Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρασα τον κερνελ αλλά στις πληροφορίες λογισμικού μου γράφει έκδοση κερνελ 3.0.4. Έτσι πρέπει να είναι;

 

Είσαι στο μυαλό και μαγικό.....

Βάλε αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bvalosek.cpuspy

Και δες τι γράφει κάτω-κάτω.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βάλε αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bvalosek.cpuspy

Και δες τι γράφει κάτω-κάτω.....

Για κοίτα είμαι οκ;;; https://cloud.tapatalk.com/s/58320d3e62b98/kernel%20.png?

Πάντως το κινητό καμία σχέση με πριν δε τι προλαβαίνω!

 

Είσαι στο μυαλό και μαγικό.....

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα είμαι οκ;;; https://cloud.tapatalk.com/s/58320d3e62b98/kernel%20.png?

Πάντως το κινητό καμία σχέση με πριν δε τι προλαβαίνω!

 

Είσαι στο μυαλό και μαγικό.....

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161120/be77d7c3d9928145d5e44d0d9cfe00f8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να δω από αύριο κ την μπαταρία... Ευχαριστώ κ θα επανέλθω με εντυπώσεις!

 

Είσαι στο μυαλό και μαγικό.....

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Εδωσες τα σωστα permissions;.

 

Μπορείς να μου πεις πώς γίνεται; Δυστυχώς δε ξέρω και ψάχνομαι...

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις την παρακατω εφαρμογη σε εμενα 2 με 3 φορες που την χρησιμοποιησα δουλεψε κανονικα απλα θελει λιγη προσπαθεια μεχρι να τα καταφερεις.

https://play.google.com/store/apps/details?id=b007.autorec2&hl=el

Ναι αυτή εννοώ. Τι εννοείς προσπάθεια για να πατηθεί το γλειφιτζούρι; Βρήκα κάτι περίεργα με command line αλλά λέω να μην το δοκιμάσω και μου μείνει στο χέρι

http://eppforum.cretaforce.net/TOM-F/F43001.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις πώς γίνεται; Δυστυχώς δε ξέρω και ψάχνομαι...

Με τον root explorer αν πατήσεις παρατεταμένα πάνω στο αρχείο που θέλεις έχεις μια επιλογή που λέει permissions

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161120/bd5fb05eccc99492798f8868a0fb085e.jpg

Βάζεις τα permissions που έχουν και τα υπόλοιπα αρχεία ήχου στο φάκελο που θες να το βάλεις. Προφανώς αυτά:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161120/d9fc1a5680ed3a2c9e0a43407ccec9d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή εννοώ. Τι εννοείς προσπάθεια για να πατηθεί το γλειφιτζούρι; Βρήκα κάτι περίεργα με command line αλλά λέω να μην το δοκιμάσω και μου μείνει στο χέρι

Αρχες του χρονου θυμαμαι οτι χρησιμοποιησα την εφαρμογη τελευταια φορα. Απο οσο θυμαμαι το πατησα αρκετες φορες με απλό κλικ η παρατεταμένα και καποια στιγμη πετυχε. Το command line που λες δεν εχω ιδεα τι ειναι :p

Παντως δοκιμασε ξανα ετσι οπως σου λεω και βλεπεις αν γινει τιποτα

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Με τον root explorer αν πατήσεις παρατεταμένα πάνω στο αρχείο που θέλεις έχεις μια επιλογή που λέει permissions

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161120/bd5fb05eccc99492798f8868a0fb085e.jpg

Βάζεις τα permissions που έχουν και τα υπόλοιπα αρχεία ήχου στο φάκελο που θες να το βάλεις. Προφανώς αυτά:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161120/d9fc1a5680ed3a2c9e0a43407ccec9d3.jpg

 

Είναι όλα κενά τα permissions. Και στο αρχείο που θέλω να μεταφέρω και στα αρχεία του φακέλου Alarm.

Link to comment
Share on other sites

Χθες έβαλα πρώτη φορά custom kernel. Είμαι με την Google edition 1.5 με xceed 14.έχω πάθει πλάκα !το κινητό πετάει !πολύ μεγάλη διαφορά με τον κερνελ που είχε η ρομ...

 

Είσαι στο μυαλό και μαγικό.....

