Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα γιατί από σαββατο που έφτασε αεροδρόμιο. ακόμα γιατί δεν ήρθε στο κεντρικο ταχυδρομείο πειραιά δεν ξέρω!

 

Καλημέρα ! Σίγουρα είναι στο ταχυδρομείο σου. Εμένα (με 4068) που πέρασα εχθές από ΕΛΤΑ περιοχής μου κατά τις 13:20 και στο Μ.Δ. που είναι μεσοτοιχία με ταχυδρομείο μου είπαν ότι το έχουν εκεί αλλά .... τέτοια ώρα ........ τέτοια λόγια! Τους ρώτησα αν μπορεί να το παραλάβει άλλος στο σπίτι και μου είπαν όχι φυσικά επειδή είναι συστημένο, άρα θα πρέπει να περάσω πάλι σήμερα αφού πρώτα τους τηλ. αλλιώς εάν το πάρει ο ταχυδρόμος και δεν με βρεί θα αφήσει ειδοπ/ριο για να περάσω πάλι εγώ από ΕΛΤΑ. Στο site τους ακόμα και τώρα το έχει σαν:ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ 07-04-2014 06:14, γιατί απλά δεν το έχουν περάσει-αλλάξει στο online τους.

 

{Συστήνω σε όσους περιμένουν δέμα, μετά από το "Despached to Overseas" να ενημερώνονται από το Truking των ΕΛΤΑ γιατί αυτοί ενημερώνουν πρώτοι για τα υπόλοιπα }

TΗΙΝΚ :!: " It's Not Illegal Yet "
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! Σίγουρα είναι στο ταχυδρομείο σου. Εμένα (με 4068) που πέρασα εχθές από ΕΛΤΑ περιοχής μου κατά τις 13:20 και στο Μ.Δ. που είναι μεσοτοιχία με ταχυδρομείο μου είπαν ότι το έχουν εκεί αλλά .... τέτοια ώρα ........ τέτοια λόγια! Τους ρώτησα αν μπορεί να το παραλάβει άλλος στο σπίτι και μου είπαν όχι φυσικά επειδή είναι συστημένο, άρα θα πρέπει να περάσω πάλι σήμερα αφού πρώτα τους τηλ. αλλιώς εάν το πάρει ο ταχυδρόμος και δεν με βρεί θα αφήσει ειδοπ/ριο για να περάσω πάλι εγώ από ΕΛΤΑ. Στο site τους ακόμα και τώρα το έχει σαν:ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ 07-04-2014 06:14, γιατί απλά δεν το έχουν περάσει-αλλάξει στο online τους.

 

{Συστήνω σε όσους περιμένουν δέμα, μετά από το "Despached to Overseas" να ενημερώνονται από το Truking των ΕΛΤΑ γιατί αυτοί ενημερώνουν πρώτοι για τα υπόλοιπα }

πηρα τωρα τα ελτα στο 8001182000 και μου ειπαν οτι στο δικο τους συστημα εχει κλεισει σημερα να φυγει απο αθηνα για πειραια!της λεω στο σαιτ των ελτα φαινεται κολλημενο στο αεροδρομιο μου ειπε δεν ξερει γιατι.αλλα σημερα φευγει απο διαλογη αθηνα για πειραια!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

εφτασε σημερα το κιν. μου απο κινα.πηρα στα ελτα courrier για να παω να παραλαβω και μου ειπαν οτι παει τελωνειο. Θελω να με βοηθησετε λιγο. Αυτο σημαινει οτι θα πληρωσω σιγουρα τελωνειο? Η πρεπει να παει ετσι κ αλλιωσ? Εχουν γραψει πανω οτι ειναι χαμηλησ αξιασ. Ευχαριστω.

