Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα σημερα μπηκε και περασε τελωνειο ενα αλλο που μπηκε στης 19 το προσπέρασε ιδια πράγματα ειχαν μεσα οπότε νομιζω καθαρά θεμα τυχης ειναι

 

Στάλθηκε από το Lenovo A3000-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμενα σημερα μπηκε και περασε τελωνειο ενα αλλο που μπηκε στης 19 το προσπέρασε ιδια πράγματα ειχαν μεσα οπότε νομιζω καθαρά θεμα τυχης ειναι

 

Στάλθηκε από το Lenovo A3000-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δηλαδη σημερα σου μπηκε τελωνειο δεμα?

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Ναι σήμερα

 

Στάλθηκε από το Lenovo A3000-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161121/18fb17743e930a5c2c06bddc188ee97a.jpg

 

Στάλθηκε από το Lenovo A3000-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχει περάσει ένας μήνας λέτε να χάθηκε > RF391277939CN στα βάθη της Κίνας :cry: Edited by ziaba

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Το να περάσει τελωνείο ένα προϊόν με αξία άνω των 150€ και να φορολογηθει νομιμα, δεν είναι κάτι το περίεργο, εφόσον ξαναλέω φορολογηθει νομιμα! Άλλωστε η πιθανότητα να περάσει ή όχι πάντα υπάρχει, απλά αλλάζουν τα ποσοστά των πιθανοτήτων (ανάλογα τη περιοδο), και αυτό το ξέρουμε όλοι όσοι ψωνιζουμε από τριτες χώρες. Το θέμα είναι για τα δεματα πολύ κάτω των 150€, που βλέπουμε μια φορολογηση χωρίς λογική. Πχ δεματα αξίας 0,80€ να έρχονται με καπέλο 5€, δεματα αξίας 3€ να έρχονται με καπέλο 17€ κοκ..

Δηλαδή δεν μπορείς να προυπολογισεις φορους, να δεις αν σε συμφέρει να το φέρεις από αλλού ή να το αγοράσεις από Ελλάδα το ίδιο προϊόν.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Φίλε μου, για την "περίεργη" φορολόγηση που αναφέρεις, επικοινωνείς με το τελωνείο, αναφέρεις τον Νόμο περί αφορολογήτου ορίου για προϊόντα από χώρες εκτός ΕΕ και απαιτείς να αρθεί η παράνομη φορολόγηση ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, για την "περίεργη" φορολόγηση που αναφέρεις, επικοινωνείς με το τελωνείο, αναφέρεις τον Νόμο περί αφορολογήτου ορίου για προϊόντα από χώρες εκτός ΕΕ και απαιτείς να αρθεί η παράνομη φορολόγηση ...

 

Δηλαδη τι ειναι παρανομο.το τελος των 3 ευρω; σε αντικειμενα αξιασ εως 150 ευρω πληρωνεις αν σε πιασει τελωνειο φπα και καποιο τελος σωστα ;

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 07-11-2016 19:09 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 11-11-2016 10:14 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 11-11-2016 11:59 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 11-11-2016 11:59 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 17-11-2016 10:30 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 17-11-2016 12:33 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-11-2016 14:18 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-11-2016 18:29 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 18-11-2016 02:52 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Εγω βασικα Βολο το περιμενω αλλα γτ πηγε Θεσσαλονικη δεν ξερω.Εκει γινεται ο εκτελωνισμος????[/quote

 

]

Ιδια περιπτωση. Συνοδοιποροι! Για βολο και αυτό.

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 07-11-2016 19:09 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 11-11-2016 10:14 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 11-11-2016 12:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 11-11-2016 12:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 17-11-2016 10:30 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 17-11-2016 12:33 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-11-2016 14:18 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-11-2016 18:29 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 18-11-2016 02:52 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Λοιπον αρα δεν ειμαι ο μονος που εκαναν λαλακια στα Ελτα....τους πηρα σημερα τοεσημερι τηλεφωνο το ειδαν και αυτοι και μου ειπαν μα καλα τι κανει εκει???Εεε τους λεω και εγω εμενα ρωτατε μπορει πηγε να παρει αερα βορινο....τεσπα μου ζητησαν να ξαναεπικοινωνησω αυριο μαζι τους για να μου πουν τι συνεβη και οτι λογικα αυριο θα ξεκολλησει απο εκει.Οποτε αναμονη....

