Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, μπορώ να δω κάπως τι bootstack είχα φλασάρει για να βάλω την CM;

Επίσης, βλέπω πως η έκδοση του twrp για το G2 δεν ενημερώνεται πλέον. Έχουμε κάποιο λινκ για το ποιο να χρησιμοποιήσω;

 

sent from nexus 6

 

εδώ θα βρείς την τελευταία TWRP του Blastagator είναι η 3.0.2-1 (προσοχή να κατεβάσεις την σωστή), αν έχεις πιο παλιά έκδοση μπαίνεις σε αυτήν που έχεις φλασάρεις την καινούργια και κάνεις reboot ξανά στην recovery .

http://www.gregtwallace.com/lgg2-projects/twrp/

για το bootstack ας μας πει κάποιος που ξέρει ,εγω δεν το γνωρίζω αν και σου προτείνω ό,τι και νάχεις να φλασάρεις το Hybrid Bootstack που σου έδωσα (καθαρά προσωπική άποψη )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εδώ θα βρείς την τελευταία TWRP του Blastagator είναι η 3.0.2-1 (προσοχή να κατεβάσεις την σωστή), αν έχεις πιο παλιά έκδοση μπαίνεις σε αυτήν που έχεις φλασάρεις την καινούργια και κάνεις reboot ξανά στην recovery .

http://www.gregtwallace.com/lgg2-projects/twrp/

για το bootstack ας μας πει κάποιος που ξέρει ,εγω δεν το γνωρίζω αν και σου προτείνω ό,τι και νάχεις να φλασάρεις το Hybrid Bootstack που σου έδωσα (καθαρά προσωπική άποψη )

Ευχαριστώ Ανέστη.

Οπότε, φλασάρω recovery, κάνω reboot to recovery, φλασάρω το hybrid bootstack και στη συνέχεια κάνω τα wipes και φλασάρω τη rom.

 

sent from nexus 6

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ανέστη.

Οπότε, φλασάρω recovery, κάνω reboot to recovery, φλασάρω το hybrid bootstack και στη συνέχεια κάνω τα wipes και φλασάρω τη rom.

 

sent from nexus 6

 

καλησπέρα προσοχή στα wipes οχι το internal εκτός αν έχεις όλα όσα χρειάζεσαι σε ένα OTG φλασάκι (το καλύτερο είναι αυτό) και φυσικά πάντα ένα backup να υπάρχει για παν ενδεχόμενο

Link to comment
Share on other sites

μιας που ανεφερες το backup, μεγαλο προβλημα τα 10gb που εχει το 16αρι,

λιγο μετα το ρουτ πηρα το ενα και μοναδικο μου,

αλλα μου βγαλε την πιστη γιατι επρεπε να σβησω ενα σωρο πραγματα,

ειχα 2,5gb ελευθερα,

καποια απο οσα ειχα σβησει τα επανεφερα (mp3, google maps χαρτες κλπ),

αλλα καταναλωσαν χωρο και τα backup του titanium,

που κι αυτα χρειαζονται για την συγκριση - ωστε να παιρνει backup μονο οτι ειναι νεο και

οχι τα παντα,

υπαρχει καμια λυση;

μπορουμε να παρουμε nandroid backup σε εξωτερικο μεσο;

στο pc π.χ.;

κι αν ναι, πως;

κατι ειχα πετυχει παλιοτερα καπου, αλλα δεν θυμαμαι, καποια adb εντολη;

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να κατεβάσω κ εγώ την τελευταία έκδοση του TWRP?

Είμαι με cloudy 3.3.

Κατεβάζω και απλά κάνω install τη νέα?

εδώ θα βρείς την τελευταία TWRP του Blastagator είναι η 3.0.2-1 (προσοχή να κατεβάσεις την σωστή), αν έχεις πιο παλιά έκδοση μπαίνεις σε αυτήν που έχεις φλασάρεις την καινούργια και κάνεις reboot ξανά στην recovery .

http://www.gregtwallace.com/lgg2-projects/twrp/

για το bootstack ας μας πει κάποιος που ξέρει ,εγω δεν το γνωρίζω αν και σου προτείνω ό,τι και νάχεις να φλασάρεις το Hybrid Bootstack που σου έδωσα (καθαρά προσωπική άποψη )

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να κατεβάσω κ εγώ την τελευταία έκδοση του TWRP?