Αν ασχολείστε με το στοίχημα , μπείτε στην παρέα μας . :)

 

http://whitefenix.co/captainbook/

Link to comment
Share on other sites

πηρα τωρα τα ελτα στο 8001182000 και μου ειπαν οτι στο δικο τους συστημα εχει κλεισει σημερα να φυγει απο αθηνα για πειραια!της λεω στο σαιτ των ελτα φαινεται κολλημενο στο αεροδρομιο μου ειπε δεν ξερει γιατι.αλλα σημερα φευγει απο διαλογη αθηνα για πειραια!

H ενημέρωση του site των ΕΛΤΑ δεν είναι real-time. Στη δική μου περίπτωση, το πακέτο φαινόταν οτι βρίσκεται στο Ελ. Βεν. την ίδια ώρα που το έφερνε ο ταχυδρόμος στο σπίτι μου 600χλμ μακρυά!

Link to comment
Share on other sites

H ενημέρωση του site των ΕΛΤΑ δεν είναι real-time. Στη δική μου περίπτωση, το πακέτο φαινόταν οτι βρίσκεται στο Ελ. Βεν. την ίδια ώρα που το έφερνε ο ταχυδρόμος στο σπίτι μου 600χλμ μακρυά!
Παντως σε προηγουμενη παραγγελια μου ηταν σχεδον αμεση η ενημερωση γιατι την ημερα που ηρθε ελ βενιζελος και μετα ενηυμερωνοταν για καθε κινηση ακομα και χαραματα και την επομενη το πρωι παρελαβα!τωρα τι σ κ τα κανουν απο το σαββατο και σημερα μου ειπαν θα παει πειραια δεν το καταλαβαινω!
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με τα κεντρικά του ΕΛΤΑ για παραγγελία με Despatch No.: 4066 που 19-03-2014 έγινε Despatched to overseas... Η υπάλληλος μου είπε τα εξής: "η παραγγελία σας έχει φύγει από τη χώρα αποστολής στις 20/3 και ακόμα δεν έχει μπει στη χώρα μας"
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με τα κεντρικά του ΕΛΤΑ για παραγγελία με Despatch No.: 4066 που 19-03-2014 έγινε Despatched to overseas... Η υπάλληλος μου είπε τα εξής: "η παραγγελία σας έχει φύγει από τη χώρα αποστολής στις 20/3 και ακόμα δεν έχει μπει στη χώρα μας"

 

Ε λογικά δίκαιο θα έχει

 

 

ΑΥΡΙΟ ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΑ ΕΛΤΑ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ

 

 

Ερώτηση: με EMS πόσες μέρες κάνει;

 

Άμα έχει κάποιος ενα tracking reference από την speedpost θα με διευκόλυνε αρκετά...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ε λογικά δίκαιο θα έχει

 

 

ΑΥΡΙΟ ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΑ ΕΛΤΑ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ

 

 

Ερώτηση: με EMS πόσες μέρες κάνει;

 

Άμα έχει κάποιος ενα tracking reference από την speedpost θα με διευκόλυνε αρκετά...

 

Είσαι σίγουρος γιά την απεργία;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος γιά την απεργία;

 

Ε πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και ρώτησα, τι έτσι στα κουτουρού το λέω :confused:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το έχω στα χέρια μου !!! Πήγα και το πήρα μόνος μου από τα ΕΛΤΑ γιατί με την απεργία αύριο ....

- (είναι το Lenovo s650 από Vickmall και οι τύποι εκεί κάτω, μέχρι τώρα, ήταν πράγματι άψογοι σε ότι συμφωνήσαμε)

TΗΙΝΚ :!: " It's Not Illegal Yet "
Link to comment
Share on other sites

Ε λογικά δίκαιο θα έχει

 

 

ΑΥΡΙΟ ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΑ ΕΛΤΑ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ

 

 

Ερώτηση: με EMS πόσες μέρες κάνει;

 

Άμα έχει κάποιος ενα tracking reference από την speedpost θα με διευκόλυνε αρκετά...

