Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καινουργιο αυτο? τι εγινε το πιασαν οι μπορες το δεμα η πεσαν 2 τονοι σακοι απο πανω?!

 

Αν πράγματι είναι απορία και δεν το λες με σκωπτική διάθεση, (επειδη δεν κατάλαβα καλά το αν πράγματι το έχεις απορία) ναι συμβαίνει, Το έχουμε συναντήσει ξανά εδώ μέσα. Σπάνιο ναι μεν, όμως όχι προτόγνωρο.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για δεύτερη φορά ξαναλέω, δεν είπα ότι δε λένε ότι είναι εκτιμώμενος. Ξαναδιάβασε τι είπα, για να μην το κουράζουμε:

 

Αυτή τη στιγμή στο gearbest, κάνοντας δοκιμαστική παραγγελία, γράφουν Estimated Shipping Time 15 - 28 business days (είναι είδηση ότι ανέβασαν κατά 5 και 3 μέρες τα αντίστοιχα όρια αυτών που δήλωναν μέχρι πρότινος). Και δεν έχει κανένα αστερίσκο πουθενά στη σελίδα, να λέει για τελωνεία, αργίες και... θεομηνίες. Αυτά τα λένε στη σελίδα με τους γενικούς όρους του site, που είναι ένα σεντόνι υπέρδιπλο και όχι στη σελίδα της παραγγελίας, που θα διαβάσει ο πελάτης και θα επιλέξει αν θα παραγγείλει και τρόπο αποστολής.

Το να σε ενημερώνουν σωστά για τον εκτιμώμενο χρόνο, φυσικά και το θεωρώ λογικό, αν εσύ το θεωρείς δύσκολο ή παράλογο, άποψή σου. Μια χαρά ξέρουν να σε ενημερώνουν για κάποια προϊόντα (όπως μπαταρίες) ότι δε στέλνουν στη χώρα σου, αλλά την καθυστέρηση στο τελωνείο (που είναι μέρος της νόμιμης διαδικασίας άλλωστε) την ξεχνάνε.

Αν πάλι θεωρείς ότι ο εκτιμώμενος χρόνος ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, αυτό σημαίνει ότι και τα ΕΛΤΑ και τα τελωνεία είναι γρήγορα, οπότε κακώς διαμαρτυρόμαστε.

Καλό βράδυ.

 

Αν κι εσυ το θεωρείς λογικό να κορνιζάρει προειδοποιήσεις και να βαράει συναγερμό σε όποιον βαριέται να διαβάσει τις οδηγίες τότε πάσο, αυτή είναι η λογική του Ελληνάρα. Θέλω πολύ να δω πάντως να δικαιώνεσαι απ'το paypal επειδή απλά έχεις αυτή τη λογική. Εγώ δε σου λέω τη θεωρία μου, σου λέω τι στέκει εαν ανοίξεις γρήγορα dispute. Αν και πάλι επιμένεις σου είπα, δοκίμασε να ανοίξεις dispute στις 45 ημέρες για συστημένο πακέτο κι αν θες κάνε και κατευθείαν claim να δούμε πόσο καιρό θα περιμένεις απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο σχεδον 50 μερες στο αεροδρομιο της ελλαδος πιστευω οτι η λεξη Τελωνειο ειναι απλα μια ανακουφιση....

 

17/10/2017, 00:20:24 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

17/10/2017, 13:01:40 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

25/8/2017, 15:45:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Ειδες λοιπον που ειχα δικιο;

 

 

 

 

ΥΓ αποριες που πιθανον να υπαρχουν πισω στην σελιδα 2128

Link to comment
Share on other sites

Αν κι εσυ το θεωρείς λογικό να κορνιζάρει προειδοποιήσεις και να βαράει συναγερμό σε όποιον βαριέται να διαβάσει τις οδηγίες τότε πάσο, αυτή είναι η λογική του Ελληνάρα. Θέλω πολύ να δω πάντως να δικαιώνεσαι απ'το paypal επειδή απλά έχεις αυτή τη λογική. Εγώ δε σου λέω τη θεωρία μου, σου λέω τι στέκει εαν ανοίξεις γρήγορα dispute. Αν και πάλι επιμένεις σου είπα, δοκίμασε να ανοίξεις dispute στις 45 ημέρες για συστημένο πακέτο κι αν θες κάνε και κατευθείαν claim να δούμε πόσο καιρό θα περιμένεις απόφαση.

