Jump to content

iPad Mini 2 (2013)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αποφάσισα να το πάρω και εγώ απο βδομάδα αλλά έχω κολλήσει στη χωρητικότητα. Έχω Iphone 5 32gb όπου τα 11gb είναι μουσική και φωτογραφίες και άλλα 9 εφαρμογές και παιχνίδια. Λέω να πάρω το mini 16gb γιατί θα το έχω κυρίως για βιβλία, ιντερνετ και στα ταξίδια μου κανένα παιχνίδι ή ταινία. Όχι μουσική ή φωτογραφίες.

Τι λέτε εσείς που έχετε 16άρι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω που ειδα το 16αρι στο public με τις εφαρμογες που δινει η apple και 2-3 hd παιχνιδια , ειχαν μεινει 7gb ελευθερα απο τα 12,7gb νομιζω που ελεγε οτι εχει χωρητικοτητα και τρομαξα. Επειδη θελω να το γεμισω εφαρμογες και μερικα mp3 ειμαι σιγουρος οτι δεν θα αρκουσαν και θα πηγαινα και σε cloud λυση...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να το πάρω και εγώ απο βδομάδα αλλά έχω κολλήσει στη χωρητικότητα. Έχω Iphone 5 32gb όπου τα 11gb είναι μουσική και φωτογραφίες και άλλα 9 εφαρμογές και παιχνίδια. Λέω να πάρω το mini 16gb γιατί θα το έχω κυρίως για βιβλία, ιντερνετ και στα ταξίδια μου κανένα παιχνίδι ή ταινία. Όχι μουσική ή φωτογραφίες.

Τι λέτε εσείς που έχετε 16άρι?

 

Μια χαρα θα σε καλύψει για τη χρηση που θα το κανεις.

Και εγω την ίδια χρήση κανω στο 16αρι και με καλύπτει μια χαρά

Φωτο και μουσική μονο στο κινητο που επίσης 32αρι είναι.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα σε καλύψει για τη χρηση που θα το κανεις.

Και εγω την ίδια χρήση κανω στο 16αρι και με καλύπτει μια χαρά

Φωτο και μουσική μονο στο κινητο που επίσης 32αρι είναι.

 

Βασικά φοβάμαι μήπως οι εφαρμογές στο Mini 1 είναι μικρότερες σε μέγεθος απο ότι στο mini με retina.

Ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο? Δηλαδή οι εφαρμογές σε retina είναι μεγαλύτερες απο την απλή οθόνη? Έχετε κανένα παράδειγμα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι περισσοτερα watt. Νομιζω στο παλιο 5 και το νεο 10. Μεγαλυτερη μπαταρια βλεπεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Αυτο με την πλαστικη οθονη που ανεφεραν για το air,υπαρχει κατι για το mjni retina;
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά φοβάμαι μήπως οι εφαρμογές στο Mini 1 είναι μικρότερες σε μέγεθος απο ότι στο mini με retina.

Ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο? Δηλαδή οι εφαρμογές σε retina είναι μεγαλύτερες απο την απλή οθόνη? Έχετε κανένα παράδειγμα?

 

Δεν ισχυει κατι τέτοιο.

Όλες οι εφαρμογές έχουν την ίδια χωρητικότητα σε ολα τα iPad,δεν διακρίνονται σε retina ή μη retina.

Ακομα και στο iOS 7 προσαρμοσμένες οι εφαρμογές δεν έχουν παρα ελάχιστη διαφορα σε σχέση με πριν.

Η μεγαλύτερη διαφορα θα ειναι στην απόκριση,ταχύτητα και φυσικά στην ποιότητα της οθόνης σε σχέση με το πρώτο mini.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει κατι τέτοιο.

Όλες οι εφαρμογές έχουν την ίδια χωρητικότητα σε ολα τα iPad,δεν διακρίνονται σε retina ή μη retina.

Ακομα και στο iOS 7 προσαρμοσμένες οι εφαρμογές δεν έχουν παρα ελάχιστη διαφορα σε σχέση με πριν.

Η μεγαλύτερη διαφορα θα ειναι στην απόκριση,ταχύτητα και φυσικά στην ποιότητα της οθόνης σε σχέση με το πρώτο mini.

