Jump to content

iPad Air (1st gen - 2013)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης κατα την περιήγηση να μην έχετε επιλέξει κατα λάθος την ιδιωτική. Εκεί ναι, δεν κρατάει κωδικούς. Θα το καταλάβετε απο το μαύρο χρώματα που θα εχει ο safari .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δικαίως να ωρύεστε εάν σας συμβαίνουν όλα αυτά, μήπως εάν τα πάρουμε ένα ένα να βρούμε λύση;

 

 

 

εάν εννοείτε το Auto correction ναι έχετε δίκιο έχει αρκετά προβλήματα με την ελληνική γλώσσα (ΛΥΣΗ: Ρυθμίσεις - Γενικά Πληκτρολόγιο - Αυτόματη διόρθωση - off)

 

 

 

Αυτό δεν το έχω καταλάβει εάν θέλετε να γίνετε πιο αναλυτικός (Πάντως ενεργοποιώντας τη Κλειδοθήκη θα θυμάται τους κωδικούς που χρησιμοποιείτε Ρυθμίσεις - iCloud - Κλειδοθήκη)

 

 

 

κι εδώ παρακαλώ μια διευκρίνιση για το τι ακριβώς εννοείτε να επανέλθω.

 

Ναι αυτό είναι το καλύτερο και πιο εύχρηστο tablet κατά την δική μου άποψη πάντα :)

Κατ'αρχας,σε ευχαριστω που ασχοληθηκες με το ζητημα που εβαλα.

Τωρα,επι του προκειμενου.

Και οχι,το auto correction,το εχω εκτος,αλλα με ενοχλει που μου βαζει το τελικο σιγμα ενδιαμεσα απο λεξεις,και πρεπει να κανω κολπα για να το παρακαμψω,οπως μου εξηγησε καποιο παιδι απο δω.

Αλλα ουτως ή αλλως,δε νομιζω οτι επιτρεπεται, καποιο μηχανακι που ειναι τοσο ακριβο,να μην μπορει να κανει κατι που το κανει μια χαρα,το ταμπλετ του ανηψιου μου,που το πηρε 130 €.

Αυτο με τους κωδικους,το εκανα,και θα δω τι θα βγαλει.

Ξεχασα να γραψω οτι το κανει κατα κορον και στο δικο "μας" σαιτ.Χανει τους κωδικους δηλαδη.

Οσον αφορα στο τελευταιο,να ποιο ειναι το θεμα.

Μπαινω σε καποιο σαιτ ενημερωτικο,στο Βημα πχ,ή στο Σκαι,ή αλλου,που εχουν ενα συστημα discus για αναγραφη σχολιων,που εχω γραφτει με το λογαριασμο μου στη Google.

E,και χανει καθε μερα τα στοιχεια μου απο το λογαριασμο της Google,και εκει που γραφω καποιο σχολιο,με πεταει εξω,χανει τη σελιδα δηλαδη,και με ριχνει στη σελιδα με τα εικονιδια της αρχης.

Αν το θεμα που εγραφα,ειχε 100 σχολια,πρεπει να αρχισω να τα ψαχνω σελιδα σελιδα για να ξαναβρω τη θεση που βρισκομουν ,και αυτο,δεν νομιζω οτι ειναι και το καλυτερο,απο τη στιγμη που δεν ειναι και αριθμημενα.

Και παλι χαιρετω και ευχαριστω.

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κατα την περιήγηση να μην έχετε επιλέξει κατα λάθος την ιδιωτική. Εκεί ναι, δεν κρατάει κωδικούς. Θα το καταλάβετε απο το μαύρο χρώματα που θα εχει ο safari .

Σωστός

Επίσης κοιτάξτε μέσα στο "Ρυθμίσεις>Safari>Συνθηματικά και Αυτοσυμπλήρωση>(Στοιχεία εισόδου) Να επιτρέπεται πάντα"

Έτσι ακόμα και αν απαγορεύει κάποιο σάιτ την αποθήκευση κωδικού, ο Safari θα το αποθηκεύει. Αρκεί να το έχετε υπόψιν και να ασφαλίζετε σωστά την συσκευή σας. Είτε με κωδικό, είτε με το TouchID (όσοι έχουν το 5S).

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα μουρχεται να το σπασω το ρημαδι το Air,και κλαιω τα λεφτα που εδωσα για να το,παρω.

