Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νικ δεν ξέρω τι θα σου πουν οι υπόλοιποι αλλά προσωπικά antivirus τα θεωρώ μεγάλη βλακεία στο κινητό. Αντικλεπτικό ναι αλλά αντιβαιρους για κανένα λόγο. Αν απο την αλλη φοβάσαι την ασφάλεια των δεδομένων σου απλούστατα μην εγκαθιστάς εφαρμογές απο πηγές εκτός play store .

Για αντικλεπτικο πιο θα προτεινες και γιατι οχι antivirus δν χρειαζεσαι προστασια οταν θα μπαινεις internet σε ιστοσελιδες ενημερωσεις πχ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για αντικλεπτικο πιο θα προτεινες και γιατι οχι antivirus δν χρειαζεσαι προστασια οταν θα μπαινεις internet σε ιστοσελιδες ενημερωσεις πχ.

 

Antivirus αν προσέχεις τι κατεβάζεις δεν έχεις πρόβλημα. Από αντικλεπτικό προτείνω το Cerberus

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Νέος κάτοχος κι εγώ (και εντυπωσιασμένος) και έχω 2 ερωτήσεις! Με το hangouts δεν υπάρχει τρόπος να στείλεις sms με 160 ελληνικούς χαρακτήρες; Κατέβασα προς το παρόν το handcent να κάνω τη δουλειά μου. Τέλος, μου εμφανίζει πάντα στα notifications "choose input method", μπορώ κάπως να το απενεργοποιήσω; Προφανώς και χρησιμοποιώ 2 factory πληκτρολόγια (αγγλικό-ελληνικό) και δεν έχω κατεβάσει κάποιο app με πληκτρολόγιο third-party...

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι με hangouts δεν παιζει να στειλεις 160 χαρακτήρες. Μπορείς να βρεις το apk της AOSP εφαρμογής μηνυμάτων αν θες κάτι πιο μαμισιο.

Η ειδοποίηση δεν κρύβεται σε εργοστασιακή κατάσταση, ίσως με Gravity Box ή και σε καποιες ρομ υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα! Μια χαρά είναι και το handcent. Κανει τη δουλειά του. Κρίμα για το hangout ,γιατί μ' άρεσε σαν ιδέα (imessage φάση).

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα! Μια χαρά είναι και το handcent. Κανει τη δουλειά του. Κρίμα για το hangout ,γιατί μ' άρεσε σαν ιδέα (imessage φάση).

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

 

Δοκίμασε και το textra sms ,εγώ αυτό έχω στα nexus,είναι ελαφρύ και γρήγορο και με 160 χαρακτήρες στα ελληνικά.

Δείτε το "Textra SMS"

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.textra

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και το textra sms ,εγώ αυτό έχω στα nexus,είναι ελαφρύ και γρήγορο και με 160 χαρακτήρες στα ελληνικά.

Δείτε το "Textra SMS"

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.textra

+ 1 και απο μένα για το textra, πολυ καλό και ελαφρύ, είχα και το hantsent αλλά το έβγαλα

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα! Μια χαρά είναι και το handcent. Κανει τη δουλειά του. Κρίμα για το hangout ,γιατί μ' άρεσε σαν ιδέα (imessage φάση).

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

 

Αφού σου άρεσε το hangouts, δοκίμασε το evolveSMS.

Link to comment
Share on other sites

Ok, θα τα δοκιμάσω και θα σας πω! Άλλη μια ερώτηση έχω! Έχετε βρει τρόπο να μην αποθηκεύονται οι φωτογραφίες που σου στέλνουν μέσω hangout; Δημιουργεί έναν φάκελο στην gallery αυτόματα με τις φωτογραφίες που ανταλλάσεις με το hangout και παράλληλα όταν πας σε μια φωτογραφία στη συζήτηση σου δίνει την επιλογή "save" (ντόινγκ). Το χειρότερο με όλο αυτό είναι ότι αποθηκεύονται αυτόματα και στο google+, σε φάκελο που τον βλέπει μόνο ο χρήστης ευτυχώς. Τα φώτα σας!

