Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω αρκετά καλά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια εχετε τπτ δυσλειτουργειες?? Αυτη η συσκευη που εχω τωρα ειναι η δευτερη. Η πρωτη αντικατασταθηκε γιατι δεν λειτουργουσε το φλας. Αυτη μου κανει το εξης περιεργο, οταν μιλαω απο το hf στο 0:48 της κλησης σταματανε να με ακουνε! Αν βγαλω και ξαναναβαλω το κλιψακι επανερχεται..Επισης μου κανει κατι περιεργες αποσυνδεσεις το ραδιοφωνο..

 

Υγ εχω δοκιμασει και ενα σκετο ακουστικο περα απο το hf

Edited by Jstllucky
Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Να πω και ΄γω τις εντυπώσεις μου από το L9 II που έχω στα χέρια μου εδώ και λίγες μέρες....

Στα αρνητικά ας ξεκινήσω:

1.No led,no nothing...:mad::X, όλα τα L II σχεδόν έχουν φωτιζόμενο κεντρικό πλήκτρο LED(L3II,L4II,L5II,L7II) εδώ τι διάολο δε μπορούσαν να βάλουν,τόσο δύσκολο ήταν,το κόστος ή τι λόγο είχαν(ξέρω,ο σχεδιαστής κάτι είχε πιει:wacko:)....δεν μπορώ να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα,πρέπει να μυρίζεις τα νύχια σου για αναπάντητες κλπ.-ούτε κάν ανάδραση δόνησης όταν πιάνουμε το κινητό μετα από μήνυμα/αναπάντητη(όπως πχ. στο S4 Mini,Galaxy Mega λπ.)...να μου πεί κανείς ότι και το Iphone 5 δεν έχει led ειδοποίησεων κλπ. αλλά στα Android των 200+ € μπορεί να βρεις σίγουρα...

2. Η ενταση ηχείου θα μπορούσε να είναι λίγο πιο δυνατή.

3. Η κάμερα το βράδυ πάσχει λίγο,αναρωτιέμαι αν όντως είναι BSI το module,μάλλον το software θέλει δούλεμα γιατί το refresh rate είναι κάπως αργό.

4.Η διαχείρηση της ram είναι εκ διαμέτρου αντίθετη σε σχέση με το αρχικό L9,το οποίο βέβαια φοράει τον TI OMAP 4430 αλλά τελικά άφηνε πιο μεγάλη ελέυθερη μνήμη(+400 ΜΒ-ίσως και η ονομαστική του ήταν πιο μεγάλη από τα 799 του L9 II), δεν υπάρχει βέβαια λαγκάρισμα αλλά όταν έχεις μόνο 200+ συνήθως ελέυθερα κάποια στιγμή θα χτυπήσει το καμπανάκι.....:confused:;)

5.Το πλήκτρο ξεκλειδώματος θα μπορούσε να είναι πιο σαφές ως το πόσο θα προεξέχει.

6.Πάλι και εδώ δεν μπορείς να μεταφέρεις μεγάλα αρχεία εφαρμογών (πχ.Asphalt 8) στην microSD,όπως και σε κάποια Samsung(πχ. Galaxy Mega-που είχα μέχρι πρότινως).

Μου αρέσουν όμως στο L9 II:

1.Η οθόνη αν και IPS δεν έχει σε κάποια γωνία την γνωστή διάχυση ή tint όπως θυμάμαι στο L9,είναι ομοιόμορφη παντού,αρκετά φωτεινή και με πολύ καλή πιστότητα/απόδοση χρωματων.

2.Καλή ποιότητα κατασκευής,άριστη φορητότητα και ευκολία χειρισμού με ένα χέρι.

3.Δυνατό φλάς που βοηθάει στο σκοτάδι την κάμερα αλλά και ως φακός.

