Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι κ γω κατοχος Nexus 5 προερχόμενος από LG Optimus G (ο λόγος αντικατάστασης ήταν οτι με ζητουσαν 110-160ε για επιδιορθωση ραγισμένης οθόνης)

 

Πρώτη εμπειρία αρνητική όσον αφορά το λογισμικό, εκανα αμέσως αναβάθμιση σε 4.4.4

Η συσκευή μου φαίνεται καλή ποιοτικά και γρήγορη.

 

ηθελα να ρωτήσω όμως γιατί λείπουν 1002 καλούδια που είχα με την εκδοση 4.4.2 για το LG Optimus G, για παραδειγμα.

 

1) notification toggle που μπορω να το παραμετροποιησω οπως εγω θελω και οχι να κανω 3-4 "κλικ" για να ανοιξω wifi

2) Qslide?? δεν υπάρχει?

3) πως περνουμε screenshot?

4) πιστευα οτι το πιο ευκολο πράγμα θα ταν να βάλω επιπλεον επιφανειες εργασιας.. δυσκολευομε να το βρω. φυσικα δεν ξερω αν υπαρχει καν και αν ναι που είναι θαμμένο.

5) dialer για τα πανηγυρια πολυ δυσχρηστο.

6) το LED δεν αναβε μέχρι που βρήκα μια εφαρμογή.

και πολλά άλλα που νόμιζω ότι δεν υπάρχουν

γιατί πρέπει να περάσω μονος 100 εφαρμογές για να δουλέψει σαν ένα κανονικό smartphone.

δεν ξέρω είναι τοσο φτωχή η εκδοση 4.4.4 για nexus 5? σε όλους ετσι είναι η εξαρτάται απο κάτι άλλο?

νομιζω οτι αγόρασα μια συσκευη και δεν προσεξα το ταμπελακι που εγραφε " Φτιάξτο μόνος σου"

ελπίζω να κάνω κατι λαθος εγώ και να μην συμβαίνει αυτο που νομιζω.

Φίλε συγνώμη αλλά πήρες λάθος κινητό.. Αυτά που αναφέρεις είναι ακριβώς οι λόγοι που παίρνεις nexus.. Ότι είναι καθαρό και βάζεις εσύ ο,τι θες, όχι ό,τι σε αναγκάζει η εταιρεία..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε συγνώμη αλλά πήρες λάθος κινητό.. Αυτά που αναφέρεις είναι ακριβώς οι λόγοι που παίρνεις nexus.. Ότι είναι καθαρό και βάζεις εσύ ο,τι θες, όχι ό,τι σε αναγκάζει η εταιρεία..

 

Η μαγεία του nexus..Όταν με ρωτάνε συνάδελφοι να το πάρουν τους λέω όχι. Τους προτείνω το g2!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Η μαγεία του nexus..Όταν με ρωτάνε συνάδελφοι να το πάρουν τους λέω όχι. Τους προτείνω το g2!

 

Αυτό ακριβώς! Το g2 δεν το αλλάζω με τίποτα (κυρίως όμως λόγω μπαταρίας)

Ούτε καν το έχω ρουταρει αν και χρειάζεται κάτι τις ,το ui του το βρίσκω πανέμορφο και με έχει εξυπηρετήσει σε όλα και δεν μπήκα και στον κόπο να αλλάξω τίποτα.

 

Το nexus όμως μπορείς να το εξοπλίσεις και να το κάνεις καλύτερο απλά θέλει δουλειά και οπωσδήποτε ρουτ για να το φέρεις στα μέτρα σου...

Με λίγο ψάξιμο τα βρίσκεις όλα! Αν δεν έχεις τις γνώσεις, το χρόνο και την διάθεση μένεις με ένα άδειο κινητό! Για αυτό το λόγο δεν το προτείνω στους φίλους μου που απλά μπαίνουν fb και instagram.

Link to comment
Share on other sites

Η αρχική ιδέα των nexus συσκευών ηταν για developers... δεν είναι για ατομα που τα θέλουν όλα έτοιμα στο πιάτο, το nexus είναι για λίγους, και αυτοι οι λίγοι πρεπει τουλάχιστον να ξερουν να σεταρουν ενα κινητό και να το φέρουν στα μετρα τους!!!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται γρήγορη.

