Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1520


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι ειχα κλεισει ολες τις εφαρμογες....Μου γραφει σε μια εφαρμογη οτι η max φορτιση ειναι 16% την ωρα....Κατα τη συνδεση του φορτιστη γραφει οτι ειναι σε αργο usb αν θυμαμαι καλα....Δοκιμασα εναν αλλο τωρα....Ποση ωρα κραταει μια λογικη φορτιση;

 

Δεν χρησιμοποιησες τον φορτιστη της συσκευης? Φυσιολογικα γυρω στις 2- 2,5 ωρες

Be the change you want to see in the world!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η Nokia πλέον δεν έχει κάποια σχέση με smartphones (προς το παρόν τουλάχιστον)... Η Microsoft εξαγόρασε το τμήμα παραγωγής της Nokia και πλέον αυτή είναι υπεύθυνη για την κατασκευή των συσκευών και του λειτουργικού των Windows...

 

 

 

To Maclaren είναι γνωστό από Σεπτέμβρη ότι ακυρώθηκε...

 

 

 

Όσον αφορά νέες ναυαρχίδες (για αυτό ενδιαφέρεσαι φαντάζομαι, καθώς από low end και mid range έχουμε δει αρκετά από τη Microsoft) τους επόμενους μήνες θα ανακοινωθεί νέο high end smartphone που θα έρθει με τα Windows 10 :)

 

Αν μιλάν για παρουσίαση τον Μάιο, στα καταστήματα θα φτάσει κοντά στα Χριστούγεννα . Δηλαδή η γραμμή που ακολουθείτε είναι, νέες ναυαρχίδες κάθε δύο χρόνια...

http://vr-zone.com/articles/microsofts-2015-flagship-lumia-smartphone-rumored-to-launch-in-may/86207.html

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια ρε παιδια με ενα μαλλον bug της συκευης. Μπαινωντας στις επαφες και πατωντας κατω δεξια (...) μου βγαζει ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΠΑΦΩΝ και πατωντας το μου εμφανιζει δυο μονο επαφες συγκεκριμενες. οταν τις επιλεγω και τις μαρκαρω και κανω διαγραφη δεν διαγραφονται και αυτοματα με πεταει στην αρχικη σελιδα του τηλεφωνου. (τις επαφες μου τις εχω συγχρονισει με το google account). Sorry για την ασχετοσυνη μου αλλα πρωτη φορα ασχολουμαι με wp. Αν μπορει καποιος να το δοκιμασει στην συσκευη του και ας μου πει. Ευχαριστω.

 

Αυτό το "ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΠΑΦΩΝ" δεν το βλέπω (με Cyan, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι στην Denim). Δοκίμασε να σβήσεις μεμονωμένα την κάθε επαφή είτε με παρατεταμένο κράτημα είτε μπαίνοντας στην επαφή και επιλέγοντας Διαγραφή μέσα από το υπομενου κάτω δεξιά :)

καλημερα παιδια. Σκεπτομαι να μεταβω απο νοτε2 στο 1520.Το λειτουργικο το ξερω απο το 1020 που ειχα. θελω αν μου πει καποιος πού εχει εμπειρια απο galaxy, στο θεμα τις φωτογραφικής τι θα συναντησω.το νοτε βγαζει την ημέρα τουλαχιστον κρυσταλλο φωτο παρολο τα 8mp, πολυ καλο hdr κτλ. τι παιζει στο 1520?Απο οτι ξερω hdr δεν εχει.Περα απο τα 20mp στα χαρτια τι βλεπετε στην πραγματικοτητα? Ευχαριστω

 

Προσωπικά είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος από την φωτογραφική του 1520. Τώρα με Denim θα γίνει ακόμα καλύτερη.

 

Οχι ειχα κλεισει ολες τις εφαρμογες....Μου γραφει σε μια εφαρμογη οτι η max φορτιση ειναι 16% την ωρα....Κατα τη συνδεση του φορτιστη γραφει οτι ειναι σε αργο usb αν θυμαμαι καλα....Δοκιμασα εναν αλλο τωρα....Ποση ωρα κραταει μια λογικη φορτιση;

 

Πόσα Amperes είναι ο φορτιστής που χρησιμοποιείς? Το γράφει πάνω. Αν φορτίζεις από φορτιστή 0.5Α είναι λογικό. Επίσης και από PC είναι πάλι αργή (0.5Α).

 

Αν μιλάν για παρουσίαση τον Μάιο, στα καταστήματα θα φτάσει κοντά στα Χριστούγεννα . Δηλαδή η γραμμή που ακολουθείτε είναι, νέες ναυαρχίδες κάθε δύο χρόνια...

http://vr-zone.com/articles/microsofts-2015-flagship-lumia-smartphone-rumored-to-launch-in-may/86207.html

 

Η καθυστέρηση που είδαμε φέτος οφειλόταν κατά κύριο λόγο στην διαδικασία εξαγοράς της Νόκια. Από ότι έχουμε δει μέχρι τώρα στα smartphones που κατασκεύασε η Microsoft η διαθεσιμότητα ήταν άμεση. Μάλιστα πολλά τα δίνει κ μέσω Microsoft Store που είναι εύκολο να τα αγοράσεις και από το εξωτερικό.

