Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μικρό δέμα από banggood εμφανίστηκε σε 2 μέρες!!!!! Στο tracking των ελτα....άντε να δούμε ποτέ θα το πάρω....απλο registered post....

 

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως λειτουργεί το σύστημα. Δυο διαφορετικές παραγγελίες με αξία κατω απο 5€ η καθεμία με belgium registered απο gearbest, απο 12 του μηνός, εφθασαν σημερα επαρχία. Και το priority του bangood απο τελη του προηγούμενου μηνα ακομα έρχεται.
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως λειτουργεί το σύστημα. Δυο διαφορετικές παραγγελίες με αξία κατω απο 5€ η καθεμία με belgium registered απο gearbest, απο 12 του μηνός, εφθασαν σημερα επαρχία. Και το priority του bangood απο τελη του προηγούμενου μηνα ακομα έρχεται.

Ρώτησε τους Ολλανδούς ... :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για αγορά από ebay (seller από HongKong), ο οποίος δεν στέλνει Ελλάδα, υπάρχει κάποια λύση; Κάτι είδα για package forwarding services, αλλά δεν έχω εμπειρία σε κάτι τέτοιο. Έχει κάποιος να προτείνει κάτι;
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα με paypal μην κανεις το λαθος και πληρωσεις χωρις paypal δεν ειναι αξιοπιστο.

 

Μια χαρά αξιόπιστες είναι οι κάρτες και οι δικλίδες ασφαλείας που έχουν. Στην ουσία δεν διαφέρουν σε τίποτα απολύτως από το paypal.

 

Αν πλήρωσες με κάρτα μπορείς να στείλεις ένα σκρήνσοτ από τη σελίδα της παραγγελίας ή από την κίνηση της τράπεζας (εμφανίζεται μετά από 2-3 μέρες). Αναγκασμένοι δεν είναι να δεχτούν τίποτα, πολύ περισσότερο το ψεύτικο τιμολόγιο του πωλητή. Αν ήταν έτσι όλοι θα στέλναμε αυτό αφού δεν ξέρει κανείς αν έχουμε πληρώσει με paypal ή με άλλο τρόπο.

 

Και ποιός ακριβώς εξασφαλίζει και στις 2 περιπτώσεις πως δεν αλλάζει η τιμή που εμφανίζεται στα σκρήνσοτ;

Πιό πάνω άλλο μέλος λέει πως δέχτηκαν τιμολόγιο πωλητή αν και το προϊον ήταν πολλαπλάσιας αξίας, άρα ενίοτε δέχονται και το ψεύτικο τιμολόγιο. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως είτε δεν μπορούν να αποφανθούν σχετικά ή εκτελωνίζουν κατά βούληση και όποιον πάρει η μπάλα, πράγμα που είναι εντελώς άδικο και πιθανώς παράνομο.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δείτε χάλια, για μια διαδρομή λιγότερο από 3 χιλιόμετρα έχει κάνει 3 μέρες, και υποτίθεται ότι είναι κούριερ, μόνο ντροπή θα έπρεπε να νιώθουν οι υπεύθυνοι, κατάντια πραγματικά

 

28/12/2017, 02:45:04 Κ.Δ.Τ. ΠΑΤΡΑΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΠΑΤΡΑΣ 2 - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ)

28/12/2017, 02:32:42 Κ.Δ.Τ. ΠΑΤΡΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

28/12/2017, 01:15:02 Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Τ. ΠΑΤΡΑΣ)

28/12/2017, 01:07:17 Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

27/12/2017, 22:00:00 Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

27/12/2017, 10:15:39 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ)

22/12/2017, 23:41:04 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ)

22/12/2017, 21:41:35 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

22/12/2017, 20:04:04 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

22/12/2017, 11:34:41 Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ)

22/12/2017, 09:01:36 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

22/12/2017, 08:48:42 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

18/12/2017, 06:42:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

18/12/2017, 02:08:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

16/12/2017, 16:08:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δείτε χάλια, για μια διαδρομή λιγότερο από 3 χιλιόμετρα έχει κάνει 3 μέρες, και υποτίθεται ότι είναι κούριερ, μόνο ντροπή θα έπρεπε να νιώθουν οι υπεύθυνοι, κατάντια πραγματικά.

Δεν είναι μόνο τα χιλιόμετρα αλλά και οι διαδικασίες που απαιτούνται, άσε που χτες έφτασε Πάτρα.

Επιπλέον και στη Γερμανία 3 μέρες έκανε...