σου φαινεται?

παιζει να ειναι η πιο smoothnes συσκευη στον κοσμο,σιγουρα top 3,η μια ειναι iphone,την τριτη δεν την ξερω,out of the box

για τα αλλα δεν θα απαντησω αφου εισαι λατρεις των bloatwears και εγω του pure android

Είμαι σίγουρος ότι ήταν βοήθησα ή σε μπέρδεψα ακόμα περισσότερο!

με μπερδεψες ...γιατι ακολουθησα αυτον τον οδηγο http://www.pcadvisor.co.uk/how-to/google-android/3527696/how-install-android-5.0-lollipop-on-nexus-5-and-nexus-7/

για να μην μην κατεβαζω ολο το sdk...3g βλεπεις

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

σου φαινεται?

παιζει να ειναι η πιο smoothnes συσκευη στον κοσμο,σιγουρα top 3,η μια ειναι iphone,την τριτη δεν την ξερω,out of the box

για τα αλλα δεν θα απαντησω αφου εισαι λατρεις των bloatwears και εγω του pure android

 

με μπερδεψες ...γιατι ακολουθησα αυτον τον οδηγο http://www.pcadvisor.co.uk/how-to/google-android/3527696/how-install-android-5.0-lollipop-on-nexus-5-and-nexus-7/

για να μην μην κατεβαζω ολο το sdk...3g βλεπεις

Το κινητό είναι όπως το αγόρασες χωρίς να ξεκλειδώσεις και να ρουτάρεις; Αν ναί τότε πρέπει να ξεκλειδώσεις το bootloader. Υπάρχουν βιντεάκια στο youtube που σε πάνε βήμα βήμα. Αν το έχεις ξεκλειδώσει ήδη τότε τα πράγματα είναι πιο απλά. Κάνε unzip το αρχείο που θα κατεβάσεις μπες σε bootloader/fastboot mode. Κάνε διπλό κλικ πάνω στο flash all και θα κάνει μόνο του τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κ γω κατοχος Nexus 5 προερχόμενος από LG Optimus G (ο λόγος αντικατάστασης ήταν οτι με ζητουσαν 110-160ε για επιδιορθωση ραγισμένης οθόνης)

 

Πρώτη εμπειρία αρνητική όσον αφορά το λογισμικό, εκανα αμέσως αναβάθμιση σε 4.4.4

Η συσκευή μου φαίνεται καλή ποιοτικά και γρήγορη.

 

ηθελα να ρωτήσω όμως γιατί λείπουν 1002 καλούδια που είχα με την εκδοση 4.4.2 για το LG Optimus G, για παραδειγμα.

 

1) notification toggle που μπορω να το παραμετροποιησω οπως εγω θελω και οχι να κανω 3-4 "κλικ" για να ανοιξω wifi

2) Qslide?? δεν υπάρχει?

3) πως περνουμε screenshot?

4) πιστευα οτι το πιο ευκολο πράγμα θα ταν να βάλω επιπλεον επιφανειες εργασιας.. δυσκολευομε να το βρω. φυσικα δεν ξερω αν υπαρχει καν και αν ναι που είναι θαμμένο.

5) dialer για τα πανηγυρια πολυ δυσχρηστο.

6) το LED δεν αναβε μέχρι που βρήκα μια εφαρμογή.

και πολλά άλλα που νόμιζω ότι δεν υπάρχουν

γιατί πρέπει να περάσω μονος 100 εφαρμογές για να δουλέψει σαν ένα κανονικό smartphone.

δεν ξέρω είναι τοσο φτωχή η εκδοση 4.4.4 για nexus 5? σε όλους ετσι είναι η εξαρτάται απο κάτι άλλο?

νομιζω οτι αγόρασα μια συσκευη και δεν προσεξα το ταμπελακι που εγραφε " Φτιάξτο μόνος σου"

ελπίζω να κάνω κατι λαθος εγώ και να μην συμβαίνει αυτο που νομιζω.

