Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια οι κινεζοι και το τσιρακι τους εδω μεσω ειχαν δικιο τελικα !!!! Πηγα στο τελωνειο και μου ειπαν .....ναι κυριε εδω ειναι το δεμα σας και περιμενει !!!! Τι να πω ρε παιδια ......θαυμα !!! Θαυμα !!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάντο λίγο λιανά αφου μπαίνεις στον κοπο.

Υπήρχε η δεν υπήρχε επιλογή και τους μίλαγες στο support?

Επεστρεφαν όσους φόρους πλήρωνες και πόσο μπλα μπλα ήθελε μαζί τους?

 

Λέγοντας οτι υπήρχε/γινόταν και τώρα όχι μας βάζει σε σκέψη...

 

Επειδή δεν παρακολουθώ το θέμα έχει αναφερθεί τελευταία η συχνα πρόβλημα με τελωνείο με Belgium registered από gear?

Κάτι παράπονα απο εδω και από εκεί που εχουν ακουστεί για το θέμα τελωνείου τα συναντάμε και εδώ μέσα?

 

Σίγουρα δεν αναφέρομαι στα ακυρα σχόλια αυτών που κάναν 1-2 αγορές και λένε μακριά κλπ για αλλους λόγους.

 

Εγω είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το gear/support/refund σε προβληματικά προϊόντα αλλά δεν μου έχει κάτσει συνδυασμός support και τελωνείο.. για να εχω άποψη.

Καλημέρα, πλέον καλύπτουν και τα unregistered.δεν έχει σταματήσει κανένα δέμα μου τελωνείο με βελγικό ή eu priority line οπότε δεν μπορώ να σε πω.σε όσους σταμάτησε,ΟΧΙ με βελγικό αλλά με άλλα τους κάλυψαν το ποσό, πλήρωνες την λυπητερή και τους έστελνες φώτο και σε τα έβαζαν.σε διπλανό φόρουμ το θάβουν και αβανταρουν το BG, καλά κάνουν, όμως το κάνουν τσάμπα τα γιοβανια.Επίσης πουλάνε παπά ότι αγοράζουν τα πάντα και δεν ξέρουν αρκετά βασικά πράγματα για τις αποστολές κτλπ.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

track number RQ5332XXXXXXMY από Μαλαισία το στέλνουν? και αν ναι η εμπειρία τι λέει περνάει τελωνείο? Edited by gsserv10
Link to comment
Share on other sites

track number RQ5332XXXXXXMY από Μαλαισία το στέλνουν? και αν ναι η εμπειρία τι λέει περνάει τελωνείο?

Περνάει ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πλέον καλύπτουν και τα unregistered.δεν έχει σταματήσει κανένα δέμα μου τελωνείο με βελγικό ή eu priority line οπότε δεν μπορώ να σε πω.σε όσους σταμάτησε,ΟΧΙ με βελγικό αλλά με άλλα τους κάλυψαν το ποσό, πλήρωνες την λυπητερή και τους έστελνες φώτο και σε τα έβαζαν.σε διπλανό φόρουμ το θάβουν και αβανταρουν το BG, καλά κάνουν, όμως το κάνουν τσάμπα τα γιοβανια.Επίσης πουλάνε παπά ότι αγοράζουν τα πάντα και δεν ξέρουν αρκετά βασικά πράγματα για τις αποστολές κτλπ.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από το Gearbest 10+ παραγγελίες με Belgium δεν περάσανε καθόλου τελωνείο. Ένα powerbank αξίας 55 ευρώ με Turkish Post μπήκε τελωνείο και ετοιμαζόμουν να πληρώσω και τελικά βγήκε χωρίς να χρεωθεί! Έχω ακούσει άλλους (λίγες περιπτώσεις) ότι πλήρωσαν τελωνείο και τους αποζημίωσαν κανονικά από το Gearbest με ticket. Ότι ακριβώς πλήρωσαν στο τελωνείο.

 

Το banggood με το priority line είναι το καλύτερο δεν περάνει 100% τελωνείο και έρχεται σε 10 μέρες από Κίνα. Θαυμάσιο. Απλά σε κάποια πράγματα το Gearbest κάνει πολύ καλύτερες προσφορές (για λίγα κομμάτια).

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να έχω χάσει κάποια επεισόδια τελευταία...