 

Υ.Γ. Όσο μ' άρεσε το hangout αρχικά, τόσο αρχίζω να το αντιπαθώ χρησιμοποιώντας το τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να αλλάξω τα μηνύματα απόρριψης κλήσεων;;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τις τρίτες εφαρμογές των sms, μετά από αρκετή "μελέτη" έκανα τον κύκλο μου και ξαναέβαλα το handcent.

Βαρύ μεν αλλά έχει τη καλύτερη παραμετροποίηση και το καλύτερο μακράν popup.

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τις τρίτες εφαρμογές των sms, μετά από αρκετή "μελέτη" έκανα τον κύκλο μου και ξαναέβαλα το handcent.

Βαρύ μεν αλλά έχει τη καλύτερη παραμετροποίηση και το καλύτερο μακράν popup.

εγώ πήγα σε textra sms και δεν ξαναβάζω handcent (σκέτο bloatware έχει γίνει). Θέλω μια απλή εφαρμογή να στέλνω sms. To hangout δεν μ αρέσει και δεν στέλνει 160 χαρακτήρες. Θα ήθελα κάτι σαν την παλιά stock του android με υποστήριξη 160 χαρακτήρων( υπάρχει στο play store πειραγμένη η παλιά stock , αλλά μου άρεσε το textra πιο πολύ)

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήγα σε textra sms και δεν ξαναβάζω handcent (σκέτο bloatware έχει γίνει). Θέλω μια απλή εφαρμογή να στέλνω sms. To hangout δεν μ αρέσει και δεν στέλνει 160 χαρακτήρες. Θα ήθελα κάτι σαν την παλιά stock του android με υποστήριξη 160 χαρακτήρων( υπάρχει στο play store πειραγμένη η παλιά stock , αλλά μου άρεσε το textra πιο πολύ)

 

Textra & 8sms αξίζουν αυτή τη στιγμή για όποιον θέλει μια βασική, γρήγορη και ελαφριά εφαρμογή για να στέλνει sms.

Link to comment
Share on other sites

Textra & 8sms αξίζουν αυτή τη στιγμή για όποιον θέλει μια βασική, γρήγορη και ελαφριά εφαρμογή για να στέλνει sms.

 

Ακριβώς. Κάτι απλό και όμορφο (holo ui). Έτσι και αλλιώς τα μηνύματα που ανταλλάσσω είναι ελάχιστα (εώς και 0) καθημερινά.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Ok, θα τα δοκιμάσω και θα σας πω! Άλλη μια ερώτηση έχω! Έχετε βρει τρόπο να μην αποθηκεύονται οι φωτογραφίες που σου στέλνουν μέσω hangout; Δημιουργεί έναν φάκελο στην gallery αυτόματα με τις φωτογραφίες που ανταλλάσεις με το hangout και παράλληλα όταν πας σε μια φωτογραφία στη συζήτηση σου δίνει την επιλογή "save" (ντόινγκ). Το χειρότερο με όλο αυτό είναι ότι αποθηκεύονται αυτόματα και στο google+, σε φάκελο που τον βλέπει μόνο ο χρήστης ευτυχώς. Τα φώτα σας!

 

Υ.Γ. Όσο μ' άρεσε το hangout αρχικά, τόσο αρχίζω να το αντιπαθώ χρησιμοποιώντας το τελικά...

 

Θα πας στις ρυθμίσεις του google mail σου και θα απενεργοποιήσεις το sync των λευκωματων με το σύννεφο.

Σου στέλνω μια φώτο απ το νότε3 να καταλάβεις περίπου πως είναι μιας και δεν έχω μπροστά μου το nexus αυτή τη στιγμή να σου πω ακριβώς.

Όσο για το hangout μου έλειψε φοβερά όσες μέρες δούλευα το 1020 για main συσκευή τηλεφώνου.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το hangout μου έλειψε φοβερά όσες μέρες δούλευα το 1020 για main συσκευή τηλεφώνου.

 

Το hangouts έχει το θετικό των βιντεοκλησεων και σ'αυτό το θέμα είναι η καλύτερη εφαρμογή σε android. Στο θέμα μηνυμάτων καμία φορά τρώει κάτι κολλήματα γι'αυτό έχω whatsapp.

Link to comment
Share on other sites

Το hangouts έχει το θετικό των βιντεοκλησεων και σ'αυτό το θέμα είναι η καλύτερη εφαρμογή σε android. Στο θέμα μηνυμάτων καμία φορά τρώει κάτι κολλήματα γι'αυτό έχω whatsapp.

