Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

7 ώρες πριν, Bayern7 said:

Υπάρχει κάπου χάρτης με τα διαθέσιμα postboxes?

Εψαξα λίγο στο site των ΕΛΤΑ αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστος είναι αυτός ο χάρτης: https://www.google.com/search?q=ελτα+post+box&sca_esv=3a672a59f0481fdf&sxsrf=ACQVn080pN1PVYdS8cgrSwbvODgPDNIsaA:1708063700373&udm=1&sa=X&ved=2ahUKEwiY4vSQma-EAxWNR_EDHWCpAJUQxMEEegQIGxAB&biw=432&bih=790&dpr=2.5#ip=1

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, geoponer said:

Μπα....φαίνεται να δείχνει μόνο τα ταχυδρομικά κουτιά που υπάρχουν (ήδη υπήρχαν από παλιά)....εδώ δεν εμφανίζει καν το Κεντρικό Ταχυδρομείο Θεσσαλονίκης στην οδό Βασ.Ηρακλείου😁

Προφανώς είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο η υπηρεσία και δεν έχουν προλάβει να εμφανίσουν που και τι. Το ποιο βασικό ερώτημα που μου έμεινε είναι εάν θα έχει 24ωρη πρόσβαση όπως το Box now. Τότε θα είναι τέλειο. Μπορεί να περάσω κάποια στιγμή από το ταχυδρομείο να δω που τα έχουν βάλει (εντός ή εκτός?)

20 ώρες πριν, ath156 said:

Δηλαδή για το συγκεκριμένο που μου ήρθε μήνυμα τώρα και για το οποίο χρεώθηκα μεταφορικά 0,69 ευρώ, τιόσο να το κατεβάσει δηλαδή😁....άσε που στάλθηκε 27/1/2024 και 15/2/2024 είναι προς παράδοση.

Άσε που αυτή η υπηρεσία δεν αφορά καθόλου τον αποστολέα, αλλά απλά τον κούριερ/εταιρία/ΕΛΤΑ που θα σου παραδώσει.

Άσε που είναι προαιρετική και δυνητική υπηρεσία.

Να μας δίνουν μία επιπλέον επιλογή (με καλύτερους χρόνους εξυπηρέτησης - και ίσως σε διευρυμένο ωράριο - μήπως και σε 24ωρη βάση? - ξέχασα να το ρωτήσω αυτό) και να γκρινιάζουμε μάλλον δεν στέκει.😉

 

3.jpg

UPDATE : 16/2/2024 10:45 ΠΜ

Μόλις μου χτύπησε ο ταχυδρόμος λέγοντάς μου ότι έχω συστημένο και παίρνοντας το ασανσερ ανέβηκε στον όροφό μου και με έβαλε να υπογράψω ψηφιακά σε συσκευή !!!! Παραγγελία 27/12024 παραλαβή στον χώρο μου 16/2/2024 (κόστος μεταφορικών 0,69 ευρώ).

Για μεταφορικά από Κίνα 0,69 ευρώ δεν νομίζω ότι υπάρχει οποιοδήποτε σχόλιο.....ελπίζω να συμφωνεί και ο φίλος @varajohn 😉

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ath156 said:

Μπα....φαίνεται να δείχνει μόνο τα ταχυδρομικά κουτιά που υπάρχουν (ήδη υπήρχαν από παλιά)....εδώ δεν εμφανίζει καν το Κεντρικό Ταχυδρομείο Θεσσαλονίκης στην οδό Βασ.Ηρακλείου😁

Προφανώς είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο η υπηρεσία και δεν έχουν προλάβει να εμφανίσουν που και τι. Το ποιο βασικό ερώτημα που μου έμεινε είναι εάν θα έχει 24ωρη πρόσβαση όπως το Box now. Τότε θα είναι τέλειο. Μπορεί να περάσω κάποια στιγμή από το ταχυδρομείο να δω που τα έχουν βάλει (εντός ή εκτός?)

UPDATE : 16/2/2024 10:45 ΠΜ

Μόλις μου χτύπησε ο ταχυδρόμος λέγοντάς μου ότι έχω συστημένο και παίρνοντας το ασανσερ ανέβηκε στον όροφό μου και με έβαλε να υπογράψω ψηφιακά σε συσκευή !!!! Παραγγελία 27/12024 παραλαβή στον χώρο μου 16/2/2024 (κόστος μεταφορικών 0,69 ευρώ).

