Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε κατάλαβα τον ορο clear εκτος internal.

Αν θες να μου δωσεις ενα τηλ σου να με κατατοπισεις λιγακι.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είσαι lollipop με κάποια custom Rom??

Έχεις custom recovery?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είσαι lollipop με κάποια custom Rom??

Έχεις custom recovery?

Οχι ειμαι στοκ σε 5.0.2 και ελεγα να βαλω google edition i Cm13 . an exeis να προτείνεις καμια πες μου

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οποιοι ενδιαφερονται ηδη εχουν κυκλοφορησει μερικες nougat roms

cm14.1.....aicp 12.1.....crdroid 7.1 (υπαρχει και η cleaNrom αλλα ειναι πολυ beta)

η cm ειναι τελειος απλη δεν την κρατησα πολυ γτ δεν μ αρεσε (δεν εχει επιλογες για παραμετροποιηση)οποτε δεν ξερω αν εχει θεματα...

οι αλλες 2 ομως ειναι φοβερες..για beta εκδοσεις εχουν πολυ καλη μπαταρια.ειναι smooth και γρηγορες.σιγουρα η N ειναι μακραν καλυτερη απο lp και mm.και οι 3 εχουν θεμα με την καμερα αντιμετοπιζεται αν περαστει η google αλλα απο ποιοτητα τα ιδια οπως παλια χαχαχαχα.πολλα κολπακια η Ν ειναι τρομερη οπως ειπα γρηγορη και καλη διαχειρηση μπαταριας..crdroid εχει θεμα με το 2g/3g/4g δεν γινεται εναλλαγη εχει παντα lte.θα διορθωθει ομως

 

προσωπικα εχω ξετρελαθει και ειναι ακομα νωρις και αν περαστει ο lamda kernel γινεται πυραυλος το κινητο.ειμαι με την crdroid σκεφτειτε να βγει η rr η du τι εχει να γινει

 

***οποιος περασει την crdroid 7.1 (31/10/2016)πρεπει να περασει ενα zip με fix της καμερας αλλιως δεν bootarei.

***αν περασετε το pixel launcher γιενται πολυ ομορφο και αν εχετε και το nova launcher pro θα εχετε το pixel launcher συν το douple tap on/off στην αρχικη

Edited by kwstas193
Link to comment
Share on other sites

οποιοι ενδιαφερονται ηδη εχουν κυκλοφορησει μερικες nougat roms

cm14.1.....aicp 12.1.....crdroid 7.1 (υπαρχει και η cleaNrom αλλα ειναι πολυ beta)

η cm ειναι τελειος απλη δεν την κρατησα πολυ γτ δεν μ αρεσε (δεν εχει επιλογες για παραμετροποιηση)οποτε δεν ξερω αν εχει θεματα...

οι αλλες 2 ομως ειναι φοβερες..για beta εκδοσεις εχουν πολυ καλη μπαταρια.ειναι smooth και γρηγορες.σιγουρα η N ειναι μακραν καλυτερη απο lp και mm.και οι 3 εχουν θεμα με την καμερα αντιμετοπιζεται αν περαστει η google αλλα απο ποιοτητα τα ιδια οπως παλια χαχαχαχα.πολλα κολπακια η Ν ειναι τρομερη οπως ειπα γρηγορη και καλη διαχειρηση μπαταριας..crdroid εχει θεμα με το 2g/3g/4g δεν γινεται εναλλαγη εχει παντα lte.θα διορθωθει ομως

 

προσωπικα εχω ξετρελαθει και ειναι ακομα νωρις και αν περαστει ο lamda kernel γινεται πυραυλος το κινητο.ειμαι με την crdroid σκεφτειτε να βγει η rr η du τι εχει να γινει

 

***οποιος περασει την crdroid 7.1 (31/10/2016)πρεπει να περασει ενα zip με fix της καμερας αλλιως δεν bootarei.

***αν περασετε το pixel launcher γιενται πολυ ομορφο και αν εχετε και το nova launcher pro θα εχετε το pixel launcher συν το douple tap on/off στην αρχικη

Μπορεις να βοηθήσεις? Απο στοκ να παω σε cm13 ?

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειμαι στοκ σε 5.0.2 και ελεγα να βαλω google edition i Cm13 . an exeis να προτείνεις καμια πες μου

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η Google edition είναι όντως πολύ καλή..για AOSP προσωπικά μου αρέσουν οι Orion και η dirty unicorns. Από εκεί και πέρα πρέπει να δοκιμάσεις και βλέπεις..

Link to comment
Share on other sites

Η google edition ειναι stock based? Δηλαδη απο καμερα ιδια επιπεδα με μαμα lolipop? Σε σχεση με τις cloudy (2.2 και 3.3) εχεις σημαντικες διαφορες ειναι απλα ενα debloated lolipop με UI το μαμα android ?

