Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασα την Cloudy και μετά το σετάρισμα άρχισε ένα τρελό κόλλημα... κάτι πειράχτηκε και δεν μπόρεσαν να βρω τι. Οπότε είπα να δοκιμάσω την SRKG2 4.10. Μου άρεσε και θα την κρατήσω.

Προτείνετε όμως Xceed ή DorimanX kernel πλέον; Και μήπως έχει κανείς λινκ για το mod που από την lockscreen ανοίγεις τις ειδοποιήσεις με doubletap;

Ο dori σαφώς είναι πλέον καλύτερος σε θέμα απόδοσης απλά δε σχέση με xceed 14 λιιιγο χειρότερη μπαταρία..ανάλογα με το τι σε ενδιαφέρει βαζεις. Xceed για καλύτερη μπαταρία dori καλύτερος σε όλα εκτός μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα.η f & f 1.3 ειναι lollipop η' kitkat?ευχαριστω.

Είναι lollipop!

 

έχω αρκετό καιρό cm13 αλλά πλεον μουχει σπασει τα νευρα. (δε μακουνε). θελω να γυρίσω σε stock και δεν εχω ιδεα που εχουνε φτασει.

τι μου προτείνετε?

 

srkg 4.10? ποια και με τι kernel

google edition 1.5

stock 30f η 30h.

 

ευχαριστω.

 

Εγώ θα σου πρότεινα την Google edition. Είχα παλαιότερα την Google edition 1.3 και πιο παλιά την SKRG 3.0.

Η Google edition ήταν πιο γρήγορη!

Το μόνο "ελάττωμα" που (ας πούμε) βρήκα ήταν ότι έχει τις αντίστοιχες εφαρμογές της Google αντί της LG. Για παράδειγμα εφαρμογή SMS, ημερολογίου, αριθμομηχανής, πληκτρολογίου, dialer έχει της Google και όχι τα stock της LG. Όχι ότι είναι πρόβλημα αυτό, απλά εμένα προσωπικά που αρέσουν πιο πολύ της LG και όχι της Google!! Μπορεί να 'μαι και ανώμαλος..... :p

Αν και αφού είχες cm13 δε νομίζω να "καίγεσαι" και τόσο για τις stock εφαρμογές της LG!!

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Ο dori σαφώς είναι πλέον καλύτερος σε θέμα απόδοσης απλά δε σχέση με xceed 14 λιιιγο χειρότερη μπαταρία..ανάλογα με το τι σε ενδιαφέρει βαζεις. Xceed για καλύτερη μπαταρία dori καλύτερος σε όλα εκτός μπαταρίας

 

Ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη. Μάλλον θα πάω με Xceed :) (έχει βγει Xceed 16. Υποθέτω ο 14 είναι προτιμότερος; )

 

@Andreas157

Η SRK φαίνεται αρκετά ελαφριά αν και φλάσαρα τη full έκδοση στο aroma (2 μέρες την έχω, αλλά έχω δοκιμάσει κι άλλες stock based παλιότερα οπότε συγκρίνω την "αρχική αίσθηση") και μάλιστα με τον δικό της kernel, με custom kernel έστω και λίγο θα είναι ακόμα καλύτερη σε κάποιους τομείς. Και η Google Edition είχε αφήσει καλές εντυπώσεις αλλά δεν την δούλεψα για να πω. Για την τελείως στοκ, θα έλεγα να την αφήσεις, όχι γιατί ήταν τόσο χάλια (ήταν πιο αργή βέβαια) αλλά με το σκεπτικό ότι φλασάρεις που φλασάρεις, ας δοκιμάσεις κάτι πιο "πειραγμένο"/ βελτιστοποιημένο.

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη. Μάλλον θα πάω με Xceed :) (έχει βγει Xceed 16. Υποθέτω ο 14 είναι προτιμότερος; )

 

@Andreas157

Η SRK φαίνεται αρκετά ελαφριά αν και φλάσαρα τη full έκδοση στο aroma (2 μέρες την έχω, αλλά έχω δοκιμάσει κι άλλες stock based παλιότερα οπότε συγκρίνω την "αρχική αίσθηση") και μάλιστα με τον δικό της kernel, με custom kernel έστω και λίγο θα είναι ακόμα καλύτερη σε κάποιους τομείς. Και η Google Edition είχε αφήσει καλές εντυπώσεις αλλά δεν την δούλεψα για να πω. Για την τελείως στοκ, θα έλεγα να την αφήσεις, όχι γιατί ήταν τόσο χάλια (ήταν πιο αργή βέβαια) αλλά με το σκεπτικό ότι φλασάρεις που φλασάρεις, ας δοκιμάσεις κάτι πιο "πειραγμένο"/ βελτιστοποιημένο.

