Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι German lines που χρησιμοποιεί το tomtop από Κίνα τι λένε;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιθανότατα θα επιστρέφει πίσω Κίνα, μου έχει τύχει και εμένα λόγω μη αναγραφής διεύθυνσης (εμένα δεν φαινόταν καθόλου, ήταν τελέιως άσπρο το αυτοκόλλητο και έγραφε μόνο το track και τη χώρα). Αυτό που έκανα και μπορείς να κάνεις αν προλαβαίνεις είναι να πάρεις τηλέφωνο στο KAT (Κέντρο Αεροπορικών Ταχυδρομείων) Αεροδρομίου (το βρίσκεις στο Google) και να τους πεις το τρακινγκ και να τους αναφέρεις τη διέυθυνσή σου ώστε να το στείλουν στα ΕΛΤΑ. Έγώ έτσι είχα κάνει πριν κανα δίμηνο και το πρόλαβα και μου ήρθε πίσω κανονικά. Μην πάρεις στην εξυπηρέτηση ΕΛΤΑ, δεν θα σε βοηθήσουν.

 

EDIT: εδώ είναι :http://www.vrisko.gr/details/44665060a03g46361bcfccc00a1fbf07

 

ετσι γινεται τελευταια είναι τελειως φυσιολογικο μην ανησυχεις την επομενη μερα θα το εχεις υποθετω βεβαια ότι δεν μενεις Αθηνα ετσι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδιά σας έχει τύχει ποτέ από το κέντρο διαλογής να γυρίσει πίσω στο αεροδρόμιο ή είναι απλά λάθος του tracking?? δείτε εδώ τι μου γράφει...

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 20-02-2016 16:46 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 29-02-2016 15:16 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 29-02-2016 18:16 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 29-02-2016 20:16 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 01-03-2016 39: Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 01-03-2016 08:40 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 01-03-2016 08:50 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

ετσι γινεται τελευταια είναι τελειως φυσιολογικο μην ανησυχεις την επομενη μερα θα το εχεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ωχ μπερδεμα μενεις Αθηνα παραξενο αυτό αν θες ενημερωσε για την καταληξη εμενα που δεν μενω Αθηνα και ερχεται με αεροπλανο στο τοπικο ταχυδρομειο αυτή την πορεια ακολουθει

Link to comment
Share on other sites

απο gearbest με τα περιεργα tracking number που δινει μου εμφανιζει αυτο:

 

Electronic information,receive--05-Feb-2016 01:51 PM

Small package Center, receive--05-Feb-2016 03:51 PM

Parcel centre,sealing--05-Feb-2016 06:51 PM

Small package Center, left--05-Feb-2016 08:24 PM

Exchange Bureau, have been exported to open--07-Feb-2016 04:24 AM

Exchange Bureau, have been exported directly--07-Feb-2016 10:27 PM

Transit Center,left hand navigation--08-Feb-2016 04:01 AM

GREECE, Arrived --20-Feb-2016 04:01 AM

GREECE, the transfer of customs-- 20-Feb-2016 07:41 AM

 

να υποθεσω η καθυστερηση ειναι στα Ελτα και δεν εχει ανοιχτει ο σακος?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μου ετυχε κι εμενα αποστολή RS440356785NL ξεκινησε για Ελλαδα κανονικα και στο δρομο αλλαξε και παει για Δανια αν είναι δυνατον και μαλιστα μετα την Ολλανδια το βλεπουν τα δανεζικα ταχυδρομεια και όχι τα Ελτα .Εχει τυχει σε κανενα άλλο?

τι κανουμε σ αυτή την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μου ετυχε κι εμενα αποστολή RS440356785NL ξεκινησε για Ελλαδα κανονικα και στο δρομο αλλαξε και παει για Δανια αν είναι δυνατον και μαλιστα μετα την Ολλανδια το βλεπουν τα δανεζικα ταχυδρομεια και όχι τα Ελτα .Εχει τυχει σε κανενα άλλο?

τι κανουμε σ αυτή την περιπτωση?

Απο ποιο κατάστημα έγινε η αγορά;;

Link to comment
Share on other sites

και γω περιμένω πακέτο από banggood με NLPost.Σας έχει έρθει tracking number?Εμένα μου ήρθε προχθες αλλά ακόμα να σκαναριστεί.
Link to comment
Share on other sites

Ω κακο πο παθαμε... παει... τα χασατε τα λεφτα σας...

 

σοβαρετειτε λιγο... το αν γινεται κατι στραβο με εναν δεν σημαινει οτι θα γινει σε ολους...

οκ του παλικαριου του στειλανε το δεμα καταλαθος Δανια (και αν)... τους υπολοιπους τι σας εσκιασε???

Μην τρομαζετε αυτους που δεν εχουν εμπειρια... οτι ειναι να γινει θα γινει... καθηστε αναπαυτικα και περιμενετε το δεμα σας, στην χειροτερη θα παρετε τα λεφτα σας πισω...