Παλιότερα, όταν τα μαγαζιά έστελναν κάποιο δέμα και μέχρι αυτό να φτάσει από την Κίνα στο πλησιέστερο hub της όποιας μεταφορικής θα αναλάμβανε το τελικό σκέλος της διαδρομής του (π.χ. SG Post, Post NL, Belgium Post κλπ), μπορούσες να δεις την πορεία του εντός Κίνας σε ένα από τα sites (αναλόγως του ποια κινέζικη μεταφορική θα το διακινούσε εντός Κίνας) των sky56, flytexpress, 4PX κλπ.

 

Τους τελευταίους μήνες, αρκετές παραγγελίες (με διάφορες μεθόδους, απλό συστημένο, διάφορα 'priority' σχήματα κλπ) από banggood, gearbest, geekbuying και... tomtop και ποτέ δεν μπόρεσα να 'δω' το δέμα μου πριν αυτό το παραλάβει και διαχειριστεί η όποια ευρωπαϊκή ταχυδρομική εταιρία (BPost, PostNL κλπ).

 

Ξέρει κανείς τι (μπορεί να) έχει αλλάξει στον τρόπο που διακινούνται τα δέματα κατά το πρώτο σκέλος της διαδρομής τους (ήτοι εντός Κίνας)...;

Καμιά ιδέα πού μπορούμε πλέον να τα βλέπουμε...;

Link to comment
Share on other sites

Από το Gearbest 10+ παραγγελίες με Belgium δεν περάσανε καθόλου τελωνείο. Ένα powerbank αξίας 55 ευρώ με Turkish Post μπήκε τελωνείο και ετοιμαζόμουν να πληρώσω και τελικά βγήκε χωρίς να χρεωθεί! Έχω ακούσει άλλους (λίγες περιπτώσεις) ότι πλήρωσαν τελωνείο και τους αποζημίωσαν κανονικά από το Gearbest με ticket. Ότι ακριβώς πλήρωσαν στο τελωνείο.

 

Το banggood με το priority line είναι το καλύτερο δεν περάνει 100% τελωνείο και έρχεται σε 10 μέρες από Κίνα. Θαυμάσιο. Απλά σε κάποια πράγματα το Gearbest κάνει πολύ καλύτερες προσφορές (για λίγα κομμάτια).

Θα διαφωνήσω... Το βελγικό είναι αναλογικά η καλύτερη περίπτωση... Είναι το πιο φτηνό δεν περνάει τελωνείο και αν περάσει σου τα βάζουν με τικετ την άλλη μέρα... Το gearbest αυτή τη στιγμή είναι το καλύτερο με το πιο μικρό κόστος μεταφοράς... Είναι λίγο πιο αργό σε χρόνους... Αν και τι βελγικό είναι πολύ γρήγορο... Μόλις το πάρουν στο Βέλγιο την άλλη μέρα είναι Ελλάδα...

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες κάνει αυτή την περίοδο το Belgium?

Ακόμα στο "Split" την βλέπω βέβαια την παραγγελιά δεν έχει γίνει dispatched.

Μάλλον θα βάλω άλλες 2 παραγγελίες..

Τόσο ευχαριστημένος είμαι απο το gear και το support του πολλές φορές στο παρελθόν, τώρα αν χρειαστεί και για taxes φαντάζομαι θα με καλύψουν εύκολα για να το λέτε.

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες κάνει αυτή την περίοδο το Belgium?

Ακόμα στο "Split" την βλέπω βέβαια την παραγγελιά δεν έχει γίνει dispatched.

Μάλλον θα βάλω άλλες 2 παραγγελίες..

Τόσο ευχαριστημένος είμαι απο το gear και το support του πολλές φορές στο παρελθόν, τώρα αν χρειαστεί και για taxes φαντάζομαι θα με καλύψουν εύκολα για να το λέτε.

Γύρω στις 15 το πολύ με. Registered... Με απλό μου ήρθε και στις 8.

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με PriorityDM απο banggood έρχεται το κινητο σπίτι ή παμε απο κατάστημα τον ΕΛΤΑ και το παίρνουμε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με PriorityDM απο banggood έρχεται το κινητο σπίτι ή παμε απο κατάστημα τον ΕΛΤΑ και το παίρνουμε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

ΕΛΤΑ, λογικά θα το δεις μέσω tc

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γύρω στις 15 το πολύ με. Registered... Με απλό μου ήρθε και στις 8.

