Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι, πρώτα kernel και μετά την rom.

Λές αυτό να φταίει;

 

Πιστευω πως παιζει ρολο αλλα και τα υπολοιπα που σου λενε τα παιδια (εκδοση recovery).

Καντο οπως σου λενε και θα εισαι μια χαρα ειμαι σιγουρος.

Ασχετο φευγω απο την cloudy και ειμαι αναμεσα σε optimus g3 1.4 και στην rom sotmax. Ο sotmax λεει οτι φοραει τους τελευταιους drivers του xdabbeb και ο optimus οτι φοραει καμερα g3+optimus pro 2. Εχει δοκιμασει κανεις και τις 2 να εχει αποψη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πιστευω πως παιζει ρολο αλλα και τα υπολοιπα που σου λενε τα παιδια (εκδοση recovery).

Καντο οπως σου λενε και θα εισαι μια χαρα ειμαι σιγουρος.

Ασχετο φευγω απο την cloudy και ειμαι αναμεσα σε optimus g3 1.4 και στην rom sotmax. Ο sotmax λεει οτι φοραει τους τελευταιους drivers του xdabbeb και ο optimus οτι φοραει καμερα g3+optimus pro 2. Εχει δοκιμασει κανεις και τις 2 να εχει αποψη?

Γιώργο optimus που είχα δοκιμάσει ήταν ένα επίπεδο κάτω από cloudy,sotmax να βάλεις αν είναι να φύγεις από cloudy.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα αντιθέτως.... Το κινητό είναι απίστευτα smooth χωρίς σκαλώματα. Πέρα από τη λογική καθυστέρηση ανοίγματος εφαρμογής για πρώτη φορά αφού την έχω κάνει greenify.

Όσο για μπαταρία????

Πραγματικά φοβερή! Στο 80% έπειτα από 22h:

1h 52m sot

28m calls

WiFi w/ 2g 18h

4h 2g/3g auto

40% auto brightness

 

Sync/data on φυσικά!

Συμφωνώ με τον Κώστα 20h με 1.40h οθονη, 20min κλήσεις, 50% auto και όλα ανοικτά παρεμφερείς χρόνους έχουμε και η rom τρέχει νεράκι που βλέπετε τα σκαλωματα και εγώ δεν τα βλέπω ρε παιδιά:)

Link to comment
Share on other sites

Αρα μπορει αυτό να φταίει, εγώ εβαλα kernrl πρώτα!

Θα φλασάρω philz τότε, μετά ρομ και τελευταίο kernel αφου μπουτάρει μια φορά η ρομ!

Το βράδυ τα νεότερα :lol:

Ευχαριστώ!

 

Παρακάτω έχω ένα πλήρη οδηγό με τα πάντα και την σωστή σειρά....!!!;)

 

Εδώ πως κάνουμε Root .

video.

Απο το play.google κάνεις εγκατάσταση το SuperSU όπου το τρέχεις για να είσαι Root.

 

Για να μπεις σε RECOVERY κατεβάζεις το D802T_AutoRec.apk το κανεις εγγατασταση σαν ενα απλό apk. για να μπεις σε σε RECOVERY κατάσταση, πατάς boton απενεργοποιηση και επανεκκίνηση, και σε ρωτά > εμείς μπαίνουμε σε Recovery mode.

 

Αφού κατεβάσεις & βάλεις σε ένα φάκελο την Rom & το Kernel που θέλεις το τοποθετείς στο κινητό και οταν μπεις σε RECOVERY επιλεγείς πρώτα wipe > Advanced Wipe> και τσεκάρεις >Dalvik Cache - system - Data- & Cache. Με τίποτα δεν κλικαρουμε το Internal Storage. Κατω με το βελακι κάνουμε Swipe to Wipe.

Αφού τελειώσει πατάμε Install και βρίσκουμε στην sd το φάκελο με την Rom & το Kernel που ειχαμε βαλει ...την κλικαρουμε και μετα Κατω με το βελάκι κάνουμε Swipe to Wipe. όταν ζητηθεί κάνουμε Rebbot και έτσι έχουμε περάσει την Rom...!!!

 

Αφού κάνουμε της ρυθμίσεις στο τηλ. για να περάσουμε Kernel κάνουμε τα ίδια όπως για την Rom μόνο που κάνουμε Wipe > Advanced Wipe κλικαρουμε μόνο Dalvik Cache & Cache και την περνάμε μετά όπως την Rom (Install κ.τ.λ.π.

