Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμία ευρωπαική αποθήκη, αλλιώς θα το έβλεπες στην ευρωπαική αποθήκη τους.

 

Το δείχνει διαθέσιμο στην ευρωπαική αποθήκη; όχι..

 

Και δες με τι ποσό έρχεται...

 

Όταν δηλώνεται drone ως αξεσουάρ κήπου με κόστος 6 ευρώ για ποιο εκτελωνισμό μιλάμε;

Ρε συ αν πιστεύανε τα τελωνεία την περιγραφή δεν θα ζητάγανε απόδειξη PayPal...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από αυτά τα καταραμένα πακέτα πού στάλθηκαν μέσα Νοεμβρίου και ακόμα αγνοείται η τύχη τους παρέλαβε κανένας;

3 πακέτα από μέσα Νοεμβρίου τίποτε, αλλά μάλλον τα δικά μου από TomTop πιθανόν να μην τα στείλανε καθόλου...

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ αν πιστεύανε τα τελωνεία την περιγραφή δεν θα ζητάγανε απόδειξη PayPal...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για αυτό είπα υπάρχουν αλλού ταχυδρομομπανανίες στην ΕΕ που τα περνάνε όπως είναι (όπως ήταν τόσα και η Ελλάδα) και μετά έρχονται εδώ αέρα χωρίς πάλι να πληρωθεί φόρος, αφού μετά είναι ενδοκοινοτική συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δηλώνεται drone ως αξεσουάρ κήπου με κόστος 6 ευρώ για ποιο εκτελωνισμό μιλάμε;

Εδω μια θηκη 3€ περιμενουμε και δεν κανουν σωστα την δουλεια τους για να φτασει στα χερια μας και θα λυπηθουμε αν ο Κινεζος γραφει 6€ και το πιστευουν? (που δεν το πιστευουν πλεον)

Link to comment
Share on other sites

Εδω μια θηκη 3€ περιμενουμε και δεν κανουν σωστα την δουλεια τους για να φτασει στα χερια μας και θα λυπηθουμε αν ο Κινεζος γραφει 6€ και το πιστευουν? (που δεν το πιστευουν πλεον)

 

Εδώ πλέον δεν το πιστεύουν, συν ότι έχουν μπει και μηχανήματα ακτίνων Χ στα τελωνεία και δεν χρειάζεται να ανοίξουν τα πακέτα αν θέλουν να δουν το περιεχόμενο.

Δε ξέρω κατά πόσο βέβαια υπάρχουν μηχανήματα σε όλα ή σε ποια τελωνεία.

Αν παρακολουθούσες όμως τη συζήτηση από την αρχή, θα είχες καταλάβει ότι δεν μιλάω για την Ελλάδα.

Επειδή σε κάποιες χώρες ακόμα πιάνουν αυτά, τα στέλνουν πρώτα εκεί και έτσι περνάνε στην ΕΕ.

Μετά αφού είναι ήδη μέσα, όπου και να τα στείλεις στην ΕΕ δεν υπάρχει τελωνείο.

Και το γνωρίζουν κι εδώ, αλλά δε μπορούν να κάνουν τίποτα.

Είναι θέμα της πρώτης χώρας εισόδου.

Αν νομίζουν κάποιοι ότι το priority που πληρώνουν περιλαμβάνει εκτελωνισμό, απλά ας το δουν λογικά....

Σε τηλέφωνο πχ 200 ευρώ που πληρώνεις priority 6 ευρώ το μόνο που καλύπτεις είναι τα δεύτερα μεταφορικά της μετακίνησης από την πρώτη χώρα που μπήκε σε εσένα.

Αν με αυτά τα 6 ευρώ συνεχίζουν να νομίζουν κάποιοι ότι καλύπτεται ο ΦΠΑ, εκτελωνισμός, αμοιβή εκτελωνιστή και μεταφορικά (τα δεύτερα μεταφορικά πχ Γαλλία-Ελλάδα) , τα οποία δεν τα γλυτώνεις σε καμία χώρα και με τα κόστη να είναι παραπλήσια με εμάς, σηκώνω τα χέρια ψηλά :!:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πλέον δεν το πιστεύουν, συν ότι έχουν μπει και μηχανήματα ακτίνων Χ στα τελωνεία και δεν χρειάζεται να ανοίξουν τα πακέτα αν θέλουν να δουν το περιεχόμενο.

