Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψέμματα λένε, εάν τα είχαν στείλει θα το έγραφαν στην κατάσταση ... και δεν τα στέλνουν με αεροπλάνο.

 

Ίσως είναι έτσι αλλά μου είπαν ότι για να φανεί επόμενη κίνηση θα πρέπει να σκαναριστεί από Ελλάδα. Μύλος... Δε ξέρεις ποιόν να πιστέψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

RS******NL

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

9/12/2017, 06:50:46 ΕΛΛΑΔΑ- ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

4/12/2017, 18:49:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

23/11/2017, 14:57:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Για ποτε με βλεπετε.

 

1/12/2017, 10:33:43 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

21/12/2017, 08:33:43 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

21/12/2017, 08:17:32 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

9/12/2017, 06:50:46 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

4/12/2017, 18:49:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

23/11/2017, 14:57:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚO

 

Θα περάσει τελώνιο παιδιά τι λέτε

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Αν η παραγγελία γίνει από ebay.co.uk φοβόμαστε κι εκεί τελωνείο? Δεν έχει επιλογή βέβαια τύπου priority. Βρήκα κι από Ισπανία λίγο πιο τσιμπημένη τιμή... Ελπίζω να μη σας κούφανα με την ερώτηση :O :D

 

Καλές γιορτές και καλό unboxing σ' όσους περιμένετε παραγγελίες!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ξεκόλλησε από southall χθες το βράδυ, παραγγελία 11/11 και το έστειλαν 16/11, άντε να δούμε τώρα πότε θα έρθει, estimate deliver δείχνει 4/1/18.... Σχεδόν δύο μήνες μετά, θα έχει βγει το mi mix 3....

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορείς να μου πεις που βλέπεις το estimated delivery? Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις που βλέπεις το estimated delivery? Σε ευχαριστώ
Στο σάιτ της dpd θα βάλεις το tracking number και σε ένα κουτάκι έχει να βάλεις το Τ.Κ, αφού τα βάλεις και τα δύο σου βγάζει και το estimate.

 

Στάλθηκε από το RAINBOW 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα unregistered, 55 μέρες μετά την αποστολή του, με ατμοποιητή μέσα (ηλεκτρονικό τσιγάρο) το οποίο έγραφε απ΄ έξω Rebuildable Atomizer 11.99$ (ενώ κόστιζε 24$). Που σημαίνει ότι μάλλον δεν κοίταξαν καν την εξωτερική περιγραφή, και το πέρασαν στο ντούκου. Πραγματικά δεν ξέρω τι γίνεται... Ευτυχής βέβαια που πέρασε, αν και δεν το περίμενα :p
Link to comment
Share on other sites

Αν η παραγγελία γίνει από ebay.co.uk φοβόμαστε κι εκεί τελωνείο? Δεν έχει επιλογή βέβαια τύπου priority. Βρήκα κι από Ισπανία λίγο πιο τσιμπημένη τιμή... Ελπίζω να μη σας κούφανα με την ερώτηση :O :D

 

Καλές γιορτές και καλό unboxing σ' όσους περιμένετε παραγγελίες!

 

Η Αγγλία ακόμα είναι στην ευρωπαϊκή ένωση ,όχι δεν έχει τελωνείο αν σταλθεί από την Αγγλία η άλλη χωρά της ευρωπαϊκής ένωσης.

Link to comment
Share on other sites

1/12/2017, 10:33:43 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

21/12/2017, 08:33:43 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

21/12/2017, 08:17:32 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

9/12/2017, 06:50:46 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

4/12/2017, 18:49:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

23/11/2017, 14:57:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚO

 

Θα περάσει τελώνιο παιδιά τι λέτε

 

πέρασε τελωνείο :Γ.Ε.Τ.Α.: Γραφείο Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων των ΕΛΤΑ, τώρα αν θα πληρώσεις κάτι όταν πάρεις το δέμα στο ταχυδρομείο,θα μάθεις

Link to comment
Share on other sites

Αν η παραγγελία γίνει από ebay.co.uk φοβόμαστε κι εκεί τελωνείο? Δεν έχει επιλογή βέβαια τύπου priority. Βρήκα κι από Ισπανία λίγο πιο τσιμπημένη τιμή... Ελπίζω να μη σας κούφανα με την ερώτηση :O :D

 

Καλές γιορτές και καλό unboxing σ' όσους περιμένετε παραγγελίες!