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο πραμα που κανω σε καινουργιο κινητο ειναι αυτο. Κυριολεκτω, ειναι το πρωτο πρωτο που κανω. Κλεινω και τις τρεις επιλογες. Γιατι να εχω ενα πιο αργο κινητο μονο και μονο για καποια ανουσια εφε;

 

Αν η συσκευη σου εχει ψιλοτιγκαρισμενη ram τις περισσοτερες φορες που θα πατας ενα app θα αναγκαζεται να το ξαναφορτωσει. Οποτε δεν ειναι κακο γιατι οσο παιζει το εφε φορτωνει παραλληλα την εφαρμογη και δεν θα καθυστερησει ;) . Ακομη υπαρχουν εφε που ειναι αρκετα γρηγορα και δεν χανουν τοσο, πχ το nexus 5x που χει η κοπελα μου πραγματικα δεν υπαρχει λογος να το απενεργοποιησεις που αποκρινεται αμεσως. Εδω ομως πρωτα το πατας, περνα λιγος χρονος και μετα ξεκινα το εφε δημιουργει περισσοτερο αισθηση lag παρα οτι ειναι αργο.

 

Παντως η αληθεια ειναι οτι τοσο ελαφρυτερη που ειναι η rom πολυ σπανια αν επαναφορτωσει εφαρμογες. Οποτε μαλλον με βλεπω να το κλεινω και γω το εφε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα κενά τα permissions. Και στο αρχείο που θέλω να μεταφέρω και στα αρχεία του φακέλου Alarm.

Εισαι σιγουρος; Πρωτα μεταφερε το και μετα δοσε του τα σωστα permissions (Γ). Rebοot και ετοιμος.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ενώ το περνάω με το root Explorer στο φάκελο media / alarm δε μου το βγάζει στις επιλογές των ήχων στο ξυπνητήρι.

 

Οχι ρε αδερφε, το google alarm clock εχει φακελο και εκτος system (δεν εχουν ολοι ρουταρισμενη συσκευη). Εκει εννοουσα να το βαλεις, για αυτο δεν ειπα κατι για system. Με αυτο παιδευοσουν τοση ωρα και δεν το ειδα :p

 

Με απλο file manager θα μπεις στο storage και θα βρεις το φακελο Alarms.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε αδερφε, το google alarm clock εχει φακελο και εκτος system (δεν εχουν ολοι ρουταρισμενη συσκευη). Εκει εννοουσα να το βαλεις, για αυτο δεν ειπα κατι για system. Με αυτο παιδευοσουν τοση ωρα και δεν το ειδα :p

 

Με απλο file manager θα μπεις στο storage και θα βρεις το φακελο Alarms.

Σωστός! Με έφτιαξες. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο δυο χρονια που το δουλευα με Cloudy 2.0 (!!) αποφασισα κι εγω να κανω καποια αλλαγη.

Το SRKtool_2.1_droidth δεν κανει για root μιας stock lollipop?

Μου φαινεται πιο βολικο αφου εχει επιλογη να βαλει και recovery μαζι.

Εχει τιποτα προβληματα που δεν εχω προσεξει?

 

Επισης ειχε κανεις θεματα με το LG Flash Tool σε Windows 10?

 

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη στα παραπανω.

 

Επισης, ειναι ακριβως το ιδιο το να βαλεις μια stock rom με kdz και μετα μια custom, με το να βαλεις απευθειας την custom rom αφου περαστει πρωτα το KitKat-to-Lollipop ζιπακι? Εινια οντως πιο "καθαρη" μεθοδος η πρωτη ή οχι?

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη στα παραπανω.

 

Επισης, ειναι ακριβως το ιδιο το να βαλεις μια stock rom με kdz και μετα μια custom, με το να βαλεις απευθειας την custom rom αφου περαστει πρωτα το KitKat-to-Lollipop ζιπακι? Εινια οντως πιο "καθαρη" μεθοδος η πρωτη ή οχι?

 

Για Windows 10 δεν ξέρω γιατί έχω Mac. To srk είναι τρομερό εργαλείο και χρησιμοποίησε το άφοβα. Αν θέλεις να ακολουθήσεις τον πιο καθαρό τρόπο πέρνα με flash tool την τελευταία επίσημη lollipop αλλά κάνε καθαρή εγκατάσταση και τραβά αρχεία που μπορεί να χρειάζεσαι γιατί θα σβηστούν όλα. Μετά Αφού θα είσαι μαμά lollipop κάνε με srk root & recovery

Link to comment
Share on other sites

Επισης, ειναι ακριβως το ιδιο το να βαλεις μια stock rom με kdz και μετα μια custom, με το να βαλεις απευθειας την custom rom αφου περαστει πρωτα το KitKat-to-Lollipop ζιπακι? Εινια οντως πιο "καθαρη" μεθοδος η πρωτη ή οχι?

Σίγουρα αν περάσεις μια official με flash tool είναι πιο καθαρή μέθοδος, αλλά και κατ' ευθείαν σε custom να πας δεν έχεις πρόβλημα! Έτσι κ' αλλιως κάνεις wipe το system και η παλιά rom φεύγει εξ' ολοκλήρου.