Τελικά όμως οι εντυπώσεις μου είναι ανάμικτες,με χαλάει πολύ που δεν έχει φωτιζόμενα capacitive keys και ένα led ειδοποίησεων σαν του L7 II πχ.,το ηχείο πιο δυνατό ή σε άλλη θέση,η ram δεν μου εμπνέει πολυ εμπιστοσύνη(δεν είναι μόνο ψυχολογικό το θέμα όπως αναφέρθηκε πιο πάνω,η διαχείρηση ram είναι καθοριστική στο Android και αυτό μπορεί να φανεί ανα πάσα στιγμή),η κάμερα το βράδυ δεν είναι και στα καλύτερα της αν την χρειαστείς κάπου γρήγορα κλπ.

Τώρα θα μου πείτε πολλά ζητάμε κάποιοι στα 250.....ναι μεν αλλά πάλι δε ξέρω με αυτά που διαβάζει κανείς εδώ στο topic θα νομίζει πως το L9 II είναι τόσο καλό και......I dont think so because I know it among others...;)

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

Δλδ κολλαει?ποσα mb σου αφηνει ελευθερα?αξιζει η μεταβαση απο neo v οσον αφορα τα κολληματα?πχ facebook,wapp k broser τα κανει ξεκουραστα η χωλαινει?
Link to comment
Share on other sites

Δλδ κολλαει?ποσα mb σου αφηνει ελευθερα?αξιζει η μεταβαση απο neo v οσον αφορα τα κολληματα?πχ facebook,wapp k broser τα κανει ξεκουραστα η χωλαινει?

 

Από το Neo v μεγάλη αναβάθμιση,ακόμα και από s2 plus και από s3 mini και από αλλά τηλεφωνά ακόμα και φετινα μοντέλα.

Το ότι δεν έχει led είναι γνωστό,το γραφούν κιόλας,το ότι δεν έχει φωτιζόμενα πλήκτρα επίσης γνωστό.

Οποίος θέλει διαβάζει κι επιλεγεί αν θα το πάρει.

Ελλείψεις δεν τις θεωρω αυτές.υπάρχει και η no led ειδοποίησή.

Η ram αυτή την στιγμή μου έχει κάπου στα 173mb και με εκκαθάριση πάει 230 περίπου.

Το θέμα είναι απολύτως ψυχολογικό καθώς δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα και κόλλημα.

74 εφαρμογές εκ των οποίων κάποιες είναι απαιτητικές δεν είναι και λίγες.

Με την kit kat φαντάζομαι πως θα έχει μεγαλύτερη διαχείριση μνήμης.την 4.1.2 έχει μόλις...ελπίζω ακόμα και με κάποια αναβάθμιση πως θα διορθωθεί αυτό,χωρίς να είναι η kit kat.

Περίφημη συσκευή,φουλ του άσσου από την lg στο τραπέζι.

Προτείνεται.

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Aν μας δώσεις λινκ, σου αγοράζω μία δώρο!

Δεν περνάει το λινκ, για δοκίμασε να γκουγκλάρεις αυτά:

Elegantes Easy Etui Case black f LG Optimus L9 ll D605 Tasche Hülle black

Bubble Slim Case Tasche für LG Optimus L9 ll D605 Etui

Soft Case schwarz für LG Optimus L9 ll D605 Tasche Etui mit Reissverschluß

Η ζωή είναι ΠΟΛΥ μικρή, μην χάνεις ούτε μέρα!!!
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι, einai unibody? οταν λετε δεν εχει led μιλαμε για τα φωτιζομενα πληκτρα πλοηγησης κατω?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι, einai unibody? οταν λετε δεν εχει led μιλαμε για τα φωτιζομενα πληκτρα πλοηγησης κατω?

 

Ξέχωρο το led από τα πλήκτρα. Το συγκεκριμένο απλά δεν έχει τίποτα από τα 2.

Link to comment
Share on other sites

καλα πως ειναι δυνατον? και το βραδυ τι κανεις πατας οπου ναναι? συγγνβμη αυτο ειανι για γελια
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

καλα πως ειναι δυνατον? και το βραδυ τι κανεις πατας οπου ναναι? συγγνβμη αυτο ειανι για γελια

 

Εδώ παλιά στέλναμε μηνύματα στα τυφλά χωρίς να Τ9....το να πατήσεις το back ή το μενού κοκ δεν είναι τπτ....3κουμπιά μόνο....

