Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια περιμενα κατι απο Κινα που ειχα κερδισει σε διαγωνισμο, ειχε κολλησει για 22 ημερες, εχτες ξεκολλησε προς Αφιξη προορισμου αλλα πριν μου εστειλαν μνμ πριν να τους στειλω τιμολογιο, αποδειξη αγορας, η pay pal μεσω email. Aπο την σελιδα που ειχα κερδισει δεν μου απαντουν. Αν δεν τους στειλω καποια αποδειξη υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το παραλαβω; H αν τους καλεσω τι να τους πω;
Despina!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς, τα αντικείμενα που εισέρχονται στη χώρα εκτελωνίζονται, αν έχουν αξία CIF πάνω από 22€, και αν δεν υπάρχει απόδειξη, όπως στην περίπτωσή σου, θα ορίσει ο τελωνειακός την αξία.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να στείλεις μήνυμα εξηγώντας την υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, τα αντικείμενα που εισέρχονται στη χώρα εκτελωνίζονται, αν έχουν αξία CIF πάνω από 22€, και αν δεν υπάρχει απόδειξη, όπως στην περίπτωσή σου, θα ορίσει ο τελωνειακός την αξία.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να στείλεις μήνυμα εξηγώντας την υπόθεση.

Αυτο σκεφτηκα αλλα προκειται για μοντακι, δεν ξερω τι να τους πω.

Την τιμη πως την οριζει ο τελωνειακος; Ανοιγει το πακετο;

Αν οχι να του δωσω εγω ενα ποσο για να το παραλαβω γιατι δεν υπαρχει Ελλαδα το συγκεκριμενο.

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Ο τελωνειακός θα ορίσει μια αξία, αν δεν βρει κάτι σχετικό με την περιγραφή στο αυτοκόλλητο ή θα το ανοίξει.

Αν το ανοίξει θα το κατάσχει, αφού απαγορεύεται η εισαγωγή.

Δεν βοηθάς να του πεις εσύ μια αξία, γιατί τη θεωρεί αναξιόπιστη όπως και του κινέζου.

Link to comment
Share on other sites

Ο τελωνειακός θα ορίσει μια αξία, αν δεν βρει κάτι σχετικό με την περιγραφή στο αυτοκόλλητο ή θα το ανοίξει.

Αν το ανοίξει θα το κατάσχει, αφού απαγορεύεται η εισαγωγή.

Δεν βοηθάς να του πεις εσύ μια αξία, γιατί τη θεωρεί αναξιόπιστη όπως και του κινέζου.

Mου εστειλαν απο την σελιδα το δελτιο αποστολης μονο με το βαρος και τι ειναι. Γραφει Metal tube και βαρος 496g τα στοιχεια μου και τα traching. Τους εστειλα αυτο επειδη μου ειπε φιλη οτι κανει αλλα μου ξαναστειλαν email οτι θελουν καποιο εγγραφο αποδειξης. Εστειλα μνμ στην σελιδα και τους ειπα να μου στειλουν μια μηδενικη αποδειξη αλλα δεν απαντησαν. Ξεκινησα να τους γραφω οτι ειναι δωρο διαγωνισμου δεν εχω παραγγειλει, αν ειχα πολυ ευχαριστως να εστελνα. Ακομα δεν το εστειλα. Να τους το στειλω;

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Για τους ατμούληδες του φόρουμ από 2fdeal, παρέλαβα σήμερα τον κλωνοtripod με το 3,5άρι τζαμάκι.

Δέκα μέρες.

 

12 Sep 2019

07:53

Assigned to courier

ΠΑΙΑΝΙΑ

GENIKI TAXYDROMIKI

11 Sep 2019

20:45

Arrival to country Of Destination - Departure from drop off point

Greece

YUN EXPRESS

11 Sep 2019

20:45

Departure from drop off point

ΑΓ.Ι.ΡΕΝΤΗΣ

GENIKI TAXYDROMIKI

09 Sep 2019

17:38

Custom clearance completed.

Amsterdam Airport

YUN EXPRESS

09 Sep 2019

11:19

Custom clearance processing.