 

Χαμενο παει το τηλεφωνο στα χερια σου, δεν επαιρνες κανα Samsung καλυτερα;

 

Ακου λεει 'μου φαινεται γρηγορη' :wacko:

 

Απο που και ως που αγορασες Nexus δηλαδη; (ρωταω χωρις διαθεση ειρωνειας)

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Το κινητό είναι όπως το αγόρασες χωρίς να ξεκλειδώσεις και να ρουτάρεις; Αν ναί τότε πρέπει να ξεκλειδώσεις το bootloader. Υπάρχουν βιντεάκια στο youtube που σε πάνε βήμα βήμα. Αν το έχεις ξεκλειδώσει ήδη τότε τα πράγματα είναι πιο απλά. Κάνε unzip το αρχείο που θα κατεβάσεις μπες σε bootloader/fastboot mode. Κάνε διπλό κλικ πάνω στο flash all και θα κάνει μόνο του τη δουλειά.

Αυτό ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι όπως το αγόρασες χωρίς να ξεκλειδώσεις και να ρουτάρεις; .

παρθενο :p

οκ,το ειδα στον οδηγο,μην με μπερδευτε πιο πολυ ομως

να ακολουθησω το οδηγο και να βαλω μεσα τα αρχεια χυμα?

επισης αυτο που λετε δουλευει και με το μινιμαλ ετσι?μην κατεβαζω ολοκληρο sdk τωρα χωρις λογο!

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

1) notification toggle που μπορω να το παραμετροποιησω οπως εγω θελω και οχι να κανω 3-4 "κλικ" για να ανοιξω wifi

2) Qslide?? δεν υπάρχει?

3) πως περνουμε screenshot?

4) πιστευα οτι το πιο ευκολο πράγμα θα ταν να βάλω επιπλεον επιφανειες εργασιας.. δυσκολευομε να το βρω. φυσικα δεν ξερω αν υπαρχει καν και αν ναι που είναι θαμμένο.

5) dialer για τα πανηγυρια πολυ δυσχρηστο.

6) το LED δεν αναβε μέχρι που βρήκα μια εφαρμογή.

και πολλά άλλα που νόμιζω ότι δεν υπάρχουν

γιατί πρέπει να περάσω μονος 100 εφαρμογές για να δουλέψει σαν ένα κανονικό smartphone.

δεν ξέρω είναι τοσο φτωχή η εκδοση 4.4.4 για nexus 5? σε όλους ετσι είναι η εξαρτάται απο κάτι άλλο?

νομιζω οτι αγόρασα μια συσκευη και δεν προσεξα το ταμπελακι που εγραφε " Φτιάξτο μόνος σου"

ελπίζω να κάνω κατι λαθος εγώ και να μην συμβαίνει αυτο που νομιζω.

Τον φάγατε τον άνθρωπο! Αρχικά φίλε να σου πω ότι έκανες λάθος που πήρες το Nexus 5 και ο μόνος τρόπος να το διορθώσεις είναι να κάτσεις να ασχοληθείς με root + customization. Έτσι είναι τα Nexus. Έπρεπε να πας σε G2 ή G3.

 

1) Θες root και Xposed + GravityBox ή custom ROM.

2) Δεν υπάρχει. Κι ούτε νομίζω πως μπορείς να βάλεις κάπως. Ίσως το μόνο παρόμοιο είναι το floating window που έχει κάποιες ROM.

3) Volume Down + Power πατημένα ταυτόχρονα για 1-2 δεύτερα.

4) Custom launcher όπως Nova Prime ή Apex ή root + Xposed + GEL Settings.

5) Δεν ξέρω κατά πόσο καλύτερος είναι του Optimus G που είχες αλλά ο καλύτερος custom θεωρείται ο ExDialer.

6) LightFlow ή Root και Xposed + GravityBox ή custom ROM ή custom kernel.

