Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σου το εδωσε στο χερι ο ταχυδρομος η το βρηκες μεσα στο ταχυδρομικο κουτι?

 

Τίποτα απ τα 2, πάνω σε ένα τραπέζι στην είσοδο της πολυκατοικίας, ούτε κουδούνι χτύπησε, ούτε τηλέφωνο ούτε τίποτα.:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τίποτα απ τα 2, πάνω σε ένα τραπέζι στην είσοδο της πολυκατοικίας, ούτε κουδούνι χτύπησε, ούτε τηλέφωνο ούτε τίποτα.:mad:

 

Κανένα κλεφτρόνι στην πολυκατοικία μήπως?Συστημένο είναι;

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΥ.Δ.ΕΛ.ΤΑ. ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ που αναγραφεται στον εντοπισμο αντικειμενου των ΕΛΤΑ;
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Κανένα κλεφτρόνι στην πολυκατοικία μήπως?Συστημένο είναι;

 

είχε το όνομα μου πάνω αν αυτό εννοείς. Και κλεφτρόνι να ήταν είναι δυνατόν ο ταχυδρόμος απλά να το πετάει στην είσοδο της πολυκατοικίας και να φεύγει;;;

Link to comment
Share on other sites

είχε το όνομα μου πάνω αν αυτό εννοείς. Και κλεφτρόνι να ήταν είναι δυνατόν ο ταχυδρόμος απλά να το πετάει στην είσοδο της πολυκατοικίας και να φεύγει;;;

 

Το όνομά σου σίγουρα θα το είχε...

 

Ήταν συστημένο όμως?

Link to comment
Share on other sites

είχε το όνομα μου πάνω αν αυτό εννοείς. Και κλεφτρόνι να ήταν είναι δυνατόν ο ταχυδρόμος απλά να το πετάει στην είσοδο της πολυκατοικίας και να φεύγει;;;

Με tracking number ήταν;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

είχε το όνομα μου πάνω αν αυτό εννοείς. Και κλεφτρόνι να ήταν είναι δυνατόν ο ταχυδρόμος απλά να το πετάει στην είσοδο της πολυκατοικίας και να φεύγει;;;

 

Συστημένο είναι με tracking number και μπορεί να το πήρε αυτός που το πηρε να το άνοιξε και να άφησε τον φάκελο εκεί....

 

Δεν είδα τα 2 προηγούμενα μηνύματα sorry! :P

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΥ.Δ.ΕΛ.ΤΑ. ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ που αναγραφεται στον εντοπισμο αντικειμενου των ΕΛΤΑ;

Συγγνωμη που το γραφω ξανα αλλα ειναι δεμα απο εξωτερικο ενος φιλου μου.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΥ.Δ.ΕΛ.ΤΑ. ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ που αναγραφεται στον εντοπισμο αντικειμενου των ΕΛΤΑ;

Συγγνωμη που το γραφω ξανα αλλα ειναι δεμα απο εξωτερικο ενος φιλου μου.

 

ΣΥ.Δ.ΕΛ.ΤΑ ειναι οταν ετοιμάζεις μια αποστολή απο το σπιτι και σου δίνει το tracking number και αυτο που γράφει ειναι οτι το έκανε αλλα ακομα δεν το παρέδωσε στο ταχυδρομικo.Δες και εδω : http://ermis.elta.gr/

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα απ τα 2, πάνω σε ένα τραπέζι στην είσοδο της πολυκατοικίας, ούτε κουδούνι χτύπησε, ούτε τηλέφωνο ούτε τίποτα.:mad:

 

Κανονικα επρεπε να το βαλει στο ταχυδρομικο κουτι η να στο παραδωσει στα χερια σου.

Θα μπορουσε να αφησει και ειδοποιηση αλλα αυτο νομιζω υσχιει μονο για τα συστημενα.

Να το κανεις θεμα στο ταχυδρομειο της περιοχης σου για να μην τα παρατανε οπου τους βολευει.

