Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για στατιστικούς λόγους να πω ότι τον ήπιαμε. 4 στις 4 παραγγελίες με πριοριτι με ολλανδικό ταχυδρομείο από gearbest μπήκαν πριν λίγο τελωνείο και μου ράβουν κουστούμι γαμπριάτικο.

 

Ωπ........:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την επιλογή HKEU Priority Line που έχει το geekbuying, την έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι ασφαλής μέθοδος;
Link to comment
Share on other sites

τελωνείο περνάει μόνο από αθήνα ή και από θεσσαλονίκη?

Περνουσαν ενα φεγγαρι και απο Θεσσαλονικη, αλλα τωρα ολα απο Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,εκανα παραγγελια το Σαβαττο 10/2/ απο Banggood με priority(6-14 buisness days) ενα κινητο.Σημερα το πρωι εστειλαν tracking number που ακομα δεν φαινεται στο 17TRACK,αλλα μου εστειλαν κι αυτο το email:

We are glad to inform you that your order has left our warehouse and has been transferred to the logistics company. Your parcel should be shipped in 24-48 hours.

Order number:……….

Expected delivery time: 6-14 business days

Tracking information update time: 3 to 7 business days

Could you please wait for your order? If you still can not receive it within our shipping time, please do not hesitate to contact us again. We will do our best to solve this issue by arranging a refund or a reshipment of this order.

If you have any questions about our shipping times, please refer to the following article of our Help Center: https://www.banggood.com/Detail_hl70_at321

We wish you a nice shopping and send you our best regards,

 

Linda

Και το ερωτημα ειναι γιατι εστειλαν 1η φορα τετοιου ειδους μυνημα μετα απο 10δες αγορες που εχω κανει απο κει και μου στελνουν μονο tracking number και στις 14 μερες το πολυ(priority) ειναι εδω τα πραγματα.Μηπως θελει να πει κατι <<ο ποιητης>> η Linda περι καθυστερισης λογω των εορτων τους?και φαμε πακετο?Και αυτο το <<logistics company>>τι φρουτο ειναι?πρωτη φορα το αναφερουν?και αυτα περι του αν δεν παραλαβετε περιμενετε ακομα 3-7 μερες και να βρουμε λυση,μου φαινονται περιεργα.Το κινητο ελεγαν οτι ειναι in stock,λετε να μην το ειχαν?γιατι τα εχουμε δει ολα απο Κινα,απο GearBest περυσι μου ειχαν δωσει tracking και επαιρνε updates κανονικα και μετα 20 μερες μου εστειλαν mail οτι δεν εχουν το κινητο και το πακετο περιλαμβανει μονο θηκη και γυαλι που ειχα παραγγειλει μαζι,δηλαδη <<εγκεφαλικο>>

Edited by wolf_35
Link to comment
Share on other sites

Έχεις παραγγείλει από το Banggood που αποδεδειγμένα είναι το πιο αξιόπιστο κινεζομάγαζο μέχρι σήμερα.

Πήρες κωδικό και αναρωτιέσαι όλα αυτά που γράφεις ενώ ακόμη το δέμα σου δεν έχει ξεκινήσει το ταξίδι του.

Κάνε υπομονή μια δυο μέρες να ξεκινήσει και μετά ξεκινάς και εσύ τις ερωτήσεις.

Ποιος θα σου απαντήσει σήμερα σε όλα αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις παραγγείλει από το Banggood που αποδεδειγμένα είναι το πιο αξιόπιστο κινεζομάγαζο μέχρι σήμερα.

Πήρες κωδικό και αναρωτιέσαι όλα αυτά που γράφεις ενώ ακόμη το δέμα σου δεν έχει ξεκινήσει το ταξίδι του.

Κάνε υπομονή μια δυο μέρες να ξεκινήσει και μετά ξεκινάς και εσύ τις ερωτήσεις.

Ποιος θα σου απαντήσει σήμερα σε όλα αυτά;

Ναι μωρε δικιο εχεις,εχω οπως ειπα τις καλυτερες εντυπωσεις απο αυτους,απλα πρωτη φορα μου εστειλαν τετοιο μυνημα και απορησα και επειδη ειναι και οι μερες των γιορτων τους,λεω μηπως προετοιμαζουν το εδαφος για καθυστερησεις και αν εχει και καποιος αλλος παραγγειλει αυτες τις μερες και ειδε κατι αναλογο,σε ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Γιά όσους πιστεύουν τις ξένες εταιρείες και κατηγορούν για όλα τα ΕΛΤΑ ...

