Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

15/1 ξεκινησε δικο μου πακετο με SG.

Δε μπηκε ελλαδα συμφωνα με το tracking.

Νορμαλ καθυστερηση παιδια ?

Μετα απο 30 ημερες ανοιγω dispute στο paypal ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

15/1 ξεκινησε δικο μου πακετο με SG.

Δε μπηκε ελλαδα συμφωνα με το tracking.

Νορμαλ καθυστερηση παιδια ?

Μετα απο 30 ημερες ανοιγω dispute στο paypal ?

 

To όριο για dispute στο paypal ήταν 45 μέρες και έγινε 180. Μην βιάζεσαι λοιπόν, γιατί και το dispute έχει μια ημερομηνία λήξης, οπότε μπορεί να σου γίνει ******* και να λήξει το dispute πριν βεβαιωθείς ότι όλα είναι καλά. Σου μιλάει ένας παρολίγον παθών.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ποτε προτεινεις δηλαδη να ανοιχτει ?

 

Θεωρώ ότι τώρα είναι άστοχο να ανοιχτεί. Ούτως ή άλλως, μια παραγγελία από Κίνα μπορεί να κάνει και 40 και 50 και 60 μέρες να φτάσει. Προτείνω να περιμένεις υπομονετικά καμιά 10-15 μέρες ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον πλεον το οριο ειναι 180 μερες καλό Θα ήταν να δεις πότε λήγει το estimated delivery που δίνει ο πωλητής και να άνοιξεις dispute όταν πλησιάζει το όριο. Οι 180 μέρες περισσότερο βοηθούν τον πωλητή και όχι τον αγοραστή
LeEco Le max 2 [x820]
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον πλεον το οριο ειναι 180 μερες καλό Θα ήταν να δεις πότε λήγει το estimated delivery που δίνει ο πωλητής και να άνοιξεις dispute όταν πλησιάζει το όριο. Οι 180 μέρες περισσότερο βοηθούν τον πωλητή και όχι τον αγοραστή

 

Δε δινει ποτε estimated delivery το vickmall.

Φανταζομαι και αυτη θεωρουν τις 40 ημερες ως μεγιστο περιπου

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον πλεον το οριο ειναι 180 μερες καλό Θα ήταν να δεις πότε λήγει το estimated delivery που δίνει ο πωλητής και να άνοιξεις dispute όταν πλησιάζει το όριο. Οι 180 μέρες περισσότερο βοηθούν τον πωλητή και όχι τον αγοραστή

ΑΝ θυμάμαι καλά, το νέο όριο των 180 ημερών ισχύει για παραγγελίες που έγιναν από τέλος Ιανουαρίου περίπου (29 νομίζω) και μετά και όχι για όλες τις εκκρεμείς παραγγελίες.

Ρίξτε μια ματιά - λογικά θα σας έχει στείλει ενημερωτικό mail το PayPal (το δικό μου το ψάχνω τώρα αλλά δεν το βρίσκω - ελπίζω να μην το έσβησα κατά λάθος... :confused:)

 

Αν τα θυμάμαι σωστά, δείτε πότε κάνατε τις παραγγελίες σας!

(και εγώ έχω μια δική μου που εκκρεμεί, έγινε στις 21 Ιαν και τώρα εχω το νου μου για το όριο των 45 ημερών για πιθανό dispute...)

 

________________________

 

 

*Μεγάλες* καθυστερήσεις βλέπω με τη Singapore Post τελευταία...

Δύο παραγγελίες με NL Post (και μια τριτη με... HU Post - καινούρια συμπάθεια του GearBest αυτή!) αφίχθησαν σε εξαιρετικούς για το είδος χρόνους, από σχεδόν τρεις εβδομάδες μέχρι κάτω από δύο,

ενώ 2 τηλέφωνα με SingPost (1 δικό μου και 1 ενός φίλου) ...αγνοούνται απο το 3ο δεκαήμερο του Ιανουαρίου!

 

Και μ' αρέσει που συνιστούσα στον κόσμο να προτιμάει SingPost αντί για NLPost...! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μη ρωτάτε όπου να 'ναι. Λυπηθείτε όλους όσοι διαβάζουν.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Και τι δουλειά έχει το ριφαουντ με το νήμα [Γενικά] Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα?:blink::confused:
Link to comment
Share on other sites

Tracking events

 

DateTimeLocationStatus

Thu Feb 1218:53CNParcel received at sorting office in country of origin

Wed Feb 1105:27Shipment re-labelled

Wed Feb 1105:18Shipment re-labelled

Wed Feb 1105:08Shipment re-labelled

Wed Feb 1105:01Shipment is pre-alerted

Wed Feb 1105:01Shipment is pre-alerted

Wed Feb 1105:01Shipment is pre-alerted

 

αυτό που έχω μαρκάρει με κόκκινο σημαίνει ότι έχει φύγει στις 12-2 από Κίνα για Ολλανδία ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Tracking events

 

[...]

 

αυτό που έχω μαρκάρει με κόκκινο σημαίνει ότι έχει φύγει στις 12-2 από Κίνα για Ολλανδία ?

Μοιάζει μάλλον να παρελήφθη από τα γραφεία της PostNL (κάπου Κίνα / Hong Kong).

