Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα για να ξεκανεις ρουτ πρεπει να φλασαρεις επισημη, οποτε ετσι κι αλλιως θα σβηστουν ολα.

Ισως φταιω εγω γιατι μεμονωμένα βγαινει λαθος συμπερασμα.. εννοούσα (σε συνεχεια πιο παλιου ποστ περι ΟΤΑ) οτι αν ειδοποιουσε παντα οτι εχεις κανει root και δεν μπορεις να αναβαθμιστεις να μην υπηρχε το φαινομενο του boot ΜΟΝΟ σε recovery όπου το μισο XDA παραπονιεται για αυτο και εχουν ανοίξει 20 διαφορετικα θεματα με την ιδια ερωτηση (πως να επαναφερουν την συσκευη τους σε λειτουργια)...

Edited by Minotavrs
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πριν κανα 6μηνο ειχα το Huawei x5 pro στο οποιο με βοηθεια από το φορουμ εδώ εμπαινα στο "bios" και εκανα backup ολοκληρο το λογισμικο όπως ηταν εκεινη την ωρα μαζι με τις εφαρμογες κλπ και αυτό αποθηκευοταν σε ένα φακελο τον οποιο τον εβαζα στο pc, και με τον ιδιο τροπο μπορουσα να επαναφερω το κινητο σε αυτή την κατασταση οτιδήποτε και να παθει. Γινεται αυτό στο κινητο μας ρε παιδια? και αν ναι υπαρχει καποιος οδηγος η μπορει να μου πει καποιος αναλυτικα? Ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα 6μηνο ειχα το Huawei x5 pro στο οποιο με βοηθεια από το φορουμ εδώ εμπαινα στο "bios" και εκανα backup ολοκληρο το λογισμικο όπως ηταν εκεινη την ωρα μαζι με τις εφαρμογες κλπ και αυτό αποθηκευοταν σε ένα φακελο τον οποιο τον εβαζα στο pc, και με τον ιδιο τροπο μπορουσα να επαναφερω το κινητο σε αυτή την κατασταση οτιδήποτε και να παθει. Γινεται αυτό στο κινητο μας ρε παιδια? και αν ναι υπαρχει καποιος οδηγος η μπορει να μου πει καποιος αναλυτικα? Ευχαριστω!!

Nαι κοιτα ή εδω η στον οδηγο της υπογραφης για root και twrp και απο εκει κανεις nandroid backup

Link to comment
Share on other sites

Nαι κοιτα ή εδω η στον οδηγο της υπογραφης για root και twrp και απο εκει κανεις nandroid backup

αν θες καντα μου λιγο ποιο λιανα γιατι δεν καταλαβαινω, τι ακριβως πρεπει να κανω!!!

Link to comment
Share on other sites

αν θες καντα μου λιγο ποιο λιανα γιατι δεν καταλαβαινω, τι ακριβως πρεπει να κανω!!!

 

Πρώτα θα κοιτάξεις πως θα κάνεις το root. Αφού δεις τον οδηγό και το κάνεις root προχωράς στο να του περάσεις το twrp το οποίο είναι το custom recovery, το bios όπως το είπες εσύ πιο πάνω, όπου από εκεί μέσα μπορείς να κάνεις αυτό που ζητάς. Να πάρεις δηλαδή ένα full backup σε όλα και να επανέλθεις όποτε θες στην κατάσταση που ήσουν όταν πήρες το backup. Αυτό λέγεται nandroid.

Έγινα κατανοητός ποια είναι η σειρά που πρέπει να τα κάνεις; Διαβάζοντας τους οδηγούς μπορείς να κάνεις τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα κοιτάξεις πως θα κάνεις το root. Αφού δεις τον οδηγό και το κάνεις root προχωράς στο να του περάσεις το twrp το οποίο είναι το custom recovery, το bios όπως το είπες εσύ πιο πάνω, όπου από εκεί μέσα μπορείς να κάνεις αυτό που ζητάς. Να πάρεις δηλαδή ένα full backup σε όλα και να επανέλθεις όποτε θες στην κατάσταση που ήσουν όταν πήρες το backup. Αυτό λέγεται nandroid.

Έγινα κατανοητός ποια είναι η σειρά που πρέπει να τα κάνεις; Διαβάζοντας τους οδηγούς μπορείς να κάνεις τα πάντα.

