Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπαθω να βαλω την λολιποπ την 32αρα μιας και εχω 32αρι.

Ειμαι με την cloudy 3.3 τωρα..

Στο download mode το κινητο λεει

''User B100''

''Rooted''.

 

Το πρωτο error Που μ πεταει ''Conection to server error''

 

Αφου τα ξανακανω απο την αρχη μετα μου λεει πως λογω καποιου error πατηστε retry..

 

error.jpg

 

στην διαχειρηση συσκευων φαινεται οπως στην φωτο...

Δοκιμασα και σε αλλο pc και παλι τπτ...

 

Τα ειδα τα προηγουμενα ποστς...αλλα δεν εγινε κατι..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καπου εχει αναφερθει ακριβως το ιδιο προβλημα παντως... προσφατα μαλιστα. Μηπως ξεκινα για λιγο (παει καπου 2%) και σταματαει; Αν ναι δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6985613#post6985613

 

Υ.Γ.1 Γρηγορη σκεψη, δοκιμασες ενα hard reset? Αφου ουτως ή αλλος θα στα σβησει ολα δεν νομιζω οτι εχεις να χασεις κατι...

 

Υ.Γ.2 Μηπως να δοκιμαζες kitkat μπας και δουλεψει και το πολυ πολυ κανεις Update?

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα κι εγω ειπα να παω σε lollipop, και ειχε και σε μενα προβληματα το LG Flash Tool με τα Win10.

Παντα κολλουσε στο 2% και πετουσε σφαλμα. Αυτα στα Windows γιατι το κινητο εδειχνε να προχωραει.

Αλλα οταν τελειωνε δε γινοταν τιποτα. Ακομα και restart με ξαναβαζε σε download mode.

 

Μετα περασα κατι παλαιοτερους LG drivers που ειχα (3.12.3) και ξαναδοκιμασα.

Αν και παλι εμενε στο 2% με σφαλμα, το κινητο προχωρησε παλι, αλλα μετα φανηκε σαν να την εβαλε κανονικα τη rom.

Εκανε restart και μπηκε στην lollipop και μετα συνεχισα με root, twrp κλπ.

 

Εννοειται οτι δεν το ξαναπειραζω με το Flash Tool.

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ρε παιδια. Εχετε παρατηρησει αν με τους advanced drivers της καμερας δυσκολευεται περισσοτερο στο focus? Οταν ειναι χαμηλος φωτισμος (iso >1400, shutter 1/10) δυσκολευεται παρα πολυ να κανει φοκους και τελικα τις βγαζει θολες. Το προβλημα παραμενει ακομα και οταν πατησω που να κανει φοκους και ξεκινησε οταν εβαλα την πρωτη μου custom rom (cloudy 2.2) ενω συνεχισε και στις αλλες οπου επισης εχουν advanced camera drivers του xdabbeb.

 

Υπαρχουν καπου οι στοκ να τους δοκιμασω; Γιατι σε χαμηλο φωτισμο απλα δεν εχω καμερα (εκτος αν παιξω με manual focus αλλα χανεται το νοημα της point & shoot καμερας του κινητου)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ρε παιδια. Εχετε παρατηρησει αν με τους advanced drivers της καμερας δυσκολευεται περισσοτερο στο focus? Οταν ειναι χαμηλος φωτισμος (iso >1400, shutter 1/10) δυσκολευεται παρα πολυ να κανει φοκους και τελικα τις βγαζει θολες. Το προβλημα παραμενει ακομα και οταν πατησω που να κανει φοκους και ξεκινησε οταν εβαλα την πρωτη μου custom rom (cloudy 2.2) ενω συνεχισε και στις αλλες οπου επισης εχουν advanced camera drivers του xdabbeb.