Δε ξέρω κατά πόσο βέβαια υπάρχουν μηχανήματα σε όλα ή σε ποια τελωνεία.

Αν παρακολουθούσες όμως τη συζήτηση από την αρχή, θα είχες καταλάβει ότι δεν μιλάω για την Ελλάδα.

Επειδή σε κάποιες χώρες ακόμα πιάνουν αυτά, τα στέλνουν πρώτα εκεί και έτσι περνάνε στην ΕΕ.

Μετά αφού είναι ήδη μέσα, όπου και να τα στείλεις στην ΕΕ δεν υπάρχει τελωνείο.

Και το γνωρίζουν κι εδώ, αλλά δε μπορούν να κάνουν τίποτα.

Είναι θέμα της πρώτης χώρας εισόδου.

Αν νομίζουν κάποιοι ότι το priority που πληρώνουν περιλαμβάνει εκτελωνισμό, απλά ας το δουν λογικά....

Σε τηλέφωνο πχ 200 ευρώ που πληρώνεις priority 6 ευρώ το μόνο που καλύπτεις είναι τα δεύτερα μεταφορικά της μετακίνησης από την πρώτη χώρα που μπήκε σε εσένα.

Αν με αυτά τα 6 ευρώ συνεχίζουν να νομίζουν κάποιοι ότι καλύπτεται ο ΦΠΑ, εκτελωνισμός, αμοιβή εκτελωνιστή και μεταφορικά (τα δεύτερα μεταφορικά πχ Γαλλία-Ελλάδα) , τα οποία δεν τα γλυτώνεις σε καμία χώρα και με τα κόστη να είναι παραπλήσια με εμάς, σηκώνω τα χέρια ψηλά :!:

Είσαι λάθος. Αυτές οι εταιρίες έχουν συμφωνίες με κάποιες ταχυδρομικές. Το ότι έχει γίνει εκτελωνισμός ισχύει και θα σου πω το έξης... Γιατί όταν έρχεται με σουηδικό ταχυδρομείο περνάει τελωνείο;;; η Σουηδία δεν είναι εε; επίσης όταν στείλεις με απλό συστημένο postnl περνάει τελωνείο ενώ το priority δεν περνάει... Η Ολλανδία είναι μπανανια η όχι τελικά

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Είσαι λάθος. Αυτές οι εταιρίες έχουν συμφωνίες με κάποιες ταχυδρομικές. Το ότι έχει γίνει εκτελωνισμός ισχύει και θα σου πω το έξης... Γιατί όταν έρχεται με σουηδικό ταχυδρομείο περνάει τελωνείο;;; η Σουηδία δεν είναι εε; επίσης όταν στείλεις με απλό συστημένο postnl περνάει τελωνείο ενώ το priority δεν περνάει... Η Ολλανδία είναι μπανανια η όχι τελικά

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν διάβασες τίποτα από ότι έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Μην αντιδικουμε ο ένας με τον άλλον το θέμα τι θα κάνουμε,με τα δέματα μας ,εγώ προσωπικά δεν πετυχαίνω κάτι ,αλλά προσπαθώ συνεχώς τηλέφωνα στα ΕΛΤΑ για τα δέματα ,στο τελωνείο με οποιοδήποτε τρόπο να πιέσουμε ,να εξαλειφθεί το αισχος να μένουν ,2 μήνες στο τελωνείο .
Link to comment
Share on other sites

Είσαι λάθος. Αυτές οι εταιρίες έχουν συμφωνίες με κάποιες ταχυδρομικές. Το ότι έχει γίνει εκτελωνισμός ισχύει και θα σου πω το έξης... Γιατί όταν έρχεται με σουηδικό ταχυδρομείο περνάει τελωνείο;;; η Σουηδία δεν είναι εε; επίσης όταν στείλεις με απλό συστημένο postnl περνάει τελωνείο ενώ το priority δεν περνάει... Η Ολλανδία είναι μπανανια η όχι τελικά

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η συζητηση προχωραει αν παραδεχομαστε καποια πραγματα.

Ο Στρατος μιλαει με επιχειρηματα και λογικα.

Οπως και τα απο τα λινκ που εδειξα κατι μπορεις καταλαβεις.

Δεν Προσφερεις στην συζητηση συγνωμη που στο λεω χωρις να αποδιδεις το δικιο. Οχι οτι χρειαζεσαι εσυ η εγω για να φανει.