Για μεταφορικά από Κίνα 0,69 ευρώ δεν νομίζω ότι υπάρχει οποιοδήποτε σχόλιο.....ελπίζω να συμφωνεί και ο φίλος @varajohn 😉

συμφωνώ απόλυτα το σωστό να λέγεται

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2024 at 11:37 ΠΜ, varajohn said:

 

καλημερα. γνωριζει καποιος φιλος απο ποια μεταφορικη ειναι αυτο το tracking number και πού μπορω να το παρακολουθω? RT86883717 ευχαριστω

Edited by knkonnou
Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2024 at 11:00 ΠΜ, knkonnou said:

καλημερα. γνωριζει καποιος φιλος απο ποια μεταφορικη ειναι αυτο το tracking number και πού μπορω να το παρακολουθω? RT86883717 ευχαριστω

Μπορείς να επιβεβαιώσεις αν είναι το σωστό tracking number και από ποιο μαγαζί είναι για να δούμε τρόπους αποστολής;

Edited by Flipflames
Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2024 at 6:29 ΠΜ, Flipflames said:

Μπορείς να επιβεβαιώσεις αν είναι το σωστό tracking number και από ποιο μαγαζί είναι για να δούμε τρόπους αποστολής;

ευχαριστω για την απαντηση.ειναι απο το ebay.de.ο πωλητης λεει απο DHL.μιλησα μαζι τους και μου ειπαν πως δεν ανηκει σ'αυτους.

 

Link to comment
Share on other sites

Για μπες στον λογαριασμό σου στο ebay.de και δες στο Purchases την παραγγελία σου και δες τι λέει στην μέθοδο αποστολής 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν λίγο, μου ήρθε ειδοποίηση:

Το έχετε ξανασυναντήσει;

 

ELTA.jpg

Τι λέει εδώ;Ότι πρέπει να πληρώσω φόρο για ένα δέμα που θα παραμείνει 3 μέρες στο ταχυδρομείο, και μετά θα  υπάρχει ημερήσια επιβάρυνση!Επίσης, το tracking number δεν είναι valid, όταν το βάζω στο site της UPS....

Edited by BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, BASSstarlet said:

Μόλις πριν λίγο, μου ήρθε ειδοποίηση:

Το έχετε ξανασυναντήσει;

 

ELTA.jpg

Τι λέει εδώ;Ότι πρέπει να πληρώσω φόρο για ένα δέμα που θα παραμείνει 3 μέρες στο ταχυδρομείο, και μετά θα  υπάρχει ημερήσια επιβάρυνση!Επίσης, το tracking number δεν είναι valid, όταν το βάζω στο site της UPS....

Οχι φιλε ειναι ψεύτικο (feke) !!!

 

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, BASSstarlet said:

Μόλις πριν λίγο, μου ήρθε ειδοποίηση:

Το έχετε ξανασυναντήσει;

 

ELTA.jpg

Τι λέει εδώ;Ότι πρέπει να πληρώσω φόρο για ένα δέμα που θα παραμείνει 3 μέρες στο ταχυδρομείο, και μετά θα  υπάρχει ημερήσια επιβάρυνση!Επίσης, το tracking number δεν είναι valid, όταν το βάζω στο site της UPS....

Πιο fake δεν γίνεται (παρόλο που δεν έχεις βγάλει καλή φωτογραφία/screenshot). Καλά δεν σου έχουν έρθει παλαιότερα τέτοια? Εμένα δεκάδες, όμως το Gmail τα έβγαζε συνήθως στα "Ανεπιθύμητα" έτσι και αλλιώς😉

Τώρα βέβαια με την νέα υπηρεσία των ΕΛΤΑ όπως έλεγα εδώ ELTA PostBox πιθανότατα θα δίνεται και δυνατότητα πληρωμής (εάν υπάρχει οφειλή από ΦΠΑ κλπ) και προφανώς θα χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή μην πέσει κάποιος σε παγίδα σκαμ.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Όχι παιδιά, πρώτη φορά (για όλα υπάρχει πρώτη φορά!) μου έρχεται τέτοιο πράμα.