Δε φτανει που μπερδευει τα γραμματα στο Ελληνικο πληκτρολογιο,αλλα μου σπαει τα νευρα,οταν δεν κραταει κωδικους,οταν μπαινω σε σαιτ,ή οταν γραφω τιποτα σχολια,που δεν γινεται,οταν μπαινω με το desktop ή με το laptop.

Επισης,δεν με γυριζει ξαφνικα στη σελιδα με τα εικονιδια,ενω διαβαζω ενα μεγαλο ¨Νημα¨ απο καποιο σαιτ με σχολια,και πρεπει αναγκαστικα να φαω 5 λεπτα για να ξαναβρω τη θεση στην οποια ημουν.

Αμα αυτο ειναι το καλυτερο ταμπλετ,και το ακριβοτερο επισης,να το χαιρονται αυτοι που τοφτιαξαν,αλλα τα δικα μου λεφτα δεν προκειται να τα ξαναδουν.

Με το που θα βγει ενα καλο ταμπλετ ,ειτε android,,ειτε Windows,θα το παρω,και θα τους στειλω τα χαιρετισματα μου,εκει στην Apple.

Εμένα μ έχει εκνευρίσει ένα άλλο μυστήριο φαινόμενο (!) .

Εχω ένα φάκελο με 2 , 3 , 4 … “ σελίδες ” και απεγκαθηστω μια εφαρμογή που βρίσκεται στην πρώτη “ σελίδα ”. Το αυτονόητο είναι ότι οι εφαρμογές που έμειναν θα καλύψουν το κενό που μένει . Όμως η apple έχει άλλη άποψη . Έτσι αυτό που γίνεται είναι απλα να μένει κενό !

Ελπίζω να είναι κάποια ρύθμιση που δεν εχω δει, και να κανω λάθος εγώ …

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας,σε ευχαριστω που ασχοληθηκες με το ζητημα που εβαλα.

Τωρα,επι του προκειμενου.

Και οχι,το auto correction,το εχω εκτος,αλλα με ενοχλει που μου βαζει το τελικο σιγμα ενδιαμεσα απο λεξεις,και πρεπει να κανω κολπα για να το παρακαμψω,οπως μου εξηγησε καποιο παιδι απο δω.

Αλλα ουτως ή αλλως,δε νομιζω οτι επιτρεπεται, καποιο μηχανακι που ειναι τοσο ακριβο,να μην μπορει να κανει κατι που το κανει μια χαρα,το ταμπλετ του ανηψιου μου,που το πηρε 130 €.

Αυτο με τους κωδικους,το εκανα,και θα δω τι θα βγαλει.

Ξεχασα να γραψω οτι το κανει κατα κορον και στο δικο "μας" σαιτ.Χανει τους κωδικους δηλαδη.

Οσον αφορα στο τελευταιο,να ποιο ειναι το θεμα.

Μπαινω σε καποιο σαιτ ενημερωτικο,στο Βημα πχ,ή στο Σκαι,ή αλλου,που εχουν ενα συστημα discus για αναγραφη σχολιων,που εχω γραφτει με το λογαριασμο μου στη Google.

E,και χανει καθε μερα τα στοιχεια μου απο το λογαριασμο της Google,και εκει που γραφω καποιο σχολιο,με πεταει εξω,χανει τη σελιδα δηλαδη,και με ριχνει στη σελιδα με τα εικονιδια της αρχης.

Αν το θεμα που εγραφα,ειχε 100 σχολια,πρεπει να αρχισω να τα ψαχνω σελιδα σελιδα για να ξαναβρω τη θεση που βρισκομουν ,και αυτο,δεν νομιζω οτι ειναι και το καλυτερο,απο τη στιγμη που δεν ειναι και αριθμημενα.

Και παλι χαιρετω και ευχαριστω.

Θοδωρος.

 

Γεια σου Θοδωρή, εγώ είμαι ο Κωνσταντίνος θεωρώ πως θα έχουμε αποτέλεσμα εάν βρούμε λύσεις στα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε κι όχι ποιος έχει δίκιο ή άδικο. Υπάρχουν sites που δεν επιτρέπουν την αποθήκευση κωδικών για λόγους ασφαλείας, ίσως εκεί να εντοπίζεται το πρόβλημα και στα comments πχ στο βημα, ασε να το δω σήμερα και θα επανέλθω. :)

 

Edit: αναφέρεται πολύ σωστά εδώ!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5226394#post5226394

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μ έχει εκνευρίσει ένα άλλο μυστήριο φαινόμενο (!) .