Επόμενο βήμα, φαντάζομαι, η αποστολή του προς Ολλανδία...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα θελα να ρωτησω κατι: κατ αρχας το tracking number ειναι αυτο: RF316080415SG

 

To εβαλα στα ελτα και δεν εχει καμια αλλαγη περα απο το αντικειμενα σε συσκευασια!

 

Το εβαλα ομως στο trackitonline και μου λεει αυτο:

 

http://i.imgur.com/r3q3LKr.png

 

To update information τι ειναι που μαλιστα εγινε στις 11 του μηνα;

 

Προσωπικά δεν γνωρίζω, να κοιτάς μόνο το ταχυδρομείο αποστολής και παραλαβής. :happy:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα θελα να ρωτησω κατι: κατ αρχας το tracking number ειναι αυτο: RF316080415SG

 

To εβαλα στα ελτα και δεν εχει καμια αλλαγη περα απο το αντικειμενα σε συσκευασια!

 

Το εβαλα ομως στο trackitonline και μου λεει αυτο:

 

http://i.imgur.com/r3q3LKr.png

 

To update information τι ειναι που μαλιστα εγινε στις 11 του μηνα;

 

Μην ανησυχείς.Το ελτα δεν θα σου πει οτι ταξιδεύει.Οταν φτάσει στο αεροδρόμιο θα στο αναφέρει και από εκείνη τη στιγμή να κοιτάζεις μόνο το ελτα. Αυτο που σου εχει συμβει , συμβαινει σε ολους διοτι ετσι ειναι η διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα θελα να ρωτησω κατι: κατ αρχας το tracking number ειναι αυτο: RF316080415SG

 

To εβαλα στα ελτα και δεν εχει καμια αλλαγη περα απο το αντικειμενα σε συσκευασια!

 

Το εβαλα ομως στο trackitonline και μου λεει αυτο:

 

http://i.imgur.com/r3q3LKr.png

 

To update information τι ειναι που μαλιστα εγινε στις 11 του μηνα;

 

 

Μου το χε βγάλει και μένα στις 26/1 (τελικά έφτασε 6/2), και μετά άλλαξε και από Update Info έβγαλε "On Route" και τοποθεσία GREECE.

Link to comment
Share on other sites

Αφου αγανακτησα να δω αν ποτε θα φτασει Ελλαδα, τωρα που εφτασε κολλησε στο αεροδρομιο. Αν ειναι δυνατον, απο τις 7/2 γραφει "ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ". Ειναι φυσιολογικη αυτη η συγκεκριμενη αναμονη γιατι πρωτη φορα μου συμβαινει;
Link to comment
Share on other sites

Αφου αγανακτησα να δω αν ποτε θα φτασει Ελλαδα, τωρα που εφτασε κολλησε στο αεροδρομιο. Αν ειναι δυνατον, απο τις 7/2 γραφει "ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ". Ειναι φυσιολογικη αυτη η συγκεκριμενη αναμονη γιατι πρωτη φορα μου συμβαινει;

 

Ναι φιλέ μου και εμένα μια απο τα ίδια περιπου. 3 μέρες κολλημένο και εγώ..σε κανονικές συνθήκες σε 1-2 μέρες ξεκολαγε..μην σου κανει και εντύπωση αν ξεκολλήσει τέταρτη η πέμπτη..

Ασε μπλεξαμε...κοντευω τις 50 μέρες αισίως και έχει ο θεός..

ολο και πιο πολύ είμαι βέβαιος οτι ηταν η τελευταία μου απο Κινα..:mad:

Link to comment
Share on other sites

Αφου αγανακτησα να δω αν ποτε θα φτασει Ελλαδα, τωρα που εφτασε κολλησε στο αεροδρομιο. Αν ειναι δυνατον, απο τις 7/2 γραφει "ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ". Ειναι φυσιολογικη αυτη η συγκεκριμενη αναμονη γιατι πρωτη φορα μου συμβαινει;

 

φυσιολογικοτατη!

απο χρονιά σε χρονιά η αναμονη αυξανεται!

η υπομονη μειωνεται...

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ειναι despatsed to overseas ακόμα...οταν φτάσει αεροδρομιο θα μπαίνω σε καποιο άλλο site να βλέπω την πορεία; Στα ελτα πχ?

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ειναι despatsed to overseas ακόμα...οταν φτάσει αεροδρομιο θα μπαίνω σε καποιο άλλο site να βλέπω την πορεία; Στα ελτα πχ?

 

Εάν το δέμα σου έρχεται με το ταχυδρομείο, από τη στιγμή που θα φτάσει στην Ελλάδα καταγράφεται στα ΕΛΤΑ (είτε απλό είτε ταχυμεταφορές) και το παρακολουθείς από το site τους, όπως άλλωστε και όλα τα αντίστοιχα sites.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το δέμα σου έρχεται με το ταχυδρομείο, από τη στιγμή που θα φτάσει στην Ελλάδα καταγράφεται στα ΕΛΤΑ (είτε απλό είτε ταχυμεταφορές) και το παρακολουθείς από το site τους, όπως άλλωστε και όλα τα αντίστοιχα sites.

 

Το απλό δεν καταγράφεται. Το συστημένο καταγράφεται στα ΕΛΤΑ και οι ταχυμεταφορες αν είναι EMS στο elta courrier αλλιώς άμα είναι DHL, ups κτλπ στα δικά τους site.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Που θα βρω σε ποιο site θα μπαίνω μετά? απο τις 11/2 ειναι despatsed to overseas....

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...