 

Το hangout τα έχει όλα σε ένα μαζεμένα γιαυτό μου αρέσει, επίσης εκτός από Android παίζει εξίσου καλά σε ios (έχω φίλους που μιλάω).

Με τα WP είχα τεράστιο θέμα και μιας και οι περισσότεροι φίλοι μου έχουν hangout απλά ένιωθα αποκομμένος με το 1020.

Το Viber καλό αλλά όχι ολοκληρωμένο και επίσης πολύ αργό στο 1020 σε σχέση με τις σφαίρες του Android(nexus 5 k note 3).

Όχι στο πότε έρχονται τα μηνύματα αλλά στη ταχύτητα της εφαρμογής.

Τέλος πάντων ότι το βολεύει το καθένα αλλά εγώ πλέον δύσκολα θα ξαναπάρω για κυρίως συσκευή WP(τηλεφώνου για έξω γιατί για όλα τα άλλα έχω note 3).

Σου λείπουν τόσα πολλά αν έχεις μάθει στο οικοσύστημα του Android.

Μια ερώτηση όμως πάλι που την έχω ξανακάνει αλλά δε βρήκα λύση.

Μήπως γνωρίζει κάποιος καμιά εφαρμογή κάμερας που να δίνει σε wide mod photos άνω των 2mpx της μαμά εφαρμογής?

Το ρωτάω γιατί ότι έχω δοκιμάσει έχω φάει ήττα, ακόμα και apk της εφαρμογής του G2 που μου έστειλε ο καλός φίλος Βασίλης(Psybill).

Σκέφτομαι ακόμα και τις lenovo να δοκιμάσω όταν θα έχω το nexus πάλι μεθαύριο.

Καμία ιδέα για wide photos?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στις ρυθμίσεις του google mail σου και θα απενεργοποιήσεις το sync των λευκωματων με το σύννεφο.

Σου στέλνω μια φώτο απ το νότε3 να καταλάβεις περίπου πως είναι μιας και δεν έχω μπροστά μου το nexus αυτή τη στιγμή να σου πω ακριβώς.

Όσο για το hangout μου έλειψε φοβερά όσες μέρες δούλευα το 1020 για main συσκευή τηλεφώνου.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλά αφ' ενός έχω όλο το μενού στα αγγλικά και δεν καταλαβαίνω τι είναι τα "λευκώματα"

, αφ' ετέρου έχω απενεργοποιήσει το auto sync, στο data usage. Μόνο επαφές και ημερολόγιο συγχρονίζει. Αν μπορείς, δες το στο Nexus και πες μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν χθες στο Ali express χθες και όταν βγήκα από την εφαρμογή ξαφνικά αντί να με πάει στην αρχική με έβγαλε στο YouTube, έκλεισα το YouTube και με βγάλε στις ρυθμίσεις τηλεφώνου:confused:

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αύριο παραλαμβάνω απο birdphone. Να αφήσω μαμα ρομ και να κάνω μόνο ροοτ;; Τι πρότεινε;;

 

Ευχαριστω :)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αύριο παραλαμβάνω απο birdphone. Να αφήσω μαμα ρομ και να κάνω μόνο ροοτ;; Τι πρότεινε;;

 

Ευχαριστω :)

Δημήτρη,άσε μαμά ρομ,απλά πέρνα recovery και ρουτάρισέ το.Xposed + Greenify + Gravity Box και είσαι έτοιμος...:D

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη,άσε μαμά ρομ,απλά πέρνα recovery και ρουτάρισέ το.Xposed + Greenify + Gravity Box και είσαι έτοιμος...:D

 

Ευχαριστώ πολύ Παντελή.. Καλώς σας βρήκα!!

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.πήρα τώρα ενα otg TDK 16 GB. Πως δουλεύει ;; το βάζω αλλά δεν βλέπει το nexus τίποτα.. Τι πρεπει να κάνω;
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θέλει κάποια εφαρμογή για να λειτουργήσει . Οι περισσότερες θέλουν ροοτ. Αλλά υπάρχει και το nexus media importer που δεν χρειάζεται ροοτ. Επομένως θα βρεις και αλλες εφαρμογές που δεν χρειάζονται . just Google it
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...