Jump to content

Galaxy Note 3 : Πλήρης οδηγός για Root (De la Vega method from XDA)


BlueChris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το knox δεν θα μηδενισει... ειναι αλγοριθμος που τρεχει στην πλακετα οτι και να βαλεις πανω θα ξανα τρεξει το μονο που μπορεις να κανεις εχω την υπονοια ειναι να το κρασαρεις..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 615
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το knox δεν θα μηδενισει... ειναι αλγοριθμος που τρεχει στην πλακετα οτι και να βαλεις πανω θα ξανα τρεξει το μονο που μπορεις να κανεις εχω την υπονοια ειναι να το κρασαρεις..

 

Και αν χρειαστεί πώς μπορείς να το κάνεις αυτό ξέρουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι counter crasharoun σε ατερμων βροχο αυτο ομως σακατευει τις μνημες και τον επεξεργαστη το κινητο θα κρεμασει. Θα κανει μια ατελειωτη ασταματητη διεργασια χωρις αποτελεσμα... φιλε το θεμα ειναι να παγωσει οχι να κρασαρει. Και το να παγωσει δεν γινεται γιατι ειναι γραμενο στην πλακετα αν δεν κανω λαθος με assemply.

παραδειγμα βρογχου

x=0

while x<1

{

if κατι==false

{

x++

}

}

print("knox 0x"+x);

αν εσυ τωρα αλλαξεις την μεταβλητη εισαγωγης στον βρογχο και την κανεις 2 ρε παιδι μου δεν θα μπει ποτε στον βρογχο. το knox ομως οτι και να κανεις θα ξαναπαρει της μεταβλητες του απο την αρχη σε καθε επανεκινηση που κανεις. Ελπιζω να καταλαβες τι θελω να πω :D

Edited by Dimitristoz
Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι counter crasharoun σε ατερμων βροχο αυτο ομως σακατευει τις μνημες και τον επεξεργαστη το κινητο θα κρεμασει. Θα κανει μια ατελειωτη ασταματητη διεργασια χωρις αποτελεσμα... φιλε το θεμα ειναι να παγωσει οχι να κρασαρει. Και το να παγωσει δεν γινεται γιατι ειναι γραμενο στην πλακετα αν δεν κανω λαθος με assemply.

 

Σκέφτηκα το εξής ίσως χαζό αλλά το σκέφτηκα και δεν είμαι ο μόνος πιστεύω.

Αφού έχει γράψει το κνοξ αν χρειαστείς σέρβις και μπορούσες να το κρασαρεις τελείως δεν θα μπορούσαν να το δούνε το κνοξ και θα σου άλλαζαν πλακέτα με την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά το σκέφτηκες

 

Ναι αλλά το θέμα είναι να μπορούσαμε να βρούμε τρόπους να το κρασαρουμε...

Αν κάποιος ξέρει ας πει.

Έτσι για να υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού μας και αχρείαστο να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν κρασαρεις το knox παλι εχω την εντυπωση οτι σου βγαζει μεταβλητες στην 16αδικη μορφη πχ ffffx0 η κατι τετοιο.. εγω προσωπικα δεν ειμαι σε φαση να επαναπρογραμματισω e fuse αν υπαρχει καποιος ειναι ο chainfire η καοιος αλλος στο επιπεδο του... και πιστευω αν γινοταν να το βγαλεις εικονικα 0x0 θα το ειχε κανει.. τι να πω εκτος και αν πληρωνεται απο εταιριες οπως πολυ hacker... Edited by Dimitristoz
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το θέμα είναι να μπορούσαμε να βρούμε τρόπους να το κρασαρουμε...

Αν κάποιος ξέρει ας πει.

Έτσι για να υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού μας και αχρείαστο να είναι.

 

Εύκολο είναι, βάλε καμιά 30ρια volt εκεί που ακουμπάνε οι ακροδέκτες τις μπαταρίας πάνω στο κινητό και θα καρβουνιαστούν τα πάντα από μέσα :lol:

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

Εύκολο είναι, βάλε καμιά 30ρια volt εκεί που ακουμπάνε οι ακροδέκτες τις μπαταρίας πάνω στο κινητό και θα καρβουνιαστούν τα πάντα από μέσα :lol:

 

Μη το γελάς είναι μια λύση και αυτό αν χρειαστεί μην πω η μόνη λύση

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κάνει κάτι σοβαρό, απλά χάθηκαν τα partition αλλά στο service έχουν τα pit files και στο xda υπάρχουν για το Ν3

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Μη το γελάς είναι μια λύση και αυτό αν χρειαστεί μην πω η μόνη λύση

 

Έχω κάψει κάνα δυο συσκευές έτσι (όχι τηλέφωνα)

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν Cosmote έφτιαξα την MK3 (COS) με την μέθοδο URDLV.