Σε εμενα στην αρχη τα πετουσαν πανω απ την εξοπορτα και μια φορα μου εσπασαν ενα αρωμα και εγινε χαμος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που ξέρει να μου πει τι σημαίνουν αυτά

2015-04-23 14:38

Shanghai, embarkation

2015-04-19 16:24

Shanghai Pudong, left hand navigation

2015-04-19 16:03

Shanghai Pudong, reach

 

China post ειναι ποσό λέτε ακόμα να κάνει για να έρθει;

Link to comment
Share on other sites

ΣΥ.Δ.ΕΛ.ΤΑ ειναι οταν ετοιμάζεις μια αποστολή απο το σπιτι και σου δίνει το tracking number και αυτο που γράφει ειναι οτι το έκανε αλλα ακομα δεν το παρέδωσε στο ταχυδρομικo.Δες και εδω : http://ermis.elta.gr/

 

 

Δηλαδη δεν το εστειλε ακομα στο ΕΛΤΑ ετσι;

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα απ τα 2, πάνω σε ένα τραπέζι στην είσοδο της πολυκατοικίας, ούτε κουδούνι χτύπησε, ούτε τηλέφωνο ούτε τίποτα.:mad:

 

Κανονικα επρεπε να το βαλει στο ταχυδρομικο κουτι η να στο παραδωσει στα χερια σου.

Θα μπορουσε να αφησει και ειδοποιηση αλλα αυτο νομιζω υσχιει μονο για τα συστημενα.

Να το κανεις θεμα στο ταχυδρομειο της περιοχης σου για να μην τα παρατανε οπου τους βολευει.

Σε εμενα στην αρχη τα πετουσαν πανω απ την εξοπορτα και μια φορα μου εσπασαν ενα αρωμα και εγινε χαμος.

 

Εφ'όσον δεν είναι συστημένο διακινείται ως απλή επιστολή και δεν είναι υποχρεωμένος ο ταχυδρόμος ούτε ειδοποίηση να αφήσει, ούτε να σου χτυπήσει το κουδούνι. Εάν δεν χωράει στο κουτί το αφήνουν απ'έξω. Το μόνο το οποίο μπορείς να κάνεις είναι να βρείς τον ταχυδρόμο και να τον παρακαλέσεις να σε ειδοποιεί.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν το εστειλε ακομα στο ΕΛΤΑ ετσι;

 

Όταν το παραδώσει θα λέει ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αυτό το νούμερο που μου έδωσαν απο μαγαζί στο ebay , τι είναι κ από που μπορώ να το παρακολουθώ;

Tracking Number : 11054458545

Delivery service : Standard Int'l Shipping

Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον δεν είναι συστημένο διακινείται ως απλή επιστολή και δεν είναι υποχρεωμένος ο ταχυδρόμος ούτε ειδοποίηση να αφήσει, ούτε να σου χτυπήσει το κουδούνι. Εάν δεν χωράει στο κουτί το αφήνουν απ'έξω. Το μόνο το οποίο μπορείς να κάνεις είναι να βρείς τον ταχυδρόμο και να τον παρακαλέσεις να σε ειδοποιεί.

 

Συμφωνω ετσι οπως τα λες ειναι αλλα μερικοι το εχουν παρκανει.

Καποια στιγμη πρεπει να το αλλαξουν και ολλα τα πακετα να παραδιδονται στον ιδιοκτητη πλην διαφημιστικων κτλπ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά, αυτό το νούμερο που μου έδωσαν απο μαγαζί στο ebay , τι είναι κ από που μπορώ να το παρακολουθώ;

Tracking Number : 11054458545

Delivery service : Standard Int'l Shipping

 

http://www.17track.net/en/result/express-details-190012.shtml

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή δεν γινόταν να διαβάσω όλες τις σελίδες διάβασα τις τελευταίες και θέλω μια βοήθεια όποιος ξέρει. Πρώτον, όλα τα πακέτα από Κίνα περνάνε τελωνείο ? Και δεύτερον το σαιτ της postnl μου λέει ότι έχει φτάσει Ελλάδα ενώ το σαιτ της ΕΛΤΑ λέει ότι βρίσκεται ακόμα στο αεροδρόμιο της Ολλανδίας. Τι ισχύει ?
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω ετσι οπως τα λες ειναι αλλα μερικοι το εχουν παρκανει.