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Date Time Event Processed by Notes

??? 17.11.2016 18:16 Mailed Asendia Hong Kong

??? 17.11.2016 18:16 Arrival at origin border point Asendia Hong Kong

??? 17.11.2016 18:16 The consignment has left the origin border point Asendia Hong Kong

Our delivery partners in the destination country have unfortunately not provided us with any consignment incidents. The lack of this information does not affect actual delivery.

 

Αν διαβασετε στο τελος λεει πως η χωρα προορισμου δεν εχει δωσει πληροφοριες ...και στο σιτε των ελτα ακομα τπτ.δεν ειναι ενεργο.ειναι σταλμενο με swiss post.εχει το ιδιο θεμα και καποξοσ αλλοσ ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Να ρωτήσω κάτι;

 

Αν έρθει το κινητό από Κίνα, περάσει από τελωνείο και κληθώ να πληρώσω κοστούμια, καπέλα, λουστρίνια κτλ. :

 

Μπορώ να αρνηθώ να παραλάβω το δέμα και να πω ότι το κινητό δεν είναι δικό μου; Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

 

Θα πρέπει να πληρώσω αναγκαστικά ένα ποσοστό για την υπηρεσία εκτελωνισμού; Η απλά τους λέω "δεν είναι δικό μου;"

 

Το δέμα επιστρέφει στον αποστολέα; Ποιος πληρώνει τα έξοδα αποστολής;

 

Απ' ότι ξέρω το δέμα μπορεί να μείνει στο τοπικό υποκατάστημα ΕΛΤΑ έως (4) ημέρες μετά την ειδοποίηση, μετά τις

4 μέρες υπάρχει χρέωση €0,20 την ημέρα.

 

Μπορώ να αφήσω το κινητό στα ΕΛΤΑ για 2-3 μέρες, μέχρι να ειδοποιήσω και να συνεννοηθώ με τον τον αποστολέα -

Κινεζομάγαζο ώστε να σταλεί πίσω και να πάρω full refund; Αν σταλεί αυτόματα πίσω θα έχει το ίδιο tracking number;

 

Εγώ δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω ούτε ευρώ παραπάνω γιατί δεν συμφωνώ με την πολιτική "όποιον πάρει ο Χάρος".

Ας βρουν έναν τρόπο να δασμο-φορολογούν ότι μπαίνει από τρίτες χώρες για να γνωρίζουμε εξ'αρχής τι πληρώνουμε

και όχι να περιμένουμε να δούμε σε tracking sites αν οι τελωνειακοί έκαναν καλά την δουλειά τους η όχι.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια γνωμη γιατι δε μου εχει ξανατυχει. μπορειτε να ριξετε μια ματια? απο 26/10, τιποτα. να μπλεξω το paypal για dispute ή να περιμενω λιγο ακομα? μιλησα με gearbest αλλα κανουν τους κινεζους(λολ)

 

http://www.17track.net/en/track?nums=RS662307075NL

Link to comment
Share on other sites

Date Time Event Processed by Notes

??? 17.11.2016 18:16 Mailed Asendia Hong Kong

??? 17.11.2016 18:16 Arrival at origin border point Asendia Hong Kong

??? 17.11.2016 18:16 The consignment has left the origin border point Asendia Hong Kong

Our delivery partners in the destination country have unfortunately not provided us with any consignment incidents. The lack of this information does not affect actual delivery.

 

Αν διαβασετε στο τελος λεει πως η χωρα προορισμου δεν εχει δωσει πληροφοριες ...και στο σιτε των ελτα ακομα τπτ.δεν ειναι ενεργο.ειναι σταλμενο με swiss post.εχει το ιδιο θεμα και καποξοσ αλλοσ ..