 

Μια εξαιρετική συμβουλή από τον Vag74

Για να γυρίσουμε σε εντελώς stock μορφή κάνουμε παλι τη διαδικασία με το flash tool λογο της custom recovery και μεγάλη προσοχή όσοι έχετε stock rom με custom recovery ποτέ μα ποτέ δεν κάνουμε ΟΤΑ αναβάθμιση θα μπρικαρει σίγουρα το τηλέφωνο.

 

***Ελπίζει να βοήθησα, αλλά πίστεψε με, φαίνονται πολλά αλλά είναι λίγα στην πράξει...!!!

 

Τρέχουμε ''σχεδόν'' όλοι απροβλημάτιστα...!!!

CloudyG3 2,0 & Kernel-Dorimanx-V8.0.5 (απο ΕΔΩ προσοχή θα κατεβάσεις τον Kernel-Dorimanx-V8.0.5 για LG G2 D802 KitKat)

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω έχω ένα πλήρη οδηγό με τα πάντα και την σωστή σειρά....!!!;)

 

Μάριε πολύ ωραίος οδηγός:)μόνο Θέλω να διορθώσω ότι το backup απο custom recovery της μαμάς rom δεν μας προσφέρει και πολλά γιατί για να γυρίσουμε σε εντελώς stock μορφή κάνουμε παλι τη διαδικασία με το flash tool λογο της custom recovery και μεγάλη προσοχή όσοι έχετε stock rom με custom recovery ποτέ μα ποτέ δεν κάνουμε ΟΤΑ αναβάθμιση θα μπρικαρει σίγουρα το τηλέφωνο:D

Link to comment
Share on other sites

@tsak8 ακολουθησε τον πολυ καλο οδηγο που σου δινει παραπανω ο Μαριος και θα εισαι τελειος. ;)

Βαγγελη αυτην βαζω τωρα...:D

Link to comment
Share on other sites

@tsak8 ακολουθησε τον πολυ καλο οδηγο που σου δινει παραπανω ο Μαριος και θα εισαι τελειος. ;)

Βαγγελη αυτην βαζω τωρα...:D

Πολύ καλή φίλε έχει όλες τις άλλες stock based rom για πρωινό o sotmax έκανε τρομερή δουλειά:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή φίλε έχει όλες τις άλλες stock based rom για πρωινό o sotmax έκανε τρομερή δουλειά:)

 

Vag τι χρονους μπαταριας εχει η sotmax?γιατι με την g3 2.0 πλεον ειμαι με ενα φορτιστη στο χερι!ουτε 18ωρο!!κ το κινητο ειναι 7 μηνων!

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Vag τι χρονους μπαταριας εχει η sotmax?γιατι με την g3 2.0 πλεον ειμαι με ενα φορτιστη στο χερι!ουτε 18ωρο!!κ το κινητο ειναι 7 μηνων!

Πως γίνεται αυτό η cloudy g3 2.0 έχει πολύ καλή μπαταρία,ίσως η sotmax να είναι λίγο καλύτερη στη μπαταρία αλλά μιλάμε για μικρές διαφορές.Με ποιό kernel είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται αυτό η cloudy g3 2.0 έχει πολύ καλή μπαταρία,ίσως η sotmax να είναι λίγο καλύτερη στη μπαταρία αλλά μιλάμε για μικρές διαφορές.Με ποιό kernel είσαι;

 

Εδω και 5 μερες με 8.5 dori αλλα το προβλημα μαλλον ειναι λογω του google services δεν μπορω να δωσω αλλη εξηγηση.γενικα ποτε δεν ειχα τρελα νουμερα μπαταρια αλλα το τελευταιο καιρο εχει παραγινει.με μετρια χρηση εως ελαφρια.κλειστο παντα οι συχγρονισμοι,αυτοματο φωτισμο, 4g ποτε λογω wind και γενικοτερα δουλευω wifi .κλησεις μεσο ορο 15 λεπτα ημερησιως.

μηπως ειχε προβλημα η μπαταρια απο την αρχη?

