Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων αντιμετωπίζω μάλλον σοβαρό πρόβλημα και θάθελα αν μπορείτε να με κατευθύνετε (έκανα πατάτα) .Φόραγα την Cloudy 3.3 ,κέρνελ xceed 12a και την καινούργια TWRP 3.1.0-1. Οταν λοιπόν ήμουν στη recovery παρατήρησα ότι δεν έκανε reboot στην recovery απο το μενού της ,αλλα έμπαινε μόνο με τον συνδυασμό των κουμπιών vol. του τηλεφώνου αφου πρώτα φυσικά το έκλεινα .Λέω μικρό το κακό ίσως να είναι κάποιο bug της recovery .Οταν πάταγες reboot στο system μου έβγαζε ερώτηση ''θέλεις να σου βάλω apk recovery ? " το ξετικάριζα και το τηλ. άνοιγε κανονικά .Σήμερα λοιπόν το πρωί (ο ξύπνιος) λέω άστο μην το ξετικάρω να δω τι θα κάνει Αποτέλεσμα βγάζει το σήμα LG και αμέσως πάνω αριστερά για δευτερόλεπτα 4-5 γραμμούλες μικρές (δεν προλαβαίνεις να διαβάσεις) κάτι πρόλαβα error:boot certification verify secure booting error και cause boot certification verify .Δηλ. πατώντας τα κουμπιά των vol. και power πίσω ανοίγει η άσπρη οθόνη factory data reset πατάω yes-yes και αντί να μπω στην recovery γίνεται αυτό που σας περιέγραψα .Θα ψαχτώ και γω στο internet αλλά ρωτάω μήπως γλυτώσω χρόνο και μην το κάνω και χειρότερα .Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας :thanks:

 

τελικά δεν γλύτωσα την ταλαιπωρία ....LGFlashTool2014 κ.λ.π ας πρόσεχα

 

Δεν λες παλι καλα; Καποτε οταν μπρικαρε μια συσκευη ηταν αβεβαιο αν θα μπορουσες να φλασαρεις stock rom.

 

Ευκαιρια να βαλεις cm με snapdragon camera που σας ειχα ζαλισει τοσους μηνες :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έβαλα cloudy 3.3 με kernel xceed και το κινητό έγινε αισθητά γρηγορότερο, αλλά άρχισε να χάνει σήμα το GPS.

Ψάχνοντας βρήκα αυτή τη λύση που για μένα δούλεψε. Για όποιον ενδιαφέρεται: https://forum.xda-developers.com/lg-g2/general/fix-gps-agps-best-performance-config-t3098819

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα cloudy 3.3 με kernel xceed και το κινητό έγινε αισθητά γρηγορότερο, αλλά άρχισε να χάνει σήμα το GPS.

Ψάχνοντας βρήκα αυτή τη λύση που για μένα δούλεψε. Για όποιον ενδιαφέρεται: https://forum.xda-developers.com/lg-g2/general/fix-gps-agps-best-performance-config-t3098819

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ήμουν έτσι μέχρι σήμερα το πρωί που έκανα την μ........ αν είχα μείνει θα το δοκίμαζα ,ευχαριστούμε για την ενημέρωση,η αλήθεια δεν είχα αντιληφθεί τίποτα με το GPS

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα cloudy 3.3 με kernel xceed και το κινητό έγινε αισθητά γρηγορότερο, αλλά άρχισε να χάνει σήμα το GPS.

Ψάχνοντας βρήκα αυτή τη λύση που για μένα δούλεψε. Για όποιον ενδιαφέρεται: https://forum.xda-developers.com/lg-g2/general/fix-gps-agps-best-performance-config-t3098819

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προσωπικά το δοκίμασα και μου έβγαλε error στην εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λες παλι καλα; Καποτε οταν μπρικαρε μια συσκευη ηταν αβεβαιο αν θα μπορουσες να φλασαρεις stock rom.

 

Ευκαιρια να βαλεις cm με snapdragon camera που σας ειχα ζαλισει τοσους μηνες :p

 

ευχαριστώ για την πρόταση ,θα μείνω καμιά βδομάδα έτσι για τιμωρία......μέχρι να αρχίσει η φαγούρα στο χέρι

αλήθεια ποιό εργαλείο θα μου πρότεινες για root και recovery ? εχω 3 χρόνια να ασχοληθώ τα ξέχασα ,άσε που μπορεί να βγήκε και τίποτα πιο εύκολο και σίγουρο ,ούτε που θυμάμαι με τι τα έκανα:D

Link to comment
Share on other sites

"Προσωπικά το δοκίμασα και μου έβγαλε error στην εγκατάσταση."