Εγώ δε μίλησα ούτε για dispute στις 45 μέρες, ούτε για συναγερμούς, ούτε για Ελληνάρες, εσύ τα λες αυτά. Αλλά είναι πιο εύκολο να παραφράζεις και να ειρωνεύεσαι το συνομιλητή σου, από το να ασχοληθείς με το τι λέει. Δε θα σου ξαναποστάρω τα ίδια και τα ίδια, θα σου κάνω μόνο μια σούμα και τέλος από μένα:

Το κατάστημα το συμφέρει να εμφανίζει αισιόδοξες εκτιμήσεις για το χρόνο άφιξης (για να μην έχει αρνητική επίπτωση στις πωλήσεις του) και το paypal το συμφέρει να καθυστερεί να σε δικαιώσει, για να έχει περισσότερο χρόνο στη διάθεσή του τα χρήματά σου. Και τα δύο δεν είναι σωστό να γίνονται και μας βλάπτουν, ως αγοραστές. Γνώμη μου. Το αν εσύ τα έχεις αποδεχτεί ή δεν τα έχεις σκεφτεί ή φοβάσαι μη μας βάλουν σε black list ή θεωρείς ότι δε γίνονται (αυτό λες στα ποστ σου), γνώμη σου.

Αυτά από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Αγορά κινητού και θήκες (2 δέματα) απο Bangood με priority direct mail ήρθαν σε 10 μέρες περίπου, συστημένα και χωρίς τελωνείο, ούτε άλλα έξοδα.

 

και μένα τα ίδια με Bangood ... αέρα - πατέρα ... και σε λιγότερο απο 10 μέρες !!!

 

Ελπίζω να μην μας διαβάζουν οι τελώνες εδώ ;)

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μίλησα ούτε για dispute στις 45 μέρες, ούτε για συναγερμούς, ούτε για Ελληνάρες, εσύ τα λες αυτά. Αλλά είναι πιο εύκολο να παραφράζεις και να ειρωνεύεσαι το συνομιλητή σου, από το να ασχοληθείς με το τι λέει. Δε θα σου ξαναποστάρω τα ίδια και τα ίδια, θα σου κάνω μόνο μια σούμα και τέλος από μένα:

Το κατάστημα το συμφέρει να εμφανίζει αισιόδοξες εκτιμήσεις για το χρόνο άφιξης (για να μην έχει αρνητική επίπτωση στις πωλήσεις του) και το paypal το συμφέρει να καθυστερεί να σε δικαιώσει, για να έχει περισσότερο χρόνο στη διάθεσή του τα χρήματά σου. Και τα δύο δεν είναι σωστό να γίνονται και μας βλάπτουν, ως αγοραστές. Γνώμη μου. Το αν εσύ τα έχεις αποδεχτεί ή δεν τα έχεις σκεφτεί ή φοβάσαι μη μας βάλουν σε black list ή θεωρείς ότι δε γίνονται (αυτό λες στα ποστ σου), γνώμη σου.

Αυτά από μένα.

 

+1.000.000 Σε ότι έχεις πει συμφωνώ σε όλα. Και στο κάτω κάτω πελάτης είμαι. Και σαν πελάτης με ενδιαφέρει να είμαι ευχαριστημένος από το κατάστημα από το οποίο αγοράζω. Τώρα αν για τον Α ή Β λόγο υπάρχει καθυστέρηση κλπ κλπ κλπ. Δε με ενδιαφέρει. Εγώ σαν τελικός καταναλωτής «εξαπατήθηκα» (σε εισαγωγικά το βάζω για να μη πέσουν όλοι και με φάνε) και δεν έχω το προϊόν στα χέρια μου. Και στην τελική εμένα το προϊόν μου από της 18/9 λέει οτι είναι στο δρόμο (όχι ότι είναι στην Αθήνα). Με τα πόδια να ερχόταν θα ερχόταν πιο γρήγορα. Αν έγραφε το tracking ότι ήταν στην Αθήνα τότε ναι η PayPal θα μου έλεγα με τα μπούνια, αγόρι μου στάκα, είναι εκεί έρχεται. Τώρα φαίνεται σαν να αγνοείται. Νικολούλη θα χτυπήσω σε λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μίλησα ούτε για dispute στις 45 μέρες, ούτε για συναγερμούς, ούτε για Ελληνάρες, εσύ τα λες αυτά. Αλλά είναι πιο εύκολο να παραφράζεις και να ειρωνεύεσαι το συνομιλητή σου, από το να ασχοληθείς με το τι λέει. Δε θα σου ξαναποστάρω τα ίδια και τα ίδια, θα σου κάνω μόνο μια σούμα και τέλος από μένα:

