Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε απο ποτε που το εβγαλε ο dori.2,3,4 δεν θυμαμαι ποτε βγηκε η 8.5

Τελικά με ποιόν kernel είσαι και τι ρυθμίσεις;είχα γράψει ότι ότι ο 8.4 είχε θέματα με cloudy g3 2.0.:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

screen protector , αλλα δεν καλυπτει αισθητηρες !!

 

αυτο που εκαν τωρα ειναι απο το Χειρονομιες - Βαθμονομηση αισθητητα κινησης , το κανε .. δεν αλαξε κατι ... τα ιδια

Μπήκες στο κρυφό menu και τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μπηκα στο κρυφο μενου , αυτο ειναι το πιο ευκολο , αλλα δεν υπακουει η εντολη touch firmware update ,και που το παταω δεν κανει κατι !!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με ποιόν kernel είσαι και τι ρυθμίσεις;είχα γράψει ότι ότι ο 8.4 είχε θέματα με cloudy g3 2.0.:)

 

Με τον 8.5 ειμαι φιλε μου εδω και 3 μερες απο τις 19/10 που βγηκε συγκεκριμενα

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με ποιόν kernel είσαι και τι ρυθμίσεις;είχα γράψει ότι ότι ο 8.4 είχε θέματα με cloudy g3 2.0.:)

 

Με τον 8.5 ειμαι φιλε μου εδω και 3 μερες απο τις 19/10 που βγηκε συγκεκριμενα

Τι ρυθμίσεις έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω ΕΠΕΙΓΩΝ την βοηθεια σας στο τι να κανω ...

 

Ημουν με cloudy PRO rom , και απο χτες μου εβγαλε προβλημα οτι δεν υπακουει το knock on στο ανοιγμα, στο κλεισιμο πιανει !!

δοκιμασα ξανα περασμα rom , .... τιποτα....... φλασαρα καινουργια official απο την αρχη ..... τιποτα .... τωρα ξανα ειμαι με αλλη custom rom και το προβλημα παραμενει !!

 

αν το κλεισω με knock το κινητο και πατησω ΑΜΕΣΩΣ στην οθονη να ξεκλεισωσει πιανει ,, αν περασουν πανω απο 10 δευτερα τοτε δεν υπακουει το ανοιγμα.

 

Αυτο που παρατηρησα ειναι αν χτυπησω με το δαχτυλο πανω κει που ειναι οι αισθητηρες πιανει μια στο τοσο ??

 

τι παιζει ??

 

εχω εγγυηση κανονικα, 5 μηνων ειναι το κινητο .

 

για βοηθηστε οποιος μπορει ,, ευχαριστω.

 

Είχα παρόμοιο πρόβλημα και μπήκα στο hidden menu και και έκανα update touch firmware. Xτυπάς κανονικά σαν κλίση 3845#*802# >Hidden Mernu >Device Test>Touch Test>Touch Firmware Upgrade> o.k.;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

O Optimus παραδεχθηκε οτι φοραει τους παλιους drivers στη νεα του rom

no i use the old drivers/binaries in 1.4 same as 1.2 so u need to flash the driver/binary and then 5.1.2 camera.

 

Σημειωτεον οι drivers της CloudyG3 2.0 ειναι πιο ενημερωμενοι απο της xdabbeb. Κριμα και ελεγα να δοκιμασω

Οσο για τον ιδιο τον Cloudy καποια παιδια που μιλαω στους xda εχουν κανει pm στον ιδιο τον Cloudy για το αν οι φημες ειναι αληθινες και δεν τους απαντησε. Μακαρι να συνεχισει να υποστηριζει το G2

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το PC Suite πάντως, δεν λέει να γίνει εγκατάσταση στον υπολογιστή μου με Win8.1 pro. 10 φορές προσπάθησα και τις 10 φορές έφαγα άκυρο
Link to comment
Share on other sites

O Optimus παραδεχθηκε οτι φοραει τους παλιους drivers στη νεα του rom

no i use the old drivers/binaries in 1.4 same as 1.2 so u need to flash the driver/binary and then 5.1.2 camera.