 

Χρειάζεται root file explorer (στον es file explorer πρέπει να ενεργοποιήσεις και την επιλογη "εξερευνητής root" στο πλαινό μενού).

Edited by electrok
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,επανέρχομαι με ερώτηση για δυνατούς παίχτες .Έκανα root με το LG One Click Root (φόραγα την D80230d), έβαλα recovery με το Autorec(lollipop) και όλα πήγαν μιά χαρά .Μου έβαλε μια παλιά TWRP νομίζω την 2.7.0.0 ,αφού λοιπόν έχω στο φλασάκι την τελευταία του Blastagator 3.1.0-1 λέω ας την φλασάρω (όπως λέει και ο ίδιος στούς xda)

δεν έκανα όμως κανένα wipe (νομίζω δεν χρειάζονται όταν φλασάρεις recovery).... ξαναβρέθηκα λοιπόν με error:secure boot ,κατήμαυρη οθόνη και άντε ξανάμανα LG Flash Tool 2014 κ.λ.π- κ.λ.π.Τι μ.......α κάνω ?

 

Υ.Γ. πριν την νέα recovery μήπως έπρεπε να φλασάρω G2 Hybrid Bootstacks ( ή λέω βλακείες ?)

Edited by anestis1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,επανέρχομαι....

 

αδερφέ η τελευταία TWRP χρησιμοποιεί cm 14.1 sources, δεν νομίζω να μπορεί να χρησιμοποιηθεί με LP rom.

ή θα βάλεις κάποια android 7 (nougat) rom ή θα αρκεστείς σε χαμηλότερη έκδοση TWRP

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

Σωστά δεν έκανες wipe, δεν παίζει ρόλο. Χωρίς να είμαι σίγουρος, απλά για να δώσω ιδέες, υποπτεύομαι παίζει ρόλο αν η recovery που φλασάρεις είναι bumped ή όχι (η 2.7.0.0 πρέπει να είναι αρκετά παλιά, μήπως δεν είναι bumped και η 3.1 είναι; )

Hybrid bootstack πρέπει να φλασάρεις όταν πας από stock based σε CM / AOSP based νομίζω (όταν φλασάρεις bootstack μετά κάνεις οπωσδήποτε επανεκκίνηση στη recovery και συνεχίζεις το φλασάρισμα πχ της ROM).

Μη σε πάρω στο λαιμό μου πάντως, έχω αρκετό καιρό να ασχοληθώ με φλασάρισμα και σκούριασα!

 

@Outlaw_264 Δεν νομίζω, την έχω φλασαρισμένη στην SRKG2 4.10(stock based lollipop) και λειτουργεί :/

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

@jaranor και στο XDA πάντως αυτό γράφουν σε κάποιον που προσπάθησε να περάσει αυτή την TWRP σε stock LP rom.

@anestis1 δοκίμασε πριν εγκαταστήσεις την νέα TWRP, να περάσεις το PATCH_GO_LP_droidth, κανε reboot recovery και μετα περνά τη rom