Amsterdam Airport

YUN EXPRESS

06 Sep 2019

06:20

Arrived at AMSTERDAM AIRPORT

Amsterdam Netherlands

YUN EXPRESS

06 Sep 2019

00:13

Departed Facility in HONG KONG INTERNATIONAL AIRPORT

Hong Kong

YUN EXPRESS

04 Sep 2019

15:00

Arrived at Sort Facility HONG KONG INTERNATIONAL AIRPORT

Hong Kong

YUN EXPRESS

03 Sep 2019

08:41

Departed Facility in SHENZHEN

Shenzhen

YUN EXPRESS

02 Sep 2019

21:41

Arrived at Sort Facility SHENZHEN

Shenzhen

YUN EXPRESS

02 Sep 2019

09:44

Shipment information received YUN EXPRESS

Link to comment
Share on other sites

Για τους ατμούληδες του φόρουμ από 2fdeal, παρέλαβα σήμερα τον κλωνοtripod με το 3,5άρι τζαμάκι.

Δέκα μέρες.

 

12 Sep 2019

07:53

Assigned to courier

ΠΑΙΑΝΙΑ

GENIKI TAXYDROMIKI

11 Sep 2019

20:45

Arrival to country Of Destination - Departure from drop off point

Greece

YUN EXPRESS

11 Sep 2019

20:45

Departure from drop off point

ΑΓ.Ι.ΡΕΝΤΗΣ

GENIKI TAXYDROMIKI

09 Sep 2019

17:38

Custom clearance completed.

Amsterdam Airport

YUN EXPRESS

09 Sep 2019

11:19

Custom clearance processing.

Amsterdam Airport

YUN EXPRESS

06 Sep 2019

06:20

Arrived at AMSTERDAM AIRPORT

Amsterdam Netherlands

YUN EXPRESS

06 Sep 2019

00:13

Departed Facility in HONG KONG INTERNATIONAL AIRPORT

Hong Kong

YUN EXPRESS

04 Sep 2019

15:00

Arrived at Sort Facility HONG KONG INTERNATIONAL AIRPORT

Hong Kong

YUN EXPRESS

03 Sep 2019

08:41

Departed Facility in SHENZHEN

Shenzhen

YUN EXPRESS

02 Sep 2019

21:41

Arrived at Sort Facility SHENZHEN

Shenzhen

YUN EXPRESS

02 Sep 2019

09:44

Shipment information received YUN EXPRESS

Εσυ σταθηκες τυχερος εμενα μου ζητανε αποδειξη και screen shots απο το σαιτ ενω ειναι δωρο ενα μοντακι που κερδισα.

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Εσυ σταθηκες τυχερος εμενα μου ζητανε αποδειξη και screen shots απο το σαιτ ενω ειναι δωρο ενα μοντακι που κερδισα.

 

Λίγες σελίδες πιο πρίν είχα αναφερθεί σ αυτό το σαιτ πως από εμπειρίες άλλων ατμιστών δεν είχε προκύψει κάποιο πρόβλημα και κάπως έτσι έκανα κ γω την πρώτη μου παραγγελία. Ένα ακόμη σαιτ με το οποίο θα ήθελα να ασχοληθώ είναι το vaporl.com διότι σε πολύ καλά μοντάκια έχει τιμές χώμα και έχουν προσθέσει ευρωπαικές αποθήκες.

 

ΥΓ Για να μην ξεχνιώμαστε, Bangood γα******!!!

Link to comment
Share on other sites

Mου εστειλαν απο την σελιδα το δελτιο αποστολης μονο με το βαρος και τι ειναι. Γραφει Metal tube και βαρος 496g τα στοιχεια μου και τα traching. Τους εστειλα αυτο επειδη μου ειπε φιλη οτι κανει αλλα μου ξαναστειλαν email οτι θελουν καποιο εγγραφο αποδειξης. Εστειλα μνμ στην σελιδα και τους ειπα να μου στειλουν μια μηδενικη αποδειξη αλλα δεν απαντησαν. Ξεκινησα να τους γραφω οτι ειναι δωρο διαγωνισμου δεν εχω παραγγειλει, αν ειχα πολυ ευχαριστως να εστελνα. Ακομα δεν το εστειλα. Να τους το στειλω;

 

Η τελωνειακή νομοθεσία δεν εξαιρεί το δώρο από όποιον και αν είναι, εκτός από την ατέλεια των 45€ που δίνει για δέμα που προέρχεται από συγγενή, ιδιώτη κλπ (με κάποιες προϋποθέσεις).

