Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ρωτήσεις πρώτα τον λογιστή σου αν η αγορά που θέλεις να κάνεις από τρίτη χώρα δικαιολογείται στα βιβλία της επιχείρησής σου.

Για κάθε αντικείμενο που εισάγεται στην ΕΕ από τρίτη χώρα πρέπει να καταβληθεί ΦΠΑ και αν η αξία υπερβαίνει τα 150 ευρώ και δασμός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αδερφια βοηθειστε....αγορασα απο ebay τα  πληρωσα ολα και μεταφορικα και φορους ηρθε με την fedex το πηρα το δεμα και τωρα μετα απο ενα μηνα μου στελνει δηθεν τιμολογιο και μου ζηταει ενα ποσο....με χιλια ζωρια τους πηρα τηλεφωνο και μου λενε αλλα ντ αλλων ..εχει συμβη σε κανεναν και τι να κανω????

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Stbe said:

Αδερφια βοηθειστε....αγορασα απο ebay τα  πληρωσα ολα και μεταφορικα και φορους ηρθε με την fedex το πηρα το δεμα και τωρα μετα απο ενα μηνα μου στελνει δηθεν τιμολογιο και μου ζηταει ενα ποσο....με χιλια ζωρια τους πηρα τηλεφωνο και μου λενε αλλα ντ αλλων ..εχει συμβη σε κανεναν και τι να κανω????

"Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται".....Πινακίδα που υπήρχε παλιά πάνω από όλα τα Ταμεία των καταστημάτων...αφού το πλήρωσες στην πλατφόρμα, το παρέλαβες/στο παρέδωσαν τι άλλο να σου ζητάει? και να το πάρει από που? εκτός εάν υπάρχει κάτι άλλο που δεν μας το λες.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Stbe said:

Αδερφια βοηθειστε....αγορασα απο ebay τα  πληρωσα ολα και μεταφορικα και φορους ηρθε με την fedex το πηρα το δεμα και τωρα μετα απο ενα μηνα μου στελνει δηθεν τιμολογιο και μου ζηταει ενα ποσο....με χιλια ζωρια τους πηρα τηλεφωνο και μου λενε αλλα ντ αλλων ..εχει συμβη σε κανεναν και τι να κανω????

Προφανώς, αγόρασες από Αμερική, αλλά η απανταχούσα για τον εκτελωνισμό (αν αυτό είναι που σου ζητάνε) έπρεπε να έρθει πριν στο εκτελωνίσουν και το παραλάβεις και όχι μετά την παραλαβή.

Το επιχείρημά σου, λοιπόν, στις απαιτήσεις τους είναι ότι δεν οφείλεις τίποτε και σε κανένα, αφού παρέλαβες το δέμα.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Stbe said:

Αδερφια βοηθειστε....αγορασα απο ebay τα  πληρωσα ολα και μεταφορικα και φορους ηρθε με την fedex το πηρα το δεμα και τωρα μετα απο ενα μηνα μου στελνει δηθεν τιμολογιο και μου ζηταει ενα ποσο....με χιλια ζωρια τους πηρα τηλεφωνο και μου λενε αλλα ντ αλλων ..εχει συμβη σε κανεναν και τι να κανω????

Γραψ' τους στα παλια σου τα παπούτσια 

Link to comment
Share on other sites

Απο Ινδια αγoρασα   ...αυτο ειναι το αντικειμενο..https://www.ebay.com/itm/354015727186?_trkparms=amclksrc%3DITM%26aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D20160908105057%26meid%3D6d049e9771ff49e1bb12001e52400b60%26pid%3D100675%26rk%3D1%26rkt%3D7%26sd%3D354015727186%26itm%3D354015727186%26pmt%3D1%26noa%3D1%26pg%3D2380057&_trksid=p2380057.c100675.m4236&_trkparms=pageci%3A5ddf9549-eb2e-11ed-8219-8e80f9abe314|parentrq%3Aeb6cced81870a9d9447211cefffdd646|iid%3A1         παρελαβα και μετα α[πο καμμια 20αρια μερες αρχισαν να με ζαλιζουν τωρα μου μιλησα με τον κινεζο μου ειπε τα εχιες πληρωσει ολα ...και μην ασχοληθεις......