Καποια στιγμη πρεπει να το αλλαξουν και ολλα τα πακετα να παραδιδονται στον ιδιοκτητη πλην διαφημιστικων κτλπ.

 

Μα και τώρα και πάντα τα ΠΑΚΕΤΑ παραδίδονται στον ιδιοκτήτη ή αφήνουν χαρτάκι για παραλαβή από το ταχυδρομείο

 

Κάποτε είχα παραγγείλει 10 screen protector για ένα κινέζικο που είχα...

 

Αξία? 3 ευρώ... με απλό ταχυδρομείο - δωρεάν μεταφορικά

με τράκινκ 2 ευρώ παραπάνω..

 

Ε τα πλήρωσα , δεν τα τσιγκουνεύτηκα...

 

Πραγματικά απορώ με μερικούς που παραγγέλνουν οτιδήποτε χωρίς τρακινκ...:confused:

 

Ηθελέστα και παθέστα?

 

Μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή δεν γινόταν να διαβάσω όλες τις σελίδες διάβασα τις τελευταίες και θέλω μια βοήθεια όποιος ξέρει. Πρώτον, όλα τα πακέτα από Κίνα περνάνε τελωνείο ? Και δεύτερον το σαιτ της postnl μου λέει ότι έχει φτάσει Ελλάδα ενώ το σαιτ της ΕΛΤΑ λέει ότι βρίσκεται ακόμα στο αεροδρόμιο της Ολλανδίας. Τι ισχύει ?

Κανονικά όλα περνάνε από το τελωνείο ... το εάν θα φορολογηθούν είναι άλλο ζήτημα.

Επίσης, διάβασε την πρώτη σελίδα και όχι τις τελευταίες.

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κανενας με sg dispatched to overseas απο μαρτιο τελευταιο δεκαημερο, εχει παραλαβει;

 

ακομα περιμενω το mx4 pro απο 27/03...ασε που εχει πεσει και η τιμη του τωρα

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω παραγγελια με sg και εχει αργησει..πηρα τηλεφωνο στα ελτα χθες το πρωι και μου ειπε οτι η παραγγελια μου θα κανει 45 ημερες, απο οταν το εστειλαν ,το δεμα να ερθει στον τελικο προορισμο.Στην αρχη δεν το πιστεψα αλλα ειδα και αφιξεις σε παιδια του forum, απο 19.03(despatched),που εφτασαν ακριβως σε 45 ημερες στον τελικο προορισμο(40 για arrival και 5 για την πολη παραδοσης)..Δεν ξερω κατα ποσο αληθευει αυτο.Εγω προσωπικα ειμαι despatched απο 29.03(27.03 συγκαπουρη ) και συμφωνα με οτι μου ειπε θα πρεπει περιπου την παρασκευη,δηλαδη μετα απο 40 μερες να μου διξει ενδειξη στα ελτα και την αλλη τεταρτη 13.5,δηλαδη μετα απο 45 μερες συνολο, να ειναι στην πολη μου..

Για καθε νεοτερο της εξελιξης της παραγγελιας μου θα σας ενημερωσω

Edited by trotasgold
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ας μας πει καποιος που παρελαβε δεμα απο SG ποτε εγινε Despatched

Και πρέπει να είναι μονο πρόβλημα της singapore post γιατί με China Post παραλαμβάνω κανονικά.

Edited by tomcat
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...