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Λοιπόν Outlaw_264 δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με την ρομ γιατί την TWRP 3.1.0-1 την έβαλα μόλις βγήκε ( νομίζω 13/3) στη google Edition και μετά στην Cloudy 3.3 και δούλευε μια χαρά.Αν δείς σε προηγούμενό μου ποστ λέω και πως έγινε η ζημιά .Όταν φλάσαρα οτιδήποτε πριν κάνω reboot system με ρώταγε αν θέλω να βάλει την TWRP σαν .apk ή κάτι τέτοιο δεν το θυμάμαι ακριβώς .ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν άν το δείτε ποτέ, πείτε ΟΧΙ ξετικάρετέτο(πρέπει να ρυθμίζεται και στα settings) .Εγώ έτσι έκανα και η recovery δούλευε ,μόλις έκανα την εξυπνάδα να το αφήσω, μου μπρίκαρε το τηλ. error secure boot πάνω αριστερά στην οθόνη.Το επανέφερα με LG Flash Tool 2014 το ρούταρα με LG One Click Root και έβαλα recovery με AutoRec ,μου έβαλε την 2.7.0.0 και μόλις πήγα να αλλάξω σε 3.1.0-1 έπεσε πάλι μαύρο ,κάτι σαν την ΕΡΤ.Τώρα άλλαξα σχέδιο και αφού το επανέφερα πάλι με το LG Flash Tool 2014 αποφάσισα και το ρούταρα με LGG2-D802-OneClickRootRecoveryV1.1 του somboons(το έκανα για να βάλει μόνο του recovery ) ,έγινε το ρουτάρισμα και recovery έβαλε την 2.8.6.1.Φοβάμαι να πειράξω την recovery μην έχω πάλι τα ίδια Μια λύση είναι αυτό που λες δηλ.PATCH_GO_LP_droidth,reboot recovery μετα μια custom rom (stock based) και μετά αλλαγή recovery. Θα κοιτάξω και αυτό που λέει ο φίλος jaranor (το θέμα bumped).Ευχαριστώ και καληνύχτα
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Λοιπόν Outlaw_264 δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με την ρομ γιατί την TWRP 3.1.0-1 την έβαλα μόλις βγήκε ( νομίζω 13/3) στη google Edition και μετά στην Cloudy 3.3 και δούλευε μια χαρά.Αν δείς σε προηγούμενό μου ποστ λέω και πως έγινε η ζημιά .Όταν φλάσαρα οτιδήποτε πριν κάνω reboot system με ρώταγε αν θέλω να βάλει την TWRP σαν .apk ή κάτι τέτοιο δεν το θυμάμαι ακριβώς .ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν άν το δείτε ποτέ, πείτε ΟΧΙ ξετικάρετέτο(πρέπει να ρυθμίζεται και στα settings) .Εγώ έτσι έκανα και η recovery δούλευε ,μόλις έκανα την εξυπνάδα να το αφήσω, μου μπρίκαρε το τηλ. error secure boot πάνω αριστερά στην οθόνη.Το επανέφερα με LG Flash Tool 2014 το ρούταρα με LG One Click Root και έβαλα recovery με AutoRec ,μου έβαλε την 2.7.0.0 και μόλις πήγα να αλλάξω σε 3.1.0-1 έπεσε πάλι μαύρο ,κάτι σαν την ΕΡΤ.Τώρα άλλαξα σχέδιο και αφού το επανέφερα πάλι με το LG Flash Tool 2014 αποφάσισα και το ρούταρα με LGG2-D802-OneClickRootRecoveryV1.1 του somboons(το έκανα για να βάλει μόνο του recovery ) ,έγινε το ρουτάρισμα και recovery έβαλε την 2.8.6.1.Φοβάμαι να πειράξω την recovery μην έχω πάλι τα ίδια Μια λύση είναι αυτό που λες δηλ.PATCH_GO_LP_droidth,reboot recovery μετα μια custom rom (stock based) και μετά αλλαγή recovery. Θα κοιτάξω και αυτό που λέει ο φίλος jaranor (το θέμα bumped).Ευχαριστώ και καληνύχτα

Με το lg flash tool ποια official ROM φλασαρες; lollipop ή kit kat; Μετά ποιο autorec κατέβασες; lollipop ή kitkat;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με το lg flash tool ποια official ROM φλασαρες; lollipop ή kit kat; Μετά ποιο autorec κατέβασες; lollipop ή kitkat;

καλημέρα φίλτατε , lollipop και τα δύο ,ρομ η D80230d απο το site της LG .Αυτήν έχω τώρα ,με ροοτ τσεκαρισμένο και recovery την TWRP 2.8.6.1 .Mου έκανε εντύπωση που μπρίκαρε (με την προηγούμενη την 2.7.0.0 ,γιατί με την 2.8.6.1 δεν έχω δοκιμάσει...ακόμα ,ξέρεις το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω και να κάνεις δοκιμές, γιατί φλασάρεις ,μπρικάρει και άντε ξανά απ'την αρχή lg flash tool κλπ.κλπ.Ο blastagator λέει

Installation:

1) First, you need any version of TWRP installed and working:

I'd recommend using Autorec to get initial TWRP running.

This is the link for KK: http://forum.xda-developers.com/show....php?t=2715496

There is also an apk for lollipop, this is much preferred! (Google is your friend.)

You can use any number of other methods to get some version of TWRP installed and running.

2) Once you have a working TWRP, simply flash my zip to upgrade to latest version.

If you flash the image directly, the panel detection script will not run!

(This is only important if you have a jdi LCD panel.)

Δεν έκανα κάτι διαφορετικό

Μεταφέρω το θέμα και για άλλα παιδιά του φόρουμ που πιθανόν θα βάλουν την 3.1.0-1 ,όταν τους ρωτήσει πριν το reboot system να βάλει και την TWRP (και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή ερώτηση αφού ήδη αυτή φοράς, μπορεί να εννοεί να την κάνει app στο system δεν θυμάμαι τι έγραφε ακριβώς ,πάντως οι παλιότερες εκδόσεις δεν το έκαναν ) να το ΞΕΤΙΚΑΡΟΥΝ δηλ.να αρνηθούν ,αν το δεχτούν όπως έκανα εγώ.........!!!!!!!!!