 

...και οι 3 εχουν θεμα με την καμερα αντιμετοπιζεται αν περαστει η google αλλα απο ποιοτητα τα ιδια οπως παλια χαχαχαχα.πολλα κολπακια η Ν ειναι τρομερη οπως ειπα γρηγορη και καλη διαχειρηση μπαταριας..crdroid εχει θεμα με το 2g/3g/4g δεν γινεται εναλλαγη εχει παντα lte.θα διορθωθει ομως

 

 

Οταν λετε οτι η καμερα χανει σε aosp απο ποια αποψη εννοειται; Απο αποψη features (πχ hdr) ή απο αποψη jpeg engine (πχ noise reduction);

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα

stock to aosp/cm

full wipe

Πρωτα περνάς το bootstack go lp ,

δευτερο τη Ρομ

και μετα τα gapps,

κανεις και ενα wipe davlick cach και cach και reboot

 

μπορει και να μην στα λεω σωστα.δεν τα θυμαμαι εχει περασει καιρος

 

οταν λεμε για την καμερα η ποιοτητα ειναι χαμηλοτερη απο οτι της στοκ(h google rom ειναι στοκ αρα εχει την ποιοτητα της μαμας καμερας)

Edited by kwstas193
Link to comment
Share on other sites

Η cloudy 2.2 είναι kit Kat ενώ η 3.3 είναι lollipop. Αν από lollipop πας σε lollipop δεν χρειάζεται το ζιπακι go to lollipop. Κάνεις απλά όλα τα wipe εκτός από το internal και την περνας
Link to comment
Share on other sites

Η google edition ειναι stock based? Δηλαδη απο καμερα ιδια επιπεδα με μαμα lolipop? Σε σχεση με τις cloudy (2.2 και 3.3) εχεις σημαντικες διαφορες ειναι απλα ενα debloated lolipop με UI το μαμα android ?

Εδώ είχα γράψει κανα δυο πραγματάκια για την Google edition:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6951357#post6951357

Η κάμερας της είναι πολύ καλή και σαν rom είναι stock based ελαφρωμένη. Εμένα μου είχε φανεί αρκετά γρήγορη, για τα δεδομένα των stock based!

Για aosp δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω βάλει ποτέ. Προτιμώ τις stock based και όσο το δυνατόν την καλή κάμερα (όχι ότι ασχολούμαι και πολύ)!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είχα γράψει κανα δυο πραγματάκια για την Google edition:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6951357#post6951357

Η κάμερας της είναι πολύ καλή και σαν rom είναι stock based ελαφρωμένη. Εμένα μου είχε φανεί αρκετά γρήγορη, για τα δεδομένα των stock based!

 

Ωραιος. :) Καποια απο τις cloudy 2.2 ή 3.3 εχεις δοκιμασει; Εχεις αποψη για το πως πηγαινει σε σχεση με αυτες;

 

Υ.Γ. Βλεπω στην υπογραφη σου οτι τωρα εχεις την cloudy 2.2. Σε σχεση με αυτην πως την ειδες την google?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οταν λεμε για την καμερα η ποιοτητα ειναι χαμηλοτερη απο οτι της στοκ(h google rom ειναι στοκ αρα εχει την ποιοτητα της μαμας καμερας)

 

Απλα δεν εχω καταλαβει απο ποια αποψη εννοειται κατωτερη (πχ θορυβος, white balance κλπ)

 

Υ.Γ. Οχι οτι με βλεπω να γλυτωνω απο το να δοκιμασω καποια AOSP :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος. :) Καποια απο τις cloudy 2.2 ή 3.3 εχεις δοκιμασει; Εχεις αποψη για το πως πηγαινει σε σχεση με αυτες;

 

Υ.Γ. Βλεπω στην υπογραφη σου οτι τωρα εχεις την cloudy 2.2. Σε σχεση με αυτην πως την ειδες την google?

Αν δεις την υπογραφή μου θα δεις ότι τώρα έχω την Cloudy 2.2 ;)

Πριν απ' αυτή είχα την Google edition 1.3.

Μπορώ να πω ότι είναι παρόμοιες σε ταχύτητα. Άλλου κερδίζει η μια, αλλού κερδίζει η άλλη. Απλά τώρα "βολεύτικα" με kit kat!

Την cloudy 3.3 δεν την έχω δοκιμάσει. Είχα δοκιμάσει όμως μια παλαιότερη έκδοση της, νομίζω την 3.1 αλλά μου είχε φανεί αργή!! Ίσως η 3.3 να είναι καλύτερη απ' την 3.1....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις την υπογραφή μου θα δεις ότι τώρα έχω την Cloudy 2.2 ;)

Πριν απ' αυτή είχα την Google edition 1.3.