Ευτυχώς μου έκοψε, και σταμάτησα πριν την πληρωμή, αφού έλεγξα το track number και δεν έβγαζε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, BASSstarlet said:

Όχι παιδιά, πρώτη φορά (για όλα υπάρχει πρώτη φορά!) μου έρχεται τέτοιο πράμα.

Ευτυχώς μου έκοψε, και σταμάτησα πριν την πληρωμή, αφού έλεγξα το track number και δεν έβγαζε τίποτα.

Δεν λεει ποιος το στέλνει στον αποστολέα του εμαιλ;

Στο λεω για να το ψάχνεις και να μην την πατήσεις και με άλλα παρόμοια εμαιλ απο άλλες εταιρείες τράπεζες κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από 16 χρόνια eBay,  ενεργοποίησα πριν ένα μήνα και λογαριασμό Ali-Express.

Να κάνω μια σύνοψη βάση των δικών μου εμπειριών.

Ο διάδρομος  Κίνα με κωδικούς  UC………….HU περιλαμβάνει τουλάχιστον δυο προτεραιότητες αποστολής,  νορμάλ και σαλιγκάρι.

 Είναι περίεργο αλλά από τον κωδικό και μόνο δεν γνωρίζεις εάν είναι νορμάλ ή σαλιγκάρι η συγκεκριμένη αποστολή.

Μπορείς όμως να καταλάβεις,  μέσα από το  https://global.cainiao.com/  όταν το δεματάκι μέσα στην Κίνα δεν μεταβιβάζετε κάθε δυο 24 ώρα σε επόμενο σταθμό (εργάσιμες μέρες) τότε είναι ταυτοποιημένο ως σαλιγκάρι και έτσι χωρίς προτεραιότητα  θα το διαχειριστούν και στην Ουγγαρία αλλά και στην Ελλάδα.

 

Σε αντίθεση το Ουγγρικό Νορμάλ, σε 15 μέρες φτάνει στην  Ουγγαρία και άλλες 10 μέρες για Ελλάδα (εκτίμηση 25-35 μέρες να το έχεις).

Στην πρώτη μου συναλλαγή με Ali-Express, το φακελάκι  ήρθε με DPD + ACS = 13 μέρες για Βόλο.

Τώρα αναμένω και δεύτερο πάλι με DPD + ACS, δεματάκι αυτήν φορά.  

 

Από πλευρά eBay, έχω δυο αποστολές με SUNYOU και έχω τρομάξει, φτάνουν μέχρι ένα σημείο, χώρα προορισμού, και κολλάμε εκεί.

Έχω δυο από SUNYOU στο δρόμο, το σαλιγκάρι έχει κωδικό SY………… ενώ ένα δεύτερο με καλύτερη προτεραιότητα έχει κωδικό  SYAET…………. Και το βλέπω να κατευθύνεται προς Ολλανδία.

Παραδόξως η μηχανή 17Track έδωσε πρώτη το όνομα της ολλανδικής εταιρείας όταν έβαλα τον νέο κωδικό tracking από το parcel/app   UV………….UZ  

Πριν λίγα λεπτά της ώρας το σαλιγκάρι με κωδικό SY………… έπειτα από 18 μέρες κολλημένο στην Αθήνα το παρέλαβαν τα ΕΛΤΑ ...  και έχει και αυτό νέο κωδικό  UV…………UZ 

 

Πλησιάζω τις 600 συναλλαγές μέσα σε 16 χρόνια, ότι αργεί επάνω από 40 μέρες, είναι τελείως αδικαιολόγητο, όταν ψωνίζεις από συγκεκριμένα κανάλια με αυτόματη εξόφληση ΦΠΑ.        

Edited by kiriakos_GR
Link to comment
Share on other sites

Εγω πλεον σχεδον δεν παραγγελνω απο ebay....πολυ αραια πια....

Το εχω αντικαταστησει με το shein. Σε 14 μερες ερχονται ολα, και δεν υπαρχει ποτε ζητημα τελωνειου. Τιμες φυσικα απιστευτες και ολα τα σχετικα.

Το ebay δεν μπορεσε με καποιο τροπο να χειριστει το ζητημα logistics/ευρωπαικες αποθηκες/τελωνειο, με αποτελεσμα και χρεωσεις στο κεφαλι αλλα και τεραστιες αστανταριστες καθυστερησεις μεχρι να παραλαβεις...

