Jump to content

iPad Mini 2 (2013)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβαζω πολλα αρνητικα για τον χρωματισμο του Ipad.. Καθως και για την φωτεινοτητα του.. Ειναι αραγε το ιδιο φωτεινο με το απλο ipad mini; Και πρεπει να παρακαλαω μη τυχω σε κανενα προβληματικο μοντελο..

Καλά, το να παρακαλάς να μην πέσεις σε προβληματική συσκευή, και ειδικά στην Ελλάδα, είναι γενικευμένο φαινόμενο.

Παράπονα για τις οθόνες των όλων των iPhone/iPad, θα διαβάσεις πολλά. Ωστόσο, πολλές φορές φτάνουν στο σημείο υπερβολής. Προσωπικά, με 4 συσκευές iOS που έχω αγοράσει για εμένα και άλλες τόσες για τον οικογενειακό/φιλικό μου κύκλο, μία φορά μου έχει τύχει συσκευή με ελαττωματική οθόνη. Ήταν ένα iPhone 4S, το οποίο είχε έντονη κιτρινίλα σε ένα μέρος της οθόνης, αλλά και σκόνη ανάμεσα στο digitizer και το LCD panel.

 

 

Υπαρχει καποιος εναλλακτικος φορτιστης, για να επιταχυνεται η διαδικασια φορτισης;

Στο εμπόριο υπάρχουν πολλοί φορτιστές. Ωστόσο, θα σου πρότεινα να εμπιστεύεσαι μόνο τους αυθεντικούς της Apple ή τρίτων οι οποίοι όμως είναι πιστοποιημένοι από αυτήν.

 

 

Και ακομα μια ερωτηση. Οταν κλεινουμε το Ipad, ειναι 100% ανενεργο; Γιατι παρατηρησα οτι οταν το ανοιγω ξανα, υπαρχουν στο προσκηνιο οι εφαρμογες που ετρεχαν πριν το κλεισω.. Πως γινεται αυτο;

Ναι, είναι.

Οι εφαρμογές που βλέπεις στο multitasking tray είναι παγωμένες. Δεν σημάνει πως τρέχουν real time. Σε παλιότερο post σου είχα εξηγήσει πως λειτουργεί το multitasking στο iOS. Ανέτρεξε εκεί για περισσότερα.

Με απλά λόγια, δεν είναι σαν το Symbian, όπου πατώντας το πλήκτρο του μενού έβλεπες ποιες εφαρμογές τρέχουν στο παρασκήνιο.

 

 

Τελος, καποια αποψη για το aspect ratio; Διαφερει απο αυτο των περισσοτερων ταινιων και βιντεο; Προσαρμοζεται καλα στην οθονη; Εχει μεγαλα μαυρα πλαισια ανω-κατω της ταινιας;

Κενά υπάρχουν πάνω και κάτω όταν βλέπεις ταινίες. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό.

Ωστόσο, ο λόγος της οθόνης συνίσταται για πλοήγηση στο Διαδίκτυο καθώς και διάβασμα ebook, PDF κτλ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι εφαρμογές που βλέπεις στο multitasking tray είναι παγωμένες. Δεν σημάνει πως τρέχουν real time. Σε παλιότερο post σου είχα εξηγήσει πως λειτουργεί το multitasking στο iOS. Ανέτρεξε εκεί για περισσότερα.

Με απλά λόγια, δεν είναι σαν το Symbian, όπου πατώντας το πλήκτρο του μενού έβλεπες ποιες εφαρμογές τρέχουν στο παρασκήνιο.

Οταν εχω ανοικτη μια εφαρμογη ή παιχνιδι, και πατησω το πληκτρο και με παει στο μενου, παρατηρω οτι οταν επιλεξω την εφαρμογη ανοιγει πιο γρηγορα.. Οποτε δε πρεπει να ειναι 100% ανενεργη.. Σωστα;

 

Το αγορασα χθες το tablet. Δε παρατηρω μειωμενη φωτεινοτητα ή καποια κιτρινιλα, αλλα δε μπορω να ειμαι και σιγουρος.. Υπαρχουν καποια τεστ να κανω για να δω εαν η οθονη ειναι οκ;

 

Η εκδοση που εχει ειναι η 7.0.4. Μπορω να βαλω καποια επομενη εκδοση της 7 ή θα με βαλει απευθειας στην 8.1; Μεσω itunes λογικα, γιατι απο το tablet μου δειχνει μονο την 8.1

