Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βάζεις προφίλ αθόρυβο και μετά Ρυθμισεις/Ήχος/μην ενοχλείται/ήχος και ειδοποιήσεις/μόνο προτεραιότητα.Μετα ρυθμίσεις/ήχος/εφαρμογές/ρολόι(που σ'ενδιαφέρει)/(του δίνεις)προτεραιότητα και είσαι έτοιμος.Το ότι αλλάζει στην status bar το εικονίδιο σε προφίλ δόνησης δεν σημαίνει τίποτα,θα ειδοποίησε μόνο για ότι έχεις δώσει προτεραιότητα.

 

Σε ευχαριστω πολυ δουλεψε Αλλες φορες δεν θυμαμαι να εκανα αυτην την διαδικασια μηπως κανω και λαθος τι να πω

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ελπίζω να το χαρείς πολύ το καινούριο κινητό φίλε.

Περιμένουμε εντυπώσεις και συγκριτικό για τη διάρκεια της μπαταρίας αν δε σου κάνει κόπο.

Ένα τελευταίο off topic θα σας κάνω παιδια, για το φίλο TURAC_RIP και για όποιον άλλον ενδιαφέρεται (όποιος θέλει ας με βρίσει :) )!

Μια εβδομάδα ακριβώς με το S7 edge στα χέρια μου και τέταρτη μέρα που το δουλεύω σαν βασική συσκευή.

Λοιπόν παιδιά το κινητό είναι σε όλα ένα σκαλί (σε διάφορα σημεία περισσότερα σκαλιά) πάνω απ' το G2.

Εντάξει θα μου πείτε λίγο-πολύ αναμενόμενο!

Οι διαφορές πάντως δεν είναι συνταρακτικές, το G2 στέκει πολύ καλά ακόμη!

Οθόνη: Πολύ καλή του S7, εντυπωσιακή, με τον "κλασικό" βέβαια υπερκορεσμο των amoled! Οι λάτρης των amoled θα κολλήσουν, οι λάτρης των φυσικών χρωμάτων δε θα τρελαθουν.

Ποιότητα κλήσης: Καλύτερη στο S7.

Ισχύς σήματος κινητής και wifi: Πάνω-κάτω στα ίδια με το G2. Ίσως ενα κλικ καλύτερο το S7, κάτι που "φοβόμουν" γιατί το S7 έχει χαμηλό sar κάτι που συνήθως συνδέεται και με τη δύναμη των σημάτων!

Ηχείο: Ποιό ποιοτικό του S7, με ικανοποιητική ένταση! Στο G2 βέβαια εγώ πάντα ανέβαζα αρκετά την ένταση (τα καλά του root).

Ταχύτητα: Ποιό γρήγορο το S7, ειδικά στο άνοιγμα εφαρμογών, αλλά και το G2 ακολουθεί από κοντά ;)

Κάμερες: Και οι δύο κάμερες του S7 είναι αρκετά πάνω απ' του G2.

GPS: Εδώ η διαφορά είναι χαώδης!!! Σε δευτερόλεπτα το S7 κλείδωσε ΜΕΣΑ στο σπίτι 18 δορυφόρους. Το G2, σε 3.5 χρόνια δεν κλείδωνε ΟΥΤΕ έναν.

Θερμοκρασίες: Το S7 είναι ψυγείο μπροστά στο G2. Με την ίδια χρήση που στο G2 έβλεπα 70αρια, στο S7 δε βλέπω πάνω από 40-45 °C.

Μου έλειψε λίγο το double tap to wake, αλλά με βόλεψε πολύ το δακτυλικό αποτύπωμά. Ειδικά επειδή έχει χρήση και σε εφαρμογές τύπου e-banking.

Το double tap to sleep το έχω πάλι, γιατί δουλεύω nova prime, όπως και στο G2!

Για το τέλος άφησα τη μπαταρία.

Η μπαταρία είναι μπορώ να πω σε επίπεδα καινούργιου G2.

