Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει έρθει από το Σάββατο δέμα ως απλό από Κίνα , πρώτη φορά που δεν επέλεξα συστημενο , πόσες μέρες θα κάνει να παραλάβω , εδώ στο χωριό είναι λίγο περίπλοκα με τις παραδόσεις , ώστε να συννενοηθω με τον ταχυδρόμο .
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα στην παρεα.έπειδη τα πραγματα αλλαζουν πολυ γρηγορα ξερει κανεις να μας πει

1)αν απο BANGOOD με priority line θα περασει τελωνειο?

2)αν απο honorbuy με eu express θα περασει τελωνειο?

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει έρθει από το Σάββατο δέμα ως απλό από Κίνα , πρώτη φορά που δεν επέλεξα συστημενο , πόσες μέρες θα κάνει να παραλάβω , εδώ στο χωριό είναι λίγο περίπλοκα με τις παραδόσεις , ώστε να συννενοηθω με τον ταχυδρόμο .

 

Μα, ηρθε το δεμα οπως λες το Σαββατο, τι εννοοεις ποσες μερες κανει να το παραλαβεις. Αφου ηρθε.

Και απο την αλλη, πως ξερεις πως ηρθε ενω δεν ειναι συστημενο;

Σαν να μπερδευτικα

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό το δέμα ,και το ΤΝ που μου έδωσαν οι Κινέζοι σταματάει όταν φτάνει ελλαδα,όπως γράφω πρώτη φορά είναι με απλό δέμα ,και δεν ξέρω πόσο κάνει να παραλάβεις το απλό δέμα,να έρθει από το αεροδρόμιο στην περιοχή μου.
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με αυτό το "priority line" ;; Όσο πιό ακριβό είναι το αντικείμενο τόσο πιό μικρή είναι η τιμή του ;; :blink:
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα πλέον δεν στοιχίζει η αναθεώρηση δασμών από τελωνείο , έχει γίνει αναστολή είσπραξης των 10€

 

Το παραλαμβανω λοιπον κανονικά και ζητάω έπειτα αναθεώρηση;

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό το δέμα ,και το ΤΝ που μου έδωσαν οι Κινέζοι σταματάει όταν φτάνει ελλαδα,όπως γράφω πρώτη φορά είναι με απλό δέμα ,και δεν ξέρω πόσο κάνει να παραλάβεις το απλό δέμα,να έρθει από το αεροδρόμιο στην περιοχή μου.

Και παραπάνω από μήνα έκαναν δικά μου ... άσε το ότι "χάθηκαν" αρκετά.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παραλαμβάνεις ,και κανείς αίτηση για αναθεώρηση δασμών και το δέμα επιστρέφει στο τελωνείο για επανεξέταση , επισυναπτεις την απόδειξη από το paypal καθώς και από τον λογαριασμό σού στο κατάστημα που το πήρες την συγκεκριμένη παράγγελια , όπου φαίνεται το προϊόν και το ποσό που πληρωσες .
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παραλαμβάνεις ,και κανείς αίτηση για αναθεώρηση δασμών και το δέμα επιστρέφει στο τελωνείο για επανεξέταση , επισυναπτεις την απόδειξη από το paypal καθώς και από τον λογαριασμό σού στο κατάστημα που το πήρες την συγκεκριμένη παράγγελια , όπου φαίνεται το προϊόν και το ποσό που πληρωσες .

 

PayPal απόδειξη δεν έχω λογω αγοράς απο Ali express που δεν υποστηρίζει PayPal.

OK σ ευχαριστώ.

 

Υγ. Να είμαι προετοιμασμένος για αντίστοιχη πιθανή χρέωση σε smart watch 79$ που παρήγγειλα, σωστα;

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

PayPal απόδειξη δεν έχω λογω αγοράς απο Ali express που δεν υποστηρίζει PayPal.

OK σ ευχαριστώ.

Δεν έχει σημασία και με ali το ίδιο είναι. Βγάλε κάνα print screen την παραγγελία και εκτύπωσε και την κίνηση της κάρτας που φαίνεται η συναλλαγή και είσαι ΟΚ>
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.έπειδη τα πραγματα αλλαζουν πολυ γρηγορα ξερει κανεις να μας πει

1)αν απο BANGOOD με priority line θα περασει τελωνειο?

2)αν απο honorbuy με eu express θα περασει τελωνειο?

ευχαριστω!!!