 

Στην ιδια ακριβως κατασταση με ιδιες ημερομηνιες ειναι και το δικο μου!!

 

Απο banggood παραγγελια φανταζομαι!!

 

Μαλλον βιαζεσαι.....αν διαβασεις σε διπλανο φορουμ αλλωνων δεματα ειναι στην ιδια κατασταση απο 9/11 οποτε εμεις εχουμε μελλον ακομα!!

 

Το συγκεκριμενο ταχυδρομειο ειναι τα ζωα μου αργα γενικως απο οτι εχω διαβασει και επισης υπαρχει περιπτωση οταν φανει να μην φανει ελλαδα αλλα πρωτα ελβετια και μετα απο καποιες μερες ελλαδα!!!

 

Φεξε Μαη μου δηλαδη!!

 

Μη σου πω και καλυτερα τουλαχιστον ομως με αυτα που διαβαζουμε μπας και ξεκαθαρισει η κατασταση με τα τελωνεια να ξερουμε τι να περιμενουμε τουλαχιστον!!!

Edited by akis44
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έρθει με τελωνείο τι κάνω για να μην το παραλαβω και να γυρίσει πίσω? Edited by vtag
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Να ρωτήσω κάτι;

 

Αν έρθει το κινητό από Κίνα, περάσει από τελωνείο και κληθώ να πληρώσω κοστούμια, καπέλα, λουστρίνια κτλ. :

 

Μπορώ να αρνηθώ να παραλάβω το δέμα και να πω ότι το κινητό δεν είναι δικό μου; Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

 

Θα πρέπει να πληρώσω αναγκαστικά ένα ποσοστό για την υπηρεσία εκτελωνισμού; Η απλά τους λέω "δεν είναι δικό μου;"

 

Το δέμα επιστρέφει στον αποστολέα; Ποιος πληρώνει τα έξοδα αποστολής;

 

Απ' ότι ξέρω το δέμα μπορεί να μείνει στο τοπικό υποκατάστημα ΕΛΤΑ έως (4) ημέρες μετά την ειδοποίηση, μετά τις

4 μέρες υπάρχει χρέωση €0,20 την ημέρα.

 

Μπορώ να αφήσω το κινητό στα ΕΛΤΑ για 2-3 μέρες, μέχρι να ειδοποιήσω και να συνεννοηθώ με τον τον αποστολέα -

Κινεζομάγαζο ώστε να σταλεί πίσω και να πάρω full refund; Αν σταλεί αυτόματα πίσω θα έχει το ίδιο tracking number;

 

Εγώ δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω ούτε ευρώ παραπάνω γιατί δεν συμφωνώ με την πολιτική "όποιον πάρει ο Χάρος".

Ας βρουν έναν τρόπο να δασμο-φορολογούν ότι μπαίνει από τρίτες χώρες για να γνωρίζουμε εξ'αρχής τι πληρώνουμε

και όχι να περιμένουμε να δούμε σε tracking sites αν οι τελωνειακοί έκαναν καλά την δουλειά τους η όχι.

 

Αν δεν το παραλαβεις το δεμα σου θα περιμενεις να γυρισει πισω στον αποστολεα και μετα θα σου κανει refund αφαιροντας τα μεταφορικα της επιστροφης που θα πληρωσει.

 

Υπολογιζε κανα μηνα απο την στιγμη που δεν θα παραλαβεις και μετα για να παρεις τα λεφτα σου ισως και παραπανω!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε περίπτωση που έρθει με τελωνείο τι κάνω για να μην το παραλαβω και να γυρίσει πίσω?

 

Ιδια απαντηση και για εσενα....απλα αρνεισαι παραλαβη και γυρναει πισω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έρθει με τελωνείο τι κάνω για να μην το παραλαβω και να γυρίσει πίσω?

Θα επικοινωνήσεις με τον πωλητή πρώτα βέβαια... Αν μπορείς (και θέλεις βέβαια) πλήρωσε τους φόρους του τελωνείου σε περίπτωση που περάσει γιατί είναι ολόκληρη ταλαιπωρία μετά για refund...