 

Κατάλαβα, σε ευχαριστώ. Σήμερα παρατήρησα πω το asphalt 8 ενώ πριν το κατεβάσω έλεγε 860mb, τώρα παίρνει 1,4 στο iphone και με βάζει σε σκεψείς. Ελπίζω το asphalt να είναι μεμονωμένη περίπτωση και να μη βρεθώ προ εκπλήξεως σε λίγο καιρό..

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, σε ευχαριστώ. Σήμερα παρατήρησα πω το asphalt 8 ενώ πριν το κατεβάσω έλεγε 860mb, τώρα παίρνει 1,4 στο iphone και με βάζει σε σκεψείς. Ελπίζω το asphalt να είναι μεμονωμένη περίπτωση και να μη βρεθώ προ εκπλήξεως σε λίγο καιρό..

 

Εσυ τωρα μου λες διαφορες αναμεσα στη χωρητικοτητα εφαρμογης που δειχνει στο store σε αντιδιαστολη με το πραγματικο μεγεθος αφου εγκατασταθει στο ipad που ποτε δεν συμπιπτουν τα νουμερα σε κανενα λειτουργικο mobile η' μη και ειτε σε κινητο/tablet η' pc.

Παντα ειναι μεγαλυτερη η χωρητικοτητα αφου εγκατασταθει στην καθε συσκευη η καθε εφαρμογη η' παιχνιδι.

πχ στο modern combat 4 στο store δειχνει 1.5gb αλλα αφου εγκατασταθει η πραγματικος χωρος που δεσμευει ειναι 2gb οπως στη συσκευη μου.

Και βεβαια διαφορετικη η χωρητικοτητα αναμεσα σε iphone και ipad αναλογα με την εφαρμογη η' παιχνιδι.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, σε ευχαριστώ. Σήμερα παρατήρησα πω το asphalt 8 ενώ πριν το κατεβάσω έλεγε 860mb, τώρα παίρνει 1,4 στο iphone και με βάζει σε σκεψείς. Ελπίζω το asphalt να είναι μεμονωμένη περίπτωση και να μη βρεθώ προ εκπλήξεως σε λίγο καιρό..

 

Τουλαχιστον στο τρεχει καλα?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα παραγγελία το iPad mini retina 16g 4g και μάλλον τέλος Νοέμβρη θα είναι στα χέρια μου.
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Σε iphone 5 που το έχω το τρέχει χωρίς πρόβλημα. Υποθέτω στο νέο Mini θα τρέχει ακόμα καλύτερα.

 

Και στο δικο μου 5 τρεχει τελεια μπορω να πω, αλλα τα ipads ειναι αλλη ιστορια, γι αυτο ρωταω.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικο μου 5 τρεχει τελεια μπορω να πω, αλλα τα ipads ειναι αλλη ιστορια, γι αυτο ρωταω.:)

 

Ε λογικα θα τρεχει νερακι στο mini retina με τον A7 συν πολυ καλυτερη gpu.

Αλλα αργει ακομα οπως βλεπω η κυκλοφορια του.

Ψιλοσκεφτομαι και το air μιας και ειναι αμεσα διαθεσιμο,αλλα πιστευω δεν θα με καλυψει απο αποψη φορητοτητας και θα αναγκαστω να το σουταρω μιας και μου φαινεται τεραστιο σε διαστασεις.

Ετσι κι αλλιως αν εχω 11.6 ιντσων windows tablet ειναι περιττο να εχω στις 10 ιντσες ενα αλλο παραλληλα.

Για αυτο mini δαγκωτο 8 ιντσες ειναι ιδανικες.

 

Αληθεια ξερουμε ποσες ωρες κανει να φορτισει απο 10-15% μιας και εχει μεγαλυτερη χωρητικοτητα μπαταρια?

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ε λογικα θα τρεχει νερακι στο mini retina με τον A7 συν πολυ καλυτερη gpu.

Αλλα αργει ακομα οπως βλεπω η κυκλοφορια του.

Ψιλοσκεφτομαι και το air μιας και ειναι αμεσα διαθεσιμο,αλλα πιστευω δεν θα με καλυψει απο αποψη φορητοτητας και θα αναγκαστω να το σουταρω μιας και μου φαινεται τεραστιο σε διαστασεις.

Ετσι κι αλλιως αν εχω 11.6 ιντσων windows tablet ειναι περιττο να εχω στις 10 ιντσες ενα αλλο παραλληλα.

Για αυτο mini δαγκωτο 8 ιντσες ειναι ιδανικες.