Απο BANGOOD με priority line παρελαβα προχτες (ακριβο) κινητο χωρις να δωσω φραγκο. Ηρθε με PostNL σε 2 εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ελεγες αυτο προτου 2 χρονια περιπου, θα σε περναμε στα σοβαρα.

Με λες ασοβαρο ε? Για πες μας που το banggood δεν ειναι σοβαρο σε σχεση με το αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Με λες ασοβαρο ε? Για πες μας που το banggood δεν ειναι σοβαρο σε σχεση με το αλλο?

 

Ασοβαρος;;; ο Μπαμπινιωτης το ξερει; Τουλαχιστον το gearbest απανταει στα ερωτηματα σου, εστω με τις τυποποιημενες απαντησεις. Μπαινει σε κοπο. Το αλλο, απανταει ενα "Λυπουμαστε... " και τελιωσε εκει το εργο. Και στα δυο εχω κανει αρκετες αγορες, για να εχω μια σφαιρικη αποψη.

Στο θεμα μεταπωληση το gear ανεβασε ταχυτητες, και απανταει πολυ υπευθυνα σε σχεση με το Bang, γιαυτο σου ειπα οτι προτου δυο χρονια to gearbest ηταν για κλωτσιες, και οποιοδηποτε αλλο καταστημα - μεταξυ αυτων και το bangood - ηταν καλυτερο απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με αυτό το "priority line" ;; Όσο πιό ακριβό είναι το αντικείμενο τόσο πιό μικρή είναι η τιμή του ;; :blink:

 

το αναποδο

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν λόγια να πεις 9 μέρες από Κίνα σε Ελλάδα απλό δέμα ( ΤΝ που σταμάτησε όταν έρθει ελλαδα) και ο ταχυδρόμος μου είπε 10-15 εργάσιμες μέρες να ανοίξουν τον σάκο . Δεν λέω να μου έρθει την επόμενη μέρα αλλά και όχι σε 1 μήνα .
Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον το gearbest απανταει στα ερωτηματα σου, εστω με τις τυποποιημενες απαντησεις.

Αρα εσενα το προβλημα σου ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις chat στο banggood.

Γιατι το banggood σου λεει οτι με priority θα σου ερθει το δεμα χωρις τελωνειο και ερχεται.

Ενω στο gearbest θα πληρωσεις διπλασιο priority, θα περασει τελωνειο ή θα μεινει για μερες στην Αγγλια και στο τελος θα σε παρηγορησει!

Τοσο σοβαρα πραγματα δηλαδη!:blink:

Ασοβαρος;;; ο Μπαμπινιωτης το ξερει;

https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B1%CF%83%CF%8C%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%82

και τελιωσε εκει το εργο.

και τελιωσε εκει το εργο??? Ο Μπαμπινιωτης ή εστω ο Μπεσνικ Χασι το ξερει?

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Έκανα 2 παραγγελίες ταυτόχρονα από gearbest 31 Αυγούστου. Μια από China και μια από HK2 με μέθοδο eu express. Η μια έφυγε (hk2) έφυγε στης 5 του μηνός και η άλλη (china) έφυγε στης 7. Αυτή από την China την ειχα παραλάβειστις 21 του μηνός. Η άλλη έχει κολλήσει στο Southall από τότε. Τι παίζει?
Link to comment
Share on other sites

Οι αναμονές είναι εξοντωτικές. Το σύστημα του Tracking των ΕΛΤΑ, μου δείχνει από τις 7 του μηνός

7/9/2017, 15:35:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ , ενώ στο 17truck μου δείχνει:

2017-09-12 10:34 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2017-09-07 15:35 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Άρα ο σάκος έχει ανοιχθεί 5 μέρες μετά, διάστημα ανεκτό, όλα οκ ως εδώ. Την Πέμπτη τους πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι είναι τελωνείο, δηλαδή 11 εργάσιμες αν συνυπολογιστούν και τα Σαββάτα που απ'όσο γνωρίζω είναι εργάσιμη. 7 μέρες έκανε από Κίνα να έρθει. Δεν περιγράφω άλλο.. έχω ξαναπαραγγείλει από Κίνα, και χωρίς τελωνεία (με το παλιό σύστημα), έκανε 25 μέρες, διάστημα ανεκτό. Δεν το περίμενα μετά το άνοιγμα του σάκου τόση καθυστέρηση.. μακάρι να ιδιωτικοποιηθούν εδώ και τώρα τα ΕΛΤΑ της ντροπής. Ναι μεν θα είναι ακριβότερες οι υπηρεσίες, όμως θα είναι εις γνωσιν μας, σε αντιδιαστολή με την τωρινή κατάσταση, που τίποτα δεν είναι εις γνωσιν μας, ούτε το πόση θα είναι η καθυστέρηση, είτε το τελικό κόστος.

