Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σας, εχω περασει elementalX σε stock rom αλλα ψηνομαι για φλασαρισμα lollipop. Πρεπει να το επαναφερω σε στοκ κατασταση τον κερνελ; Εχετε λινκ να διαβασω μη κανω τιποτα λαθος; Δουλευω το Nexus Root Toolkit 1.8.9.. Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σας, εχω περασει elementalX σε stock rom αλλα ψηνομαι για φλασαρισμα lollipop. Πρεπει να το επαναφερω σε στοκ κατασταση τον κερνελ; Εχετε λινκ να διαβασω μη κανω τιποτα λαθος; Δουλευω το Nexus Root Toolkit 1.8.9.. Ευχαριστω!

Δες εδώ. Υπάρχουν και βιντεάκια στο youtube που θα σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Go to WiFI and advanced settings. There should be a checkbox that says "Always allow scanning". Make sure that is disabled.

Το ξέρω αυτό.. Το έγραψα και πριν αλλά δεν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Θελω να ρωτησω αν εχει κανενας εγκαταστησει την τελευταια developer του Lollipop στο τηλεφωνο. Συγκεκριμενα θελω να μαθω αν ισχυουν αυτα π διαβασα οτι λογο του ART οι εφαρμογες που εγκαθίστανται πιανουν περισσοτερο χωρο στη μνημη και θελω να μαθω ενδεικτικα ποσο περιπου πιανουν παραπανω.

Ο λογος που ρωταω ειναι επειδη σκεφτομαι να παρω τη συσκευη στο επομενο διαστημα, εχω ενα Iphone 5 για backup συσκευη το οποιο θελω να πουλησω κ να το αντικαταστησω με το Νεξους 5. Επειδη θα χρησιμοποιηθει κυριως σα δευτερη συσκευη και για πειραγματα, σκεφτομουν να προχωρησω στα 16 GB. Εαν ομως οι εφαρμογες πιανουν πολυ περισσοτερο χωρο με ART τοτε να το σκεφτω για 32 GB.

Μπορει καποιος να με διαφωτισει?

Edited by manosf23
CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιάνουν τόσο παραπάνω.

Αν σε κάλυπτε το 16άρι, πάρε το 16άρι. Θα είσαι και πιο καλυμμένος από εγγύηση στην Ελλάδα.

 

Εκτός αν θέλεις να βάλεις 500 εφαρμογές, οπότε τότε -ούτως ή άλλως- για 32άρι είσαι.

 

Η διαφορά μεταξύ Dalvik/Art στην cache είναι 10-15% (εντελώς εμπειρικά αυτό) στον χώρο που απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Θελω να ρωτησω αν εχει κανενας εγκαταστησει την τελευταια developer του Lollipop στο τηλεφωνο. Συγκεκριμενα θελω να μαθω αν ισχυουν αυτα π διαβασα οτι λογο του ART οι εφαρμογες που εγκαθίστανται πιανουν περισσοτερο χωρο στη μνημη και θελω να μαθω ενδεικτικα ποσο περιπου πιανουν παραπανω.

Ο λογος που ρωταω ειναι επειδη σκεφτομαι να παρω τη συσκευη στο επομενο διαστημα, εχω ενα Iphone 5 για backup συσκευη το οποιο θελω να πουλησω κ να το αντικαταστησω με το Νεξους 5. Επειδη θα χρησιμοποιηθει κυριως σα δευτερη συσκευη και για πειραγματα, σκεφτομουν να προχωρησω στα 16 GB. Εαν ομως οι εφαρμογες πιανουν πολυ περισσοτερο χωρο με ART τοτε να το σκεφτω για 32 GB.

Μπορει καποιος να με διαφωτισει?

Τα 16 ή 32GB έχουν πιο πολύ σχέση με τον αριθμό φωτογραφιών, mp3 κλπ που έχεις στο κινητό παρά με το πόσες εφαρμογές έχεις.

Το nexus 5 με τα 32 GB δεν νομίζω να καλύπτεται στην Ελλάδα από την εγγύηση της LG.

Μόνο το μαύρο 16άρι καλύπτεται, εφόσον είναι εισαγωγή από Ευρωπαική χώρα.

Εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι,

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Θελω να ρωτησω αν εχει κανενας εγκαταστησει την τελευταια developer του Lollipop στο τηλεφωνο. Συγκεκριμενα θελω να μαθω αν ισχυουν αυτα π διαβασα οτι λογο του ART οι εφαρμογες που εγκαθίστανται πιανουν περισσοτερο χωρο στη μνημη και θελω να μαθω ενδεικτικα ποσο περιπου πιανουν παραπανω.