 

Αληθεια ξερουμε ποσες ωρες κανει να φορτισει απο 10-15% μιας και εχει μεγαλυτερη χωρητικοτητα μπαταρια?

 

Εχει θηριο φορτιστη Αλεξ, οποτε περιπου τον ιδιο χρονο κανει, μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυριο πρεπει να παρω την τελική αποφαση

ipad mini retina 16 or 32gb? white or black?

Τιμές 309 ή 379 λίρες αντιστοιχα,βρηκα 5 % εκπτωση μεσω aplle seller

 

Εγω λέω 32 λευκό!!!

Τι λέτε?

IPhone 3GS,Samsung S III,IPhone 5s,IPad mini retina
Link to comment
Share on other sites

Αυριο πρεπει να παρω την τελική αποφαση

ipad mini retina 16 or 32gb? white or black?

Τιμές 309 ή 379 λίρες αντιστοιχα,βρηκα 5 % εκπτωση μεσω aplle seller

 

Εγω λέω 32 λευκό!!!

Τι λέτε?

 

Επειδή εχω και τα 2 χρωματα στα χερια μου αυτή τη στιγμη, θα σου ελεγα ξεκάθαρα space grey. Βεβαια είναι κατι τελειως υποκειμενικο, και τα 2 χρωματα είναι πανέμορφα, αλλα το space grey του παει παρα πολύ.

Για τη χωρητικοτητα η γνωμη μου είναι 16. Το πιο φθηνο ipad είναι η καλυτερη αγορα. ούτως η αλλως σκουπιδοχωρητικοτητες, αστειες είναι και τα 16 και τα 32, δεν είναι για να αποθηκευεις τιποτα απολυτως (όλα στο συννεφο αναγκαστικα), οποτε παιρνεις το φθηνοτερο για να μπορεις να εχεις και τη μικροτερη δυνατη χασουρα του χρονου που θα το πουλήσεις για να παρεις το διαδοχο...

Link to comment
Share on other sites

οταν λές συννεφο εννοεις i cloud?

αληθεια πόσο δωρεαν χωρο εχεις εκει?χρειαζεται συνδεση ινερνετ για αυτό?

Περιμενω και αλλες αποψεις παιδια

ευχαριστω πάνως

IPhone 3GS,Samsung S III,IPhone 5s,IPad mini retina
Link to comment
Share on other sites

Για το χρωμα τι αποψεις περιμενεις? Είναι σαν να ρωτας αν σου αρεσει περισσοτερο η Καρτσωνα ή η Παπαδημητρίου :lol:

Για τη χωρητικοτητα είμαι απολυτος. Τα μεγεθη αυτά είναι απολυτως αστεια, για να αποθηκεύονται μερικες εφαρμογουλες και τιποτα παραπανω. Αν σπαταλουσα αλλα 100 ευρω αυτά θα ηταν για 4G, αν σκοπευα να χρησιμοποιω τακτικα το iPad για δουλίτσες.

Για το συννεφο φυσικα και χρειαζεσαι συνδεση στο διαδικτυο.

5GB χωρο εχεις δωρεαν και αγοράζεις εξτρα αν χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Ε λογικα θα τρεχει νερακι στο mini retina με τον A7 συν πολυ καλυτερη gpu.

Αλλα αργει ακομα οπως βλεπω η κυκλοφορια του.

Ψιλοσκεφτομαι και το air μιας και ειναι αμεσα διαθεσιμο,αλλα πιστευω δεν θα με καλυψει απο αποψη φορητοτητας και θα αναγκαστω να το σουταρω μιας και μου φαινεται τεραστιο σε διαστασεις.

Ετσι κι αλλιως αν εχω 11.6 ιντσων windows tablet ειναι περιττο να εχω στις 10 ιντσες ενα αλλο παραλληλα.

Για αυτο mini δαγκωτο 8 ιντσες ειναι ιδανικες.

 

Αληθεια ξερουμε ποσες ωρες κανει να φορτισει απο 10-15% μιας και εχει μεγαλυτερη χωρητικοτητα μπαταρια?