 

EMS φιλε μου τζαμπα μαλλον την πληρωσα εγω.......εκανε 4 μερες να ερθει ελλαδα μετα αλλες 4 να παει στο ΥΕΔ θεσσαλονικης και 4 μερες κλεινω τωρα που μου γραφει αντικειμενο σε συσκευασια........

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

EMS φιλε μου τζαμπα μαλλον την πληρωσα εγω.......εκανε 4 μερες να ερθει ελλαδα μετα αλλες 4 να παει στο ΥΕΔ θεσσαλονικης και 4 μερες κλεινω τωρα που μου γραφει αντικειμενο σε συσκευασια........

 

4 Μέρες να έρθει Ελλάδα από ποια στιγμή;

 

Εγώ μέχρι στιγμής στην Speedpost βλέπω αυτό

 

07/04/2014 08:23 Handover to Airline

06/04/2014 07:58 Processing at Air Transit Center

03/04/2014 14:55 Processing at Sorting Centre

03/04/2014 14:48 Acknowledged at Transit Centre

03/04/2014 12:00 Pending shipment from Merchant/Shipper

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

EMS φιλε μου τζαμπα μαλλον την πληρωσα εγω.......εκανε 4 μερες να ερθει ελλαδα μετα αλλες 4 να παει στο ΥΕΔ θεσσαλονικης και 4 μερες κλεινω τωρα που μου γραφει αντικειμενο σε συσκευασια........

 

 

K εγω ems μια απο τα ιδια. 7 ημερεσ εκανε κ ακομα σημερα πηγε απο τα ελτα στο τελωνειο.

Αν ασχολείστε με το στοίχημα , μπείτε στην παρέα μας . :)

 

http://whitefenix.co/captainbook/

Link to comment
Share on other sites

K εγω ems μια απο τα ιδια. 7 ημερεσ εκανε κ ακομα σημερα πηγε απο τα ελτα στο τελωνειο.

 

Και εμένα με EMS αγορά πριν 13 μέρες, και σήμερα εμφανίστηκε στα ΕΛΤΑ!

 

Παίζει να φτάσει πιο γρήγορα το άλλο που παρήγγειλα με απλό ταχυδρομείο :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με τα κεντρικά του ΕΛΤΑ για παραγγελία με Despatch No.: 4066 που 19-03-2014 έγινε Despatched to overseas... Η υπάλληλος μου είπε τα εξής: "η παραγγελία σας έχει φύγει από τη χώρα αποστολής στις 20/3 και ακόμα δεν έχει μπει στη χώρα μας"

 

Kι εγω επικοινωνησα με Ελτα για την παραγγελια μου (με despatch Number : 4064 και despached to overseas στις 16/3. Tα παιδια στο forum λενε ότι δεν παιζει ρολο το νουμερο αυτό ομως) . Μου ειπαν ότι ειναι ακομα Σιγκαπουρη. Επικοινωνησα και με geekbuying , τους ειπα να δουν τι συμβαινει . Μου απαντησαν πως θα επικοινωνησουν με singpost ( Δεν το πολυπιστευω...) και θα μου απαντησουν με mail. Mη στεναχωριεσαι! Υπαρχουν και χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Απλωσ εμενα η απορια μου ηταν αν αφου πηγε στο τελωνειο απο τα ελτα courrier σημαινει οτι θα πληρωσω τελωνειο η ειναι μια διαδικασια που γινεται σε ολουσ?