Xceed 14, όχι τον 16

Link to comment
Share on other sites

έχω αρκετό καιρό cm13 αλλά πλεον μουχει σπασει τα νευρα. (δε μακουνε). θελω να γυρίσω σε stock και δεν εχω ιδεα που εχουνε φτασει.

τι μου προτείνετε?

 

srkg 4.10? ποια και με τι kernel

google edition 1.5

stock 30f η 30h.

 

ευχαριστω.

 

καλημέρα ,προτείνω να ρίξεις μια ματιά

http://www.htcmania.com/showthread.php?t=1242370

Link to comment
Share on other sites

Ποιους governors προτιμησατε στο dorimanx? Ειμαι αναμεσα στον alucard και darkness. Ιδανικα θα ηθελα να κερδισω σε μπαταρια αλλα χανοντας οσο το δυνατον λιγοτερο σε αποδοση σε σχεση με τον ondemand. Τωρα για hotplug θα εξαρτηθει μαλλον απο το governor. Φυσικα θα πειραματιστω και μονος μου αλλα θα θελα να γλυτωσω μερικους governors απο τεσταρισμα.

 

Ακομη εβαλα ενα app ops launcher αλλα στα permissions των εφαρμογων δεν βλεπω πουθενα επιλογη wake up. Πως μπορω να εχω προσβαση; Ειμαι cloudy 2.2

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ,τυχαία το βρήκα μπορεί να βοηθήσει

http://forum.xda-developers.com/lg-g2/general/05-10-index-guides-fixes-roots-t3218178

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.η f & f 1.3 ειναι lollipop η' kitkat?ευχαριστω.

Αν δεις λίγα μηνύματα πιο πίσω, σου απάντησα!! Είναι lollipop.....

Link to comment
Share on other sites

εγινε,ευχαριστω...χαλαρα ομως ετσι...

Χαλαρά το είπα!!...... Απλά το ανέφερα γιατί προφανώς δεν το πρόσεξες. Δεν είχα πρόθεση να σε "μαλώσω"!

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

τα θαυμαστικα που βαζεις μονο χαλαρα δεν ειναι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κ μην αγχωνεσαι...δυσκολα μαλωνω...

Link to comment
Share on other sites

Πιαδια αν ακουλουθησω τις οδηγιες του βιντεο+να κανω backup στν αρχη θα καταφερω να περασω custom rom? Να πω οτι δεν το εχω ξανακανει και οτι ειμαι απλα rooted . Και κατι ακομα το kernel χρειαζεται οπωσδηποτε διαφορετικο γτ δεν ξερω που μπορω να το βρω
Link to comment
Share on other sites

Πιαδια αν ακουλουθησω τις οδηγιες του βιντεο+να κανω backup στν αρχη θα καταφερω να περασω custom rom? Να πω οτι δεν το εχω ξανακανει και οτι ειμαι απλα rooted . Και κατι ακομα το kernel χρειαζεται οπωσδηποτε διαφορετικο γτ δεν ξερω που μπορω να το βρω

 

kernel να αφήσεις το δικό του. Δεν ειναι απαραίτητη η αλλαγή....! Μην φοβασαι, οτι και πατάτα να κάνεις, με το LG Flash Tool 2014 επανερχεσαι σαν την πρώτη μέρα......στην χειρότερη των περιπτώσεων...! Θα τα καταφέρεις αν το κάνεις βήμα-βήμα. Ασε που μετά θα σε τρώει το χέρι....:lol::lol::lol:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

kernel να αφήσεις το δικό του. Δεν ειναι απαραίτητη η αλλαγή....! Μην φοβασαι, οτι και πατάτα να κάνεις, με το LG Flash Tool 2014 επανερχεσαι σαν την πρώτη μέρα......στην χειρότερη των περιπτώσεων...! Θα τα καταφέρεις αν το κάνεις βήμα-βήμα. Ασε που μετά θα σε τρώει το χέρι....:lol::lol::lol:

 

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα εχω ενα προβλημα κατεβασα autorec για lolipop και quickboot και την rom που θελω να περασω συγκεκριμενα την stock google 1.5 αλλα δεν μπορω να μπω σε recovery μολις παταω απο quickboot recovery μ βγαζει το σημα της lg και μετα μ λεει καμια εντολη. Και εκτος αυτου στο autorec παταω στο κυκλακι flash twrp αλλα δεν κανει τπτ