Προσοχή όμως να το λέει ότι αποστέλλεται από UK (ή άλλη ευρωπαϊκή χώρα)!

Το ότι κάποιο είδος εμφανίζεται στο ebay.co.uk δε λέει κάτι από μόνο του - μπορεί κάλλιστα να στέλνεται από την Κίνα ή αλλού.

 

Αρκετός κόσμος την έχει πάθει όχι μόνο με το ebay, αλλά και με 3rd party sellers στο Amazon, οι οποίοι μάλιστα έγραφαν ότι το είδος αποστέλλεται από ευρωπαϊκή χώρα και τελικά στάλθηκε από Κίνα ή από Αμερική (οπότε το τελωνείο... είχε κάτι να πει για την περίσταση!)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή όμως να το λέει ότι αποστέλλεται από UK (ή άλλη ευρωπαϊκή χώρα)!

Το ότι κάποιο είδος εμφανίζεται στο ebay.co.uk δε λέει κάτι από μόνο του - μπορεί κάλλιστα να στέλνεται από την Κίνα ή αλλού.

 

Αρκετός κόσμος την έχει πάθει όχι μόνο με το ebay, αλλά και με 3rd party sellers στο Amazon, οι οποίοι μάλιστα έγραφαν ότι το είδος αποστέλλεται από ευρωπαϊκή χώρα και τελικά στάλθηκε από Κίνα ή από Αμερική (οπότε το τελωνείο... είχε κάτι να πει για την περίσταση!)

Ότι στέλνεται από Αμαζον πάντα γράφει από πού ξεκινάει το πακέτο, όταν έχει ξεκινήσει το ταξίδι του.

Οπότε δεν υπάρχουν εκπλήξεις από εκεί.

 

Για τα άλλα από ΕΒΑΥ, ισχύει ότι είπες.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ξεκόλλησε σήμερα από southall κινητό από blackfriday 26/11. Επιτέλους μας αγανάκτησε η dpd

ελεος εγω παρηγγειλα ποιο μπροστα 19/11 τον στειλανε

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα unregistered δεματάκι αξίας <3€ απο Gearbest με αγορά 30/11. Μια χαρά απο χρόνο παραλαβής (λέμε τώρα...), με βάση τα τωρινά ισχύοντα.

Αλλά ταυτόχρονα με γέμισε ανησυχία για την τύχη άλλης παραγγελίας (αξίας 14,5€, ένα Mi band 2) με ημερομηνία αγοράς 4/11, επίσης unregistered.... Να έχει κολλήσει στο ΓΕΤΑ ? Να έχει παραπέσει ο σάκος που το περιέχει ? Να έχει "χαθεί" ? Τεσπά, υπμονή...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Με βελγικό ταχυδρομείο ήταν ; Αυτά που έχουν κολλήσει είναι με Κινέζικο ταχυδρομείο 1-3 μήνες για παραλαβή από την άφιξη στην Ελλάδα , ήδη το δικό μού με Κινέζικο από 18 /11 αφιξη ελλαδα , ακόμα να το πάρω .
Link to comment
Share on other sites

Ο εκτελωνισμός μέσω courier είναι πιο γρήγορος αλλά και ακριβότερος

Ερχεται απο Ευρωπαικη αποθηκη αρα δεν με προβληματιζει ο εκτελωνισμος.

Link to comment
Share on other sites

Ότι στέλνεται από Αμαζον πάντα γράφει από πού ξεκινάει το πακέτο, όταν έχει ξεκινήσει το ταξίδι του.

Οπότε δεν υπάρχουν εκπλήξεις από εκεί.

Δύο φίλοι την έχουν πατήσει με είδη στο amazon.co.uk - στον έναν το έστειλαν από Κίνα και στον άλλον από Αμερική.