 

Σημειωτεον οι drivers της CloudyG3 2.0 ειναι πιο ενημερωμενοι απο της xdabbeb. Κριμα και ελεγα να δοκιμασω

Οσο για τον ιδιο τον Cloudy καποια παιδια που μιλαω στους xda εχουν κανει pm στον ιδιο τον Cloudy για το αν οι φημες ειναι αληθινες και δεν τους απαντησε. Μακαρι να συνεχισει να υποστηριζει το G2

 

Οι drivers που φοραει ο cloudy στην g3 ειναι του xdabbeb, πως γινεται να εχει πιο καινουργιους drivers απο του xdabbeb? Εχω μπερδευτει λιγο ομολογω με τους drivers και τα binaries...

Link to comment
Share on other sites

Νεοτερα!

Μπηκα στο cwm-recovery και φλασαρα το philz που ειχα κατεβασει, την εκδοση 6.19.7-d802. Reboot to recovery ....και μου γραφει boot error- boot certification verify ή καπως ετσι.

Τωρα τι κανω που δεν εχω recovery;

Edit

Με την εφαρμογη freegee απο το store, εγκατεστησα το TWRP 2.6.3.3, αφου η αρχικη μου ερευνα στο google με κοψοχολιασε

Edited by tsak8

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Νεοτερα!

Μπηκα στο cwm-recovery και φλασαρα το philz που ειχα κατεβασει, την εκδοση 6.19.7-d802. Reboot to recovery ....και μου γραφει boot error- boot certification verify ή καπως ετσι.

Τωρα τι κανω που δεν εχω recovery;

Edit

Με την εφαρμογη freegee απο το store, εγκατεστησα το TWRP 2.6.3.3, αφου η αρχικη μου ερευνα στο google με κοψοχολιασε

 

Χαιρομαι φιλε μου αν βρηκες τη λυση!

Σκεφτομουν να σου γραψω-προτεινω και 'γω το freegee, το ειχα χρησιμοποιησει καποτε που εχασα το recovery μου.

Μετα βεβαια εγω εβαλα philz recovery, αλλα και το TWRP ειναι πολυ καλο, αν σε βολεψει κρατα αυτο και δοκιμασε να φλασαρεις rom μ' αυτο!

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν είναι γραφτό να ξεφύγω απο την αρχική Rom της LG

Με το freegee πέρασα το τελευταίο CWM μετά, επειδή δεν είχα χώρο στο κινητό, έκανα τα wipes, και φλάσαρα KK Baseband και CloudyG3 μόνο, χωρίς kernel. ;Oταν τελείωσε ο Aroma , το τηλέφωνο αντι να μπουτάρει μπήκε σε fastbootmode, και παρέμεινε εκεί για κάνα 2ωρο:cry::cry: Αρχισα να διαβάζω ADB Shell, κατέβαζα SDK Manager κλπκλπ με την πεποίθηση ότι το μπρίκαρα.

Πρίν λίγο, κατάφερα και το έβαλα σε download mode , και φλάσαρα το αρχικό kdz που είχα στο PC. έβγαλε error στο 87%, αλλά μετά το τηλέφωνο άνοιξε, με την μορφή και το λογισμικό που είχε όταν το πήρα:):)

Σκέφτηκα να κάνω ότι ακριβώς και τότε και να χρησιμοποιήσω μετά το nandroid backup αλλά τελικά θα το αναβαθμίσω μέχρι την τελευταία επίσημη και μετά ότι άλλο , root-autorec-custom rom.

Να το παλέψω λέτε ή να το αφήσω στην ησυχία του;

 

Αφου γλύτωσα το εγκεφαλικό:X

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Οι drivers που φοραει ο cloudy στην g3 ειναι του xdabbeb, πως γινεται να εχει πιο καινουργιους drivers απο του xdabbeb? Εχω μπερδευτει λιγο ομολογω με τους drivers και τα binaries...

