Jump to content

Galaxy Note 3 : Πλήρης οδηγός για Root (De la Vega method from XDA)


BlueChris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δλδ ήρθε η μέρα που θα πολλαπλασιαστουμε αυτοί που έχουμε knox 0x1. ε?

 

Χαχαχα!Μαλλον!Γιατι και η υπομονη εχει τα ορια της!

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 615
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχει κατι νεοτερο για να μη γραψει το knox;

 

όχι και απ ότι φαίνεται δεν θα υπάρξει .Μάλλον πρέπει να το πάρεις απόφαση δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

όχι και απ ότι φαίνεται δεν θα υπάρξει .Μάλλον πρέπει να το πάρεις απόφαση δυστυχώς.

 

Ευχαριστω. Να σαι καλά

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Οι εγγυηση συσκευης ποσο χρονια ειναι? Οταν ληξει και εφοσον εχουμε ακομα την συσκευη κανουμε οτι θλεουμε και ας γραψει οσα knox θελει?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δύο χρόνια πανευρωπαϊκή εγγύηση. Μετά τα δύο χρόνια ότι και αν γίνει στη συσκευή σου το πληρώνεις οπότε δεν σε νοιάζει αν θα γράψει το Knox.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δύο χρόνια πανευρωπαϊκή εγγύηση. Μετά τα δύο χρόνια ότι και αν γίνει στη συσκευή σου το πληρώνεις οπότε δεν σε νοιάζει αν θα γράψει το Knox.

 

Ναι αλλά αν τους το πας με Knox, έστω και για αλλαγή μίας ελλατωματικης μπαταρίας 'η ενός κουμπιού, θα σε χρεωσουν και αλλαγή πλακέτας...

 

(το συγκεκριμένο το είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ από κάποιο μέλος)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν τους το πας με Knox, έστω και για αλλαγή μίας ελλατωματικης μπαταρίας 'η ενός κουμπιού, θα σε χρεωσουν και αλλαγή πλακέτας...

 

(το συγκεκριμένο το είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ από κάποιο μέλος)

 

ισχύει αλλά αν είναι έτσι δεν υπάρχει λόγος να το πας στην αντιπροσωπία αλλά σε ένα άλλο σέρβις και θα σου φτιάξουν μόνο αυτό που θες και όλα θα είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν τους το πας με Knox, έστω και για αλλαγή μίας ελλατωματικης μπαταρίας 'η ενός κουμπιού, θα σε χρεωσουν και αλλαγή πλακέτας...

 

(το συγκεκριμένο το είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ από κάποιο μέλος)

 

ισχύει αλλά αν είναι έτσι δεν υπάρχει λόγος να το πας στην αντιπροσωπία αλλά σε ένα άλλο σέρβις και θα σου φτιάξουν μόνο αυτό που θες και όλα θα είναι μια χαρά.

 

Δεν θέλω να πιστεύω πως γίνονται τέτοια πράγματα! Δεν καταλαβαίνω γιατί να κοιτάξουν καν το Knox από την στιγμή που έχει λήξει η εγγύηση και γιατί να τους ενδιαφέρει αν είναι πειραγμένο αφού έτσι και αλλιώς θα πληρώσεις.

Επίσης η εγγύηση της μπαταρίας είναι έξι μήνες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πιστεύω πως γίνονται τέτοια πράγματα! Δεν καταλαβαίνω γιατί να κοιτάξουν καν το Knox από την στιγμή που έχει λήξει η εγγύηση και γιατί να τους ενδιαφέρει αν είναι πειραγμένο αφού έτσι και αλλιώς θα πληρώσεις.

Επίσης η εγγύηση της μπαταρίας είναι έξι μήνες.

 

και δυστυχώς έτσι είναι στο note1 εγώ ένα s2 ρουταρισμενο στη σμαρτεκ είχε χαλάσει ηχείο είχα εγγύηση και για τον λόγο ότι μου χάλασε όταν ήμουν κοντά στη σμαρτεκ δεν ξερουταρα αλλά πήγα κατευθείαν από εκεί να πληρώσω και να μου το αλλάξουν .μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξω πλακέτα αφού είναι ρουτ. πήγα σπίτι ξερουταρα το έδωσα σε φίλο το πήγε και το έφτιαξαν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί, πιο είναι το αρχείο tar που πρέπει να κατεβάσω για να ρουτάρω το ΝΟΤΕ 3;

ΑΡ:N9005XXUENA6

CP: N9005XXUENA2

CSC: N9005OXXENA5

θα γράψει το KNOX αν κάνω την όλη διαδικασία;

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί, πιο είναι το αρχείο tar που πρέπει να κατεβάσω για να ρουτάρω το ΝΟΤΕ 3;

ΑΡ:N9005XXUENA6

CP: N9005XXUENA2

CSC: N9005OXXENA5

θα γράψει το KNOX αν κάνω την όλη διαδικασία;

 

Και εγώ μόλις το πήρα και έκανε την αναβάθμιση σε 4.4.2 έχω την ίδια ερώτηση με τα ίδια παραπάνω στοιχεία.

Ποιός είναι ο πιο ασφαλής τρόπος για root με την 4.4.2?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ή μήπως δεν μπορεί να γίνει root στις συσκευές που έχουν αυτή την έκδοση λειτουργικού;

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Tελικά έκανα αυτην την διαδικασία και είναι μια χαρά ,παραθέτω το λινκ για περισσότερες πληροφορίες.Τα ρίσκα είναι δικά μας βέβαια.

 

Follow these instructions to the letter. Do not touch any buttons or checkboxes that are not listed below to touch!