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τον dori8.5 και μεχρι τωρα φαίνεται υποδειγματικος.γρηγορος,σμουθ και με καλη μπαταρια.ημουν με bruce kernel υστερα απο ενα γρηγορο κ απογοιτευτικο περασμα του dori8.4.
Link to comment
Share on other sites

Μάριε πολύ ωραίος οδηγός:)μόνο Θέλω να διορθώσω ότι το backup απο custom recovery της μαμάς rom δεν μας προσφέρει και πολλά γιατί για να γυρίσουμε σε εντελώς stock μορφή κάνουμε παλι τη διαδικασία με το flash tool λογο της custom recovery και μεγάλη προσοχή όσοι έχετε stock rom με custom recovery ποτέ μα ποτέ δεν κάνουμε ΟΤΑ αναβάθμιση θα μπρικαρει σίγουρα το τηλέφωνο:D

 

Βαγγέλη πρόσθεσα την εύστοχη παρατήρηση σου...!!! Πες μου (αν ξέρεις) γιατί δεν μπορώ να μπω σε recovery πατώντας το botbn > απενεργοποιηση & επανεκκίνηση, δεν μου βγάζει της επιλογές για να μπω σε recovery. :wacko: Μπαίνω μόνο με το AutoRec. Μήπως να περάσω την philz_touch_6.07.9-d802 με recovery ...????

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη πρόσθεσα την εύστοχη παρατήρηση σου...!!! Πες μου (αν ξέρεις) γιατί δεν μπορώ να μπω σε recovery πατώντας το botbn > απενεργοποιηση & επανεκκίνηση, δεν μου βγάζει της επιλογές για να μπω σε recovery. :wacko: Μπαίνω μόνο με το AutoRec. Μήπως να περάσω την philz_touch_6.07.9-d802 με recovery ...????

λογικα δεν υπαρχει σαν επιλογη απο την ρομ που φορας μπορεις να το προσθεσεις με το G2 tweaksbox

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

λογικα δεν υπαρχει σαν επιλογη απο την ρομ που φορας μπορεις να το προσθεσεις με το G2 tweaksbox

 

Σωστός ο φίλος mrliakoss ;) αν μου έλεγες και πως...??? έχω περασμένο το G2 tweaksbox.

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάριε πολύ ωραίος οδηγός:)μόνο Θέλω να διορθώσω ότι το backup απο custom recovery της μαμάς rom δεν μας προσφέρει και πολλά γιατί για να γυρίσουμε σε εντελώς stock μορφή κάνουμε παλι τη διαδικασία με το flash tool λογο της custom recovery και μεγάλη προσοχή όσοι έχετε stock rom με custom recovery ποτέ μα ποτέ δεν κάνουμε ΟΤΑ αναβάθμιση θα μπρικαρει σίγουρα το τηλέφωνο:D

 

Βαγγέλη πρόσθεσα την εύστοχη παρατήρηση σου...!!! Πες μου (αν ξέρεις) γιατί δεν μπορώ να μπω σε recovery πατώντας το botbn > απενεργοποιηση & επανεκκίνηση, δεν μου βγάζει της επιλογές για να μπω σε recovery. :wacko: Μπαίνω μόνο με το AutoRec. Μήπως να περάσω την philz_touch_6.07.9-d802 με recovery ...????

Μάριε με μπέρδεψες τώρα,νομίζω δεν έχεις custom rom τώρα οπότε δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα μόνο με ρύθμιση από το g2 tweksbox μπορείς να προσθέσεις αυτή την δυνατότητα στην stock rom.Έχεις custom recovery με stock rom;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω ΕΠΕΙΓΩΝ την βοηθεια σας στο τι να κανω ...

 

Ημουν με cloudy PRO rom , και απο χτες μου εβγαλε προβλημα οτι δεν υπακουει το knock on στο ανοιγμα, στο κλεισιμο πιανει !!

δοκιμασα ξανα περασμα rom , .... τιποτα....... φλασαρα καινουργια official απο την αρχη ..... τιποτα .... τωρα ξανα ειμαι με αλλη custom rom και το προβλημα παραμενει !!

 

αν το κλεισω με knock το κινητο και πατησω ΑΜΕΣΩΣ στην οθονη να ξεκλεισωσει πιανει ,, αν περασουν πανω απο 10 δευτερα τοτε δεν υπακουει το ανοιγμα.