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το παραλαβεις το δεμα σου θα περιμενεις να γυρισει πισω στον αποστολεα και μετα θα σου κανει refund αφαιροντας τα μεταφορικα της επιστροφης που θα πληρωσει.

 

Υπολογιζε κανα μηνα απο την στιγμη που δεν θα παραλαβεις και μετα για να παρεις τα λεφτα σου ισως και παραπανω!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ιδια απαντηση και για εσενα....απλα αρνεισαι παραλαβη και γυρναει πισω.

 

Ευχαριστώ akis

 

Θα επικοινωνήσεις με τον πωλητή πρώτα βέβαια... Αν μπορείς (και θέλεις βέβαια) πλήρωσε τους φόρους του τελωνείου σε περίπτωση που περάσει γιατί είναι ολόκληρη ταλαιπωρία μετά για refund...

 

Εννοείται ότι αν αρνηθεί να το παραλάβει δεν θα χρειαστεί να πληρώσει τπτ. πρόστιμο; Απλά λέει δεν είναι δικό του...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, για την "περίεργη" φορολόγηση που αναφέρεις, επικοινωνείς με το τελωνείο, αναφέρεις τον Νόμο περί αφορολογήτου ορίου για προϊόντα από χώρες εκτός ΕΕ και απαιτείς να αρθεί η παράνομη φορολόγηση ...

 

Δεν πρόκειται για καμία "περίεργη" φορολόγηση. Πρόκειται για το τέλος παρουσίασης (3€) το οποίο αναφέρεται, εκτός των άλλων τελών των ΕΛΤΑ, στην από 21/7/2011 εγκύκλιο της ΕΕΤΤ.

 

Απλά, δεν το χρέωναν συστηματικά σε όλα τα δέματα τα προηγούμενα χρόνια και το θυμήθηκαν την προηγούμενη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ταχυδρομείο Τσεχίας(Czech Post)

Οι χρόνοι είναι σχετικοί

Μέχρι να φτάσει το πακέτο στην Τσεχία παρατηρούμε την πορεία του στο http://www.sky56.cn/english/track/index

Εκεί 2-3 μέρες αφότου ο πωλητής στείλει το πακέτο εμφανίζεται Parcel departure in Shenzhen Sorting Centre, μετά από 1 μέρα Parcel departure arrive in HongKong Sorting Center, μετά από 1 μέρα Parcel is leaving HongKong Airport, μετά από 2-4 μέρες Frankfurt Sorting Centre και μετά από 1-2 μέρες Information sent to Czech.

Μετά από λίγες μέρες (3-4 συνήθως) το πακέτο αρχίζει να εμφανίζεται στην σελίδα του ταχυδρομείου της Τσεχίας καθώς και των ΕΛΤΑ.

The consignment was sent to the destination country, The consignment was posted, The consignment was posted., 22000, Praha 120. Έχει σταλεί Ελλάδα και μόλις φτάσει εμφανίζει The consingment was accepted by post office of exchange in the country of destination και μόλις παραλάβουμε εμφανίζει The consignment was delivered in the destination country

 

Ταυτόχρονα στο site των ΕΛΤΑ εμφανίζει τα γνωστά (παραλαβή από πελάτη στο εξωτερικό, Τσεχια... κλπ)

Εμένα 2 παραγγελίες μου έκαναν πάνω κάτω 14 εργάσιμες να έρθουν.

__________________

Για την αναζήτηση του tracking number με βοήθησε η εφαρμογή TrackChecker Mobile για Android. Προσθέτουμε τον αριθμό και βάζουμε στις υπηρεσίες αναζήτησης τα ΕΛΤΑ(gre), Beishisheng Logistics(cn_sky56), Czech Post (cz_post_en).

