Jump to content

Galaxy Note 3 : Πλήρης οδηγός για Root (De la Vega method from XDA)


BlueChris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι γιατί θα γράψει το κνοξ. Δυστυχώς

 

Τι εννοεις? Εφου στο ποστ 222 αμα ακολουθησουμε τις οδηγιες λεει πως θα παμε στην mj7 με knox 0. τελικα τι ισχυει?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 615
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αφου παμε mj7 με root και Knox 0 μπορουμε να περασουμε καποια custom rom?

Τι εννοεις? Εφου στο ποστ 222 αμα ακολουθησουμε τις οδηγιες λεει πως θα παμε στην mj7 με knox 0. τελικα τι ισχυει?

 

Ρωτάς για κουστομ ρομ και όχι για ρουτ.

Αν λοιπόν ακολουθησουμε τις οδηγιες σωστά θα ήμαστε με ρουτ και κνοξ 0

Αν περάσεις κουστομ που ρώτησες θα γράψει το κνοξ.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ σορρυ δικο μου μπερδεμα. Μονο κρατωντας την οριτζιναλ μπορεις να χεις root με knox 0. Μολις περασες την custom γυρναει σε 1. Αν παει 1 μετα δεν ξαναγυριζει σε 0? Υπαρχει καποια custom που να αξιζει την ταλαιπωρια?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

με cf root το εχει κανει κανενας;γνωριζω για το knox απλα ηθελα να ρωτησω αν σου κανει full root η κατι ενδιαμεσο;ειχα διαβασει κατι οταν πρωτοκυκλοφορησε αλλα δεν ξερω αν ισχυει.

 

Ολα τα ροοτ δεν ειναι full root

 

Eγω παντως το εκανα με cf root και μια χαρα root access εχω οπως ειχα σε ολες τις συσκευες, δεν εχω παρατηρησει κατι διαφορετικο δλδ.

 

Dimitristoz τι ακριβως εννοεις?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο link για το cf root; Είναι ασφαλής ο τρόπος αυτός;

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2466423

Eγω χρησιμοποιησα αυτο. Ειναι ασφαλης (ωστοσο δε φερω ευθυνη αν κατι παει στραβα μπλα μπλα μπλα :) ), αλλα φυσικα το Knox γινεται x1 οποτε εχε το υποψη σου :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την διαδικασια. Οταν παταω τωρ *#1234# μου βγαινει το super user και μετα οι εκδοσεις που φλασαρα. Νορμαλ?

 

Επισης στο πρωτο ποστ λεει να φορτωσουμε AP και CSC αλλα δεν λεει κατι για CP, και τωρα στο 1234 δεν μου εμφανιζει εκδοση για CSC. Αυτο σημαινει πως τωρα δεν φοραω μοντεμ? Αγχωθηκα, για βοηθηστε λιγο ρε παιδια γιατι αυριο φευγω εκτως υπολογιστη και δεν θελω να εχω κανει μισες δουλειες.

 

AP/CP εχω N99005XXUDMJ7 αλλα δεν δειχνει να μου εχει CSC. Αυτο πως το διορθωνω?

Κοίτα εγώ έμπλεξα... αν θα κάνεις FULL WIPE τότε όλα είναι μια χαρά γιατί εγώ έμπλεξα γιατί δεν ήθελα να κάνω full wipe και στην αρχή ενώ ήμουν οκ είδα πως με *#1234* δεν είχα CSC :D ... προσπάθησα με χίλιους 2 τρόπους να γυρίσω σε BTU (χωρίς full wipe.. είμαι ταμένος) και εντέλει πέρασα το CSC folder της MJ3 EUR πάνω στην MJ7 και έχω ένα κινητό transformer παντού να είναι MJ7 αλλά με CSC mj3... νταξ οκ θα το φάει το full wipe να το κάνω σωστά να ησυχάσω.

Τώρα οδηγό να φτιάξω.. έχω μάλιστα ετοιμάσει και ROM mj7 με τα πάντα μέσα για γύρισμα σε εγγλέζικο με full wipe...

 

 

Μαλλον αυτο εχω παθει και εγω, αλλα γιατι να γινει ετσι?

Edited by therock

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως το εκανα με cf root και μια χαρα root access εχω οπως ειχα σε ολες τις συσκευες, δεν εχω παρατηρησει κατι διαφορετικο δλδ.

 

Dimitristoz τι ακριβως εννοεις?

 

99% εισαι ρουτ στο note δεν εχεις ολα τα δικαιωματα οπως στο ρουτ σε αλλες συσκευες..

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την διαδικασια. Οταν παταω τωρ *#1234# μου βγαινει το super user και μετα οι εκδοσεις που φλασαρα. Νορμαλ?