Το θέμα μου τώρα είναι ότι αν θελήσω να πάω παρακάτω δηλ. να φλασάρω π.χ μια aosp όπως προτείνει ο φίλος Antretng ,θα ζητήσει μιά πρόσφατη TWRP και όχι αυτή που έχω τώρα την 2.8.6.1, έτσι δεν είναι ? Αν πάω να βάλω νέα recovery και μπρικάρει πάλι ? Δεν μπορεί κάτι κάνω λάθος ,κάτι λείπει .Φαύλος κύκλος ,άμα βρω λύση θα ενημερώσω οπωσδήποτε

Ότι μου προτείνετε δεκτό ,ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα το θέμα λύθηκε ως εξής :

πήρα βαθιά ανάσα μπήκα στην recovery (2.8.6.1 ) και φλάσαρα την 3.1.0-1 .Έκανα reboot στην recovery (εκεί ήταν που μπρίκαρε ) ευτυχώς άνοιξε και είδα ότι μπήκε η καινούργια και πριν πάω για reboot system πέρασα απο τα settings και ξετικάρισα το.... prompt to install TWRP....(είναι τικαρισμένο ) οπότε και δεν μου εμφανίστηκε πριν το reboot.Το κινητό άνοιξε κανονικά.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για το ενδιαφέρον σας

Edited by anestis1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,έχω κι εγώ το lg g2 d802,5.0.2-kernel 3.4.0,και θέλω να του περάσω cloudy 3.3 με kernel xceed.Υπάρχει κάποιος οδηγός γιά αρχάριους;δεν έχω ξαναφλασάρει ROM.
Link to comment
Share on other sites

Πάει καιρός βέβαια αλλά έκανα τα εξής:

1)Root με Kingroot

https://forum.xda-developers.com/android/general/support-list-kingroot-lg-t3112336

2)Recovery με D802 LG G2 AutoRec Lollipop_vLollipop_apkpure.com

από Play store

3)Cloudy από εδώ:

https://forum.xda-developers.com/lg-g2/development/rom-cloudyg2-t3006744

και

4)xceed από εδώ:

https://github.com/zeroblade1984/LG_MSM8974/wiki

Γειά σας παιδιά,έχω κι εγώ το lg g2 d802,5.0.2-kernel 3.4.0,και θέλω να του περάσω cloudy 3.3 με kernel xceed.Υπάρχει κάποιος οδηγός γιά αρχάριους;δεν έχω ξαναφλασάρει ROM.
Link to comment
Share on other sites

Πάει καιρός βέβαια αλλά έκανα τα εξής:

1)Root με Kingroot

https://forum.xda-developers.com/android/general/support-list-kingroot-lg-t3112336

2)Recovery με D802 LG G2 AutoRec Lollipop_vLollipop_apkpure.com

από Play store

3)Cloudy από εδώ:

https://forum.xda-developers.com/lg-g2/development/rom-cloudyg2-t3006744

και

4)xceed από εδώ:

https://github.com/zeroblade1984/LG_MSM8974/wiki

 

έκανα root κι εγκατέστησα το aytorec,κατέβασα cloydy.xceed δεν βρίσκω να το κατεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=36649

έκανα root κι εγκατέστησα το aytorec,κατέβασα cloydy.xceed δεν βρίσκω να το κατεβάσω.
Link to comment
Share on other sites

 

καθαρά προσωπική επιλογή ,θα πρότεινα να μπεί στο older builds και να κατεβάσει ή την 14 ή την 12α

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά. Έκανες τα σωστά wipes?Δεν μπορώ να καταλάβω τι πήγε λάθος.

Ναι μπαίνω.ξαναπέρασα την 5.0.2.
Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά. Έκανες τα σωστά wipes?Δεν μπορώ να καταλάβω τι πήγε λάθος.

Λοιπόν,έχω κάνει ROOT,;έβαλα ΑUTOREC ,recovery,wipe (Dalvik, Cache, System & Data),περνάω την cloudy g2 3.3.κάνω επανεκίνηση και Μαυρη οθόνη.τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχει κατέβει καλά η ρομ?δεν δοκιμάζεις να την κατεβάσεις ξανά?

Λοιπόν,έχω κάνει ROOT,;έβαλα ΑUTOREC ,recovery,wipe (Dalvik, Cache, System & Data),περνάω την cloudy g2 3.3.κάνω επανεκίνηση και Μαυρη οθόνη.τι κάνω λάθος;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...