 

Μπορω να δω απο το tablet τα χαρακτηριστικα που εχει; Δλδ ποση ram, επεξεργαστης, μοντελο κτλ;

 

Εβαλα το samsung smart view 2 και δε λειτουργει με την τηλεοραση. Κατι δε κανω σωστα;

 

Εχω την εκδοση με τα 32gb. Μου λεει 20,2 GB ελευθερα και 7,5 GB σε χρηση. Συνολο δλδ 27,7GB. Που ειναι τα υπολοιπα;

 

Αλλα και τα 7,5GB που λεει σε χρηση, ουτε το 1,5GB δεν ειναι δικο μου.. Τι γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω ανοικτη μια εφαρμογη ή παιχνιδι, και πατησω το πληκτρο και με παει στο μενου, παρατηρω οτι οταν επιλεξω την εφαρμογη ανοιγει πιο γρηγορα.. Οποτε δε πρεπει να ειναι 100% ανενεργη.. Σωστα;

Όπως σου εξήγησα και τις προάλλες, τέτοιες οι εφαρμογές μένουν παγωμένες στη RAM. Δεν συνεχίζουν να τρέχουν στο παρασκήνιο και δεν καταναλώνουν ενέργεια και επεξεργαστικούς πόρους. Συνεχίζουν να τρέχουν στο παρασκήνιο μόνο εφαρμογές για τις οποίες υπάρχει λόγος, όπως μουσικής, VoIP κτλ.

Το ό,τι ανοίγει πιο γρήγορα μια εφαρμογή που έχει μείνει στο παρασκήνιο παγωμένη, είναι λογικό, εφόσον όταν την ξεκινήσεις ξανά, το λειτουργικό σύστημα θα την ανακτήσει από τη μνήμη RAM, η οποία είναι γρηγορότερη από τη μνήμη αποθήκευσης.

 

 

Το αγορασα χθες το tablet. Δε παρατηρω μειωμενη φωτεινοτητα ή καποια κιτρινιλα, αλλα δε μπορω να ειμαι και σιγουρος.. Υπαρχουν καποια τεστ να κανω για να δω εαν η οθονη ειναι οκ;

Τι εργαλεία να υπάρχουν...; Εφόσον δεν βλέπεις κάτι, είσαι μια χαρά.

 

 

Η εκδοση που εχει ειναι η 7.0.4. Μπορω να βαλω καποια επομενη εκδοση της 7 ή θα με βαλει απευθειας στην 8.1; Μεσω itunes λογικα, γιατι απο το tablet μου δειχνει μονο την 8.1

Όχι, δεν μπορείς να βάλεις κάποια άλλη έκδοση του iOS 7. Θα πας κατευθείαν στην έκδοση 8.1, αν προβείς σε αναβάθμιση.

 

 

Μπορω να δω απο το tablet τα χαρακτηριστικα που εχει; Δλδ ποση ram, επεξεργαστης, μοντελο κτλ;

Το GeekBench σου δίνει τη δυνατότητα αυτή. Βρες το στο AppStore.

 

 

Εχω την εκδοση με τα 32gb. Μου λεει 20,2 GB ελευθερα και 7,5 GB σε χρηση. Συνολο δλδ 27,7GB. Που ειναι τα υπολοιπα;

Αλλα και τα 7,5GB που λεει σε χρηση, ουτε το 1,5GB δεν ειναι δικο μου.. Τι γινεται;

Από τη συνολική χωρητικότητα της μνήμης, θα αφαιρέσεις την ποσότητα μνήμης που καταλαμβάνει το λειτουργικό σύστημα, αλλά και τη διαφορά ανάμεσα στην ονομαστική και την πραγματική χωρητικότητα της.

Συνδέοντας το iPad στο iTunes, θα δεις λεπτομερώς τι ποσότητα μνήμης καταλαμβάνει κάθε είδος αρχείων και οι εφαρμογές σου.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ας σου αποσαφηνίσω το πώς έχουν τα πράγματα περί συγχρονισμού με το iTunes.

Επειδή το iOS είναι εφαρμογο-κεντρικό και όχι αρχειο-κεντρικό (file manager), καθίσταται αναγκαία η χρήση του iTunes για τη μεταφορά δεδομένων προς και από τη συσκευή. Μέσω αυτού έχεις τη δυνατότητα συγχρονισμού των περιεχομένων όλων των ενσωματωμένων εφαρμογών του iOS, όπως μουσική, βίντεο, επαφές, ημερολόγιο, σημειώσεις, φωτογραφίες, iBooks καθώς, αγορές νέων εφαρμογών κτλ.