Είμαι με cloudy 3.3.

Κατεβάζω και απλά κάνω install τη νέα?

 

καλημέρα ,εαν σου αρέσει να πειραματίζεσαι και να δοκιμάζεις καινούργιες ρομ , είτε είναι stock based είτε είναι aosp, νομίζω καλό είναι να φοράς την τελευταία έκδοση (έτσι τουλάχιστον λένε και οι devs στις οδηγίες που δίνουν για το φλασάρισμα),εκτός αν δεν ασχολείσαι με το σπορ.Δεν έχω και την τρομερή εμπειρία ,ίσως κάποιος φίλος να γνωρίζει καλύτερα και να μας πεί.

 

Υ.Γ πολλές φορές μάλιστα όταν δοκίμαζα παλαιότερες ρομ ,όπως π.χ. η δικιά σου (ενώ φόραγα την τελευταία TWRP την 3.0.2-1 ) με το που φλάσαρα την ρομ γύρναγε και η recovery σε παλιότερη έκδοση π.χ. 2.8.7.3,αν θυμάμαι καλά ,οπότε ξαναφλασάριζα την 3.0.2-1 .Θέλω να πω δηλ. δεν είναι και κάτι που πρέπει να μας φοβίζει ,αυτή τουλάχιστον είναι η δική μου άποψη ,μην σε πάρω στο λαιμό μου

Edited by anestis1
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ πολλές φορές μάλιστα όταν δοκίμαζα παλαιότερες ρομ ,όπως π.χ. η δικιά σου (ενώ φόραγα την τελευταία TWRP την 3.0.2-1 ) με το που φλάσαρα την ρομ γύρναγε και η recovery σε παλιότερη έκδοση π.χ. 2.8.7.3,αν θυμάμαι καλά ,οπότε ξαναφλασάριζα την 3.0.2-1 .Θέλω να πω δηλ. δεν είναι και κάτι που πρέπει να μας φοβίζει ,αυτή τουλάχιστον είναι η δική μου άποψη ,μην σε πάρω στο λαιμό μου

 

Μηπως εννοεις οτι περναγες το nadroid backup σου και σε αυτο ειχες βαλει και τη recovery?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Όλα μια χαρά,έβαλα απροβλημάτιστα την τελευταία έκδοση!

καλημέρα ,εαν σου αρέσει να πειραματίζεσαι και να δοκιμάζεις καινούργιες ρομ , είτε είναι stock based είτε είναι aosp, νομίζω καλό είναι να φοράς την τελευταία έκδοση (έτσι τουλάχιστον λένε και οι devs στις οδηγίες που δίνουν για το φλασάρισμα),εκτός αν δεν ασχολείσαι με το σπορ.Δεν έχω και την τρομερή εμπειρία ,ίσως κάποιος φίλος να γνωρίζει καλύτερα και να μας πεί.

 

Υ.Γ πολλές φορές μάλιστα όταν δοκίμαζα παλαιότερες ρομ ,όπως π.χ. η δικιά σου (ενώ φόραγα την τελευταία TWRP την 3.0.2-1 ) με το που φλάσαρα την ρομ γύρναγε και η recovery σε παλιότερη έκδοση π.χ. 2.8.7.3,αν θυμάμαι καλά ,οπότε ξαναφλασάριζα την 3.0.2-1 .Θέλω να πω δηλ. δεν είναι και κάτι που πρέπει να μας φοβίζει ,αυτή τουλάχιστον είναι η δική μου άποψη ,μην σε πάρω στο λαιμό μου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ φορούσα την τελευταία recovery κάποιο διάστημα αλλά μου φάνηκε πιο αργή και επέστρεψα στην 2.8.7.3, δηλαδή εκανε περισσότερα λεπτά να κάνει back up & restore. Εσείς το έχετε παρατηρήσει?
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις οτι περναγες το nadroid backup σου και σε αυτο ειχες βαλει και τη recovery?

Καλημέρα φίλτατε ,όχι άλλαζε μόλις φλασάριζα την νέα μεν αλλά παλιά έκδοση ρομ .Και πως το καταλάβαινα ,όταν ξανάμπαινα recovery δεν είχα πιά την 3.0.2-1 αλλά την 2.8.7.3 (ακούγεται τρελλό ,το καταλαβαίνω) και γινότανε όχι με όλες τις παλιές ρομ ,αλλά με ορισμένες που δεν θυμάμαι .