Το κατάστημα το συμφέρει να εμφανίζει αισιόδοξες εκτιμήσεις για το χρόνο άφιξης (για να μην έχει αρνητική επίπτωση στις πωλήσεις του) και το paypal το συμφέρει να καθυστερεί να σε δικαιώσει, για να έχει περισσότερο χρόνο στη διάθεσή του τα χρήματά σου. Και τα δύο δεν είναι σωστό να γίνονται και μας βλάπτουν, ως αγοραστές. Γνώμη μου. Το αν εσύ τα έχεις αποδεχτεί ή δεν τα έχεις σκεφτεί ή φοβάσαι μη μας βάλουν σε black list ή θεωρείς ότι δε γίνονται (αυτό λες στα ποστ σου), γνώμη σου.

Αυτά από μένα.

 

Το βρήκες απλά παραφράζω τα λεγόμενα σου. Δεν είπες ότι πρέπει να βγάζει ενημέρωση πριν την ολοκλήρωση της αγοράς όπως βγάζει στην απαγόρευση πωλήσεων μπαταριών μιας και η ενότητα για τις αποστολές και τους χρόνους είναι ολόκληρο σεντόνι, σου ζητάω συγγνώμη.

Δε θα διαφωνήσω ότι τους συμφέρουν αυτά που λες, εγώ σου λέω τι στέκει και τι όχι όμως κι όχι τι μας συμφέρει και τι όχι.

Και σου ξαναλέω, μας συμφέρει ή όχι, με το να έχουν ειδική ενότητα για τους χρόνους παραλαβής και ειδική σημείωση για τις καθυστερήσεις είναι καλυμμένοι για 2 μήνες τουλάχιστον ( ανάλογα τους κανόνες τους ). Δεν είσαι στο ebay ή στο ali ή σε οποιαδήποτε άλλη πλατφόρμα που όλοι οι πωλητές ακολουθούν τους κανόνες της πλατφόρμας, εδώ εσύ αποδέχεσαι τους κανόνες του site.

Link to comment
Share on other sites

Ειδες λοιπον που ειχα δικιο;

 

 

 

 

ΥΓ αποριες που πιθανον να υπαρχουν πισω στην σελιδα 2128

 

Χαχαχαχα

 

Εισαι απιστευτος......δωσμου και 6 αριθμους απο το 1 εως το 45 εχει κληρωση τζοκερ εδω στην ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα

 

Εισαι απιστευτος......δωσμου και 6 αριθμους απο το 1 εως το 45 εχει κληρωση τζοκερ εδω στην ελλαδα

 

Δεν τα παω καλα εκει, αν θελεις στο δινω μερικα πιθανα Χ στο στοιχημα (κεντρικη αμερικη για να ειμαι σαφης )

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα παω καλα εκει, αν θελεις στο δινω μερικα πιθανα Χ στο στοιχημα (κεντρικη αμερικη για να ειμαι σαφης )

 

Για πες μου τωρα 4 μοτερ για πολυκοπτερα ειναι αυτα που σταματησαν τελωνειο πραγματικης αξιας 35 δολλαρια έκαστο , 140 ολα μαζι

 

 

Κανενα 50 τελωνειο να περιμενω να πληρωσω?

Edited by cookmangr
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με DHL Express περναει τελωνειο?

 

Γενικά με DHL περναει τελωνεια?

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με DHL Express περναει τελωνειο?