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

6μέρες έκαναν δύο θήκες με unregistered Belgium, έπαθα πλάκα.πριν δύο εβδομάδες

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΤΑ, λογικά θα το δεις μέσω tc

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

6μέρες έκαναν δύο θήκες με unregistered Belgium, έπαθα πλάκα.πριν δύο εβδομάδες

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το εχω δει με tc ειναι στο κέντρο διαλογής.

Εγω ρώτησα αν ο ταχυδρόμος αφήνει χαρτάκι ή φέρνει τον πακέτο σπίτι. Ειναι courier ή απλό ταχυδρομείο το priority direct mail?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει με tc ειναι στο κέντρο διαλογής.

Εγω ρώτησα αν ο ταχυδρόμος αφήνει χαρτάκι ή φέρνει τον πακέτο σπίτι. Ειναι courier ή απλό ταχυδρομείο το priority direct mail?

Απλό ταχυδρομείο, οπότε εξαρτάται... από τον ταχυδρόμο της περιοχής σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, εκανα μια παραγγελια απο gearbest με τη μεθοδο EU priority line και το εστειλε απο οτι ειδα με DHL packet, το θεμα ειναι οτι δεν εχω ξαναπαρει κατι με αυτη τη μεθοδο και δεν ξερω που βρισκεται το δεμα μου. Μπαινω στο 1Tracking και λεει...

 

 

 

Destination: Greece No Corresponding Track

Origin: Germany

 

2018-07-09 18:14:00 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

 

First vessel

 

2018-07-09 10:00:11 Arrived at Hongkong Sorting Centre.

2018-07-08 09:00:07 Sent to HongKong Sorting Centre.

2018-07-08 03:04:28 Departure in Location Warehouse Sorting Centre.

2018-07-07 22:48:33 Shipping Label Printed.

2018-07-07 22:48:30 Confirmed & Prepared For Packing.

2018-07-07 20:36:57 Order Created.

 

Πριν δυο μερες δεν εβγαινε το No Corresponding Track , ενω χθες εβγαινε μετα απο λιγο και παραλληλα αλλαζε και το destination σε Germany, ενω σημερα δειχνει τα παραπανω.

Μπορει καποιος να μου πει που βρισκεται το δεμα μου και ποτε περιπου θα παραλαβω.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αργεί τόσο πολύ η διαδικασία πάλι με το τελωνείο; τσάντα 12 ευρώ και 10 μέρες έχει που μπήκε!

Απίστευτοι μου φαίνονται!

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

d2c74fa936743c1da6bf2d23ea4bdf0d.jpg

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Tracing number που ειναι της μορφής Q1372922ΧΧΧXX απο που έρχεται; Πως το κάνω tracking;
Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, εκανα μια παραγγελια απο gearbest με τη μεθοδο EU priority line και το εστειλε απο οτι ειδα με DHL packet, το θεμα ειναι οτι δεν εχω ξαναπαρει κατι με αυτη τη μεθοδο και δεν ξερω που βρισκεται το δεμα μου. Μπαινω στο 1Tracking και λεει...

 

 

 

Destination: Greece No Corresponding Track

Origin: Germany

 

2018-07-09 18:14:00 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

 

First vessel

 

2018-07-09 10:00:11 Arrived at Hongkong Sorting Centre.

2018-07-08 09:00:07 Sent to HongKong Sorting Centre.

2018-07-08 03:04:28 Departure in Location Warehouse Sorting Centre.

2018-07-07 22:48:33 Shipping Label Printed.

2018-07-07 22:48:30 Confirmed & Prepared For Packing.

2018-07-07 20:36:57 Order Created.

 

Πριν δυο μερες δεν εβγαινε το No Corresponding Track , ενω χθες εβγαινε μετα απο λιγο και παραλληλα αλλαζε και το destination σε Germany, ενω σημερα δειχνει τα παραπανω.

Μπορει καποιος να μου πει που βρισκεται το δεμα μου και ποτε περιπου θα παραλαβω.

Ευχαριστω!