 

Το mini υπάρχει διαθέσιμο στο Κωτσόβολο αν ενδιαφέρεσαι πάντως. Παρασκευή βράδυ παρέλαβε 3 κομμάτια απο 16άρια και 32άρια σε κάθε χρώμα , wifi only και cellular

Link to comment
Share on other sites

Για το χρωμα τι αποψεις περιμενεις? Είναι σαν να ρωτας αν σου αρεσει περισσοτερο η Καρτσωνα ή η Παπαδημητρίου :lol:

Για τη χωρητικοτητα είμαι απολυτος. Τα μεγεθη αυτά είναι απολυτως αστεια, για να αποθηκεύονται μερικες εφαρμογουλες και τιποτα παραπανω. Αν σπαταλουσα αλλα 100 ευρω αυτά θα ηταν για 4G, αν σκοπευα να χρησιμοποιω τακτικα το iPad για δουλίτσες.

Για το συννεφο φυσικα και χρειαζεσαι συνδεση στο διαδικτυο.

5GB χωρο εχεις δωρεαν και αγοράζεις εξτρα αν χρειαστείς.

 

Βαγγελη, ολα εξαρτωνται απο το τι σκοπευει να κανει καποιος με το μηχανημα.

Ειναι σαν να ζητας να τρεξεις σε ραλλυ με λεωφορειο ! Ή να μεταφερεις 20 ατομα με αγωνιστικο αυτοκινητο.

Αν καποιος χρησιμοποιει την ταμπλετα του για ιντερνετ, μείλ λαι 3-4 παιχνιδακια, τα 16γιγα ειναι μια χαρα,

Απο εκει και περα, υπαρχουν χωρητικοτητας μεχρι και 128 γιγα πλεον.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη, ολα εξαρτωνται απο το τι σκοπευει να λανει καποιος με το μηχανημα.

Ειναι σαν να ζητας να τρεχξεις σε ραλλυ με λεωφορειο ! Ή να μετσφερειε 20 ατομα με αγωνιστικο αυτοκινητο.

Αν καποιος χρησιμοποιει τη τσμπλετα του για ιντερνετ, μείλ λαι 3-4 παιχνιδακια, τα 16γιγα ειναι μια χαρα,

Απο εκει και περα, υπαρχουν χωρητικοτητας μεχρι και 128 γιγα πλεον.

 

Γιάννη το έχω εξηγήσει και παραπάνω. Τα ipad είναι απλά ταμπλετακια για πολύ περιορισμένα πράγματα . αν εξαιρέσεις ελάχιστες επαγγελματικες ομάδες οι υπόλοιποι που ποσταρουμε εδώ μέσα το θέλουμε για χαζι. Ε για αυτό κάνουν μια χαρά και τα 16 . και στο λέω άνθρωπος που έχει πληρώσει Space Grey + silver /white day 1,οχι κανένας hater και φιλόσοφος...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη το έχω εξηγήσει και παραπάνω. Τα ipad είναι απλά ταμπλετακια για πολύ περιορισμένα πράγματα . αν εξαιρέσεις ελάχιστες επαγγελματικες ομάδες οι υπόλοιποι που ποσταρουμε εδώ μέσα το θέλουμε για χαζι. Ε για αυτό κάνουν μια χαρά και τα 16 . και στο λέω άνθρωπος που έχει πληρώσει Space Grey + silver /white day 1,οχι κανένας hater και φιλόσοφος...

Φυσικα και δεν ειναι για επαγγελματικη χρηση ή για σοβαρη δουλεια.

Γκατζετακια ειναι για να περναμε την ωρα μας. :happy:

Το ιδιο ισχυει σε μεγαλο βαθμο και για τα smartphones.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Λογω της δουλειας μου(γιατρός) θέλω φορητοτητα γι αυτο και πέρνω το mini και όχι το air.

Το θέλω για να διαβαζω κάποια ηλεκτρονικά βιβλία,papers και σαφως και χρήση ιντερνετ.

Τόσο το i tunes όσο και το android έχουν πολλές εφαρμογές που ειναι χρήσιμες στην δουλεια μας

Μπορει να βάλω και καμμια ταινιουλα μέσα πχ λιγο μουσική γι αυτο και ελεγα για 32,δεν το θέλω για χάζι φίλε βαγγελη,Θα μου πεις γιατι δεν παιρνεις τοτε το 4g?Γιατι επιστρεφω πλέον ελλάδα που αμφιβάλω για την ποιοτητα και την ταχυτητα και στην τελική κάνω modem το κινητο....αν παρεμενα αγγλία το cellular θα ήταν μονόδρομος....

IPhone 3GS,Samsung S III,IPhone 5s,IPad mini retina
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Mini 2 (2013)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...