 

Αυτο που παρατηρησα ειναι αν χτυπησω με το δαχτυλο πανω κει που ειναι οι αισθητηρες πιανει μια στο τοσο ??

 

τι παιζει ??

 

εχω εγγυηση κανονικα, 5 μηνων ειναι το κινητο .

 

για βοηθηστε οποιος μπορει ,, ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη πρόσθεσα την εύστοχη παρατήρηση σου...!!! Πες μου (αν ξέρεις) γιατί δεν μπορώ να μπω σε recovery πατώντας το botbn > απενεργοποιηση & επανεκκίνηση, δεν μου βγάζει της επιλογές για να μπω σε recovery. :wacko: Μπαίνω μόνο με το AutoRec. Μήπως να περάσω την philz_touch_6.07.9-d802 με recovery ...????

Κατεβασε το app αυτο για να μπεις σε recovery :D

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.davidjr621.rebooter&hl=en

Edited by razorkop
Never give up
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο φίλος mrliakoss ;) αν μου έλεγες και πως...??? έχω περασμένο το G2 tweaksbox.

 

Miscellaneuous Tweaks~> Enable 4-way reboot menu και εισαι ετοιμος

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια θελω ΕΠΕΙΓΩΝ την βοηθεια σας στο τι να κανω ...

 

Ημουν με cloudy PRO rom , και απο χτες μου εβγαλε προβλημα οτι δεν υπακουει το knock on στο ανοιγμα, στο κλεισιμο πιανει !!

δοκιμασα ξανα περασμα rom , .... τιποτα....... φλασαρα καινουργια official απο την αρχη ..... τιποτα .... τωρα ξανα ειμαι με αλλη custom rom και το προβλημα παραμενει !!

 

αν το κλεισω με knock το κινητο και πατησω ΑΜΕΣΩΣ στην οθονη να ξεκλεισωσει πιανει ,, αν περασουν πανω απο 10 δευτερα τοτε δεν υπακουει το ανοιγμα.

 

Αυτο που παρατηρησα ειναι αν χτυπησω με το δαχτυλο πανω κει που ειναι οι αισθητηρες πιανει μια στο τοσο ??

 

τι παιζει ??

 

εχω εγγυηση κανονικα, 5 μηνων ειναι το κινητο .

 

για βοηθηστε οποιος μπορει ,, ευχαριστω.

 

μπες στο hidden menu και κανε update touch firmware

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 5 μερες με 8.5 dori αλλα το προβλημα μαλλον ειναι λογω του google services δεν μπορω να δωσω αλλη εξηγηση.γενικα ποτε δεν ειχα τρελα νουμερα μπαταρια αλλα το τελευταιο καιρο εχει παραγινει.με μετρια χρηση εως ελαφρια.κλειστο παντα οι συχγρονισμοι,αυτοματο φωτισμο, 4g ποτε λογω wind και γενικοτερα δουλευω wifi .κλησεις μεσο ορο 15 λεπτα ημερησιως.

μηπως ειχε προβλημα η μπαταρια απο την αρχη?

5 μέρες δεν νομίζω να είσαι με dori 8.5.

Link to comment
Share on other sites

Miscellaneuous Tweaks~> Enable 4-way reboot menu και εισαι ετοιμος

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

μπες στο hidden menu και κανε update touch firmware

 

Ευχαριστώ φιλαράκι όλα ο.κ.;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω ΕΠΕΙΓΩΝ την βοηθεια σας στο τι να κανω ...

 

Ημουν με cloudy PRO rom , και απο χτες μου εβγαλε προβλημα οτι δεν υπακουει το knock on στο ανοιγμα, στο κλεισιμο πιανει !!

δοκιμασα ξανα περασμα rom , .... τιποτα....... φλασαρα καινουργια official απο την αρχη ..... τιποτα .... τωρα ξανα ειμαι με αλλη custom rom και το προβλημα παραμενει !!

 

αν το κλεισω με knock το κινητο και πατησω ΑΜΕΣΩΣ στην οθονη να ξεκλεισωσει πιανει ,, αν περασουν πανω απο 10 δευτερα τοτε δεν υπακουει το ανοιγμα.

 

Αυτο που παρατηρησα ειναι αν χτυπησω με το δαχτυλο πανω κει που ειναι οι αισθητηρες πιανει μια στο τοσο ??

 

τι παιζει ??