Εχω ένα φάκελο με 2 , 3 , 4 … “ σελίδες ” και απεγκαθηστω μια εφαρμογή που βρίσκεται στην πρώτη “ σελίδα ”. Το αυτονόητο είναι ότι οι εφαρμογές που έμειναν θα καλύψουν το κενό που μένει . Όμως η apple έχει άλλη άποψη . Έτσι αυτό που γίνεται είναι απλα να μένει κενό !

Ελπίζω να είναι κάποια ρύθμιση που δεν εχω δει, και να κανω λάθος εγώ …

 

Ίσχυει ό,τι και εκτός φακέλων, εάν διαγράψετε μια εφαρμογή από την πρώτη σελίδα θα μεινει κενή η θέση της, πάντως έχετε δίκιο δεν το είχα χρειαστεί έως τώρα και δεν το είχα σκεφτεί :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με το πληκτρολόγιο. Το auto correction το έχω ανοικτό και δεν ενοχλεί. Επίσης κωδικούς με εξαίρεση κάποια site που το εμποδίζουν γενικά αποθηκεύει. Κι όπως έχω ξαναπεί, αν και φανατικός του android, θεωρώ το iPad air μια από τις καλύτερες αγορές μου!

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το έχω καταλάβει εάν θέλετε να γίνετε πιο αναλυτικός (Πάντως ενεργοποιώντας τη Κλειδοθήκη θα θυμάται τους κωδικούς που χρησιμοποιείτε Ρυθμίσεις - iCloud - Κλειδοθήκη)

 

Έλα που όμως δεν έχει τη Κυπρο στην κλειδοθηκη.Αν ειναι δυνατόν απο τις πρώτες χώρες που πανε τα προϊόντα σύμφωνα με event της apple και δεν υπάρχει στην κλειδοθηκη η Κυπρος με το αρχικό προθεμα τηλεφώνου.Και κάτι αλλο εχω προσέξει αν βάλω την φωτεινοτητα στο φουλ και ενεργοποιηςω την αυτόματη φωτεινοτητα αυτή παραμένει στο φουλ ακομα και αν είμαι στο σκοτάδι. Για να ήμουν σίγουρος οτι ο αισθητήρας δεν ηταν χάλαςμενος έβαλα την φωτεινοτητα στο χαμηλότερο επίπεδο και όταν πήγα σε φως η φωτεινοτητα δυναμώσε. Επισης αυτο το σίγμα ς μου την δίνει. Κατα τα αλλα ειναι superb.

Link to comment
Share on other sites

η αυτοματη φωτεινοτητα δεν λειτουργει καθολου καλα , εγω προτειμω να την αλλαζω οταν χρειάζεται χειροκινητα γιατι κανει καθε φορα τα δικά της, σε ενα htc κινητό δυο χρονων ειναι κατα πολυ πιο αξιόπιστη και χρησιμη.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι λειτουργεί η φωτηνότητα στα iPad. Όπου την βάλεις αυτήν θα είναι η κατώτερη που μπορεί να πάει όταν το ξεκλειδώνεις.
Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να το χρειαστούν κι άλλοι χρήστες. θα φτιάξω έναν οδηγό για το καλιμπράρισμα της φωτεινότητας ο οποίος θα είναι χρήσιμος για όλους :)

 

Update: Έτοιμος > iOS 7 : Μέθοδος Ρύθμισης της Αυτόματης Φωτεινότητας

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να το χρειαστούν κι άλλοι χρήστες. θα φτιάξω έναν οδηγό για το καλιμπράρισμα της φωτεινότητας ο οποίος θα είναι χρήσιμος για όλους :)

 

Update: Έτοιμος > iOS 7 : Μέθοδος Ρύθμισης της Αυτόματης Φωτεινότητας

 

Μπορείς να δεις αν λειτουργεί αντίθετα? δηλαδή βάλε την φωτεινοτητα στο φουλ και μπες σε σκοτάδι να δεις οτι δεν μειώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που θα το ρυθμίσεις μια φορά λειτουργεί κανονικά και σε έντονο κι όταν μπεις σε εσωτερικό μειώνεται έως εκεί που το έχω ορίσει :) διαβάστε προσεκτικά τον οδηγό!
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που θα το ρυθμίσεις μια φορά λειτουργεί κανονικά και σε έντονο κι όταν μπεις σε εσωτερικό μειώνεται έως εκεί που το έχω ορίσει :) διαβάστε προσεκτικά τον οδηγό!