Ο λογος που ρωταω ειναι επειδη σκεφτομαι να παρω τη συσκευη στο επομενο διαστημα, εχω ενα Iphone 5 για backup συσκευη το οποιο θελω να πουλησω κ να το αντικαταστησω με το Νεξους 5. Επειδη θα χρησιμοποιηθει κυριως σα δευτερη συσκευη και για πειραγματα, σκεφτομουν να προχωρησω στα 16 GB. Εαν ομως οι εφαρμογες πιανουν πολυ περισσοτερο χωρο με ART τοτε να το σκεφτω για 32 GB.

Μπορει καποιος να με διαφωτισει?

 

Έχω την εντύπωση οτι δεν τίθεται θέμα χωρητικότητας και τα 16gb αποκλειστικά για εφαρμογές είναι υπέρ αρκετά.Τώρα για αποθηκευτικό χώρο γενικότερα εξαρτάται απο τις αναγκες του καθενός.Εναλλακτικα μπορεί να χρησιμοποιηθει και stickακι με usb otg σαν λύση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εννω εχω περασει το update su 2.14 κανονικα φλασαροντας το απο recovery και με ένδειξη successful.. Ταν παω να ανοιξω την εφαρμογη su μου λεει οτι πρεπει να ξαναρουταρω...

Εχω ρουταρει με root toolkit...ειμαι με τελευταία L

Link to comment
Share on other sites

Τα 16 ή 32GB έχουν πιο πολύ σχέση με τον αριθμό φωτογραφιών, mp3 κλπ που έχεις στο κινητό παρά με το πόσες εφαρμογές έχεις.

Το nexus 5 με τα 32 GB δεν νομίζω να καλύπτεται στην Ελλάδα από την εγγύηση της LG.

Μόνο το μαύρο 16άρι καλύπτεται, εφόσον είναι εισαγωγή από Ευρωπαική χώρα.

Εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι,

Και εγώ θα ήθελα να ρωτήσω να καλύπτεται από την LG το 32άρι γιατί σκέφτομαι την αγορά του.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιάνουν τόσο παραπάνω.

Αν σε κάλυπτε το 16άρι, πάρε το 16άρι. Θα είσαι και πιο καλυμμένος από εγγύηση στην Ελλάδα.

 

Εκτός αν θέλεις να βάλεις 500 εφαρμογές, οπότε τότε -ούτως ή άλλως- για 32άρι είσαι.

 

Η διαφορά μεταξύ Dalvik/Art στην cache είναι 10-15% (εντελώς εμπειρικά αυτό) στον χώρο που απαιτείται.

 

Τα 16 ή 32GB έχουν πιο πολύ σχέση με τον αριθμό φωτογραφιών, mp3 κλπ που έχεις στο κινητό παρά με το πόσες εφαρμογές έχεις.

Το nexus 5 με τα 32 GB δεν νομίζω να καλύπτεται στην Ελλάδα από την εγγύηση της LG.

Μόνο το μαύρο 16άρι καλύπτεται, εφόσον είναι εισαγωγή από Ευρωπαική χώρα.

Εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι,

 

Έχω την εντύπωση οτι δεν τίθεται θέμα χωρητικότητας και τα 16gb αποκλειστικά για εφαρμογές είναι υπέρ αρκετά.Τώρα για αποθηκευτικό χώρο γενικότερα εξαρτάται απο τις αναγκες του καθενός.Εναλλακτικα μπορεί να χρησιμοποιηθει και stickακι με usb otg σαν λύση.

 

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Η αληθεια ειναι οτι το κινητο θα χρησιμοποιηθει σαν δευτερη συσκευη αλλα και για πειραγματα, developing, οποτε αφου η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη ολα καλα.

Δυστυχως οσο εψαξα δεν μπορεσα να βρω μια σαφη απαντηση γι αυτο και ρωτησα.

CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

@manosf23, μην υποτιμάς το θέμα της εγγύησης. Εγώ τη χρειάστηκα και όντως ήταν απαραίτητη.
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Go to WiFI and advanced settings. There should be a checkbox that says "Always allow scanning". Make sure that is disabled.

 

Μετάφραση του παραπάνω: wifi-> Σύνθετα->Σάρωση πάντα διαθέσιμη-> απενεργοποίηση

 

Εγώ απενεργοποιημένο το έχω και υπάρχει το ίδιο θέμα.

 

Η LG πλέον καλύπτει και το 32αρι (ένας από τους λόγους που το προτίμησα...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

@manosf23, μην υποτιμάς το θέμα της εγγύησης. Εγώ τη χρειάστηκα και όντως ήταν απαραίτητη.

Οχι οχι δεν την υποτιμω καθολου, ισα ισα ειναι απο τα πραγματα που κοιταζω.

Απλα ηθελα να δω εαν θα ειχα προβλημα με την 16αρα οποτε ισως να εκανα μια μικρη παραχωρηση, αυτο μονο.