Κανουμε τον δικηγορο για να τσιγκλαμε και να ακουμε περισσοτερα επιχειρηματα αλλα το λογικο το δειχνουμε.

Εγω Παντως παρα οτι πιστευα οτι αυτο συμβαινει τωρα σιγουρευτικα διαβαζοντας τον και τον ευχαριστω για την λογικη που εριξε στο θεμα.

Αρνουμε να πιστεψω οτι υπαρχει συμφωνια νομιμη μεταξυ κινας και πχ σουηδιας ολλανδιας βελγιου κλπ για να μπαινει κινητο με priority μονο με 6 ευρω δασμους.

ΠΡΟΣΕΞΕ μιλαμε για νομιμη συφωνια. Εκει ειναι η συζητηση, αυτο υποστηριζεις και δεν διαβαζεις τι σου λενε αλλοι εδω μεσα αλλα και τα λινκ.

Στην τελικη καλυτερα να ειμαστε και νομιμοι ετσι δεν ειναι?

Θα μας συνεφερε και ηθικα (γιατι οχι) οχι μονο για την τσεπη μας να εχεις εσυ δικιο αλλα μαλλον δεν εχεις.

Ειναι μεμονωμενες οι περιπτωσεις που Μπορει να εχεις δικιο.

Πολυ ευχαριστως να ακουσω γιατι παιζει αυτο που λες εσυ, οτι ειναι νομιμοι και οχι ολα τα αλλα που λεμε.

Οχι μονο εσυ να απαντησεις αλλα και αλλοι να καταλαβουμε τι παιζει.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά κάτω απο μήνα δεν σε κόβω να παραλαμβάνεις, με παρόμοιο tracking είμαι ακόμα στο pre-advised (απο 23 Ιανουαρίου). Για την ιστορία απο τις 19 Ιανουαρίου ξεκίνησε το tracking

 

Κάτι θέμα υπάρχει...

Παραγγελία την προηγούμενη Τετάρτη κ σήμερα φεύγει από Ολλανδία...

 

3 παραγγελίες από Banggood με priority, με διάφορα λεπτών η μία από την άλλη.

Και οι 3 pre-adviced από 18/2, τις 2 τις παραλαμβάνω Δευτέρα, η 3 ακόμη pre-adviced.

Mercedes/CLA/cdi200/140ps/AMG exclusive pack, Audi/A1/1,6/tdi/116ps/S tronic/S line pack

Apple/MacBook/Pro/15inch/TouchBar-ID/SpaceGray/i7/TurboBoost3.8GHz/16GbRam,

Apple/Iphone/X/64Gb, Samsung/Galaxy/Note8/128Gb, Apple/Ipad/Pro10,5/64Gb

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά τα καταραμένα πακέτα πού στάλθηκαν μέσα Νοεμβρίου και ακόμα αγνοείται η τύχη τους παρέλαβε κανένας;

 

Τέλη Νοεμβρίου η παραγγελία, καμία παραλαβη.

Φυσικά PayPal και επιστροφή όλου του ποσου.

Παμε για αλλα

Link to comment
Share on other sites

Τέλη Νοεμβρίου η παραγγελία, καμία παραλαβη.

Φυσικά PayPal και επιστροφή όλου του ποσου.

Παμε για αλλα

 

Ομοιοπαθης

PayPal...

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παραγγελία αρχών Νοεμβρίου, έλαβα τηλεφώνημα!!! από τα ΕΛΤΑ αρχές Φεβρουαρίου να πάω να το παραλάβω πριν το επιστρέψουν γιατί είναι ήδη καιρό εκεί. Έτρεξα και το πήρα, αλλά τους είπα ότι δε μου είχαν στείλει καμία ειδοποίηση μέχρι το τηλεφώνημα.

Λέω να πάτε να δείτε στα ΕΛΤΑ μπας και είναι εκεί. Ποτέ δε ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Η συζητηση προχωραει αν παραδεχομαστε καποια πραγματα.

Ο Στρατος μιλαει με επιχειρηματα και λογικα.

Οπως και τα απο τα λινκ που εδειξα κατι μπορεις καταλαβεις.

Δεν Προσφερεις στην συζητηση συγνωμη που στο λεω χωρις να αποδιδεις το δικιο. Οχι οτι χρειαζεσαι εσυ η εγω για να φανει.

