Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως ειναι δυνατον για αντικειμενα αξιας 5 /10 ευρω να γραφουν επι 15 και 20 μερες εν ανανονη παρουσιασης στο τελωνειο

Αυρη η εξωφρενικη καταχρηση εξουσιας με πνιγει.Οι ανοητοι δεν το γνωριζουν?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δειτε λίγο αυτό το tracking. Πρόκειται για αγορά από eBay. Δεν σας φαίνεται fake?

Ήρθε Ελλάδα τοοοοσο γρήγορα και ακόμα να μην το έχω παραλάβει το δέμα;

Αφήστε που δεν λέει πού έφτασε. Έχουν φτάσει σε τέτοιο σημείο που να γράφουν ό,τι γουστάρουν ;f7e802cb847cfaa412ff6a7a3ac31806.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-T813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω πακέτο με βελγικό unregistered 15 μέρες κολλημένο στο αέροδρομιο... Υπομονή φίλε... Θα ξεκολλήσει...

Αυτή η μεταφορική yanwen πάντως είναι ανέκδοτο... Έχω 2 πακέτα που φαίνονται στο δικό σου στάτους εδώ και 2 μήνες...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by alanon
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί πλέον όλα τα δέματα εκτός Ευρώπαικης Ένωσης περνάνε από έλεγχο , για αυτό οι καθυστερήσεις ,το χειρότερο είναι με το απλά δέματα , κάνεις 2 μήνες σχεδόν να τα παραλάβεις.Απο προσωπική εμπειρία που έκαναν παραγγειλεια για φίλο ,το ένα ειρθε μετά από 2 μήνες και το άλλο 1.5 μήνας ακόμα να έρθει .Πλέον θέλει μεγάλη υπομονή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ στέλνεις την απόδειξη αγοράς

 

Επικοινωνία

 

Γ.Ε.Τ.Α. Τελωνείου Αερολιμένος «Ελ. Βενιζέλος»

Ηλεκτρονική διεύθυνση geta@elta-net.gr

Τηλέφωνο 800 11 82000

Link to comment
Share on other sites

Μια επείγον ερώτηση.περναω τελωνείο και μου ζητείται απόδειξη αγοράς.Που πρέπει να να στείλω ή δώσω;

 

Καλημερα,

Μιλά μαζί τους και θα σου δώσουν email για να το στείλεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δειτε λίγο αυτό το tracking. Πρόκειται για αγορά από eBay. Δεν σας φαίνεται fake?

Ήρθε Ελλάδα τοοοοσο γρήγορα και ακόμα να μην το έχω παραλάβει το δέμα;

Αφήστε που δεν λέει πού έφτασε. Έχουν φτάσει σε τέτοιο σημείο που να γράφουν ό,τι γουστάρουν ;f7e802cb847cfaa412ff6a7a3ac31806.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-T813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

τα συγκεκριμενα νουμερα αποστολης ειναι μονοδρομα, δηλαδη ανιχνευουν μεχρι να φυγει το πακετο απο τον αποστολεα και εμπειρικα δειχνουν ποτε φτανει στο προορισμο. Με αλλα λογια υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι πλασματικο, και οχι αληθινο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω αυτο το νουμερο αποστολης RP063298020CN μονο που αντι να το παραλαβω εγω το πηρε αλλος σε αλλη περιοχη πηρα τηλ τα ελτα και μου ειπαν οτι δεν γινεται να κανουν λαθος με λιγα λογια με κορόιδεψε ο κινεζος ευτηχως δεν ειναι πολυ μεγαλης αξιας τι κανω τωρα ?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω αυτο το νουμερο αποστολης RP063298020CN μονο που αντι να το παραλαβω εγω το πηρε αλλος σε αλλη περιοχη πηρα τηλ τα ελτα και μου ειπαν οτι δεν γινεται να κανουν λαθος με λιγα λογια με κορόιδεψε ο κινεζος ευτηχως δεν ειναι πολυ μεγαλης αξιας τι κανω τωρα ?

