Jump to content

Google Chromecast


psybill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόχειρα τιμές για 3rd gen εδώ:

 

https://www.skroutz.gr/s/16610141/Google-Chromecast-3rd-Generation.html?from=autocomplete&keyphrase=chromecast+3

 

Ξεκινούν από 35€, τα περισσότερα καταστήματα υποστηρίζουν αποστολές για Κύπρο (οκ, για λίγα έξοδα μεταφορικής δεν το κάνουμε θέμα, οι τιμές είναι πολύ καλές!)

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από πού βρε φιλαράκι online;

Μένω Κύπρο και μόνο με αποστολή εδώ μιλάμε.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Και που θες να ξέρουμε ρε "φιλαράκι" ότι είσαι Κύπρο;

Μίλα λίγο πιο νορμάλ όταν σε βοηθούν άλλοι, στο έχω ξαναπεί.

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Και που θες να ξέρουμε ρε "φιλαράκι" ότι είσαι Κύπρο;

 

Μίλα λίγο πιο νορμάλ όταν σε βοηθούν άλλοι, στο έχω ξαναπεί.

Ποιο είναι το πρόβλημά σου τυπε;

Νορμάλ μιλάω και άμα δεν γουστάρεις, μην απαντάς.

 

Και δεν χρειάζεται να ξέρεις πού είμαι, διάβαζε απλά τα ποστ και απάντα αν έχεις κάτι να πεις.

Βέβαια και αυτό που απάντησες λάθος είναι. Από 36€ Ξεκινάνε τα Chromecast στο skroutz.

 

Από τη αρχή ρώτησα για αγορά μόνο online, οπότε δεν έχει σχέση αν μένω Ελλάδα, Κύπρο ή Ουγκαντα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν σου έμαθαν να μιλάς σαν άνθρωπος εκεί που σε μεγάλωσαν. Σόρρυ αν σου έριξα το μπατζετ για ένα εύρω πάντως γιατί και εγώ 35 σου είχα γράψει αλλά μάλλον έχεις κάποια αδυναμία στην ανάγνωση. Για να μην αναφέρω ότι την μέρα που το κοίταξα και σου απάντησα ήταν στα 35 ακριβώς όπως σου είχα γράψει.

 

To 3rd Generation πάντως που βγήκε πριν λίγο καιρό παίζει στα 35€ στο σκρουτζ. Εξαιρετική τιμή.

 

Το προηγούμενο (2 HD) παίζει στα 45 περίπου και 30 μεταχειρισμένο.

 

Επίσης:

Από τη αρχή ρώτησα για αγορά μόνο online, οπότε δεν έχει σχέση αν μένω Ελλάδα, Κύπρο ή Ουγκαντα.

Τα καταστήματα στο σκρουτζ για online αγορά είναι, άρα πάλι εσύ τα έκανες ρόιδο στο "μυαλό" σου... Welcome to the real world :p

 

 

Βέβαια my mistake γιατί τώρα θυμήθηκα το usename σου και πόσο αγενής μπορείς να γίνεις.

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν σου έμαθαν να μιλάς σαν άνθρωπος εκεί που σε μεγάλωσαν. Σόρρυ αν σου έριξα το μπατζετ για ένα εύρω πάντως γιατί και εγώ 35 σου είχα γράψει αλλά μάλλον έχεις κάποια αδυναμία στην ανάγνωση. Για να μην αναφέρω ότι την μέρα που το κοίταξα και σου απάντησα ήταν στα 35 ακριβώς όπως σου είχα γράψει.

 

 

 

Επίσης:

 

Τα καταστήματα στο σκρουτζ για online αγορά είναι, άρα πάλι εσύ τα έκανες ρόιδο στο "μυαλό" σου... Welcome to the real world :p

 

 

Βέβαια my mistake γιατί τώρα θυμήθηκα το usename σου και πόσο αγενής μπορείς να γίνεις.

 

Το πας στο πολύ προσωπικό και θα μπορούσα και εγώ να πιάσω πατερούληδες, αλλά δεν θα πέσω στο επίπεδο σου.