 

Υπαρχουν καπου οι στοκ να τους δοκιμασω; Γιατι σε χαμηλο φωτισμο απλα δεν εχω καμερα (εκτος αν παιξω με manual focus αλλα χανεται το νοημα της point & shoot καμερας του κινητου)

Εχεις δικιο. Εχει αναφερθει αρκετες φορες απο χρηστες οτι τελικα οι stock drivers φερνουν καλυτερο γενικο αποτελεσμα. Εγω πλεον σταματησα να χρησιμοποιω τους advanced drivers. Ειμαι με stock drivers, την καμερα του Xdabbeb και τις ρυθμισεις του.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο. Εχει αναφερθει αρκετες φορες απο χρηστες οτι τελικα οι stock drivers φερνουν καλυτερο γενικο αποτελεσμα. Εγω πλεον σταματησα να χρησιμοποιω τους advanced drivers. Ειμαι με stock drivers, την καμερα του Xdabbeb και τις ρυθμισεις του.

 

Θα τους εβαζα χωρις δευτερη σκεψη αν στο βιντεο δεν υποστηριζε iso 1750 εναντι 950 του stock (οποτε σε στοκ απλα δεν εχεις βιντεο σε εσωτερικους χωρους). Για μενα αυτο ηταν το ουσιαστικοτερο κερδος οπου εσωζε μια αχρηστη καμερα (απο αποψη βιντεο)

 

Αν τελικα αλλαξω πισω σε στοκ, κατεβαζω τους Stock G2 5.0.2 files from D80230B απο της σελιδα http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=54549364&postcount=3 ? Αυτο που δεν καταλαβα ειναι αν απλα φλασαρω το ζιπ ή περναω χειροκινητα τα αρχειακια μιας και δεν βλεπω να χει συζητηση απο κατω.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αν τελικα αλλαξω πισω σε στοκ, κατεβαζω τους Stock G2 5.0.2 files from D80230B απο της σελιδα http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=54549364&postcount=3 ? Αυτο που δεν καταλαβα ειναι αν απλα φλασαρω το ζιπ ή περναω χειροκινητα τα αρχειακια μιας και δεν βλεπω να χει συζητηση απο κατω.

 

Δε βλεπεις συζητηση γιατι διαβαζεις μονο ενα συγκεκριμενο post.

Δες ολο το θεμα εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2548974

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Δε βλεπεις συζητηση γιατι διαβαζεις μονο ενα συγκεκριμενο post.

Δες ολο το θεμα εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2548974

 

Ουψ δεν το χα προσεξει ο στραβος. :p

 

Ενδεχομενως να τραβηξω απλα ενα back up και να δοκιμασω απλα αν φλασαρετε. Δεν νομιζω οτι αξιζει να ψαξω τοσες σελιδες για κατι που απαντιεται ουσιαστικα σε 2 λεπτα απλα με το να το δοκιμασω (φανταζομαι αν δεν γινεται απλα δεν θα το αφησει... και αν τα κανει μανταρα περναω πισω το back up)

Link to comment
Share on other sites

Τους εβαλα τελικα. Φαινεται βελτιωμενο το φοκους. Ομως βλεπω οτι στο αυτοματο κανει λαθος white balance (πχ αμα κουμπωσω "πυρακτωσεως" ειναι οκ... αν το αφησω αυτοματο βγαινουν κιτρινωπες). Να κανα κατι λαθος; Δεν θυμαμαι να χε τοσο θεμα σε white balance οι στοκ. Εσυ Turac_rip ποιους εχεις περασει; Εγω τους εβαλα απο εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=54549364&postcount=3

 

Κατι που προσεξα εινα οτι αν στο xcam settings αυξησω το minimum shutter σε πχ 1/15 τοτε μειωνεται το μεγιστο iso που μπορω να φτασω με αποτελεσμα να βγαινουν πολυ πιο σκοτεινες οι φωτογραφιες. Βεβαια ενδεχομενως ετσι να ηταν παντα οι στοκ μιας και δεν τους ειχα δοκιμασει με ρουτ (οποτε δεν μπορουσα να πειραξω ταχυτητες)

 

Υ.Γ. Για οποιον ενδιαφερεται, σε apps που δεν εχουν zsl μπορει να φτασεις shutter 1/6 και iso 3100. Αντιθετα με τους advanced δεν μπορεις να πας περα απο 1/9 και iso 2900 οποτε ισως ειναι προτιμοτεροι οι stock (το 1/7 που λεει στο night mode δεν νομζω να ισχυει γιατι δεν εχει καμια διαφορα με το 1/9)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες για το white balance, το κάνει όντως. Θυμάμαι κι εγώ για να μην βγαίνουν κιτρινωπές έβαζα "πυρακτώσεως". Δεν έχεις κάνει κάτι λάθος.