 

δηλαδή πρεπει να είμαι root για να κανω το full backup? δεν γινεται όπως είναι τωρα το τηλ μαμα να κανω μονο το backup? αν είναι ετσι θα το σκεφτω λιγο να το κανω μην κανω καμια μα@α@ια γιατι είναι καινουργιο μια βδομαδα το εχω, αν και στο παλιο το ειχα κανει. Αν θες μου λες εφόσον βαλω το custom recovery με ποιες εντολες κανω το backup.

Edited by k30taas
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πρεπει να είμαι root για να κανω το full backup? δεν γινεται όπως είναι τωρα το τηλ μαμα να κανω μονο το backup? αν είναι ετσι θα το σκεφτω λιγο να το κανω μην κανω καμια μα@α@ια γιατι είναι καινουργιο μια βδομαδα το εχω, αν και στο παλιο το ειχα κανει. Αν θες μου λες εφόσον βαλω το custom recovery με ποιες εντολες κανω το backup.

Eπειδη δεν βλεπω να το κατεχεις και ειναι λογικο να φοβασαι... αν δεν θελεις να φυγεις απο τα defaults δοκιμασε να κανεις backup με το εργαλειο της LG που υπαρχει ενσωματωμένο στην συσκευη σου (LGBACKUP)... και δες αν σε καλυπτει... αν δεν σου κανει... τοτε εδω είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη δεν βλεπω να το κατεχεις και ειναι λογικο να φοβασαι... αν δεν θελεις να φυγεις απο τα defaults δοκιμασε να κανεις backup με το εργαλειο της LG που υπαρχει ενσωματωμένο στην συσκευη σου (LGBACKUP)... και δες αν σε καλυπτει... αν δεν σου κανει... τοτε εδω είμαστε...

 

ετσι ακριβως είναι φιλε μου δεν το κατεχω και παρα πολύ, στο κινεζικο το ειχα κανει βεβαια αλλα δεν με ενοιαζε και πολύ αν το χαλαγα. Αυτό που λες με το εργαλειο της LG τι κανει ακριβως? κανει backup ολο το τηλ μαζι με το λογισμικο η μονο ρυθμισεις εφαρμογες κλπ? αν και νομιζω το δευτερο. το θεμα είναι αμα κολλησει-μπλοκαρει τελειος το τηλ δεν ανοιγει δηλαδή υπαρχει τροπος επαναφορας?

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως είναι φιλε μου δεν το κατεχω και παρα πολύ, στο κινεζικο το ειχα κανει βεβαια αλλα δεν με ενοιαζε και πολύ αν το χαλαγα. Αυτό που λες με το εργαλειο της LG τι κανει ακριβως? κανει backup ολο το τηλ μαζι με το λογισμικο η μονο ρυθμισεις εφαρμογες κλπ? αν και νομιζω το δευτερο. το θεμα είναι αμα κολλησει-μπλοκαρει τελειος το τηλ δεν ανοιγει δηλαδή υπαρχει τροπος επαναφορας?

Αυτο που ζητας γινεται μονο αν πειραξεις την συσκευη.. απο εκει και περα το εργαλειο της LG σωζει αυτα που λες... αν τωρα δεν θες να περασεις root - custom recovery και η συσκευη σου κολλησει τοτε μπορεις να επανελθεις στις εργοστασιακες και να περασεις το restore απο το LGbackup.. θα πρεπει ομως να το δοκιμασεις για να δεις αν σε καλυπτει αυτο εγραφα πριν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μια σύντομη ερώτηση έχω εγκαταστήσει το Xposed αλλά το wanam xposed δεν μου λειτουργεί είναι μόνο για S4..? Έτσι έχω το Xblast αλλά έχει πολύ λιγότερη παραμετροποίηση .Ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα για το Lg G2 για να διαχειριστεί το Xposed..?

 

Fixed.Το βρήκα G2 xposed για όποιον το ψάχνει.

Edited by kostasrodos29
Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ξερει κανενας αν το CWM ή το TWRP υποστηριζουν ntfs στικακια ή sdcards στο recovery,ωστε να τα χρησιμοιησω για να παρω backup OTG;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ξερει κανενας αν το CWM ή το TWRP υποστηριζουν ntfs στικακια ή sdcards στο recovery,ωστε να τα χρησιμοιησω για να παρω backup OTG;

Το τελευταιο ΤWRP ναι χρησιμοποιει... κατεβασε απο εδώ την τελευταία έκδοση του TWRP (2.6.3.4)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να κάνω συγχρονισμό των επαφών από το τηλέφωνο στο gmail. Εχω προσθέσει φυσικά το λογαριασμό του gmail σε αυτούς του συγχρονισμού, δείχνει ότι κάνει συγχρονισμό αλλά δεν περνάει τις επαφές που έχω προσθέσει από τότε που τις φόρτωσε από το gmail στο τηελέφωνό όταν του τις πέρασα αρχικά όταν το πήρα. Εχω σπάσει το κεφάλι μου και δεν μπορώ να το βρω. Στο gmail στις επαφές έχει επαφές Starred in android...αλλά είναι κενές!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο Ρυθμίσεις-Γενικές- Ασφάλεια- Διαχειριστές Συσκευών έχει μια επιλογή διαχείριση συσκευής Android. Το έχει και σε εσάς ή μου το έβαλε κάποια εφαρμογή; Σε τι χρησιμεύει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και όλες .