 

Γενικά με DHL περναει τελωνεια?

 

Αν είναι εκτος Ευρώπης, όχι απλά σταματάει αλλά πίνει και καφεδάκι με μια πλούσια αποδειξούλα για το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς διάθεση υπεράσπισης του τέλους των 15€, πιστεύω ότι γνωρίζεις την τελωνειακή νομοθεσία και ότι ένα δέμα από τρίτη χώρα, που μπαίνει στο τελωνείο για οποιοδήποτε λόγο, πρέπει να εκτελωνιστεί.

 

Η διαδικασία μπορεί να γίνει είτε από τα ΕΛΤΑ είτε από δικό σου εκτελωνιστή είτε από τον παραλήπτη, εάν βρίσκεται στην περιοχή της Αττικής και έχει τη διάθεση και τι χρόνο.

Εάν σκεφτείς ότι οι ιδιώτες εκτελωνιστές χρεώνουν αμοιβή από 55€ και πάνω, για την ίδια διαδικασία, στις περιπτώσεις αποστολής του δέματος με εταιρείες courier, τότε το τέλος (15€) των ΕΛΤΑ ακούγεται αρκετά φτηνότερο.

 

Θα μου πεις, σαν αντίλογο ότι, το τέλος εκτελωνισμού δεν θα έπρεπε να έχει αυτή την κλιμάκωση αλλά κάποια άλλη, και ίσως θα συμφωνούσα, αλλά η διαδικασία εκτελωνισμού είναι η ίδια για όλη την ΕΕ και ο τελωνειακός Κώδικας ισχύει από το 2001.

Όταν λέμε διαδικασία εκτελωνισμού τί ακριβώς είναι και πρέπει να δικαιολογεί τα 15 ευρώ;

 

 

και μένα τα ίδια με Bangood ... αέρα - πατέρα ... και σε λιγότερο απο 10 μέρες !!!

 

Ελπίζω να μην μας διαβάζουν οι τελώνες εδώ ;)

Μας διαβάζουν αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι είναι κάτι το παράνομο. Από χώρα της ΕΕ έρχονται τα δέματα στην τελική.

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκες απλά παραφράζω τα λεγόμενα σου. Δεν είπες ότι πρέπει να βγάζει ενημέρωση πριν την ολοκλήρωση της αγοράς όπως βγάζει στην απαγόρευση πωλήσεων μπαταριών μιας και η ενότητα για τις αποστολές και τους χρόνους είναι ολόκληρο σεντόνι, σου ζητάω συγγνώμη.

Δε θα διαφωνήσω ότι τους συμφέρουν αυτά που λες, εγώ σου λέω τι στέκει και τι όχι όμως κι όχι τι μας συμφέρει και τι όχι.

Και σου ξαναλέω, μας συμφέρει ή όχι, με το να έχουν ειδική ενότητα για τους χρόνους παραλαβής και ειδική σημείωση για τις καθυστερήσεις είναι καλυμμένοι για 2 μήνες τουλάχιστον ( ανάλογα τους κανόνες τους ). Δεν είσαι στο ebay ή στο ali ή σε οποιαδήποτε άλλη πλατφόρμα που όλοι οι πωλητές ακολουθούν τους κανόνες της πλατφόρμας, εδώ εσύ αποδέχεσαι τους κανόνες του site.

Μην είσαι σίγουρος ότι στέκει κάτι και τους καλύπτει, επειδή κάπου το αναφέρουν. Στην Ελλάδα και στην ΕΕ για παράδειγμα, τα "ψιλά γράμματα" έχουν πολλές φορές καταπέσει στα δικαστήρια. Όταν κάποιος ψωνίζει από ένα site, θα χρησιμοποιήσει π.χ. 10 σελίδες, μέχρι να πραγματοποιήσει την αγορά. Το site όμως είναι αχανές και δεν είναι υποχρεωμένος να το ψάξει όλο, για να βρει κάπου ότι αυτό που του είπαν ως "Εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης" δεν είναι αυτό που λέει η έκφραση και καταλαβαίνουμε όλοι, αλλά μπορεί να μη λαμβάνει υπόψη πράγματα, που θα έπρεπε.