 

Φιλε μου αν ειχες κοιταξει μερικες σελιδες πιο πισω θα εβλεπες οτι εχει γινει συζητηση πανω σε αυτο το θεμα. Εαν παραμενεις απιστος Θωμας και φορας τη CloudyG3 2.0 φλασαρε τους drivers που δινει ο xdabbeb και θα δεις οτι η καμερα θα βγαζει σφαλμα. Το αντιθετο να εγκαταστησεις τη καμερα xdabbeb στου Cloudy γινεται και θα εχεις δυο εφαρμογες για καμερα στο κινητο σου. Μαλιστα καποια παιδια προτεινουν φωτο με xdabbeb και video με Cloudy.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μάλλον δεν είναι γραφτό να ξεφύγω απο την αρχική Rom της LG

Με το freegee πέρασα το τελευταίο CWM μετά, επειδή δεν είχα χώρο στο κινητό, έκανα τα wipes, και φλάσαρα KK Baseband και CloudyG3 μόνο, χωρίς kernel. ;Oταν τελείωσε ο Aroma , το τηλέφωνο αντι να μπουτάρει μπήκε σε fastbootmode, και παρέμεινε εκεί για κάνα 2ωρο:cry::cry: Αρχισα να διαβάζω ADB Shell, κατέβαζα SDK Manager κλπκλπ με την πεποίθηση ότι το μπρίκαρα.

Πρίν λίγο, κατάφερα και το έβαλα σε download mode , και φλάσαρα το αρχικό kdz που είχα στο PC. έβγαλε error στο 87%, αλλά μετά το τηλέφωνο άνοιξε, με την μορφή και το λογισμικό που είχε όταν το πήρα:):)

Σκέφτηκα να κάνω ότι ακριβώς και τότε και να χρησιμοποιήσω μετά το nandroid backup αλλά τελικά θα το αναβαθμίσω μέχρι την τελευταία επίσημη και μετά ότι άλλο , root-autorec-custom rom.

Να το παλέψω λέτε ή να το αφήσω στην ησυχία του;

 

Αφου γλύτωσα το εγκεφαλικό:X

 

 

Μετα το autorec μεινε σε TWRP απλως αναβαθμισε τη σε 2.8.0.1 για D802 παντα, κανε advanced wipe (ολα πλην SDcard) και φλασαρε τη rom

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Καλα ξεκινησαμε:(

Εγκατέστησα το Towelroot , το τρέχω και λέει οτι δεν υποστηρίζεται αυτό το τηλέφωνο

Είμαι πλέον σε 4.4.2, D80220g-EUR-XX version, 3.4.0 kernel.

Αλλος τρόπος υπάρχει;

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Καλα ξεκινησαμε:(

Εγκατέστησα το Towelroot , το τρέχω και λέει οτι δεν υποστηρίζεται αυτό το τηλέφωνο

Είμαι πλέον σε 4.4.2, D80220g-EUR-XX version, 3.4.0 kernel.

Αλλος τρόπος υπάρχει;

 

ioroot??? Δεν το δοκίμασες αυτό?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μολις δοκίμασα και με το ioroot

Τζίφος, δεν υποστηρίζεται λέει:mad:

Εχω ρουτάρει καμιά 15αριά τηλέφωνα, 1η φορά τέτοιο πράγμα!

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Μολις δοκίμασα και με το ioroot

Τζίφος, δεν υποστηρίζεται λέει:mad:

Εχω ρουτάρει καμιά 15αριά τηλέφωνα, 1η φορά τέτοιο πράγμα!

 

φιλε μου πρεπει να εχεις κατεβάσει iroot για jb και για αυτο και σου βγαζει οτι δεν υποστηρίζεται!!κατεβασε αυτο https://www.dropbox.com/s/mhb0wzuo570d6z2/ioroot25.zip?dl=0 και δοκιμασε ξανα!!!μόλις τελειώσεις περνα custom recovery με autorec !!μετα θα σου προτεινα να περασεις philz touch recovery(τον θεωρώ καλυτερο!!)και εισαι ετοιμος για να περασεις την cloudy g3 !!1απλα καθε φορα να ελέγχεις τα αρχεια που κατεβαζεις να εχουν το ιδιο md5 για να εισαι σιγουρος οτι εχει κατεβει σωστα το αρχειο και οτιδήποτε πας να φλασαρης κοιτα να ειναι για το μοντελο του κινητού σου!!!(δεν προσεχουμε και περναμε π.χ στο aroma του cloudy g3 διαλεξες για λαθος μοντελο και οχι το δικο σου!!!)

Link to comment
Share on other sites

Guys SOS!!!!