Edited by agatho

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Ω κακο πο παθαμε... παει... τα χασατε τα λεφτα σας...

 

σοβαρετειτε λιγο... το αν γινεται κατι στραβο με εναν δεν σημαινει οτι θα γινει σε ολους...

οκ του παλικαριου του στειλανε το δεμα καταλαθος Δανια (και αν)... τους υπολοιπους τι σας εσκιασε???

Μην τρομαζετε αυτους που δεν εχουν εμπειρια... οτι ειναι να γινει θα γινει... καθηστε αναπαυτικα και περιμενετε το δεμα σας, στην χειροτερη θα παρετε τα λεφτα σας πισω...

προσωπικά δεν έχω κάποιο θέμα απλά ρωτάω για να συγκρίνω τους χρόνους.:)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεν έχω κάποιο θέμα απλά ρωτάω για να συγκρίνω τους χρόνους.:)

 

Σωστό μετά από αρκετές επιτυχημένες αποστολές έγινε κι αυτό το θέμα είναι πώς επικοινωνούμε με αυτούς για να πέσει το κατάλληλο μπινελίκι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να κάνω την πρώτη μου αγορά από κίνα. Διάβασα τον οδηγό απλά έχω κάποιες απορίες. Με τα capital controls κτλ. τι γίνεται? Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα ή κάνω την κλασσική διαδικασία με paypal (έχω παραγγείλει άλλες 2 φορές με προπληρωμένη από Ευρώπη αλλά κάπου διάβασα ότι πρέπει να κάνω έναν δεύτερο λογαριασμό paypal)? Επίσης ποιο ταχυδρομείο είναι πιο αξιόπιστο (γρήγορο, αποφυγή τελωνείου)? SG ή NL?

Ενδεικτικά, το τηλέφωνο που θέλω να παραγγείλω είναι αυτό: http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-2-red-rice-2-4g-fdd-lte-msm8916-quad-core-2gb-ram-16gb-rom-miui-6-1280-720p-smartphone.html

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να κάνω την πρώτη μου αγορά από κίνα. Διάβασα τον οδηγό απλά έχω κάποιες απορίες. Με τα capital controls κτλ. τι γίνεται? Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα ή κάνω την κλασσική διαδικασία με paypal (έχω παραγγείλει άλλες 2 φορές με προπληρωμένη από Ευρώπη αλλά κάπου διάβασα ότι πρέπει να κάνω έναν δεύτερο λογαριασμό paypal)? Επίσης ποιο ταχυδρομείο είναι πιο αξιόπιστο (γρήγορο, αποφυγή τελωνείου)? SG ή NL?

Ενδεικτικά, το τηλέφωνο που θέλω να παραγγείλω είναι αυτό: http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-2-red-rice-2-4g-fdd-lte-msm8916-quad-core-2gb-ram-16gb-rom-miui-6-1280-720p-smartphone.html

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα capital control.Σχετικά με την ταχύτητα και την αποφυγή τελωνείου και τα με τα δυο έχεις πολύ λίγες πιθανότητες,χωρίς να είμαστε πάντα 100% σίγουροι,ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με το τελωνείο.Προσωπικά θα σου σύστηνα SG,έχω καλύτερες εμπειρίες και θεωρώ (υποκειμενικά πάντα) πως είναι λίγο πιο γρήγορη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να κάνω την πρώτη μου αγορά από κίνα. Διάβασα τον οδηγό απλά έχω κάποιες απορίες. Με τα capital controls κτλ. τι γίνεται? Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα ή κάνω την κλασσική διαδικασία με paypal (έχω παραγγείλει άλλες 2 φορές με προπληρωμένη από Ευρώπη αλλά κάπου διάβασα ότι πρέπει να κάνω έναν δεύτερο λογαριασμό paypal)? Επίσης ποιο ταχυδρομείο είναι πιο αξιόπιστο (γρήγορο, αποφυγή τελωνείου)? SG ή NL?

Ενδεικτικά, το τηλέφωνο που θέλω να παραγγείλω είναι αυτό: http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-2-red-rice-2-4g-fdd-lte-msm8916-quad-core-2gb-ram-16gb-rom-miui-6-1280-720p-smartphone.html

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

 

Δεν υπάρχει σίγουρο γαι την αποφυγή του τελωνείου.

Για να ελαχιστοποιησεις τις πιθανότητες χρησιμοποίησε απλό ταχυδρομείο. nlpost,singpost είναι το ίδιο

 

Από vickmall μπορείς να αγορασεις με pp και με ελληνική κάρτα

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα capital control.Σχετικά με την ταχύτητα και την αποφυγή τελωνείου και τα με τα δυο έχεις πολύ λίγες πιθανότητες,χωρίς να είμαστε πάντα 100% σίγουροι,ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με το τελωνείο.Προσωπικά θα σου σύστηνα SG,έχω καλύτερες εμπειρίες και θεωρώ (υποκειμενικά πάντα) πως είναι λίγο πιο γρήγορη.