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά εγώ φορούσα την τελευταία recovery κάποιο διάστημα αλλά μου φάνηκε πιο αργή και επέστρεψα στην 2.8.7.3, δηλαδή εκανε περισσότερα λεπτά να κάνει back up & restore. Εσείς το έχετε παρατηρήσει?

 

καλημέρα αγαπητέ ,όχι η αλήθεια δεν το έχω αντιληφθεί, πιθανόν να είναι όπως το λες ,αλλά όταν για να βάλεις μια πρόσφατη ρομ σου ζητάνε και την πιο πρόσφατη recovery ,τι να κάνω ? Από άποψη αισθητικής πάντως μου αρέσει η τελευταία

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μένω πιστός στην 2.8.7.3 έκδοση. Μου φαίνεται πιο απροβλημάτιστη. Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ φορούσα την τελευταία recovery κάποιο διάστημα αλλά μου φάνηκε πιο αργή και επέστρεψα στην 2.8.7.3, δηλαδή εκανε περισσότερα λεπτά να κάνει back up & restore. Εσείς το έχετε παρατηρήσει?

Σοβαρολογεις τώρα;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μένω πιστός στην 2.8.7.3 έκδοση. Μου φαίνεται πιο απροβλημάτιστη.

Άμα σου πω ότι πέρα από αυτό που λες μου αρέσει και αισθητικά περισσότερο ή 2.8.7.3.

Νομίζω δεν ταιριάζουν όλες οι εφαρμογές να έχουν material design..

Γούστα είναι αυτά βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα εχω την εντυπωση οτι μου εχασε το double tap unlock μετα την εγκατασταση της 3.0,

το επανεφερα συμφωνα με τις οδηγιες που δινονται

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Πέρασα τελικά Google Edition + Xceed, όλα καλά.

Πώς καταλαβαίνω όμως ότι ο kernel περάστηκε; Στις πληροφορίες λογισμικού δεν αναφέρει πουθενά κάτι σχετικό με τον Xceed, μόνο "Έκδοση kernel 3.4.0".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Πέρασα τελικά Google Edition + Xceed, όλα καλά.

Πώς καταλαβαίνω όμως ότι ο kernel περάστηκε; Στις πληροφορίες λογισμικού δεν αναφέρει πουθενά κάτι σχετικό με τον Xceed, μόνο "Έκδοση kernel 3.4.0".

Αν δεν έχεις Xposed (με Xposed μπορείς να το κάνεις να φαίνεται και στις ρυθμίσεις) κατέβασε αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bvalosek.cpuspy

Και δες τι γράφει κάτω-κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Πέρασα τελικά Google Edition + Xceed, όλα καλά.

Πώς καταλαβαίνω όμως ότι ο kernel περάστηκε; Στις πληροφορίες λογισμικού δεν αναφέρει πουθενά κάτι σχετικό με τον Xceed, μόνο "Έκδοση kernel 3.4.0".

 

Πέρασα κι εγώ σε ενός φίλου με την ίδια ρομ τον xceed

Σήμερα θα το δω το κινητό και να δω πως τα πάει. Έχει κανα δυο μέρες που άλλαξα τον kernel αλλά δεν ξανά έπιασα την συσκευή στα χέρια μου να δω αν είναι εντάξει γιατί με τον μαμά kernel είχε θέματα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις Xposed (με Xposed μπορείς να το κάνεις να φαίνεται και στις ρυθμίσεις) κατέβασε αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bvalosek.cpuspy

Και δες τι γράφει κάτω-κάτω.

Ευχαριστώ, κατέβασα την εφαρμογή και αναφέρει ότι kernel είναι ο Xceed.