Τώρα είμαι με advanced drivers κυρίως για καλύτερες λήψεις σε σκοτεινούς χώρους. Το θέμα με το φόκους που λες, νομίζω είναι λίγο καλύτερο στην Open Camera, δεν ξέρω γιατί. Σε σύγκριση με την FreeDCamera λοκάρει λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερες φωτογραφιες σε χαμηλο φωτισμο απο ποια αποψη; Εχεις και πιο μακρα εκθεση με τους στοκ και μεγαλυτερο μεγιστο iso (σε non-zsl camera apps). Βεβαια μου κανε τελικα καλο η ιστορια και τολμησα να βαλω AOSP/CM. Αφου ουτως ή αλλος δεν με τρελαινε η καμερα τη νυχτα, δοκιμασα την cm13 και τελικα διαπιστωσα οτι οντως η snapdragon camera δεν ειναι τοσο κακη. Σε χαμηλο φωτισμο αν ενεργοποιησεις το night εχει παρομοιο NR με το stock (προσωπικα δεν καταλαβα καμια διαφορα απο στοκ αλλα δεν συγκρινα και διπλα διπλα τις φωτογραφιες). Οποτε εγω θα λεγα οσοι δισταζεται λογω φωτογραφιας να το τολμησετε.

 

Βεβαια αν εξαιρεσουμε γρηγοροτερο ανοιγμα στα apps, σε smoothness δεν καταλαβαινω διαφορα. Ισα ισα που μου δινει την αισθηση οτι λαγκαρει λιγο περισσοτερο (πχ σε σκρολαρισματα του playstore, messenger κλπ). Αυτο ισχυει ειτε στο ισορροπημενο ειτε στο γρηγορο. Αυτην που περασα ειναι η cm-13.0-20160820-SNAPSHOT-ZNH5YAO0J0-d802.zip 2016-08-20 00:59:09 . Τωρα δεν ξερω αν θελει απλα το χρονο της να κατσει η Rom. Ο lambda kernel βοηθα καθολου; Να δοκιμασω καποια αλλη rom; Αν ναι ποια θα προτεινατε; (κατα προτιμηση stable)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σαν κλασσικός φλασοκαμμένος, χρησιμοποιώ τις nightly. Κυρίως λόγω των συχνών ανανεώσεων.

Οι snapshot αργούν να ανανεωθούν.

Σχετικά με τους kernel, αν και ποτέ δεν έκατσα να τους ξεψαχνίσω, ποτέ δεν κατάλαβα διαφορά σε σχέση με τους στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Οι εκδοσεις nightly της cm13 πανε καλυτερα σε ταχυτητα; Ενδεχομενως να περιμενω να βγει καμια official cm nightly για Nougat.

 

Παντως επειδη ειχα διαβασει οτι καποια παιδια δεν τους δουλευε το πισω led, ενημερωτικα μεσω του tasker μπορεις να το ενεργοποιησεις κανονικα. Οποτε σε συνδιασμο με την snapdragon camera δεν βρισκω λογο πλεον να παλευεις με stock based (εκτος εαν χρειαζεσαι το s-view).

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερες φωτογραφιες σε χαμηλο φωτισμο απο ποια αποψη; Εχεις και πιο μακρα εκθεση με τους στοκ και μεγαλυτερο μεγιστο iso (σε non-zsl camera apps). Βεβαια μου κανε τελικα καλο η ιστορια και τολμησα να βαλω AOSP/CM. Αφου ουτως ή αλλος δεν με τρελαινε η καμερα τη νυχτα, δοκιμασα την cm13 και τελικα διαπιστωσα οτι οντως η snapdragon camera δεν ειναι τοσο κακη. Σε χαμηλο φωτισμο αν ενεργοποιησεις το night εχει παρομοιο NR με το stock (προσωπικα δεν καταλαβα καμια διαφορα απο στοκ αλλα δεν συγκρινα και διπλα διπλα τις φωτογραφιες). Οποτε εγω θα λεγα οσοι δισταζεται λογω φωτογραφιας να το τολμησετε.