 

Μήπως ξέρει κάποιος αν γίνεται στην lock screen έξω που γράφει τον carrier και το ξυπνητήρι να τα εξαφανίσω ...?Έχω το xposed αλλά δεν βρήκα κάποια ρύθμιση που να μπορεί να το κάνει .

 

Επίσης θέλω να δυναμώσω τα ηχεία του κινητού .Στο S4 τουλάχιστον γινόταν που είχα .Εδώ είδα ότι υπάρχει ένας οδηγός στην αρχή.Να ακολουθήσω αυτόν ή έχει κάποιος να πρωτείνει κάποια άλλη εναλλακτική λύση ...?

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ξέρεις κάποιος για ποιο λόγο δεν υποστηρίζει η συσκευή Adobe Flash Player; Είναι θέμα έκδοσης android ή έχει να κάνει με τη συσκευή; Υπάρχει τρόπος να λυθεί αυτό το πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ξέρεις κάποιος για ποιο λόγο δεν υποστηρίζει η συσκευή Adobe Flash Player; Είναι θέμα έκδοσης android ή έχει να κάνει με τη συσκευή; Υπάρχει τρόπος να λυθεί αυτό το πρόβλημα;

 

Τι ακριβως προσπαθεις να προβαλλεις και δε βλεπεις και λες οτι δεν υποστηριζει?

Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ξέρεις κάποιος για ποιο λόγο δεν υποστηρίζει η συσκευή Adobe Flash Player; Είναι θέμα έκδοσης android ή έχει να κάνει με τη συσκευή; Υπάρχει τρόπος να λυθεί αυτό το πρόβλημα;

 

Πρεπει να μπεις στο archive της adobe και να κατεβασεις το καταλληλο αρχειο γιατι απο την ICS και μετα τα φλασακια δεν υποστιριζονται.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

Επαιξα με το G2 χαζεψα ολα ωραια και καλα, αλλα το μικροβιο root δεν βγαινει απο το μυαλο μου.

Λιγο τα κουμπια μεσα στην οθονη λιγο τα τεραστια γραμματα ειπα να κανω root.

Διαβασα τον οδηγο και ειδα και το βιντεο και οντως δεν ειναι κατι τρελο.Απλα επειδη ειναι η πρωτη φορα που θα το κανω στο lg θελω να μου πειτε τι να προσεξω και τι χαζομαρα μπορει να γινει(αν γινει).

 

Επισης διαβαζοντας τον οδηγο για ξερουτ :p ειδα οτι ειναι λιγο πολυπλοκο και μπερδευτηκα και φοβαμαι μην μπλεχτω.Δωστε τα φωτα σας

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να χαρουμε και να εκμεταλευτουμε την οθοναρα του G2 σας προτινω ανεπιφιλακτα να πατε στο build.prop το οποιο, οπως ξερουμε βρησκεται στο /system και να αλλαξουμε την τιμη στο ro.sf.lcd_density=480 απο 480 σε 400 ή 380 ή οτι σας βολευει. Reboot και ευχαριστηθειτε τον παραπανω χωρο που εχετε στην οθονη.

Μα ειναι δυνατον; Εχουμε τετοια οθοναρα και ολα τα εχουν κανει τεραστια. Ημαρτον να κανεις τοσα σκρολ για να δεις πχ τη λιστα των εφαρμογων στις ρυθμισεις ή να διαβασεις μια συνομιλια στα μηνυματα.

Το μονο κακο ειναι οτι καποιες εφαρμογες δεν φαινονται καλα με αυτην την αναλυση αλλα λυνεται με Xposed Module (App Settings).