 

Δεν υπάρχει σίγουρο γαι την αποφυγή του τελωνείου.

Για να ελαχιστοποιησεις τις πιθανότητες χρησιμοποίησε απλό ταχυδρομείο. nlpost,singpost είναι το ίδιο

 

Από vickmall μπορείς να αγορασεις με pp και με ελληνική κάρτα

 

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

Και άλλη μια απορία. Σχόλια τέτοιου είδους λαμβάνονται σοβαρά υπόψιν από το μαγαζί ή απαντούν για τα μάτια του κόσμου?

"Hi vickmall, my order number is#100024948. it would be great

if you could do the following things for me

- Remove all chinese apps, if any

 

- Install the latest EU ROM (miui 7)

- Root the phone

- Include a EU charger

 

 

Thank you in advance"

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

Και άλλη μια απορία. Σχόλια τέτοιου είδους λαμβάνονται σοβαρά υπόψιν από το μαγαζί ή απαντούν για τα μάτια του κόσμου?

"Hi vickmall, my order number is#100024948. it would be great

if you could do the following things for me

- Remove all chinese apps, if any

 

- Install the latest EU ROM (miui 7)

- Root the phone

- Include a EU charger

 

 

Thank you in advance"

Ξέρουν τι πρέπει να κάνουν. Είναι λίγο ανούσιο να τους το λέμε γιατί ούτως ή άλλως αυτοματοποιημένα απαντάνε.Προσωπικά δεν το θεωρώ αναγκαίο.

Link to comment
Share on other sites

Οτι τα διαβαζουν, τα διαβαζουν... τωρα να θες να γραψεις, γραψε...

Εμενα στο χωριο μου λενε

Καλιο γαιδουροδενε, παρα γαιδουρογυρευε

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

πριν κατι μερες εκανα λογαρισμο στο gearbest εκανα παραγγελια με paypal μου ηρθε ενα email λεω ολο κομπλε τωρα που ξαναδιαβασα προσεκτικα το email λεει κατι για επειβαιβεωση απο το σαιτ του gearbest μπηκα εκανα ξανα την διαδικασια (κωδικο paypal κλπ) και μετα μου εμφανισει μια φορμα να βαλω τα στοιχεια της καρτας μου αυτο πρωτη φορα το βλεπω συνηθως με το που βαλω κωδικο paypal παιρνει αυτοματα τα στοιχεια και προχωραει η συναλλαγη τι πρεπει να κανω ετσι γινεται ?νομιζα οτι η αγορα ειχε γινει...

πειραιως ειναι παιζει τιποτα με cc?σε vickmall εκανα κανονικα

Edited by reborn1
Link to comment
Share on other sites

πριν κατι μερες εκανα λογαρισμο στο gearbest εκανα παραγγελια με paypal μου ηρθε ενα email λεω ολο κομπλε τωρα που ξαναδιαβασα προσεκτικα το email λεει κατι για επειβαιβεωση απο το σαιτ του gearbest μπηκα εκανα ξανα την διαδικασια (κωδικο paypal κλπ) και μετα μου εμφανισει μια φορμα να βαλω τα στοιχεια της καρτας μου αυτο πρωτη φορα το βλεπω συνηθως με το που βαλω κωδικο paypal παιρνει αυτοματα τα στοιχεια και προχωραει η συναλλαγη τι πρεπει να κανω ετσι γινεται ?νομιζα οτι η αγορα ειχε γινει...

πειραιως ειναι παιζει τιποτα με cc?σε vickmall εκανα κανονικα

 

Μονο στο vickmall για καποιο λογο περνανε οι ελληνικες καρτες με παυπαλ.

Στα υπολοιπα μαγαζια οχι

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Μονο στο vickmall για καποιο λογο περνανε οι ελληνικες καρτες με παυπαλ.

Στα υπολοιπα μαγαζια οχι

 

Περνάνε και σε άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Μονο στο vickmall για καποιο λογο περνανε οι ελληνικες καρτες με παυπαλ.

Στα υπολοιπα μαγαζια οχι

 

Περνάνε και σε άλλα.

 

Και δεν περνάνε όλες στο vickmall

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση γτ μετά από 4 χρόνια αγορές και αρκετές εκατοντάδες δέματα αυτό δεν το έχω ξαναδεί..

 

Όσοι είχατε δεμα με sgpost που έφυγε από Σιγκαπούρη 24/2 και έφτασε Ελλάδα 29/2, έχετε παραλάβει? Γιατί μου φαίνεται μεγάλος χρόνος 4 μέρες για να ανοίξουν τον σακο... Η' "χάθηκε" το δεμα?

 

Απλά για την πληροφορία...

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

για εκτελωνισμό μέσω dhl μπορώ να αποφύγω αν δεν το ζητήσω το δέμα τι γίνεται?στέλνεται ξανά στο gearbest?

επίσης αν καθυστερώ την παραλαβή του.θα πληρώσω κάτι παραπάνω?

το κινητό έχει αξία 70euro πόσα δίνω?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...