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, karib said:

εχω αντικαταστησει με το shein. Σε 14 μερες ερχονται ολα, και δεν υπαρχει ποτε ζητημα τελωνειου. Τιμες φυσικα απιστευτες και ολα τα σχετικα.

Τελευταία υπήρχε ζήτημα,που άλλαξαν εταιρεία με speedex πολλές καθυστερήσεις είχαμε.Παρα πολύ κόσμος αγανάκτησε.Δεν ξέρω αν λύθηκε το ζήτημα 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να προσθέσω κάτι ακόμα περί SUNYOU,  τελικά το ολοκληρωμένο δρομολόγιο είναι το παρακάτω..

Ξεκινάμε εσωτερική διακίνηση Κίνα δέκα (δώδεκα) μέρες.

Ξεκινά το ταξίδι για Ολλανδία και εκκαθάριση ώστε να φτάσει Ελλάδα ( άλλες 10 μέρες).

Στην Ολλανδία παράγετε ο δεύτερος αριθμός εντοπισμού.   UV………….UZ    

Μόλις προσγειωθεί το πακέτο Ελλάδα, τότε αναλαμβάνει το τμήμα τελωνείου και μεταφοράς ΕΛΤΑ (τώρα βάλε άλλες 15 μέρες).   

Και έτσι φτάνουμε ένα σύνολο πάνω-κάτω 35 μέρες με την  SUNYOU.

 

Με τον τελωνειακό έλεγχο έχουμε άλλη πλάκα,   αρχικά εκτελωνίζουν οι Κινέζοι και εκτυπώνουν IOSS, μετά το ελέγχουν οι ολλανδοί, μετά το ξανά ελέγχουν και οι Έλληνες.

 

Διαπίστωσα με έκπληξη, ότι το On-line σύστημα των ολλανδών δεν λειτουργεί συνέχεια.

Στοιχεία από εσωτερική διακίνηση από την Ολλανδία εμφανίστηκαν όταν το πακέτο έφτασε Ελλάδα και μετά.

Δηλαδή όταν υπολειτουργούν οι πηγές δεδομένων, οι μηχανές αναζητήσεις δεν σε βοηθούν.

Επιτρέπετε η επίσημη μηχανή SUNYOU / Sypost, να μην αναγνωρίζει αυτόματα την αλλαγή κωδικού εντοπισμού ?    

 

Εγώ λέω να ξανακτίσουμε το Μαντείο των Δελφών,  εφόσον τρία ηλεκτρονικά συστήματα, Κίνας, Ολλανδίας και Ελλάδας έχουν πρόβλημα συγχρονισμού με διαφορά εβδομάδων.

===========================================================================

Να πιάσουμε τώρα τι γίνετε με  CAINIAO (Ali Express), και την Ουγγαρία.

Από τον αριθμό εντοπισμού και τις ενέργειες που έγιναν, είναι ξεκάθαρο ότι η CAINIAO διαθέτει ιδιόκτητες  αποθήκες στην περιοχή, στον χώρο της εκτελείτε και ο τελωνειακός έλεγχος εισαγωγής Ευρώπη.

Λογικό είναι μέχρι αυτό το σημείο να βλέπεις τι γίνετε με την μηχανή της  CAINIAO, και ο αριθμός   UC………….HU  που έλαβες για εντοπισμό να είναι νεκρός για τουλάχιστον 18 μέρες σε όλες τις άλλες επίσημες μηχανές. Παρά το γεγονός ότι το δέμα είναι στην Ουγγαρία, αλλά όχι ακόμα παραδομένο στο ταχυδρομείο..

1Το Parcel/app διαβάζει την CAINIAO.

Το 17 Τρακ δεν την διαβάζει, Κινεζική υπεροψία? 😐

 

Το επόμενο στάδιο, εσωτερική διαχείριση Ταχυδρομείο Ουγγαρία και διακίνηση Ελλάδα.

Από Δευτέρα 8 και στις επόμενες εβδομάδες θα βγάλω ακτινογραφία την λειτουργικότητα των δικτύων.

 Μέχρι σήμερα, Κίνα – Ουγγαρία  (18-21 Μέρες)  

Ουγγαρία – Ελλάδα = ?

Ελλάδα – ΕΛΤΑ  =   (14 Μέρες)  

Edited by kiriakos_GR
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, karib said:

Εγω πλεον σχεδον δεν παραγγελνω απο ebay....πολυ αραια πια....