 

Πως μπορεί να το παραλάβει άλλος ενω εχει τα δικά σου στοιχεία? Δεν νομίζω να σε κοροίδεψε ο κινέζος

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορεί να το παραλάβει άλλος ενω εχει τα δικά σου στοιχεία? Δεν νομίζω να σε κοροίδεψε ο κινέζος

Ρε φίλε τι δεν καταλαβαίνεις ειπα εγώ ότι εχει τα δικά μου στοιχεία ?

Εγώ είπα ότι πολύ απλά ο Κινέζος μου έδωσε ένα αριθμό που δεν είναι δικός μου και σίγουρα δεν είναι δικός μου αφού είναι συστημένο πως πήγε στον Πειραιά πως το παρέλαβε ο παραλήπτης ??

Δεν με κορόιδεψε λέει χαχαχα

Η μόνη περίπτωση να μην με κορόιδεψε είναι να μπερδεψε νούμερα φίλε αν και δεν το πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Eπικοινωνείς μαζί του και ζητάς σωστό tracking No. Αν κάνει τον "κινέζο" προχωράς μέσω paypal (ελπίζω η αγορά να έγινε με paypal).
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Eπικοινωνείς μαζί του και ζητάς σωστό tracking No. Αν κάνει τον "κινέζο" προχωράς μέσω paypal (ελπίζω η αγορά να έγινε με paypal).

 

Η αγορά έγινε από το aliexpres φίλε μου έκανα dispute πριν λίγο του λαμογιοκινεζου αν και το αλι δεν το εμπιστεύομαι

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω αυτο το νουμερο αποστολης RP063298020CN μονο που αντι να το παραλαβω εγω το πηρε αλλος σε αλλη περιοχη πηρα τηλ τα ελτα και μου ειπαν οτι δεν γινεται να κανουν λαθος με λιγα λογια με κορόιδεψε ο κινεζος ευτηχως δεν ειναι πολυ μεγαλης αξιας τι κανω τωρα ?
Θα σου πω δική μου περίπτωση που ίσως να μην έχει καμιά σχέση με τη δικιά σου αλλά θα καταλάβεις ότι πολλά λάθη μπορούν να κάνουν τα ΕΛΤΑ.

Είχε αφήσει ο ταχυδρόμος δεματάκι με μικροπακέτα που παρήγγειλα από διάφορα κινεζοκαταστήματα. Ένα από αυτά ήταν συνωνυμία και δεν έπρεπε να το αφήσει σε εμένα. Το κατάλαβα όταν άνοιξα το δέμα. Πήρα τηλ τον ιδιοκτήτη του δέματος επειδή είχε αριθμό επάνω και τύγχανε να μένει σχετικά κοντά μου αλλά δεν το σήκωνε. Τελικά το έκλεισα το δέμα με ταινία και το γύρισα πίσω στο ταχυδρομείο και τους είπα ότι έκαναν λάθος.

Ελπίζω να μην έγινε το ίδιο και σε εμένα επειδή στο παρελθόν είχα παραγγείλει κάποια untracked αντικείμενα που δεν είχαν φτάσει ποτέ σε εμένα.

 

Sent from my Xiaomi Mi A2 Lite using Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω δική μου περίπτωση που ίσως να μην έχει καμιά σχέση με τη δικιά σου αλλά θα καταλάβεις ότι πολλά λάθη μπορούν να κάνουν τα ΕΛΤΑ.

Είχε αφήσει ο ταχυδρόμος δεματάκι με μικροπακέτα που παρήγγειλα από διάφορα κινεζοκαταστήματα. Ένα από αυτά ήταν συνωνυμία και δεν έπρεπε να το αφήσει σε εμένα. Το κατάλαβα όταν άνοιξα το δέμα. Πήρα τηλ τον ιδιοκτήτη του δέματος επειδή είχε αριθμό επάνω και τύγχανε να μένει σχετικά κοντά μου αλλά δεν το σήκωνε. Τελικά το έκλεισα το δέμα με ταινία και το γύρισα πίσω στο ταχυδρομείο και τους είπα ότι έκαναν λάθος.