Κοιτάξτε τα χάλια της SP για τους χρόνους αποστολής.

 

 

Destination : Greece - Tracking consuming: 2208 ms

2018-02-04 00:43 SINGAPORE, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

Origin : Singapore - Tracking consuming: 707 ms

2018-02-11 :Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

2018-02-06 16:02 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2018-02-04 00:43 Despatched to overseas (Country code: GR)

2018-02-02 15:47Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Γιά όσους πιστεύουν τις ξένες εταιρείες και κατηγορούν για όλα τα ΕΛΤΑ ...

Κοιτάξτε τα χάλια της SP για τους χρόνους αποστολής.

 

 

Destination : Greece - Tracking consuming: 2208 ms

2018-02-04 00:43 SINGAPORE, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

Origin : Singapore - Tracking consuming: 707 ms

2018-02-11 :Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

2018-02-06 16:02 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2018-02-04 00:43 Despatched to overseas (Country code: GR)

2018-02-02 15:47Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

Τα ΕΛΤΑ εχουν πρωτεια και σε αυτο το τομεα.

Αφιξη στην χωρα προορισμου, ωρα 38:00

Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ εχουν πρωτεια και σε αυτο το τομεα.

Αφιξη στην χωρα προορισμου, ωρα 38:00

Μα νομίζω δεν έχουν αναλάβει τα ΕΛΤΑ τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτήσω γιατί το δέμα έφτασε ελλαδα ,με wish post από Κίνα ,τα ΕΛΤΑ παραδίδουν το δέμα .

 

Ναι τα ΕΛΤΑ.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

η νεα μεθοδος του gearbest μπαινει τελωνειο τελικα...ευτυχως ειναι κατω απο 22 ευρω το δικο μου και σε 2 ωρες εφυγε...απλα για επιβεβαιωση των παιδιων που το εγραψαν
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

η νεα μεθοδος του gearbest μπαινει τελωνειο τελικα...ευτυχως ειναι κατω απο 22 ευρω το δικο μου και σε 2 ωρες εφυγε...απλα για επιβεβαιωση των παιδιων που το εγραψαν

Σημασία έχει βέβαια πόσο θα το κοστολογήσουν εδώ και όχι πόσο λες εσύ ότι κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκε και εμένα ένα δέμα από Gearbest τελωνείο με την περίφημη νέα μέθοδο τους Netherland PDM, ευτυχώς είναι μικρής αξίας 53€, έστειλα και τα ανάλογα mail που μου ζήτησαν, περιμένω τώρα την λυπητερή και το κυριότερο την απάντηση του Gearbest όταν τούς ζητήσω refund του ποσού, όσο αναφορά το τελωνείο...

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει βέβαια πόσο θα το κοστολογήσουν εδώ και όχι πόσο λες εσύ ότι κάνει.

 

Να`χαμε να λεγαμε. Τους στελνεις τις αποδειξεις με την πραγματικη χρεωση.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

η νεα μεθοδος του gearbest μπαινει τελωνειο τελικα...ευτυχως ειναι κατω απο 22 ευρω το δικο μου και σε 2 ωρες εφυγε...απλα για επιβεβαιωση των παιδιων που το εγραψαν
Και το δικό μου μπήκε και βγήκε σε δυο ώρες, αξία 36 και κάτι €!

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

η νεα μεθοδος του gearbest μπαινει τελωνειο τελικα...ευτυχως ειναι κατω απο 22 ευρω το δικο μου και σε 2 ωρες εφυγε...απλα για επιβεβαιωση των παιδιων που το εγραψαν

Και το δικό μου μπήκε και βγήκε σε δυο ώρες, αξία 36 και κάτι €!

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρε παιδιά οι παραγγελίες σας και η αποστολή τους πότε έγιναν;

Η δική μου έγινε 23-1-2018 και 31-1-2018 αντίστοιχα και ακόμη η κατάσταση της είναι αυτή:

1/2/2018, 14:31:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Φίλε @dimi_1982 το τιμολόγιο συνεπώς και το δέμα τι τιμή έγραφαν; γιατί και το δικό μου υπερβαίνει τα 22€ είναι αξίας 24,99€ + 1,70€ μεταφορικά και το τιμολόγιο γράφει αξία 14.99€ +2.04€ μεταφορικά. (ΔΙΟΡΘΩΣΗ: 14.99$ +2.04$).