Link to comment
Share on other sites

Ασε που μετά θα σε τρώει το χέρι....:lol::lol::lol:

 

Αστα να πανε... για μια ρομ ξεκινησα... 3 εχω αλλαξει και 2 κερνελ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα εχω ενα προβλημα κατεβασα autorec για lolipop και quickboot και την rom που θελω να περασω συγκεκριμενα την stock google 1.5 αλλα δεν μπορω να μπω σε recovery μολις παταω απο quickboot recovery μ βγαζει το σημα της lg και μετα μ λεει καμια εντολη. Και εκτος αυτου στο autorec παταω στο κυκλακι flash twrp αλλα δεν κανει τπτ

Έχεις lollipop; Ποιό autorec κατέβασες;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια με το lg flash tool περασα την kitkat 4.4.2 και τωρα θα δοκιμασω να περασω custom rom παλι ολη την διαδικασια απο την αρχη με root
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια με το lg flash tool περασα την kitkat 4.4.2 και τωρα θα δοκιμασω να περασω custom rom παλι ολη την διαδικασια απο την αρχη με root

Πιο εύκολα Έτσι θα κάνεις δουλειά,κιτκατ εγγύηση για βάση

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια φλασαρα την rom google edition 1.5 αλλα δεν μ εχει τις επαφες της sim παρα μονο οσες ειχα στο google account

 

Τελικα εφτιαξα τις επαφες δεν ειχα εγκαταστησει ενα αρχειο αλλα τωρα προσεξα οτι δεν μου ανοιγει τα δεδομενα παρα μονο wifi για ιντερνετ

Edited by masterone
Link to comment
Share on other sites

Η google edition απο αποδοση τι λεει; Η καμερα χανει;

Στην μια μερα που την χρησιμοποιω βλεπω βελτιωση του κινητου δεν μου εχει κωλησει καθολου και δεν ζεσταινεται ιδιαιτερα σε αντιθεση με την στοκ λολιποπ που σε πολυ ευκολες εργασιες ζεσταινοταν υπερβολικα. Η καμερα μου φαινεται ιδια και ισως να υπαρχει μια μικρη βελτιωση το βραδυ λογω επιλογης hdr. Και η μπαταρια ιδια μου φαινεται το μονο που δεν δοκιμασα ειναι το gps να δω αν δουλευει οπως δουλευε(οχι οτι δουλευε σωστα) αλλα μηπως εχει βελτιωθει

Link to comment
Share on other sites

Στην μια μερα που την χρησιμοποιω βλεπω βελτιωση του κινητου δεν μου εχει κωλησει καθολου και δεν ζεσταινεται ιδιαιτερα σε αντιθεση με την στοκ λολιποπ που σε πολυ ευκολες εργασιες ζεσταινοταν υπερβολικα. Η καμερα μου φαινεται ιδια και ισως να υπαρχει μια μικρη βελτιωση το βραδυ λογω επιλογης hdr. Και η μπαταρια ιδια μου φαινεται το μονο που δεν δοκιμασα ειναι το gps να δω αν δουλευει οπως δουλευε(οχι οτι δουλευε σωστα) αλλα μηπως εχει βελτιωθει

Τελικα τα δυο σοβαρα λαθη και μονα μειονεκτηματα του G2 ειναι η οθονη που κιτρινιζει και το GPS.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στην μια μερα που την χρησιμοποιω βλεπω βελτιωση του κινητου δεν μου εχει κωλησει καθολου και δεν ζεσταινεται ιδιαιτερα σε αντιθεση με την στοκ λολιποπ που σε πολυ ευκολες εργασιες ζεσταινοταν υπερβολικα. Η καμερα μου φαινεται ιδια και ισως να υπαρχει μια μικρη βελτιωση το βραδυ λογω επιλογης hdr. Και η μπαταρια ιδια μου φαινεται το μονο που δεν δοκιμασα ειναι το gps να δω αν δουλευει οπως δουλευε(οχι οτι δουλευε σωστα) αλλα μηπως εχει βελτιωθει

 

Καλα σε σχεση με στοκ lolipop ολες γρηγοροτερες ειναι. :p Οσον αφορα τη καμερα και στη στοκ εχει hdr. (δυναμικο τονο οπως το γραφει)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...