Αν το paypal πει να περιμένεις μέχρι το δίμηνο, δεν είναι απόδειξη ορθών πρακτικών από τα καταστήματα. Μια ιδιωτική εταιρία είναι το paypal, συνεργάζεται με τις εταιρίες που πουλάνε και επιδιώκει το μέγιστο κέρδος, δεν είναι δικαστήριο, που εφαρμόζει το νόμο.

Τέλοσπάντων, θεωρώ πως πρέπει να μιλάμε και γι' αυτά τα πράγματα, όχι μόνο για tracking numbers και τελωνεία, γι' αυτό επανήλθα.

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση από fasttech (για όσους γνωρίζουν) όσον αφορά τις κατασχέσεις που έχουν γίνει τελευταία, φαίνεται να έχουν μαύρα μεσάνυχτα, ή απλά να κάνουν ότι έχουν μαύρα μεσάνυχτα.

 

Thanks for your message.

 

We are sorry that we can only provide you the replacement, as the policy, hope for your understanding.

 

Please do not worry too much, we have many customers in Greece, and they can receive their packages with no problems recently.

 

Could you kindly please come back to us after one week? We may have received the returning then. Thank you.

 

Thanks for your message.

 

Please get back to us in one week, and we will try to apply for a refund for you then in that situation.

 

Please feel free to write us whenever you have questions. We're always here to help.

 

Thanks for your message.

 

Please do not worry so much, we have asked our shipping agency, and they can still ship the packages to your country. And we have many customers in your country, not everything is normal about their orders.

 

If the replacement is returned to us, we can give you a replacement then. Hope for your understanding.

 

Στην αρχή κάνουν τον κινέζο, μετά λένε οκ, θα σου κάνουμε refund και μετά συνεχίζουν να κάνουν τον κινέζο... Και κατά τα λεγόμενά τους φαίνεται ότι πραγματικά έχουν μαύρα μεσάνυχτα, γιατί από τη συζήτηση καταλαβαίνει ότι του λέω εγώ, ότι δεν μπορεί να στείλει ο carrier τους στην Ελλάδα, ενώ αυτό που του λέω, είναι ότι δεν θα περάσει...

 

Υ.Γ: Αν είναι πολύ εκτός θέματος, ας διαγραφεί, απλά ήθελα να αναφέρω πως οι κινέζοι όντως έχουν μαύρα μεσάνυχτα, ή τουλάχιστον προσποιούνται ότι έχουν. Το θέμα που ανοίχτηκε, και που άρχισα να έχω το πρόβλημα, έγινε 3 μέρες αφού πέρασαν οι 45μέρες που μπορεί να γίνει το full refund. 3 Μέρες, για αυτές γίνεται όλος αυτός ο χαμός. Πραγματικά απογοητεύτηκα, ειδικά από τέτοιο μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον πολλα περνανε. Και εξεταζουν στατιστικα αν τους συμφερει να συνεχισουν ετσι ή να αλλαξουν μέθοδο ή να διακοψουν.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

και μένα τα ίδια με Bangood ... αέρα - πατέρα ... και σε λιγότερο απο 10 μέρες !!!

 

Ελπίζω να μην μας διαβάζουν οι τελώνες εδώ ;)

 

Περιμενω κι εγω ενα δεμα απο banggood αλλα δεν το βλεπω να ερχεται σε 10 μερες :p

Ποσες μερες μενει σε pre-advised status συνηθως;

 

2017-10-17 08:25
The item is pre-advised

2017-10-17 04:04
Flyt Express's sorting centre, Item in transit

2017-10-16 22:03
Flyt Express's sorting centre, Item dispatched.

2017-10-16 10:03
Flyt Express's sorting centre, Item received

2017-10-15 07:54
Flyt Express's sorting centre, Item in transit

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση από fasttech (για όσους γνωρίζουν) όσον αφορά τις κατασχέσεις που έχουν γίνει τελευταία, φαίνεται να έχουν μαύρα μεσάνυχτα, ή απλά να κάνουν ότι έχουν μαύρα μεσάνυχτα.