Σε δύο μέρες χρήσης με διάφορα ολιγόλεπτα τηλέφωνα, ΜΟΝΟ wifi (ανοιχτό συνέχεια εκτός του ύπνου), οθόνη ρυθμισμένη σε full ανάλυση WQHD 2560x1450 (σε android 7 μπορείς να τη ρυθμίσεις και σε HD ή full HD), συγχρονισμοι συνέχεια ανοιχτοί, φωτεινότητα στο αυτόματο, μόνιμα αναμμένα τα capacitive buttons (με extra εφαρμογή, αλλιώς σβήνουν σε 1.5 sec) είχα αυτά που θα δείτε παρακάτω:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170127/492e3d14b457c4cae9d175f8b51811a8.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170127/e3a8f6e235ae22c9e841a093ca4323fc.jpg

Συγγνώμη παιδιά και πάλι για το "σεντόνι" και για το off topic......

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος για το συγκριτικό! Καλώς να χαρείς την αναβάθμιση σου.

 

Αυτό με το double tap to wake είναι όντως πολύ μα πολύ βολικό.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Έχει ένας φιλος το LG G2 εδώ και 3 χρόνια με το μαμα software και επειδη έχει αρχίσει να δείχνει την ηλικία του σκεφτομαι να του βάλω αλλη rom. Θα του βκανω root και θα βαλω TWRP.

Ποια rom προτεινετε? Θέλω μια που να ειναι πιο γρηγορη απο την μαμα rom, να μην εχει προβληματα, να μην υστερει σε καμερα και αν γινεται να εχει android 6 .

 

Αν δεν γινεται με android 6 και ικανοποιουνται τα υπολοιπα κριτηρια, τοτε δεν πειραζει, αρκουμαστε και σε android 5/5.1.

 

Να παω σε cm που γενικοτερα τις προτιμω λογω οτι φερνουν σε vanilla android ή εχετε κατι αλλο να προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι και πριν κανα 2 βδομαδες που ειχα δοκιμασει, δεν υπηρχε cm based rom που να ειναι γρηγοροτερη απο stock based + xceed kernel. Δηλαδη μπορει να ειναι γρηγοροτερη μεν στο ανοιγμα των εφαρμογων αλλα κανει χειροτερη διαχειριση μνημης και οποτε αν εχεις ανοιξει μερικες εφαρμογες λαγκαρει ασχημα. Δεν ξερω αν βγηκε κατι νεοτερο σημερα βεβαια.

 

Επειδη υπαρχει η snapdragon camera με εφαμιλλη ποιοτητα με τη στοκ δεν υστερει καμια ρομ πλεον. Για να χεις ιδιο noise reduction με στοκ απλα το βαζεις σε night mode.

 

Απο οσες ειχα δοκιμασει ο ελαφρυτερος και γρηγοροτερος συνδιασμος ειναι google edition 1.5 + kernel xceed 14 + fast animation. Εναλλακτικα αν θες κατι πιο ομορφο μπορεις να δοκιμασεις cloudy 3.3 + kernel xceed 14 + fast animation.

 

Για το fast animation ψαξε μεσα στο θεμα οπου εχει ανεβει το αρχειο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνω. Ή Google edition 1.5 ή SRKG2 3.0 ή CloudyG3 3.3. Όλες συνοδευμένες από Xceed 14.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τον είχα και τον έχασα..

Δεν μπορώ να τον βρω..

Που βρίσκεται ο xceed 14?

Σύμφωνω. Ή Google edition 1.5 ή SRKG2 3.0 ή CloudyG3 3.3. Όλες συνοδευμένες από Xceed 14.
Link to comment
Share on other sites

Τον είχα και τον έχασα..

Δεν μπορώ να τον βρω..

Που βρίσκεται ο xceed 14?

https://www.dropbox.com/s/lf6j78a7budteit/D802-LP-prod-bld14-wpr.zip?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα χθες CloudyG3 3.3 με Xceed 14. Έχω πάθει σοκ...Τα έχω δίπλα δίπλα με το G4 και έχω μείνει άφωνος....
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα..ξέχασα να το αναφέρω...απίθανα πράγματα..

Βάλε και fastanimation να αποτρελαθεις τοτε :p
Link to comment
Share on other sites

Βάλε και fastanimation να αποτρελαθεις τοτε :p

 

Το έβαλα..ξέχασα να το αναφέρω...απίθανα πράγματα..