I'm a real producer and you're just the piano man!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια ας γραψει εδω στο φορουμ καποιος που ξερει ,,,,ποια sites εχουν ευρωπαικες αποθηκες απο τα κινεζικα εννοω να τα ποσταρει εδω να ξερουμε πλεον απο που να παραγγελνουμε πραγματα.....γιατι δεν θα ξεφορτωθουμε πλεον το τελωνειο απο οτι φαινεται,,,,μονοδρομος οι ευρωπαικες αποθηκες,,,τουλαχιστον απο εκει ερχονται πιο γρηγορα τα πραγματα 7-10 μερες ,,,και δεν τρωμε μαλλον τελωνειο λογω ευρωπης και δεν περιμενουμε 25-35 μερες να ερθει η παραγγελια μας να ψαχνομαστε που ειναι το δεμα αν ειναι στις σευχελες στο λάος στις κουκοβαουνες...αν χαθηκε γιατι κολλησε και ειδικα σε περιοδο γιορτων και επιπλεον και την καθυστερηση απο το δικο μας αεροδρομιο και την τελωνιακη καθυστερηση κ.τ.λ.... και στο τελος να χτυπαει η καρδια μας αν θα φαμε τελωνειο με οτι χρεωσεις θελουν να βαζουν.......που μαλλον πλεον θα το εχουμε νταβατζη στην τσεπη μας.....Οποτε ας γραψει καποιος που ξερει εδω ποια κινεζικα sites εχουν ευρωπαικες αποθηκες... Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

παιδια ας γραψει εδω στο φορουμ καποιος που ξερει ,,,,ποια sites εχουν ευρωπαικες αποθηκες απο τα κινεζικα εννοω να τα ποσταρει εδω να ξερουμε πλεον απο που να παραγγελνουμε πραγματα.....γιατι δεν θα ξεφορτωθουμε πλεον το τελωνειο απο οτι φαινεται,,,,μονοδρομος οι ευρωπαικες αποθηκες,,,τουλαχιστον απο εκει ερχονται πιο γρηγορα τα πραγματα 7-10 μερες ,,,και δεν τρωμε μαλλον τελωνειο λογω ευρωπης και δεν περιμενουμε 25-35 μερες να ερθει η παραγγελια μας να ψαχνομαστε που ειναι το δεμα αν χαθηκε γιατι κολλησε και ειδικα σε περιοδο γιορτων και επιπλεον και την καθυστερηση απο το δικο μας αεροδρομιο και την τελωνιακη καθυστερηση κ.τ.λ.... και στο τελος να χτυπαει η καρδια μας αν θα φαμε τελωνειο με οτι χρεωσεις θελουν να βαζουν.......που πλεον θα το εχουμε νταβατζη στην τσεπη μας.....Οποτε ας γραψει καποιος που ξερει εδω ποια κινεζικα sites εχουν ευρωπαικες αποθηκες...

Είσαι λίγο υπερβολικός νομίζω, ακόμη δε ξέρουμε τί γίνεται.

Αν βιάζεσαι δες ποιά κινητά έχει διαθέσιμα το vickmall στη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Να ρωτήσω κάτι;

 

Αν έρθει το κινητό από Κίνα, περάσει από τελωνείο και κληθώ να πληρώσω κοστούμια, καπέλα, λουστρίνια κτλ. :

 

Μπορώ να αρνηθώ να παραλάβω το δέμα και να πω ότι το κινητό δεν είναι δικό μου; Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

 

Θα πρέπει να πληρώσω αναγκαστικά ένα ποσοστό για την υπηρεσία εκτελωνισμού; Η απλά τους λέω "δεν είναι δικό μου;"

 

Το δέμα επιστρέφει στον αποστολέα; Ποιος πληρώνει τα έξοδα αποστολής;

 

Απ' ότι ξέρω το δέμα μπορεί να μείνει στο τοπικό υποκατάστημα ΕΛΤΑ έως (4) ημέρες μετά την ειδοποίηση, μετά τις

4 μέρες υπάρχει χρέωση €0,20 την ημέρα.

 

Μπορώ να αφήσω το κινητό στα ΕΛΤΑ για 2-3 μέρες, μέχρι να ειδοποιήσω και να συνεννοηθώ με τον τον αποστολέα -

Κινεζομάγαζο ώστε να σταλεί πίσω και να πάρω full refund; Αν σταλεί αυτόματα πίσω θα έχει το ίδιο tracking number;

 

Εγώ δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω ούτε ευρώ παραπάνω γιατί δεν συμφωνώ με την πολιτική "όποιον πάρει ο Χάρος".