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

Και ποιός ακριβώς εξασφαλίζει και στις 2 περιπτώσεις πως δεν αλλάζει η τιμή που εμφανίζεται στα σκρήνσοτ;

Πιό πάνω άλλο μέλος λέει πως δέχτηκαν τιμολόγιο πωλητή αν και το προϊον ήταν πολλαπλάσιας αξίας, άρα ενίοτε δέχονται και το ψεύτικο τιμολόγιο. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως είτε δεν μπορούν να αποφανθούν σχετικά ή εκτελωνίζουν κατά βούληση και όποιον πάρει η μπάλα, πράγμα που είναι εντελώς άδικο και πιθανώς παράνομο.

Συμφωνώ. Και την απόδειξη του paypal να στείλεις πάλι κανείς δεν εγγυάται ότι δεν θα την έχεις περάσει από photoshop και θα έχεις αλλάξει το ποσό. Όλα μπορούν να γίνουν. Όπως και να'χει όμως τον τελευταίο λόγο τον έχει ο τελωνειακός. Σύμφωνα με το νόμο μπορεί και να ανοίξει το πακέτο και να ψάξει τα περιεχόμενα κλπ κλπ. Αν πχ εντοπίσει μαϊμού iphone οφείλει να το κατασχέσει και να το καταστρέψει (αυτό ισχύει για όλα τα branded προϊόντα).
Link to comment
Share on other sites

1) Αν μιλάμε για Εθνική, αντί για screenshot ίσως είναι καλύτερα να στείλετε το pdf της συγκεκριμένης συναλλαγής, το οποίο γίνεται εύκολα download.

2) Παραγγελία από Gearbest στις 15/12 εστάλη με unregistered δέμα με Belgium Post και παρελήφθη σήμερα 29/12!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο τα χιλιόμετρα αλλά και οι διαδικασίες που απαιτούνται, άσε που χτες έφτασε Πάτρα.

Επιπλέον και στη Γερμανία 3 μέρες έκανε...

 

Έφτασε Πάτρα 27, αύριο έχει 30, έχω στείλει πολλές φορές με κούριερ και παραδίδεται την επόμενη αν είναι εργάσιμη, το να κάνει 3 μέρες τουλάχιστον ενώ βρίσκεται στην πόλη είναι τραγικό, ειλικρινά θα προτιμούσα να έρχονταν με ΕΛΤΑ γιατί σήμερα το πιθανότερο είναι να είχα παραλάβει, για υπηρεσία κούριερ είναι απλά ξεφτιλες

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε Πάτρα 27, αύριο έχει 30, έχω στείλει πολλές φορές με κούριερ και παραδίδεται την επόμενη αν είναι εργάσιμη, το να κάνει 3 μέρες τουλάχιστον ενώ βρίσκεται στην πόλη είναι τραγικό, ειλικρινά θα προτιμούσα να έρχονταν με ΕΛΤΑ γιατί σήμερα το πιθανότερο είναι να είχα παραλάβει, για υπηρεσία κούριερ είναι απλά ξεφτιλες

Για ποιό κούριερ μιλάς? Με ελτά δεν έρχεται?

Link to comment
Share on other sites

Πώς επίλεξες να έρθει με ελτά κούριερ και όχι με ελτά?

 

Δεν το επέλεξα, δεν ξέρω γιατί έρχεται έτσι, όπως έγραψα πριν με ΕΛΤΑ θα ειχα πάει σήμερα να παραλάβω αφού εχθές θα είχαν αφήσει ειδοποίηση όπως συμβαίνει πάντα

Link to comment
Share on other sites

Δεν το επέλεξα, δεν ξέρω γιατί έρχεται έτσι, όπως έγραψα πριν με ΕΛΤΑ θα ειχα πάει σήμερα να παραλάβω αφού εχθές θα είχαν αφήσει ειδοποίηση όπως συμβαίνει πάντα

Και πώς ξέρεις ότι έρχεται έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Και πώς ξέρεις ότι έρχεται έτσι?

 

Στην τελευταία ενημέρωση γράφει ότι πάει σε κατάστημα ΕΛΤΑ κουριερ

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία ενημέρωση γράφει ότι πάει σε κατάστημα ΕΛΤΑ κουριερ

Δε φαίνεται κάτι τέτοιο στο ποστ σου, μάλλον κάτι άλλο παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνεται κάτι τέτοιο στο ποστ σου, μάλλον κάτι άλλο παίζει.

 

Το ΠΑΤΡΑΣ 2 - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ είναι κατάστημα ΕΛΤΑ κούριερ

Link to comment
Share on other sites

Μια εκτός θέματος ερώτηση από μένα (μιας και ΔΕΝ αφορά αγορά από Κίνα...)

 

 

Έχω πολύ καιρό να ψωνίσω από Amazon (το είχα... ξεφτιλίσει με τα κινεζομάγαζα... :p) και δε θυμάμαι πια πώς ακριβώς δουλεύει το πράγμα...

