόμη σε εγγύηση όταν δεν έχεις απόδειξη πάει με αυτό δηλαδή αν το αγοράσεις τώρα και δεν έχεις απόδειξη πάει με τον μήνα παραγωγής που είναι τα πρώτα νούμερα στο S/N αλλιώς με την ημερομηνία στην απόδειξη αγοράς και το πας στον επίσημο επισκευαστή τους.

Επειδή μίλησα και με τον επισκευαστή μου είπε '' πάρτε τηλέφωνο την LG και πείτε ότι θέλετε να το στείλετε για επισκευή τίποτα άλλο,το στέλνουν σε εμάς'' τώρα αν επικοινωνείς με την LG ή τον επισκευαστή δεν γνωρίζω για την πορεία της επισκευής

Η συσκευή που έχω είναι από Taiwan και δεν έχουν πρόβλημα μου το ξεκαθάρισαν και οι δύο

Edited by esykas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα στη προκορδια συσκευή από Google play αγορασμενη χωρίς να της αναφέρω τίποτα βεβαια. Είδε το imei και μου το έφτιαξε μέσα στην εγγύηση το πρόβλημα με το power button.

16αρι μαυρο

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα στη προκορδια συσκευή από Google play αγορασμενη χωρίς να της αναφέρω τίποτα βεβαια. Είδε το imei και μου το έφτιαξε μέσα στην εγγύηση το πρόβλημα με το power button.

16αρι μαυρο

 

τι πρόβλημα είχες με το button;

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

Η LG παρέχει εγγύηση σε ότι Nexus 4/5 δεν έχει αγορασθεί από google play μου το ξεκαθάρισε τη Κυριακή που την πήρα τηλέφωνο δεν έχουν πρόβλημα λευκό/μαύρο δεν τους ρώτησα για το 32GB έχω 16GB τώρα αν λένε άλλα στον έναν και άλλα στον άλλον δεν πιστεύω.

Τους έδωσα το S/N βλέπουν τον μήνα παραγωγής ότι είναι ακόμη σε εγγύηση όταν δεν έχεις απόδειξη πάει με αυτό δηλαδή αν το αγοράσεις τώρα και δεν έχεις απόδειξη πάει με τον μήνα παραγωγής που είναι τα πρώτα νούμερα στο S/N αλλιώς με την ημερομηνία στην απόδειξη αγοράς και το πας στον επίσημο επισκευαστή τους.

Επειδή μίλησα και με τον επισκευαστή μου είπε '' πάρτε τηλέφωνο την LG και πείτε ότι θέλετε να το στείλετε για επισκευή τίποτα άλλο,το στέλνουν σε εμάς'' τώρα αν επικοινωνείς με την LG ή τον επισκευαστή δεν γνωρίζω για την πορεία της επισκευής

Η συσκευή που έχω είναι από Taiwan και δεν έχουν πρόβλημα μου το ξεκαθάρισαν και οι δύο

 

Συγγνώμη μια ερώτηση... 2 χρόνια δεν έχουμε εγγύηση;;;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...