 

Ισχύει και εδώ η διαδικασία του #222

 

N9005XXUDMK3_N9005COSDMK1_N9005XXUDMK2_HOME_VEGA_FULLROM.rar

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις cosmote πειράζει;

 

Όχι αλλά γουστάρεις το bootlogo της cosmote? Ποιο csc έχεις;

 

 

 

 

 

ισχυει για mj7 100%???.....εγω ειχα παρει το κινητο απο σκρουτζ πριν κανα 2μηνες και οταν το ανοιξα ηταν στα γαλλικα,υπαρχει κανενα προβλημα???και κατι ακομα...(εγω εχω cosmote....αλλα αν δεν εχεις....?????)

 

Καταρχήν διάβασε το 1ο μήνυμα ή το 222,πρέπει να έχεις mj1 και πίσω για τη urdlv μέθοδο.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να έχεις mj1 και πίσω για τη urdlv μέθοδο.

 

Αν από την 1 έχουμε πάει στην 7 με αυτήν τη μέθοδο, μπορούμε τώρα να κάνουμε το ίδιο για να πάμε στην καινούρια?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν από την 1 έχουμε πάει στην 7 με αυτήν τη μέθοδο, μπορούμε τώρα να κάνουμε το ίδιο για να πάμε στην καινούρια?

 

Φυσικά μπορείς

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά εφόσον βγήκε η Ελληνική MJ7 κάθισα και την μετέτρεψα με τη μέθοδο URDLV και την ανέβασα στο Mega.

 

Πλέον εδώ βρίσκεται ΟΛΗ η ΡΟΜ πλυν του bootloader που άλλαξε από την MJ3 και πάνω, δηλαδή υπάρχει και το μόντεμ κλπ. Εννοείται πως ισχύει ότι ίσχυε και πριν, δηλαδή οποιοσδήποτε βρίσκεται με MJ3 bootloader ή παραπάνω ΔΕΝ μπορεί να ακολουθήσει αυτή τη μέθοδο και θα του γίνει το KNOX 1.

 

Κατεβάζετε το Rar που έχω ετοιμάσει, το αποσυμπιέζεται και η διαδικασία είναι η εξής:

 

1. Κάνουμε Backup.

2. Reboot το κινητό σε download mode και βγάζουμε την εξωτερική SD αν έχουμε.

3. Τρέχουμε το ODIN και αφού έχουμε αποσυμπιέσει το rar και δούμε ότι το ODIN είδε το κινητό μας τότε διαλέγουμε το αρχείο N9005XXUDMJ7_N9005OXXDMJ4_N9005XXUDMJ7_HOME_VEGA_FULLROM.tar στο AP Slot του ODIN και πατάμε start και η διαδικασία εγγραφής θα ξεκινήσει.

4. Κάνουμε reboot το κινητό και μόλις ξεκινήσει και το pc μας εμφανίσει την μνήμη του περνάμε στο ροοτ ότι έχει μέσα ο φάκελος root_de_la_vega_sdcard και κάνουμε reboot.

5. Μόλις ξαναξεκινήσει και μας εμφανίσει πάλι την μνήμη του σβήνουμε τα αρχεία που περάσαμε πριν.

6. Κάνουμε ένα τελευταίο reboot και βάζουμε και την εξωτερική μας μνήμη αν έχουμε.

 

Finito... έτοιμοι με την MJ7 ροοταρισμένοι και Knox 0x0, μόλις το έκανα επιτυχώς.

 

Εχω την N9005XXUDMK2 , αν κανω τον οδηγο αυτον για ροοτ, θα παει το κνοχ 1? Σορρυ , αλλα δν γνωριζω απο versions.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την N9005XXUDMK2 , αν κανω τον οδηγο αυτον για ροοτ, θα παει το κνοχ 1? Σορρυ , αλλα δν γνωριζω απο versions.

 

Ναι θα γράψει το κνοξ αν το κάνεις.

Ο μόνος τρόπος να μην γράψει είναι την πρώτη φορά που θα ρουταρεις με αυτόν τον τρόπο να βρίσκεσαι στην mj1.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ετοιμάσει την ΧΕΟ 4.4.2 με Vega και την ανεβάζω... απλά είμαι κινέζος αν λειτουργεί επιτυχώς και παραμένει το Knox 1... δεν έχω τρόπο να το δοκιμάσω. Το απογευματάκι θα είναι UP.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Έχω ετοιμάσει την ΧΕΟ 4.4.2 με Vega και την ανεβάζω... απλά είμαι κινέζος αν λειτουργεί επιτυχώς και παραμένει το Knox 1... δεν έχω τρόπο να το δοκιμάσω. Το απογευματάκι θα είναι UP.

 

Ποια ειναι ακριβως τα βηματα που πρεπει να ακολουθησουμε γιατι απο αυτα που διαβασα εχω μπερδευτει; Εχω ηδη παρει τη 4.4.2 OTA.Πολωνικο

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο, ξεχάστε την 4.4.2 και URDLV δεν γίνεται.

 

Δλδ ήρθε η μέρα που θα πολλαπλασιαστουμε αυτοί που έχουμε knox 0x1. ε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...