40 minutes ago, ath156 said:

"Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται".....Πινακίδα που υπήρχε παλιά πάνω από όλα τα Ταμεία των καταστημάτων...αφού το πλήρωσες στην πλατφόρμα, το παρέλαβες/στο παρέδωσαν τι άλλο να σου ζητάει? και να το πάρει από που? εκτός εάν υπάρχει κάτι άλλο που δεν μας το λες.

οχι ρε αδερφε.....απλα αγορασα ...τα πληρωσα ολα δεν μου ζητησε κατι αλλο......

Link to comment
Share on other sites

Στο link που δίνεις δεν αναφέρει αποστολή με Fwedex, αλλά με Standard International Shipping.

Τι έγινε?

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, makap said:

Στο link που δίνεις δεν αναφέρει αποστολή με Fwedex, αλλά με Standard International Shipping.

Τι έγινε?

δεν διαλεξα εγω κατι.....αν το Standard International Shipping.ειναι αυτο.... συν το οτι μου ζηταει φορους που αν το τσεκαρεις θα δεις οτι προπληρωθηκαν και ειναι το περισοτερο ποσο απο αυτο που μου ζηταει....και γιατι δεν μου τα ζητησε οταν παρεδιδε το δεμα αλλα 20 μερες μετα...να κανω τα κουμαντα μου...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stbe said:

Αδερφια βοηθειστε....αγορασα απο ebay τα  πληρωσα ολα και μεταφορικα και φορους ηρθε με την fedex το πηρα το δεμα και τωρα μετα απο ενα μηνα μου στελνει δηθεν τιμολογιο και μου ζηταει ενα ποσο....με χιλια ζωρια τους πηρα τηλεφωνο και μου λενε αλλα ντ αλλων ..εχει συμβη σε κανεναν και τι να κανω????

βγάλε μία φωτογραφία τα αμελέτητα σου και στείλτους τα και πες τους αυτά Θα πάρετε 🤣🤣😂

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Stbe said:

δεν διαλεξα εγω κατι.....αν το Standard International Shipping.ειναι αυτο.... συν το οτι μου ζηταει φορους που αν το τσεκαρεις θα δεις οτι προπληρωθηκαν και ειναι το περισοτερο ποσο απο αυτο που μου ζηταει....και γιατι δεν μου τα ζητησε οταν παρεδιδε το δεμα αλλα 20 μερες μετα...να κανω τα κουμαντα μου...

Μετά το ξεκαθάρισμα ότι δεν επέλεξες αποστολή με Fedex, πολύ περισσότερο αφού δεν υπάρχει αυτή η επιλογή στο site του πωλητή, η επόμενη ερώτηση είναι πως παρέλαβες το δέμα, με courier (Fedex) ή με απλό ταχυδρομείο?

Αν με το 1ο, η υπόθεση μπλέκεται, αν με το 2ο, πως προκύπτει η απαίτηση της Fedex, όπως έγραψες?

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια παραγγελία από Aliexpress Κίνα, έρχεται μέσω Ουγγαρίας, τράκινγκ τύπου UΑxxxxxxxxxHU.

Από 13 Απριλίου είναι κολλημένο:

"ΟΥΓΓΑΡΙΑ - Αποστολή Αντικειμένου" στο σαιτ των ΕΛΤΑ

"[GR] Arrived at local delivery center
Carrier note: Arrived at local delivery center" στο Cainiao/ Parcelapp

Είχε φύγει από Κίνα στις 25 Μαρτίου, υπέθεσα ότι θα καθυστερήσει λόγω Πάσχα, είναι όμως φυσιολογικό τόσο πολύ;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, jaranor said:

Έχω κάνει μια παραγγελία από Aliexpress Κίνα, έρχεται μέσω Ουγγαρίας, τράκινγκ τύπου UΑxxxxxxxxxHU.

Από 13 Απριλίου είναι κολλημένο:

"ΟΥΓΓΑΡΙΑ - Αποστολή Αντικειμένου" στο σαιτ των ΕΛΤΑ

"[GR] Arrived at local delivery center
Carrier note: Arrived at local delivery center" στο Cainiao/ Parcelapp

Είχε φύγει από Κίνα στις 25 Μαρτίου, υπέθεσα ότι θα καθυστερήσει λόγω Πάσχα, είναι όμως φυσιολογικό τόσο πολύ;

Ναι το έχω πει ότι εδώ και κάποιους μήνες τα ΕΛΤΑ έπαψαν να ενημερώνουν για την κίνηση μετά την Ουγγαρία....θα το παραλάβεις και το τράκινγκ θα έχει μείνει ακριβώς όπως το βλέπεις τώρα😉

Δες και το σχετικό ποστ μου:https://myphone.gr/forum/topic/92196/?do=findComment&comment=7161712

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Stbe said:

απο οτι καταλαβα με αντιπροσωπο της fedex  ...μια ααγνωστη εταιρια............