 

- Download and unzip the CF-Auto-Root-....zip file (see posts below this one)

- If you end up with a recovery.img and cache.img file, you've extracted twice. You need to end up with a .tar.md5 file - don't extract that one

- (USB) Disconnect your phone from your computer

- Start Odin3-vX.X.exe

- Click the PDA button, and select CF-Auto-Root-....tar.md5

- Put your phone in download mode (turn off phone, then hold VolDown+Home+Power to boot - if it asks you to press a button to continue, press the listed button, or run adb reboot download command)

- (USB) Connect the phone to your computer

- Make sure Repartition is NOT checked

- Click the Start button

- Wait for Android to boot

- Done (if it took you more than 30 seconds, you need practise!)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2466423

Link to comment
Share on other sites

Tελικά έκανα αυτην την διαδικασία και είναι μια χαρά ,παραθέτω το λινκ για περισσότερες πληροφορίες.Τα ρίσκα είναι δικά μας βέβαια.

 

Follow these instructions to the letter. Do not touch any buttons or checkboxes that are not listed below to touch!

 

- Download and unzip the CF-Auto-Root-....zip file (see posts below this one)

- If you end up with a recovery.img and cache.img file, you've extracted twice. You need to end up with a .tar.md5 file - don't extract that one

- (USB) Disconnect your phone from your computer

- Start Odin3-vX.X.exe

- Click the PDA button, and select CF-Auto-Root-....tar.md5

- Put your phone in download mode (turn off phone, then hold VolDown+Home+Power to boot - if it asks you to press a button to continue, press the listed button, or run adb reboot download command)

- (USB) Connect the phone to your computer

- Make sure Repartition is NOT checked

- Click the Start button

- Wait for Android to boot

- Done (if it took you more than 30 seconds, you need practise!)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2466423

 

Το knox παει 0χ1 ομως ε;

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Nαι από ότι λέει:

 

Flash counters and KNOX warranty

Using this root method sets current binary and system status to custom. Additionally, it will also trigger the KNOX warranty void status.

 

This device store the traditional flash counter. Nor is is possible with Triangle Away to reset the current binary status. You will need to flash a stock kernel and stock recovery to reset the binary status.

 

The KNOX warranty status change is permanent, and a service center may deny warranty based on this flag - even if the other flags are reset correctly. The KNOX flag being tripped may also prevent certain Samsung KNOX features from working (enterprise security features). If this is something you care about, use a root method not based on custom kernels or recoveries, like a modified system partition. These are possible, but I don't personally make them, so look around!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Αν ρουτάρεις με τον συγκεκριμένο τρόπο, όταν ανοίγεις το super su σου ζητάει να προσπαθήσει να κάνει disable το knox. Είχα διαβάσει κάπου στην αρχή αυτού του θέματος ότι ένας φίλος πάτησε ok και το τηλέφωνο κόλλησε. Εγώ πάτησα cancel λοιπόν και προς το παρόν δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Επομένως:

1. Τι κάνουμε σε αυτή την ερώτηση; επιχειρούμε disable?

2. Μέσω Titanium τι από τα στοιχεία του knox κάνουμε freeze? ή δεν κάνουμε;

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Ότι βρεις με Knox, το παγώνεις.

 

Γίνεται και με το system tuner (pro) να παγώσεις πράγματα + έχει άλλες 50 επιπλέον δυνατότητες.

Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι χρησιμοποιούν το titanium.

 

Αν θέλεις κάποιον για την καρδιά, θα πας σε έναν καρδιολόγο. Δε θα πας σε έναν οδοντίατρο που "είχε κάνει και λίγο καρδιολογία τότε στη σχολή"...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικά εσείς που κάνατε root με αυτόν το τρόπο (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2466423), το Knox έγραψε ή όχι;

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εσείς που κάνατε root με αυτόν το τρόπο (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2466423), το Knox έγραψε ή όχι;[/QU

 

Ναι το knox γραφει.Το αναφερει κιολας:[ATTACH]40902[/ATTACH]

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

ΑΡ:N9005XXUENA6

CP: N9005XXUENA2

CSC: N9005OXXENA5

 

Αυτά τα δύο ταιριάζουν; (η φωτογραφία με τις πληροφορίες της συσκευής)

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε βλέπω κίνηση τελευταία στο thread, να ρωτήσω και εγώ κάτι. Σε ευρωπαΐκές συσκευές, έχει σημασία ποιος είναι ο συνδυασμός PDA και CSC? Μπορούμε να φλασάρουμε με PDA άλλης χώρας από αυτή που αντιστοιχεί στο CSC χωρίς προβλήματα?
Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα... Όντως έχει νεκρώσει το thread! Εμάς τους νέους κατόχους ποιός θα μας ενημερώσει για τις εξελίξεις;;; Είμαι στην δοκιμαστική περίοδο πλέον και περιμένω να δω αν θα εμφανιστούν προβλήματα... Όταν με το καλό το αποφασίσω ποιά μεθοδο θα ακολουθήσω για root; Ισχύει η μέθοδος de la vega ή θα πρέπει να ακολουθήσω κάποια άλλη;

 

AP:N9005XXUDMK2

CP:N9005XXUDMJ7

CSC:N9005DBTDMK2

 

Δεν έχω κάνει καμμιά αναβάθμιση μέσω OTA, είναι όπως το έβγαλα από το κουτί, 4.3 έκδοση... Θα μπορώ να έχω cwm ή δεν υπάρχει ακόμη τρόπος; Μόνο για root και recovery ενδιαφέρομαι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων στα πλήθη που θα σπεύσουν να με διαφωτίσουν!!!

Edited by Savvin_Diesel
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...