Ωστόσο, υπάρχουν εφαρμογές οι οποίες εκτελούν χρέη file manager. Τέτοιες εφαρμογές σου δίνουν τη δυνατότητα να αρχειοθετείς τα αρχεία σου όπως εσύ επιθυμείς, όπως κάνεις και στο PC σου με τον Windows Explorer ή τον Finder στο Macintosh σου. Επίσης, οι εφαρμογές αυτές είναι σε θέση να ανοίγουν/αναπαράγουν διαφόρων τύπων αρχεία. Βέβαια η πρόσβαση που παρέχουν περιορίζεται πάντα στα πλαίσια της εκάστοτε εφαρμογής. Δηλαδή, δεν μπορείς να δεις αρχεία άλλων εφαρμογών. Επιπροσθέτως, μπορείς να έχεις πρόσβαση σε cloud υπηρεσίες, όπως DropBox, Google Drive, One Drive κτλ, αλλά και να περνάς δεδομένα από τον Η/Υ σου, παρακάμπτοντας το iTunes, μέσω FTP.

 

Παραδείγματα τέτοιων εφαρμογών είναι το FileExplorer και το Documents 5.

 

Μία διευκρίνιση: στο iOS8 οι εφαρμογές μπορούν να βλέπουν/σώζουν τα αρχεία άλλων εφαρμογών χωρίς να χρειάζεται να ανοίξουν αυτές τις τελευταίες. Το σύστημα δουλεύει ως εξής. Έστω η εφαρμογή Α θέλει να ανοίξει και να τροποποιήσει αρχεία της εφαρμογής Β. Η Α χρησιμοποιεί τον λεγόμενο Document Picker για να κάνει το εξής:

 

Α --> Document Provider --> B

 

όπου "Document Provider" είναι κάποια υπηρεσία τύπου iCloud, Dropbox etc. Για να δουλέψει αυτό θα πρέπει οι εφαρμογή Α να χρησιμοποιεί τα καινούρια API's του iOS8.

 

Δείτε ένα παράδειγμα εδώ.

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Ειπατε οτι δεν υπαρχει τροπος να αναβαθμισω το ipad απο την 7.0.4 στην 7.1.2. Αξιζει να μεινω ως εχει ή να κανω την αναβαθμιση στην 8.1;

 

Το jailbreak στην 7.0.4 ειναι ευκολο και ασφαλες; Ειναι καλυτερο απο αυτο στην 8.1;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Δυο ερωτησουλες.

1. Υπαρχει τροπος να συνδεσω το ipad mini retina με την τηλεοραση και οτι κανω στο ipad να φαινεται στην τηλεοραση;

 

2. Εχετε να μου προτεινετε καποια καλη θηκη στυλ της επισημης της apple αλλα πιο οικονομικη;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλεις υπάρχει και ονομάζεται Apple TV για ασύρματη σύνδεση ή το Lightning Digital AV Adapter για ενσύρματη.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα στη παρεα...

Παλιος Iphonakias πλεον nexusakias αλλα στα ταμπλετς οπαδος των ipad mini λογω μεγεθους, φορητοτητας, εμπειριας χρησης κτλ κτλ..

Ηθελα την αποψη σας τωρα που εχει πεσει αρκετα η τιμη και βρισκεις και ατοκες κτλ κτλ αν θεωρειται οτι αξιζει η αγορα του?

ισως πχ να προτιμουσα το nexus 9 αν υπηρχε στην ελλαδα και στην ιδια τιμη αλλα κατι τετοιο δεν συμβαινει ακομα, και το λεω λογω ευκολιας συνδεσιμοτητας κυριως.

Για το νεο ipad mini Ουτε λογος γιατι δεν με ενδιαφερει αυτο το κατι επιπλεον που εχει.

Η συσκευη θα ειναι για browsing κανα παιχνιδακι και καμια ταινια.

Επισης εχω ξεχασει λιγο τα παλια λημερια της apple μια επιβεβαιωση θελω..

Με jailbreak φανταζομαι μπορεις πολυ πιο ευκολα να περασεις οτι θες στη συσκευη πχ μια ταινια κτλ και με καποιον media player να τον αναπαραγεις ανεξαρτητως αν ειναι avi μορφης κτλ σωστα?