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά οι παραγγελίες σας και η αποστολή τους πότε έγιναν;

Η δική μου έγινε 23-1-2018 και 31-1-2018 αντίστοιχα και ακόμη η κατάσταση της είναι αυτή:

1/2/2018, 14:31:00ΟΛΛΑΝΔΙΑΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Φίλε @dimi_1982 το τιμολόγιο συνεπώς και το δέμα τι τιμή έγραφαν; γιατί και το δικό μου υπερβαίνει τα 22€ είναι αξίας 24,99€ + 1,70€ μεταφορικά και το τιμολόγιο γράφει αξία 14.99€ +2.04€ μεταφορικά.

Η αποστολή έγινε 30/1, το δέμα δεν ξέρω τι γράφει επάνω και τι invoice έχει μέσα (αν έχει).

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα οτι τα μειλ για τον εκτελωνισμο οταν απαιτειται αποδειξη paypal ειναι αυτα

 

 

geta@elta-net.gr

customs@elta-net.gr

οσοι εχουν στειλει ασ το επιβεβαιωσουν αν θελουν

Link to comment
Share on other sites

Η αποστολή έγινε 30/1, το δέμα δεν ξέρω τι γράφει επάνω και τι invoice έχει μέσα (αν έχει).

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Αν πας στην σελίδα των παραγγελιών σου και στην τελευταία στήλη "Operation" (και εφόσον δεν έχεις κάνει παραλαβή και επιβεβαίωση παραλαβής) έχει τις εξής επιλογές "Shipped out", "Confirm Receipt", "Track Your Shipment" και "After-Sales Application", αν κάνεις κλικ στην τρίτη επιλογή ("Track Your Shipment") ανοίγει νέα καρτέλα που σου δίνει την επιλογή "Download Invoice".

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καπου διαβασα οτι τα μειλ για τον εκτελωνισμο οταν απαιτειται αποδειξη paypal ειναι αυτα

 

 

geta@elta-net.gr

customs@elta-net.gr

οσοι εχουν στειλει ασ το επιβεβαιωσουν αν θελουν

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82.aspx

Το πρώτο σίγουρα ναι ισχύει, δες στο τέλος της σελίδας.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα ένα ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ ΝΟΤΕ 2 (240€),χωρίς τελωνείο - Belgium registered/Gearbest -.

 

 

13/2/2018, 10:00:02 Μ.Δ. ********* ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ

13/2/2018, 08:00:35 Μ.Δ. ********* ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

13/2/2018, 07:54:01 Μ.Δ. ********* ΑΦΙΞΗ ΣΕ

13/2/2018, 05:51:46 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Μ.Δ. *********)

12/2/2018, 22:27:16 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. *********)

12/2/2018, 20:27:16 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

9/2/2018, 21:35:00 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

9/2/2018, 16:12:30 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

9/2/2018, 06:02:31 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

6/2/2018, 08:38:00 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

 

Αγόρασα πριν καμιά 20αρια μέρες ενα Χiaomi Mi6 απο LightinTheBox. Το κινητό είναι Ελλάδα από τo Σάββατο σύμφωνα με το tracking.

 

Συγκεκριμένα:

 

ATHENS AIRMAIL CENTER, ITEM PRESENTED TO IMPORT CUSTOMS (10/2 0:33)

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE(10/2 11:05)

 

To θέμα είναι ότι στο διάστημα αυτό δεν έχω λάβει καμιά κλήση ούτε από τελωνείο ούτε από ΕΛΤΑ. Έχω ακούσει ότι μπορεί να μείνει και κάνα 20ήμερο στο αεροδρόμιο. Λογικά να περιμένω τηλέφωνο από τελωνείο? Από πότε λέτε να παραλαμβάνω?

 

Είναι πρώτη φορά που φέρνω κάτι αξίας από έξω, γιαυτό ρωτάω.

 

Παιδιά ενημερώνω:

13/2/2018, 19:58:35 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

13/2/2018, 00:19:07 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

13/2/2018, 17:58:35 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

10/2/2018, 00:13:12 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

10/2/2018, 11:05:37 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

7/2/2018, 12:56:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

30/1/2018, 09:27:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Edited by Skyypro

Sony Ericsson Xperia Mini Pro

Sony Xperia Tablet Z (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...