 

Προσωπική επίθεση δεν κάνω σε κανέναν, αλλά μπορώ και εγώ να θυμάμαι το δικό σου username από εδώ και πέρα και να σε ξεφτιλιζω.

 

Δεν έχεις κάτι άλλο να προσφέρεις στο ερώτημα της αγοράς, οπότε μόνο να επαναλαμβάνεσαι ξέρεις.

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για να με ξεφτιλίσεις πρέπει πρώτα να μάθεις να αντιλαμβάνεσαι αυτά που σου γράφω, το οποίο είναι κομματάκι δύσκολο αν είσαι άνω των 14 :rolleyes:
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας με τον πόνο του και τα ψυχολογικά του.

 

Πέρα από το μπλα μπλα που μόνο κάποιοι ξέρουν να κάνουν, τελικά μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στην αγορά καινούριου Amazon Fire stick, που λόγω δικού του remote φαίνεται να είναι καλύτερο από το Chromecast που απαιτεί κινητό για να παίξει.

 

40€ τελική με κάποιο πιστωτικό που έχω είχα και το φέρνει γνωστός μου από Λονδίνο σε λίγες μέρες.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το να διαβάζουμε διαδικτυακές κόντρες και έριδες μεταξύ 2 παντελώς αγνώστων μεταξύ τους, εκτός από στενάχωρο είναι και κάπως ανώριμο ή και ασεβές προς τους υπόλοιπους του φορουμ.. Τέσπα, δεν θέλω να παρεξηγηθώ και εγώ, απλά αναφέρω προσωπική αίσθηση..

 

Στο προκείμενο τώρα: Μα αυτό νομίζω ότι είναι και το απόλυτο συγκριτικό πλεονέκτημα του Chromecast, το ότι δεν συνοδεύεται από remote, εχουμε μπουχτίσει σπίτι από 40 τηλεκοντρόλ!! Βέβαια, είναι και τι εξυπηρετεί και τον καθένα φυσικά.

Το 3nd GEN στα 35,9€ στο Skroutz!! Δείτε το ΤΩΡΑ πριν το..... ανεβάσουν :lol::lol::X

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που παρατηρώ στο Skroutz..

 

To Chromecast 3 (αυτό με το σύμβολο G) το έχει από 35,9€ ενώ το Chromecast 2 (αυτό με το σύμβολο της Chrome) ξεκινάει από 40€, πιο ακριβό.

 

https://www.skroutz.gr/s/16610141/Google-Chromecast-3rd-Generation.html

 

και

 

https://www.skroutz.gr/s/7657860/Google-Chromecast-2-HD.html

 

Υπάρχει κάποια ποιοτική διαφορά ανάμεσα στα 2 μοντέλα ή δεν έχω καταλάβει την διάκριση των 2 προιόντων?? Ποιο συστήνετε?

Edited by estiakos
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που παρατηρώ στο Skroutz..

 

To Chromecast 3 (αυτό με το σύμβολο G) το έχει από 35,9€ ενώ το Chromecast 2 (αυτό με το σύμβολο της Chrome) ξεκινάει από 40€, πιο ακριβό.

 

https://www.skroutz.gr/s/16610141/Google-Chromecast-3rd-Generation.html

 

και

 

https://www.skroutz.gr/s/7657860/Google-Chromecast-2-HD.html

 

Υπάρχει κάποια ποιοτική διαφορά ανάμεσα στα 2 μοντέλα ή δεν έχω καταλάβει την διάκριση των 2 προιόντων?? Ποιο συστήνετε?

 

το ποιο φτηνό πάρε.

 

The only significant difference that Google advertises between the third-gen Chromecast and its second-gen predecessor is better hardware. This is supposed to make the new gadget up to 15 percent faster than the old one.

 

 

Because 15 percent is not a night-and-day increase, and because the old device wasn't slow to begin with, this is not easy to test. So, I tried to evaluate the difference using a stopwatch, a general sense of of what HD vs. SD resolutions look like, and a collection of videos on Netflix, Hulu and YouTube.