 

εχω εγγυηση κανονικα, 5 μηνων ειναι το κινητο .

 

για βοηθηστε οποιος μπορει ,, ευχαριστω.

Διάβασε εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2736166

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω ΕΠΕΙΓΩΝ την βοηθεια σας στο τι να κανω ...

 

Ημουν με cloudy PRO rom , και απο χτες μου εβγαλε προβλημα οτι δεν υπακουει το knock on στο ανοιγμα, στο κλεισιμο πιανει !!

δοκιμασα ξανα περασμα rom , .... τιποτα....... φλασαρα καινουργια official απο την αρχη ..... τιποτα .... τωρα ξανα ειμαι με αλλη custom rom και το προβλημα παραμενει !!

 

αν το κλεισω με knock το κινητο και πατησω ΑΜΕΣΩΣ στην οθονη να ξεκλεισωσει πιανει ,, αν περασουν πανω απο 10 δευτερα τοτε δεν υπακουει το ανοιγμα.

 

Αυτο που παρατηρησα ειναι αν χτυπησω με το δαχτυλο πανω κει που ειναι οι αισθητηρες πιανει μια στο τοσο ??

 

τι παιζει ??

 

εχω εγγυηση κανονικα, 5 μηνων ειναι το κινητο .

 

για βοηθηστε οποιος μπορει ,, ευχαριστω.

 

Απο την στιγμη που περασες official και παλι το κανει τα πραγματα ειναι πιο ζορικα απο οτι περιμενα. Δοκιμασε (μπορει να ακουστει χαζο) να βγαλεις το screen protector η να το καθαρισεις) και δοκιμασε να κανεις ενα calibration του motion sensor.

 

Παιδια ασχετο, αλλα δεν εχει στα ματια μου καμια σχεση η sotmax με την cloudy. Το τηλεφωνο ειναι αισθητα πιο smooth και πιο γρηγορο. Η καμερα στα ιδια επιπεδα (οχι με την cloudyg3 αλλα καλυτερη μιας και εβαλα xcam και τα binaries ειναι ενημερωμενα). Η rom επειδη παταει στην official φαινεται οτι ειναι για αυτο το κινητο και οχι για αλλο, ενω η cloudy αν και πολυ καλη και πιο ομορφο ui παντα κατι με ξενιζε. Συνοψιζοντας, εβαλα sotmax με stock kernel (εδινε stock η dori 5.κατι που ηταν παλιο) και εβαλα xposed κτλ.

Εντυπωση μου εκανε το μηδενικο lag σε σχεση με την cloudy, καλυτερο touch response (το καταλαβα απο το scroll στον launcher και στις απαντησεις κλησεων-δεν μπορει να ειναι ιδεα μου..!) Απο μπαταρια δεν εχω ιδεα τι παιζει μιας και την εχω πανω 2 ωρες περιπου.

Και το βασικοτερο μεχρι στιγμης μου λυνει το προβλημα με τις χρεωσεις internet cosmote. Μονο καλα λογια εχω να πω για αυτη την rom προς το παρον ειλικρινα. :) (επιτελους εχω παλι και το wireless storage...)

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Miscellaneuous Tweaks~> Enable 4-way reboot menu και εισαι ετοιμος

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

μπες στο hidden menu και κανε update touch firmware

 

που κανω calibration του motion sensor ???

μπηκα , το πατησα .... δεν κανει τιποτα !!

 

εκανα και απο το device test το All Auto test - partial , εεε το τελειωσε ... pass ολα και δυστηχως τιποτα .... τα ιδια !!

 

αυτο που με προβληματιζει ειναι γιατι οταν χτυπαω λιγακι πανω τον αισθητηρα με το δαχτυλο , και μετα πιανει το knock on ανοιγμα .... περιεργο !!

Link to comment
Share on other sites

5 μέρες δεν νομίζω να είσαι με dori 8.5.

 

Ε απο ποτε που το εβγαλε ο dori.2,3,4 δεν θυμαμαι ποτε βγηκε η 8.5

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Φορας screenprotector ή temperd glass;

 

screen protector , αλλα δεν καλυπτει αισθητηρες !!

 

αυτο που εκαν τωρα ειναι απο το Χειρονομιες - Βαθμονομηση αισθητητα κινησης , το κανε .. δεν αλαξε κατι ... τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...