 

φιλε κατι περιεργο συμβαινει με αυτό το σαιτ που δινουν οι κινεζοι …...αν δεν εμφανίζεται στα γνωστα διεθνη σαιτ στειλε τους μηνυμα και ρωτα τους τι συμβαινει ( είμαι ομοιοπαθης και εγω και ψαχνω να βρω ακρη )

Link to comment
Share on other sites

φιλε κατι περιεργο συμβαινει με αυτό το σαιτ που δινουν οι κινεζοι …...αν δεν εμφανίζεται στα γνωστα διεθνη σαιτ στειλε τους μηνυμα και ρωτα τους τι συμβαινει ( είμαι ομοιοπαθης και εγω και ψαχνω να βρω ακρη )

 

Εμφανίζεται στο site της DHL αυτό..

 

2018-07-09 18:14:00 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

 

Μίλησα σήμερα στο chat του gearbest και μου λένε ότι έχει φτάσει Ελλάδα και ότι αργεί πολύ να ενημερωθεί το tracking(είπε θα τους στείλει request να το ενημερώσουν μέσα σε 3-5 μέρες)... Μετά πήρα τηλ στην DHL Ελλάδος και αυτοί έβλεπαν στο site τους ότι βλέπω και εγώ και λένε ότι ακόμη δεν το έχει πάρει ο κούριερ τους.

Ξαναμιλαω με gearbest και ήταν η ίδια στo chat, της λέω τι έγινε και μου λέει δεν έχει φύγει από το τελωνείο ακόμη γι'αυτό δεν το βλέπει η dhl.

Τι ισχύει δεν ξέρω....αλλά είπα να περιμένω λίγες μέρες ακόμη να δούμε μήπως αλλάξει τπτ στο tracking.

 

Φίλε aitos είχα διαβάσει σε προηγούμενες σελίδες ότι εσύ έμαθες ότι το δικό σου είναι τελωνείο, δεν άλλαξε κάτι στο δικό σου tracking;

Link to comment
Share on other sites

Portoleone φιλε δεν εχει αλλαξει τιποτε σε μενα ,μου εδτειλαν μειλ οι κινεζοι να περιμενω δεκα εργασιμες για τον εκτελωνιδμο

Αλλα το θεμα ειναι οτι δεν εμφανιζεται πληροφορια στο 17 τρακ η αλλου και στην ερωτηση μου ποιος ενημερωνει το σαιτ που δινουν δεν μου απαντησαν. ....ασ κρατησουμε επαφη ναλεμε το πονο μας και ελπιζω να ξεμπλεξουμε

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.... μαλλον λόγω αδειών των υπαλλήλων όλα λειτουργούν πιο αργά...

Αν μάθεις τπτ νέο ενημέρωσε με, το ίδιο θα κάνω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζεται στο site της DHL αυτό..

 

2018-07-09 18:14:00 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

 

Μίλησα σήμερα στο chat του gearbest και μου λένε ότι έχει φτάσει Ελλάδα και ότι αργεί πολύ να ενημερωθεί το tracking(είπε θα τους στείλει request να το ενημερώσουν μέσα σε 3-5 μέρες)... Μετά πήρα τηλ στην DHL Ελλάδος και αυτοί έβλεπαν στο site τους ότι βλέπω και εγώ και λένε ότι ακόμη δεν το έχει πάρει ο κούριερ τους.

Ξαναμιλαω με gearbest και ήταν η ίδια στo chat, της λέω τι έγινε και μου λέει δεν έχει φύγει από το τελωνείο ακόμη γι'αυτό δεν το βλέπει η dhl.

Τι ισχύει δεν ξέρω....αλλά είπα να περιμένω λίγες μέρες ακόμη να δούμε μήπως αλλάξει τπτ στο tracking.

 

Φίλε aitos είχα διαβάσει σε προηγούμενες σελίδες ότι εσύ έμαθες ότι το δικό σου είναι τελωνείο, δεν άλλαξε κάτι στο δικό σου tracking;

Φίλε το δικό σου δεν το έχει παραλάβει ακόμα η DHL στη Γερμανία... Υπομονή... Έχεις πολύ ακόμα....

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το δικό σου δεν το έχει παραλάβει ακόμα η DHL στη Γερμανία... Υπομονή... Έχεις πολύ ακόμα....

 

Αυτο που λες νομιζω πως ειναι σιγουρο, το θεμα ειναι να εχει φυγει τουλαχιστον απο Hongkong γιατι εχει κολλησει το tracking στο " Arrived at Hongkong Sorting Centre"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...