Στην αρχή κάνουν τον κινέζο, μετά λένε οκ, θα σου κάνουμε refund και μετά συνεχίζουν να κάνουν τον κινέζο... Και κατά τα λεγόμενά τους φαίνεται ότι πραγματικά έχουν μαύρα μεσάνυχτα, γιατί από τη συζήτηση καταλαβαίνει ότι του λέω εγώ, ότι δεν μπορεί να στείλει ο carrier τους στην Ελλάδα, ενώ αυτό που του λέω, είναι ότι δεν θα περάσει...

Υ.Γ: Αν είναι πολύ εκτός θέματος, ας διαγραφεί, απλά ήθελα να αναφέρω πως οι κινέζοι όντως έχουν μαύρα μεσάνυχτα, ή τουλάχιστον προσποιούνται ότι έχουν. Το θέμα που ανοίχτηκε, και που άρχισα να έχω το πρόβλημα, έγινε 3 μέρες αφού πέρασαν οι 45μέρες που μπορεί να γίνει το full refund. 3 Μέρες, για αυτές γίνεται όλος αυτός ο χαμός. Πραγματικά απογοητεύτηκα, ειδικά από τέτοιο μαγαζί.

Καθόλου εκτός θέματος και πολύ χρήσιμο, για να ξέρουμε τη συμπεριφορά του κάθε μαγαζιού.

Πρόκειται για προϊόν ηλεκτρονικού τσιγάρου, αυτό που τους ρωτάς και λες για κατασχέσεις; Ή κάτι άλλο, με ιδιωτική ταχυμεταφορική;

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον πολλα περνανε. Και εξεταζουν στατιστικα αν τους συμφερει να συνεχισουν ετσι ή να αλλαξουν μέθοδο ή να διακοψουν.

 

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

 

http://coolweb.gr/oktomvrios-i-oktovrios/

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου εκτός θέματος και πολύ χρήσιμο, για να ξέρουμε τη συμπεριφορά του κάθε μαγαζιού.

Πρόκειται για προϊόν ηλεκτρονικού τσιγάρου, αυτό που τους ρωτάς και λες για κατασχέσεις; Ή κάτι άλλο, με ιδιωτική ταχυμεταφορική;

 

Πρόκειται για mod, το οποίο στάλθηκε πίσω για αντικατάσταση, και προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι αν μου στείλουν άλλο, δεν θα περάσει, και θα κατασχεθεί. Και προσπαθώ να τους πείσω για refund, για τον παραπάνω λόγο, και επειδή το ticket άνοιξε μόνο 3 μέρες μετά το 45ήμερο που ορίζεται το refund warranty. Φαίνεται όμως πως δεν τους πολύ ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για mod, το οποίο στάλθηκε πίσω για αντικατάσταση, και προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι αν μου στείλουν άλλο, δεν θα περάσει, και θα κατασχεθεί. Και προσπαθώ να τους πείσω για refund, για τον παραπάνω λόγο, και επειδή το ticket άνοιξε μόνο 3 μέρες μετά το 45ήμερο που ορίζεται το refund warranty. Φαίνεται όμως πως δεν τους πολύ ενδιαφέρει.

 

Με το fasttech ( όπως και αρκετά ακόμα ), πρέπει να τους τα εξηγείς λες και μιλάς σε πεντάχρονο. Τώρα φταίνε τα τελείως άχρηστα αγγλικά τους, κάνουν τον κινέζο γενικώς; θα σε γελάσω. Ενώ μου αρέσει πολύ σα κατάστημα κι εγώ κάθε φορά που πάω να μιλήσω με αυτούς, το ξανασκέφτομαι 2-3 φορές και περιμένω να το κάνω όταν θα χω υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Με το fasttech ( όπως και αρκετά ακόμα ), πρέπει να τους τα εξηγείς λες και μιλάς σε πεντάχρονο. Τώρα φταίνε τα τελείως άχρηστα αγγλικά τους, κάνουν τον κινέζο γενικώς; θα σε γελάσω. Ενώ μου αρέσει πολύ σα κατάστημα κι εγώ κάθε φορά που πάω να μιλήσω με αυτούς, το ξανασκέφτομαι 2-3 φορές και περιμένω να το κάνω όταν θα χω υπομονή.