Για θυμιστε μου λίγο. Τι κάνει το fast animation; Μόνο αυτό που λεει;

Ρωτάω γιατί εγώ καταργώ όλα τα animations οπότε αν κάνει μόνο αυτό εγώ δε θα δω διάφορα οπότε δεν θα έχει νόημα να το φλασαρω.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θυμασαι που γκρινιαζα οτι αργει να ανταποκριθει στο πατημα η εφαρμογη. Οτι δηλαδη πρωτα παταγα και μετα απο λιγο χρονο ξεκιναγε το εφε ανοιγματος; Ε πλεον δεν καθυστερει. Με το που πατησεις ξεκινα αμεσως το εφε. Οποτε fast animation +0.5 ταχυτητα εφε ειναι αψογο. Πολυ πιο ομορφο στη λειτρουγια και χωρις να αργει (σκεψου οτι στο μεταξυ ουτως ή αλλος φορτωνει την εφαρμογη). Οποτε δειχνει πιο smooth απο οτι να το χες απενεργοποιημενο.
Link to comment
Share on other sites

Για θυμιστε μου λίγο. Τι κάνει το fast animation; Μόνο αυτό που λεει;

Ρωτάω γιατί εγώ καταργώ όλα τα animations οπότε αν κάνει μόνο αυτό εγώ δε θα δω διάφορα οπότε δεν θα έχει νόημα να το φλασαρω.

Θυμασαι που γκρινιαζα οτι αργει να ανταποκριθει στο πατημα η εφαρμογη. Οτι δηλαδη πρωτα παταγα και μετα απο λιγο χρονο ξεκιναγε το εφε ανοιγματος; Ε πλεον δεν καθυστερει. Με το που πατησεις ξεκινα αμεσως το εφε. Οποτε fast animation +0.5 ταχυτητα εφε ειναι αψογο. Πολυ πιο ομορφο στη λειτρουγια και χωρις να αργει (σκεψου οτι στο μεταξυ ουτως ή αλλος φορτωνει την εφαρμογη). Οποτε δειχνει πιο smooth απο οτι να το χες απενεργοποιημενο.

Το δοκίμασα τελικά το fast animation.

Παιδιά, πως μπορείτε;!

Το κινητό είναι πιο αργό από το να έχεις καταργήσει τελείως τα εφέ κίνησης. Χωρίς εφέ νοιώθεις μία μεγαλύτερη αμεσοτητα και απόκριση.

 

Επίσης παρατήρησα ότι αφού το φλασαρουμε και μετα δοκιμασουμε να καταργήσουμε τα εφέ τότε κάποια εφέ συνεχίζουν να υπάρχουν. Θέλει φλασαρισμα το νέο restore ζιπακι που δημιουργήθηκε για να επαναφέρει το framework-res.

 

edit: Επειδή για κάποιο λόγο δεν μπορώ να πάρω μέσα από κάποια ROM το stock κουμπιουτερακι μπορεί κάποιος να μου στ στείλει το δικό του Lgcalculator.apk ; Βρίσκεται στο /system/priv-app

Ψάχνω αλλά βρησκω μόνο το παλιό της KitKat. Θέλω κάποιο Lollipop based. Ή αν ξέρετε αν υπάρχει κάνα port από κάνα G4, G5.

 

Ευχαριστώ.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

https://cloud.tapatalk.com/s/58916e48358b9/LGCalculator.apk

Εδώ είσαι...από srk..

Δες άμα χρειάζεσαι και τον φάκελο lib

Link to comment
Share on other sites

Turac_Rip δουλευει μονο στο στοκ launcher. Σε nova πχ θα χεις ιδιους χρονους.

 

Για μενα αυτο + 0.5 ταχυτητα εφε ειναι μια χαρα. Απο εκει και περα γουστα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

https://cloud.tapatalk.com/s/58916e48358b9/LGCalculator.apk

Εδώ είσαι...από srk..

Δες άμα χρειάζεσαι και τον φάκελο lib

Σ ευχαριστώ αλλά δε μου το κατεβάζει. Παίζει να το ανεβάσεις σε κάποιον άλλο cloud;

Turac_Rip δουλευει μονο στο στοκ launcher. Σε nova πχ θα χεις ιδιους χρονους.