 

Βεβαια αν εξαιρεσουμε γρηγοροτερο ανοιγμα στα apps, σε smoothness δεν καταλαβαινω διαφορα. Ισα ισα που μου δινει την αισθηση οτι λαγκαρει λιγο περισσοτερο (πχ σε σκρολαρισματα του playstore, messenger κλπ). Αυτο ισχυει ειτε στο ισορροπημενο ειτε στο γρηγορο. Αυτην που περασα ειναι η cm-13.0-20160820-SNAPSHOT-ZNH5YAO0J0-d802.zip 2016-08-20 00:59:09 . Τωρα δεν ξερω αν θελει απλα το χρονο της να κατσει η Rom. Ο lambda kernel βοηθα καθολου; Να δοκιμασω καποια αλλη rom; Αν ναι ποια θα προτεινατε; (κατα προτιμηση stable)

 

Προτείνω την OrionOS ανεπιφύλακτα, αν έχεις τη διάθεση να φλασάρεις νέα ROM (μίξη AOSP/CM, android 6.0.1). Πανάλαφρη και εξαιρετικά γρήγορη (με 150 εφαρμογές την είχα δοκιμάσει!). Την άλλαξα λόγω κάμερας και μόνο (υπόψιν, δεν ξέρω αν θα δουλεύει η snapdragon cam, δεν την είχα δοκιμάσει, δεν έβρισκα νομίζω σωστή έκδοση).

http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/rom-orionlp-1-5-t3192311/page39

στο λινκ αυτό είναι η τελευταία έκδοση (2.6.1) - ο τίτλος του thread δεν είναι updated

Απλά να ξέρεις, θέλει μετά φλασάρισμα gapps (από opengapps είχα βάλει τα pico) και τον Lambda Kernel για να φορτίζει γρήγορα. Αν θυμάμαι καλά είναι ήδη ρουταρισμένη, αλλά έχω σημειώσει ότι αν υπάρχει πρόβλημα με το root, κάνεις απλά εγκατάσταση το SuperSU από το playstore.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δουλεύει αν την φλασαρω μετα http://forum.xda-developers.com/lg-g2/themes-apps/snapdragon-camera-t3213605 . Δεν την έχω στήσει ιδιαίτερα οποτε δεν με πειράζει να περάσω αλλη αρκεί να δουλεύει η snapdragon.

 

Οσον αφορα το gapps νομίζω όλες οι AOSP/Cm χρειάζονται χωριστό φλασαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την CM 14.1, nougat 7.1. Υπάρχει zip ή apk με καλύτερη κάμερα; Έχω την αίσθηση ότι χάνει λίγο από την στοκ. Η xcam ενώ περνιεται, δεν ανοίγει.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την CM 14.1, nougat 7.1. Υπάρχει zip ή apk με καλύτερη κάμερα; Έχω την αίσθηση ότι χάνει λίγο από την στοκ. Η xcam ενώ περνιεται, δεν ανοίγει.

 

Νομιζω εχει μεσα την snapdragon που προσωπικα δεν βρισκω διαφορες απο stock (ειδικα σε χαμηλο φωτισμο ενεργοποιεις το night mode και εχουν πολυ παρομοιο noise reduction). Υποψιν αν εβαλες full gapps τοτε την εσβησε και εβαλε στη θεση του τη google camera.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προτείνω την OrionOS ανεπιφύλακτα, αν έχεις τη διάθεση να φλασάρεις νέα ROM (μίξη AOSP/CM, android 6.0.1). Πανάλαφρη και εξαιρετικά γρήγορη (με 150 εφαρμογές την είχα δοκιμάσει!). Την άλλαξα λόγω κάμερας και μόνο (υπόψιν, δεν ξέρω αν θα δουλεύει η snapdragon cam, δεν την είχα δοκιμάσει, δεν έβρισκα νομίζω σωστή έκδοση).