 

Εν ολίγοις, αν δεν έχεις χρόνο να ασχοληθείς με root και customιές, you're gonna have a bad time.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

παρθενο :p

οκ,το ειδα στον οδηγο,μην με μπερδευτε πιο πολυ ομως

να ακολουθησω το οδηγο και να βαλω μεσα τα αρχεια χυμα?

επισης αυτο που λετε δουλευει και με το μινιμαλ ετσι?μην κατεβαζω ολοκληρο sdk τωρα χωρις λογο!

http://www.wugfresh.com/nrt/

έχει και βίντεο με οδηγίες

Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κ γω κατοχος Nexus 5 προερχόμενος από LG Optimus G (ο λόγος αντικατάστασης ήταν οτι με ζητουσαν 110-160ε για επιδιορθωση ραγισμένης οθόνης)

 

Πρώτη εμπειρία αρνητική όσον αφορά το λογισμικό, εκανα αμέσως αναβάθμιση σε 4.4.4

Η συσκευή μου φαίνεται καλή ποιοτικά και γρήγορη.

 

ηθελα να ρωτήσω όμως γιατί λείπουν 1002 καλούδια που είχα με την εκδοση 4.4.2 για το LG Optimus G, για παραδειγμα.

 

1) notification toggle που μπορω να το παραμετροποιησω οπως εγω θελω και οχι να κανω 3-4 "κλικ" για να ανοιξω wifi

2) Qslide?? δεν υπάρχει?

3) πως περνουμε screenshot?

4) πιστευα οτι το πιο ευκολο πράγμα θα ταν να βάλω επιπλεον επιφανειες εργασιας.. δυσκολευομε να το βρω. φυσικα δεν ξερω αν υπαρχει καν και αν ναι που είναι θαμμένο.

5) dialer για τα πανηγυρια πολυ δυσχρηστο.

6) το LED δεν αναβε μέχρι που βρήκα μια εφαρμογή.

και πολλά άλλα που νόμιζω ότι δεν υπάρχουν

γιατί πρέπει να περάσω μονος 100 εφαρμογές για να δουλέψει σαν ένα κανονικό smartphone.

δεν ξέρω είναι τοσο φτωχή η εκδοση 4.4.4 για nexus 5? σε όλους ετσι είναι η εξαρτάται απο κάτι άλλο?

νομιζω οτι αγόρασα μια συσκευη και δεν προσεξα το ταμπελακι που εγραφε " Φτιάξτο μόνος σου"

ελπίζω να κάνω κατι λαθος εγώ και να μην συμβαίνει αυτο που νομιζω.

 

Δεν θέλω να μαι επικριτικός, αλλά στο nexus πως κατέληξες, δεδομένου ότι δεν είναι συσκευή ευρέως διαδεδομένη; Γενικά σαν συσκευές είναι γυμνές και απλά εσύ βάζεις ότι θες για να την φέρεις στα μέτρα σου. Εγώ δεν θα σου πω ότι θες απαραιτήτως root & rom για να την κάνεις να δουλέψει στα μέτρα σου. Δεν με νοιάζουν τα benchmarks και η συσκευή είναι αρκούντως ταχύτατη για να επιζητήσω την όποια μικρή βελτίωση, για τις ανάγκες μου μέσω roms κοκ. Τις nexus συσκευές τις παίρνουν κυρίως αυτοί που ψάχνονται με roms κ.α. αλλά και μια σεβαστή μερίδα ατόμων που επιζητά μια συσκευή γρήγορη, αλαγκάριστη σε όλες τις συνθήκες καθόλη την πάροδο του χρόνου. Να μην επηρρεάζεται από τις αναβαθμίσεις που πολλές φορές χαντακώνουν τις παλιές συσκευές...

 

1)power toggles. To κατεβάζεις και έχεις όποια συντόμευση θες για διάφορες λειτουργίες

3)volume down + power button

4)Βάλε γενικά άλλο launcher. Εγώ από την πρώτη μέρα έβαλα nova που είχα ήδη στην παλιά μου συσκευή.