 

Για μενα αυτο + 0.5 ταχυτητα εφε ειναι μια χαρα. Απο εκει και περα γουστα ειναι.

Εννοείται μόνο stock launcher.

Ναι, γούστα είναι αυτά. Απλώς μου κάνει εντύπωση που ασχολούμαστε με τους kernel και τις ROMs για να πετύχουμε τον καλύτερο συνδυασμό ταχύτητας και μετράμε τα milliseconds και δεν απενεργοποιούμε τα εφέ όπου έχουμε κέρδος αρκετών msec.

Σα να έχεις ένα αμάξι που έχει 100 άλογα αλλά το χρώμα που σου αρέσει βγαίνει μόνο σε 80 άλογα και το παίρνεις αλλά μετά ασχολείσαι με τροποποιήσεις, πειράγματα και μοντες για να του ανεβασεις άλογα.

Εγώ προτιμώ να πάρω το χρώμα που δε μου αρέσει (χωρίς εφέ κινησης) και να έχω τα πιο πολλά άλογα (ταχύτητα ανοίγματος εφαρμογών και γενικά απόκριση) και έξτρα τροποποιήσεις για ακόμα πιο μεγάλη ταχύτητα.

 

Πιστεύω ότι αν δοκιμάσετε με απενεργοποιημενα τα εφέ για λίγες μέρες μετά δε θα υπάρχει γυρισμος. Δε θα μπορείτε με εφέ, θα σας φαίνεται πολύ παράξενο. Είναι σα να ψιλολαγκαρει.

 

Επαναλαμβάνω ότι άμα κάποιος έχει περάσει το fastanimations και θελήσει να απενεργοποιήσει τα εφέ τότε πρέπει πρώτα να φλασαρει το ζιπακι vrtheme_restore.zip που αυτόματα δημιουργήθηκε στο φάκελο vrtheme-backup στην SD. Μετά από τις ρυθμίσεις προγραμματιστή απενεργοποιεί όλα τα εφέ.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχει ο αδερφός μου το G2 με CM13 (6.0.1) και κάνει τυχαίες επανεκκινήσεις, έχει lag κλπ..

Διάβασα στις τελευταίες σελίδες που αναφέρετε την Google Edition σε συνδυασμό με Xceed 14.

 

Χρειάζεται κάποια διαδικασία για να την περάσω, λόγω του ότι από 6.0.1 θα πάω σε 5.0.2, ή απλά wipe μέσω recovery και φλασάρω rom, gapps και kernel?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

sent from nexus 6

Edited by stefan_city
Link to comment
Share on other sites

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχει ο αδερφός μου το G2 με CM13 (6.0.1) και κάνει τυχαίες επανεκκινήσεις, έχει lag κλπ..

Διάβασα στις τελευταίες σελίδες που αναφέρετε την Google Edition σε συνδυασμό με Xceed 14.

 

Χρειάζεται κάποια διαδικασία για να την περάσω, λόγω του ότι από 6.0.1 θα πάω σε 5.0.2, ή απλά wipe μέσω recovery και φλασάρω rom, gapps και kernel?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

καλησπέρα ,gapps για την συγκεκριμένη ρομ δεν χρειάζονται γιατί είναι stock based και τα περιέχει (δεν είναι όπως η CM 13 ).Eγω που την φοράω αυτή τη στιγμή και δοκιμάζω διάφορες aosp Nougat ,φλασάρω απο την μία στην άλλη και γυρνάω στο backup μου με τη συνήθη διαδικασία μέσω recovery και σχετικών wipes, υπ'όψιν όμως ότι έχω φλασάρει Hybrid Bootstack απο εδώ https://forum.xda-developers.com/lg-g2/development/boot-g2-hybrid-bootstacks-t3183219 (δεν ξέρω τι γίνεται με τα άλλα ). Εδω είναι ο Κέρνελ https://www.androidfilehost.com/?fid=24269982087010257

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μπορώ να δω κάπως τι bootstack είχα φλασάρει για να βάλω την CM;

Επίσης, βλέπω πως η έκδοση του twrp για το G2 δεν ενημερώνεται πλέον. Έχουμε κάποιο λινκ για το ποιο να χρησιμοποιήσω;

 

sent from nexus 6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...