Κανουμε τον δικηγορο για να τσιγκλαμε και να ακουμε περισσοτερα επιχειρηματα αλλα το λογικο το δειχνουμε.

Εγω Παντως παρα οτι πιστευα οτι αυτο συμβαινει τωρα σιγουρευτικα διαβαζοντας τον και τον ευχαριστω για την λογικη που εριξε στο θεμα.

Αρνουμε να πιστεψω οτι υπαρχει συμφωνια νομιμη μεταξυ κινας και πχ σουηδιας ολλανδιας βελγιου κλπ για να μπαινει κινητο με priority μονο με 6 ευρω δασμους.

ΠΡΟΣΕΞΕ μιλαμε για νομιμη συφωνια. Εκει ειναι η συζητηση, αυτο υποστηριζεις και δεν διαβαζεις τι σου λενε αλλοι εδω μεσα αλλα και τα λινκ.

Στην τελικη καλυτερα να ειμαστε και νομιμοι ετσι δεν ειναι?

Θα μας συνεφερε και ηθικα (γιατι οχι) οχι μονο για την τσεπη μας να εχεις εσυ δικιο αλλα μαλλον δεν εχεις.

Ειναι μεμονωμενες οι περιπτωσεις που Μπορει να εχεις δικιο.

Πολυ ευχαριστως να ακουσω γιατι παιζει αυτο που λες εσυ, οτι ειναι νομιμοι και οχι ολα τα αλλα που λεμε.

Οχι μονο εσυ να απαντησεις αλλα και αλλοι να καταλαβουμε τι παιζει.

Επειδή δεν είχα δει τα μνμ σας θα σας πω τα εξής

Τα 6 ευρώ του priority δεν ξέρουμε τι είναι. Μπορεί να είναι μεταφορικά μπορεί δασμοί...

Επειδή μιλάμε για πολλά εκατομμύρια πακέτα είναι προφανές ότι υπάρχει συμφωνία. Δεν γίνεται να βάζουν τόσα πακέτα στην Ευρώπη και να μην τους έχουν πιάσει... Απλά δεν γίνεται. Και δεν θα έμπαιναν στη διαδικασία να τους στήριζουν κολλοσοι όπως η DHL. Σκεφτείτε το λίγο. Δεν μιλάμε για ένα ένα τα πακέτα αλλά ολόκληρα κοντεινερ. Επίσης δεν ξέρουμε αν οι Κινέζοι έχουν μέσα στην τιμή το κόστος τελωνείου.

Δεν είναι τυχαίο ότι την ιστορία priority την κάνουν μόνο μέσω Ολλανδίας και Γερμανίας και όχι από Ελλάδα ας πούμε που το κόστος τελωνείου είναι πολύ μεγάλο.

Τέλος αν προσέξετε τα πακέτα με priority φαίνεται αποστολέας από Ολλανδία η Γερμανία...

Το κλείνω εδώ γιατί δεν μπορεί κανένας να αποδείξει τίποτα αλλά εικασίες κάνουμε. Ούτε τα δικά σας είναι επιχειρήματα αλλά ούτε φυσικά και τα δικά μου. Απόψεις λέμε. Πάντως νομίζω ότι αυτή η ιστορία με την Κίνα τελειώνει. Η εε και η Αμερική φαίνεται ότι θα ξεκινήσουν εμπορικό πόλεμο... Δείτε το γίνεται με την Huawei...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by alanon
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό στοκαρετε πράγματα.

Σε λίγο καιρό τα Oukitel θα είναι ανάρπαστα (black market)

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είχα δει τα μνμ σας θα σας πω τα εξής

Τα 6 ευρώ του priority δεν ξέρουμε τι είναι. Μπορεί να είναι μεταφορικά μπορεί δασμοί...

Επειδή μιλάμε για πολλά εκατομμύρια πακέτα είναι προφανές ότι υπάρχει συμφωνία. Δεν γίνεται να βάζουν τόσα πακέτα στην Ευρώπη και να μην τους έχουν πιάσει... Απλά δεν γίνεται. Και δεν θα έμπαιναν στη διαδικασία να τους στήριζουν κολλοσοι όπως η DHL. Σκεφτείτε το λίγο. Δεν μιλάμε για ένα ένα τα πακέτα αλλά ολόκληρα κοντεινερ. Επίσης δεν ξέρουμε αν οι Κινέζοι έχουν μέσα στην τιμή το κόστος τελωνείου.