Ελπίζω να μην έγινε το ίδιο και σε εμένα επειδή στο παρελθόν είχα παραγγείλει κάποια untracked αντικείμενα που δεν είχαν φτάσει ποτέ σε εμένα.

 

Sent from my Xiaomi Mi A2 Lite using Tapatalk

 

 

φιλε μου αυτο δεν παιζει σε εμενα γιατι πρωτα απο ολα υπαρχει ο ταχυδρομικος κωδικας το δεμα εχει παει πειραια και εγω ειμαι δυτικα προαστια 99,9 % ειναι λαμογια του κινεζου και 00,1% ειναι λαθος του κινεζου

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα παίζουν.

Από Άλι έχω λάβει πλήρη ή μερική αποζημίωση σε μικροαντικείμενα. Οπότε έστω και αν είναι αντικείμενο μικρής αξίας, κυνήγησε το για να την φάει ο Κινέζος εφόσον πιστεύεις ότι αυτός έκανε την μαϊ******.

Απλά το κακό είναι ότι το Ali δεν συνεργάζεται με το PayPal, οπότε στην κρίση του είναι αν θα πάρεις την αποζημίωση ή όχι. Σε μένα φέρθηκε εντάξει μέχρι στιγμής. Αλλά ίσως να ήταν επειδή ήδη είχα κάνει αρκετές αγορές και όλες ήταν μικρής αξίας. Σε ακριβές αγορές δεν ξέρω αν δείχνουν την ίδια εξυπηρέτηση ή ανοχή σε refund.

 

Sent from my Xiaomi Mi A2 Lite using Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα παίζουν.

Από Άλι έχω λάβει πλήρη ή μερική αποζημίωση σε μικροαντικείμενα. Οπότε έστω και αν είναι αντικείμενο μικρής αξίας, κυνήγησε το για να την φάει ο Κινέζος εφόσον πιστεύεις ότι αυτός έκανε την μαϊ******.

Απλά το κακό είναι ότι το Ali δεν συνεργάζεται με το PayPal, οπότε στην κρίση του είναι αν θα πάρεις την αποζημίωση ή όχι. Σε μένα φέρθηκε εντάξει μέχρι στιγμής. Αλλά ίσως να ήταν επειδή ήδη είχα κάνει αρκετές αγορές και όλες ήταν μικρής αξίας. Σε ακριβές αγορές δεν ξέρω αν δείχνουν την ίδια εξυπηρέτηση ή ανοχή σε refund.

 

Sent from my Xiaomi Mi A2 Lite using Tapatalk

 

δεν με νοιαζει και πολυ γιατι δεν ειναι μεγαλης αξιας απλα μου την δινει η λαμογια αλλα

κατα την γνωμη μου ειναι απαραδεκτη στο αλι φιλε καμια σχεσει με paypal

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θα ήθελα μια βοήθεια καθώς θα είναι η πρώτη φορά που θα μπω σε αυτή διαδικασία όσον αφορά τα δικαιολογητικά που πρέπει να στείλω στο γετα.Εχω κάνει μια παραγγελία από Κινα που η αξία της ηταν 25,15$Έχω ρυθμίσει τη μετατροπή να τη κάνει η τράπεζα .Πλήρωσα 22.50€.Στο αποδεικτικό της πιστωτικής μου στην τραπεζα και στην απόδειξη απο pay pal δε βλέπω κάτι κοινό στις συναλλαγές εκτός απο pay pal "banggood" και την ημερομηνία αγοράς.Αρα υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφευγει;Πώς αποδεικνύεται ότι πρόκειται για την ίδια αγορα;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Ειδικα στην περιπτωση του banggood, πας στην παραγγελια σου, ανοιγεις το shipping info και παιρνεις screenshot. Φαινονται ολα.

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί πλέον όλα τα δέματα εκτός Ευρώπαικης Ένωσης περνάνε από έλεγχο ,

Αρα με priority απο banggood και gearbest που εκτελωνιζονται σε Ευρωπαικες χωρες δεν εχουν καθυστερηση?

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα στην περιπτωση του banggood, πας στην παραγγελια σου, ανοιγεις το shipping info και παιρνεις screenshot. Φαινονται ολα.