Μπορώ να πω ότι είναι παρόμοιες σε ταχύτητα. Άλλου κερδίζει η μια, αλλού κερδίζει η άλλη. Απλά τώρα "βολεύτικα" με kit kat!

Την cloudy 3.3 δεν την έχω δοκιμάσει. Είχα δοκιμάσει όμως μια παλαιότερη έκδοση της, νομίζω την 3.1 αλλά μου είχε φανεί αργή!! Ίσως η 3.3 να είναι καλύτερη απ' την 3.1....

 

Ναι το ειδα εκ των υστερων. :)

 

Ειχα την 3.3 αλλα μου φανηκε οτι αργουσε λιγο να "αντιδρασει". Δηλαδη μπορει το προγραμμα να ηταν φορτωμενο στη ram αλλα οταν παταγες δεν αντιδρουσε αμεσως. Οτιδηποτε και να παταγα εχανε λιγο χρονο μεχρι να ξεκινησει να "αντιδραει" (δηλαδη πριν το εφε του ανοιγματος). Βεβαια οντως και γω εχω βολευτει με την cloudy 2.2 + dorimanx 10.9 οποτε δεν με βλεπω να αλλαζω παρα μονο αν η kitkat αρχισει να χανει αισθητα σε υποστηριξη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειδα εκ των υστερων. :)

 

Ειχα την 3.3 αλλα μου φανηκε οτι αργουσε λιγο να "αντιδρασει". Δηλαδη μπορει το προγραμμα να ηταν φορτωμενο στη ram αλλα οταν παταγες δεν αντιδρουσε αμεσως. Οτιδηποτε και να παταγα εχανε λιγο χρονο μεχρι να ξεκινησει να "αντιδραει" (δηλαδη πριν το εφε του ανοιγματος). Βεβαια οντως και γω εχω βολευτει με την cloudy 2.2 + dorimanx 10.9 οποτε δεν με βλεπω να αλλαζω παρα μονο αν η kitkat αρχισει να χανει αισθητα σε υποστηριξη.

αν θες γρηγοραδα τραβα σε aosp/cm αλλα θα χασεις τα καλουδια της stock

Link to comment
Share on other sites

αν θες γρηγοραδα τραβα σε aosp/cm αλλα θα χασεις τα καλουδια της stock

 

Ισως καποια στιγμη να κοιταξω τη nougat που εγραψες πανω (οταν με το καλο γινει stable). Απ' οτι καταλαβα οι stock μεταξυ τους εχουν μικρες διαφορες και δεν αξιζει τοσο ψαξιμο. Βαζεις μια και αν σε βολευει μενεις εκει. Θα ψαξω απο περιεργεια αν υπαρχει καποιο photo sample απο aosp και αν δεν ειναι για τα γουστα μου τοσο τραγικες θα το τολμησω.

Link to comment
Share on other sites

Opote mia καλη επιλογη ειναι η google edition 1.5 για αρχη.

Και ποιον οδηγο να ακολουθήσω? Ειμαι στοκ 5.0.2 χωρις root και κλειδωμένο bootloader logika

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντως η snapdragon camera δεν δειχνει τοσο χαλια. Σε σχεση τουλαχιστον με την google camera απο samples που ειδα. Οι μεγαλυτερες διαφορες απο οτι καταλαβαινω ειναι το Noise reduction και το maximum iso. Ολα αυτα βεβαια απο οτι googlara και οχι απο εμπειρια χρησης... θα τραβηξω μερικες φωτογραφιες σε ιδιες συνθηκες με την stock και οταν βαλω καποια aosp θα τραβηξω ιδιες με snapdragon για συγκριση (ιδιες λαμπες, ιδιος χωρος, ιδιος φωτισμος)

 

Opote mia καλη επιλογη ειναι η google edition 1.5 για αρχη.

Και ποιον οδηγο να ακολουθήσω? Ειμαι στοκ 5.0.2 χωρις root και κλειδωμένο bootloader logika

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για ριξε μια ματια εδω http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/tools-how-to-install-twrp-bump-d80230a-t3072186 Αν σκρολαρεις εχει και βιντεακι.

 

Προσωπικα με το που το ρουταρα εκανα απλα downgrade σε kitkat και περασα μετα twrp μιας και ηθελα kk based rom οποτε βολευε. (για αυτο και σου στελνω link αντι οδηγιες γραμμενες απο μενα)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Opote mia καλη επιλογη ειναι η google edition 1.5 για αρχη.