Αλλα απ οτι φαινεται βαζω πωλητήριο το iPhone 5 ωστε να μπορεσω να περασω μετα το Nexus 4 που ειχα παλια και στο 5 :D :D

 

Η LG πλέον καλύπτει και το 32αρι (ένας από τους λόγους που το προτίμησα...

 

Ειναι σιγουρο αυτο φιλε μου???

CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

Σας ήρθε update του playstore; Μόλις είδα ότι ήρθε με νέα εμφάνιση :p

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, το 32GB δεν είναι πλέον διαθέσιμο στο skroutz.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Σας ήρθε update του playstore; Μόλις είδα ότι ήρθε με νέα εμφάνιση :p

 

Αν εννοείς την 5.0.31 μου είχε έρθει εδω και καμιά βδομάδα !!! Μπαίνουν οι εφαρμογές της google στην L και επίσημα μέρα με την ημέρα !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την 5.0.31 μου είχε έρθει εδω και καμιά βδομάδα !!! Μπαίνουν οι εφαρμογές της google στην L και επίσημα μέρα με την ημέρα !!!

 

Τώρα ήρθε εμένα :p

Άντε να δούμε το Gmail πότε θα αλλάξει!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

The updates for the Wi-Fi devices will arrive on November 3rd.

εμεις αργοτερα λογω LTE

 

Αν εννοείς την 5.0.31 μου είχε έρθει εδω και καμιά βδομάδα !!! Μπαίνουν οι εφαρμογές της google στην L και επίσημα μέρα με την ημέρα !!!

5.0.32 εχω

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω κ γω με τη σειρα μου μια ερωτηση..

Ο ηχος που λενε πολυ οτι ειναι χαλια-χαμηλης εντασης ισχυει? Γτ κ στο GN που ειχα το ιδιο λεγανε, αλλα μια χαρα

καμπανα ακουγοταν, ειδικα μετα απο flasharisma "tweak".

 

Για την καμερα δεν με καιει το θεμα.. Καμια φωτο καλη να βγαινει κτλ..

 

Εν κατακλειδι.. Αξιζει η αγορα του Ν5 απεναντι του G2? Ή αντι του Ν4?(λογω διαφορας τιμης σε μεταχειρισμενο)

Μιας κ ειχα Nexus.. once a nexus, always a nexus.. εχω κ αυτη τη φιλοσοφια..

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Nα κανω κ γω με τη σειρα μου μια ερωτηση..

Ο ηχος που λενε πολυ οτι ειναι χαλια-χαμηλης εντασης ισχυει? Γτ κ στο GN που ειχα το ιδιο λεγανε, αλλα μια χαρα

καμπανα ακουγοταν, ειδικα μετα απο flasharisma "tweak".

 

Για την καμερα δεν με καιει το θεμα.. Καμια φωτο καλη να βγαινει κτλ..

 

Εν κατακλειδι.. Αξιζει η αγορα του Ν5 απεναντι του G2? Ή αντι του Ν4?(λογω διαφορας τιμης σε μεταχειρισμενο)

Μιας κ ειχα Nexus.. once a nexus, always a nexus.. εχω κ αυτη τη φιλοσοφια..

Ο ήχος βελτιώνεται. Δεν έχει ηχείο HTC αλλά αυτά που ακούγονται για το ήχο τα θεωρώ υπερβολές. Κάμερα αξιοπρεπέστατη.

Αν σου αρέσει να "σκαλίζεις" το κινητό, πας σε Nexus. Αν όχι G2 με κλειστά μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα μπορούσε κάποιος που έχει περάσει την τελευταία L preview να μου πει αν του δουλεύει ο αισθητήρας φωτός όταν είναι στο αυτόματο???

Σε μένα δεν δουλεύει ούτε στην εναλλαγή του φωτισμού αλλά και κατά την διάρκεια των κλήσεων η οθόνη παραμένει ανοιχτεί..

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα μπορούσε κάποιος που έχει περάσει την τελευταία L preview να μου πει αν του δουλεύει ο αισθητήρας φωτός όταν είναι στο αυτόματο???

Σε μένα δεν δουλεύει ούτε στην εναλλαγή του φωτισμού αλλά και κατά την διάρκεια των κλήσεων η οθόνη παραμένει ανοιχτεί..

Ναι δουλεύει κανονικά. Ο αισθητήρας δουλεύει όπως στο iPhone που ρυθμίζεις το γενικό επίπεδο φωτεινότητας από τη μπάρα στα quick settings.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δουλεύει κανονικά. Ο αισθητήρας δουλεύει όπως στο iPhone που ρυθμίζεις το γενικό επίπεδο φωτεινότητας από τη μπάρα στα quick settings.

 

Δε λεω για την χειροκινητη επιλογη, αυτη δουλευει και σε μενα, λεω οταν το βαλουμε στο αυτοματο αν δουλευει.

ρυθμίσεις/προβολή/προσαρμοστικη φωτηνωτητα.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...