 

When I watched Thor: Ragnarok on Netflix, the movie took 11 seconds to start and 41 seconds to reach 1080p on the second-gen Chromecast, while the same film took 9 seconds to start and 41 seconds to reach 1080p on the third-gen device. That's a 20 percent difference in start time but only a 3 percent difference in optimization time.

 

The contrast in Hulu was a little more striking: 15 seconds to start, 20 to optimize on the second-gen machine and 9 seconds to start, 19 seconds to optimize on the third-gen machine. That's a 40 percent difference in start speed but only a 5 percent difference in optimization.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πώς λειτουργεί το chromecast στο Mi Box S, γιατί έχω δυσκολευτεί πολύ στο σετάρισμα :wacko:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πώς λειτουργεί το chromecast στο Mi Box S, γιατί έχω δυσκολευτεί πολύ στο σετάρισμα :wacko:

 

Αν εννοείς αυτό που είναι ενσωματωμένο στο box (κάτοχος και εγώ Mi Box S) γίνεται αυτόματα, δεν χρειάστηκε να ορίσω τοποθεσίες κλπ.

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθεια σας, 2 ερωτήσεις για τους ειδικούς. Προσπαθώ να κάνω cast με chrome browser μια σελίδα (tainiomania) για να δω ταινία και με το που εμφανίζει το logo του chrome στην τηλεόραση σταματάει εκεί και δεν συνδέεται ποτέ. Νομίζω είχα κάνει μια ρύθμιση την πρώτη φορά, πώς θέλω να ανοίγει το chromecast αλλά δεν θυμάμαι καθόλου που ήταν τι και πως, για να το αλλάξω.

Και η 2η ερώτηση.

Κάθε 2 μέρες το chromecast χάνει τη σύνδεση και πρέπει να ξαναμπώ στο Google home και να ξανακάνω τη διαδικασία ρύθμισης συσκευής για να συνδεθεί. Αυτό με ταλαιπωρεί πολύ καιρό τώρα και δε μπορώ να βρω λύση. Κάπου διάβασα ότι ίσως οφείλεται στις ρυθμίσεις του ρουτερ αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να αλλάξω.

Συγγνώμη αν σας κούρασα, ελπίζω σε βοήθεια. Ευχαριστώ.

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γειά σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθεια σας, 2 ερωτήσεις για τους ειδικούς. Προσπαθώ να κάνω cast με chrome browser μια σελίδα (tainiomania) για να δω ταινία και με το που εμφανίζει το logo του chrome στην τηλεόραση σταματάει εκεί και δεν συνδέεται ποτέ. Νομίζω είχα κάνει μια ρύθμιση την πρώτη φορά, πώς θέλω να ανοίγει το chromecast αλλά δεν θυμάμαι καθόλου που ήταν τι και πως, για να το αλλάξω.

Και η 2η ερώτηση.

Κάθε 2 μέρες το chromecast χάνει τη σύνδεση και πρέπει να ξαναμπώ στο Google home και να ξανακάνω τη διαδικασία ρύθμισης συσκευής για να συνδεθεί. Αυτό με ταλαιπωρεί πολύ καιρό τώρα και δε μπορώ να βρω λύση. Κάπου διάβασα ότι ίσως οφείλεται στις ρυθμίσεις του ρουτερ αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να αλλάξω.

Συγγνώμη αν σας κούρασα, ελπίζω σε βοήθεια. Ευχαριστώ.

 

Μία βοήθεια βρε παιδιά. Κανείς δεν ξέρει κάτι;;;

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

Μία βοήθεια βρε παιδιά. Κανείς δεν ξέρει κάτι;;;

 

 

 

Τι να σου πω. Εγώ το έχω 6 μηνες σχεδόν και δεν μου έχει κάνει κιχ σε θέματα σύνδεσης κλπ

Μήπως φταιει το ρουτερ σου για κάποιον λόγο; Αν δεν σου κάνει κόπο, δοκίμασε άλλο κανάλι WiFi

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω. Εγώ το έχω 6 μηνες σχεδόν και δεν μου έχει κάνει κιχ σε θέματα σύνδεσης κλπ

Μήπως φταιει το ρουτερ σου για κάποιον λόγο; Αν δεν σου κάνει κόπο, δοκίμασε άλλο κανάλι WiFi

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν ξέρω πως μπορώ να αλλάξω το κανάλι. Χρειάζομαι καθοδήγηση.