Κι εδω το διορθωμενο apk της καμερας: https://drive.google.com/file/d/0ByvGi03xq66qXzdDX3JUdFdTVlE/edit?usp=sharing&pli=1

(Δεν το δοκιμασα ακομα το apk)

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να χαρουμε και να εκμεταλευτουμε την οθοναρα του G2 σας προτινω ανεπιφιλακτα να πατε στο build.prop το οποιο, οπως ξερουμε βρησκεται στο /system και να αλλαξουμε την τιμη στο ro.sf.lcd_density=480 απο 480 σε 400 ή 380 ή οτι σας βολευει. Reboot και ευχαριστηθειτε τον παραπανω χωρο που εχετε στην οθονη.

Μα ειναι δυνατον; Εχουμε τετοια οθοναρα και ολα τα εχουν κανει τεραστια. Ημαρτον να κανεις τοσα σκρολ για να δεις πχ τη λιστα των εφαρμογων στις ρυθμισεις ή να διαβασεις μια συνομιλια στα μηνυματα.

Το μονο κακο ειναι οτι καποιες εφαρμογες δεν φαινονται καλα με αυτην την αναλυση αλλα λυνεται με Xposed Module (App Settings).

Κι εδω το διορθωμενο apk της καμερας: https://drive.google.com/file/d/0ByvGi03xq66qXzdDX3JUdFdTVlE/edit?usp=sharing&pli=1

(Δεν το δοκιμασα ακομα το apk)

 

Βασικά καλύτερα οχι 400,τρωει λιγο τη γραμματοσειρά στα εικονίδια της αρχικης,380 ειναι τελεια.

Επίσης το apk της camera δεν χρειαζετε να το πειραξετε αν βαλετε απο app settings τη camera να τρεχει στα 480..

Παρτε και μερικα screenshots με 380

https://www.dropbox.com/sc/l5ckzjgh8yns2wa/MxP0_R0lDJ

Edited by Da_rudakos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να χαρουμε και να εκμεταλευτουμε την οθοναρα του G2 σας προτινω ανεπιφιλακτα να πατε στο build.prop το οποιο, οπως ξερουμε βρησκεται στο /system και να αλλαξουμε την τιμη στο ro.sf.lcd_density=480 απο 480 σε 400 ή 380 ή οτι σας βολευει. Reboot και ευχαριστηθειτε τον παραπανω χωρο που εχετε στην οθονη.

Μα ειναι δυνατον; Εχουμε τετοια οθοναρα και ολα τα εχουν κανει τεραστια. Ημαρτον να κανεις τοσα σκρολ για να δεις πχ τη λιστα των εφαρμογων στις ρυθμισεις ή να διαβασεις μια συνομιλια στα μηνυματα.

Το μονο κακο ειναι οτι καποιες εφαρμογες δεν φαινονται καλα με αυτην την αναλυση αλλα λυνεται με Xposed Module (App Settings).

Κι εδω το διορθωμενο apk της καμερας: https://drive.google.com/file/d/0ByvGi03xq66qXzdDX3JUdFdTVlE/edit?usp=sharing&pli=1

(Δεν το δοκιμασα ακομα το apk)

 

το apk της καμερας χρειαζεται να το βαλουμε μετα την αλλαγη που προτεινεις ή απλα φτιαχνει τα θεματακια με το focus κλπ ασχετα με την αλλαγη?

οι εφαρμογες που λες οτι εχουν θεμα, δεν εμφανιζονται σωστα ή ολοκληρες? και το module ειναι αυτο: App settings?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά καλύτερα οχι 400,τρωει λιγο τη γραμματοσειρά στα εικονίδια της αρχικης,380 ειναι τελεια.

Επίσης το apk της camera δεν χρειαζετε να το πειραξετε αν βαλετε απο app settings τη camera να τρεχει στα 480..

Παρτε και μερικα screenshots με 380

https://www.dropbox.com/sc/l5ckzjgh8yns2wa/MxP0_R0lDJ

Μπορεις να ανεβασεις κανα screenshot απο τον launcher. Αρχικη οθονη, μενου εφαρμογων, ρυθμισεις launcher, επεξεργασια συντομευσεων και δημιουργια widgets. Σε 'μενα ολα αυτα τα του μαμα launcher δεν εχουν αλλαξει.

 

 

το apk της καμερας χρειαζεται να το βαλουμε μετα την αλλαγη που προτεινεις ή απλα φτιαχνει τα θεματακια με το focus κλπ ασχετα με την αλλαγη?

οι εφαρμογες που λες οτι εχουν θεμα, δεν εμφανιζονται σωστα ή ολοκληρες? και το module ειναι αυτο: App settings?

Μετα την αλλαγη. Δεν εχει καμια σχεση με το focus. Δοκιμασε το.

Ειμαι σιγουρος οτι θα σου αρεσει η αλλαγη της αναλυσης.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...