Οπότε προσωπικά το προτιμώ.

 

Πραγματικά αισθάνομαι ότι αυτό το status "ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ" δεν θα αλλάξει ποτέ.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι αναμονές είναι εξοντωτικές. Το σύστημα του Tracking των ΕΛΤΑ, μου δείχνει από τις 7 του μηνός 7/9/2017, 15:35:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ , ενώ στο 17truck μου δείχνει:

2017-09-12 10:34 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2017-09-07 15:35 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Άρα ο σάκος έχει ανοιχθεί 5 μέρες μετά, διάστημα ανεκτό, όλα οκ ως εδώ. Την Πέμπτη τους πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι είναι τελωνείο, δηλαδή 11 εργάσιμες αν συνυπολογιστούν και τα Σαββάτα που απ'όσο γνωρίζω είναι εργάσιμη. 7 μέρες έκανε από Κίνα να έρθει. Δεν περιγράφω άλλο.. μακάρι να ιδιωτικοποιηθούν εδώ και τώρα τα ΕΛΤΑ της ντροπής. Ναι μεν θα είναι ακριβότερες οι υπηρεσίες, όμως θα είναι εις γνωσιν μας, σε αντιδιαστολή με την τωρινή κατάσταση, που τίποτα δεν είναι εις γνωσιν μας, ούτε το πόσο θα είναι η καθυστέρηση, είτε το τελικό κόστος.

Οπότε προσωπικά το προτιμώ.

 

Πραγματικά αισθάνομαι ότι αυτό το status "ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ" δεν θα αλλάξει ποτέ.

Στην δικια μου περιπτωση εκανε δυο μηνες. -58 για να ειμαι ειλικρινης- για να το παρω. Τις μισες ηταν στο τελωνειο και επινε καφε με τους αργοσχολους.

Link to comment
Share on other sites

Στην δικια μου περιπτωση εκανε δυο μηνες. -58 για να ειμαι ειλικρινης- για να το παρω. Τις μισες ηταν στο τελωνειο και επινε καφε με τους αργοσχολους.

 

Δύο μήνες.. ασχολίαστο πραγματικά. Έτσι μου 'ρχεται αν είναι το δέμα μου στο τελωνείο του Πειραιά, μιάς που μένω Πειραιά, να πάω να βάλω κάνα χεράκι.. εννοείται ότι όλα ατελώς ελεύθερα θα τα περνάω.. Χεχε.. Ούτε ευρώ υπέρ Τσίπρα.. είναι εσωτερικός διχασμός για εμένα, να υπάρχουν αυτές οι χρεώσεις, από την στιγμή που υπάρχει κρίση.. Όταν ο άλλος ψωνίζει από Κίνα, προφανώς και δεν θα είναι εύπορος.. δεν χρειάζεται τιμωρητική διάθεση από κυβέρνηση και τελωνείο.. Ας πληρώναμε έστω μόνο το 15 ευρώ στην χειρότερη σαν κόστος εισαγωγής-εκτελωνισμού από τρίτη χώρα, ας το δεχθώ αυτό.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρα εσενα το προβλημα σου ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις chat στο banggood.

Γιατι το banggood σου λεει οτι με priority θα σου ερθει το δεμα χωρις τελωνειο και ερχεται.

Ενω στο gearbest θα πληρωσεις διπλασιο priority, θα περασει τελωνειο ή θα μεινει για μερες στην Αγγλια και στο τελος θα σε παρηγορησει!

Τοσο σοβαρα πραγματα δηλαδη!:blink:

 

https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B1%CF%83%CF%8C%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%82

 

και τελιωσε εκει το εργο??? Ο Μπαμπινιωτης ή εστω ο Μπεσνικ Χασι το ξερει?

 

Σου προτεινω να δεις την σειρα six feet under. Παλια σειρα, στεναχωρη, αλλα γεματη μηνυματα. Εκει θα θελεις να μην τελιωσει το εργο. Στο θεμα μας λοιπον,

Mιλαω για το aftersales Που στο αγαπημενο σου καταστημα ειναι ανυπαρκτο, ενω στο αλλο τουλαχιστον σε προτεινουν κατι εστω και τυποποιημενο.