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

Aragorn εγώ για ταινίες χρησιμοποιώ το Web Video Caster. Είναι πολύ εύκολο και απλό, απλά κάνεις αντιγραφή και επικόλληση την σελίδα που έχει την ταινία και κάνει αυτόματη αναζήτηση για το βίντεο.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.instantbits.cast.webvideo

 

Για το δεύτερο θέμα, θα έλεγα να κάνεις ένα reset στο Chromecast και μετά να το αφήσεις να κατεβάσει την τελευταία έκδοση του software.

 

Αν συνεχίσει το πρόβλημα, στείλε μήνυμα στην υποστήριξη της Google ή ζήτα βοήθεια στα επίσημα φόρουμ. Καλό είναι να γνωρίζεις ποιο μοντέλο έχεις.

 

https://support.google.com/chromecast/community?hl=en

 

https://groups.google.com/forum/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα. Μόλις αγόρασα το chromecast ultra και πάω να κάνω setup. Με του αναγνωρίζει το chromecast μου εμφανίζει ένα νούμερο στο Google home αλλά δεν το εμφανίζει στην τηλεόραση. Δεν μπορώ με τίποτα να κατάλαβω το φταίει. Ξέρει κανείς κάτι;

Παρεμπιπτόντως το αγόρασα από γνωστό Skroutzομάγαζο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μόλις αγόρασα το chromecast ultra και πάω να κάνω setup. Με του αναγνωρίζει το chromecast μου εμφανίζει ένα νούμερο στο Google home αλλά δεν το εμφανίζει στην τηλεόραση. Δεν μπορώ με τίποτα να κατάλαβω το φταίει. Ξέρει κανείς κάτι;

 

Παρεμπιπτόντως το αγόρασα από γνωστό Skroutzομάγαζο

 

 

 

Έχεις ενεργό το Bluetooth στο κινητό/tablet που χρησιμοποιείς για το setup?

Δες κι εδώ https://support.google.com/chromecast/answer/7531683?hl=en

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενεργό το Bluetooth στο κινητό/tablet που χρησιμοποιείς για το setup?

Δες κι εδώ https://support.google.com/chromecast/answer/7531683?hl=en

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Χρησιμοποιώ Android αλλά ούτως ή άλλως έχω ανοιχτό το BT.

Όλα όσα γράφει είναι οκ αυτό που δεν ξέρω είναι τα 5 GHz αλλά το κινητό μου είναι samsung s8+ οπότε μάλλον οκ θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα; δεν ξέρει κανείς κάτι;

 

Δεν μου εχει τυχει ποτε προβλημα σε setup chromecast, οποτε δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.

Με ποια εφαρμογή κανεις το setup;

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εχει τυχει ποτε προβλημα σε setup chromecast, οποτε δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.

Με ποια εφαρμογή κανεις το setup;

 

Με Google home, γενικά πάω by the book ότι λέει το manual δλδ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις reset το chromecast??

 

Επίσης άνοιξε και το location στο κινητό, νομίζω ότι χρησιμοποιεί και αυτό για το set up.

 

To 5Ghz αφορά το wifi σου αν είναι 5 ή το παλιότερο 2.4Ghz. Καμιά φορά τα chormecasts έχουν θέμα με το 5Ghz, αν και εμένα παίζει κανονικά πλέον σε 5Ghz (Chromcast 2) ενώ παλιότερα όχι.

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα, πως θα κάνω cast από το Chrome ή τον Opera του κινητού για να ακούσω ένα ραδιόφωνικο σταθμό. Στον Chrome εκεί που έχει πάνω δεξιά 3 τελίτσες δεν βλέπω κάτι που να λέει cast
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...