Δεν είναι τυχαίο ότι την ιστορία priority την κάνουν μόνο μέσω Ολλανδίας και Γερμανίας και όχι από Ελλάδα ας πούμε που το κόστος τελωνείου είναι πολύ μεγάλο.

 

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν υπάρχει συμφωνία κινέζων με ταχυδρομικές για το τελωνείο και δεν γίνεται.

Είναι άσχετο με το τελωνείο το ταχυδρομείο.

Δεν έχει σχέση καμία DHL και κακώς την ανέφερες.

Τα τελωνειακά κόστη από χώρα σε χώρα της ΕΕ είναι σχετικά κοντινά και η διαφορά είναι κυρίως στο ΦΠΑ, οπότε σε κάτι φθηνό είναι πολύ μικρή η διαφορά.

Επειδή λες πολύ υψηλό τελωνείο εδώ, ξέρεις πόσους δασμούς έχει ένα τηλέφωνο των 200 ευρώ στην Γερμανία;

Θα σου κοστίσει πάνω από 50 ευρώ....

Σίγουρα όχι 6 ευρώ πάντως....

6 ευρώ είναι τα μεταφορικά περίπου για να έρθει ένα μικρό πακέτο από Γερμανία.

Κάνε τους υπολογισμούς σου.

Το αν γίνεται στις μεγάλες χώρες που λες απλά δε γίνεται... ε γίνεται.

Διάβασε αυτό το πολύ καλό άρθρο για να πάρεις μια εικόνα.

Γράφει και για την Αγγλία που αρχικά γινόταν από εκεί το priority... και έπεται συνέχεια ελέγχων στις άλλες χώρες.

Το απλά γίνεται ή δεν γίνεται δεν είναι επιχείρημα.

Link to comment
Share on other sites

Το τελωνείο με το ταχυδρομείο έχει άμεση σχέση... Τα ΕΛΤΑ εδώ σου εκτελωνιζουν το δέμα άρα υπάρχει σχεση

Η DHL φέρνει με priority από το gearbest....

Το άρθρο που αναφέρεις είναι καταγραφή της κατάστασης δεν βγάζει συμπεράσματα και δεν μιλάει για παρανομία των Κινέζων. Λέει κυρίως για εμάς τους Καταλωτες.

Στην τελική αν οι Κινέζοι καταφέρουν παράνομα και βάζουν στην Ευρώπη τόσα πακέτα... Τι να πω...

Σου ξαναλέω πάντως ότι σκέφτεσαι ένα ένα πακέτο και όχι για το μέγεθος που παίζεται

Τέλος η δική σου λογική "γίνεται", είναι ακριβώς όπως η δική μου "δεν γίνεται". Απλά το φανταζόμαστε.. Δεν το ξέρουμε σίγουρα... Στο ξαναλέω απόψεις λέμε... Δεν ξέρουμε εσωτερικά...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by alanon
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Εδώ πλέον δεν το πιστεύουν, συν ότι έχουν μπει και μηχανήματα ακτίνων Χ στα τελωνεία και δεν χρειάζεται να ανοίξουν τα πακέτα αν θέλουν να δουν το περιεχόμενο.

 

Με προβληματίζει η σιγουριά με την οποία προσπαθείς να επιχειρηματολογήσεις, μερικές φορές.

Μιας και μιλάμε για τα ταχυδρομικά δέματα και όχι για εισαγωγές με container κλπ, μπορείς να μας πεις που έχει τοποθετηθεί μηχάνημα ακτίνων Χ στη μοναδική πύλη εισόδου των ταχυδρομικών δεμάτων, που είναι το αεροδρόμιο Αθηνών;

Link to comment
Share on other sites

Το τελωνείο με το ταχυδρομείο έχει άμεση σχέση... Τα ΕΛΤΑ εδώ σου εκτελωνιζουν το δέμα άρα αποδέχεται συμφωνία

Η DHL φέρνει πάντα με priority από το gearbest....

Το άρθρο που αναφέρεις είναι καταγραφή της κατάστασης δεν βγάζει συμπεράσματα και δεν μιλάει για παρανομία των Κινέζων. Λέει κυρίως για εμάς τους Καταλωτες.

Στην τελική αν οι Κινέζοι καταφέρουν παράνομα και βάζουν στην Ευρώπη τόσα πακέτα... Τι να πω...