Επομένως, το μόνο που μένει είναι να ενημερώσεις ότι πρόκειται για δώρο διαγωνισμού και να ... ευχηθείς ότι θα πέσεις στα μαλακά ...

Όπως ενημερώθηκες ήδη, αν το ανοίξουν θα το κατάσχουν.

Link to comment
Share on other sites

Η τελωνειακή νομοθεσία δεν εξαιρεί το δώρο από όποιον και αν είναι, εκτός από την ατέλεια των 45€ που δίνει για δέμα που προέρχεται από συγγενή, ιδιώτη κλπ (με κάποιες προϋποθέσεις).

Επομένως, το μόνο που μένει είναι να ενημερώσεις ότι πρόκειται για δώρο διαγωνισμού και να ... ευχηθείς ότι θα πέσεις στα μαλακά ...

Όπως ενημερώθηκες ήδη, αν το ανοίξουν θα το κατάσχουν.

Aυτο εκανα, οντως μακαρι να πεσω στα μαλακα αυτο ευχομαι.

Ακομα δεν εχουν απαντησει, αυριο λογικα θα ξερω.

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Aυτο εκανα, οντως μακαρι να πεσω στα μαλακα αυτο ευχομαι.

Ακομα δεν εχουν απαντησει, αυριο λογικα θα ξερω.

 

Να ρίξω μια ιδέα εφόσον είναι δώρο από διαγωνισμό σίγουρα θα έλαβες κάποιο email ότι κέρδισες ή κάτι παρόμοιο κάνε ένα screenshot και στείλτο μόνο αν γράφει κάτι ότι κέρδισες ηλεκτρονικό τσιγάρο καλύτερα να μην το στείλεις.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Να ρίξω μια ιδέα εφόσον είναι δώρο από διαγωνισμό σίγουρα θα έλαβες κάποιο email ότι κέρδισες ή κάτι παρόμοιο κάνε ένα screenshot και στείλτο μόνο αν γράφει κάτι ότι κέρδισες ηλεκτρονικό τσιγάρο καλύτερα να μην το στείλεις.

 

Ειναι απο το f.b και δυστυχως, τα ονοματα τα εχουν πανω στην φωτο οποτε φαινεται τι εχω κερδισει. Αλλιως θα τους εστελνα ενα scrennshot. Λογικα σημερα θα ξερω αν το αφησουν να περασει η το στειλουν πισω, τους εστειλα email που τους εξηγω οτι ειναι δωρο εκπληξη και οτι δεν το εχω παραγγειλει για να τους στειλω καποια αποδειξη.Και αν χρειαζεται να πληρωσω κατι γιατι δεν γνωριζω. Μεχρι και screenshot με την παραγγελια απο το σαιτ ζητουσαν. Θα δουμε τωρα!

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως σε αυτήν την κατάσταση- The item is pre-advised to PostnL- από gearbest με pdm περίπου πόσες μέρες κάθεται;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως σε αυτήν την κατάσταση- The item is pre-advised to PostnL- από gearbest με pdm περίπου πόσες μέρες κάθεται;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

7 με 10 συνήθως δεν είναι στάνταρ.
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως σε αυτήν την κατάσταση- The item is pre-advised to PostnL- από gearbest με pdm περίπου πόσες μέρες κάθεται;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε τρείς παραγγελίες που εχω κάνει τις τελευταίες 15μερες, τη μια έμεινε 6μερες, την άλλη 1μερα και τη τελευταία 3μερες

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ισχυει και για το banggood? Εχει 5 μερες τωρα κολλημενο σε αυτο το pre-advised, για μια αγορα που εκανα.
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ισχυει και για το banggood? Εχει 5 μερες τωρα κολλημενο σε αυτο το pre-advised, για μια αγορα που εκανα.