Πέρασα κι εγώ σε ενός φίλου με την ίδια ρομ τον xceed

Σήμερα θα το δω το κινητό και να δω πως τα πάει. Έχει κανα δυο μέρες που άλλαξα τον kernel αλλά δεν ξανά έπιασα την συσκευή στα χέρια μου να δω αν είναι εντάξει γιατί με τον μαμά kernel είχε θέματα

Εγώ έβαλα απευθείας τον Xceed, έκανα το setup, ρυθμίσεις, εγκατάσταση εφαρμογών κλπ., και το παρέδωσα. Ελπίζω να είναι απροβλημάτιστο πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όχι το τηλέφωνο συνεχίζει τα προβλήματα με τις εφαρμογές να λένε συνέχεια γίνεται επανεκκίνηση

Ρυθμίσεις/εφαρμογές/σε λειτουργία

Πολλές εφαρμογές γράφουν συνέχεια αυτό

Το τηλέφωνο ψιλό κολλάει, τρώει μπαταρία και ζεστενεται

Το ίδιο και σε άλλο τηλέφωνο με cloudy 3.3

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όχι το τηλέφωνο συνεχίζει τα προβλήματα με τις εφαρμογές να λένε συνέχεια γίνεται επανεκκίνηση

Ρυθμίσεις/εφαρμογές/σε λειτουργία

Πολλές εφαρμογές γράφουν συνέχεια αυτό

Το τηλέφωνο ψιλό κολλάει, τρώει μπαταρία και ζεστενεται

Το ίδιο και σε άλλο τηλέφωνο με cloudy 3.3

Κάτι κάνεις λάθος τότε. Για πες μας αναλυτικά τι κινητά έχεις και τι έχεις κάνει ακριβώς με ποια μέθοδο.

 

Μου μυρίζει custom lollipop απευθείας από official KitKat.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κάνεις λάθος τότε. Για πες μας αναλυτικά τι κινητά έχεις και τι έχεις κάνει ακριβώς με ποια μέθοδο.

 

Μου μυρίζει custom lollipop απευθείας από official KitKat.

 

Είχα βάλει κανονικά ότι έλεγε η rom αλλά δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς

Root πρώτα με εφαρμογή από play store

Μετά κάτι για baseband πάλι με εφαρμογή

Μετά custom recovery

Εγκατάσταση την rom και τα wipes

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει κανονικά ότι έλεγε η rom αλλά δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς

Root πρώτα με εφαρμογή από play store

Μετά κάτι για baseband πάλι με εφαρμογή

Μετά custom recovery

Εγκατάσταση την rom και τα wipes

Μάλλον καλά λέω ότι κάτι γίνεται με τις διαφορετικές εκδοσεις (baseband). Δυστυχως για να σε βοηθήσουμε πρέπει να θυμηθείς και να μας πεις ακριβώς. Δε θυμάσαι δηλαδή ούτε σε ποια έκδοση ήσουν πριν (KitKat, lollipop) ούτε ποιο αεχειο baseband πέρασες ούτε με ποια εφαρμογή;

Αν δε θυμάσαι και δεν μπορείς να μας βοηθήσεις για να σε βοηθήσουμε τότε κάνε μία καθαρή εγκατάσταση μιας επίσημης lollipop ROM με το LG flash tool και μετα πέρνα οποία custom lollipop ROM θες και τα προβλήματά σου θα λυθούν.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον καλά λέω ότι κάτι γίνεται με τις διαφορετικές εκδοσεις (baseband). Δυστυχως για να σε βοηθήσουμε πρέπει να θυμηθείς και να μας πεις ακριβώς. Δε θυμάσαι δηλαδή ούτε σε ποια έκδοση ήσουν πριν (KitKat, lollipop) ούτε ποιο αεχειο baseband πέρασες ούτε με ποια εφαρμογή;

Αν δε θυμάσαι και δεν μπορείς να μας βοηθήσεις για να σε βοηθήσουμε τότε κάνε μία καθαρή εγκατάσταση μιας επίσημης lollipop ROM με το LG flash tool και μετα πέρνα οποία custom lollipop ROM θες και τα προβλήματά σου θα λυθούν.

 

Είχα κάνει root με μια εφαρμογή όχι από play store

Θυμάμαι είχε κάτι φωτιές μέσα σαν φόντο

Μετά είχα βάλει με το autorec 2, KitKat recovery και μετά την rom

Πάει πάνω από ένας χρόνος και τα έχω ξεχάσει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αμα λες kitkat recovery και εβαλες cloudy 3.3 τοτε οπως στα λεει ο turac ειναι. Οπως και να χει νομιζω ευκολοτερο θα σου ναι να κανεις flash μια official lollipop και μετα απο την αρχη root, twrp και custom rom.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...