Σου ξαναλέω πάντως ότι σκέφτεσαι ένα ένα πακέτο και όχι για το μέγεθος που παίζεται

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το χειρότερο είναι ότι επιμένεις με επιχειρήματα μάλιστα εκτός λογικής και γνώσης του αντικειμένου.

Μπορείς αν θες και εσύ να εκτελωνίσεις το αντικείμενο σου και όχι το ταχυδρομείο ή η εταιρεία courier.

Θα γλυτώσεις τους δασμούς ή μήπως θα μικρύνει ο ΦΠΑ;

Το ποιος τα φέρνει δεν έχει καμία σχέση.

Εσύ να πας να τα φέρεις από την Κίνα το μόνο που θα γλυτώσεις είναι το κόστος του εκτελωνισμού.

Οι δασμοί είναι ίδιοι.

Καμία σχέση το ταχυδρομείο με το τελωνείο και μην το επαναλαμβάνεις συνέχεια.

Λες ότι διάβασες το άρθρο που στην τελική είναι άρθρο και όχι κανένας νόμος, αλλά λέγοντας ότι δε γράφει για καμία κινεζο-παρανομία δείχνει ότι δεν το διάβασες.

Βρες μου μια χώρα στην ΕΕ, που να έχει δασμούς σε αντικείμενο εισαγωγής και αξίας 200 ευρώ μόνο 6 ευρώ.

Μόνο μία ζητάω.

Από τώρα στο λέω από 45 ευρώ και πάνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με προβληματίζει η σιγουριά με την οποία προσπαθείς να επιχειρηματολογήσεις, μερικές φορές.

Μιας και μιλάμε για τα ταχυδρομικά δέματα και όχι για εισαγωγές με container κλπ, μπορείς να μας πεις που έχει τοποθετηθεί μηχάνημα ακτίνων Χ στη μοναδική πύλη εισόδου των ταχυδρομικών δεμάτων, που είναι το αεροδρόμιο Αθηνών;

 

Εμένα με προβληματίζει η κοπτοραπτική που κάνεις παρά το γεγονός ότι ξέρεις τι ισχύει και δεν του απαντάς αλλά ψάχνεις να βρεις κενά σε εμένα.

Σου απαντάω όμως γιατί έκοψες την απάντηση που έχω δώσει ήδη στην ερώτησή σου.

Επίσης μιλούσα γενικά για τις τιμές που αναγράφουν οι κινέζοι και γι αυτό έγραψα γενικά τελωνεία (πληθυντικός) και όχι "τελωνείο αεροδρομίου".

Την βάζω λοιπόν επειδή την προσπέρασες.

 

"Εδώ πλέον δεν το πιστεύουν, συν ότι έχουν μπει και μηχανήματα ακτίνων Χ στα τελωνεία και δεν χρειάζεται να ανοίξουν τα πακέτα αν θέλουν να δουν το περιεχόμενο.

Δε ξέρω κατά πόσο βέβαια υπάρχουν μηχανήματα σε όλα ή σε ποια τελωνεία."

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με προβληματίζει η κοπτοραπτική που κάνεις παρά το γεγονός ότι ξέρεις τι ισχύει και δεν του απαντάς αλλά ψάχνεις να βρεις κενά σε εμένα.

Σου απαντάω όμως γιατί έκοψες την απάντηση που έχω δώσει ήδη στην ερώτησή σου.

Επίσης μιλούσα γενικά για τις τιμές που αναγράφουν οι κινέζοι και γι αυτό έγραψα γενικά τελωνεία (πληθυντικός) και όχι "τελωνείο αεροδρομίου".

Την βάζω λοιπόν επειδή την προσπέρασες.

 

"Εδώ πλέον δεν το πιστεύουν, συν ότι έχουν μπει και μηχανήματα ακτίνων Χ στα τελωνεία και δεν χρειάζεται να ανοίξουν τα πακέτα αν θέλουν να δουν το περιεχόμενο.

Δε ξέρω κατά πόσο βέβαια υπάρχουν μηχανήματα σε όλα ή σε ποια τελωνεία."