Link to comment
Share on other sites

καλα πως ειναι δυνατον? και το βραδυ τι κανεις πατας οπου ναναι? συγγνβμη αυτο ειανι για γελια

 

Πόσο δύσκολο είναι να γνωρίζεις πού έχει τα πλήκτρα,άσε δε πού δεν έχει και το τεράστιο bezel

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ νομίζεις ότι αυτές οι universal θήκες-πουγκιά είναι ειδικά φτιαγμένες για το L9 II; Ή μήπως αυτές είναι που αναζητούμε; Τέτοια "σακουλάκια" υπάρχουν χιλιάδες στα ελληνικά καταστήματα. Εμείς ψάχνουμε για θήκες gel ή flip που να είναι κατασκευασμένες και να εφαρμόζουν μόνο στο L9 II όπως παρακάτω.

http://www.aliexpress.com/item/S-Line-Soft-TPU-Gel-Skin-Case-For-LG-Optimus-L9-II-Free-Shipping/955456709.html

http://www.aliexpress.com/item/Folio-Stand-Wallet-Leather-Case-for-LG-L9-II-with-Photo-Frame-300pcs-Lot/1441959263.html

 

 

 

Όσον αφορά το (πολύ συνηθισμένο) γεγονός της ανυπαρξίας LED ειδοποιήσεων έχω ήδη αναφέρει ότι λειτουργεί εξαιρετικά το NoLED από το Play.

 

Καλά, ντε, μην βαράς!!! Πάντως, είδα το μοντέλο και γι΄αυτό τις ανέφερα! Πες ότι θέλεις να γλιτώσεις το δώρο.............:lol:

Η ζωή είναι ΠΟΛΥ μικρή, μην χάνεις ούτε μέρα!!!
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την κοινότητα :) , με ενδιαφερει και μενα το κινητο παρα πολυ μιας και ειναι τελειο value for money για τις αναγκες μου. Το ειδα και απο κοντα και μου αφησε ακομα καλυτερες εντυπωσεις, βεβαια σε ολα τα καταστηματα που το ειδα σε παρουσιαση ηταν σε λευκο χρωμα και παω μαλλον προς το μαυρο. Θα ηθελα να ρωτησω αν κανεις απο εσας το εχει σε μαυρο να βγαλει καμια φωτογραφια να το δω πως ειναι μιας και στο net το υλικο ειναι πολυ περιορισμενο :( ... Παντως γενικα στο gsmarena στο tab "in store now" το l9ii ειναι απο τα τελευταια μοντελα, γιαυτο και δεν υπαρχει τιποτα απο accesories για αυτο το κινητο. Λογικα πιστευω πως μεχρι τα Χριστουγεννα θα ειναι coble απο cases etc... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Μεταφρασα τη δοκιμη απο το mobilenet.cz

εκει αναφερει:

8 ωρες παρα κατι βιντεο με την ενταση και την φωτεινοτητα στη μεση!

 

Υπαρχει και κατι σαν microApps που δουλευουν πανω

στην οθονη σε παραθυρακι, ας μας εξηγησει καποιος.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

τεσπα η οθονη του ειναι ιδια με του 4Χ? ειναι tampered?

 

Αν είχε ίδια πιστότητα με το 4x χρωμάτων θα το είχα σαμποτάρει ήδη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την κοινότητα :) , με ενδιαφερει και μενα το κινητο παρα πολυ μιας και ειναι τελειο value for money για τις αναγκες μου. Το ειδα και απο κοντα και μου αφησε ακομα καλυτερες εντυπωσεις, βεβαια σε ολα τα καταστηματα που το ειδα σε παρουσιαση ηταν σε λευκο χρωμα και παω μαλλον προς το μαυρο. Θα ηθελα να ρωτησω αν κανεις απο εσας το εχει σε μαυρο να βγαλει καμια φωτογραφια να το δω πως ειναι μιας και στο net το υλικο ειναι πολυ περιορισμενο :( ... Παντως γενικα στο gsmarena στο tab "in store now" το l9ii ειναι απο τα τελευταια μοντελα, γιαυτο και δεν υπαρχει τιποτα απο accesories για αυτο το κινητο. Λογικα πιστευω πως μεχρι τα Χριστουγεννα θα ειναι coble απο cases etc... :lol:

 

Το εχω σε μαυρο. Ειναι πολυ κομψο και ομορφο. Βεβαια εμενα δεν μου αρεσουν τα ασπρα τηλεφωνα, αλλα ουτως ή αλλως, ειναι σαφως ανωτερο το μαυρο L9 II απο το ασπρο ;)

 

Μεταφρασα τη δοκιμη απο το mobilenet.cz

εκει αναφερει:

8 ωρες παρα κατι βιντεο με την ενταση και την φωτεινοτητα στη μεση!