Η Fedex είναι πασίγνωστη courier.

Δεν απαντάς πως παρέλαβες το δέμα σου.

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2023 at 6:53 ΜΜ, jaranor said:

Έχω κάνει μια παραγγελία από Aliexpress Κίνα, έρχεται μέσω Ουγγαρίας, τράκινγκ τύπου UΑxxxxxxxxxHU.

Από 13 Απριλίου είναι κολλημένο:

"ΟΥΓΓΑΡΙΑ - Αποστολή Αντικειμένου" στο σαιτ των ΕΛΤΑ

"[GR] Arrived at local delivery center
Carrier note: Arrived at local delivery center" στο Cainiao/ Parcelapp

Είχε φύγει από Κίνα στις 25 Μαρτίου, υπέθεσα ότι θα καθυστερήσει λόγω Πάσχα, είναι όμως φυσιολογικό τόσο πολύ;

Λυπάμαι που δεν αναφέρατε τον αριθμό παρακολούθησης.
Έχω συναντήσει περιπτώσεις όπου ορισμένες υπηρεσίες παρακολούθησης σταματούν να παρακολουθούν ένα δέμα. Αυτό μπορεί να συμβεί λόγω αλλαγής του αριθμού παρακολούθησης κατά τη διάρκεια της μεταφοράς, ή άλλων παραγόντων.
Συνιστώ να παρακολουθήσετε το δέμα σε πολλές ιστοσελίδες παρακολούθησης. Εκτός από το parcelsapp, υπάρχουν για παράδειγμα το 17track ή το etracking.

Edited by AlexLa
Link to comment
Share on other sites

Στα ΕΛΤΑ άλλαξαν την διεύθυνση τράκινγκ....εάν είχατε κρατημένη την παλιά (όπως εγώ) μην προβληματιστείτε εάν δεν δίνει αποτέλεσμα...απλά χρησιμοποιήστε την καινούργια😉

https://elta.gr/track

***Βέβαια υπενθυμίζω ότι όσα έρχονται μέσω ΟΥΓΓΑΡΙΑΣ, η τελευταία πληροφόρηση συνήθως είναι "ΟΥΓΓΑΡΙΑ Αποστολή αντικειμένου"....και μέχρι εκεί η πληροφόρηση...

***Πως λέμε "What happens in Vegas, stays in Vega"....😁....κάτι αντίστοιχο.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

.....και σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ, μόλις πριν από λίγο ο ταχυδρόμος έφερε (και χτύπησε το κουδούνι για ενημέρωση περί των δεμάτων 😁) 2 δεματάκια από Aliexpress, Σαβατιάτικα (μαζί με φακέλλους υποψηφίων βέβαια και άλλα)......φυσικά αυτά τα 2 δεματάκια είναι ακόμα στην φάση "ΟΥΓΓΑΡΙΑ Αποστολή αντικειμένου" από τις 28/4/2023 σύμφωνα με το σάιτ των ΕΛΤΑ😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα που παρέλαβα χθες, είχε στην ίδια ένδειξη ημερομηνία 9-5-2023, ημερομηνία αποστολής από Κίνα στις 22-4-2023, δηλαδή έκανε συνολικά 21 ημέρες (μέθοδος αποστολής AliExpress Saver Shipping και αγορά 18-4-2023).

Ενα άλλο ίδια ημέρα παραγγελίας και αποστολής με το προηγούμενο (μέθοδος αποστολής AliExpress Standard Shipping) το παρέλαβα μια βδομάδα νωρίτερα στις 5-5-2023 με ACS.

Με ACS είχα παραλάβει ξανά πριν κάποιες εβδομάδες αλλά δύο δέματα με ίδια μέθοδο αποστολής (AliExpress Standard Shipping) αλλά όχι τόσο γρήγορα.