 

Τωρα το κατάλαβα. Θα το δοκιμάσω και σε ενημερώνω.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το κατάλαβα. Θα το δοκιμάσω και σε ενημερώνω.

 

Είναι αλήθεια πως σαν χαρακτηριστικό στο iPhone δεν μπορείς να αντιληφθείς εύκολα πως δουλεύει :)

Link to comment
Share on other sites

για το πρόβλημα με το σ που το γραφει ς μέσα στην πρόταση δεν ειναι θεμα ipad αλλά ios. Κάντε ρεπόρτ στην Apple ή στην αντιπροσωπεία να δοθεί επιτέλους μια λύση
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν μπορω να κανω update se 7.0.6 , δειτε το error στην φωτο... λέει οτι δεν εχει συνδεση στο νετ ενω ειναι κανονικα connected.. :-/ καμία ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν μπορω να κανω update se 7.0.6 , δειτε το error στην φωτο... λέει οτι δεν εχει συνδεση στο νετ ενω ειναι κανονικα connected.. :-/ καμία ιδέα?

Κάνετε μια επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου και ξαναπροσπαθήστε. Ρυθμίσεις - Γενικά - Επαναφορά - Ρυθμίσεις Δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Κάνετε μια επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου και ξαναπροσπαθήστε. Ρυθμίσεις - Γενικά - Επαναφορά - Ρυθμίσεις Δικτύου.

 

το δοκιμασα, δεν επιασε... :-/ σε εσας επαιξε καρφι το update?

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα, δεν επιασε... :-/ σε εσας επαιξε καρφι το update?

 

Έχουν αναφερθεί προβλήματα ειδικά σε jailbroken συσκεύες.. και σε κάποιους πως δεν εμφανίζεται καν.. δοκιμάστε από ο iTunes συνδέστε τη συσκευή σας και θα σας εμφανιστεί το update. Εάν πάλι δεν προχωρήσει κάνετε μία επανεκκίνηση στο router

Link to comment
Share on other sites

παντως δεν δικαιολογούντε τετοια προβλήματα σε μη jailbreak συσκευές..

 

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, εγώ την αναβάθμιση OTA την έχω καταργήσει εν τη γεννέσει :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση για τους ios masters !

Θα ανταλλάξω το air που έχω τώρα με ένα άλλο air ( καινούριο ). Το ερώτημα είναι, τι πρέπει να κάνω για να γίνει αυτό που έχω τώρα ,όπως όταν το πήρα ,και αυτό που θα πάρω όπως αυτό που έχω τώρα . Είναι λίγο μπερδεμένο όπως το γράψα αλλά βγαίνει νόημα ( νομίζω ) !

Edited by SERS1612
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση για τους ios masters !

Θα ανταλλάξω το air που έχω τώρα με ένα άλλο air ( καινούριο ). Το ερώτημα είναι, τι πρέπει να κάνω για να γίνει αυτό που έχω τώρα ,όπως όταν το πήρα ,και αυτό που θα πάρω όπως αυτό που έχω τώρα . Είναι λίγο μπερδεμένο όπως το γράψαμε αλλά βγαίνει νόημα ( νομίζω ) !

 

Κάνεις backup το τωρινό στο iCloud ώστε να μπορέσεις πάλι απτο iCloud να ανακτήσεις τις ρυθμίσεις κλπ στο νέο σου ipad.

Για να επαναφέρεις το παλιό ipad στις αρχικές του ρυθμίσεις, πας ρυθμίσεις, γενικά, περιεχόμενο και ρυθμίσεις, σβήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις backup το τωρινό στο iCloud ώστε να μπορέσεις πάλι απτο iCloud να ανακτήσεις τις ρυθμίσεις κλπ στο νέο σου ipad.

Για να επαναφέρεις το παλιό ipad στις αρχικές του ρυθμίσεις, πας ρυθμίσεις, γενικά, περιεχόμενο και ρυθμίσεις, σβήσιμο.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άν κάνω επαναφορά από το icloud το air θα είναι όπως πριν;Δεν θα χρειαστεί καμία άλλη ρύθμιση;

 

Με αυτή την επιλογή όλα επανέρχονται σε εργοστασιακή κατάσταση ; Επαφές,ημερολόγιο,εφαρμογές...

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Air (1st gen - 2013)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...