Τώρα, αν θέλεις να καθαρίσεις και την internal (sd) τότε μπορείς να κάνεις wipe και σ' αυτήν μαζί με τα υπόλοιπα wipe's, αρκεί βέβαια να έχεις τη rom σε κάποιο στικάκι για να μπορέσεις να τη φλασάρεις μετά, αλλιώς θα μείνεις μόνο με τη recovery. Έτσι είναι σαν να κάνεις factory reset, χάνεις εννοείται όλα τα αρχεία (φώτο, βίντεο κτλ).

Το λέω αυτό για να γλυτώσεις τη διαδικασία ξανά του root και του recovery αν δεν υπάρχει λόγος να γυρίσεις σε official rom.

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αν περάσεις μια official με flash tool είναι πιο καθαρή μέθοδος, αλλά και κατ' ευθείαν σε custom να πας δεν έχεις πρόβλημα! Έτσι κ' αλλιως κάνεις wipe το system και η παλιά rom φεύγει εξ' ολοκλήρου.

Τώρα, αν θέλεις να καθαρίσεις και την internal (sd) τότε μπορείς να κάνεις wipe και σ' αυτήν μαζί με τα υπόλοιπα wipe's, αρκεί βέβαια να έχεις τη rom σε κάποιο στικάκι για να μπορέσεις να τη φλασάρεις μετά, αλλιώς θα μείνεις μόνο με τη recovery. Έτσι είναι σαν να κάνεις factory reset, χάνεις εννοείται όλα τα αρχεία (φώτο, βίντεο κτλ).

Το λέω αυτό για να γλυτώσεις τη διαδικασία ξανά του root και του recovery αν δεν υπάρχει λόγος να γυρίσεις σε official rom.

 

Ετσι σκεφτομαι να το κανω, μην τυχον και εχει θεματα το FlashTool με τα Win10.

Ολα τα εχω σε εξωτερικο stick microUSB.

Σχετικα με το TWRP, δεν θα πρεπει να το αναβαθμισω σε latest, γιατι εχω αρκετα παλιο, το 2.7.0.0 αν θυμαμαι καλα.

Δηλαδη, πρωτα το ζιπακι KK-to-LP, μετα latest TWRP, μετα την custom LP ROM και τελος τον Xceed, με τα καταλληλα wipes σε καθε βημα.

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ημουν με google edition kai stock kernel και ηθελα να περασω τον xceed 14 αλλα πατησα autorec flash twrp για να ενεργοποιησω recovery και μετα με quickboot να μπω σε recovery αλλα μολις το εκανα το κινητο κολησε και απο τοτε μολις το κλεινω και το ξανανοιγω ή το βαζω στο φορτιστη μετα το εικονιδιο της lg μου βγαζει lg security error και δεν μπορω να μπω σε recovery ουτε τπτ τι να κανω??
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με κλειστό το τηλέφωνο και το συνδιασμο πλήκτρων δε μπαίνει σε recovery?

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως προσπαθείς να μπεις σε recovery?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που τρέχει την Google edition 1.5 μπορεί να μου πει αυτό στις ρυθμίσεις που γράφει privacy guard τι είναι;

 

Είσαι στο μυαλό και μαγικό.....

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που τρέχει την Google edition 1.5 μπορεί να μου πει αυτό στις ρυθμίσεις που γράφει privacy guard τι είναι;

 

Είσαι στο μυαλό και μαγικό.....

 

Οτι ειναι και το app ops. Αν δεν γνωριζεις ουτε αυτο τι ειναι τοτε καλυτερα να μην το πειραξεις (εκτος εαν ριξεις πρωτα λιγο διαβασμα/γουγκλαρισμα).

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια ημουν με google edition kai stock kernel και ηθελα να περασω τον xceed 14 αλλα πατησα autorec flash twrp για να ενεργοποιησω recovery και μετα με quickboot να μπω σε recovery αλλα μολις το εκανα το κινητο κολησε και απο τοτε μολις το κλεινω και το ξανανοιγω ή το βαζω στο φορτιστη μετα το εικονιδιο της lg μου βγαζει lg security error και δεν μπορω να μπω σε recovery ουτε τπτ τι να κανω??

 

Πατα power off + volume down μεχρι να σβησει η οθονη. Με το που εμφανιστει παλι το σημα της lg τα αφηνεις και αμεσως τα ξαναπατας μεχρι να σε βαλει στις επιλογες factory reset. Με τα πλήκτρα του volume κατεβαινεις στην επιλογη Yes και πατας power button. Οταν τελικα τελειωσει θα σε βαλει σε twrp (με επιφυλαξη παντα... εφοσον το ειχες οντως εγκαταστασει το twrp)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Με το voluke down προσπαθώ και power buton μόλις και με βάζει σε fastboot mode

 

Αφού δεν έχεις TWRP και δεν ανοίγει το τηλέφωνο αυτο που προτείνω εγω είναι να φλασαρεις με flashtool

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...