Ένα φιλαράκι μου έχει θέμα με το g2 του! Εδώ και καιρό τρέχαμε την CloudyG3_2.0 με Kernel Dorimax 8.4. Σήμερα λοιπόν η οθόνη του δεν ανάβει καθόλου, ούτε σε recovery! Ενω δουλεύει το τηλέφωνο κανονικά σε όλα τα υπόλοιπα στην οθόνη δεν βγάζει τίποτα! Τι κάνουμε για να το γυρίσουμε στο official και να το στείλουμε για εγγύηση ?

 

Έχω το LG Flash Tool και την Official Rom (6D2) έτοιμα στον υπολογιστή μου! Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση ? Κάποια βήματα ? (Οδηγείες ?)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχθες εβαλα dori 8.5 και φενοταν μια χαρα.Σημερα το πρωι ομως ειχα το πρωτο μου sod.δεν ανοιγε τιποτα η οθονη.εκανα reboot και ανοιξε.Διαβασα οτι και παλαιοτερα ειχατε τετοια θεματα με παλιες εκδοσεις.Ξερρι κανεις τι μοορει να παιζει?ειχα βαλει τις ρυθμισεις του Βαγγελη αλλα δε νομιζω να φταιει αυτο συμφωνα με αυτα που διαβασα σε παλαιοτερα ποστ.Ξαναγυρισα προς το παρων σε bruce αλλα θελω να βαλω παλι dori γιατι νομιζω οτι η μπαταρια ειναι καλύτερη.Καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Guys SOS!!!!

Ένα φιλαράκι μου έχει θέμα με το g2 του! Εδώ και καιρό τρέχαμε την CloudyG3_2.0 με Kernel Dorimax 8.4. Σήμερα λοιπόν η οθόνη του δεν ανάβει καθόλου, ούτε σε recovery! Ενω δουλεύει το τηλέφωνο κανονικά σε όλα τα υπόλοιπα στην οθόνη δεν βγάζει τίποτα! Τι κάνουμε για να το γυρίσουμε στο official και να το στείλουμε για εγγύηση ?

 

Έχω το LG Flash Tool και την Official Rom (6D2) έτοιμα στον υπολογιστή μου! Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση ? Κάποια βήματα ? (Οδηγείες ?)

 

Φιλε μανο καλημερα.Αν και δεν ειμαι και ο ποιο καταληλλος να βοηθησω αν καταλαβα καλα το κινητο οτι και να του εκανες η οθονη ειναι μαυρη παρολλο που το κινητο ειναι ανοιχτο δηλεδη αν το παρεις τηλ χτυπαει κανονικα και ουτε με restart εμφανιζει κατι ??? Περιεγο... Αν μπορεσεις να το βαλεις σε recovery εχει καλος αλλιως βαλε στο lg flash tool 2014 την μαμα ρομ και για καθαρη εγκατασταση που θα σβησει ολα στι κινητο πατας εκει που λεει CSE Flash αλλα αν δεν κανω λαθος θα πρεπει πρωτα το κινητο να το εχεις βαλει σε download mode ... !!! Δες και εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2797190 :confused:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πρεπει να εχεις κατεβάσει iroot για jb και για αυτο και σου βγαζει οτι δεν υποστηρίζεται!!κατεβασε αυτο https://www.dropbox.com/s/mhb0wzuo570d6z2/ioroot25.zip?dl=0 και δοκιμασε ξανα!!!μόλις τελειώσεις περνα custom recovery με autorec !!μετα θα σου προτεινα να περασεις philz touch recovery(τον θεωρώ καλυτερο!!)και εισαι ετοιμος για να περασεις την cloudy g3 !!1απλα καθε φορα να ελέγχεις τα αρχεια που κατεβαζεις να εχουν το ιδιο md5 για να εισαι σιγουρος οτι εχει κατεβει σωστα το αρχειο και οτιδήποτε πας να φλασαρης κοιτα να ειναι για το μοντελο του κινητού σου!!!(δεν προσεχουμε και περναμε π.χ στο aroma του cloudy g3 διαλεξες για λαθος μοντελο και οχι το δικο σου!!!)