Το εχω αντικαταστησει με το shein. Σε 14 μερες ερχονται ολα, και δεν υπαρχει ποτε ζητημα τελωνειου. Τιμες φυσικα απιστευτες και ολα τα σχετικα.

 

To shein ρούχα δεν έχει μόνο;

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Stbe said:

Για  Yun Express γνωριζουμε κατι....για ημερες??????????/

Πριν μερικούς μήνες, περίπου 2 εβδομάδες και μετά πήγα να παραλάβω από ΕΛΤΑ Courier.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Bayern7 said:

To shein ρούχα δεν έχει μόνο;

Εχει πλεον σχεδον τα παντα... και το αμαζον με βιβλια ξεκινησε και σημερα αγοραζεις τα παντα, ετσι και το shein

23 ώρες πριν, Hliasat said:

Τελευταία υπήρχε ζήτημα,που άλλαξαν εταιρεία με speedex πολλές καθυστερήσεις είχαμε.Παρα πολύ κόσμος αγανάκτησε.Δεν ξέρω αν λύθηκε το ζήτημα 

Ναι, και εγω τους εστειλα mail με παραπονα. Καλυτερα dpd-acs. Ελαχιστες παραγγελιες μου ηρθαν με speedex. Η πλειοψηφια με dpd-acs.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, karib said:

Εχει πλεον σχεδον τα παντα... και το αμαζον με βιβλια ξεκινησε και σημερα αγοραζεις τα παντα, ετσι και το shein

Εαν μένεις σε χωριό έχεις δικαιολογία, δεν ψωνίζουμε από την άλλη άκρη της γης, πράγματα που τα βρίσκεις εύκολα ακόμα και στις Λαϊκές αγορές.

Οι Κινέζοι στο 95% είναι ανυπάκουοι σε ότι έχει να κάνει με ασφαλές πρώτες ύλες, και έφτασαν σε σημείο μέχρι και να κάνουν βρεφικό γάλα από κόλλα για ξύλα.

Η Κίνα αποτελεί μια τεράστια εσωτερική αγορά, και ότι είναι δεύτερη η τρίτη ποιότητα, είναι συνήθως ότι σπρώχνουν μέσο ίντερνετ.  

Ελαττωματικά ηλεκτρονικά ρολόγια χειρός, αρχαίας κατασκευής μπαταρίες (σκουπίδι), πλαστικά αντικείμενα που σύντομα λιώνουν η θρυμματίζονται. Εργαλεία χειρός κατασκευασμένα από ανακυκλωμένα σίδερα που περιέχουν ακόμα και χώμα. Επικίνδυνο ηλεκτρολογικό υλικό και άλλα πολλά.  

 

8 ώρες πριν, Stbe said:

Για  Yun Express γνωριζουμε κατι....για ημερες??????????/

Πάει να γίνει κανόνας, η  δωρεάν αποστολή από Κίνα  (δηλαδή ο πωλητής πληρώνει 0.40 Ευρό) πάει 28 έως 40 ημέρες. 

Όταν πληρώνεις πάνω κάτω τρία ευρό μεταφορικά, στις 12 μέρες το έχεις.

Edited by kiriakos_GR
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Stbe said:
Δημιουργία ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ. 07-04-2024

16:49

ΚΤΕΠ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ -ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ τι σημαινει?

https://www.elta-courier.gr/static/pdf/ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗΣ.pdf

 

================================================================

Στο συνδυασμό εμπλεκόμενων μεταφοράς.   

CAINIAO China, DPD = Speedy.BG / DPD.GR / ACS.GR

 Διαπίστωσα ότι  τα μικρό-δέματα σχήμα χάρτινο κουτί καθυστερούν πέντε εργάσιμες μέρες επιπλέων σε σχέση με τα ελαφριά φακελάκια.  

 13 μέρες το φακελάκι

20 μέρες το κουτί   

 Ο κωδικός δεν βοηθά να δεις που ακριβώς τρενάρει η κατάσταση, το Speedy.BG στην Βουλγαρία θεωρώ εγώ ως υπεύθυνο.

Την έχει προσέξει και κανένας άλλος την διαφορά DPD φακελάκι / κουτί ?   

Edited by kiriakos_GR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...