http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/rom-orionlp-1-5-t3192311/page39

στο λινκ αυτό είναι η τελευταία έκδοση (2.6.1) - ο τίτλος του thread δεν είναι updated

Απλά να ξέρεις, θέλει μετά φλασάρισμα gapps (από opengapps είχα βάλει τα pico) και τον Lambda Kernel για να φορτίζει γρήγορα. Αν θυμάμαι καλά είναι ήδη ρουταρισμένη, αλλά έχω σημειώσει ότι αν υπάρχει πρόβλημα με το root, κάνεις απλά εγκατάσταση το SuperSU από το playstore.

 

Φλασαρα τελικα την snapdragon και δουλευει κανονικα.

 

Σε ευχαριστω για τη προταση, ελπιζω να με βολεψει :D Μεχρι στιγμη ειναι αισθητα πιο γρηγορο το ανοιγμα των εφαρμογων (πεταει σε σχεση με cm13). Δεν ξερω αν εχει συμβαλλει και ο kernel. Μενει να τεσταρω κατα ποσο λαγκαρει σε scrolls.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Θα αρχίσει να φαγουρίζει το χέρι μου τώρα που λες για την snapdragon :P

Τα γράμματα και το DPI αλλάζουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, θα το ξέρεις βέβαια (δεν θυμάμαι αν έχει ήδη επιλογές στις ρυθμίσεις, στο Universe). Όταν την είχα φλασάρει προσωπικά έπαθα πλάκα με την ταχύτητα. Όχι ότι είχα δοκιμάσει όλες τις ROM, αλλά τις πιο γνωστές τις είδα το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Θα αρχίσει να φαγουρίζει το χέρι μου τώρα που λες για την snapdragon :P

Τα γράμματα και το DPI αλλάζουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, θα το ξέρεις βέβαια (δεν θυμάμαι αν έχει ήδη επιλογές στις ρυθμίσεις, στο Universe). Όταν την είχα φλασάρει προσωπικά έπαθα πλάκα με την ταχύτητα. Όχι ότι είχα δοκιμάσει όλες τις ROM, αλλά τις πιο γνωστές τις είδα το καλοκαίρι.

 

Ε ξυστο και συ ντε :p . Οση ωρα την πιεζω τοσο με πορωνει. Θα ανεβασω και τα profiles του tasker για ειδοποιησεις με πισω led για οποιον ενδιαφερεται. Απλα το profile που βρηκα στο net αναβοσβηνει μονο το μισο... το οποιο επειδη καταλαβα πως δουλευει πιστευω με λιγη τροποποιηση θα το καταφερω να αναβοσβηνει ολοκληρο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την CM 14.1, nougat 7.1. Υπάρχει zip ή apk με καλύτερη κάμερα; Έχω την αίσθηση ότι χάνει λίγο από την στοκ. Η xcam ενώ περνιεται, δεν ανοίγει.

Η χcam είναι μόνο για στοκ ρομς

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε AOSP MM χρησιμοποιώ αυτήν... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2522889 και είμαι πολύ ευχαριστημένος Edited by stratos76
Link to comment
Share on other sites

Η χcam είναι μόνο για στοκ ρομς

Όχι δεν είναι

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πως σου δουλεύει σε cm ή AOSP?

Link to comment
Share on other sites

Το tasker δεν δουλεύει ωραία, αναβόσβηνε το εικονίδιο του ρουτ # όποτε έτρεχε, με βάση την κάθε εντολή. Αν πχ. στο προφίλ για τις κλήσεις είχε 50 εντολές, αναβoσβηνε η # 5 φορές γρήγορα. Δεν θυμάμαι τι άλλο μου έκανε.

Αυτό που μου δούλεψε άψογα, είναι το lightflow.

Εδώ οι οδηγίες για όποιον ενδιαφέρεται:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375710&page=1355

Edited by AgMa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...