Καθως επισης για οσους ξερουν αν σε jailbreak συσκευη μπορει να περαστει ευκολα το xbmc .

Η βοηθεια σας θα ειναι πολυτιμη.

και επειδη σκοπευω να προβω στην αγορα απο media markt φανταζομαι για jailbreak θα το αφησω με οποια εκδοση ειναι χωρις να αναβαθμισω σε 8.1 ετσι δεν ειναι?

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Για browsing και παιχνιδακια δε θα βρεις καλυτερο tablet. Και απιστευτη αυτονομια!

 

Για τα υπολοιπα που ρωτας δε γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο ηρθε η αδερφη μου που εχει το απλο ipad mini και συγκρινα οθονες. Το δικο μου ειναι λιγοτερο φωτεινο ( σε φουλ ρυθμιση ) και οχι τοσο ασπρο ( σαν λιγο να κιτρινιζει )

 

Επισης περα απο τις καλυτερες γραμματοσειρες στο αρχικο μενου, και οτι κερδιζω 2,3 γραμμες σε ιστοσελιδες δεν ειδα αλλη διαφορα τοσο στην αναλυση, οσο και στο retina.. Στον υπολογιστη εαν μειωσω την αναλυση τοσο, θα χασω 100 σειρες.. Ισως να παιζει ρολο και η οθονη.. Πχ σε οθονη κινητου οι διαφορες ακομα μικροτερες, ισως και αμελητεες. Για αυτο δε βγαζουν εξαλλου κινητα κατω των 5" με αναλυση 1920χ1080.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τον τελευταίο καιρο παρατηρώ ότι όταν γυρίζω το iPad από οριζόντια σε κατακόρυφη θέση (και το αντίστροφο) αργεί να περιστραφεί η οθόνη, κάνει γύρω στα 5". Αυτή την καθυστέρηση την κάνει μόνο όταν ειμαι στο μενού με τα εικονίδια ή στην lock screen, αλλιώς όταν ειμαι σε μια εφαρμογή περιστρέφεται άμεσα. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τον τελευταίο καιρο παρατηρώ ότι όταν γυρίζω το iPad από οριζόντια σε κατακόρυφη θέση (και το αντίστροφο) αργεί να περιστραφεί η οθόνη, κάνει γύρω στα 5". Αυτή την καθυστέρηση την κάνει μόνο όταν ειμαι στο μενού με τα εικονίδια ή στην lock screen, αλλιώς όταν ειμαι σε μια εφαρμογή περιστρέφεται άμεσα. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει?

 

θα πρότεινα να κάνει μια επαναφορά στη οθόνη αφετηρίας: Ρυθμίσεις - Γενικά - Επαναφορά - Επαναφορά διάταξης οθόνης.

 

Μπορείς να μάθεις πολλά πράγματα που αφορούν το iPhone και το λειτουργικό του σύστημα, ακολουθώντας το σύνδεσμο, σε λίγες μέρες θα είναι σε πλήρη λειτουργία learn differently! beta... :)

Link to comment
Share on other sites

θα πρότεινα να κάνει μια επαναφορά στη οθόνη αφετηρίας: Ρυθμίσεις - Γενικά - Επαναφορά - Επαναφορά διάταξης οθόνης.

 

Μπορείς να μάθεις πολλά πράγματα που αφορούν το iPhone και το λειτουργικό του σύστημα, ακολουθώντας το σύνδεσμο, σε λίγες μέρες θα είναι σε πλήρη λειτουργία learn differently! beta... :)

Ούτε και τώρα βελτιώθηκε.. Αργεί πολύ το screen rotation. Μόνο αν κάνω επανεκκίνηση το iPad, αλλά και πάλι διορθώνεται για λίγο. Αν θυμάμαι καλά, το είχα κάνει και factory reset μήπως διορθωθεί αλλά τίποτα..

Με το iOS 8 μου έβγαλε αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε μην βγει κανά update και διορθωθεί εφόσον με επαναφορά δεν έστρωσε.

Δεν μπορείς να κανεις κάτι αλλο,τα εξαντλήσες ολα.

Εκτός αν είσαι σε περίοδο doa και ζητήσεις αντικατάσταση μήπως κατι παίζει με το δικό σου.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε μην βγει κανά update και διορθωθεί εφόσον με επαναφορά δεν έστρωσε.