 

Υπαρχει και κατι σαν microApps που δουλευουν πανω

στην οθονη σε παραθυρακι, ας μας εξηγησει καποιος.

 

micro Apps ειναι οι εφαρμογες που μπορουν να μικρυνουν σε παραθυρακι και να δουλεψεις οπως στο PC με 2 παραθυρα ανοικτα, πχ σε μικρο παραθυρο το σημειωματαριο και απο πισω τον Browser σε κανονικο full screen μεγεθος. 'Η να βλεπεις βιντεακι στο Youtube και να εχεις τον browser ανοιχτο.

Link to comment
Share on other sites

Γούστα,προτιμώ μου λευκό αν και το μαύρο δείχνει πιο μικρό.το λευκό όμως είναι γαλατενια ομορφιά:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα (newbie)!

 

Καθώς βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να έχω επιδότηση συσκευής 240ευρώ (που δεν μπορώ να την μεταφέρω στα πάγια λόγω εταιρικού πακέτου) είπα να γίνω άνθρωπος και να πάρω ένα κινητό της προκοπής (σχετικά). Αφου διαολοστείλω το δικό μου (ένα Samsung της κακιάς ώρας, που είχε χαλασμένο ακουστικό από τη μάνα του και αν ανοίξεις παραπάνω από 2 εφαρμογές σταματά να δέχεται κλήσεις και θέλει hard reset) και μετά από αρκετή αναζήτηση κατέληξα στο LG L9 II.

 

Αρχική μου σκέψη, όπως πολλών ήταν το xperia SP αλλά μετά από αυτά που διάβασα και συγκριτικά εικόνων στο gsmarena, το φοβήθηκα και οι φωτογραφίες του μου φάνηκαν χάλια (σε σχέση με άλλα τηλέφωνα της ίδια κατηγορίας). Δυστυχώς, από πλευράς εικόνων το gsmarena δεν διαθέτει ακόμα το παρόν μοντέλο για σύγκριση.

 

Λογικά τη συσκευή θα την έχω σε 1-2 εβδομάδες το πολύ (μέχρι να γίνει η μεταφορά των γραμμών από την παλιά εταιρία) και ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:

α) υπάρχει κάτι sos που πρέπει να προσέξω στο τηλέφωνο από την αρχή; π.χ. κάποια ρύθμιση; Εννοείται ότι το "no led" το κατεβάζω. Το τηλέφωνο θα τρέχει με πακετο 3Gb/μήνα 3G

β) έχει κανείς δοκιμάσει εφαρμογές C25 σε αυτό το τηλέφωνο; αν ναι, τρέχουν καλά :lol:;

γ) ζελατίνα δοκιμάσατε;

δ) μπορείς να κλείσεις τον ήχο του shutter όταν βγάζεις φωτογραφίες; (θέλω να βγάζω κανά selfie ρε αδερφέ, πρέπει να με ακούει όλος ο κόσμος;)

 

Έστειλα και ένα μήνυμα στο e-cell για το πότε υπολογίζουν να βγάλουν καμια θήκη (σιλικόνης ή έστω flip που να μπορείς να δεις την οθόνη του τηλεφώνου), αν μου απαντήσουν θα σας πω.

 

Με έχει φάει η αγωνία πλέον, άντε να το πάρω στα χέρια μου να το πειράξω :D

Link to comment
Share on other sites

δ) μπορείς να κλείσεις τον ήχο του shutter όταν βγάζεις φωτογραφίες; (θέλω να βγάζω κανά selfie ρε αδερφέ, πρέπει να με ακούει όλος ο κόσμος;)

D

 

Bασικά αν βγάζεις selfie προτού σε ακούσει όλος ο κόσμος, σε βλέπει. Για να μην ακουγεται είτε βάζεις αθόρυβο, είτε κάνεις αυτό που είπε ο haki είτε για τις selfie σου βάζεις κάποια άλλη εφαρμογή (νομίζω η camera 360 σου δίνει την δυνατότητα).