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Ωραία ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Αρα με priority απο banggood και gearbest που εκτελωνιζονται σε Ευρωπαικες χωρες δεν εχουν καθυστερηση?
Αυτές τις μέρες όλα έχουν πολύ μεγάλες καθυστερήσεις... Έχουν διπλασιαστεί τουλάχιστον οι χρόνοι παράδοσης και είναι θέμα μεγάλου όγκου στο αέροδρομιο. Μόλις ξεκολλήσουν από εκεί έρχονται γρήγορα

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες πρωτη και τελευταια φορά παραγγελια απο κινα gb (το κανα απ τα νευρα μου που μου κλεψανε το 4μηνων p20 pro) βρηα ευκαιρια και το παρηγγειλα. επειδη με το tracking δε το καταλαβαινω μπορει να δωσει καποιος τα φωτα του για το που βρισκεται η συσκευη οταν λεει εφτασε χωρα προορισμου κ ποσο περιπου αναμονή θα εχω. ευχαριστω εκ των προτερων

 

CY140604170DE

In transit

Germany Greece

2018-11-28 01:27:00 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

 

Destination: Greece

Origin: Germany Query takes : 930 MS

2018-11-28 01:27:00

The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

First vessel Query takes : 909 MS

2018-12-06 20:00:19

Shipment in transit-delivered to destination country.

2018-12-05 23:00:00

Customs clearance processing complete.

2018-12-04 22:00:00

Parcel is in clearance.

2018-12-02 18:00:36

Parcel arrived at the airport.

2018-12-01 20:00:30

Departed Hongkong Sorting Centre.

2018-11-30 18:00:21

Arrived at Hongkong Sorting Centre.

2018-11-30 11:00:14

Sent to HongKong Sorting Centre.

2018-11-28 12:36:58

Departure in Location Warehouse Sorting Centre.

2018-11-28 11:59:45

Shipping Label Printed.

2018-11-28 11:59:42

Confirmed & Prepared For Packing.

2018-11-27 16:55:13

Order Created.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες πρωτη και τελευταια φορά παραγγελια απο κινα gb (το κανα απ τα νευρα μου που μου κλεψανε το 4μηνων p20 pro) βρηα ευκαιρια και το παρηγγειλα. επειδη με το tracking δε το καταλαβαινω μπορει να δωσει καποιος τα φωτα του για το που βρισκεται η συσκευη οταν λεει εφτασε χωρα προορισμου κ ποσο περιπου αναμονή θα εχω. ευχαριστω εκ των προτερων

Γιατί πρώτη και τελευταία; :) Αν και ομολογουμένως, η περίοδος δεν ήταν και η καλύτερη για παραγγελία, με τον όγκο των δεμάτων που διακινούνται τέτοιες μέρες...

Το δέμα σου βρίσκεται καθ' οδόν προς Γερμανία (το "destination country" του "first vessel", ή πρώτου σκέλους της διαδρομής, στα... κινέζικα Αγγλικά!).

Αν πιστέψουμε κιόλας το "delivered to destination country", πρέπει και να έχει φτάσει ήδη.

Η DHL πάντως (που θα χειριστεί το τελικό σκέλος) δεν το έχει παραλάβει ακόμα, αφού το τελευταίο status για αυτήν είναι "[...] instruction data [...] provided by the sender to DHL electronically".

Άπαξ και παραληφθεί και προωθηθεί προς Ελλάδα, η όλη διαδικασία συνήθως (μέχρι την παράδοση) έχει διάρκεια της τάξεως της μίας εβδομάδας, αλλά λόγω του φόρτου των ημερών, ας είσαι προετοιμασμένος και για τίποτα περισσότερο...

 

Υ.Γ: Τώρα βλέπω και το "In transit Germany -> Greece", το οποίο δίνει ελπίδες ότι μπορεί και να έχει ήδη προωθηθεί για Ελλάδα.

Γενικά η ερμηνεία του tracking των κινέζικων δεμάτων είναι... ανακριβής επιστήμη! :lol:

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...