Δεν μπορείς να κανεις κάτι αλλο,τα εξαντλήσες ολα.

Εκτός αν είσαι σε περίοδο doa και ζητήσεις αντικατάσταση μήπως κατι παίζει με το δικό σου.

Το έχω σχεδόν ένα χρόνο αλλά σχετικά πρόσφατα μου το εμφάνισε αυτό το θέμα.

Το περίεργο είναι ότι το κάνει μόνο στη home screen και στη lock screen, ενώ όταν είμαι σε οποιαδήποτε εφαρμογή το rotation δουλεύει κανονικά και άμεσα..

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σχεδόν ένα χρόνο αλλά σχετικά πρόσφατα μου το εμφάνισε αυτό το θέμα.

Το περίεργο είναι ότι το κάνει μόνο στη home screen και στη lock screen, ενώ όταν είμαι σε οποιαδήποτε εφαρμογή το rotation δουλεύει κανονικά και άμεσα..

 

Κάνε restore και setup as new, από το iTunes έτσι θα εξαντλησεις κάθε πιθανότητα, και στη συνέχεια θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το κατάστημα που το αγόρασες, καθώς το προβλήμα ενδέχεται να είναι στον αισθητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε restore και setup as new, από το iTunes έτσι θα εξαντλησεις κάθε πιθανότητα, και στη συνέχεια θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το κατάστημα που το αγόρασες, καθώς το προβλήμα ενδέχεται να είναι στον αισθητήρα.
Και εγω αντιμετωπιζω το ιδιο "προβλημα" αλλα δεν του εχω δωσει και πολυ σημασια καθως ειναι μονο στη Lockscreen. Εμφανιστηκε μετα τα τελευταια update. Ειναι καθαρα θεμα λειτουργικου και οχι συσκευης.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι σε αναζήτηση τάμπλετ και το εν λόγω είναι στις επιλογές μου. Μπορεί να μου λύσει κάποιος μερικές απορίες;

Αρχικά δέχεται OTG? Και δεύτερον μπορώ να βάλω μέσα πράγματα χωρίς να χρησιμοποιήσω itunes καθώς τ οθεωρώ δυσλειτουργικότατο; Θα μου το προτείνατε γενικώς βάσει της εμπειρίας χρήσης ποπυ έχετε μέχρι στιγμής;ευχαριστώ προκαταβολικά!

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι σε αναζήτηση τάμπλετ και το εν λόγω είναι στις επιλογές μου. Μπορεί να μου λύσει κάποιος μερικές απορίες;

Αρχικά δέχεται OTG? Και δεύτερον μπορώ να βάλω μέσα πράγματα χωρίς να χρησιμοποιήσω itunes καθώς τ οθεωρώ δυσλειτουργικότατο; Θα μου το προτείνατε γενικώς βάσει της εμπειρίας χρήσης ποπυ έχετε μέχρι στιγμής;ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Otg όχι από όσο ξέρω. Μπορείς να κανείς πολλα χωρίς το iTunes πλέον ,όπως με απλό drug and drop να περάσεις φωτογραφίες στο ταμπλετ, είτε με διάφορες εφαρμογές να περνάς μουσική ή αρχεία στο ταμπλετ.

Νομίζω ότι όσο αφορά ταμπλετς ειναι απο τις καλύτερες επιλογές ,με καλό λειτουργικό και πολύ καλή αυτονομία μπαταρίας και θεωρείται η πρώτη επιλογή πολλών sites.

Προσωπικά το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι σε αναζήτηση τάμπλετ και το εν λόγω είναι στις επιλογές μου. Μπορεί να μου λύσει κάποιος μερικές απορίες;