Αν ασχολείστε με το στοίχημα , μπείτε στην παρέα μας . :)

 

http://whitefenix.co/captainbook/

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα σήμερα αυτό το Tracking Number TS1388920268221254 και για τον εντοπισμό του αυτό το σαιτ http://www.takesend.com/

εννοείτε πως δεν έβγαλα άκρη με το σαιτ :lol::lol: αλλά η απορία μου είναι αν έχει ξαναδεί κανείς τέτοιο Tracking Number γιατί έμενα είναι η πρώτη φορά ??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα . Παρήγγειλα απο minideal το CUBOT GT99 και μου έστειλαν τον p5 . Ποιά η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να το στείλω πίσω να μου στείλουν το κανονικό ?? Edited by PANOSPAT
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να βιαζόμαστε φίλε μου! Χωρίς να θέλω να σου κόψω τα φτερά,υπάρχουν ακόμα 4064,4066 που δεν εχουν εμφανιστεί! Αλλά που θα πάει.. σιγά σιγά όλοι θα παραλάβουμε! (από την άλλη βέβαια έχουν έρθει και κάποια δέματα με μεγαλύτερο αριθμό πχ 4070 αλλά πιστεύω να κατάλαβες τι θέλω να πω!)

 

 

Αφού επιβεβαιωμένα αυτός ο αριθμός δεν έχει καμία σχέση με τον χρόνο παράδοσης ,και δεν αναφέρεται πουθενά στον οδηγό είναι πραγματικά απορίας άξιον πως το νήμα έχει γεμίσει με αναφορές σε Despatch No ....

Link to comment
Share on other sites

Αφού επιβεβαιωμένα αυτός ο αριθμός δεν έχει καμία σχέση με τον χρόνο παράδοσης ,και δεν αναφέρεται πουθενά στον οδηγό είναι πραγματικά απορίας άξιον πως το νήμα έχει γεμίσει με αναφορές σε Despatch No ....

 

Ψάχνουμε όλοι με κάτι να ασχοληθούμε μέχρι να έρθει το δέμα μας και μπαίνουμε στο τρυπάκι για να περνάει η ώρα! κατάλαβες? και κάπως έτσι γεμίζουμε το νήμα! trollaroume ο ένας τον άλλο μου φαίνεται, αλλά μάλλον βοηθάει να μοιράζεσαι την αγωνία όλων! :-)

Edited by parpapoulias
Link to comment
Share on other sites

Έλαβα σήμερα αυτό το Tracking Number TS1388920268221254 και για τον εντοπισμό του αυτό το σαιτ http://www.takesend.com/

εννοείτε πως δεν έβγαλα άκρη με το σαιτ :lol::lol: αλλά η απορία μου είναι αν έχει ξαναδεί κανείς τέτοιο Tracking Number γιατί έμενα είναι η πρώτη φορά ??

Πρώτη φορά τον βλέπω, μου έχουν δώσει και εμένα μερικές φορές κάτι παρόμοιους από EBAY, αλλά δεν ανιχνεύονται.

Από ποιό μαγαζί σου τον έδωσαν ;;; :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

απο το aliexpress και είναι η πρώτη φορά μετά απο πάρα πολλές παραγγελίες για αυτό μου κάνει και εντύπωση

Στείλε μήνυμα στο Κινεζόπουλο και ρώτησέ τον τι είδους αριθμός είναι ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

4 Μέρες να έρθει Ελλάδα από ποια στιγμή;

 

Εγώ μέχρι στιγμής στην Speedpost βλέπω αυτό

 

07/04/2014 08:23 Handover to Airline

06/04/2014 07:58 Processing at Air Transit Center

03/04/2014 14:55 Processing at Sorting Centre

03/04/2014 14:48 Acknowledged at Transit Centre

03/04/2014 12:00 Pending shipment from Merchant/Shipper

 

4 ημερες ακριβως απο την κατασταση handover to airline......και μετα οπως ειπα το χαος εντος ελληνικων συνορων

 

Απλωσ εμενα η απορια μου ηταν αν αφου πηγε στο τελωνειο απο τα ελτα courrier σημαινει οτι θα πληρωσω τελωνειο η ειναι μια διαδικασια που γινεται σε ολουσ?

 

Δεν ειναι απαραιτητο,πολλοι δεν πληρωνουν απλα ειναι η διαδικασια τετοια...καοιοι ατυχοι πληρωνουν...θα δουμε

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...