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι σοβαρά να πάρω το κινητακή .. είμαι με note2.

Ψάχνοντας στο μάρκετ, είδα ότι υπάρχουν κάποια προβληματάκια με το whatsApp ( notifications ).

Η εφαρμογές που χρειάζομαι είναι whatsApp , Viber, K9 mail, Tapatalk & Flikr,

αυτές η εφαρμογές λειτουργούν καλά στα windows 8.1 ?

 

ΤΥ.

Galaxy Note 3

Lumia 1520 - Win10

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι σοβαρά να πάρω το κινητακή .. είμαι με note2.

Ψάχνοντας στο μάρκετ, είδα ότι υπάρχουν κάποια προβληματάκια με το whatsApp ( notifications ).

Η εφαρμογές που χρειάζομαι είναι whatsApp , Viber, K9 mail, Tapatalk & Flikr,

αυτές η εφαρμογές λειτουργούν καλά στα windows 8.1 ?

 

ΤΥ.

 

Το viber και το WhatsApp που τα χρησιμοποιώ δουλεύουν μια χαρά. Για τα υπόλοιπα δε γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Το πείρα και εγώ τελικά !!

Viber, whatsApp, Tapalalk λειτουργούν μια χαρά..

Πρώτες εντυπώσεις, σε σχέση με το note2 ( αναπόφευκτη η σύγκριση ) ..

+ κάμερα

+6¨

+πολύ γρήγορο

 

-δεν έχει multi tasking (2 αππς ταυτόχρονα) split screen.

-ακόμα προσπαθώ να συνηθίσω το μέγεθος

-File manager

 

Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιον καλο uTube player ?

Στο πληκτρολόγιο πως αλλάζω γλώσσα γρηγορά ? χωρίς να μπω στης ρυθμίσεις ?

Galaxy Note 3

Lumia 1520 - Win10

Link to comment
Share on other sites

Το πείρα και εγώ τελικά !!

Viber, whatsApp, Tapalalk λειτουργούν μια χαρά..

Πρώτες εντυπώσεις, σε σχέση με το note2 ( αναπόφευκτη η σύγκριση ) ..

+ κάμερα

+6¨

+πολύ γρήγορο

 

-δεν έχει multi tasking (2 αππς ταυτόχρονα) split screen.

-ακόμα προσπαθώ να συνηθίσω το μέγεθος

-File manager

 

Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιον καλο uTube player ?

Στο πληκτρολόγιο πως αλλάζω γλώσσα γρηγορά ? χωρίς να μπω στης ρυθμίσεις ?

Tubecust μακράν ότι καλύτερο κυκλοφορεί και myTube ως δεύτερη επιλογή.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Το πείρα και εγώ τελικά !!

Viber, whatsApp, Tapalalk λειτουργούν μια χαρά..

Πρώτες εντυπώσεις, σε σχέση με το note2 ( αναπόφευκτη η σύγκριση ) ..

+ κάμερα

+6¨

+πολύ γρήγορο

 

-δεν έχει multi tasking (2 αππς ταυτόχρονα) split screen.

-ακόμα προσπαθώ να συνηθίσω το μέγεθος

-File manager

 

Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιον καλο uTube player ?

Στο πληκτρολόγιο πως αλλάζω γλώσσα γρηγορά ? χωρίς να μπω στης ρυθμίσεις ?

 

Με γειά! File Managers υπάρχουν πολλοί στο store, ανάμεσά τους και η εφαρμογή Αρχεία της Microsoft. YouTube Apps: Mytube!, Metrotube, Tubecast. Κάτω αριστερά, κοντά στο space υπάρχει το πλήκτρο αλλαγής γλώσσας.

Για ό,τι έχει να κάνει με εφαρμογές για Windows Phone, μπορείς να απευθυνθείς και στα ακόλουθα θέματα:

 

Γενικές Απορίες Εφαρμογών για Windows Phone

Προτάσεις εφαρμογών για Windows Phone 8

Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα η μπαταρία με το ζόρι κρατάει 20 ώρες.. 3 ημερών το κινητό.. Σήμερα έκανα ρεσετ μπας και στρώση αλλά τπτ.. Από αππς έχω κλείσει τα πάντα εκτός από viber whatsApp , email ανά 2 ώρες. Αuto updates , store , music κλειστά ακόμα έκλεισα και την δόνηση στα πλήκτρα και ειμαι με 2g.. Μεγάλη απογοήτευση από μπαταρία.. Με ίδια χρήση το note2 με έβγαζε 2 μέρες άνετα.

Galaxy Note 3

Lumia 1520 - Win10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα η μπαταρία με το ζόρι κρατάει 20 ώρες.. 3 ημερών το κινητό.. Σήμερα έκανα ρεσετ μπας και στρώση αλλά τπτ.. Από αππς έχω κλείσει τα πάντα εκτός από viber whatsApp , email ανά 2 ώρες. Αuto updates , store , music κλειστά ακόμα έκλεισα και την δόνηση στα πλήκτρα και ειμαι με 2g.. Μεγάλη απογοήτευση από μπαταρία.. Με ίδια χρήση το note2 με έβγαζε 2 μέρες άνετα.