 

Μάνθο( ; ) το ioroot25 κατέβασα απο τον οδηγό του Μάριου που θεωρητικά ήταν το σωστό. Και στο Aroma διαλέγω to 802 σαν μοντέλο. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει "χαλάσει"

Edited by tsak8

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Guys SOS!!!!

Ένα φιλαράκι μου έχει θέμα με το g2 του! Εδώ και καιρό τρέχαμε την CloudyG3_2.0 με Kernel Dorimax 8.4. Σήμερα λοιπόν η οθόνη του δεν ανάβει καθόλου, ούτε σε recovery! Ενω δουλεύει το τηλέφωνο κανονικά σε όλα τα υπόλοιπα στην οθόνη δεν βγάζει τίποτα! Τι κάνουμε για να το γυρίσουμε στο official και να το στείλουμε για εγγύηση ?

 

Έχω το LG Flash Tool και την Official Rom (6D2) έτοιμα στον υπολογιστή μου! Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση ? Κάποια βήματα ? (Οδηγείες ?)

Βασικα το ιδιο επαθα σημερα το πρωι.εκανα reboοt το κινητο και ανοιξε,φλασαρα το bruce kernel που ειχα και ολα οκ.αν διαβασεις και παλαιοτερα ποστ πολυ εχουν αναφερει το ιδιο προβλημα με dori kernel.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχθες εβαλα dori 8.5 και φενοταν μια χαρα.Σημερα το πρωι ομως ειχα το πρωτο μου sod.δεν ανοιγε τιποτα η οθονη.εκανα reboot και ανοιξε.Διαβασα οτι και παλαιοτερα ειχατε τετοια θεματα με παλιες εκδοσεις.Ξερρι κανεις τι μοορει να παιζει?ειχα βαλει τις ρυθμισεις του Βαγγελη αλλα δε νομιζω να φταιει αυτο συμφωνα με αυτα που διαβασα σε παλαιοτερα ποστ.Ξαναγυρισα προς το παρων σε bruce αλλα θελω να βαλω παλι dori γιατι νομιζω οτι η μπαταρια ειναι καλύτερη.Καμια ιδεα?

Καλά ένα sod δεν είναι και λόγος για να βγάλεις έναν κερνελ. Μπορεί να μην σχετίζεται καν με αυτόν. Αν επαναλαμβάνεται τότε ΟΚ. Εγώ πάντως με dori beta 8.5.2 δείχνουν όλα πολύ σταθερά. Μέχρι βέβαια αποδείξεως του αντίθετου.

Για μπαταρία ας μην μιλήσω καλύτερα. "Τρέμω" για όταν θα έχουμε lollipop όπου η Google κάνει λόγο για +20-30% στην μπαταρία λόγω βελτιστοποίησης του λειτουργικού για την διαχείριση της!

Μάνθο( ; ) το ioroot25 κατέβασα απο τον οδηγό του Μάριου που θεωρητικά ήταν το σωστό. Και στο Aroma διαλέγω to 802 σαν μοντέλο. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει "χαλάσει"

Το ioroot αν θυμάμαι δεν έχει aroma? Μέσω adb τρέχει αν δεν κάνω λάθος.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το ioroot αν θυμάμαι δεν έχει aroma? Μέσω adb τρέχει αν δεν κάνω λάθος.

To Aroma το είπα για την επιλογή αρχείων και κινητού:) Κατέβασα και το ioroot του Μάνθου, βλέπω ότι αυτό είναι το 25. Θα προσπαθήσω και με αυτό.

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

To Aroma το είπα για την επιλογή αρχείων και κινητού:) Κατέβασα και το ioroot του Μάνθου, βλέπω ότι αυτό είναι το 25. Θα προσπαθήσω και με αυτό.

 

Δοκιμασε το απο την αρχη με το iroot 25 που σου εστειλα και θα εισαι οκ!!!και μετα ακολούθησε αυτα που σου εγραψα στο πιο πανω ποστ!!!!φαναταζομαι ολα καλα θα πανε:)

 

Οσο για το παλικαρι που ειχε SOD που το τηλέφωνο του ειναι ανοιχτό αλλα εχει μαύρη οθόνη κρατα για αρκετη ωρα το power button και θα κανει reboot η συσκευή και εισαι οκ:)

?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...