Και μια που μιλησες για τελωνεια. Οταν χρειαστηκε να ζητησω ενα τιμολογιο απο το bang ηταν αφαντοι, και ευτυχως εδω που μενω τα ταχυδρομεια.-ΙΔΙΩΤΙΚΑ- ειναι εξυπηρετικοι, και προθυμοι να συνεργαστουν γιατι υπαρχουν κριτηρια διαφανειας, και οχι του κουτρουλη ο γαμος στα ΕΛΤΑ.

Βεβαια συμφωνω οτι το ενα καταστημα ηταν για κλωτσιες, καποια χρονια πριν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15996748555516 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δύο μήνες.. ασχολίαστο πραγματικά. Έτσι μου 'ρχεται αν είναι το δέμα μου στο τελωνείο του Πειραιά, μιάς που μένω Πειραιά, να πάω να βάλω κάνα χεράκι.. εννοείται ότι όλα ατελώς ελεύθερα θα τα περνάω.. Χεχε.. Ούτε ευρώ υπέρ Τσίπρα.. είναι εσωτερικός διχασμός για εμένα, να υπάρχουν αυτές οι χρεώσεις, από την στιγμή που υπάρχει κρίση.. Όταν ο άλλος ψωνίζει από Κίνα, προφανώς και δεν θα είναι εύπορος.. δεν χρειάζεται τιμωρητική διάθεση από κυβέρνηση και τελωνείο.. Ας πληρώναμε έστω μόνο το 15 ευρώ στην χειρότερη σαν κόστος εισαγωγής-εκτελωνισμού από τρίτη χώρα, ας το δεχθώ αυτό.

 

Βασικα τα 15 ευρω ειναι παρανομα, καμια σχεση με την ευρωπαικη νομοθεσια.

Βεβαια ο Ελτα επειδη το εβγαλε, νομιζει οτι ειναι νομιμο, αλλα ετσι νομιζει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τα 15 ευρω ειναι παρανομα, καμια σχεση με την ευρωπαικη νομοθεσια.

Βεβαια ο Ελτα επειδη το εβγαλε, νομιζει οτι ειναι νομιμο, αλλα ετσι νομιζει.

 

Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω, προφανώς και θα το έχεις ψάξει, δεν έχω και την διάθεση να το ψάξω αυτή την στιγμή. Πιό πολύ το λέω για το 15 ευρώ γιατί δεν θέλω να περάσω την εντύπωση του τζαμπατζή κανενός κινήματος δεν πληρώνω.. αρκετά έχομε πληρώσει και πληρώνομε.

Εν κατακλείδι, χίλιες φορές ιδιωτικό, για να ξέρομε τι πληρώνομε και τους χρόνους ταχυδρόμησης. Ναι μεν έχομε δικαίωμα παραλαβής και τώρα με ιδιωτικά ταχυδρομεία, όμως δεν υπάρχει και λόγος του να μην συζητάω το μαύρο χάλι των ΕΛΤΑ από την στιγμή που τους πληρώνω με τα 15ευρά, & διαμέσω φόρων-κρατήσεων κλπ.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

το αναποδο

Τηλέφωνο αξίας 85 ευρώ-ταχυδρομικά 17,5 ευρώ, και αξίας 105 ευρώ ταχυδρομικά 6,5 ευρώ ...

Ανάποδο λέγεται αυτό;; :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Τηλέφωνο αξίας 85 ευρώ-ταχυδρομικά 17,5 ευρώ, και αξίας 105 ευρώ ταχυδρομικά 6,5 ευρώ ...

Ανάποδο λέγεται αυτό;; :)

...και για 12άρι tablet €150, τα ταχυδρομικά είναι μόλις €10.

Link to comment
Share on other sites

Τηλέφωνο αξίας 85 ευρώ-ταχυδρομικά 17,5 ευρώ, και αξίας 105 ευρώ ταχυδρομικά 6,5 ευρώ ...

Ανάποδο λέγεται αυτό;; :)

 

Παιδιά, έχω την εντύπωση ότι δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτά. Η τιμολόγηση είναι random, ή ανάλογα το προϊόν, με δικά τους κριτήρια και όχι μεγέθους κλπ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...