 

Ακριβώς έτσι τους μιλάω σαν 5χρονο. Του γράφω εκθέσεις για να τους εξηγήσω ότι κατάσχονται και καταστρέφονται με το που φτάσουν Ελλάδα. Όχι ότι δεν κάνει δουλειές η Κίνα με την Ελλάδα, και ότι δεν γίνεται να στείλουν τα πακέτα. Τους τα εξηγώ μια χαρά, αυτοί φαίνεται να μην καταλαβαίνουν εσκεμμένα. Εδώ τους λέω ότι θα κατασχεθεί και θα καταστραφεί, και μου λένε αν γυρίσω πίσω σε αυτούς, αυτό που μου στέλνουν σαν replacement, τότε θα μου στείλουν άλλο replacement. Δηλαδή μαζί μιλάμε, χώρια καταλαβαινόμαστε. Τι άλλο να πω, απογοηυτεύτηκα πραγματικά. Ενώ έχω κάνει τόσες παραγγελίες, δεν περίμενα ποτέ τέτοια ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι τους μιλάω σαν 5χρονο. Του γράφω εκθέσεις για να τους εξηγήσω ότι κατάσχονται και καταστρέφονται με το που φτάσουν Ελλάδα. Όχι ότι δεν κάνει δουλειές η Κίνα με την Ελλάδα, και ότι δεν γίνεται να στείλουν τα πακέτα. Τους τα εξηγώ μια χαρά, αυτοί φαίνεται να μην καταλαβαίνουν εσκεμμένα. Εδώ τους λέω ότι θα κατασχεθεί και θα καταστραφεί, και μου λένε αν γυρίσω πίσω σε αυτούς, αυτό που μου στέλνουν σαν replacement, τότε θα μου στείλουν άλλο replacement. Δηλαδή μαζί μιλάμε, χώρια καταλαβαινόμαστε. Τι άλλο να πω, απογοηυτεύτηκα πραγματικά. Ενώ έχω κάνει τόσες παραγγελίες, δεν περίμενα ποτέ τέτοια ανταπόκριση.

 

Δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις και πολλά. Εδώ και screenshots με την αναφορά για κατάσχεση τους έχουν βάλει άλλοι ατμιστές και πάλι τους απαντάνε ότι με το που γυρίσει πίσω θα τους κάνουν refund, ενώ φαίνεται ξεκάθαρα ότι δε θα γυρίσει πίσω. Καλό κουράγιο πραγματικά αλλά αυτή η κατάσταση φαίνεται ότι ήρθε για να μείνει.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εκείνη η παρτίδα από αρχές-μέσα Σεπτέμβρη έκανε φτερά η τα τζιμάνια την έχουν ξεχασμένη πουθενά..

Κάθε μέρα παραλαμβάνω αρκετά από μετέπειτα χρονική περίοδο αλλά από συστημένες παραγγελίες του πρώτου δεκαήμερου Σεπτέμβρη τίποτα... είναι κολλημένα με το που μπήκαν ΕλλάDα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις και πολλά. Εδώ και screenshots με την αναφορά για κατάσχεση τους έχουν βάλει άλλοι ατμιστές και πάλι τους απαντάνε ότι με το που γυρίσει πίσω θα τους κάνουν refund, ενώ φαίνεται ξεκάθαρα ότι δε θα γυρίσει πίσω. Καλό κουράγιο πραγματικά αλλά αυτή η κατάσταση φαίνεται ότι ήρθε για να μείνει.

 

Ελπίζω όχι για πολύ... Τι να πω...

 

Μάλλον εκείνη η παρτίδα από αρχές-μέσα Σεπτέμβρη έκανε φτερά η τα τζιμάνια την έχουν ξεχασμένη πουθενά..

Κάθε μέρα παραλαμβάνω αρκετά από μετέπειτα χρονική περίοδο αλλά από συστημένες παραγγελίες του πρώτου δεκαήμερου Σεπτέμβρη τίποτα... είναι κολλημένα με το που μπήκαν ΕλλάDα.

 

Κι εμένα το ίδιο, πακέτο που περιμένω από 7/9, έχει σκαλώσει και δεν το ψήνει να προχωρήσει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...