Και για τα δύο ομολογουμένως εξεπλάγην ευχάριστα.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, terkos2 said:

Εγώ ένα που παρέλαβα χθες, είχε στην ίδια ένδειξη ημερομηνία 9-5-2023, ημερομηνία αποστολής από Κίνα στις 22-4-2023, δηλαδή έκανε συνολικά 21 ημέρες (μέθοδος αποστολής AliExpress Saver Shipping και αγορά 18-4-2023).

Ενα άλλο ίδια ημέρα παραγγελίας και αποστολής με το προηγούμενο (μέθοδος αποστολής AliExpress Standard Shipping) το παρέλαβα μια βδομάδα νωρίτερα στις 5-5-2023 με ACS.

Με ACS είχα παραλάβει ξανά πριν κάποιες εβδομάδες αλλά δύο δέματα με ίδια μέθοδο αποστολής (AliExpress Standard Shipping) αλλά όχι τόσο γρήγορα.

Και για τα δύο ομολογουμένως εξεπλάγην ευχάριστα.

Ναι και εγώ προχθές παρέλαβα tempered glass για 2 κινητά (Διαφορετικές συσκευασίες - κόστους 3,50 + 2,70 ευρώ !), τα σύμπτηξαν σε 1 Αποστολή με πρωτοβουλία τους (ήρθαν σε 1 σακούλα και μέσα το καθένα συσκευασμένο ξεχωριστά !!!), ήρθαν με ACS σε χρόνο dt (!), παρακολούθηση έως τέλος (παρόλο που ήταν untracked - Standard shipping !!), ως συνήθως η ACS έστειλε μήνυμα στο βάιμπερ ότι θα παραδοθεί από 10:20 έως 12:30 (!) και επιπλέον (όπως και τις προηγούμενες φορές) με πήραν και στο κινητό όταν ήταν από κάτω, για να μου το παραδώσουν στον χώρο μου !!😎...ήταν η 2η φορά με τέτοια έκπληξη για πολύ μικρής αξίας αντικείμενα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα κατι ευτελους αξιας  2.5 ευρω απο Αλι , (from China via sellers method ) και ηρθε απο Ουζμπεκιστάν , με χρέωση 2.5εκτελ. +0.22euro φπα . Δεν παρελαβα ακομα . Τι κανω? Δεν ειναι για τα λεφτα αλλα για το γαμωτο .

Edited by chriskan22

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, chriskan22 said:

Αγορασα κατι ευτελους αξιας  2.5 ευρω απο Αλι , (from China via sellers method ) και ηρθε απο Ουζμπεκιστάν , με χρέωση 2.5εκτελ. +0.22euro φπα . Δεν παρελαβα ακομα . Τι κανω? Δεν ειναι για τα λεφτα αλλα για το γαμωτο .

Τι θα πει αυτή η έκφραση? Μήπως δεν έκανες την παραγγελία μέσω της πλατφόρμας Aliexpress αλλά κατευθείαν από τον πωλητή? Σε όλα τα προιόντα μέσω Aliexpress γράφει δίπλα "VAT inclunded"....και μάλιστα κάνοντας κλικ επάνω σου δείχνει το ακριβές ποσό του ΦΠΑ.

Εάν παρήγγειλες μέσω της πλατφόρμας και κατέβαλλες τον ΦΠΑ είναι προφανές ότι έκανε "πατάτα" στην σήμανση του δέματος ο πωλητής...σε τυχόν dispute είναι σίγουρο ότι το Αλι θα σου επιστρέψει τον ΦΠΑ (0.22) πολύ πιθανόν όμως να αρνηθεί να σου επιστρέψει το τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ (2,50 ευρώ που είναι και το πιο σημαντικό). Εάν λοιπόν έχεις παραγγείλει μέσω πλατφόρμας΄, ίσως θα ήταν σωστό να κάνεις dispute δηλώνοντας ότι δεν θα παραλάβεις λόγω των εξόδων (επισυνάπτεις τα σχετικά έγγραφα) και περιμένεις να δεις τι θα σου πουν.

Είναι όμως έτσι (μέσω Αλι) ή έκανες κάποια άλλη κίνηση/συμφωνία κλπ??

Έχεις κρατήσει screenshot  κατά την ολοκλήρωση της παραγγελίας (με τους όρους - κόστη)?

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

@ath156. Παραγγελία απο αλι εγινε , Το snapshot γραφει vat included , θα κανω dispute , ευχαριστώ.

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...