5)dialer βάζει ex dialer αν και εγώ μόλις ξανά προσπάθησα να δοκιμάσω το google dialer τον θεωρώ κλάσεις ανώτερο από άλλους...Μέχρι και αναζήτηση μέσω δικτύου κάνεις, π.χ. γράφεις pizza και σου γράφει τις κοντινότερες πιτσαρίες. Εγώ έτσι βρίσκω αρκετά τηλέφωνα εταιριών που θέλω χωρίς να κάνω ξεχωριστή αναζήτηση στο internet.

6)για το led υπάρχουν εφαρμογές βλ. light manager

 

Συνεπώς εν μέρη είναι μια συσκευή τύπου diy. Αν δεν ήθελες κάτι τέτοιο τότε ίσως το g2 να ήταν η σωστή επιλογή για τις ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

Στην L στα battery stats δε βλέπουμε πόση ώρα είμαστε σε μπαταρία. Επίσης μου βγάζει ότι έχω συνέχεια ανοιχτό το Wi-Fi ενώ δεν είναι κι ούτε έχω ενεργοποιήσει το always scanning κλπ
Link to comment
Share on other sites

την περασα και εγω,σε δευτερα μπουταρε ενω ειχα προετοιμαστει για πολυ παραπανω,ωραιο το νεο lockscreen,το νεο "κουρτινακι"η ασπριλα του drawer ομως δεν παλευεται,δεν ειδα καποιο προβλημα προς το παρον αλλα ειναι πολυ νωρις

στα dev options δεν ειδα art η davlink ,αρα μονο art ,αντε να δουμε και το volta πως παει αν και preview

ετσι ειναι τα nexus κυριοι:p

μου αρεσει πολυ η νεα lockscreen και το swipe,μα πολυ ομως!!!

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

στο android L , ειναι πλεον στανταρ το ART?

 

την περασα και εγω,σε δευτερα μπουταρε ενω ειχα προετοιμαστει για πολυ παραπανω,ωραιο το νεο lockscreen,το νεο "κουρτινακι"η ασπριλα του drawer ομως δεν παλευεται,δεν ειδα καποιο προβλημα προς το παρον αλλα ειναι πολυ νωρις

στα dev options δεν ειδα art η davlink ,αρα μονο art ,αντε να δουμε και το volta πως παει αν και preview

ετσι ειναι τα nexus κυριοι:p

μου αρεσει πολυ η νεα lockscreen και το swipe,μα πολυ ομως!!!

 

Η L τρέχει μόνο Art.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου reset4 θα σου προτεινα να το βαλεις μια αγγελία οπως είσαι και να πας σε ενα g2.

Θα σου μείνουν και μερικα χρηματα και θα εισαι 10 φορές πιο ικανοποιημενος απο την αγορα σου.

Δεν εχω nexus 5,αγαπαω ομως καθαρο android και για τους λογους που ανεφερες δεν το προτείνω σε φιλους.

Αντε και δικα μας lollipop (OnePlus One)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Παω να φλασαρω στην lollipop το boot.img με twrp recovery για να το κανω ρουτ και μου γραφει αποτυχια. Μπορειτε να βοηθειστε; Edited by sarov
Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Παω να φλασαρω στην lollipop το boot.img με twrp recovery για να το κανω ρουτ και μου γραφει αποτυχια. Μπορειτε να βοηθειστε;

Τα .img φλασάρονται μέσω fastboot, σε recovery μόνο installable .zip μπορείς να φλασάρεις.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα .img φλασάρονται μέσω fastboot, σε recovery μόνο installable .zip μπορείς να φλασάρεις.

 

Το flashable zip εβγαζε σφαλμα. Τελικα βρηκα το zip απο τους xda τροποποιημενο για φλασαρισμα μεσω recovery, το φλασαρα και πετυχε. Να σαι καλα.

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο.

 

 

Μόνο σε μένα δείχνει ότι το Wi-Fi είναι ενεργό μόνιμα στα battery stats;

 

Go to WiFI and advanced settings. There should be a checkbox that says "Always allow scanning". Make sure that is disabled.

Link to comment
Share on other sites

Μετάφραση του παραπάνω: wifi-> Σύνθετα->Σάρωση πάντα διαθέσιμη-> απενεργοποίηση
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...