 

Επισης στο πρωτο ποστ λεει να φορτωσουμε AP και CSC αλλα δεν λεει κατι για CP, και τωρα στο 1234 δεν μου εμφανιζει εκδοση για CSC. Αυτο σημαινει πως τωρα δεν φοραω μοντεμ? Αγχωθηκα, για βοηθηστε λιγο ρε παιδια γιατι αυριο φευγω εκτως υπολογιστη και δεν θελω να εχω κανει μισες δουλειες.

 

AP/CP εχω N99005XXUDMJ7 αλλα δεν δειχνει να μου εχει CSC. Αυτο πως το διορθωνω?

 

 

 

Μαλλον αυτο εχω παθει και εγω, αλλα γιατι να γινει ετσι?

 

Όχι εσύ πέρασες απλά λάθος έκδοση στο τηλέφωνο σου και δεν έχεις Csc, ποιο τηλ έχεις; ποιας χώρας; είχες δει ποτέ το Csc σου σε download Mode ή στο kies. Μην αγχώνεσαι δεν είναι τίποτα.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

99% εισαι ρουτ στο note δεν εχεις ολα τα δικαιωματα οπως στο ρουτ σε αλλες συσκευες..

 

Έχεις κάποιο λινκ που να το αναλύει αυτό για να το καταλάβω καλύτερα?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου δινει permissive στο linux status. αυτο αλαζει με kernel αλλα και παλι υπαρχουν καποια πραγματακια κλειδωμενα. Οσο για λινκ δεν ξερω φιλε.
Link to comment
Share on other sites

Όχι εσύ πέρασες απλά λάθος έκδοση στο τηλέφωνο σου και δεν έχεις Csc, ποιο τηλ έχεις; ποιας χώρας; είχες δει ποτέ το Csc σου σε download Mode ή στο kies. Μην αγχώνεσαι δεν είναι τίποτα.

 

Την γαλλικη που μου χες ετοιμασει εχω. Τωρα δλδ τι κανω?

 

με 1234# CSC N9005XXUBMJ1

 

OK thanx, το δικο μου ειναι XEF. Θελουμε κατι αλλο?

 

Ισχύει απλά θες και HLOS-BIN αρχείο όχι μόνο το modem.bin

 

 

 

Είσαι έτοιμος για την Γαλλική XEF με URDLV.

 

Ισχύει και για σένα ότι γράφει το μύνημα #222 για οδηγίες.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Α οκ σορρυ δικο μου μπερδεμα. Μονο κρατωντας την οριτζιναλ μπορεις να χεις root με knox 0. Μολις περασες την custom γυρναει σε 1. Αν παει 1 μετα δεν ξαναγυριζει σε 0? Υπαρχει καποια custom που να αξιζει την ταλαιπωρια?

 

Αν πάει 1 μετά δεν γίνετε να γυρίσει δυστυχώς.

 

 

Δεν σου δινει permissive στο linux status. αυτο αλαζει με kernel αλλα και παλι υπαρχουν καποια πραγματακια κλειδωμενα. Οσο για λινκ δεν ξερω φιλε.

Και αυτο πώς το ξέρεις ότι είναι έτσι το έχεις δει με τα μάτια σου?

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2466423

Eγω χρησιμοποιησα αυτο. Ειναι ασφαλης (ωστοσο δε φερω ευθυνη αν κατι παει στραβα μπλα μπλα μπλα :) ), αλλα φυσικα το Knox γινεται x1 οποτε εχε το υποψη σου :)

 

Ακόμα και εάν δεν βάλω custom Rom;

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, θα σου ετοιμάσω μόνο το csc να το περάσεις.

 

Ok κανε το κουμαντο σου αν μπορεις μπας και βγει ακρη. Ευχαριστω :)

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έφτιαξα την MK2 την Γαλλική (XEF) για όσους έχουν γαλλικό.

 

Υπόψην δεν μπορώ να την τεστάρω αν λειτουργεί το URDLV σωστά και δεν θα χτυπήσει το KNOX και θα γίνει 1... ακολούθησα τη διαδικασία και έκανα ότι κάνω πάντα αλλά λόγο του ότι έχω ήδη τριπαρισμένο το Knox μου δεν μπορώ να την τεστάρω.

 

Περιμένετε αν θέλετε όσοι έχετε το γαλλικό τηλέφωνο να το κάνει και κανείς στο XDA να μάθουμε τι γίνεται.

Ισχύει και εδώ η διαδικασία του #222

 

N9005XXUDMK2_N9005OXXDMK3_N9005XXUDMJ7_XEF_VEGA_FULLROM

 

Έχω Γαλλικό (XEF Csc) με MJ1, άρα μπορώ να rootάρω διατηρώντας το knox 0x0.