Αρχικά δέχεται OTG? Και δεύτερον μπορώ να βάλω μέσα πράγματα χωρίς να χρησιμοποιήσω itunes καθώς τ οθεωρώ δυσλειτουργικότατο; Θα μου το προτείνατε γενικώς βάσει της εμπειρίας χρήσης ποπυ έχετε μέχρι στιγμής;ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ημουν στο ίδια δίλημμα πριν δέκα μέρες. Παλιός κάτοχος iPhone, πλέον πορωμενος nexusakias-androidakias .. Μιας και το nexus 9 δεν εχει ερθει ακόμα Ελλάδα θεωρούσα το iPad μονόδρομος στις 8-9 ίντσες που ήθελα εγώ. Ψάχνοντας όλοι θεωρουν τρομερή ευκαιρία το iPad mini retina μιας και η τιμή του έχρι πέσει 100 ευρώ κάτω και η μονη διάφορα με το καινούργιο είναι το fingerprint. Ετσι και προχώρησα στην αγορά του, αμέσως αναβάθμισα σε 8.1.1 και εκανα jailbreak. Νομίζω οτι καλύτερος συνδυασμός δεν υπάρχει κινητό nexus- tablet iPad μιλάμε για ρην απόλυτη εμπειρία χρήσης. Με την βοηθεια των παιδιων απο to iphonehellas βρήκα και ποιες εφαρμογές κάλυπταν τις ανάγκες μου και πλεον είμαι κόμπλε. Εδώ περάσει xbmc για live streaming πέρασε torrent downloaded και γι αυτό που ζητάς με ενα απλό προγραμμα στο PC περνάς οτι θες με τη χρηση drag and drop οπου με ενα file explorer στο ταμπλετ βρίσκεις ότι έχεις περάσει μεσα. Αλλα θεωρώ το jailbreak μονόδρομο αν σε ενδιαφέρει , μιλάμε για μια διαδικασία ενος κουμπιού.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ημουν στο ίδια δίλημμα πριν δέκα μέρες. Παλιός κάτοχος iPhone, πλέον πορωμενος nexusakias-androidakias .. Μιας και το nexus 9 δεν εχει ερθει ακόμα Ελλάδα θεωρούσα το iPad μονόδρομος στις 8-9 ίντσες που ήθελα εγώ. Ψάχνοντας όλοι θεωρουν τρομερή ευκαιρία το iPad mini retina μιας και η τιμή του έχρι πέσει 100 ευρώ κάτω και η μονη διάφορα με το καινούργιο είναι το fingerprint. Ετσι και προχώρησα στην αγορά του, αμέσως αναβάθμισα σε 8.1.1 και εκανα jailbreak. Νομίζω οτι καλύτερος συνδυασμός δεν υπάρχει κινητό nexus- tablet iPad μιλάμε για ρην απόλυτη εμπειρία χρήσης. Με την βοηθεια των παιδιων απο to iphonehellas βρήκα και ποιες εφαρμογές κάλυπταν τις ανάγκες μου και πλεον είμαι κόμπλε. Εδώ περάσει xbmc για live streaming πέρασε torrent downloaded και γι αυτό που ζητάς με ενα απλό προγραμμα στο PC περνάς οτι θες με τη χρηση drag and drop οπου με ενα file explorer στο ταμπλετ βρίσκεις ότι έχεις περάσει μεσα. Αλλα θεωρώ το jailbreak μονόδρομο αν σε ενδιαφέρει , μιλάμε για μια διαδικασία ενος κουμπιού.

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις πληροφορίες. Και εγώ μέχρι στιγμής μόνο Android έχω δουλέψει. Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Στην έκδοση των 16 g ποιος χώρος είναι διαθέσιμος για χρήση? Εάν κάνει κάποιος jailbreak τι κερδίζει?

Edited by Dpan9
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

12gb καθαρά με την 8.1.2. Με jb κερδίζεις κάποιες έξτρα λειτουργίες,θεωρητικά αλλά και πρακτικά απελευθερώνεις το λειτουργικό απο τα κλειδωματα της apple θυσιάζοντας όμως σε ασφάλεια,ειδικά αν δεν είσαι λίγο γνώστης των εφαρμογών.Ειναι το αντίστοιχο root του android.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά OTG υποστηρίζει :cool:

http://www.notebookcheck.net/SanDisk-announces-iXpand-flash-drive-for-iPhone-and-iPad.130271.0.html

 

SanDisk announces iXpand flash drive for iPhone and iPad

 

Capacities: 16 GB, 32 GB, 64 GB

Interface: Lightning, USB 2.0

Device compatibility: iPhone and iPad devices with iOS 7.1 or higher, as well as PCs running Windows XP, Windows 7, Windows 8, Mac OS X 10.5+

Battery: 3.7 V lithium-ion, pre-charged

Warranty: two-year

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το OTG ειναι μονο για αρχεια φωτογραφιων. Αν δεν εχει JB δεν βλεπει αλλου τυπου, πχ ταινιες και mp3.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Mini 2 (2013)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...