 

 

 

Εγώ το έχω ένα χρόνο λογικα έχει παίζει η μπαταρία.. Μου κρατάει από της 7 μέχρι 21 - 22:00 (10%) αλλά έχω ανοιχτό 3g Wi-Fi και Bluetooth μόνιμα σερφάρω με 3g κανα 3ωρο μιλάω λίγο λιγότερο από ώρα καμια ώρα σε Wi-Fi και έχω πολλές διεργασίες παρασκηνίου.. Επειδή οδηγαω κηνουμε συνεχως και αλλάζω σήμα συνεχώς..

 

Αλλά δωστου δυο βδομάδες πριν κάνει τους κύκλου της η μπαταρία η δικια σου

Edited by b16b

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια λειτουργια otg Υποστηριζει;

 

Όχι! Κανένα WP δεν υποστηρίζει αυτή τη λειτουργία.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι αλλο,η διαδικασια αντιγραφης απο Η/Υ αρχειων,βιντεο και μουσικης γινεται ευκολα με ενα απλο copy paste ή απαιτειται εξιδικευμενη διαδικασια;
Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι αλλο,η διαδικασια αντιγραφης απο Η/Υ αρχειων,βιντεο και μουσικης γινεται ευκολα με ενα απλο copy paste ή απαιτειται εξιδικευμενη διαδικασια;

 

Δεν χρειάζεται κάτι άλλο εκτός από το copy paste.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εισαστε ευχαριστημενοι με το 1520 ή να παω για το 930;

Η μονη διαφορα τους περα απο το μεγεθος οθονης ειναι στα ppi και στην επεκτασιμοτητα μνημης;επεξεργαστης και soc το ιδιο;

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά ειναι μεγάλη υπερ του 1520.

Εχουν μεν το ιδιο soc και μνήμη και καμερα.

Αλλα η απροβληματιστη οθόνη, η glance screen, η αυτονομία και η επεκτάσιμη μνήμη δεν ειναι αστεια πράγματα.

Αν δεν σε πειραζει το τεράστιο μεγεθος του 1520, πηγαινε εκει χωρις σκέψη. Ειναι πολυ καλυτερο του 930.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε και ο protsimer πιο πανω το 1520 είναι ανώτερο σε όλα..

Αλλά καλό θα είναι να το δεις πριν το παρεις, γιατί το μέγεθος του είναι πραγματικα τεράστιο...

Ο μόνος αλλά σημαντικός παράγοντας για πολλους...

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απ το τεραστιο μέγεθος που είναι απλα απαγορευτικο για τους περισσοτερους,η glance screen του είναι ψοφια(σε ενταση και ποιοτητα αποικωνησης) ειδικα σε σχεση με του 1020 π.χ.

Η δε καμερα τελειως μετρια(δε ξερω με την ofiacial denim,το ειχα το Δεκεμβρη).

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν 1 μήνα το αγόρασαν μεταχειρισμένο και εδώ και 2 μέρες μου κανει νερά ο σταθεροποιητής στην κάμερα. Έχει τύχει να βγάλω φωτογραφία νύχτα πολλές φορες και να βγει πολυ σταθερη ενω τώρα μου βγαίνουν όλες κουνημενες. Ακόμα και σε σταθερό σημείο αν το ακουμπησω.

Γνωρίζει κανεις αν το καλύπτει η εγγύηση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν 1 μήνα το αγόρασαν μεταχειρισμένο και εδώ και 2 μέρες μου κανει νερά ο σταθεροποιητής στην κάμερα. Έχει τύχει να βγάλω φωτογραφία νύχτα πολλές φορες και να βγει πολυ σταθερη ενω τώρα μου βγαίνουν όλες κουνημενες. Ακόμα και σε σταθερό σημείο αν το ακουμπησω.

Γνωρίζει κανεις αν το καλύπτει η εγγύηση?

 

Εννοείται πως το καλυπτει αρκεί να πας με την απόδειξη .

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο που κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα έχει θέμα το OIS...

Περιμένω βίντεο...

 

ΥΓ: Δεν χρειάζεται η απόδειξη για την εγγύηση απαραίτητα. Συνήθως το ελέγχουν με το ΙΜΕΙ της συσκευής...

Edited by MIXOStsi
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβασα βίντεο με την πρωτη ευκαιρία... Ο σταθεροποιητής έχει κάποια σχέση με τον αισθητήρα κινητής? Το λέω γιατί ουτε πανόραμα μου τραβάει, μετα την πρώτη φωτογραφία χάνει τον προσανατολισμό
Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να πας σε ενα nokia care να τους πεις τι προβλημα εχεις, ισως ειναι καποια επιλογη δεν ξερω. αν μενεις αθηνα εχει ενα nokia care πολυ κοντα στον σταθμο ηλεκτρικου κηφισιας. Δοκιμασες να κανεις επαναφορα επιλογων καμερας?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...