Ας βρουν έναν τρόπο να δασμο-φορολογούν ότι μπαίνει από τρίτες χώρες για να γνωρίζουμε εξ'αρχής τι πληρώνουμε

και όχι να περιμένουμε να δούμε σε tracking sites αν οι τελωνειακοί έκαναν καλά την δουλειά τους η όχι.

 

Εσύ όταν παρήγγειλες από τρίτη χώρα δεν ήξερες τον κίνδυνο να περάσει από τελωνείο; Ποια είναι η πολιτική "όποιον πάρει ο Χάρος"; Πριν παραγγείλεις ήξερες τι μπορεί να πληρώσεις φίλε μου, αλλά είδες φως και μπήκες: Τσάμπα είναι και η νεοελληνική δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία σε βόλεψε, παραδέξου το.

Επαναλαμβάνω, εξ αρχής ξέρεις τι θα πληρώσεις στο τελωνείο, απλά επειδή χρόνια έχει να ακουστεί ότι από Κίνα μπήκε δέμα (κινητού ή μικροπραγμάτων) στο τελωνείο, είπες να το παίξεις έξυπνος ή να το πω καλύτερα.....in, της μόδας βρε αδερφέ.

Τραβα αλλού να βρεις το δίκιο σου (αυτό που νομίζεις πως έχεις).....και εύχομαι, φυσικά, να μην πληρώσεις τελωνείο, αλλά έχεις λανθασμένη νοοτροπία. Μεταξύ κατεργαρέων, ειλικρίνια.

Link to comment
Share on other sites

επιτελους ξεκολλησε και σε εμενα απο σευχελες και εφτασε αεροδρομειο αθηνων απο 17/10 κολλημενο ηταν,,μενει να δουμε τωρα αν θα την πιω απο τελωνειο για δεμα αξιας 8 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

Ταχυδρομείο Τσεχίας(Czech Post)

Οι χρόνοι είναι σχετικοί

Μέχρι να φτάσει το πακέτο στην Τσεχία παρατηρούμε την πορεία του στο http://www.sky56.cn/english/track/index

Εκεί 2-3 μέρες αφότου ο πωλητής στείλει το πακέτο εμφανίζεται Parcel departure in Shenzhen Sorting Centre, μετά από 1 μέρα Parcel departure arrive in HongKong Sorting Center, μετά από 1 μέρα Parcel is leaving HongKong Airport, μετά από 2-4 μέρες Frankfurt Sorting Centre και μετά από 1-2 μέρες Information sent to Czech.

Μετά από λίγες μέρες (3-4 συνήθως) το πακέτο αρχίζει να εμφανίζεται στην σελίδα του ταχυδρομείου της Τσεχίας καθώς και των ΕΛΤΑ.

The consignment was sent to the destination country, The consignment was posted, The consignment was posted., 22000, Praha 120. Έχει σταλεί Ελλάδα και μόλις φτάσει εμφανίζει The consingment was accepted by post office of exchange in the country of destination και μόλις παραλάβουμε εμφανίζει The consignment was delivered in the destination country

 

Ταυτόχρονα στο site των ΕΛΤΑ εμφανίζει τα γνωστά (παραλαβή από πελάτη στο εξωτερικό, Τσεχια... κλπ)

Εμένα 2 παραγγελίες μου έκαναν πάνω κάτω 14 εργάσιμες να έρθουν.

__________________

Για την αναζήτηση του tracking number με βοήθησε η εφαρμογή TrackChecker Mobile για Android. Προσθέτουμε τον αριθμό και βάζουμε στις υπηρεσίες αναζήτησης τα ΕΛΤΑ(gre), Beishisheng Logistics(cn_sky56), Czech Post (cz_post_en).

 

Εμένα φίλε μου από 27/10 με Czech post γράφει: the consignment was returned to the sender. 22000 Praha 120.

Τί λακαμία έχει γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...