 

Τρεις ερωτήσεις:

 

1) αν θελήσω να πάω πάλι σε μαμά mode, θα γράψει το knox;

2) Όταν έρθει η KitKat μπορεί να περαστεί από πάνω με Mobile Odin Pro διατηρώντας το root και χωρίς προβλήματα;

3) Σε note2 που τρέχει rooted stock 4.1.2 , μπορεί να περαστεί με Mobile Odin Pro η 4.3; (και εδώ αντίστοιχα το ερώτημα 1).

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1 οχι

2 μάλλον, δεν έχει βγει ακομα

3 όχι, καλύτερα περάστε μια custom 4.3 για να μην περάσει ο knox bootloader αλλά για αυτό δεν είμαι σίγουρος.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση. Το 3 γιατι δε γινεται; Το mobile Odin pro δεν περνάει καινούριο boot loader έτσι δεν ειναι;

Επιπλέον αν δε γίνεται αυτο στο note2 , γιατι να μπορείς να περάσεις kitkat στο note3 με mobile Odin pro όταν βγει; ( δεν ειναι κάτι αντίστοιχο; )

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα όλο το thread και απλά δεν έχω καταλάβει αν μπορώ να βάλω τη rootαρισμένη Γαλλική ΜΚ3 του BlueChris αν έχω ήδη την ίδια αrootάριστη. Ο bootloader είναι προφανώς πιο καινούριος από mj3. Αν τελικά γίνεται χωρίς να αλλάξει το knox counter χρειάζεται αν περάσω κάτι άλλο εκτός από αυτήν ή όχι? Εννοώ κάποιο modem ή hlos. Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα όλο το thread και απλά δεν έχω καταλάβει αν μπορώ να βάλω τη rootαρισμένη Γαλλική ΜΚ3 του BlueChris αν έχω ήδη την ίδια αrootάριστη. Ο bootloader είναι προφανώς πιο καινούριος από mj3. Αν τελικά γίνεται χωρίς να αλλάξει το knox counter χρειάζεται αν περάσω κάτι άλλο εκτός από αυτήν ή όχι? Εννοώ κάποιο modem ή hlos. Ευχαριστώ πολύ.

 

Όχι φίλε δυστυχώς δεν μπορείς χωρίς να γραψει το κνοξ.

Μόνο αν είχες mj1 θα μπορούσες να ρουταρεις χωρίς θέμα και θα την πέρναγες τώρα οχι

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά. Έχω φάει τρία 24ωρα διαβάσματος για να συνειδητοποιήσω ότι δε γίνεται τίποτα και ούτε πρόκειται να γίνει, όσον αφορά το knox flag. Και το θέμα τώρα είναι το εξής. Το φλασάρω και χάνω εγγύηση αλλά τουλάχιστον μπορώ να κάνω ό,τι θέλω στο κινητό ή το στέλνω και παίρνω το lg g2 που ήταν και το αρχικό σχέδιο? :D. Γενικά έχω ένα πρόβλημα. Δε μου αρέσουν οι επιβαλλόμενοι περιορισμοί. Παλιότερα ήταν αλλιώς. Galaxy S3 π.χ. Το flash counter έγραφε 125, αλλά όταν χρειαστεί να το πας για επισκευή θα γράφει 0 και χωρίς τριγωνάκι. HTC One το ίδιο. Κανένα ίχνος επέμβασης. Από το S4 και μετά η samsung τα κατέστρεψε όλα. Η εταιρία που τα smartphones της ήταν πάντα τα πιο παραμετροποιήσιμα. Sorry για την έκθεση, απλά σκέφτομαι φωναχτά. Edited by Wacko_GR
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω πολλά από LG αλλά έχω και εγώ ίδιες σκέψεις, τα LG είναι χωρίς προστασίες; δηλαδή υπάρχει η ίδια πληθώρα custom Rom και kernel και αν σου πάθει κάτι μπορείς να το επαναφέρεις μαμά να το πας Service? Επίσης από αναβαθμίσεις πώς πάνε; τις παίρνουν τόσο γρήγορα όσο τα Samsung?

 

Edit: το κοιτάω στο xda

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι εντελώς ξεκλείδωτο και επανέρχεται πανεύκολα σε εργοστασιακή κατάσταση. Επίσης έχει ήδη πάρα πολλές βελτιώσεις από modding community. Το κυριότερο του μειονέκτημα ήταν η ένταση του ήχου σε ακουστικά και ηχείο και έχει διορθωθεί ήδη με mod. Έχει βγει ήδη βελτιωμένη κάμερα με υψηλότερο bitrate σε βίντεο και φωτογραφίες και γενικά είναι σε πολύ καλό δρόμο. Θα βγει και KitKat επίσημα το πρώτο τέταρτο του 2014.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά καλές γιορτές να έχουμε ,έχω χάσει την μπάλα με το root στο note 3 τελικά με:

AP N9005XXUDMJ7

CP N9005XXUDMJ7

CSC N9005OXXDMJ5

μπορώ να κάνω root????????

:lost::lost::lost::lost::lost:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...