 

Ναι, το ίδιο ισχύει, αν και σε μερικές περιπτώσεις ξεπερνάει κατά πολύ αυτό το όριο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κινητό που έχω πάρει από BG, αποστολή με pdm στις 3/9, σήμερα 13/9 βρίσκεται στο εξής status:

Departure From Outward Office Of ExchangeNetherlands

 

Έχετε καθόλου ιδέα σε πόσες μέρες περίπου θα παραλάβω? Να υπολογίζω καμιά βδομάδα ακόμα?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε τρείς παραγγελίες που εχω κάνει τις τελευταίες 15μερες, τη μια έμεινε 6μερες, την άλλη 1μερα και τη τελευταία 3μερες

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελικά έκατσε μόνο 2 μέρες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ίδιο ισχύει, αν και σε μερικές περιπτώσεις ξεπερνάει κατά πολύ αυτό το όριο.

Αν κ με ξενερωσες, ευχαριστω για την ενημερωση! Να ξερω τουλαχιστον να μην κανω refresh το tracking number 5 φορες τη μερα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι, το ίδιο ισχύει, αν και σε μερικές περιπτώσεις ξεπερνάει κατά πολύ αυτό το όριο.

 

Αν κ με ξενερωσες, ευχαριστω για την ενημερωση! Να ξερω τουλαχιστον να μην κανω refresh το tracking number 5 φορες τη μερα!

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ μία βδομάδα...

Παιδιά, κινητό που έχω πάρει από BG, αποστολή με pdm στις 3/9, σήμερα 13/9 βρίσκεται στο εξής status:

Departure From Outward Office Of ExchangeNetherlands

 

Έχετε καθόλου ιδέα σε πόσες μέρες περίπου θα παραλάβω? Να υπολογίζω καμιά βδομάδα ακόμα?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τι γίνεται με τα κολλημένα στο postnl από banggood είχε κανένας καμία κίνηση?

Το δικό μου εξακολουθεί κολλημένο από τις 30/8

Link to comment
Share on other sites

Σε τι στάτους;

παιδιά τι γίνεται με τα κολλημένα στο postnl από banggood είχε κανένας καμία κίνηση?

Το δικό μου εξακολουθεί κολλημένο από τις 30/8

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

μια ερώτηση γιατί κοντεύω να τρελαθώ...

 

Πακέτο από Αγγλία έρχεται με DPD μου βγάζει το εξής:

 

13 Sep 2019 15:23 Greece We were unable to deliver your parcel as there was no one present to sign for the delivery. The latest status of your parcel will be shown here.

13 Sep 2019 15:23 Greece Unable to Deliver

12 Sep 2019 15:23 Greece We were unable to deliver your parcel as there was no one present to sign for the delivery. The latest status of your parcel will be shown here.

12 Sep 2019 15:23 Greece Unable to Deliver

11 Sep 2019 15:23 Greece Your parcel is on the vehicle for delivery

11 Sep 2019 11:10 Greece Your parcel has arrived at the local delivery depot

10 Sep 2019 10:18 United Kingdom The parcel is in transit on its way to its final destination.

10 Sep 2019 03:51 International Gateway Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece

09 Sep 2019 23:10 International Gateway We have your parcel and it's on its way to our depot

09 Sep 2019 09:23 Interparcel We've received your order details, and we're expecting your parcel shortly

 

Το θέμα είναι το εξής:

 

Προσπαθώ να βρώ με πια Ελληνική εταιρία και πιο Ελληνικό tracking έρχεται, και καμία ελπίδα...

Ξέρει κανείς κάτι;; Έχω πάρει 500 τηλέφωνα την DPD, ΑCS (έμαθα οτι έχει διακόψει συνεργασία) χωρίς άκρη..

Εννοείται ποτέ δεν ήρθε κάποιος από το χώρο και δεν άφησαν ποτέ χαρτάκι...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τι γίνεται με τα κολλημένα στο postnl από banggood είχε κανένας καμία κίνηση?

Το δικό μου εξακολουθεί κολλημένο από τις 30/8

 

Και το δικό μου παραμένει κολλημένο από 16/08

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...