 

Έκανα μια παραγγελία (μεσαίου μεγέθους ηλεκτρική συσκευή) από το amazon.co.uk με "standard delivery" χθες το βράδυ και προ ολίγου μου έστειλαν mail ότι απεστάλη.

 

Θυμάται μήπως κανείς αν οι... "standard" αποστολές έρχονται με... απλό ΕΛΤΑ και χωρίς tracking; (δε μου έστειλαν κάποιο tracking number)

Νομίζω ότι έτσι όπως τα γράφω είναι, αλλά όπως είπα πάει καιρός, οπότε αν κανείς έχει την καλοσύνη να το επιβεβαιώσει...

Στην καρτέλα των orders σου δεν σου εμφανίζει επιλογή για track package;

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Στις 11/10 είχα παραγγήλει μια θήκη από το ebay.com και έλεγε πιθανή ημερομηνία 26/10 - 7/12, ωστόσο δεν έχει έρθει ακόμα. Μετά από πόσο καιρό πρέπει να ζητήσω από τον πωλητή να το ξαναστείλει ή να μου κάνει refund?

Να σημείωθεί ότι έχει σταλεί με china post utracked.

Tracking number: 89833682989

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Στις 11/10 είχα παραγγήλει μια θήκη από το ebay.com και έλεγε πιθανή ημερομηνία 26/10 - 7/12, ωστόσο δεν έχει έρθει ακόμα. Μετά από πόσο καιρό πρέπει να ζητήσω από τον πωλητή να το ξαναστείλει ή να μου κάνει refund?

Να σημείωθεί ότι έχει σταλεί με china post utracked.

Tracking number: 89833682989

Ευχαριστώ

 

Εγώ πήρα τα χρήματα μου πίσω σήμερα ,σε παρόμοια περίπτωση από e-bay.

Link to comment
Share on other sites

Μια εκτός θέματος ερώτηση από μένα (μιας και ΔΕΝ αφορά αγορά από Κίνα...)

 

Έχω πολύ καιρό να ψωνίσω από Amazon (το είχα... ξεφτιλίσει με τα κινεζομάγαζα... :p) και δε θυμάμαι πια πώς ακριβώς δουλεύει το πράγμα...

 

Έκανα μια παραγγελία (μεσαίου μεγέθους ηλεκτρική συσκευή) από το amazon.co.uk με "standard delivery" χθες το βράδυ και προ ολίγου μου έστειλαν mail ότι απεστάλη.

 

Θυμάται μήπως κανείς αν οι... "standard" αποστολές έρχονται με... απλό ΕΛΤΑ και χωρίς tracking; (δε μου έστειλαν κάποιο tracking number)

Νομίζω ότι έτσι όπως τα γράφω είναι, αλλά όπως είπα πάει καιρός, οπότε αν κανείς έχει την καλοσύνη να το επιβεβαιώσει...

Στην καρτέλα των orders σου δεν σου εμφανίζει επιλογή για track package;

Κατ' αρχήν, ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Λοιπόν, τελικά μια ολόκληρη μέρα (και παραπάνω) αφού μου είχαν στείλει mail ότι το δέμα σας απεστάλη, με εκτιμώμενη παράδοση μεταξύ 5 και 10 Ιανουαρίου και χωρίς άλλα στοιχεία (ούτε στην καρτέλλα των orders),

μου έστειλαν σήμερα καινούριο mail ότι... το δέμα σας απεστάλη (deja vu!), αυτήν τη φορά όμως και με tracking number της UPS, και πιο συγκεκριμένη εκτιμώμενη παράδοση, 8 Ιανουαρίου!

Που σημαίνει ότι το πρώτο mail ήταν λιγάκι... μούφα (περίεργο για Amazon...)

Η σχετική πλάκα είναι ότι ακόμα και με το δεύτερο mail, η κατάσταση δεν ήταν και πολύ καλύτερη, καθώς το site της UPS με πληροφορούσε ότι απλά έχουν λάβει ενημέρωση για επικείμενο δέμα (κάτι σαν το γνωστό "the item is pre-advised" που βλέπουμε με τα δέματα από Κίνα, όταν είναι ακόμα καθ' οδόν προς την ευρωπαϊκή μεταφορική - π.χ. PostNL).

Τελικά μόλις πριν λίγες ώρες, απόψε, άλλαξε το status της UPS και αναφέρει ότι παρέλαβαν και σκάναραν το δέμα(!)

Τουλάχιστον τώρα είναι επιτέλους καθ' οδόν.

Λίγο μπέρδεμα πάντως η όλη περίπτωση, όπως ξεκίνησε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...