Πιθανολογώ όμως ότι -παρά την γκρίνια τους ότι... αδικήθηκαν- δεν πρέπειν να είχαν διαβάσει προσεκτικά τις πληροφορίες στις σελίδες απ' όπου παρήγγειλαν, γιατί κι εγώ έχω δει να αναγράφουν κανονικά τη χώρα προέλευσης του προϊόντος..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Προχθες παρελαβα εναν ηλεκτρονικο φορτιστη SkyRC Imax B6 απο τις 18 Νοεμβριου, το οποιο βρισκω αποδεκτο. Παρ ολο που το αντικειμενο ειχε κοστος 25 Ευρω, ο πωλητης εβαλε αξια 10 Ευρω και gift και ως εκ θαυματος περασε τελωνειακως ελευθερο!

 

Δεν ξερω αν επαιξε ρολο το gift η απλα φαγανε την τιμη, αλλα φθηνα την γλυτωσα...

Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Προχθες παρελαβα εναν ηλεκτρονικο φορτιστη SkyRC Imax B6 απο τις 18 Νοεμβριου, το οποιο βρισκω αποδεκτο. Παρ ολο που το αντικειμενο ειχε κοστος 25 Ευρω, ο πωλητης εβαλε αξια 10 Ευρω και gift και ως εκ θαυματος περασε τελωνειακως ελευθερο!

Δεν ξερω αν επαιξε ρολο το gift η απλα φαγανε την τιμη, αλλα φθηνα την γλυτωσα...

Ε δεν έγινε και κανά τρομερό θαύμα, σιγά το κόστος.

Το gift δε νομίζω να έπαιξε ρόλο, πιθανότατα έκριναν ότι δεν άξιζε να ασχοληθούν με προϊόν τέτοιας αξίας.

Link to comment
Share on other sites

priority banggood δυο παραγγελιες 38 μερες απο την αγορα και ακομα ειναι ολλανδια απιστευτα πραγματα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Απορία, αν και μάλλον offtopic... Παρήγγειλα κάτι από την ισπανική αποθήκη του e-fox και μου το έστειλε με Dhl και συγκεκριμένα με την υπηρεσία δεμάτων της. Γνωρίζουμε πώς θα διακινηθεί στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Απορία, αν και μάλλον offtopic... Παρήγγειλα κάτι από την ισπανική αποθήκη του e-fox και μου το έστειλε με Dhl και συγκεκριμένα με την υπηρεσία δεμάτων της. Γνωρίζουμε πώς θα διακινηθεί στην Ελλάδα;

 

λογικά δεν θα πληρώσεις τελωνείο και τι εννοείς πως θα κινηθεί? θα σε στείλουν αριθμό παρακολούθησης και όλα οκ. στην Ελλάδα υπάρχει η DHL λογικά από εκεί θα παραλάβεις. courier. http://m.dhl.gr/el.html

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μωρε καποια στιγμη θα το παραλαβω.....

 

2017-11-28 05:50 The item is pre-advised

2017-12-21 15:34 The item is at the PostNL sorting center

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

priority banggood δυο παραγγελιες 38 μερες απο την αγορα και ακομα ειναι ολλανδια απιστευτα πραγματα

 

Είπαμε Χριστούγεννα αλλά έχει παραγίνει... Εγώ κλείνω μήνα σε λίγο

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε Χριστούγεννα αλλά έχει παραγίνει... Εγώ κλείνω μήνα σε λίγο

 

φιλε ειπαμε να χεσ@ν και αυτοι ξεκ@λιαστηκαν

 

παντως πρεπει να ειμαι πανελλαδικα ο μεγαλυτερος γκαντεμης 38 μερες σημερα χαχαχα

 

και το ωραιο ειναι οτι το ενα δεμα ειναι το δωρο του γιου μου :X

Link to comment
Share on other sites

φιλε ειπαμε να χεσ@ν και αυτοι ξεκ@λιαστηκαν

 

παντως πρεπει να ειμαι πανελλαδικα ο μεγαλυτερος γκαντεμης 38 μερες σημερα χαχαχα

 

και το ωραιο ειναι οτι το ενα δεμα ειναι το δωρο του γιου μου :X

 

Σε 3 μερες κλεινω και εγω μηνα μην αγχωνεσαι. Ειμαστε πολλοι....Μου αρεσει που βαλαμε και priority να ερθει λιγο πιο γρηγορα και χωρις τελωνειο και αυτο κανει πιο πολυ καιρο και απο unregistered απο gearbest

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...