 

Πέρα από την προσπάθεια δικαιολόγησης με αερολογίες, για τους πληθυντικούς και άλλες ιστορίες, αφού δεν γνωρίζεις εάν έχουν τοποθετηθεί μηχανήματα σάρωσης, γιατί το γράφεις με τόση σιγουριά;

Για να πείσεις αυτόν που δεν γνωρίζει;

Για να δείξεις ότι όλα τα γνωρίζεις;

Μάθε, λοιπόν ότι, μηχανήματα σάρωσης των ταχυδρομικών δεμάτων ΔΕΝ έχουν τοποθετηθεί στο αεροδρόμιο Αθηνών, τουλάχιστον μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την προσπάθεια δικαιολόγησης με αερολογίες, για τους πληθυντικούς και άλλες ιστορίες, αφού δεν γνωρίζεις εάν έχουν τοποθετηθεί μηχανήματα σάρωσης, γιατί το γράφεις με τόση σιγουριά;

Για να πείσεις αυτόν που δεν γνωρίζει;

Για να δείξεις ότι όλα τα γνωρίζεις;

Μάθε, λοιπόν ότι, μηχανήματα σάρωσης των ταχυδρομικών δεμάτων ΔΕΝ έχουν τοποθετηθεί στο αεροδρόμιο Αθηνών, τουλάχιστον μέχρι σήμερα.[

 

Έγραψα εγώ κάτι τέτοιο;

Να μάθω κάτι το οποίο δεν έγραψα;

Αν εσύ τα ερμηνεύεις όπως θες είναι άλλο αυτό.

Μάθε λοιπόν να διαβάζεις τι γράφω και μετά μπορείς να μιλάς για αερολογίες.

Για την ουσία των γραφομένων περί δασμών priority κλπ τίποτα...

Κάνει μπαμ ότι μπήκες μόνο για να μου επιτεθείς επειδή σε έχω εκθέσει στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα εγώ κάτι τέτοιο;

Να μάθω κάτι το οποίο δεν έγραψα;

Αν εσύ τα ερμηνεύεις όπως θες είναι άλλο αυτό.

Μάθε λοιπόν να διαβάζεις τι γράφω και μετά μπορείς να μιλάς για αερολογίες.

Για την ουσία των γραφομένων περί δασμών priority κλπ τίποτα...

Κάνει μπαμ ότι μπήκες μόνο για να μου επιτεθείς επειδή σε έχω εκθέσει στο παρελθόν.

 

Έγραψα για τη σιγουριά, με την οποία προσπάθησες να πείσεις τον συνομιλητή σου, για τα μηχανήματα σάρωσης ... που έχουν εγκατασταθεί στα τελωνεία.

Αντί να παραδεχτείς το λάθος σου, προσπαθείς, δυστυχώς, να ρίξεις την μπάλα στην εξέδρα, γράφοντας και πάλι παραμύθια.

Έτσι είναι αν έτσι νομίζεις ...

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα για τη σιγουριά, με την οποία προσπάθησες να πείσεις τον συνομιλητή σου, για τα μηχανήματα σάρωσης ... που έχουν εγκατασταθεί στα τελωνεία.

Αντί να παραδεχτείς το λάθος σου, προσπαθείς, δυστυχώς, να ρίξεις την μπάλα στην εξέδρα, γράφοντας και πάλι παραμύθια.

Έτσι είναι αν έτσι νομίζεις ...

 

Παραμύθια;

Βρες μου που έγραψα κάτι που δεν ισχύει και πες το συγκεκριμένα.

Δεν ισχύει ότι έχουν εγκατασταθεί μηχανήματα σάρωσης στα τελωνεία; Ναι ή όχι;

Έγραψα ότι δεν ξέρω σε ποια συγκεκριμένα τελωνεία; Ναι ή όχι;

Όταν μιλάω για τελωνεία και δεν ξέρω σε ποια, εσύ κατάλαβες του αεροδρομίου συγκεκριμένα;

Πως βγάζεις αυτό το συμπέρασμα;

Κόβοντας φράσεις;

Αυτό είναι εξυπνάδα ή το αντίθετο;

Εσύ ότι και να νομίζεις πάντως ε έτσι δεν είναι.

Το να παραποιείς λεγόμενα μου κατά το δικό σου δοκούν έτσι επειδή απλά ψάχνεις να μου την πεις, δεν είναι.

Καλύτερα να μασάς λένε, οπότε ελεύθερα πήγαινε και άνοιξε το ψυγείο.

Στην περίπτωσή σου η σιωπή είναι χρυσός.

Δεν προσφέρεις τίποτα αυτή τη στιγμή και μόνο τρολάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Η κουβέντα ξεφεύγει... Ο καθένας ας κρατάει τις απόψεις του...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...