Και ποιον οδηγο να ακολουθήσω? Ειμαι στοκ 5.0.2 χωρις root και κλειδωμένο bootloader logika

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολύ καλός ο οδηγός που έδωσε ο φίλος πιο πίσω, μπορείς εναλλακτικά να δεις και αυτό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6865164

Αν μπορέσεις να ρουτάρεις, για custom recovery TWRP μετά μπορείς και μ' αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=b007.autorec2

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω το mod για τη καμερα το χει δοκιμασει κανενας; http://forum.xda-developers.com/lg-g2/general/mod-camera-libs-5-0-1-t3220239

 

Λογικα δουλευει μονο σε lolipop και θεωρητικα επιτρεπει 1 δευτερολεπτο exposure κατι που σημαινει 2.5 στοπ παραπανω φωτισμο απο οτι το night mode (1/7sec) της xcam. (ξερω εχω λυσσαξει σημερα :p)

 

Για οσους δεν καταλαβαινουν τη διαφορα θα εχει οριστε 2 φωτογραφιες που ανεβασε ενας στο forum για το αποτελεσμα με και χωρις το mod. Ή εναλλακτικα αν εχει αρκετο φωτισμο μπορεις να χρησιμοποιησεις χαμηλοτερο iso για καλυτερη ποιοτητα (φυσικα πρεπει καπου να το ακουμπησεις για να μη βγει κουνημενη).

 

http://dl-1.va.us.xda-developers.com/3/5/0/7/0/1/6/1444885367248.jpg?key=DvajO1oDUns4CbG9_BkGLA&ts=1478121409

 

http://dl-1.va.us.xda-developers.com/3/5/0/7/0/1/8/1444885383811.jpg?key=fuHLl8gXqrzYjv2oT98Qog&ts=1478121409

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με cloudyg2 3.3 έχω βρει την υγεία μου. Έχει τα καλούδια της LG και του Lollipop και είναι πολύ σταθερή, μαζί με xceed. Θα ήθελα να δοκιμάσω και την Cm14 αλλά επειδή με την 13 που είχα δοκιμάσει δεν είχα ενθουσιαστεί βαριέμαι να την δοκιμάσω τώρα... (και Άντε μετά πάλι να στήσω το κινητό)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καλυτερη ειναι η lollipop? H kitkat?? Αν ειναια κανω downgrade πρωτα και μετα να βαλω αλλη ρομ

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καλυτερη ειναι η lollipop? H kitkat?? Αν ειναια κανω downgrade πρωτα και μετα να βαλω αλλη ρομ

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το εχουμε ΧΙΛΙΟΓΡΑΨΕΙ.......η KitKat ειναι η ποιο σταθερή, δουλεύουν τα πάντα, και τέλεια διαχείριση μπαταρίας....!;) την περνάς με LG Flash Tool 2014 καθαρή εγκατάσταση, και καπάκι κάνεις επαναφορά εργοστασιακων ρυθμισεων, και τρέχει με χίλια....!

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ πολύ. Γενικα τα ακουω.

Γιατι εμενα το κινητο μου φαίνεται αρκετα γρηγορο με 5.0.2 και προερχομαι απο 7.1.1 με Nexus 6p!!!

Οπως ακουω για την cm13 τα χειρότερα!

Και ρωταω το εξης για εκδοση snapshot μιλατε ή nightly?

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ πολύ. Γενικα τα ακουω.

Γιατι εμενα το κινητο μου φαίνεται αρκετα γρηγορο με 5.0.2 και προερχομαι απο 7.1.1 με Nexus 6p!!!

Οπως ακουω για την cm13 τα χειρότερα!

Και ρωταω το εξης για εκδοση snapshot μιλατε ή nightly?

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μαμα KitKat ....!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Μαμα KitKat ....!

Η καλύτερη ε? Απλα ειχα ios συσκευές μετα απο android 2.7.1 και ξανα επιασα android me MM .

Το κακο ειναι οτι συνήθισα τις google εφαρμογες και περιβάλλον nexus και λιγ μου κακοφαίνεται με lg stock.

Για αυτο θα ηθελα να παω σε custom.

Απο την αλλη ολα ειναι μια συνήθεια.

 

Απλα η kitkat ειναι πολυ διαφορετικη απο την 5αρα ( τουλάχιστον θυμηζει MM ΓΙΑ ΜΕΝ )

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη ε? Απλα ειχα ios συσκευές μετα απο android 2.7.1 και ξανα επιασα android me MM .

Το κακο ειναι οτι συνήθισα τις google εφαρμογες και περιβάλλον nexus και λιγ μου κακοφαίνεται με lg stock.

Για αυτο θα ηθελα να παω σε custom.

Απο την αλλη ολα ειναι μια συνήθεια.

 

Απλα η kitkat ειναι πολυ διαφορετικη απο την 5αρα ( τουλάχιστον θυμηζει MM ΓΙΑ ΜΕΝ )

 

Για το launcher μιλας; Αυτο αλλαζει με μια απλη εγκατασταση. (πχ nova launcher https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.launcher&hl=el )

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...