Link to comment
Share on other sites

Bασικά αν βγάζεις selfie προτού σε ακούσει όλος ο κόσμος, σε βλέπει. Για να μην ακουγεται είτε βάζεις αθόρυβο, είτε κάνεις αυτό που είπε ο haki είτε για τις selfie σου βάζεις κάποια άλλη εφαρμογή (νομίζω η camera 360 σου δίνει την δυνατότητα).

 

Ωχ κάτσε μη παρεξηγηθώ, ασχολούμαι σε κατασκευή κοσμημάτων και πολλές φορές πρέπει να βγάλω φωτογραφία κάτι που έφτιαξα όπως δείχνει φορεμένο, την ώρα που είμαι έξω. Δε με νοιάζει αν με κοιτάει κανείς αλλά όταν είσαι για παράδειγμα σε δημόσιο χώρο και ο άλλος ακούει κάμερα νομίζει ότι κάποιος φωτογραφίζει ειδικά εκείνον. Ακόμα και αυτοί που πριν ούτε που σε έβλεπαν, μετά το κλικ σε κοιτάνε λες και είσαι ο προσωπικός τους παπαράτσι!

Δε με πειράζει να ακούγεται χαμηλά. Στο παλιό μου τηλέφωνο και στο αθόρυβο να το είχες, ο ήχος της κάμερας έμενε πάντα στο ίδιο δυνατό επίπεδο. Εντάξει, το καταλαβαίνω ότι γίνεται για λόγους ασφαλείας αλλά anyway..

 

Ωραία, ζελατινούλα έγινε παραγγελία.

 

Το τελευταίο μου θέμα είναι αν έχει συμβατότητα με το Couch-to-5K της Active. Τους έστειλα ένα mail, και περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρων το l9 ii για πείτε πληροφορίες σχετικά με την μπαταρία του. Αληθεύει οτι είναι τόσο καλή αν και είναι μόνο 2100, γιατί στο s4 mini που έχουν τον ίδιο επεξεργαστή είναι μέτρια η αυτονομία του(1900):confused:. Έχοντας τώρα το s advance, τρομερά ενεργοβόρο με 4.1.2 και λόγο amoled, σκέφτομαι να πηδήξω στο στρατόπεδο της lg με το g2 :rolleyes: αλλά επειδή θα αργήσει να κατέβει η τιμή είδα το l9 και μου φάνηκε τίμιο κινητάκι και έχει και κάποια από τα καλούδια του g2. Επίσης έχει το double tap του g2 η όχι?(πολλά ζητάω ε?):p
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρων το l9 ii για πείτε πληροφορίες σχετικά με την μπαταρία του. Αληθεύει οτι είναι τόσο καλή αν και είναι μόνο 2100, γιατί στο s4 mini που έχουν τον ίδιο επεξεργαστή είναι μέτρια η αυτονομία του(1900):confused:. Έχοντας τώρα το s advance, τρομερά ενεργοβόρο με 4.1.2 και λόγο amoled, σκέφτομαι να πηδήξω στο στρατόπεδο της lg με το g2 :rolleyes: αλλά επειδή θα αργήσει να κατέβει η τιμή είδα το l9 και μου φάνηκε τίμιο κινητάκι και έχει και κάποια από τα καλούδια του g2. Επίσης έχει το double tap του g2 η όχι?(πολλά ζητάω ε?):p

 

37 ώρες ανοικτό με πάντα ενεργοποιημένο Wi-Fi και συγχρονισμό με 6 ώρες ανοικτή οθόνη. Χθες το άφησα να αποφορτιστεί τελείως για να δω πως θα τα πάει. Βέβαια εγω δεν μιλάω πολύ. 15 με 20 λεπτά κλίσεις είχα σ αυτές τις 37 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...